سواپ ارزهای دیجیتال؛ راهی سریع برای مبادله رمزارزها

تاریخ: 5 اسفند 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
سواپ ارزهای دیجیتال؛ راهی سریع برای مبادله رمزارزها

واژه سواپ (Swap) در حوزه بازارهای مالی از پرتکرارترین جملاتی است که با آن روبه‌رو هستید و باتوجه‌به گستردگی و پویایی مارکت‌های جهانی، سواپ می‌تواند چه در حوزه اقتصاد و بازارهای سنتی و چه بازار ارزهای دیجیتال کاربردی باشد.

در بازارهای سنتی، به‌خصوص بازار مشتقات، سواپ که به معنی توافق مبادله نیز شناخته شده است، اشاره به قراردادهای مشتقه دارد که دو طرفین را مستلزم به تبادل دو دارایی در زمانی مشخص می‌کند. اما این مفهوم در بازار ارزهای دیجیتال به چه معنا است؟ آیا می‌توان از سواپ و قراردادهای سواپ در این بازار استفاده کرد؟

اگر شما نیز با سؤالات بالا درگیر هستید و تا به اکنون استفاده و کاربرد سواپ را نمی‌دانستید، این مقاله هر آنچه باید درباره سواپ در بازار ارزهای دیجیتال بدانید را بررسی کرده و دیدگاه جامعی از نحوه استفاده از سواپ‌های ارزهای دیجیتال به شما خواهد داد. در نتیجه، حتماً تا انتهای مقاله همراه ما باشید و این مقاله مهم را از دست ندهید.

سواپ در ارز دیجیتال چیست؟

سواپ ارزهای دیجیتال به فرایند مبادله ارز دیجیتال یا توکنی با ارز دیجیتال دیگر اشاره دارد که معمولاً از طریق پلتفرم‌های غیرمتمرکز یا صرافی‌های متمرکز تسهیل می‌شود. این امر انتقال یکپارچه از ارز دیجیتال به دیگری را تسهیل می‌کند و فرایند پیچیده تبدیل دارایی دیجیتال به فیات و سپس تبدیل به ارز دیجیتال دیگر را از میان خواهد برد.

فرض کنید که مقدار زیادی اتریوم در اختیار دارید و پس از تحقیق و بررسی ارز دیجیتالی، تصمیم به خرید ارز دیجیتال آن گرفته‌اید. کاملاً مشخص است که در صورت نداشتن مقدار کافی تتر، نیاز به طی‌کردن فرایند فروش اتریوم و تبدیل آن به تتر یا سایر استیبل کوین‌ها و سپس خرید ارز دیجیتال دیگر خواهید داشت.

درحالی‌که با استفاده از سواپ‌های ارز دیجیتال، بدون طی‌کردن این فرایند و حتی در بعضی پلتفرم‌ها، بدون نیاز به یکسان بودن شبکه‌های بلاک چینی، اتریوم‌های خود را به میزان ارز دیجیتال دیگر به همان ارزش تبدیل کرده و در زمان شما نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

سواپ‌های ارز دیجیتال، تنها به‌قصد تبادل به ارز دیجیتال دیگر استفاده نخواهد شد و می‌تواند طیف گسترده‌ای از کاربردها را داشته باشد. از این موارد، می‌توان به آپدیت توکن یا کوین به بلاک چین دیگر، تبادل به‌منظور ایجاد توکن‌های مشتق شده، استفاده در استخرهای نقدینگی و سوزاندن توکن اشاره داشت.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  نحوه انجام سواپ ارزهای دیجیتال چگونه است؟

  اگر تا به اکنون درباره نحوه انجام و شکل‌گیری سوآپ‌های ارز دیجیتال کنجکاو هستید و نمی‌دانید این فرایند چگونه صورت می‌گیرد، باید اضافه کنیم که این فرایند به طور معمول به نسبت گستردگی مفهوم خود به روش‌های مختلفی صورت‌پذیر است.

  اگر تعریف سواپ را در صرافی‌های غیرمتمرکز در نظر بگیریم، این فرایند به پروسه تبادل کوینی به کوین دیگر با مدیریت قراردادهای هوشمند در DEXهای امروزی اشاره دارد که امکان تبادل کوین‌های بلاک چین یکسان مانند، اتریوم و توکن‌های ERC-20 را ممکن خواهد کرد.

  در مثال سواپ برای صرافی‌های غیرمتمرکز، صرافی یونی‌سواپ را در بستر بلاک چین اتریوم را در نظر بگیرید. در این صرافی، کاربران به استخرهای نقدینگی مراجعه و توکن‌ها یا کوین‌های خود را با ارزهای دیجیتال دیگر به همان ارزش در شبکه اتریوم مبادله خواهند کرد.

  در واقع فرایند سواپ در این صرافی‌های غیرمتمرکز بدین صورت است:

  فرض کنید که فرد A نیاز به مبادله ارز دیجیتال متیک (MATIC) با ارز دیجیتال یونی (UNI) را دارد و به صرافی غیرمتمرکزی مراجعه می‌کند. پس از مراجعه این فرد به بخش سواپ و اتصال کیف پول، وی مقدار کوین مدنظر و جفت معاملاتی خود را تعیین کرده و قرارداد را تنظیم می‌کند.

  پس از تنظیم این قرارداد سواپ، قرارداد‌های هوشمند میزان توکن‌های متیک فرد A را قفل کرده و طبق شرایط قرارداد، اوردرهای تبادل این ارز دیجیتال با ارز دیجیتال یونی را به هم دیگر ارتباط خواهد داد. زمانی که فرد B، طبق شرایط قرارداد پیدا شود، این قرارداد هوشمند به‌صورت دقیق اجرا شده و هر فرد کوین‌های مدنظر خود را دریافت خواهد کرد.

  با این حال، سواپ می‌تواند به‌منظور اضافه‌کردن یا آپدیت قابلیت‌های توکنی نیز مورداستفاده قرار گیرد. برای مثال، با تصمیم پروژه‌ای برای اضافه‌کردن و بهبود قابلیت‌های توکن خود، قرارداد هوشمندی تنظیم می‌شود که با ارسال توکن‌های قبلی، به همان اندازه توکن جدید را به شما منتقل خواهد کرد. (توکن جدید پروژه پالیگان می‌تواند مثال خوبی برای این مفهوم باشد)

  بااین‌وجود، فرایند سواپ ارزهای دیجیتال باتوجه‌به نحوه پیاده‌سازی بالا، با مهاجرت توکن تفاوت داشته و از بیشترین اشتباهات امروزی، هم مفهوم دانستن این دو اصطلاح متفاوت است. در ادامه مقاله به تفاوت‌های این دو مفهوم نیز اشاره خواهیم کرد.

  روش‌های سواپ کردن ارز دیجیتال

  روش‌های سواپ کردن ارزهای دیجیتال، اگر به‌منظور تبادل ارزی با ارز دیجیتال دیگر صورت گیرد، می‌تواند با مراجعه به پلتفرم‌های دیفای مختلفی به روش‌های گوناگونی انجام‌پذیر باشد. در واقع برای انجام سواپ‌های ارزهای دیجیتال مهم‌ترین بخش، دلیل یا مقصود شما از انجام این فرایند خواهد بود.

  در این بخش، برای آن بهتر با روش‌های سواپ و نیازهای امروزی به سواپ ارزهای دیجیتال آشنا شوید، به مهم‌ترین و رایج‌های روش‌هایی که از این قابلیت منحصربه‌فرد و کاربردی استفاده می‌شود، اشاره خواهیم کرد که مرور آنها کمک زیادی به شناخت شما از این قابلیت دارد.

