!-- Google Tag Manager -->

اسپرد چیست؟ معرفی کامل مفهوم Spread در بازار رمز ارزها

0 991

خرید، فروش و مبادله ارزهای دیجیتال در صورتی که با دانش کافی انجام شود سود قابل‌توجهی را به دنبال خواهد داشت به طوری‌که می‌توان سود حاصل از مبادله در بازار رمز ارزها را بالاترین مقدار در بین اکثر بازارهای مالی دانست. در حالی‌که بسیاری از افراد مبتدی ریسک بازار ارزهای دیجیتال را بالاتر از تمامی بازارهای مالی می‌دانند اما کارشناسان معتقدند که بازار این ارزها در مقایسه با سایر بازارهای مالی مطمئن‌تر‌ند چون کمتر تحت تاثیر تصمیمات حاکمیت‌ها قرار می‌گیرند و امکان استفاده از رانت و هر گونه اختلال در روند بازار وجود ندارد.

یکی از مفاهیمی که برای انجام معامله در بازار ارز‌های دیجیتال باید از آن اطلاع داشت مفهوم Spread است. اسپردها در تمامی بازارهای مالی مانند بازار بورس،‌ فارکس و بازار خرید و فروش کالاها وجود دارد. با در نظر گرفتن اسپردها معامله‌گران می‌توانند میزان احتمال مواجه با ضرر را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهند. برای این که با مفهوم Spread و کاربرد آن در بازارهای مالی به خصوص بازار مبادله ارزهای دیجیتال آشنا شوید در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا به این موضوع بپردازیم که اسپرد چیست و چگونه می‌توان در استراتژی‌های مختلف در مبادله رمزارزها از آن استفاده کرد پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اسپرد چیست ؟

اسپرد مفهومی است که در تمامی بازارهای مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بسیاری از افراد ممکن است نام آن را فقط در بازار ارزهای دیجیتال شنیده باشند. بر خلاف تصوری که وجود دارد مفهوم اسپرد چندان پیچیده نیست و در بسیاری از معاملات عادی که افراد انجام می‌دهند نیز دیده میشود.

Spread به اختلاف قیمتی که خریداران و فروشندگان برای معامله‌ی یک دارایی پیشنهاد می‌دهند گفته می‌شود. مثلا تصور کنید فردی قصد فروش ملکی به ارزش یک میلیون دلار را دارد و اگهی خود را در سایت‌های خرید و فروش ملک ثبت می‌کند. افرادی که قصد خرید ملک را دارند قیمت پیشنهادی خود را اعلام می‌کنند که در اکثر موارد این قیمت کمتر از قیمت پیشنهاد شده توسط فروشنده خواهد بود.

در مثال بالا به اختلاف قیمت پیشنهاد شده توسط فروشنده و بالاترین قیمتی که خریداران پیشنهاد کرده‌اند Spread گفته می‌شود. همانطور که مشخص است مفهوم اسپرد در تمامی بازارهای مالی وجود خواهد داشت اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مقدار اسپرد به عوامل مختلفی بستگی دارد و همین باعث می‌شود تا مقدار آن در بازارهای مالی به شدت تفاوت داشته باشد.

میزان Spread در بازارهای مالی سنتی به شدت بیشتر از بازارهای غیرمتمرکز مانند بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود چون در این بازارها نه تنها نقدینگی کمتری وجود دارد بلکه تعداد افراد کمتری وجود دارند که به معامله بپردازند به همین دلیل قیمتی که خریداران پیشنهاد می‌دهند اختلاف قابل‌توجهی با قیمت ارائه شده توسط فروشندگان خواهد داشت.

در برخی بازار‌ها مانند بازار املاک بالا بودن میزان Spread باعث میشود تا میزان معاملات به شدت کاهش پیدا کند به طوری که برخی از ملک‌ها تا مدت‌ها به فروش گذاشته می‌شوند و به دلیل اختلاف قیمت بالایی که در میان قیمت‌های پیشنهادی طرفین معامله وجود دارد معامله صورت نمی‌گیرد.

اسپرد چیست

در بازار رمز ارزها هم همان‌طور که می‌دانید برای انجام معامله در خصوص یک دارایی خاص پیشنهادات مختلفی ثبت می‌شوند که به بالاترین قیمت سفارش خرید Bid و به پایین‌ترین قیمت فروش Ask گفته می‌شود. به دلیل این که تعداد خریداران و فروشندگانی که در پلتفرم‌های مخلتف به معامله رمز‌ ارزها می‌پردازند بسیار بیشتر از اکثر بازارهای سنتی است مقدار Spread کمتر خواهد بود اما میزان نقدینگی در بازار نیز باعث افزایش یا کاهش اسپرد خواهد شد.

شاید این سوال برای‌تان به وجود آمده باشد که تاثیر نقدینگی بر اسپرد چیست و کاهش یا افزایش نقدینگی چگونه باعث تغییر میزان اسپرد خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال باید به این نکته توجه داشته باشید که در بازارهای مالی حجم معاملات و میزان نقدینگی مهم‌ترین عاملی خواهد بود که در بازار تاثیر خواهد گذاشت و تعداد معاملات و معامله‌گران به دلیل تاثیر در حجم معاملات است که مورد توجه قرار می‌گیرد. در بازار ارزهای دیجیتال آن دسته از دارایی‌هایی که نقدینگی بالاتری دارند Spread کمتری خواهند داشت چون میزان معاملات در بازار بیشتر است و همین باعث می‌شود تا پیشنهادات موجود در رابطه با خرید و فروش دارایی به یکدیگر نزدیک‌تر باشند.

بالا بودن Spread مشکلات زیادی در بازار ارزهای دیجیتال به وجود می‌آید به همین دلیل در بسترهای مختلف تدابیر خاصی اندیشیده می‌شود تا با استفاده از آن بتوان Spread را کاهش داد. یکی از روش‌هایی که برای کاهش میزان Spread وجود دارد استفاده از بازارسازها است.

بازارسازها این امکان را به وجود می‌آورند تا معاملات در بازار ارزهای دیجیتال به بهترین شکل ممکن انجام شود و میزان Spread نیز تا حد زیادی کاهش پیدا کند به طوری که عدم حضور آن‌‌ها در بازار ارزهای دیجیتال مشکلات مختلفی را به وجود خواهد آورد که در همین مطلب به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

نحوه محاسبه Spread در بازار رمز ارزها

برای انجام معامله در بازار رمز ارزها یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام داد محاسبه اسپردها است. در رابطه با این که در بازار رمز ارزها مزیت محاسبه اسپرد چیست باید بدانید که این کار باعث خواهد شد تا بتوانید بهترین دارایی را در میان ارز‌های دیجیتال مختلف انتخاب کنید. در واقع در برخی از مواقع از میان گزینه‌هایی که وجود دارد باید به انتخاب دارایی‌هایی پرداخت که اسپرد کمتری داشته باشند. برای محاسبه‌ اسپرد باید قبل از هر چیز به این نکته توجه داشت که در جفت ارزهای مختلف نحوه نمایش میزان اسپرد کاملا متفاوت خواهد بود به همین دلیل باید قبل از هر چیز به انتخاب جفت ارز مورد نظر پرداخت.

مثلا در جفت ارز ETH/USD میزان اسپرد نمایش داده شده بر اساس دلار خواهد بود چون در این جفت ارز برای خرید اتر باید به پرداخت دلار امریکا پرداخت.

اما فرمول محاسبه درصد اسپرد چیست ؟

فرمول محاسبه درصد اسپرد S/AL*100 است. با استفاده از درصد اسپرد می‌توان به راحتی به مقایسه ی تفاوت میزان قیمت پیشنهادات خرید و فروش در میان دارایی های مختلف پرداخت و با استفاده از آن بهترین استراتژی معاملاتی را انتخاب نمود.

تاثیر Spread بر استراتژی‌های معاملاتی بازار رمز ارزها

استراتژی‌های معاملاتی در صورتی که به درستی استفاده شوند باعث خواهند شد تا معامله‌گران بتوانند سود بسیار مناسبی را در خرید و فروش‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال انجام‌ میدهند بدست آورند اما متاسفانه بسیاری از افراد در استراتژی‌های معاملاتی خود یک سری فاکتور‌ها را در نظر نمی‌گیرند که همین باعث می‌شود بر خلاف تصور معاملاتی که انجام می‌دهند با ضرر روبرو شوند.

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در پیاده‌سازی استراتژی‌های معاملات باید به آن توجه شود، اسپرد است. با وجود این که بسیاری از معامله‌گران میزان اسپرد را در معاملات خود محاسبه نمی‌کنند اما میزان اسپرد در بسیاری از موارد بیشتر از مقداری خواهد بود که تصور می‌شود به طوری که می‌توان میزان آن را بیشتر از کارمزد معاملاتی دانست. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که بهترین روش برای کاهش تاثیر اسپرد چیست اما قبل از آن باید توجه داشته باشید که میزان اسپرد تنها در برخی ارزهای دیجیتال بالا است به همین دلیل باید قبل از هر چیز به محاسبه میزان آن در ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن آن را محاسبه نمایید.

نحوه کاهش اثر اسپرد در معاملات رمز ارزها

خوشبختانه برای کاهش اثر اسپرد در معاملات رمز ارزها روش‌های مختلفی وجود دارد. در رابطه با این که بهترین روش برای کاهش اثر اسپرد چیست باید به نوع استراتژی معاملاتی خود توجه داشته باشید اما نکاتی که به آن اشاره خواهیم کرد باعث خواهد شد تا کمتر تحت تاثیر اسپردها قرار گیرید و بتوانید میزان ضرر در معاملات را به شدت کاهش دهید.

البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که صرافی‌ها در کنار دریافت کارمزد معاملات با استفاده از بازارساز‌ها به دریافت اسپرد از معاملات کاربران می‌پردازند که همین باعث میشود تا کاربران همیشه تحت تاثیر Spread قرار گیرند و مجبور باشند مقداری از سودی که دریافت می‌کنند را به آن اختصاص دهند اما خوشبختانه مقدار اسپرد معمولا کمتر از کارمزد معاملات خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین نکات برای کاهش اثر اسپرد در معاملات رمز ارزها این است که از معامله در بازارهایی که نوسان بالا دارند خودداری نمایید چون معامله در این بازارها باعث خواهد شد تا معامله‌گران به معامله دارایی‌هایی بپردازند که میزان پیشنهاد خرید و فروش در آن‌ها بسیار بیشتر از حالت عادی است.

در بازار‌های ساکن و بازار‌هایی که نوسان پایین دارند قیمت خریداران و فروشندگان به یکدیگر بسیار نزدیک است به همین دلیل معامله‌گران با پرداخت میزان پایین‌تری از اسپرد می‌توانند به انجام معاملات خود بپردازند و همین باعث خواهد شد تا در زمان ثبت معامله دچار ضرر نشود. متاسفانه افراد مبتدی که به تازگی وارد بازار‌ ارز‌های دیجیتال شده‌اند با خرید دارایی‌هایی که از اسپرد کمی برخوردار هستند دچار شک و تردید می‌شوند و همین باعث می‌شود تا با کوچکترین نوسان به فروش دارایی خود بپردازند و ضرر قابل‌توجهی را تجربه کنند.

نقش بازارسازها بر میزان اسپرد

همان‌طور که اشاره کردیم عوامل مختلفی وجود دارند که بر میزان اسپرد تاثیر خواهند گذاشت. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث تغییر یا بهتر است بگوییم کنترل میزان اسپرد‌ها می‌شود بازارسازها خواهند بود. بازارسازها با وارد کردن نقدینگی به بازار باعث می‌شوند تا میزان اسپرد تا حدی تغییر پیدا کند.

در واقع بازارسازها با استفاده از سودی که از اسپرد به دست می‌آورند این امکان را برای معامله‌گران به وجود خواهند آورد تا بتوانند در سریع‌ترین شکل ممکن به انجام معاملات خود بپردازند این در حالی است که در اکثر بازارهای مالی به خصوص بازار ارزهای دیجیتال بدون وجود بازارسازها نقدینگی کافی برای ثبت معاملات وجود نخواهد داشت. نقدینگی ناکافی باعث می‌شود تا اختلاف قیمت زیادی بین میزان پیشنهاد شده توسط خریداران و فروشندگان وجود داشته باشد و در برخی از موارد معامله‌گران مجبور شوند تا چند روز برای انجام معاملات خود صبر نمایند.

بازارسازها و یا Market Maker ها به صورت همزمان به ثبت سفارش خرید و فروش دارایی‌های مختلف می‌پردازند. مثلا برای خرید اتریوم در زمان واحد 2895 و ۲۸۹۶ دلار را ثبت می‌کنند و از اختلاف قیمت یک دلاری که در میان آن‌ها وجود دارد به کسب سود می‌پردازند. در رابطه با این که تاثیر بازارسازها بر اسپرد چیست باید بدانید که که در اکثر بازارها به خصوص بازار ارزهای دیجیتال Market Maker های مختلفی وجود دارند که برای دریافت اسپرد با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و همین باعث می‌شود تا میزان اسپرد تا حد زیادی کاهش پیدا کند. در بازارهایی که تعداد Market Maker ها کمتر است معامله‌گران اسپرد بیشتری پرداخت خواهند کرد.

سوالات متداول

  • در بازار رمز ارزها اسپرد چیست ؟

اسپرد در بازار رمز ارزها به اختلاف قیمت سفارش‌های خرید و سفارش‌های فروش گفته ‌می‌شود

  • نقش بازارسازها بر اسپرد چیست ؟

بازارسازها با تزریق نقدینگی به بازار ارزهای دیجیتال باعث می‌شوند تا اسپرد کاهش پیدا کند.

  • بهترین روش برای کاهش اسپرد در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

معامله در بازارهای ساکن و بدون نوسان از بهترین روش‌ها برای کاهش اسپرد در بازار ارزهای دیجیتال است.

4.2/5 - (5 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x