کارمزد خرید ارز دیجیتال چقدر است؟

کارمزد صرافی‌ها برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال چقدر است؟
تاریخ انتشار: 17 مهر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
کارمزد خرید ارز دیجیتال چقدر است؟

کارمزد خرید ارز دیجیتال: هنگامی که «ساتوشی ناکاموتو» خالق اولین رمز ارزدیجیتال، این پدیده انقلابی را به بازار معرفی کرد، کارمزدهای بالای تراکنش‌ها را یکی از معایب عمده‌ای دانست که در سیستم مالی سنتی رایج بوده است. امروزه با گستر شبکه رمز ارها چندین میلیون دلار پول با کارمزد چند دلاری در زمانی بسیار کم (شاید یک ساعت) از یک نقطه به نقطه‌ای دیگر از جهان انتقال پیدا می‌کند. در ابتدا پیش از اینکه به سراغ مراحل خرید ارز دیجیتال برویم، باید بگوییم که کارمزدها در صرافی ارز دیجیتال همیشه ثابت نیست و این رقم را عرضه و تقاضای موجود در بازار مشخص می‌کند. اما به‌ هر حال قرار است تا راجع به کلیه فرایند مربوط به کارمزد ارز دیجیتال‌ها، نرخ‌آن‌ها و… صحبت کنیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کارمزد خرید ارز دیجیتال چیست؟

کارمزد تراکنش رمز ارز که در برخی موارد به کارمزد استخراج هم شهرت دارد، در واقع هزینه‌ای است که کاربران بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری بایستی برای هر تراکنشی که انجام می‌دهند، پرداخت کنند. این کارمزد به استخرهای استخراج یا ماینرها پرداخت می‌شود.

مشاهده کارمزد صرافی بیت پین

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  کیف پول رمز ارزها و کارمزد حداقلی

  اطلاع دارید که برای خرید بیت کوین بایستی تا کیف پول مخصوص به خود را داشته باشید. این کیف پول‌ها دارای انواع گوناگونی هستند که هم نسخه سخت‌افزاری آن‌ها موجود است و هم نسخه نرم‌افزاری آن‌ها. کارشناسان حوزه رمز ارز‌ها به کلیه افرادی که تمایل دارند در این بازار فعالیت نمایند، توصیه می‌کنند که برای خرید رمز ارزها از انواع صرافی آنلاین ارز دیجیتال، حتماً از مشورت افرادی متخصص در این زمینه کمک بگیرند که دچار از بین رفتن سرمایه‌شان نشوند.

  در واقع این کیف ‌پول‌ها، صندوق‌های امن ذخیره رمز ارزهای شما محسوب می‌شوند که باید از هر لحاظی ایمنی بالایی داشته و از خطر محفوظ باشند. اما نکته مهمی که باید در استفاده از کیف پول‌ها اشاره کرد این است که بیشتر کیف پول‌های موجود در بازار در زمینه معامله ارز دیجتال، سعی می‌کنند تا حداقل کارمزدی که می‌توانید در آن معامله کسب کنید را به شما معرفی نمایند.

  کلیه کیف پول‌های مطرح و معتبری که در حال حاضر برای خرید ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند عددی را به عنوان حداقل کارمزد برای معامله به شخص نشان می‌دهند. این کارمزد باتوجه به حجم تراکنش‌هایی که در صف انتظار هستند و همچنین برطبق شلوغی شبکه بیت کوین، به صاحب کیف پول پیشنهاد می‌شود. به‌همین دلیل در زمانی که کارمزدها به صورت لحظه‌ای درحال تغییر هستند و فاکتورهای مختلفی در تعیین عدد کارمزد دخیل هستند، این کیف پول‌ها بهترین راه برای مشاهده حداقل کارمزد برای هر تراکنش محسوب می‌شوند.

  نکته: همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، مقدار کارمزد رمز ارزها باتوجه به حجم عرضه و تقاضا در دقیقه تغییر پیدا می‌کند. به بیان دیگر هرچقدر که متقاضی برای خرید ارز دیجیتال از صرافی آنلاین بیشتر باشد، به طبع، نرخ کارمزد نیز بالاتر می‌رود و هرقدر متقاضی کمتر باشد، کارمزد هم کمتر خواهد بود.

  تفاوت کارمزد تراکنش‌های رمز ارزها با پول فیات

  یکی از تفاوت‌های اصلی بین کارمزد تراکنش‌های مربوط به خرید ارز دیجیتال و پول فیات در این است که کارمزد پول فیات مستقیماً به مبلغ تراکنش مربوط می‌شود؛ و با افزایش مبلغ، به‌طبع کارمزد هم افزایش پیدا خواهد کرد. ولی در شبکه رمز ارزها، کارمزد هیچ ربطی به مبلغ تراکنش ندارد و تنها عاملی که می‌تواند روی کارمزد اثر جدی بگذارد، سایز تراکنش است.

  چراکه هرقدر سایز تراکنش (عرضه و تقاضا یا به عبارت دیگر مجموع ورودی و خروجی‌ها) زیادتر شود، تایید و اعتبارسنجی هم سخت‌تر و دشوارتر خواهد شد. به همین خاطر نیز ماینرها تراکنش‌هابی که در «ممپول» وجود دارند را برطبق ارزش کارمزد در اولویت مبادله قرار می‌دهند.

  تفاوت کارمزد تراکنش‌های رمز ارزها با پول فیات

  روش‌هایی برای کم کردن کارمزد حین خرید ارز دیجیتال

  روش‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید کارمزد تراکنش‌ها را تا حد بسیار زیادی کم کنید. در این بخش به چند مورد از عناوین کلیدی کم کردن نرخ کارمزد می‌پردازیم:

  1. در زمانی که ترافیک شبکه زیاد است، معامله نکنید!

  در زمانی که شبکه رمز ارز بسیار شلوغ است و قیمت‌ها مدام در حال بالاتر رفتن از سطح قبلی هستند، کاربران هم تراکنشات خود را افزایش می‌دهند تا از بازار عقب نمانند. به همین دلیل بهتر است اجازه دهید کمی بازار از تب و تاب دور شود و سپس اقدام به خرید کنید.

  1. از کیف پول‌های سگویتی کمک بگیرید!

  این کیف پول به معنای امضای تفکیک شده است که با چینش مرتبط اطلاعات تراکنش‌ها، سایز هر تراکنشی را تا حد بسیار زیادی کم می‌کند. همانطور که گفته شد بسیاری از کیف پول‌های کنونی برای خرید ارز دیجیتال از این قابلیت برخوردار هستند و کار شما را تا حد بسیار زیادی راحت می‌کنند.

  1. ورودی‌ها را ادغام کنید!

  هرمقداری که ورودی‌ها بیشتر باشد، تراکنش‌ها نیز اندازه و سایز بیشتر پیدا می‌کنند و در نتیجه باعث می‌شود تا کارمزد بیشتری بپردازید. به همین دلیل برای کم کردن هزینه‌ها خوب است که ورودی‌های خود را ادغام کنید. به این معنی که در هنگامی که شبکه خلوت است و کارمزدها پایین هستند، ورودی‌ها را به آدرس متعلق به خود بفرستید که به اصطلاح به آن ادغام تراکنش‌ها گفته می‌شود. با این کار در آینده در هزینه‌های خود به حد زیادی صرفه‌جویی خواهید کرد.

  1. گروه‌بندی خروجی‌ها را فراموش نکنید!

  اضافه‌بر اینکه می‌توانید ورودی‌ها را ادغام کنید، می‌توانید چندین پرداخت یا خروجی گوناگون هم در یک تراکنش انجام دهید. البته همه این کیف پول‌ها چنین ویژگی ندارند و اگر کیف پول شما این شرایط را پشتیبانی می‌کند، می‌توانید تراکنش‌های خودتان را در یک قالب انجام بدهید.

  1. از ویژگی لایتنینگ کمک بگیرید!

  انجام تراکنش‌ها به‌صورت برون زنجیره‌ای که به صورت آنی و نامحدود می‌تواند تراکنش‌های شما را به شکل کانال پرداختی انجام دهد. البته این مزیت برای کیف‌پول‌هایی نظیر بیت کوین لایتینگ والت یا بلو والت قابل استفاده است.

  میزان عرضه و تقاضا در کارمزدهای ارز دیجیتال تاثیر دارد.

  کلام آخر!

  همانطور که خواندید، کارمزد هزینه‌ای است که کاربران ارز دیجیتال بایستی برای هر تراکنشی که انجام می‌دهند، پرداخت کنند. این کارمزد به استخرهای استخراج یا ماینرها پرداخت می‌شود. کارمزدها در صرافی ارز دیجیتال همیشه ثابت نیست و این رقم را عرضه و تقاضای موجود در بازار مشخص می‌کند و به همین دلیل نرخ ثابت و مشخصی هم ندارد.

  سوالات متداول

  1. آیا کارمزدبیت کوین از سایر ارزهای دیجیتال بیشتر است؟

  خیر؛ کارمزد هر رمز ارزی را عرضه و تقاضا مشخص می‌کند.

  1. آیا کیف پول‌های ارز دیجیتال کارمزد به‌صرفه‌تری دارند؟

  بله! کیف پول‌ها به طور اتوماتیک کارمزد کمتری را به شما ارائه خواهند داد.

  1. کیف پول دیجیتال بهتر است یا کیف پول سخت افزاری؟

  از نظر امنیت و کاربری مطمئن‌تر، کیف پول‌های سخت‌افزاری بهتر هستند.

  1. مهمترین عامل تاثیر‌گذار بر کارمزد تراکنش چیست؟

  تنها عاملی که می‌تواند روی کارمزد اثر جدی بگذارد، سایز تراکنش است. چراکه هرقدر سایز تراکنش زیادتر شود، تایید و اعتبارسنجی هم سخت‌تر و دشوارتر خواهد شد

  1. کارمزد ارز دیجیتال به چه معنایی است؟

  در واقع هزینه‌ای است که کاربران بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری بایستی برای هر تراکنشی که انجام می‌دهند، پرداخت نمایند.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

  اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از تو ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه بسیاری از فعالان آشنا به ار ...

  دیدگاه‌ها 6 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. قربانعلی صادقی
   قربانعلی صادقی | 31 اردیبهشت 1402

   آیا این امکان برای شما هست که بعنوان پشتیبان با تلفن کمک کنید معامله در رمز ارز را فرا بگیرم

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 3 خرداد 1402

    سلام دوست عزیز
    با پشتیبانی آنلاین و ۲۴ ساعته بیت پین در ارتباط باشید.
    علاوه بر این مورد شماره ۰۱۳۹۱۰۳۳۳۳۳ هم برای متصل شدن به پشتیبانی قرار داده شده.
    موفق باشید 🙏

  2. مرتضی
   مرتضی | 8 آذر 1400

   مثلا کارمزد خرید فگ که ۱۸ درصد هست اگر ۱۰۰ هزار تومان خرید کنم چقدر میشود به تومان

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 9 آذر 1400

    سلام
    از طریق پشتیبانی آنلاین در تماس باشید.

  3. مرتضی
   مرتضی | 8 آذر 1400

   سلام. من از طریق اپ شما خرید کرده ام. میخواستم بدونم کارمزد خرید و کارمز فروش چه موقع از من کم میشه. آنی هست یا در زمان خاصی انجام میشه؟

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 9 آذر 1400

    سلام
    به‌صورت آنی و لحظه‌ای از مبلغ سفارش شما کسر میشه.