معرفی 8 ترفند کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال

تاریخ انتشار: 7 تیر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 16 شهریور 1402
زمان مطالعه:  13 دقیقه
معرفی 8 ترفند کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال

در این مقاله راهکارهایی را برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال معرفی خواهیم کرد تا شما هزینه‌های معاملات خود را به حداقل رسانده و بهره‌وری بیشتری از فعالیت‌های خود در حوزه کریپتوکارنسی داشته باشید.

کارمزد‌ تراکنش و هزینه انجام معامله، موضوعی مهم و پرطرفدار در دنیای کریپتوکارنسی است؛ این موضوع به هزینه‌ای که برای انجام هر تراکنشی با ارزهای دیجیتال، پرداخت می‌شود، اشاره دارد و معمولاً به عنوان درصدی از مقدار معامله محاسبه می‌شود؛ کارمزد‌های تراکنش‌ها بسته به نوع صرافی، نوع ارز و شلوغی شبکه، ممکن است متفاوت محاسبه شوند.

از آنجایی که پرداخت این کارمزد، بسته به مبلغ، کاهش سود را برای معامله‌گرها و سرمایه‌گذارها به همراه دارد، امروزه اطلاع از ترفندهایی برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال، می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌های کاربران را در انجام تراکنش‌های رمزارزی کاهش داده و سودآوری آن‌ها را افزایش دهد.

کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال

شاید از دید برخی، کارمزدهای معاملات کریپتویی، هزینه‌هایی جزئی به نظر برسند، اما همین هزینه‌های جزئی می‌توانند در طول زمان به مبلغی چشمگیر تبدیل شوند. برخی صرافی‌ها، راهکارهایی برای کاهش کارمزد معاملات در تراکنش‌های کریپتویی ارائه می‌دهند و برخی هم اصلاً کارمزدی از تراکنش‌ها کسر نمی‌کنند؛ اما آیا نرخ کارمزد تراکنش، تنها همین کارمزدی است که صرافی تعیین می‌کند؟ اصلا کارمزد تراکنش‌های ارزهای دیجیتال چیست؟‌ بهترین راه‌ برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال چیست؟

پیش‌تر در مقاله‌های کارمزد خرید ارز دیجیتال و کارمزد در شبکه بلاک چین، درباره کارمزد استخراج و کارمزد در شبکه بلاک چین و اهمیت درک آن، صحبت کردیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم شما را با برخی ترفند‌های کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال آشنا کنیم.

انواع مختلف کارمزدها در تراکنش‌‌ رمزارزها

به طور کلی، کارمزدها در تراکنش‌‌‌های ارز دیجیتال به سه دسته مختلف کارمزد شبکه، کارمزد‌ صرافی‌ها و کارمزد کیف پول‌های دیجیتالی، تقسیم می‌شوند.

کارمزدهای شبکه

کارمزد شبکه، هزینه‌ای است که برای تامین هزینه‌های استخراج یا انجام محاسبات، کسر می‌شود. پرداخت این کارمزد برای ادامه رشد بلاک چین و اطمینان از انجام پیوسته تراکنش‌ها، ضروری است. برای مثال، در تصویر زیر، کارمزد برداشت رمزارز بیت کوین را در صرافی بیت پین، در شبکه‌های مختلف مشاهده می‌کنید.

کارمزد برداشت رمزارز بیت کوین در صرافی بیت پین

کارمزد تراکنش‌های بلاک چین

بلاک چین‌ها، تراکنش‌ها در ارز‌های دیجیتال را ذخیره و ردیابی می‌کنند و پایگاه داده‌ای غیرمتمرکز هستند، از بلاک‌های حاوی داده‌های مربوط به تراکنش‌ها! آن‌ها، داده‌ها را در شبکه‌ای از کامپیوترها، همان نود یا گره، ذخیره کرده و ماینر‌ها و اعتبار‌سنج‌ها، بابت استخراج و تایید تراکنش‌های موجود در بلاک‌ها، به روش‌های مختلفی پاداش می‌گیرند؛ این پاداش‌ها، از کارمزد تراکنش‌ها تامین می‌شود.

کارمزد تراکنش‌های قرارداد‌های هوشمند

کارمزد تراکنش‌های قرارداد‌های هوشمند، تقریبا مشابه همان کارمزد تراکنش‌های بلاک چین است، با این تفاوت که اولی بابت استخراج و تایید تراکنش‌های موجود در بلاک‌ها در ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین، کسر می‌شود، اما دومی برای ارزهای دیجیتالی مبتنی بر قرارداد هوشمند، مانند اتریوم، هزینه می‌شود. قرارداد‌های هوشمند، به قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارند؛ هزینه انجام این محاسبات در اتریوم، گس فی نامیده می‌شود. پس اتریوم و سایر ارز‌های دیجیتالی که براساس قرارداد‌های هوشمند، توسعه داده‌ شده‌اند، به جای فضای بلاک، هزینه‌هایی را برای محاسبات دریافت می‌کنند.

کارمزد‌های صرافی‌ها

کارمزدها، بخشی جدایی‌ناپذیری از دنیای کریپتوکارنسی هستند و بزرگ‌ترین منبع درآمد صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال و پلتفرم‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات رمزارزی به حساب می‌آیند. البته صرافی‌های غیرمتمرکز هم، با هدفی متفاوت، کارمزد دریافت می‌کنند؛ در این نوع صرافی‌ها، نهادی برای کسب وجود ندارد و کارمزدها برای ایجاد انگیزه، تامین امنیت اقتصادی و بهبود عملکرد این پلتفرم‌ها، بین دارندگان توکنی خاص، توزیع می‌شوند.

کارمزد صرافی، مبلغی است که طبق تعریف هر صرافی، کاربر باید در حین انجام تراکنش، پرداخت کند. هر صرافی‌، بسته به سطح معاملاتی کاربر، نرخ‌های متفاوتی را برای سفارش‌گذار و سفارش‌پذیر تعیین می‌کند و بهتر است تا برای اطلاع از این نرخ‌ها، قبل از شروع به انجام تراکنش، شرایط و مقررات هر صرافی را با دقت مطالعه کنید.

کارمزد‌های صرافی بیت پین

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، صرافی ارز دیجیتال بیت پین با هدف تسهیل فرآیند انجام معاملات و ایجاد بستری امن برای جلوگیری از سواستفادهای احتمالی، کاربران خود را بر مبنی میزان فعالیت، در سطوح مختلف کاربری تقسیم‌بندی کرده است. این سطوح، علاوه بر مدارک لازم برای احراز هویت، در میزان کارمزد دریافتی در معاملات مختلف و سقف برداشت روزانه هم با یکدیگر متفاوت هستند.

کارمزد کیف پول ارز دیجیتال

کارمزد کیف پول ارز دیجیتال، هزینه‌ای است که تیم توسعه‌دهنده آن والت، برای تامین هزینه‌ توسعه و مدیریت تراکنش‌ها، دریافت می‌کند؛ این هزینه، امنیت دارایی‌های دیجیتالی شما را در برابر آسیب‌های احتمالی تضمین می‌کند. با این حال، همه کیف پول‌های دیجیتالی، این کارمزد را دریافت نمی‌کنند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  ترفند‌های کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال

  در ادامه برخی از راهکارهای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم:

  انتخاب صرافی‌هایی که کارمزد نمی‌گیرند

  یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها، این است که اصلا کارمزدی پرداخت نکنید. در میان صرافی‌های ارز دیجیتال، صرافی‌هایی وجود دارند که کارمزد معاملاتی‌شان صفر است و انجام تراکنش‌ در آن‌ها، راهی آسان برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال است. کافی است مانند سایر صرافی‌های ارز دیجیتال، در چنین پلتفرم‌هایی ثبت‌نام کرده و شروع به ثبت سفارش کنید.

  البته در نظر داشته باشید که صرافی‌هایی که کارمزد دریافت نمی‌کنند، اغلب محدودیت‌هایی را برای کاربر در نظر می‌گیرند، بنابراین بهتر است همیشه قبل از واریز پول، شرایط و محدودیت‌ها را به دقت بررسی کنید. در برخی از صرافی‌ها هم چنین فرصتی، تنها مدتی محدود و به هدف تبلیغات در نظر گرفته می‌شود و در برخی دیگر هم تنها برای جفت‌های معاملاتی خاصی، کارمزد دریافت نمی‌شود.

  برای مثال، کاربران بایننس می‌توانند جفت رمزارز BTC (بیت کوین) و TUSD (استیبل کوین TrueUSD) را بدون هیچ هزینه‌ای با هم مبادله کنند؛ البته این شرایط فقط برای اسپات مارکت‌ها امکان‌پذیر است. در بازارهای تبدیل فوری بایننس (مشابه بخش خرید آسان بیت پین) برای مبادله این جفت رمزارز، باید کارمزد پرداخت شود.

  کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال، با چنین راهکاری می‌تواند هزینه‌های سرمایه‌گذار را تا حد زیادی کاهش دهد. فرض کنید شخصی بخواهد هزار دلار بیت کوین را با نرخ کارمزد ۱ درصد بخرد، با این راهکار ۱۰ دلار صرفه‌جویی خواهد کرد. شاید ۱۰ دلار برای او مبلغ ناچیزی باشد، اما اگر همین شخص از استراتژی میانگین هزینه دلار استفاده کند، با این صرفه‌جویی می‌تواند هر سال ۱۲۰ دلار پس‌انداز داشته باشد.

  انتخاب صرافی با کارمزد پایین

  هر صرافی و پلتفرم کریپتویی، برنامه‌ریزی متفاوتی برای دریافت کارمزد دارد؛ برای مثال همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، صرافی ارز دیجیتال بیت پین، کاربران خود را بر مبنی میزان فعالیت‌شان، در سطوح مختلف کاربری تقسیم‌بندی کرده و میزان کارمزد دریافتی متفاوتی را برای هر بخش تعیین می‌کند. برخی صرافی‌ها که مشتری‌های کمتری دارند، با دریافت کارمزد‌های بالاتر، پول مورد نیاز برای فعالیت پلتفرم خود را تامین می‌کنند؛ برای مثال، صرافی‌های کریپتو در بازارهای کوچک‌تری مانند استرالیا یا بخش‌هایی از اروپا به طور طبیعی، نرخ کارمزد بالاتری نسبت به پلتفرم‌های بزرگی مانند بایننس دارند.

  انتخاب صرافی بیت پین با کارمزد پایین

  برخی صرافی‌های رمزارزی هم مبلغی ثابت را (برای مثال ۱ درصد) را در روی تمام تراکنش‌ها اعمال می‌کنند. برای مثال در چنین صرافی‌هایی، سفارش ۳ هزار دلاری برای اتریوم (ETH)، کارمزدی ۳۰ دلاری را برای مشتریان به همراه دارد. اگر این رقم را با صرافی ارزان‌تری مانند بایننس مقایسه کنیم، که کارمزد ۰٫۱ درصدی برای معاملات لحظه‌ای کسر می‌کند، می‌بینیم که اگر همان کاربر، ۳ هزار دلار اتریوم را در صرافی بایننس، خریداری می‌کرد، تنها ۳ دلار کارمزد روی تراکنشش اعمال می‌شد! – این یعنی ۱۰ درصد پس‌انداز بیشتر!

  کارمزد‌های متفاوت صرافی‌ها، برای کاربرانی که فعالیتی پیوسته دارند، در طولانی‌مدت می‌تواند بسیار تاثیر‌گذار باشد، به همین دلیل هم توصیه می‌کنیم تا قبل از باز کردن حساب کاربری در پلتفرم خرید و فروش ارز دیجیتال، بررسی‌های مختلفی را در مورد آن صرافی، مرور کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ محاسبه کارمزد در صرافی بیت پین، می‌توانید به صفحه مربوط به کارمزد‌ها، مراجعه کنید.

  معرفی صرافی‌های ایرانی با کمترین کارمزد

  در جدول زیر نرخ کارمزد برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی را مشاهده می‌کنید:

  صرافی کارمزد (درصد)
  بیت پین بین ۰٫۰۱ تا ۰٫۳۲
  نوبیتکس بین ۰٫۲ تا ۰٫۳۵
  تبدیل بین ۰٫۱۵ تا ۰٫۴
  آبان تتر براساس پایه ریالی مقدار ثابت ۰٫۲
  براساس پایه تتری مقدار ثابت ۰٫۳
  اوکی اکسچنج بین ۰٫۲ تا ۰٫۴
  والکس بین ۰٫۱ تا ۰٫۳۵

  پس انتخاب صرافی مناسب با کارمزد‌های معاملاتی معقول، یکی از راهکارها برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال است.

  استفاده از سفارش محدود به جای سفارش به قیمت بازار

  اکثر تازه‌واردان به دنیای کریپتوکارنسی، معاملات خود را از طریق سفارش به قیمت بازار (Market Order)، یا همان سرویس خرید ‌آسان و فوری ثبت می‌کنند؛ اما این نوع سفارشات، یکی از گران‌ترین روش‌ها برای خرید ارز دیجیتال است. خرید با قیمت بازار، درست مانند خرید از فروشگاه است؛ از دید صرافی، در این نوع خرید، سرمایه‌گذارها با مقدار معینی پولی که قرار است پرداخت کنند، تقسیم‌بندی می‌شوند و معادل همان پول هم بیت کوین (یا هر رمزارز دیگر) را با قیمت فعلی آن دریافت می‌کنند؛ آن‌ها نمی‌توانند قیمت خرید دلخواهی را تعیین کنند.

  از سوی دیگر، در خرید با سفارش محدود، سرمایه‌گذار می‌تواند برای استراتژی معاملاتی خود، قیمت تعیین کند. زمانی که ارزش رمزارز موردنظر به قیمت دلخواه سرمایه‌گذار برسد، سفارش به طور خودکار اجرایی و ثبت می‌شود. این سفارش‌ها را سفارش‌‌های ماشه (Trigger Order) هم می‌نامند و استفاده از آن‌ها، می‌تواند به ویژه در بازار کریپتوکارنسی، موثر باشد.

  برای مثال، زمانی که سکه ۲۸ هزار دلار قیمت دارد، ممکن است شخصی برای خرید ۰٫۵ واحد بیت کوین، از بخش خرید آسان، سفارش خود را ثبت کند و هزینه‌ای ۱۴ هزار دلاری پرداخت کند. از سوی دیگر، اگر او برای خرید ۰٫۵ واحد بیت کوین، سفارشی محدود با مبلغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار ثبت کند، اگرچه ممکن است که سفارش‌ش با کمی تاخیر (برای کاهش قیمت بیت کوین به مبلغ موردنظرش) اجرایی شود، اما در نهایت تنها ۱۳ هزار و ۷۵۰ دلار هزینه پرداخت خواهد کرد!

  این یعنی پس‌اندازی ۲۵۰ دلاری! البته این ریسک هم وجود دارد که قیمت هر واحد از بیت کوین هرگز به ۲۷ هزار و ۵۰۰ کاهش پیدا نکرده و سرمایه‌گذار از بازار جا بماند.

  ترکیب تکنیک سفارش‌ محدود با تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی افت قیمت دارایی‌های دیجیتال، راهی مناسب برای کاهش ریسک‌ جا ماندن از بازار است.

  در نهایت، اکثر صرافی‌ها از مدل تعیین دو مدل کارمزد، برای سفارش‌گذار یا میکر (Maker) و سفارش‌پذیر یا تیکر (Taker)، استفاده می‌کنند. اغلب، کارمزد معاملات برای ثبت سفارش محدود، ارزان‌تر از خرید ارز دیجیتال در بخش خرید آسان و فوری است، چرا که ارائه نقدینگی به دفتر سفارشات، معامله‌گران بزرگ‌تری را به پلتفرم جذب می‌کند. پس استفاده از سرویس سفارش‌گذاری محدود یکی دیگر از راهکارهای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

  انجام معاملات در حجم بالا

  معامله در حجم بالا، یکی دیگر از ترفند‌های کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال است؛ بدیهی است که تمام کاربران نمی‌توانند معاملاتی در حجم‌های بالا انجام دهند، اما آن دسته از سرمایه‌گذارانی که چنین امکانی دارند، بهتر است این تکنیک را در معاملات خود اعمال کنند.

  بسیاری از صرافی‌ها برای معامله‌گرانی که مقدار مشخصی از درآمد ماهانه خود را به خرید رمزارز در آن پلتفرم‌‌ها اختصاص می‌دهند، تخفیف‌هایی را روی کارمزدهای معاملاتی، در نظر می‌گیرند. شایان ذکر است که حجم بالا معمولاً به معنای حجم بسیار بالا است: مبالغی بیشتر از ۵۰ هزار دلار! برای مثال، سطح ۳ کاربری صرافی بیت پین، سرمایه‌گذار را ملزم می‌کند تا بین ۷۰ تا ۱۵۰میلیون تومان در این صرافی معامله کند و در ازای آن، کارمزد تراکنش‌های او را از ۰٫۳ درصد به ۰٫۱۹ درصد کاهش می‌دهد.

  خرید توکن بومی صرافی و استیک آن

  از زمان رشد چشمگیر قیمتی آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۷، چندین صرافی افراد را به خرید و استیک توکن بومی خود، تشویق کرده اند. این کار علاوه‌ بر اینکه، درآمدی غیرفعال را برای سرمایه‌گذار به ارمغان می‌آورد، کارمزدهای معاملاتی را هم کاهش داده و مزایای بی‌شمار دیگری را نیز بر سر راه سرمایه‌گذار قرار خواهد داد.

  برای مثال، پلتفرم محبوب Crypto.com را در نظر بگیرید، سرمایه‌گذار می‌تواند به راحتی با استیک توکن بومی این پلتفرم، کرونوس (CRO)، کارمزد معاملاتی خود را کاهش دهد. کارمزد معاملاتی سطح یک برای اسپات مارکت، ۰٫۰۷۵ درصد است، اما کاربرانی که بیش از هزار CRO در این پلتفرم استیک کنند از تخفیف ۳ درصدی روی کارمزد و کاربرانی که بیش از ۱۰ میلیون CRO استیک کنند هم می‌توانند از کارمزد معاملاتی حدود ۰٫۰۰۱ درصدی بهره‌مند شوند. پس خرید توکن بومی صرافی‌های ارز دیجیتال و استیک آن توکن، یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

  خودداری از انجام معاملات با حجم کم

  برای درک اهمیت اجتناب از انجام معاملاتی با حجم کم، باید با مفهوم اسپردها آشنا شویم. اسپرد، تفاوت در قیمت خرید یک دارایی دیجیتال و و قیمت فروش آن است که معمولاً به آن اسپرد خرید فروش (Bid-Ask Spread) هم می‌گویند؛ به این معنی که ارزش یک ارز دیجیتال هنگام خرید بیشتر از ارزش آن هنگام فروش است. این اسپردهای در معاملات با حجم کم افزایش پیدا می‌کنند، چرا که سفارش‌های معلق کمتری از سوی معامله‌گران ایجاد می‌شود.

  برای مثال، زمانی که قیمت خرید بیت کوین در صرافی‌هایی مانند Swyftx برابر با ۴۱٬۱۷۶٫۳۲ دلار استرالیا (AUD) بود، این ارز دیجیتال در همین صرافی با قیمت ۴۰٬۷۸۵٫۷۲ دلار استرالیا به فروش می‌رسید. این اسپرد ۰٫۹۵ درصدی، برای صرافی‌های ملی و کوچک ممکن است کاملاً منطقی به نظر برسد، اما احتمال اینکه صرافی‌های بومی، اسپردهای قیمتی ۳ درصد و بیشتر هم داشته باشند، بسیار بالا است. اسپرد‌های قیمتی بالا زمانی که با کارمزد‌های معاملاتی همراه می‌شوند، می‌تواند کارمزد تراکنش را به ازای هر معامله به ۵ درصد هم برسانند.

  صرافی‌های بزرگی مانند بیت پین، اسپردهای قیمتی پایینی دارند و استفاده از آن‌ها برای انجام معاملات، یکی از راهکارهای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود.

  معامله جفت ارزهایی با نقدینگی بالا

  جفت‌های معاملاتی با نقدینگی کم و حجم پایین سفارش‌ها در بازار، مشمول اسپردها بالا می‌شوند، چرا که تعداد معامله‌گران کافی برای تعیین قیمت این جفت‌ها در سطح مطلوب وجود ندارد. یکی دیگر از مشکلات معامله جفت ارزها با نقدینگی پایین، اسلیپیج قیمتی است؛ اسلیپیج قیمتی، زمانی اتفاق می‌افتد که افراد مجبور می‌شوند دارایی خود را با قیمتی متفاوت از آنچه در ابتدا قصد داشتند، بخرند یا به فروش برسانند. از زمان وارد شدن سفارشی به بازار، تا زمانی که آن سفارش اجرا و پردازش می‌شود، ممکن تغییر شرایط باعث شود که قیمت نهایی سفارشی تغییر کند.

  برای مثال، ممکن است شخصی برای یک آلت کوین با قیمت ۰٫۳۵ دلار، سفارشی ثبت کند، اما در زمان پردازش سفارش، مجبور شود تا آن رمزارز را به قیمت ۰٫۳۷ دلار بخرد. این شخص انتظار دارد در ازای ۱۰۰ دلار، ۲۸۶ کوین دریافت کند، اما تعداد کوین دریافتی او در انتها، ۲۷۰ کوین است. چنانچه قیمت همین آلت کوین، سه برابر شده و به ۱ دلار برسد، اختلاف قیمتی زمان ثبت سفارش و دریافتی او ۱۶ درصدی خواهد بود که مبلغی قابل‌توجه است. ترکیب این موضوع با اسپرد قیمتی بالا و جفت‌های معاملاتی با نقدینگی پایین، می‌توانند آسیب شدیدی به سودآوری کاربر وارد کند.

  اسلیپیج قیمتی

  بهترین شرط برای معامله‌گران تازه‌کار این است که برای معاملات خود، جفت‌ ارزهایی را انتخاب کنند که از نظر حجم نقدینگی، در میان ۱۰۰ جفت برتر از نظر ارزش بازار قرار داشته باشند. این موضوع در شرایطی که معامله‌گران حرفه‌ای و پولدار، قیمت جفت‌ ارزهای ناشناخته را به هدف سودآوری بیشتر، دستکاری می‌کنند (دستکاری بازار)، اهمیت بیشتری دارد. علاوه‌بر‌این با استفاده از تکنیک سفارش‌گذاری محدود هم می‌توان از اسلیپیج‌های قیمتی تا حدودی در امان ماند و به عنوان راهکاری برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال، از آن استفاده کرد.

  بررسی هزینه‌های برداشت ریالی و هزینه‌های بلاک چین

  انتخاب صرافی ارز دیجیتالی که از برداشت رایگان یا ارزان ریالی پشتیبانی کند، اهمیت بالایی دارد. بسیاری از صرافی‌های مدرن، برای رقابت با دیگر صرافی‌ها، کارمزد برداشت ارزهای اصلی فیات، مانند دلار آمریکا، دلار استرالیا، پوند استرلینگ و دلار سنگاپور را به صفر کاهش داده‌اند.

  این موضوع، به ویژه برای برداشت فیاتی اهمیت دارد، چرا که هزینه های برداشت معمولاً نرخی ثابت هستند و نه کارمزد مبتنی بر درصد! بنابراین، هزینه برداشت ۳۰ دلاری برای فردی که می‌خواهد ارزی دیجیتال به ارزش ۲۵۰ دلار را به دلار نقد کند، مبلغ بالایی خواهد بود. در شرایط ایده‌آل، سرمایه‌گذاران باید پلتفرم‌هایی مانند کوین بیس و بایننس یا صرافی محلی مانند بیت پین را با حداقل هزینه برداشت در زمان نقد کردن فیات دارایی دیجیتال، هدف قرار دهند.

  به طور مشابه، بیشتر پلتفرم‌ها برای برداشت رمزار، کارمزدی دریافت نمی‌کنند؛ بلکه هزینه استاندارد شبکه یا بلاک چین را دریافت می‌کنند. بسیاری از صرافی‌ها، این کارمزد استاندارد را به عنوان نرخی ثابت تعیین می‌کنند، در حالی که در واقعیت، این نرخ دائماً در حال تغییر است؛ شاید بهتر باشد تا کارمزد فعلی شبکه را با بررسی یک جستجوگر بلاک مانند Etherscan، مقایسه کرده و آن را با کارمزد برداشت رمزارز صرافی موردنظر خود، مقایسه کنید تا ببینید آیا نرخ دریافتی صرافی مقرون‌به‌صرفه است یا خیر.

  برای مثال، هزینه ارسال تتر ممکن است از ۳٫۲۰ تا ۲۵ تتر از طریق شبکه ERC-20 در صرافی‌ها متفاوت باشد! پس بررسی هزینه‌های برداشت ریالی و هزینه‌های بلاک چین، می‌تواند انتخاب بهتری را برای سودآوری ارائه دهد و در کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال، مفید باشد.

  گفتار پایانی

  کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال، می‌تواند به حداکثر رساندن سود احتمالی در زمان سرمایه‌گذاری در این حوزه، کمک کند. با اینکه معامله‌گران خرده‌پا، ممکن است تنها چند دلار پس‌انداز داشته باشند، اما معامله‌گران با حجم سرمایه بالاتر باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا کمترین کارمزد ممکن را پرداخت کنند. تفاوت به ظاهر جزئی ۱ درصدی کارمزدها، گاهی ممکن است به قیمت پرداخت هزاران دلار برای معامله‌گران حرفه‌ای تمام شود.

  به طور خلاصه، یکی از بهترین نکات در انجام معاملات کریپتویی و کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال، این است که صرافی‌هایی با کارمزد پایین و نقدشوندگی بالا را انتخاب کرده و توکن‌های اصلی صرافی را استیک کنید. با انجام این کار، این امکان وجود دارد که کارمزد تراکنش‌ها تقریباً و به طور کامل، حذف شود.

  سوالات متداول

  راهکارهای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال چیست؟

  راه‌های مختلفی برای کاهش نرخ کارمزد خرید ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ انتخاب صرافی ارز دیجیتال با کارمزد کم (یا صفر)، استیک توکن بومی برخی پلتفرم‌ها، انجام معامله با حجم بالا، اجتناب از پلتفرم‌ها و جفت‌های معاملاتی با نقدینگی کم، همگی راهکاری‌هایی هستند که به کمک‌شان، می‌توان کارمزدهای معاملاتی را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد.

  چرا کارمزدهای معاملاتی ارزهای دیجیتال بالا است؟

  کارمزدهای معاملاتی رمزارزها ممکن است کمی بالا به نظر برسند، چرا که کسب‌و‌کارهایی که خدمات ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند، به دلیل ماهیت غیرقابل تنظیم و بی‌ثبات این صنعت، ریسک بیشتری را متحمل می‌شوند. با این حال، کارمزد معاملات کریپتویی آنقدر هم بالا نیست و اغلب با کارمزدهای سنتی کارگزاری بازار سهام، قابل مقایسه است.

  کارمزد خرید ارز دیجیتال در صرافی‌ها چقدر است؟

  هر صرافی و پلتفرم کریپتویی، برنامه‌ریزی متفاوتی برای دریافت کارمزد دارد؛ برای مثال، صرافی ارز دیجیتال بیت پین، کاربران خود را بر مبنی میزان فعالیت‌شان، در سطوح مختلف کاربری تقسیم‌بندی کرده و میزان کارمزد دریافتی متفاوتی را برای هر بخش تعیین می‌کند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  فاندینگ ریت چیست و چرا در بازار فیوچرز اهمیت دارد؟

  فاندینگ ریت (Funding Rate) یکی از مفاهیم مهم در بازار معاملا ...

  نات کوین برگشت! آموزش کامل مرحله جدید بازی نات کوین

  چند هفته‌ای از پایان فاز اول ایردراپ نات کوین که به صورت باز ...

  آشنایی با مفهوم استاپ هانتینگ (Stop hunting) در معاملات

  استاپ هانتینگ، از رایج‌ترین مفاهیم در معاملات بازارهای مالی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر