میانگین هزینه دلاری چیست؟ DCA استراتژی برنده برای خرید و فروش ارز دیجیتال

تاریخ انتشار: 26 خرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 12 اسفند 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
میانگین هزینه دلاری

میانگین هزینه دلاریی نوعی استراتژی سرمایه‌گذاری است که در آن مبلغ ثابتی از دلار به صورت منظم و در بازه‌های زمانی مشخص برای خرید یک رمزارز استفاده می‌شود.

میانگین هزینه دلاری یا همان DCA (مخفف Dollar-Cost Averaging) مفهومی اقتصادی است که هم در امور مالی سنتی و هم در امور مالی در دنیای کریپتوکارنسی تعریف می‌شود. در امور مالی سنتی، میانگین‌گیری هزینه‌های دلاری (DCA)، استراتژی خرید مقادیر مشخصی از سهام در فواصل زمانی منظم است، چه قیمت بالا باشد، چه پایین! این استراتژی به شما کمک می‌کند تا در درازمدت میانگین قیمت خرید سهام خود را کاهش دهید. علاوه‌براین، DCA راهی بسیار مناسب برای برای از بین بردن احساسات ناشی از تصمیمات سرمایه‌گذاری است و فرصت‌هایی را برای بازدهی بیشتر در طول زمان فراهم می‌کند.

در دنیای ارزهای دیجیتال هم استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاری، کاربرد مشابهی دارد؛ قیمت متوسط خرید در بلندمدت کاهش پیدا کرده و تاثیرات ناشی از نوسانات قیمتی کوتاه‌مدت در بازار خنثی می‌شوند. برای استفاده از این استراتژی، باید بازه‌های زمانی مناسبی را تعیین کنید و به صورت منظم و بدون توجه به نوسانات کوتاه‌مدت، خرید خود را انجام دهید. برای مثال، اگر شما هر هفته، ۱۰۰ دلار برای خرید بیت کوین هزینه کنید، در پایان سال ۵٬۲۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده‌؛ در زمان‌های افت قیمت، بیشتر و در زمان‌های افزایش قیمت، کمتر بیت کوین خریده‌ و در نتیجه قیمت متوسط خرید بیت کوین را برای خود کاهش داده‌اید.

میانگین هزینه دلاری یا همان DCA

میانگین هزینه دلاری در کریپتو، استراتژی مناسبی برای سرمایه‌گذاران صبور و منظم است که به دنبال رشد بلندمدت سرمایه خود هستند و نمی‌خواهند درگیر تحلیل بازار و تعیین زمان مناسب برای خرید و فروش شوند. پیش‌تر در مقاله‌ بررسی بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال، شما را با چند استراتژی پرکاربرد در دنیای کریپتوکارنسی آشنا کردیم، حال در این مقاله از بیت پین قصد داریم به طور مشخص درباره DCA یا میانگین هزینه دلاری توضیح داده و نحوه استفاده از آن را بررسی کنیم.

میانگین هزینه دلاری در کریپتو چیست؟

استراتژی میانگین هزینه دلاری (DCA)، سرمایه‌گذاری‌های کوچک‌تر و برابر به صورت مداوم به جای خریدهای بزرگ یا نامنظم ارزهای دیجیتال است. با اینکه بازار ارز‌های دیجیتال ممکن است گاهی به طور قابل‌توجهی بی‌ثبات‌تر از بازار سهام باشد، اما استفاده از میانگین‌گیری هزینه‌های دلاری در بازار رمزارزها هم می‌تواند به شما کمک کند تا درست مانند درآمدی که معامله‌گران در بازار سهام سنتی از این استراتژی به‌دست می‌آورند؛ کسب درآمد کنید.

درواقع، شما با خرید منظم رمزارزهای مورد علاقه خود و بی‌توجهی به نوسانات قیمتی بازار کریپتو، به طور خودکار در طول زمان سرمایه‌گذاری بیشتری خواهید داشت و با رشد دارایی‌های خود، می‌تواند هزینه‌های کلی سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. با استفاده از این استراتژی، دیگر لازم نیست تا برای زمان ورود به بازار و خرید ارز دیجیتال با قیمت مناسب، دغدغه‌ای داشته باشید

دقت داشته باشید که مبنای هزینه هر دارایی، برای هر فردی متفاوت است؛ درواقع، مبنای هزینه، هزینه دارایی خاصی در زمان خرید آن دارایی است. برای مثال، اگر شما ۱ بیت کوین را زمانی که قیمتی برابر با ۵۰ هزار دلار دارد، خریداری کنید، مبنای هزینه بیت کوین شما ۵۰ هزار دلار است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  استفاده از استراتژی میانگین‌ هزینه دلار در کریپتو

  فرض کنید ۵۰ هزار دلار دارید که می‌خواهید روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. اگر قیمت بیت کوین در حال حاضر ۵۰ هزار دلار باشد و شما هم تمام پس‌انداز خود را به صورت یکجا روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید، یک واحد بیت کوین با مبنای هزینه ۵۰ هزار دلار خواهید داشت. حال اگر همین ۵۰ هزار دلا را در پنج خرید زیر تقسیم می‌کردید:

  • ۱۰ هزار دلار بیت کوین با قیمت ۵۰ هزار دلار برای هر واحد (۰٫۲)
  • ۱۰ هزار دلار بیت کوین با قیمت ۴۵ هزار دلار برای هر واحد (۰٫۲۲)
  • ۱۰ هزار دلار بیت کوین با قیمت ۲۵ هزار دلار برای هر واحد (۰٫۴)
  • ۱۰ هزار دلار بیت کوین با قیمت ۲۵ هزار دلار برای هر واحد (۰٫۴)
  • ۱۰ هزار دلار بیت کوین با قیمت ۵۵ هزار دلار برای هر واحد (۰٫۱۸)

  میانگین مبنای هزینه شما ۴۰ هزار دلار خواهد بود و ۱٫۴ بیت کوین هم خواهید داشت.

  (۱۰x۵۰)+(۱۰x۴۵)+(۱۰x۲۵)+(۱۰x۲۵)+(۱۰x۵۵) = ۲۰۰۰

  ۲۰۰۰/۵۰ = ۴۰

  ۰٫۲ + ۰٫۲۲ + ۰٫۴ + ۰٫۴ + ۰٫۱۸ = ۱٫۴

  پس به این ترتیب هنگامی که قیمت بیت کوین بالا می‌رود، سود شما بیشتر می‌شود، چرا که میانگین هزینه برای کسب دارایی‌های خود را کاهش داده‌اید؛ با استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاریی، حتی در زمان فراز و نشیب بازار هم می‌توانید ارز دیجیتال بیشتری به دست آورید. برای استفاده شخصی و حرفه‌ای از استراتژی میانگین هزینه دلاری (DCA)، ابتدا لازم است تا چند فاکتور مهم را در نظر بگیرید:

  انتخاب دارایی‌ موردنظر برای سرمایه‌گذاری

  اگر قصد دارید از استراتژی DCA و میانگین‌گیری هزینه دلاری برای خریدهای آتی ارزهای دیجیتال استفاده کنید، احتمالاً از قبل می‌دانید که می‌خواهید روی چه رمزارزهای سرمایه‌گذاری کنید. با این حال اگر در زمینه کریپتو تازه‌کار هستید، بهتر است تا قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری و حتی استفاده از روش میانگین هزینه دلاری، در مورد ارز دیجیتالی که به خرید آن فکر می‌کنید، تحقیقات لازم را انجام دهید و با افراد آگاه در این زمینه مشورت کنید.

  تصمیم‌گیری درباره دوره تناوب سرمایه‌گذاری

  قبل از استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاری، مشخص کنید که هر چند وقت یک‌بار قصد سرمایه‌گذاری دارید و هر چند وقت یکبار می‌خواهید خرید خود را انجام می‌دهید. برخی از صرافی‌ها گزینه‌ای برای خرید خودکار ماهانه، هفتگی یا حتی روزانه در مواردی خاص ارائه می‌دهند. خریدهای تکرارشونده روزانه یا هفتگی برای دارایی‌هایی با نرخ رشد آهسته‌، مانند اوراق بهادار سنتی چندان منطقی نیست، اما نوسانات قیمتی کریپتو به نحوی است که می‌توانید از استراتژی DCA با فرکانس بیشتری نسبت به خرید سهام استفاده کرده و سود کسب کنید.

  *البته مثل همیشه، توصیه می‌کنیم پولی را برای سرمایه‌گذاری اختصاص دهید که برای پرداخت مخارج و مایحتاج زندگی‌تان لازم ندارید!

  مشخص کردن مبلغی برای سرمایه‌گذاری منظم

  چه مبلغی را برای سرمایه‌گذاری هزینه خواهید کرد؟ تمام سرمایه‌گذاری‌ها مستلزم ریسک هستند، اما با توجه به پتانسیل بازار کریپتو برای نوسانات قیمتی شدید، توصیه می‌کنیم پولی را سرمایه‌گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید. بودجه ماهانه خود را بررسی کرده و مشخص کنید که چه مقدار از درآمدتان را می‌توانید به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال اختصاص دهید؛ بیشتر از این مقدار برای سرمایه‌گذاری هزینه نکنید!

  انتخاب صرافی امن و قابل‌اعتماد برای خرید و فروش

  برای خرید ارز دیجیتال با محوریت استراتژی میانگین هزینه دلاریی، باید پلتفرمی مناسب انتخاب کنید؛ برخی صرافی‌ها، امکان تنظیم برای خرید‌های دوره‌ای را فراهم می‌کنند و دغدغه‌ی به یاد سپردن این موضوع را برای کاربر از بین می‌برند. البته به یاد داشته باشید که راحتی، هزینه‌بر است. تمام صرافی‌ها نرخ‌ ثابتی ندارند و ممکن است برخی که قابلیت‌های بیشتری ارائه می‌دهند، کارمزد‌های بیشتری هم طلب کنند. پس بهتر است تا نرخ‌ها را بررسی کرده و پلتفرمی با بهترین قیمت را برای معاملات رمزارزی خود انتخاب کنید.

  انتخاب صرافی امن و قابل‌اعتماد برای خرید و فروش

  بیت پین با هدف تسهیل فرآیند انجام معاملات و ایجاد بستری امن برای جلوگیری از هرگونه سواستفاده، کاربران را بر مبنای میزان فعالیت، در سطوح مختلف کاربری تقسیم کرده و هر سطح علاوه بر مدارک لازم متفاوت برای احراز هویت، در میزان کارمزد دریافتی و سقف برداشت روزانه نیز با دیگری متفاوت است. برای اطلاع از کارمزد‌ها در صرافی ارزهای دیجیتال بیت پیت به صفحه‌ کارمزد‌ها در این پلتفرم مراجعه کنید.

  انتخاب کیف پولی مناسب برای نگهداری و مدیریت سرمایه

  تصمیم‌گیری در مورد محل نگهداری دارایی‌های دیجیتالی، تصمیمی شخصی است. در حال حاضر انواع مختلفی از کیف پول‌های رمزارزی، از نوع آنلاین گرفته تا سخت‌افزاری، وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب مختلفی دارند، اما از هر کیف پولی برای ذخیره سرمایه کریپتویی خود استفاده می‌کنید، حتما مطمئن شوید که سابقه امنیتی خوبی داشته و استفاده از آن سرمایه‌ شما را بر باد ندهد.

  صرافی بیت پین برای کاربران حرفه‌ای‌تر در پلتفرم خود، والتی اختصاصی در نظر گرفته و شما می‌توانید با ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری، صاحب کیف پول اختصاصی بیت پین با کاربری ساده و روان شوید و رمزارز‌های خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

  مقایسه استراتژی میانگین هزینه دلاری با سرمایه‌گذاری یکجا

  هر زمان که مقداری پول را برای سرمایه‌گذاری یکجا (Lump-Sum) روی ارز دیجیتالی خاص در نظر می‌گیرید، ارزش دارایی شما منحصراً به بالا و پایین شدن قیمت آن رمزارز مرتبط می‌شود، در صورتی که با استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاری، می‌توانید با خریدهایی که در زمان رکود بازار انجام می‌دهید، مقدار قابل‌توجهی از تاثیرات و ضرر‌های ناشی از نوسانات قیمتی را در طول زمان خنثی کنید. همان‌طور که شاید تا الان متوجه شده باشید، بازار کریپتو از سال ۲۰۲۲ وارد زمستان دیگری شده، به این معنا که روند کلی قیمت در این بازار نزولی است؛ استفاده از استراتژی میانگین‌ هزینه دلار به‌ویژه در چنین شرایطی می‌تواند سودآور باشد.

  معایب استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاری در کریپتو

  همه ما می‌دانیم که استراتژی صددرصد برنده‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی وجود ندارد و میانگین هزینه دلاریی هم ممکن است معایب و خطراتی داشته باشد. خرید منظم رمزارز در بازه‌های زمانی مشخص به این معنی است که در صورت افزایش شدید قیمت در بازار، باید پول بیشتری را برای خرید مقادیر کمتری از آن ارز دیجیتال، هزینه کنید. این موضوع تنها زمانی می‌تواند درنهایت به سود شما تمام شود که به خریدهای مکرر خود ادامه داده، به این امید که شاید زمانی افزایش قیمتی زیادی اتفاق بیفتد.

  معایب استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاری در کریپتو

  برخی از معامله‌گران از استراتژی سرمایه‌گذاری با مبلغ یکجا در زمان رکود بازار، به امید سودهای بیشتر حمایت می‌کنند، اما درواقع دستیابی به این سودها مستلزم زمان‌بندی موفقیت‌آمیز بازار بوده و در رقابت با معامله‌گران خودکار یا سازمانی، کاری بسیار سخت و پرریسک است.

  آیا استراتژی میانگین هزینه دلاریی برای من مناسب است؟

  استفاده از DCA در کریپتو، راهی ثابت، ساده و قابل اطمینان برای ایجاد سبد سرمایه‌گذاری یا پورتفولیو، به‌ویژه برای مبتدیان یا افرادی است که علاقه‌ای به چک کردن مدام بازار ندارند. اگر به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید، اما نمی‌توانید تحلیل‌ درستی از بازار داشته باشید، ما به شما استفاده از استراتژی میانگین هزینه دلاریی را پیشنهاد می‌دهیم که می‌تواند به کاهش فوری استرس و ایجاد پورتفولیویی پایدار در طول زمان کمک کند.

  گفتار پایانی

  میانگین هزینه دلاریی (DCA)، نوعی استراتژی سرمایه‌گذاری در کریپتو است که بر سرمایه‌گذاری مبالغی ثابت در ارزهای دیجیتال در فواصل زمانی منظم تمرکز دارد؛ با کمک این استراتژی می‌توان ریسک‌ سرمایه‌گذاری در رمزارزها را به حداقل رساند.

  برای مثال، فرض کنید هر ماه ۱۰۰ دلار را برای خرید رمزارزی خاص هزینه کنید: زمانی که قیمت‌ها افزایش می‌یابد، ۱۰۰ دلار شما برای خرید مقدار کمتری رمزارز صرف می‌شود و زمانی که قیمت‌ها روندی کاهشی داشته باشند هم با ۱۰۰ دلار می‌توان مقدار بیشتری از آن رمزارز را خریداری کرد. این استراتژی به شما کمک می‌کند تا از نوسانات قیمتی در بازار کریپتو به نفع خود استفاده کرده و در مقایسه با باقی افراد سود بیشتری کسب کنید، البته باید توجه داشت که هر استراتژی سرمایه‌گذاری ممکن است برای همه مناسب نباشد و استفاده از هرکدام به شرایط و اهداف سرمایه‌گذاری فرد بستگی دارد.

  سوالات متداول

  • میانگین هزینه دلاری چگونه از سرمایه افراد محافظت می‌کند؟

  در استراتژی میانگین هزینه دلاری، فرد با انجام خریدهای مکرر و منظم در طول زمان، تاثیر احساسات را در معاملات خود حذف کرده و می‌تواند سرمایه‌‌گذاری موفق‌تری داشته باشد.

  • میانگین هزینه دلاری را چگونه محاسبه کنید؟

  اگر اهل ریاضیات نیستید، نگران نباشید. ماشین‌حساب‌های DCA زیادی در فضای مجازی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا به سادگی با وارد کردن اعداد، بفهمید که چگونه خریدهای مختلف بر مبنای هزینه شما تأثیر می‌گذارند.

  • چه مدت باید از استراتژی میانگین هزینه دلاری استفاده کرد؟

  مدت زمان استفاده از DCA به به عواملی مانند افق سرمایه‌گذاری و اهداف مالی شما بستگی دارد. در حالت ایده‌آل، استراتژی میانگین‌ هزینه دلار در یک دوره زمانی طولانی، حداقل ۶ تا ۱۲ ماه استفاده می‌شود.

  • آیا سرمایه‌گذاری یکجا بهتر از میانگین هزینه دلاریی برای کریپتو است؟

  سرمایه‌گذاری یکجا این فرصت را در اختیار شما می‌گذارد تا زمانی که قیمت رمزارزی پس از افت، دوباره افزایش یافت، سودهای بزرگی به دست آورید، اما تعیین کف بازار یا پیش‌بینی اینکه رمزارز در چند ماه یا چند سال آینده چه شرایطی خواهد داشت. تحمل ریسک و همچنین تعهد شما به برنامه سرمایه‌گذاری بلندمدت تعیین می‌کند که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  ارز دیجیتال بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ همه‌چیز درباره Bitcoin

  بیت کوین، ارزی دیجیتالی است که برای انتقال آن به بانک یا نها ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر