دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

تاریخ انتشار: 21 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 28 آبان 1402
زمان مطالعه:  15 دقیقه
دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز، مفهومی نوآورانه در فناوری بلاک چین است که از از قرارداد هوشمند استفاده کرده و امکان انجام امور مالی را بدون نیاز به واسطه‌ فراهم می‌کند.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه امور مالی را بدون واسطه‌های مرکزی و بانک‌ها مدیریت کنیم؟ آیا ممکن است تکنولوژی زیربنایی جدید، جهان مالی را به طور کامل تغییر دهد؟ اینجاست که مفهوم دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) به عنوان یک انقلاب مالی دیجیتال، پا به صحنه می‌گذارد. در سال‌های گذشته، بانک‌ها و موسسات مالی متمرکز هر چه در چنته داشتند را عرضه کردند و حالا نوبت به امور مالی غیرمتمرکز رسیده است؛ امور مالی غیرمتمرکز با ارائه رویکردی جدید و نوآورانه، قوانین بازی را تغییر می‌دهد. اما دیفای چیست؟ چرا در حال حاضر موضوعی بسیار داغ و جذاب در دنیای مالی و تکنولوژی است؟

دیفای یا همان امور مالی غیرمتمرکز، به مجموعه‌ای از فناوری‌ها و برنامه‌ها اطلاق می‌شود که به شکل غیرمتمرکزی عمل کرده و امکاناتی مانند خرید و فروش رمزارز‌ها، دریافت و پرداخت وام، سپرده‌گذاری و سوددهی، تبادل توکن‌ها، پوشش بیمه و پرداخت حقوق را فراهم می‌کنند. در دیفای، هیچ موسسه، مرکز یا سازمانی نیست که بر تراکنش‌ها کنترل و نظارت داشته باشد و تعاملات بین افراد از طریق زنجیره‌های بلوکی انجام می‌شود، که قابل ردیابی، شفاف و امن است.

دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز

امکان انجام معاملات بدون واسطه، کاهش هزینه‌ها، افزایش دسترسی به خدمات مالی برای طبقات کم درآمد، و بهبود امنیت و شفافیت، تنها برخی از مزایایی هستند که دیفای به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان ارائه می‌دهد. اما دلیل اهمیت بالای دیفای در چیست؟ چرا این مجموعه فناوری، تا ابن حد مورد توجه قرار گرفته است؟ برای پاسخ به این سوال، با ما در این مقاله از بیت پین همراه باشید تا مزایا و قابلیت‌هایی که امور مالی غیرمتمرکز به ارمغان می‌آورد را بررسی کرده و نگاهی عمیق‌تر به اصول، خدمات، چالش‌ها و ریسک‌ها و آینده این حوزه پر از هیجان در جهان مالی داشته باشیم.

دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ 

دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) فناوری مالی نوظهور است که بر پایه دفترکل‌های توزیع‌شده امن مشابه با آنچه در ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، ساخته شده، بر اساس فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند عمل می‌کنند و نیاز به واسطه‌های متمرکز مانند بانک‌ها، صرافی‌ها و سازمان‌های نظارتی را از بین می‌برد. دیفای با استفاده از اصل غیرمتمرکزسازی، شفافیت، تعامل‌پذیری و دسترسی آزاد، سعی دارد خدمات مالی نوین و کارآمدی را برای همه فراهم می‌کند و سیستم مالی متمرکز فعلی را با تبادلات دیجیتال همتا به همتا (Peer to Peer) به چالش می‌کشد.

دیفای، هزینه‌هایی را که بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی برای استفاده از خدماتشان دریافت می‌کنند، حذف می‌کند؛ افراد پول خود را در کیف پول دیجیتالی امن نگه می‌دارند و می‌توانند تنها با اتصال به اینترنت در عرض چند دقیقه وجوه را برداشت یا منتقل کنند. امروزه دیفای، برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند تا به صورت مستقیم و بدون نیاز به اعتماد به طرف مقابل، تراکنش‌های مالی خود را، مانند خرید و فروش رمزارز‌ها، دریافت و پرداخت وام، سپرده‌گذاری و سوددهی، تبادل توکن‌ها، پوشش بیمه و پرداخت حقوق را انجام دهد؛ تمامی این خدمات را می‌توان توسط برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) که روی بلاک چین‌های عمومی مانند اتریوم ساخته شده‌اند، ارائه کرد.

کاربران با دسترسی به خدمات امور مالی غیرمتمرکز، به نوعی مالک کامل دارایی‌های خود هستند؛ دیگر فاکتور نظارت گروه‌های سواستفاده‌گر وجود نداشته و هزینه‌های تراکنش‌ها کاهش و سرعت انجام آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. دیفای نوعی چارچوب لایه‌ای فراهم می‌کند که در آن برنامه‌های مختلف با هم همکاری و تعامل دارند و بازارها، محصولات و خدمات جدید و خلاقانه را به وجود می‌آورند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  بلاک چین و نقش آن در امور مالی غیرمتمرکز

  امور مالی، یکی از پرچالش‌ترین و پیچیده‌ترین امور در دنیای مالی و اقتصادی است که در حال حاضر با ورودِ فناوری زیربنایی دیفای، تحولاتی چشمگیر را تجربه می‌کند. استفاده از زنجیره‌های بلوکی یا همان بلاک چین در این امور، امکان ایجاد محیط مالی غیرمتمرکزی را فراهم می‌کند که بر امنیت و شفافیت بالا استوار است.

  درک عملکرد زنجیره‌های بلوکی از اصلی‌ترین مراحل در درک مفهوم امور مالی غیرمتمرکز است. زنجیره‌های بلوکی به اصطلاح، دفتر کامپیوتری عمومی هستند که تاریخچه تمامی تراکنش‌ها و وقایع مربوط به دیفای را ثبت و ذخیره می‌کند؛ این دفتر کامپیوتری به صورت توزیع شده بین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها قرار دارد و هر بلاک در زنجیره بلوکی حاوی اطلاعاتی است که به صورت کریپتوگرافیکی با بلاک قبلی مرتبط شده و این وابستگی از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری قوی تأیید می‌شود.

  دیفای و بلاک چین

  اهمیت تکنولوژی زیربنایی زنجیره‌های بلوکی در دیفای، به دلایل بسیاری قابل توجه است: یکی از این دلایل، امنیت بالایی است که توسط این فناوری ارائه می‌شود؛ با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری و اعتبارسنجی در شبکه، اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و معاملات در زنجیره بلوکی محافظت شده و ایمن هستند. هرگونه تغییر و دخل و تصرف در داده‌ها بلافاصله ردیابی و شناسایی می‌شود و تراکنش‌ها را به طور قابل‌توجهی از تقلب، دستکاری و تغییرات ناخواسته در امان نگه می‌دارد.

  فناوری زیربنایی زنجیره‌های بلوکی، با فراهم کردن امنیت و شفافیت، ایجاد بستری قابل‌اعتماد را برای امور مالی غیرمتمرکز امکان‌پذیر می‌کند.

  علاوه بر امنیت، شفافیت نیز یکی از ویژگی‌های کلیدی زنجیره‌های بلوکی است که در دیفای نقش مهمی ایفا می‌کند. همانطور که گفته شد، تمامی تراکنش‌ها و اطلاعات مربوط به امور مالی غیرمتمرکز در بلاک چین ثبت می‌شوند و برای عموم قابل دسترسی هستند؛ به این معنا که هر فردی می‌تواند تراکنش‌ها را بررسی کرده و صحت آن‌ها را تأیید کند؛ این سطح از شفافیت، اعتماد بیشتری را در دیفای و سیستم مالی غیرمتمرکز به ارمغان می‌آورد.

  خدمات دیفای: نمونه‌هایی از امور مالی غیرمتمرکز

  در دیفای، جهان مالی به شکلی نوین تغییر می‌کند و خدمات مبتنی بر زیربنای غیرمتمرکز بلاک چین ارائه می‌شود. این خدمات، برنامه‌هایی هستند که بر روی بلاک‌ چین اتریوم کار می‌کنند و امکان انجام تراکنش‌های مالی را بدون نیاز به واسطهو با کنترل کامل از سوی کاربر، فراهم می‌کنند.در ادامه، به برخی از نمونه‌های خدمات موجود در دیفای می‌پردازیم:

  خدمات دیفای: نمونه‌هایی از امور مالی غیرمتمرکز

  • وام‌دهی و امانت‌دادن دیجیتالی: یکی از خدمات بزرگ در دنیای دیفای، امکان وام‌دهی، قرض‌دادن و امانت‌دادن دیجیتالی به صورت غیرمتمرکز است. با استفاده از قراردادهای هوشمند، افراد می‌توانند بدون نیاز به واسطه‌های مرکزی مانند بانک‌ها، دارایی‌های دیجیتالی خود را به دیگران قرض داده یا آن‌ها را به عنوان امانت برای کسی درآمد غیرفعال در نظر بگیرند، این خدمات امکان برقراری روابط مالی بین افراد را به صورت مستقیم فراهم می‌کنند و امنیت و شفافیت بالایی را ارائه می‌دهند.
  • استفاده از ارزهای دیجیتال: امور مالی غیرمتمرکز امکان استفاده از ارزهای دیجیتال را برای مقاصدی فراتر از خریدوفروش فراهم می‌کند؛ برای مثال، افراد می‌توانند ارزهای مشهوری مانند بیت کوین و اتریوم را برای استفاده از خدمات دیفای، خرج کنند. این رمزارزها را می‌توان در قراردادهای هوشمند استفاده کرده و برای معاملات مختلف، تراکنش‌های دیجیتالی و سایر فعالیت‌ها به صورت غیرمتمرکز به کار برد.
  • تراکنش‌های غیرمتمرکز: دیفای به افراد امکان می‌دهد در بازاری آزاد و غیرمتمرکز دیجیتالی معامله کنند. افراد می‌توانند کالاها، خدمات و دارایی‌های دیجیتال را به صورت مستقیم با یکدیگر تبادل کرده و به عنوان کسب و کارهای کوچک و بزرگ در این بازار فعالیت داشته باشند. در بازار امور مالی غیرمتمرکز، افراد بدون واسطه‌های مرکزی و محدودیت‌های مالی، به صورت مستقیم و بدون محدودیت‌هایی زمانی و مکانی با یکدیگر معامله انجام می‌دهند.
  • صرافی‌های دیجیتال: در دیفای، صرافی‌های دیجیتال غیرمتمرکز نیز وجود دارند. این صرافی‌ها امکان خرید و فروش و مبادله ارزهای دیجیتال را به روشی امن و بدون واسطه برای افراد فراهم می‌کنند. از طریق قراردادهای هوشمند، انجام تراکنش‌ها و مبادلات در بازار دیجیتال امکان‌پذیر است و افراد می‌توانند رمزارزهای خود را به صورت غیرمستقیم و با قیمت‌های منصفانه مبادله کنند.
  • ایجاد استیبل‌کوین‌ها: امور مالی غیرمتمرکز امکان ایجاد ارزهای دیجیتالی که نرخ آن‌ها به یک ارز فیات مانند دلار یا دارایی دیگر مانند طلا، وابسته است را فراهم می‌کند؛ این استیبل‌کوین‌ها، مانند مانند تتر (USDT)، دای (DAI) و یواس‌دی‌سی (USDC)، نوسان قیمتی پایینی دارند.
  • بازار مشتقات: دیفای امکان راه‌اندازی و توسعه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی را فراهم می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهند قراردادهای هوشمند را برای پوشش خطر، حق بیمه و سودآوری از نوسانات قیمتی منعقد کنند.
  خدمات ذکر شده در بالا میزان قابل‌توجهی امنیت، شفافیت و غیرمتمرکز بودن را برای افراد و سازمان‌ها به ارمغان آورده و نقش مهمی در ایجاد جامعه مالی مبتنی بر فناوری زنجیره‌های بلوکی و بلاک چین ایفا می‌کنند.

  چالش‌ها و ریسک‌های دیفای

  هرچند که دیفای به عنوان پیشرفتی بزرگ در حوزه امور مالی غیرمتمرکز، شناخته می‌شود، اما مانند هر فناوری دیگری، با چالش‌ها و ریسک‌های خاص خود روبه‌رو است. در این بخش، به بررسی برخی از چالش‌ها و ریسک‌های مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز می‌پردازیم:

  ریسک‌های دیفای

  به‌روزرسانی امنیتی: یکی از چالش‌های اساسی در دیفای، حفظ امنیت سیستم‌ها است. همانطور که فناوری روز‌به‌روز با سرعت بیشتری رشد می‌کند، راه‌های جدیدی هم برای حملات و تهدیدات امنیتی به وجود می‌آید. پس برای حفظ امنیت، توسعه‌دهندگان باید به‌روزرسانی‌های مداومی را برای خدمات دیفای خود در نظر بگیرند و تلاش کنند تا بهترین روش‌های امنیتی را برای حمایت از دارایی‌ها و تراکنش‌های کاربران ارائه دهند.

  • ریسک‌ها و خطرات هک و اسکم: همچنین، دیفای با ریسک‌های مربوط به هک و اسکم نیز مواجه است. با توجه به اینکه دیفای از قراردادهای هوشمند برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کند، وقوع خطاها و آسیب‌پذیری‌ها می‌تواند باعث مشکلات جدی برای کاربران، سازمان‌ها و سیستم‌ها شود. برای مقابله با این ریسک‌ها، باید از طراحی و توسعه قراردادهای هوشمند قوی و آزمون‌های دقیق و پیشرفته آن‌ها بهره گرفته شود.
  • قوانین و مقررات: دیفای با چالش‌های قانونی و مقرراتی هم همراه است. اغلب کشورها قوانین و مقرراتی را برای امور مالی و تراکنش‌های مالی وضع کرده‌اند که ممکن است با محیط دیفای در تضاد باشند. علاوه‌بر‌این، تنوع قوانین در سطح جهانی باعث می‌شود که توافق و تطبیق با آن‌ها مشکل باشد. برای حل این مسئله، نیاز به همکاری بین حکومت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و جوامع دیفای است.
  • پایداری سیستم: دیفای به پایداری سیستمی قوی و پایدار نیاز دارد تا اعتماد کاربران را حفظ کند. در دیفای، قراردادهای هوشمند باید به‌طور صحیح و قابل اطمینان عمل کنند و سیستم به درستی برای مقیاس‌پذیری و زمان بندی تراکنش‌ها طراحی شود. همچنین، مقاومت در برابر حملات DDoS و عدم تناسب تراکنش‌ها نیز چالش‌های مربوط به پایداری سیستمی هستند.
  • مسائل حریم خصوصی: در دیفای، حفظ حریم خصوصی کاربران نیز، چالشی مهم است. هرچند که تراکنش‌ها در دیفای به صورت عمومی در دسترس و قابل مشاهده هستند، اما برخی از کاربران ممکن است ترجیح دهند، حریم خصوصی خود را بیشتر از قبل حفظ کنند. برای مقابله با این چالش، لازم است تا ابزارها و پروتکل‌هایی برای رمزنگاری و حفظ حریم خصوصی کاربران و سازمان‌ها در دیفای به کار گرفته شوند.

  به طور کلی، دیفای با چالش‌ها و ریسک‌هایی مانند به‌روزرسانی امنیت، ریسک‌های هک و اسکم، قوانین و مقررات، پایداری سیستم و مسائل حریم خصوصی دست و پنجه نرم می‌کند. با اهمیت به این موضوعات، در نظر گرفتن آن‌ها و انجام تحقیقات و توسعه‌ی مناسب و کاربردی، می‌توان مسیر بهبود و ارتقای دیفای را برای رسیدن به جامعه‌ مالی غیرمتمرکز و پایدار تسهیل کرد.

  دیفای به‌عنوان برنامه‌ای مرموز

  وعده دیفای (DeFi) همان وعده‌ای است که ساتوشی به آن متعهد شد: تبدیل امور مالی با تغییر مبانی آن از متمرکز به غیرمتمرکز.

  تفاوت در این است که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، دارایی اصلی را در فعالیت‌های مالی تغییر می‌دهند، اما دیفای زیرساخت‌های تراکنش را تغییر داده و نیاز به مجوز و واسطه‌ها را از بین می‌برد؛ به‌طوری‌که هر کاربر یا توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند از هرکجای جهان می‌تواند در آن شرکت کند. امروزه درحالی‌که خدمات مالی مدرن، بسیار دیجیتالی شده‌اند، اما هنوز هم بر پایه‌های سنتی که بر اساس دارایی‌های فیزیکی و شرکت‌کنندگان انسانی بناشده‌، استوار هستند. هدف از دیفای استفاده از امور مالی به صورت آزاد و غیرمتمرکز است؛ که تکاملی چشمگیر در تاریخ بشریت محسوب می‌شود.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   شرکت‌های خدمات مالی از نرم‌افزار استفاده می‌کنند، درست مانند خرده‌فروش آجر و ملاتی که سنگ بنای یک ساختمان را از طریق این نرم‌افزارها به‌فروش می‌رسانند و از نرم‌افزار برای مدیریت موجودی، پردازش حقوق و دستمزد و سایر وظایف استفاده می‌‌کنند. چنین رویکردی با سیستمی است که کاملاً از نرم‌افزار ساخته شده باشد، بسیار متفاوت است. حتی خرده‌فروشان آنلاین مانند آمازون هم از طرف مدیرانی کنترل می‌شود که در مورد لیست محصولات، ساختار الگوریتم‌های قیمت‌گذاری محصولات، اطلاعات موجود در سایت و … تصمیم‌گیری می‌کنند.

   دیفای (DeFi) یک گام فراتر می‌رود: در سرویس امور مالی غیرمتمرکز، تنها کد نرم‌افزاری که مبتنی بر قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اجرا می‌شود، وجود داشته و هیچ واسطه مرکزی وجوه کاربران را کنترل نمی‌کند. پروتکل‌های دیفای (DeFi) مستقیماً روی دارایی‌های موجود در کیف پول‌های کنترل‌شده توسط کاربر عمل می‌کنند.

   مقایسه امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز

   برای درک بهتر تفاوت امور مالی متمرکز (CeFi) و امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi)، ویژگی‌های این دو سیستم را به صورت خلاصه در جدول زیر نمایش داده‌ایم.

   سیستم امور مالی سنتی (متمرکز) سیستم امور مالی غیر متمرکز (دیفای)
   پول توسط شرکت‌ها نگهداری می‌شود. کنترل پول با خود کاربر است.
   کاربر باید به شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری‌ها اعتماد کند؛  مانند دادن وام به کسانی که واجد شرایط نیستند. خود کاربر تصمیم می‌گیرید که پولش را کجا و چگونه خرج کند.
   به دلیل فرایند سنتی، انتفال وجه ممکن است چندین روز طول بکشد. انتقال سرمایه در عرض چند دقیقه انجام می‌شود.
   فعالیت‌های مالی افراد با هویت‌شان گره خورده است. تراکنش‌های مالی با نام مستعار انجام می‌شوند.
   برای استفاده از سرویس‌های مالی ابتدا باید درخواستی مطرح شود و تنها در صورت پذیرش، کاربر امکان فعالیت خواهد داشت. سیستم امور مالی غیرمتمرکز برای همه آزاد است.
   بازار‌ها بسته می‌شوند، زیرا کارمندان به استراحت نیاز دارند. بازار‌های مالی همیشه باز هستند.
   موسسات امور مالی، فعالیت‌های محرمانه دارند و امکان دیدن تاریخچه وام‌ها و اطلاعات دیگران وجود ندارد.  بر اساس شفافیت ساخته شده و همه می‌توانند به اطلاعات محصولات دسترسی داشته و عملکرد سیستم را بررسی کنند.

   معروف‌ترین پروژه‌های دیفای

   در این قسمت بهترین پروژه‌های دیفای را که از فناوری بلاک چین برای ارائه خدمات مالی غیرمتمرکز استفاده می‌کنند، معرفی می‌کنیم؛ این پروژه‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و الگوریتم‌های خودکار، خدماتی مانند وام، استقراض، تبادل، پس‌انداز، کسب سود و حاکمیت را بدون نیاز به واسطه‌های سنتی فراهم می‌کنند:

   آوه (Aave)

   آوه (Aave)، پروتکل وام‌دهی و استقراض غیرمتمرکز است که امکان کسب درآمد را با سپرده‌گذاری توکن‌ها به عنوان نقدینگی، برای کاربران فراهم می‌کند. Aave چندین ویژگی منحصر‌به‌فرد دارد. یکی از این ویژگی‌ها وام‌های فلش (flash loans) هستند؛ وام‌های فلش که به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون سپرده‌گذاری مالی، وام بگیرند و آن را با تراکنش بازپرداخت کنند. علاوه‌بر‌این، Aave توکن بومی به نام AAVE دارد که برای حاکمیت شبکه، امنیت و استفاده از تخفیف‌های پلتفرم مورد نیاز است.

   صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوآپ (Uniswap)

   صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوآپ (Uniswap)، پروتکلی برای تبادل توکن‌های ERC-20 روی بلاک چین اتریوم است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به ثبت نام، ایجاد حساب کاربری یا واسطه، به صورت مستقیم با هم معامله کنند. Uniswap از الگوریتم بازار‌سازی خودکار (AMM) استفاده کرده و قیمت را براساس نسبت تعادل توکن‌های موجود در حوضچه‌های نقدینگی تعیین می‌کند. علاوه‌بر‌این، Uniswap توکن حاکمیتی به نام UNI دارد و دارندگان آن می‌توانند در تصمیم‌گیری درباره آینده پروتکل سهیم باشند.

   پروژه رین (Ren)

   پروژه رین (Ren)، پروتکل انتقال بین زنجیره‌ای غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد تا هر توکن را بین هر بلاک چین دلخواه منتقل کنند. Ren از شاردینگ خصوصی برای پردازش داده‌های حساس بدون نیاز به افشای آن‌ها استفاده می‌کند و توکن بومی آن، REN نام دارد؛ این توکن برای اجرای نود‌ها، پرداخت کارمزد و ایجاد نقدینگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   پروژه سینتتیکس (Synthetix)

   پروژه سینتتیکس (Synthetix)، پلتفرم تولید و معامله توکن‌های مصنوعی (synthetic assets) است که بازتاب‌دهنده قیمت دارایی‌های واقعی مانند ارزهای فیات، رمزارزها، سهام، کالاها و شاخص‌ها هستند. Synthetix به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از توکن SNX به عنوان وثیقه، توکن‌های sUSD را ایجاد کرده و با آن‌ها در صرافی Synthetix.Exchange معامله کنند. Synthetix همچنین دارای چندین سرویس دیگر مانند Mintr، Kwenta و dHedge است.

   پروژه کامپاند (Compound)

   پروژه کامپاند (Compound)، پروتکل وام دهی و استقراض غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با سپرده‌گذاری توکن‌های خود، به عنوان نقدینگی، درآمد کسب کنند یا به عنوان وام‌گیرنده، وام بگیرند. Compound از الگوریتم قیمت‌گذاری پوشش‌دار استفاده می‌کند که نرخ بهره را براساس تقاضا و عرضه نقدینگی در هر بازار تعیین می‌کند؛ علاوه‌بر‌این، توکن حاکمیتی به نام COMP دارد که به دارندگان آن اجازه مشارکت در حاکمیت پروتکل را می‌دهد.

   پروژه کایبر نتورک (Kyber Network)

   پروژه کایبر نتورک (Kyber Network)، پروتکل تبادل غیرمتمرکز است که به کاربران اجازه می‌دهد تا با سرعت و امنیت بالا، هر توکن را با هر توکن دیگر مبادله کنند. Kyber Network از شبکه‌ای از بازارسازهای خودکار (AMM) و حرفه‌ای برای فراهم کردن نقدینگی برای هر جفت توکن استفاده کرده و توکن حاکمیتی به نام KNC دارد که دارندگان آن می‌توانند در حاکمیت شبکه و درآمد‌زایی نقش داشته باشند.

   آینده دیفای: تحول در امور مالی، فرصت‌ها و چالش‌های رشد

   دیفای در صنعت مالی را رقم زده است و در آینده، قرار است نقش بسیار مهمی را در تغییر ساختار صنعت مالی و تحولات اقتصادی بازی کند. در این قسمت، به بررسی آینده دیفای و چالش‌هایی که ممکن است برای رشد و گسترش آن وجود داشته باشد، می‌پردازیم.

   • تغییر ساختار صنعت مالی: دیفای قدرتی است که می‌تواند ساختار صنعت مالی را به‌طور جدی تحت تأثیر قرار دهد. امور مالی غیرمتمرکز با ارائه خدماتی مانند وام‌دهی و وام‌گیری ارز دیجیتال، معاملات و صرافی‌های ارز دیجیتال، امکان شرکت در امور مالی را به صورت مستقیم و بدون واسطه برای کاربر فراهم می‌کند؛ همین تغییر ساختار مالی می‌تواند منجر به کاهش وابستگی به نهادهای مرکزی و بانک‌ها شود و کنترل بیشتری را برای انجام امور در اختیار کاربران قرار دهد.
   • فرصت‌های جدید: دیفای با ایجاد امکانات جدید، فرصت‌های بسیاری را برای کاربران و صنعت مالی به ارمغان می‌آورد. برای مثال، با وام‌دهی ارز دیجیتال، افراد می‌توانند دارایی‌های خود را به کاربران دیگر امانت داده و در عوض بهره‌ دریافت کنند. معاملات دیجیتالی هم با استفاده از قراردادهای هوشمند و توکن‌های قابل معامله، فرصت‌های جدیدی را برای تبادل دارایی‌ها و خدمات فراهم می‌کنند.
   • چالش‌های رشد و گسترش: همانطور که اشاره کریم، هرچند امور مالی غیرمتمرکز، فرصت‌های چشمگیری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، اما نیز با چالش‌هایی روبه‌رو خواهد بود که برای رشد و گسترش آن باید مدیریت شوند. امنیت یکی از این چالش‌ها است؛ چرا که با افزایش استفاده از دیفای، حملات سایبری هم در این حوزه ممکن است افزایش پیدا کنند. حل این مشکل، علاوه بر توسعه روش‌ها و فناوری‌های امنیتی قوی، نیازمند برقراری تعاملات بین سازمان‌ها و نهادها برای حل اختلافات و رفع اشکالات قانونی است.

   به طور کلی، دیفای در آینده می‌تواند تحولی بسیار بزرگ‌تری در صنعت مالی ایجاد کند و با توجه به توانایی‌ها و قابلیت‌های آن، تغییراتی قابل‌توجه در ساختار صنعت مالی قابل مشاهده خواهد بود. با این حال، برای دستیابی به این آینده روشن، باید چالش‌های موجود را به‌طور جدی مدیریت کرد و بهبودهای لازم را در زمینه امنیت، قوانین و مقررات، و حفظ پایداری سیستم ایجاد کنیم. با توجه به تلاش و همکاری مستمر، دیفای می‌تواند به رشد جامعه مالی غیرمتمرکز و پایداری آن کمک کرده و امکانات فراوانی را برای کاربران و صنعت مالی فراهم آورد.

   دیفای ۲ چیست؟

   دیفای ۲ با هدف رفع مشکلات و محدودیت‌های نسل اول دیفای که شامل کمبود نقدینگی، مشکلات امنیتی و حریم خصوصی، هزینه‌های بالا و کارآمدی پایین بود، ایجاد شد. دیفای ۲ با استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌تر و نوآورانه‌تر، خدمات مالی غیرمتمرکز را با سرعت، امنیت و کارایی بالاتری ارائه می‌دهد. برخی از ویژگی‌ها و مزایای دیفای ۲ عبارت‌اند از:

   • استخراج نقدینگی: یک روش جذب نقدینگی به پروتکل‌های دیفای، پاداش‌دهی توکن‌های بومی به کاربران است. در این روش کاربران با سپرده‌گذاری توکن‌های خود در پروتکل‌ها، درآمد ثابت و متغیر کسب می‌کنند و می‌توانند در حاکمیت شبکه هم نقش داشته باشند.
   • بازارسازان خودکار بهبود‌یافته (Improved AMMs): یکی از روش‌های تعیین قیمت و تبادل توکن‌ها، استفاده از الگوریتم‌های خودکار است. در بازارسازان خودکار بهبود‌یافته تلاش بر این است تا نقص‌ها و کاستی‌های بازارسازان خودکار نسل اول را برطرف کنند و قابليت‌هايی مانند كارآيي بالاتر، كارمزد كمتر، نوسان قيمتی كمتر، نقدينگی بيشتر و حذف نياز به تضمين را فراهم كنند.
   • وام‌دهنده‌های غیرمتمرکز بهبود‌یافته (Improved Lending Protocols): قرارداد‌های هوشمند به انجام فرایند اعطای وام و درآمد‌زایی کمک می‌کنند؛ با استفاده از وام‌دهنده‌های غیرمتمرکز بهبود‌یافته، مشکلات موجود برای وام‌دهنده‌های غیرمتمرکز نسل اول برطرف شده و قابلیت‌هایی مانند نرخ بهره پویا، وام‌های خودپرداخت، بیمه قرارداد هوشمند و انعطاف‌پذیری بیشتری ارائه داده می‌شود.

   گفتار پایانی

   فناوری‌های غیرمتمرکز در حال ایجاد تحول در دنیای مالی هستند و به روش‌های مختلفی از ارزهای دیجیتال برای بازآفرینی ابزارهای مالی سنتی استفاده می‌‌کنند. از آنجایی که ارزهای دیجیتال جز اعتماد مردم، پشتوانه‌ای دیگری ندارند، دارایی‌هایی بی‌ثبات و پرنوسانی هستند. در این میان فناور‌ی‌های غیرمتمرکز مانند دیفای می‌تواند به کمک افرادی بیایند که به منابع مالی برای توسعه ایده‌های خود نیاز دارند؛ فناوری‌ها و منابع مالی غیرمتمرکز، برای افرادی که ایده‌های دیجیتالی یا فناوری داشته، اما منابع مالی لازم برای گسترش آن را ندارند، ابزاری بسیار مفید هستند.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

   در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

   تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

   آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

   ضرر ناپایدار چیست؟ چگونه آن را در استخرهای نقدینگی دیفای مدیریت کنیم؟

   ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت ...

   دیدگاه‌ها 5 دیدگاه
   در پاسخ به دیدگاه کاربر
   1. محمد
    محمد | 24 مرداد 1402

    سلام
    توی بیتپین درگاه پرداخت کریپتویی هم ارائه میشه؟ من توی سایتم برای مشتریهای خارجی نیاز دارم.

    • مبین حسینی
     مبین حسینی | 25 مرداد 1402

     سلام دوست عزیز
     خیر. افزونه‌های دیگه‌ای برای این کار هستند. ولی بهتره که تحقیق کافی راجع به امنیت‌شون داشته باشید و گزینه مناسبی برای کسب و کار خودتون انتخاب کنید.

   2. .بهرام
    .بهرام | 30 دی 1400

    آیا شما در رابطه با دفی گروپ که بصورت ارز جوکر فعالیت می‌کند اطلاعات دارید آیا این گروه واسه سرمایه گذاری امنه

    • کارن آهنگری
     کارن آهنگری | 30 دی 1400

     سلام بهرام عزیز.
     در این مورد خیر، اطلاعات کافی در این مورد نداریم.

   3. حسین خیاط.
    حسین خیاط. | 2 آبان 1400

    سلام من بخوام 10000هزارارزدیجیتالی پیشتاز بخرم به پول ایران چقدر بایدواریزکنم با تشکر فراوان