  • سواپ ارزهای دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز بلاک چینی (DEX)
  • به‌روزرسانی توکن به توکن جدید با قابلیت‌های متفاوت‌تر
  • سواپ ارز دیجیتال با مقصود انتقال به بلاک چین یا زنجیره‌ای، از طریق پل‌های کراس چین (Cross-Chain Bridge) که به‌عنوان مهاجرت توکن شناخته می‌شود.
  • انجام سواپ در پلتفرم‌های حوزه دیفای، به‌منظور شرکت در وام دهی، تأمین نقدینگی، وثیقه‌گذاری و سایر امور معمول حوزه غیرمتمرکز دیفای
  • سواپ به‌منظور سوزاندن توکن نسبت به مدل اقتصادی یا توکنومیک پروژه
  • استفاده از سواپ به‌منظور دریافت دارایی‌های مشتق شده شبکه یا Synthetic asset

  اگر به موارد بالا دقت کنید، به‌راحتی در خواهید یافت که روش‌های سواپ ارزهای دیجیتال، بسیار متنوع بوده و نسبت به نیاز و درخواست شما تعیین می‌شود. با این حال، وجه مشترک تمامی روش‌ها، پیاده‌سازی سواپ‌های امروزی با پشتوانه قراردادهای هوشمند و حوزه دیفای (DeFi) است.

  حال که با سواپ ارزهای دیجیتال و روش‌های آن آشنا شدید، باید اشاره شود که تفاوت اصلی میان سواپ و مهاجرت توکن در تبادل کوین و بلاک چین خلاصه می‌شود. در بیانی ساده، در سواپ، بلاک چین یکسان باقی‌مانده و تنها کوین‌ها تبادل خواهند شد، درحالی‌که در مهاجرت توکن، ارز دیجیتال واحد ما تغییر نکرده، بلکه به شبکه یا زنجیره بلاک چینی دیگر منتقل شده یا مهاجرت می‌کند.

  مزایا و معایب سواپ ارزهای دیجیتال

  سواپ ارزهای دیجیتال، با وجود ایجاد فضایی به‌شدت ساده و کاربردی برای انتقال ارزهای دیجیتال، دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و به‌منظور درک بهتر از این مفهوم و استفاده‌ای بسیار بهینه‌تر، شناخت این موارد نیز ضروری خواهد بود.

  در نتیجه، برای شناخت کلی مفهوم و کاربرد سواپ، مهم‌ترین مزایا و معایب این قابلیت به شرح زیر خواهد بود:

  مزایا

  • سرعت بالا، کارمزد کمتر و تمرکززدایی فرایند سواپ نسبت به سایر روش‌ها
  • آسان و راحت بودن انجام سواپ‌های ارز دیجیتال در ازای مبادله با فیات
  • قابلیت آسان و ایمن برای پروژه‌ها در جهت ارتقای قابلیت‌های توکن بومی خود
  • پشتیبانی قراردادهای سواپ از قراردادهای هوشمند و افزایش نقدینگی شبکه
  • بهبود روند فعالیت و گسترش کاربران شبکه‌های بلاک چینی

  معایب

  • محدودیت انجام سواپ‌ها به برخی از ارزهای دیجیتال
  • امکان بروز مشکلات فنی از سوی برنامه‌نویسی یا مشکل در قراردادهای هوشمند
  • امکان ازدست‌رفتن سرمایه در سواپ‌های مربوط به استخرهای نقدینگی (به دلیل نوسانات شدید بازار)
  • اسلیپیج بسیار بالا در صورت انتقال حجم بالایی از ارز دیجیتال و ایجاد نرخ مبادله‌ای غیراستاندارد
  • خطر دست‌کاری و هک قرارداد هوشمند (بخش زیادی از هک‌های ارزهای دیجیتال مربوط به سال 2023، مرتبط یا ناشی از دست‌کاری قراردادهای هوشمند بوده است)

  بهترین زمان برای swap ارز دیجیتال چه زمانی است؟

  بهترین زمان برای مبادله یا Swap ارزهای دیجیتال، به عوامل مختلفی از جمله شرایط بازار، اهداف سرمایه‌گذاری شخصی و توکن موردنظر شما بستگی دارد. مبادله ارز دیجیتال ممکن است در دوره‌های افزایش نوسانات بازار سودمند باشد و امکان سرمایه‌گذاری بالقوه در تفاوت قیمت بین دارایی‌ها را فراهم کند.

  علاوه بر این، افراد ممکن است برای تنوع بخشیدن به سبد خود یا سرمایه‌گذاری بر روی فرصت‌های مناسب و در حال ظهور در چشم‌انداز دارایی‌های دیجیتال، مبادله یا سواپ ارزهای دیجیتال را انتخاب کنند. با این حال، در انجام سواپ‌های ارزهای دیجیتال، مهم است که به هزینه‌های تراکنش، نقدینگی و اسلیپیج توجه داشته باشید.

  با درنظرگرفتن کاربرد مبادلات غیرمتمرکز برای کارمزدهای کمتر و افزایش دسترسی به طیف گسترده‌ای از توکن‌ها، توصیه می‌کنیم که به کارمزد شبکه بلاک چینی، پلتفرم مورداستفاده و زمان شلوغی شبکه بسیار دقت داشته باشید.

  در نمای کلی، بهتر است که در زمان شلوغی شبکه و بالابودن هزینه کارمزد، از این پلتفرم‌ها استفاده نکرده و مهم‌تر از همه، در زمان نوسانات زیاد بازار ارزهای دیجیتال، به دلیل امکان ایجاد خطای محاسبی در سواپ‌ها، استفاده از آنها توصیه نمی‌شود.

  بهترین صرافی‌ها برای swap ارز دیجیتال کدام‌اند؟

  بهترین صرافی‌های امروزی برای Swap یا تبادلات ارزهای دیجیتال، صرافی‌های غیرمتمرکز خواهند بود که به نسبت شبکه ارز دیجیتال مدنظر شما و کاربرد، می‌توانند در طیف گسترده‌ای قرار گیرند. در واقع، مهم‌ترین بخش در استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز به‌منظور سواپ، کاربرد صرافی و مقصود شما از انجام این پروسه است.

  با این حال، اگر قصد تبادل ارزهای دیجیتال خود را به ارزی دیگر در شبکه اتریوم دارید، صرافی‌های غیرمتمرکز این شبکه بلاک چینی مانند، یونی سواپ و سوشی سواپ، بسیار محبوب و پرطرف‌دار هستند و استفاده از آنها نیز بسیار ساده خواهد بود.

  با تمام این تفاسیر، اگر قصد انجام سواپ‌های بلاک چینی یا کریپتو سواپ را دارید، بهتر است ابتدا شبکه بلاک چینی کوین خود را بررسی کرده و صرافی‌ها غیرمتمرکز این شبکه را زیر نظر بگیرید. برای مثال، اگر قصد انجام Swap را در شبکه بلاک چینی سولانا دارید، صرافی غیرمتمرکز ژوپیتر (Jupiter) می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

  مقایسه سواپ در ارز دیجیتال با ترید

  شاید مهم‌ترین و ارزشمندترین چیزی که تابه‌حال درباره آن نشنیده باشید، مقایسه سواپ در ارز دیجیتال با ترید باشد. در وهله اول، کاملاً مشخص است که ذات یا ماهیت ترید ارزهای دیجیتال، با فرایند سواپ ارزهای دیجیتال تفاوت زیادی دارد، اما هر دو می‌توانند به‌منظور کسب سود در بازار مورداستفاده قرار گیرند. از اصلی‌ترین تفاوت سواپ ارزهای دیجیتال با ترید اسپات، سرعت و عملکرد بهتر آن است. سواپ‌های ارز دیجیتال در کنار کارمزد کمتر، سرعت بیشتر و کارایی بهتری را ایجاد می‌کنند و شما با مبادله بخشی از دارایی خود به ارز دیجیتال دیگر، می‌توانید از موج‌های بازار یا نوسانات صعودی آن کسب سود کنید.

  تفاوت دیگری که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، ریسک بسیار کمتر و امن‌تر بودن روش سواپ نسب به ترید ارزهای دیجیتال است. برای مثال، فرض کنید که خبری بسیار صعودی درباره ارز دیجیتالی منتشر شده است و شما مطمئن هستید که در بازه 24 ساعت آینده این ارز دیجیتال رشد خواهد کرد. در این شرایط، باوجودآنکه استیبل‌کوینی نیز در اختیار ندارید، ریسک باز کردن قرارداد آتی و در معرض ریسک شدید قرارگرفتن را نیز می‌پسندید. پس، بهترین گزینه، سواپ بخشی از دارایی‌های ارز دیجیتال خود به ارز دیجیتال مدنظر شما است.

  با این روش، در کنار آنکه ریسک کمتری نسبت به ترید دارید، در صورت رشدهای قیمتی، در کمترین زمان و پرداخت کارمزدی بسیار ناچیز، از رشدهای قیمتی توکن‌های امروزی سود خواهید بود و از این مقدار سرمایه می‌توانید در سرمایه‌گذاری بلندمدت خود نیز بهره ببرید. با تمام این تفاسیر، مشکلات مربوط به خطاهای احتمالی قراردادهای هوشمند، امکان خطای محاسباتی در زمان نوسانات بازار و مواجه‌شدن با اسلیپیج یا لغزش قیمت بالا، می‌تواند از مواردی باشد که سواپ را نسبت به ترید خطرناک‌تر جلوه دهد.

  سؤالات متداول

  • swap ارز دیجیتال چیست؟

  سواپ (Swap) ارزهای دیجیتال، به فرایند مبادله ارز دیجیتال یا توکنی با ارز دیجیتال دیگر اشاره دارد که معمولاً از طریق پلتفرم‌های غیرمتمرکز یا صرافی‌های متمرکز تسهیل می‌شود. این امر انتقال یکپارچه از ارز دیجیتال به دیگری را تسهیل می‌کند و فرایند پیچیده تبدیل دارایی دیجیتال به فیات و سپس تبدیل به ارز دیجیتال دیگر را از میان خواهد برد.

  • سواپ ارز دیجیتال چقدر زمان می‌برد؟

  سواپ ارزهای دیجیتال، در بسیاری از پلتفرم‌های امروزی مانند، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، در کمترین زمان ممکن تکمیل خواهد شد. با این حال، شلوغی شبکه بلاک چینی یا نقدینگی استخرهای نقدینگی می‌تواند در این فرایند تأثیرگذار باشند.

  • آیا سواپ ارز دیجیتال سودآور است؟

  سواپ ارزهای دیجیتال، در موارد زیادی می‌توانند سودآور باشند؛ اما درعین حال رابطه مستقیمی با سودآوری ندارد. بسیاری از معامله‌گران، به‌منظور سودآوری از موج‌های صعودی برخی از کوین‌های امروزی، از سواپ‌های ارز دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز و حتی استخرهای نقدینگی به‌عنوان تأمین‌کننده نقدینگی استفاده می‌کنند.

  • آیا سواپ بهتر از ترید است؟

  برتری یا بهتر بودن سواپ نسبت به ترید ارزهای دیجیتال، مفهومی کاملاً انتزاعی و شخصی است و تنها نسبت به نیاز شما مشخص خواهد شد. با این حال، اگر سواپ‌های ارزهای دیجیتال را به‌منظور کسب سود مقطعی و کوتاه‌مدت انجام می‌دهید، نسبت به ترید حاشیه ریسک کمتری دارید. اما، استفاده از سواپ نسبت به ترید سخت‌تر بوده و نیاز به دانشی پایه دارد.

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

  اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از تو ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه توجه بسیاری از فعالان حوزه ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر