بلاک چین چیست؟ همه‌چیز درباره فناوری بلاکچین به زبان ساده

3 24,624

اگر در حال مطالعه‌ی مقاله‌ی بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟ هستید، احتمالا نام بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر مثل شیبا و… را شنیده‌اید. تمام ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند. در این نوشتار به صورت کامل قصد داریم که به سوالات شما در مورد تکنولوژی بلاکچین به صورت کامل، پاسخ و کاربردهای آن را به زبان ساده توضیح دهیم.

در سال‌های اخیر، افراد بسیاری به‌دنبال خرید و فروش بیت کوین و استفاده از قابلیت‌های دیگر این ارز دیجیتال بوده‌اند. از افراد مبتدی و تازه‌کار تا تریدرهای حرفه‌ای دنیای جذاب ارزهای دیجیتال، همه به این پدیده‌ی نوظوهر و خاص قرن 21، علاقه‌ی بسیاری پیدا کرده‌اند. با وجود افزایش روز افزون تعداد معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال، افراد کمی در مورد فناوری زیرساختی بیت کوین، یعنی بلاکچین مطالعه کرده و اطلاعات کافی دارند. حتی ممکن است که از ساخت ارزهای دیجیتال دیگر بر پایه بلاک چین هم بی‌اطلاع باشند!

بلاک چین چیست؟

در جامعه سنتی، ما برای انجام یک تراکنش پولی باید از یک واسطه همچون بانک‌های دولتی و خصوصی استفاده کنیم؛ اما، بلاک چین این امکان را به خریداران و فروشندگان (ارسال کنندگان و دریافت کنندگان پول دیجیتال) می‌دهد تا به‌صورت مستقیم و بدون واسطه و حضور یک شخص ثالث، با هم در ارتباط باشند و ارزهای دیجیتال را معامله کنند. به این شکل از انجام تراکنش، مکانیزم «همتا به همتا» گفته می‌شود.

فناوری بلاک‌چین از رمزنگاری برای افزایش امنیت در خرید و فروش ارز دیجیتال و حتی تبادلات استفاده می‌کنند. برعکس سیستم‌های بانکی که دارای یک موقعیت مشخص و به اصطلاح، متمرکز فعالیت می‌کنند، مرکز داده‌ای که شبکه‌های بلاک‌چین در آن قرار دارند، به‌طور کامل غیرمتمرکز بوده و در سراسر جهان توزیع شده‌اند. به محل نگه‌داری و حفظ اطلاعات بلاک‌چین‌ها، «دفتر کل توزیع‌شده» گفته می‌شود. دفتر کل توزیع شده برای تمام اعضای حاضر در شبکه و با جزئیات کامل، قابل دسترسی است و حتی جزئی‌ترین تغییرات در تبادلات، برای همه به صورت شفاف قابل مشاهده و بررسی است. در واقع این شبکه زنجیره‌ای از رایانه‌هایی است که درستی تراکنش‌های صورت گرفته بین کاربر اول و کاربر دوم را بررسی و تایید می‌کنند و پس از تایید آن، اطلاعات تراکنش به بلاک‌چین اضافه می‌شود.

تمامی داده‌ها در شبکه بلاکچین در ساختاری تشکیل شده از «بلوک‌ها» (Blocks) وارد پایگاه داده می‌شوند. هر بلاک در ادامه بلاک قبلی شکل گرفته شده و شامل اطلاعاتی است که آن را به بلوک قبلی متصل می‌کند. با توجه به این‌که این بلوک‌ها با کمک اطلاعاتی به یک‌دیگر متصل هستند، بنابراین می‌توان گفت که یک «زنجیر» یا «چِین» (Chain) را تشکیل می‌دهند که در آن، بلاک‌ها به ترتیب ساخت در کنار هم قرار می‌گیرند. اولین بلاک شبکه که قبل از آن، بلاک دیگری وجود ندارد، «جنسیس بلاک» نام دارد.

ساده‌ترین تعریف برای بلاک چین، یک «فهرست دیجیتالی توزیع‌شده» (Described as Digital Ledger) است.

برای درک بهتر ساختار زنجیره بلوکی، به این مثال دقت کنید.

فرض کنید که دو ستون بر یک برگه رسم شده است. شما هر اطلاعاتی که می‌خواهید نگهداری کنید را در سطر اول ستون اول بگذارید. داده‌ی داخل این سلول، طی فرآیندی محاسباتی تبدیل به یک کلمه جدید با دو حرف می‌شود. این کلمه در ورودی بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت، هر تغییری در سلول اول، منجر به تغییراتی در سلول بلوک دوم و تا انتهای زنجیره می‌شود.

تصویر زیر مثالی گویا از پایگاه داده‌ای است که اطلاعات در آن به صورت زنجیره‌ای به‌هم متصل شده‌اند.

بلاک چین چیست ؟

با توجه به جدول بالا می‌توان گفت که آخرین شناسنامه‌ی بلوکی که در اینجا TH است، نتیجه‌ی تمام داده‌های وارد شده در ردیف‌های قبلی است و هر تغییری در یکی از این داده‌ها منجر به تغییر تمام داده‌ها خواهد شد. اکنون که این مثال را مرور کردید، می‌توان گفت که به زبان ساده با فرآیند «هشینگ» (Hashing) در بلاک چین آشنا شدید.

مارک اندرسون (Marc Andreess)، مؤسس شرکت خدمات رایانه‌ای «نت‌اسکیپ» (Netscape) درباره‌ی بلاک‌چین می‌گوید:

بلاک‌چین روشی برای کاربران اینترنتی است تا قطعه‌ای از دارایی‌های دیجیتالی یکتای خود را به دیگر کاربران انتقال بدهند. این انتقال تضمین شده، امن است و هیچ‌کس نمی‌تواند مشروعیت آن را به چالش بکشد. عواقب این پیشرفت بسیار اغراق‌آمیز است.

نگاهی کوتاه به تاریخچه بیت کوین، اولین ارز دیجیتال جهان

در 31 اکتبر سال 2008، فردی با عنوان مستعار و ناشناس ساتوشی ناکاموتو، یک مقاله منتشر کرد. در این مقاله تلاش کرد تا به مفهوم بیت کوین به عنوان یک پول نقد الکترونیکی و نحوه کارکرد آن برای ارسال و دریافت پول بین دو نفر، بدون واسطه و ناشناس بپردازد. با توجه به اینکه بیت کوین برای عملکرد خود از رمزنگاری بهره می‌برد، دسته‌بندی ارز رمزنگاری‌شده برای ان پیشنهاد شد.  البته می‌توان گفت که پس از آن بود که اصطلاح ارز دیجیتال، رواج پیدا کرد.

اما هدف از اختراع بیت‌کوین چه بود؟ در درجه‌ی اول، هدفش تراکنش‌های مالی بود؛ اما در درجه‌ی بعدی محققان بابررسی فناوری زیرساختی آن، متوجه ظرفیت‌های بالای آن برای استفاده در صنایع دیگر شدند. ظرفیتی که می‌توانست برنامه‌های حرفه‌ای با رویکرد فناوری مدرن و به‌روز برای صنایع مختلف خلق کند. و این‌طور بلاک چین، عنوانی بود که برای این فناوری هیجان‌انگیز زیرساختی و تاثیرگذار به‌کار برده شد.

بلاک چین چیست
کاربردهای بلاک چین

حتما بخوانید: تفاوت بیت کوین و بلاکچین در چیست؟

بلاک چین چگونه کار می کند؟

پس از ذکر مثالی در بالا، برای درک بهتر کارکرد بلاک چین، بیایید به بررسی تراکنش‌های بیت کوین بپردازیم. بلاک چین، همه‌ داده‌ها و جزئیات یک‌به‌یک تراکنش‌های انجام شده با این رمزارز را در خود ذخیره می‌کند و اگر یک کاربر بخواهد یک بیت کوین را بیش از دوبار معامله کند (به نوعی، قصد کلاهبرداری داشته باشد) مانع آن می‌شود.

در بلوک، زمانی که اطلاعات جدید را ذخیره می‌کند به بلاک‌چین اضافه می‌شود. و این‌طور با زنجیره‌ای از چندین بلاک به‌هم پیوسته، عنوان کلی بلاکچین شکل می‌گیرد. برای اینکه یک بلاک به بلاک‌چین اضافه شود، باید چهار رخداد زیر، اتفاق بیفتد:

  1. در مرحله‌ی اول، یک معامله باید انجام شود.
  2. پس از خرید، معامله‌ی شما باید بررسی و تایید شود. این کار را شبکه‌ای از هزاران رایانه که در سراسر جهان توزیع شده‌اند، انجام می‌دهند. این شبکه از طریق رایانه‌ها، بررسی می‌کند که معامله براساس سفارش شما انجام شده باشد.
  3. محل ذخیره هر معامله باید در دل یک بلاک باشد. پس از بررسی و تایید صحت معامله شما، اطلاعات در یک بلوک اختصاصی ثبت و نگهداری می‌شود. در آن‌جا، داده‌های معامله شما در کنار بی‌شمار تراکنش مشابه، جا می‌گیرد.
  4. به هر بلوک، باید هَش (کد) داده شود: پس از تأیید تمام معامله‌های یک بلوک، باید به آن بلوک یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هَش داده شود. پس از اخذ هش اختصاصی، آن بلاک به شبکه‌ی بلاک چین اضافه می‌شود.

چرا بلاک چین مهم است؟

فناوری بلاکچین و کاربردهایش، بی‌شمار و بی‌نظیر است و به‌طور تقریبی می‌تواند در هر چیزی و هر صنعتی که تراکنش پذیر است، مثل تبادل پول، کالا یا املاک، به کار برده شود.

کاربردهای بلاکچین

فناوری بلاک چین، کاربردهای بی‌شماری دارد. همان طور که گفتیم، در هر بستری که نیاز به ثبت و انتقال اطلاعات یا پیام وجود دارد، می‌توان از بلاک‌چین استفاده کرد. در این قسمت از مقاله بلاک چین چیست آکادمی ارز دیجیتال بیت پین، به معرفی برخی از کاربردهای مهم بلاک چین می‌پردازیم.

انجام پرداخت‌های بین‌المللی

بلاک چین چیستانتقال پول در سطح بین‌المللی با سیستم بانکداری سنتی، دردسرساز است. به دلیل وجود شبکه پیچیده‌ای از واسطه‌ها، استفاده از سیستم بانکی سنتی، گران و به کندی انجام می‌شود. ارزهای دیجیتال و بلاکچین، این واسطه ها را از بین می‌برند و انتقال سریع و آسانی در سرتاسر جهان تامین می‌کنند. بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چینی از این فناوری برای ایجاد بستری در جهت انجام تراکنش‌های ارزان و تقریبا سریع و فوری، استفاده می‌کنند. اگرچه گاهی اوقات برخی از ویژگی‌های اصلی بلاک چین مثل غیرمتمرکز بودن در آن‌ها نادیده گرفته می‌شود.

بازی های کامپیوتری

صنعت بازی‌های کامپیوتری، یکی از صنایع بزرگ در حوزه تفریح و سرگرمی دنیاست که می‌تواند از بلاک‌چین، استفاده‌ی زیادی کند. در بیشتر بازی‌های کامپیوتری، کاربران مجبورند که قوانین توسعه‌دهندگان بازی را پذیرفته و اجرا کنند و از بستر مشخص شده توسط آن‌ها استفاده کنند. امکان اعمال تغییر و توسعه نیز در بسیاری از آن‌ها برای کاربران وجود ندارد. بلاک‌چین می‌تواند در زمینه تمرکززدایی از مالکیت، مدیریت و نگهداری بازی‌ها مفید باشد.

با استفاده از رویکردهای بر پایه بلاک چین، بازی‌ها در بلند مدت می‌توانند پایدار بمانند. اقلام درون بازی‌ها به عنوان مجموعه‌های رمزنگاری صادر می‌شوند، می‌توانند ارزش واقعی پیدا کنند و در دنیای واقعی خرید و فروش شوند. امروزه بازی‌ها بر بستر شبکه بلاک‌چین از NFT استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند آیتم‌های داخل بازی را درست کرده و به دیگران بفروشند.

حتما بخوانید: NFT چیست؟ آشنایی با توکن‌های غیرقابل تعویض

سیستم‌ ذخیره فایل توزیع شده در بلاک چین

ذخیره فایل توزیع‌شده در بستر اینترنت، در مقایسه با روش‌های سنتی متمرکز، از مزایای زیادی برخوردار است. بیشتر داده‌های ذخیره شده در فضاهای ابری بر بستر سرویس‌های متمرکز قرار دارند. بنابراین در معرض حمله و حذف اطلاعات هستند. همچنین در برخی مواقع کاربران با خواست مدیران سرورها ممکن است دسترسی به سرور و اطلاعات خود نداشته باشند.

از دیدگاه کاربری، راه‌حل‌های ذخیره‌سازی فایل مبتنی بر بلاک چین، مانند دیگر روش‌های ذخیره‌سازی فایل عمل می‌کند. شما در هر دو این روش‌ها می‌توانید داده‌های خود را آپلود و نگهداری کنید و هر زمان خواستید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اما آنچه در پشت پرده این دو روش رخ می‌دهد، متفاوت است.

زمانی که فایلی را در بلاک چین ذخیره می‌کنید، فایل شما بین چندین گره، توزیع می‌شود. در برخی مواقع ممکن است هر گره بخشی از فایل شما را ذخیره کند. آن‌‌ها نمی‌توانند با این داده‌های پخش شده کار خاصی بکنند؛ اما شما می‌توانید از گره‌ها برای ارائه قسمت‌های مختلف فایل، درخواست کنید و با ترکیب آن‌ها فایل اصلی خود را بسازید.

این فضا با گرد هم آمدن اشخاصی به وجود می‌آید که فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند. به طور معمول، این شرکت‌کنندگان انگیزه اقتصادی برای تامین منابع دارند و اگر از قوانین پیروی نکنند یا در ذخیره و ارائه پرونده‌ها کوتاهی کنند، مجازات می‌شوند.

بلاک چین و کاربردش در اینترنت اشیاء

در حال حاضر تعداد زیادی از اشیاء فیزیکی به اینترنت متصل هستند و این میزان، هر روز در حال افزایش است. ارتباط و همکاری بین این اشیاء به‌طور محسوسی توسط بلاک چین قابل انجام است. برای مثال، پرداخت‌های خودکار ماشین به ماشین می‌تواند شاخه‌ی جدیدی از اقتصاد را ایجاد کند که برای اجرای آن، یک راه‌حل ایمن و با توان بالا نیاز است. بلاک چین به سادگی توانایی توسعه فضای کار اینترنت اشیا را در خود دارد.

سیستم بهداشت و درمان

ذخیره‌سازی امن داده‌های پزشکی برای هر سیستم بهداشت و درمانی، مهم و ضروری است. اتکا سیستم درمان به سرورهای متمرکز، آن را در موقعیت حساس و خطرناکی قرار می‌دهد. امنیت و شفافیت، فناوری بلاک چین را به بهترین پلتفرم برای ذخیره داده‌های پزشکی تبدیل می‌کند.

بیماران با داشتن اطلاعات درمانی خود به صورت رمزنگاری‌شده در بلاک‌چین، می‌توانند همزمان با این‌که حریم خصوصی خود را حفظ کنند، اطلاعات پزشکی خود را با هر موسسه درمانی به اشتراک بگذارند. اگر تمامی اعضای سیستم بهداشت و درمان فعلی دنیا در یک سیستم جهانی و امن حضور داشته باشند، در این‌صورت، جریان اطلاعات بین آن‌ها سریع‌تر گسترش پیدا می‌کند. این‌کار با استفاده از فناوری بلاک چین قابل انجام است و منجر به بهبود سیستم درمان در دنیا می‌شود.

کاربرد بلاک چین در چرخه زنجیره تامین

زنجیره تامین کارا، هسته اصلی بسیاری از شرکت‌های موفق است که هدف آن مدیریت توزیع کالا و خدمات از تولید‌کننده به مصرف‌کننده است. هماهنگی ذینفعان متعدد یک صنعت خاص، با استفاده از روش‌های سنتی بسیار سخت است.

تکنولوژی بلاک چین می‌تواند سطوح پیشرفته‌تری از شفافیت را در بسیاری از صنایع ایجاد کند. اکوسیستم زنجیره تامین که قابلیت تعامل داشته باشد و حول یک پایگاه داده تغییرناپذیر بچرخد، چیزی است که بسیاری از صنایع برای قوی‌تر و قابل اعتمادتر شدن به آن نیاز دارند. بلاک چین دقیقا این نیاز را برطرف می‌کند.

ایجاد شناسنامه دیجیتال

مدیریت امن هویت افراد و موجودیت‌‌ها در اینترنت، نیازمند یک راه‌حل سریع است. مقادیر بسیار زیادی از داده‌های شخصی ما بر روی سرورهای متمرکز ذخیره می‌شوند. این اطلاعات بدون توجه به رضایت ما توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی بررسی می‌شود.

فناوری بلاک چین به کاربران اجازه می‌دهد تا مالکیت داده‌های خود را در اختیار داشته باشند. در این شبکه‌ها افراد می‌توانند هر اطلاعاتی که خودشان می‌خواهند با بقیه به اشتراک بگذارند و بقیه داده‌ها همچنان خصوصی بماند. این اتفاق معجزه رمزنگاری است که می‌تواند بدون آسیب رساندن به حریم خصوصی افراد، تجربه‌ای روان برای آن‌ها در فضای آنلاین ایجاد کند. با گسترش روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی، اهمیت این موضوع بیشتر از همیشه شده است.

استفاده از بلاک چین در امور خیریه

سازمان‌های خیریه اغلب با محدودیت‌هایی در نحوه پذیرش وجوه خیریه روبه‌رو هستند. مهم‌تر از آن، ردیابی دقیق مقصد نهایی وجوه اهدا شده از این سازمان ‌ها دشوار است. همین موضوع باعث می‌شود بسیاری از افراد از این سازمان‌ها حمایت نکنند.

«رمزنگاری بشردوستانه» (Crypto-philanthropy) در تلاش برای استفاده از بلاک چین برای دور زدن این محدودیت‌ها است. این حوزه با تکیه بر فناوری‌ بلاک چین به دنبال شفافیت بیشتر، مشارکت جهانی و کاهش هزینه‌ها است. رمزنگاری بشر دوستانه در حال توسعه و گسترش در سطح جهانی است. یکی از سازمان‌های فعال در این حوزه «بنیاد خیریه بلاک چین» است.

ساختار غیرمتمرکز بلاک چین چیست ؟

تا به حال ساختار بلاک چین به عنوان یک پایگاه داده بررسی شد و دیدیم که داده‌ها در این ساختار، زنجیروار به همدیگر متصل هستند. اگر به بلاک چین به عنوان پایگاه داده مستقل نگاه کنیم آنگاه فقط در برخی از اپلیکیشن‌های کاربردی استفاده خواهد شد. اما ما بلاک چین‌ها را به عنوان ابزاری برای هماهنگی افراد مختلف استفاده می‌کنیم.

در این حالت بلاک چین می‌تواند با استفاده از «نظریه بازی‌» (Game Theory) و سایر فناوری‌ها، به عنوان «دفتر کل توزیع شده» (Distributed Ledger) عمل کند که توسط هیچ کس کنترل نمی‌شود. این بدین معنا است که در این سیستم هیچ کس توانایی ویرایش داده‌ها را خارج از قوانین سیستم نخواهد داشت. بنابراین می‌توان اینطور در نظر گرفت که دفتر کل به طور همزمان متعلق به همه است و برای هر تغییری در آن باید اکثریت به توافق برسند. شاید با یک مثال ساده بتوان درک بهتری از غیرمتمرکز بودن بلاک چین داشت.

بلاکچین چه مشکلات و محدودیت هایی دارد؟

  1. اصطلاحات تخصصی: فناوری بلاک چین به دلیل نوظهوری دارای مجموعه واژگانی کاملا جدید است. خوشبختانه در طول این چند سال تلاش های متعددی در زمینه ارائه واژه نامه‌ها، تعاریف و فهرست های کامل و آسان انجام شده است. در آکادمی ارز دیجیتال بیت‌پین نیز می‌توانید به دنیای از دانش در مورد بلاک چین و ارزهای دیجیتال، دسترسی داشته باشید.
  2. گستردگی شبکه: بلاک‌چین نیز مانند تمام سامانه‌های توزیع شده از مقاومت زیادی در برابر بازیگران بد برخوردار نیست، بلکه با حملات مقابله کرده و به مرور زمان رشد می‌کند. این عمل به شبکه‌ی بزرگی از کاربران نیاز دارد. با وجود این اگر شبکه‌ای قوی با تعداد زیادی گره‌ی توزیع شده وجود نداشته باشد، بهره‌مندی از مزایای آن سخت‌تر خواهد شد. البته بحث‌هایی وجود دارد که بیان می‌کنند چنین وسعتی برای بلاک‌چین‌های نیازمند به مجوز بسیار مهلک است. در نتیجه تعیین اندازه‌ی مناسب و نگهداری از آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و چالش آفرین است.
  3. هزینه تراکنش‌ها، سرعت شبکه: تبادلات بیت کوین که در چند سال اول حضورش به‌طور تقریبی رایگان اعلام شد، اکنون هزینه‌های قابل توجهی دارد.
  4. نقص امنیتی غیرقابل اجتناب: در بیت کوین و سایر بلاک چین‌ها‌ یک نقص امنیتی قابل توجه وجود دارد؛ اگر بیش از نیمی از رایانه‌هایی که به عنوان گره در شبکه فعالیت می‌کنند دروغ بگویند (دقت داشته باشید بیش از نیمی از رایانه ها)، دروغ به حقیقت تبدیل می‌شود. این نقص «حمله ۵۱ درصد» نامیده می شود و ساتوشی ناکاموتو در زمان راه‌اندازی بیت کوین به آن اشاره کرد. به همین دلیل استخرهای استخراج بیت کوین توسط جمع به دقت مورد نظارت قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس ناآگاهانه چنین نفوذی را در شبکه فراهم نمی آورد.
  5. خطای انسانی: اگر بلاک‌چین به عنوان یک پایگاه داده استفاده شود، داده‌هایی که در آن ذخیره می‌شوند باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. داده‌های ذخیره شده در بلاک‌چین به صورت ذاتی قابل‌اعتماد نیستند؛ بنابراین داده‌ها باید به شکلی دقیق در آن وارد شوند.سامانه‌های بلاک‌چین به مانند پایگاه داده‌های متمرکز از اصل «ورودی زباله، خروجی زباله» (GIGO) پشتیبانی می‌کنند. به این معنا که اگر داده‌های ورودی اشتباه یا نامعتبر باشند، خروجی نیز نامعتبر خواهد بود.

حتما بخوانید: تفاوت بلاک چین و پایگاه داده (دیتابیس) سنتی چیست؟

انواع بلاک چین چیست

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین.

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت.

از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده‌های گوشتی در ایالات متحده.

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. برای مثال، او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته‌بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاً‌ به ماهی گیران و کارمندان بخش بسته‌بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین.

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»
رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

حتما بخوانید: نقش بلاک بلاکچین چیست؟ همه چیز درباره بلاک (Block)

بلاکچین انتظار چه مواردی را در آینده می‌کشد؟

بلاکچین که طی یک پروژه تحقیقاتی در سال 1991 معرفی شد کم‌کم در حال نزدیک شدن به اواخر دههٔ دوم زندگی‌اش نزدیک است.

مانند بسیاری از تکنولوژی‌های جدید هم‌سن خودش، شاهد بررسی‌های موشکافانهٔ زیادی در طی دو دهه اخیر بوده است، به‌همراه کسب‌وکارهایی که در سرتاسر دنیا وجود دارند و در حال اندیشیدن در مورد ظرفیت‌های این تکنولوژی و مسیری که این تکنولوژی در سال‌های آینده می‌پیماید، هستند.

بلاکچین کلمه‌ای شده است که از زبان همهٔ سرمایه‌گذاران در سرتاسر دنیا شنیده می‌شود، بلاکچین می‌تواند کسب‌وکارها و عملیات‌های دولتی را دقیق‌تر، بهینه‌تر و امن‌تر کند.

حتما بخوانید: چطور می‌توانیم برای سرمایه گذاری در متاورس، اقدام کنیم؟!

در حالی که آماده‌ی ورود به دهه‌ی سوم زندگی بلاکچین می‌شویم، دیگر این سؤال مطرح نیست که «آیا کمپانی‌های افسانه‌ای از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد یا خیر؟» بلکه این سؤال مطرح است که «آن‌ها کی از این تکنولوژی‌ها بهره خواهند جُست؟»

گفتار پایانی!

بلاک چین یک فناوری نوین به شمار می‌آید که هدف آن ذخیره‌سازی و انتقال هر نوع داده به صورت غیرمتمرکز است. در این سیستم گره‌ها وظیفه تایید و ثبت تراکنش‌ها را دارند. این گره‌ها در سرتاسر دنیا توزیع شده‌اند و برای انجام درست وظایف خود، از الگوریتم‌های اجماع استفاده می‌کنند. امنیت شبکه بلاک چین حاصل استفاده از ایده‌های مبتکرانه در حوزه رمزنگاری و اقتصاد است. در این نوشتار سعی کردیم تا علاوه بر بررسی تمام جنبه‌های فنی و عملی بلاک چین، کاربردهای بلاک چین‌ در حوزه‌های مختلف را توضیح دهیم.

امیدواریم با بررسی های جامع در زمینه ی بلاک چین ها ابهامات و سؤالاتی که در این موضوع برای شما ایجاد شده بود، برطرف شده باشد.

4.5/5 - (59 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mohammad Salehi yekta

به اميد روزهاي موفقيت بلاک چين

مشهود رهنما

در ایران کدام شرکت نسبت به راه اندازی و اجرای بلاک چین کرده است ؟

مدیر محتوا

در مورد این مجموعه تحقیق کنید: پیمان
PMN، توکن پایه (NATIVE ASSET) شبکه ققنوس

3
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x