ارز دیجیتال تتر (tether) چیست؟ راهنمای کامل تتر

9 13,672

«Tether» یک نوع استیبل کوین است که به ارزهای فیات – منظور از فیات، ارزهایی مثل دلار و تومان است که دولت‌ها آن‌ها را منتشر و پشتیبانی می‌کنند – میخکوب شده و با نماد «USDT» معامله می‌شود.

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که برخی صرافی‌های رمزنگاری (مانند بیت فینکس) دلار را قبول نمی‌کنند، اما در عوض ارزهای رمزنگاری که واحد آن‌ها بر پایه دلار است را می پذیرند؟ همچنین احتمالاً متوجه انجام معاملات بیت کوین با استفاده از توکن USDT در دیگر صرافی‌های رمزنگاری (مانند پولونیکس و بایننس) شده‌اید. قیمت USDT معمولاً بر اساس قیمت دلار در صرافی‌های پشتیبانی کننده آن (مانند کوین بیس و کِرَکِن) تعیین می گردد. سوال اینجاست چگونه صرافی‌های ارزهای دیجیتال از دلار برای محافظت خود و مشتریان در برابر نوسانات بازار استفاده می‌کنند؟ پاسخ، تتر یا تدر (Tether) است. علامت اختصاری این ارز USDT است. در ادامه این نوشتار به اینکه تتر چیست، می‌پردازیم.

خرید تتر

تتر چیست؟

تتر یک ارز پایدار رمزنگاری با پشتوانه ارز فیات است. ارزش آن به ارزش ارزهای فیات پیوند یا به عبارت بهتر، متصل شده است.

ارز دیجیتال تتر که با علامت (₮) نشان داده می‌شود.

تتر اولین بار با نام رئال کوین (Realcoin) در جولای سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد و در ماه نوامبر توسط شرکت تتر، شرکت مسئول نگ‌هداری ارز ذخیره شده به عنوان پشتوانه، نام‌گذاری جدید شد. مبادلات این ارز در فوریه ۲۰۱۵ آغاز شد.

USDT پر استفاده‌ترین توکن شرکت تتر است. ارزش USDT معادل و متصل به دلار، ارز رسمی مبادلات جهانی است. یک USDT دقیقا برابر با یک دلار (USD) و نه یک سنت بیشتر یا کمتر است. USDT اساسا یک دلار رمزنگاری (حداقل از نظر ارزش) است.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین

همچنین، تتر یک ارز رمزنگاری‌شده پایدار بر پایه سایر ارزهای دیگر مثل یورو را با علامت اختصاری EURT ارائه می کند.

به طور کلی، تتر یک ارز رمزنگاری مبتنی بر بلاک چین است که توکن های در گردش آن با مقدار معادل از ارزهای فیات مثل دلار، یورو یا ین ژاپن که در یک حساب بانکی مشخص نگ‌هداری می شود، پشتیبانی می‌شوند.

توکن تتر که ارز شبکه تتر است با نماد USDT مبادله می‌شود.

نکته قابل توجه در ارز پایدار USDT این است که معامله‌گران با پناه بردن به آن می‌توانند از نوسانات ارزهای رمزنگاری در امان بمانند. اما همچنان در معرض نوسانات قیمتی خود پول فیات قرار دارند که شدت آن به نسبت بازار رمزارز بسیار کمتر است.

به عنوان مثال، در نظر بگیرید اگر ارزش دلار در مقابل ریال طی رویدادی بزرگ در یک شب دو برابر شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ توکن‌های USDT شما به همان اندازه دلاری افزایش خواهند کرد.

تتر چگونه کار می کند؟

تتر چگونه کار می کند؟

حال که دانستیم تتر چیست؟ می‌خواهیم بدانیم تتر چگونه کار می‌کند؟ ارز دیجیتال USDT در ابتدا روی لایه اومنی (Omni)، بستری روی بلاک چین بیت کوین، توزیع شد.

ذکر این نکته ضروری است که تتر در حال حاضر بر اساس بلاکچین امنی، اتریوم، ترون، بیتکوین‌ کش، الگورند و ایاس نیز ارائه می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد از ارزهای تتر مبتنی بر شبکه‌های ERC20 و TRC20 هستند. ارزهای تتر ارائه شده بر اساس استاندارد ERC20 به ۳۳ میلیارد دلار و TRC20 به ۳۵ میلیارد دلار رسیده است. تتر عرضه شده بر مبنای شبکه‌ی اومنی بیتکوین نیز ۱میلیارد دلار ارزش دارد.

اگر تتر به سادگی ادعا کرده که ارزش هر توکن آن برابر با ۱ دلار است، این بیانیه بدون مبنایی قابل اثبات، به روشنی اشتباه است. به عبارت دیگر، اگر USDT بخواهد ارزش نسبتا ثابت خود را حفظ کند، باید بوسیله ذخایر دلار پشتیبانی شود.

برای این که ارزش یک USDT با یک دلار برابر باشد، باید در هر زمان بتوان آن را به دلار فیزیکی تبدیل کرد. در حال حاضر، USDT فقط از طریق صرافی کرکن به طور مستقیم قابل تبدیل به دلار فیزیکی است.

حتما بخوانید: چرا خرید تتر همان سرمایه‌گذاری روی دلار است؟

به همین ترتیب، هر دلاری که از طریق یک مشتری مورد تایید به صرافی کرکن ارسال شود باید قابل تبدیل به USDT با نرخ ۱ دلار به ازای هر توکن آن باشد. این مکانیسم توسط پیوند USD-USDT انجام می‌گیرد. این پیوند به وسیله‌ی تبدیل غیرمستقیم دلار به USDT با نسبت ۱:۱ بیشتر تسهیل می‌شود.

به طور خلاصه

تنها دلیل برابر بودن ارزش یک USDT با یک دلار این است که صرافی‌ها یک ذخیره دلاری داشته باشند تا پشتوانه هر توکن USDT موجود باشد. هر چند، برخی ادعاها در وب سایت تتر سوال برانگیز هستند.

مکانیسم بالا نشان می‌دهد تتر به ناچار و به طور کامل متمرکز است. این سیستم به توانایی و تمایل تتر به حفظ ارز ثابت شده (peg) خود دارد. به عنوان مثال، اگر دلار موجود در صرافی کرکن، که برای مشتریان فروشنده USDT در نظر گرفته شده، تمام شود، تتر باید به کرکن قول دهد که دلار مورد نیاز این صرافی را در یک بازه زمانی معقول تامین کند. در غیر این‌صورت ارزش آن نسبت به ارز همتا سقوط خواهد کرد.

نکته: Peg به عمل تثبیت نرخ تبدیل یک ارز با ارزش یک ارز دیگر را گویند. بیشتر کشورها ارزهای خود را با دلار تثبیت می کنند و چندین ارز تثبیت شده در سبد دارایی های خود دارند.

در نهایت تتر وابسته و محتاج به یک روابط مالی مناسب و نیز اجازه دائم از مقامات قانونی است. ارزهای رمزنگاری عادی پرمخاطره هستند زیرا به ارز فیات متصل نیستند. به عبارتی دیگر، تتر نیازی به مجوز ندارد. همچنین نمی توان آن را سانسور کرد (این امکان برای شرکت آیفنیکس که صادر کننده تتر است وجود دارد). اما کاربران برای تبدیل ارز خود به دلار، موظفند تایید هویت مشتری را انجام دهند.

هدف تتر

هدف تتر

از آنجا که علت علاقه اصلی به ارزهای رمزنگاری‌شده، نوسانات قیمتی آن‌ها است، ممکن است هدف یک ارز رمزنگاری با قیمت ثابت که نه اوج، نه افت و نه حبابی دارد، سوال برانگیز باشد. بدون شک، تتر یک ارز عجیب ارائه داده است.

به دلیل تورم، قدرت خرید دلار (و تمام ارزهای فیات) به طور پیوسته و در طول زمان از بین خواهد رفت. از این‌رو، قطعا تتر نمی تواند به عنوان یک ذخیره ارزش برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر گرفته شود. خرید تتر بیشتر شبیه یک سپرده بانکی (تا حدودی ریسکی) بانرخ بهره ۰ درصد است.

بنابراین، اگر تتر در بلند مدت ریسک بیشتری از ارزهای رمزنگاری عادی دارد و هیچ سودی را ارائه نمی‌دهد پس چرا باید از آن استفاده کرد؟

واقعیت این است که تتر به عنوان یک جایگزین برای ارز فیات، برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بسیار مفید و کاربردی است. در اینجا به برخی دلایل سودمند بودن تتر اشاره کرده‌ایم:

زمان انجام تراکنش

واریز و برداشت از صرافی‌های خارجی، اغلب یک فرایند زمان‌بر است. انجام این فرآیند به طور میانگین  از ۱ تا ۴ روز کاری زمان می‌برد. اگر تراکنش شما پس از تعطیلی بانک‌ها در شب، آخرهفته، یا تعطیلات رسمی انجام شوند، زمان مورد نظر می‌تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد.

در مقابل، انجام تراکنش تتر تنها در چند دقیقه صورت می‌گیرد. این یک مزیت مهم است، زیرا معامله‌گران ارزهای رمزنگاری اغلب باید سرمایه‌های خود را فورا جابجا کرده و از فرصت‌های مختلف مثل آربیتراژ استفاده کنند.

نکته: آربیتراژ، فرآیند خرید ارز از یک صرافی و فروش آن در صرافی دیگر جهت بهره بردن از اختلاف قیمت این دو صرافی است. صرافی‌های مختلف، ارزها را با قیمت‌های متفاوت ارائه می‌کنند و بعضی از افراد از این اختلاف قیمت بهره می‌برند.

کارمزد تراکنش

انتقالات سوئیفت (جامعه ارتباطات مالی بین بانکی سراسر جهان) بسیار گران هستند. کارمزد انتقالات با استفاده از این شبکه بالاتر از ۲۰ دلار است. همچنین میانگین کارمزد آن به حدود ۳۰ دلار می‌رسد. اگر از ارزی استفاده کنید که در سوئیفت پشتیبانی نشود، بانک ها یک هزینه و درصد اضافی را مطالبه می‌کنند.

در مقابل، تتر قادر است که میلیون‌ها دلار را با کمترین هزینه (زیر یک دلار) جابه‌جا کند.

ثبات قیمت

ارزهای رمزنگاری به نوسانی بودن و یا به عبارتی عدم ثبات معروف هستند. بنابراین در این میان وجود یک ارز پایدار بسیار مفید خواهد بود، به خصوص برای معامله گران آلت کوین های کوچک‌تر که هیچ بازار نقدینگی که به راحتی در دسترس باشد، ندارند. تبدیل ارز خود به یک ارز بی ثبات عارضه و ریسک زیادی را ایجاد می‌کند.

برای درک علت، سناریوی زیر که در مورد تبدیل بیت کوین به اتریوم است را تصور کنید:

  • یک معامله‌گر با بیت‌کوین‌های خود اتریوم می‌خرد. پس از خرید اتر، قیمت تا ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.
  • این معامله‌گر مایل به کسب سود است، بنابراین اتریوم‌های خود را با بیت کوین معامله می‌کند.
  • پس از انجام تراکنش، بیت‌کوین به طرز حیرت انگیزی ۱۵ درصد افت می‌‎کند.

با این که بخش تبدیل به اتریوم کار درستی بوده است. اما معامله‌گر در ادامه معامله خود به دلیل افت بیت کوین ضرر کرده است. اما با استفاده از تتر، معامله‌گر علاوه براینکه از ضرر جان به‌در می‌برد می‌توانست سود خود از معامله اتر را نیز حفظ کند.

اگر چه، دلار نسبتا یک ارز پایدار است اما بسیاری از رمزارزها تنها برای معامله در صرافی های کریپتوکارنسی در دسترس هستند. آن‌ها تتر را قبول می‌کنند اما از قبول هرگونه ارز فیات امتناع می کنند. علاوه بر این، USDT از دو نکته مثبت ذکر شده در بالا (زمان تراکنش و کارمزد تراکنش) نیز بهره می‌برد.

همچنین باید توجه داشت که ثبات قیمت تتر در یک دلار تنها در حالت ایدآل امکان‌پذیر است و در عمل تبدیل کردن تتر به دلار واقعی در حساب بانکی یا به صورت اسکناس، حداقل شامل کارمزدهایی برای نقل و انتقال خواهد بود. همچنین علاوه بر این کارمزدها، ممکن است در مواقعی به دلیل هجوم بیش از حد کاربران برای تبدیل تتر به دلار واقعی یا برعکس قیمت تتر از یک دلار فاصله (تقریبا ناچیز) بگیرد. بنابراین برخی صرافی‌ها امکان تبادل تتر با دلار موجود در صرافی‌ها را فراهم می‌آورند.

ماندن در حاشیه

بهترین جایگاه بازار در واقع هیچ‌جا نیست. به عنوان مثال، یک معامله‌گر احساس می‌کند که قیمت یک ارز رمزنگاری به صورت ناپایدار بالا است اما مایل نیست ریسک کرده و خطر احتمال افت قیمت آن را بپذیرد. از این‌رو، بهترین حرکت این است که سرمایه خود را از رمزارز به صورت نقد خارج کرده، و بعد برای یک افت یا سقوط منتظر بماند تا بتواند دوباره خرید انجام دهد.

با این حال، ما مکررا به مردم جهت خطر نگه‌داری پول (چه ارز فیات یا ارز رمزنگاری) در هر نوع صرافی هشدار می‌دهیم. تاریخ نشان می دهد که ذخیره پول در صرافی‌ها خطرناک است!

از این‌رو، برای یک معامله‌گر، معقول این است که سرمایه خود را به USDT تبدیل کند. همچنین آن را به کیف پول شخصی خود انتقال دهد. هنگامی که فرصت خرید فراهم شود، معامله‌گر فورا USDT را به صرافی انتقال داده تا از موقعیت به وجود آمده بهره‌مند گردد. این در حالی است که در سیستم بانکی سنتی چنین سرعتی غیرممکن است.

تتر، اولین ارز دیجیتال باثبات

تتر، متعلق به نسل جدیدی از ارزهای رمزنگاری به نام ارزهای پایدار یا استیبل کوین‌ها (Stablecoins) است. هدف تتر، حفظ ارزش ارز رمزنگاری و نداشتن نوسان است. بر خلاف طیف گسترده‌ی از ارزهای رمزنگاری مثل بیت کوین و اتریوم که دارای نوسانات بسیار گسترده هستند. این ویژگی باعث می‌شود تا به عنوان یک ارز مبادله‌ای و یک روش ذخیره از آن استفاده شود.

تتر به طور خاص به دسته‌ای از ارزهای پایدار تعلق دارد که از ارزهای فیات و یا حتی طلا به عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند. یعنی یک ارز فیات مثل دلار آمریکا، یورو یا ین به ازای هر ارز در گردش، به عنوان پشتوانه، ذخیره می‌شود.

ارزش تتر برابر با یک دلار و همیشه ثابت است.
ارزش تتر برابر با یک دلار و همیشه ثابت است.

تتر به منظور ایجاد ارتباط بین ارزهای فیات و ارزهای رمزنگاری و نیز ایجاد ثبات، شفافیت و پرداخت حداقل هزینه برای انجام انتقالات و مبادلات ارائه شده است. تتر ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارد. همچنین سعی می‌کند تا نسبت ۱ به ۱ را در برابر دلار حفظ کند.

جنجال برای تتر

در نوامبر سال ۲۰۱۷ و پس از انجام یک هاردفورک، گفته می‌شد که ۳۱ میلیون تتر به سرقت رفته است. در ژانویه سال ۲۰۱۸ به عنوان مانعی جدید عنوان شد که لازم است یک حسابرسی برای اطمینان از وجود مقدار ذخایر کافی برای تتر، ضروری است. نگرانی‌ها در مورد عدم شفافیت شرکت و این که آیا ذخایر کافی به عنوان پشتوانه تتر وجود دارد یا خیر، در حال افزایش بود.

در آوریل ۲۰۱۹، لیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک، شرکت iFinex که شرکت مادر تتر و اپراتور صرافی ارزهای رمزنگاری بیت فینکس است را متهم به خسارت ۸۵۰ میلیون دلاری به مشتریان خود و پنهان کردن این مسئله از سرمایه‌گذاران کرد. پرونده‌های دادگاه نشان می‌دهند که این مبالغ به یک شرکت پانامایی به نام کریپتو کپیتال کراپ، بدون قرارداد یا توافقی پرداخت شده است. گفته می‌شود که بیت فینکس برای پنهان کردن این موضوع، ۷۰۰ میلیون دلار از ذخایر پول نقد تتر را برداشت کرده است.

این شرکت ها در بیانیه ای گفتند:

این پرونده با سوء نیت نوشته شده و سوالات با ادعاهای اشتباه و دروغین مطرح شده است. برعکس، ما می‌دانیم که کریپتوکپیتال این مبالغ را گم نکرده است، بلکه در واقع آنها توقیف شده اند. ما به طور جدی برای اجرای حقوق خود تلاش کرده ایم و این وجوه را رفع توقیف خواهیم کرد. متاسفانه به نظر می رسد دفتر دادستان کل تلاش دارد تا به مشتریان ما ضرر بزند.

گفتار پایانی!

در بالا دانستیم که تتر چیست؟ از نظر بسیاری از مریدان و معتقدان به بیت کوین، تتر به طور نامطلوبی نزدیک به سیستم بانکی ارزهای فیات است. البته نه فقط به دلیل مربوط بودن به ارز فیات. تتر ارزی متمرکز، تحت نظارت و وابسته است. چنین سیستمی خلاف اصولی است که بیت کوین تعریف کرده است.

بنابراین بسیاری از علاقمندان به ارزهای رمزنگاری، به طور طبیعی نسبت به تتر شک دارند. این شک و تردید نسبتا موجه، سبب ایجاد مخاطبانی شده که ادعا می‌کنند که این ارز نوعی فریب است.

با این حال بدون شواهد محکم از سوء رفتار اداره کنندگان این ارز، هر نوع ادعایی علیه تتر و بیت فینکس می‌تواند از جانب ایجاد کنندگان FUD باشد.

در عین حال نگرانی‌هایی در مورد تتر وجود دارد. این که تتر می تواند باعث تخریب اکوسیستم رمزنگاری شود. اما شاید این کمپین ضد تتر بتواند نتایج خوبی داشته باشد. این فشارها ممکن است تتر را وادار به رعایت بالاترین استانداردهای حرفه‌ای کند تا نقاط ضعف بالقوه خود را پوشش دهد.

  • این را به خاطر داشته باشید: اگر چه تتر مزایای ارز رمزنگاری با ثبات و با قیمت معادل ارز فیات را ارائه می‌دهد، اما می تواند شما را در معرض خطرات ذاتی هر دو سیستم قرار دهد.
خرید تتر فرآیند خاص و پیچیده‌ای ندارد اما یافتن مرکز معتبری که بتوان برای مبادله از آن استفاده کرد کمی سخت است.

سوالات متداول

  • آیا تتر (USDT) همیشه ثابت یک دلار است؟

بله، تتر (USDT) با پشتوانه دلار آمریکا تولید میشود و همیشه ثابت ۱دلار است. اما به علت قانون عرضه و تقاضا گاها اختلاف قیمت ناچیزی با دلار پیدا می‌کند.

  • آیا تتر پشتوانه‌ای به غیر از دلار آمریکا هم دارد؟

بله، تتر توکن‌هایی با پشتوانه ارزهای فیات همچون دلار، یورو و یوآن تولید میکند. علاوه برآن تتر استیبل کوینی با پشتوانه طلا نیز دارد.

  • آیا تتر می‌تواند موجودی داخل والت کاربر را مسدود کند؟

بله، قرارداد هوشمند تتر به صورتی طراحی شده که این امکان را به شرکت صادر کننده توکن می‌دهد که هر زمان بخواهد موجودی هر والتی را اصطلاحا فریز کند.

4.7/5 - (12 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

9 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Parsa

سلام.. میخوام ارز دیجیتال تتر از بکی از دوستان بخرم… باید چکار کنم..هرکاری میکنیم. انتقال داده نمیشه…دوسه بار تلاش کرده که برام واریز کنه نمیتونه… آیا صلاح هست که من اطلاعات کاربری خودم و یا اون اطلاعات کاربری را برای هم ارسال کنیم..

مهرداد

با سلام ،دوست من از ترکیه می خواهد برام دلار بفرسته ،منم گفتم برود صرافی آن را از تریق تتر برایم ارسال کند ،آیا صرافی ها این کار رو انجام می دهند ؟وچقدر زمان می بره تا به حساب من بیاد،الان آدرس کیف پول بیت پین را بفرستم می تونه انجام بده؟ با تشکر

کارشناس محتوا ۲

سلام مهرداد عزیز
بله. امکان ارسال تتر از هر جای دنیا به کیف پول شما ممکن هست. از طرفی شما هم میتونید برای هرکس و در هرجای دنیا تتر ارسال کنید.
از طرفی مدت زمان انتقال تتر به ترافیک شبکه وابسته هست. حداقل 1 دقیقه و حداکثر مدت زمان لازم برای انتقال متفاوت هست.

مژگان

🌷

مهدی

من در اتمیک ولت وقتی میخام تتر رو با ترون اکسچنح کنم میگه موجودی کمه ولی اینطور نیست موجودیم ده دلار ولی قبول نمیکنه . چ کنم؟

ساوجی

سلام. ترون جزو زیر مجموعه تتر محسوب میشود یا خیر خود یک ارز دیجیتال جداگانه است؟ منظور اینکه همانند تتر کارایی دارد و مشمول قوانین حاکم بر تتر است‌؟ آیا قیمت ترون هم‌ مانند تتر همیشه برابر قیمت دلار و ارزهای رایج است‌. آیا ترون از پشتيباني دلار برخوردار است‌ مانند تتر و نهایتا اینکه به راحتی خرید و فروش میشود. من در بیت پین از طریق خرید آسان با تومان‌ تیر خریدم آیا اکنون می‌توانم آن را معامله‌ کنم و یا دلار بخرم.ممنون و متشکرم.

مدیر محتوا

سلام کاربر عزیز و همراه
تتر یک ارز دیجیتال جداگانه‌ست. ترون استیبل کوین نیست و قیمت آن، نوسان غیرقابل پیش‌بینی‌ای دارد.
در خرید آسان می‌تونید به‌صورت آنی، ارز دیجیتال معامله کنید.

لیلی -م

سلام درود:تمام سرمایم رااشتباها فرستادم برای آدرس قرارداد تتر به نظر شما قابل بازیابی هست لطفا راهنمایی کنید
؛

مدیر محتوا

سلام کاربر عزیز
در صورت ارسال اشتباهی به آدرس قرارداد، توکن‌های ارسال شده، سوزونده میشه و قابل بازیابی نیست.

9
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x