قرارداد هوشمند چیست؟ اسمارت کانترکت (Smart Contract) به زبان ساده!

تاریخ انتشار: 29 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 29 آذر 1402
زمان مطالعه:  15 دقیقه
قرارداد هوشمند چیست؟ اسمارت کانترکت (Smart Contract) به زبان ساده!

اسمارت کانترکت چیست؟

قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت از مفاهیم جذاب و انقلابی در دنیای بلاک چین است که در این مقاله، تعریف، کاربرد، مزایا و معایب آن را به زبانی ساده و روان برای شما شرح می‌دهیم.

قراردادهای هوشمند را می‌توان به عنوان پروتکلی کامپیوتری تعریف کرد که شرایط و عواقب قرارداد‌ها را به صورت خودکار و قابل‌اعتماد پیاده‌سازی می‌کند؛ این قراردادها بدون نیاز به واسطه‌ای مانند دادگستری، وکالت، بانک و غیره، تراکنش‌های معتبر را میان طرفین قرارداد انجام می‌دهند و چنین تراکنش‌هایی قابل پیگیری، غیرقابل برگشت و شفاف هستند.

ایده قراردادهای هوشمند برای نخستین بار در سال ۱۹۹۴ توسط نیک سابو، دانشمند کامپیوتر، رمزنگار، اقتصاددان و حقوق‌دان آمریکایی مطرح شد. سابو با الهام از علم رمزنگاری، قصد داشت روش جدیدی برای اجرای قراردادهای حقوقی با استفاده از پروتکل‌های کامپیوتری ابداع کند. او نام قراردادهای هوشمند را برگرفته از مفهوم هوش مصنوعی برای تاکید بر خودکار بودن آن‌ها انتخاب کرد.

بلاک چین، دفتر کل غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر است که تراکنش‌های دیجیتال را به صورت شبکه‌ای از نودهای مستقل ثبت و تأیید می‌کند.

سابو در سال ۱۹۹۶ مقاله‌ای با عنوان قرارداد هوشمند منتشر کرد که در آن تعریف، خصوصیات و کاربردهای قراردادهای هوشمند را شرح داد. او نمونه‌های مختلفی از قراردادهای هوشمند را معرفی کرد، مانند قفل الکترونیک، پول دیجیتال، حساب جاری، تضمین و غیره. سابو همچنین به چالش‌ها و محدودیت‌های قراردادهای هوشمند پرداخت و راه‌حل‌های احتمالی را برای آن چالش‌ها پیشنهاد کرد، اما در آن زمان، فضای مناسب برای تحقق عملی قراردادهای هوشمند وجود نداشت.

نیک سابو، نتوانست چگونگی پذیرش و استانداردهای لازم برای قبول قابل‌اعتماد بودن قراردادهای هوشمند را تبین کنید. به علاوه، فضای اینترنتی آن روزها هنوز برای تضمین امنیت و توزیع‌پذیری قراردادهای هوشمند، کافی نبود. با ظهور فناوری بلاک چین در سال ۲۰۰۹، ایده قراردادهای هوشمند عملیاتی شد. بلاک چین امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را روی پلتفرمی مشترک، متن باز و قابل اعتماد فراهم می‌کند.

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان، پایه‌گذار نوعی قرارداد در بلاک چین بود، اما پروتکل بیت کوین فقط با هدف ایجاد ارزی خصوصی توسعه یافته بود و نمی‌توانست تمام نیازها و فرایندهای پیچیده را پشتیبانی کند. اتریوم، که در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد، امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را برای تمام پروژه‌ها عملی کرد. اتریوم بستر محاسبات همگانی است که با استفاده از زبان برنامه‌نویسی قابل‌تغییر، قابلیت نوشتن و اجرای هر نوع قرارداد هوشمند را دارد.

قراردادهای هوشمند در حال حاضر در زمینه‌های مختلفی مانند مالی، حقوق، بانک، بورس، بلاک چین، دولت، صنعت، خیریه و غیره به کار می‌روند؛ این قرارداد‌ها، مزایای زیادی دارند، مانند کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت، بهبود امنیت، حذف واسط‌ها و جلوگیری از تقلب. البته قراردادهای هوشمند هنوز در مرحله رشد و تکامل هستند و چالش‌ها و محدودیت‌های خود را دارند. مثلاً نگارش صحیح و دقیق کدهای قرارداد، نبود استانداردهای حقوقی و قضایی مناسب، تطابق نداشتن با قوانین مختلف کشورها و نبود رابط کاربرپسندانه از جمله مسائل مطرح در زمینه قراردادهای هوشمند است.

 

با ورود فناوری بلاک چین و ساخت اولین ارز دیجیتال جهان (بیت کوین)، روش ارسال و دریافت پول، اسناد و مدارک دگرگون شد و واسطه‌هایی مانند بانک‌ها هم کم‌کم در حال کنار گذاشته‌شدن هستند. جایگزین این سیستم، فناوری به‌روز قرارداد هوشمند یا اسمارت کانترکت (Smart Contract) است؛ به‌بیان ساده‌تر، قراردادهای هوشمند، وظیفه‌ انجام معاملات را برعهده گرفته‌اند. فرایندی که قبلا توسط شخص سوم انجام می‌شد.

مانند تمام قراردادها کتبی یا نرم‌افزاری در زندگی روزمره‌، قرارداد هوشمند شرایطی مشابه با یک توافق‌نامه را دارند؛ اما، بر خلاف قراردادهای سنتی، شرایط قرارداد هوشمند به صورت صفر و یک یا کد در حال اجرا در شبکه‌ بلاک چین مانند اتریوم، اجرا می‌شود. به احتمال زیاد شما هم مثل من، در حال جستجو برای پاسخ به سوالاتی مثل قرارداد هوشمند چیست؟ چگونه کار می‌کند و چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟ هستید! برای رسیدن به پاسخ این سوالات، پیشنهاد می‌کنم ویدیوی قرارداد هوشمند چیست را مشاهده و یا این نوشتار را تا انتها دنبال کنید.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  مفهوم قرارداد هوشمند در بلاک چین چیست؟‌

  قرارداد هوشمند، برنامه‌ای کامپیوتری است که شرایط و عواقب توافقی را به صورت خودکار و قابل‌اعتماد پیاده‌سازی می‌کند. قرارداد هوشمند در بلاک چین، که دفترکلی غیرمتمرکز و غیرقابل تغییر است، ذخیره و اجرا می‌شود؛ قراردادهای هوشمند با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی خاص نوشته می‌شوند و با دریافت تراکنش‌های دیجیتال از طرفین قرارداد فعال می‌شوند. این قراردادها مزایای زیادی مانند کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت، بهبود امنیت، حذف واسط‌ها و جلوگیری از تقلب را به ارمغان می‌آورند.

  برای مثال، فرض کنید شما می‌خواهید خانه‌ای را از فروشنده‌ای بخرید. به جای اینکه از سند خرید و فروش و چک استفاده کنید، می‌توانید با ایجاد قرارداد هوشمند در بلاک چین، که شامل شرایط زیر باشد:

  • اگر شما پول را به حساب فروشنده واریز کنید، سند مالکیت خانه به نام شما ثبت می‌شود.
  • اگر شما پول را به حساب فروشنده واریز نکنید، سند مالکیت خانه به نام فروشنده باقی می‌ماند.
  • اگر فروشنده خانه را تحویل ندهد، پول شما به حساب شما برگشت داده می‌شود.

  این قرارداد هوشمند با استفاده از تأییدات شبکه بلاک چین اجرا می‌شود و به نظارت یا دخالت هیچ نهاد یا فردی خارجی نیازی ندارد. علاوه‌بر‌این، این قرارداد هوشمند قابل پیگیری، غیرقابل برگشت و شفاف است. در واقع قرارداد هوشمند، برنامه‌‌ای است که می‌تواند روی بلاک چین ذخیره شود و در بعضی شرایط از پیش تعیین‌شده فعال شود. این قراردادها برای اجرای خودکار توافق‌نامه استفاده می‌شوند، روند و جریان کار را هم به صورت اتوماتیک فعال می‌کنند و زمانی که شرایط برقرار باشد، فعالیت بعدی آغاز می‌شود.

  قرارداد هوشمند، فناوری است که به شما امکان را می‌دهد تا ارزش و دارایی خود را در طیف وسیعی از صنایع منتقل کنید.

  مخاطبین هوشمند از طریق فناوری بلاک چین با یکدیگر همکاری می‌کنند و این به طور خودکار، باعث می‌شود که به حداکثر پتانسیل خود دست پیدا کنند. بیت کوین به عنوان پایه‌ای برای مخاطبین هوشمند عمل کرده و بلاک چین، برنامه‌ای نرم‌افزاری است که دارایی‌های دیجیتالی را کنترل می‌کند. این شامل کدهای منطقی است که دارایی‌های الکترونیکی را در فواصل زمانی جابه‌جا می‌کند. بلاک چین همیشه این فرایند را به شیوه‌ای غیرمتمرکز ارائه می‌دهد و مخاطبین هوشمند به عنوان اجزای بستر بلاک چین نسل بعدی معرفی می‌شوند.

  به‌بیان ساده‌‌تر: قراردادهای هوشمند به شما کمک می‌کند تا پول، دارایی، سهام یا هر چیز با ارزشی را به روشی شفاف و بدون درگیری، مبادله کنید و نیازی هم به وجود واسطه نداشته باشید.

  بهترین راه برای توصیف قراردادهای هوشمند، مقایسه این فناوری با خرید و فروش ماشین است. به‌طور معمول، در زمان خرید خودرو شما به وکیل یا دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنید، به آن‌ها پول می‌دهید و منتظر می‌مانید تا سند ماشین را دریافت کنید. با قراردادهای هوشمند، شما به سادگی یک بیت کوین را به فروشنده می‌دهید و سپرده، گواهینامه رانندگی یا هر سندی که لازم است وارد حساب شما می‌شود. علاوه بر این قراردادهای هوشمند نه تنها قوانین و مجازات‌های مربوط به یک توافق را شبیه قراردادهای سنتی تعیین می‌کنند، بلکه به طور خودکار این تعهدات را هم اجرا می‌کنند.

  مخترع قرارداد هوشمند کیست؟

  نیک سابو (Nick Szabo) در سال ۱۹۹۴ برای اولین بار این ایده را بازگو کرد که امکان ذخیره‌سازی قراردادها در قالب یک دستور کامپیوتری و سپس فعال‌سازی خودکار آن درصورت برآورده شدن شرایط مشخص در قرارداد، وجود دارد. وی برای آن، نام قرارداد هوشمند را برگزید. نیک سابو در کتاب قراردادهای هوشمند: سنگ بنای بازارهای آزاد دیجیتال بیان کرد که این ایده به‌صورت بالقوه، نیاز به وجود طرف واسطه‌ی مورد اعتماد را از میان برمی‌دارد. تنها مسئله این بود که در آن زمان هنوز اختراعی به نام بلاک چین صورت نگرفته بود.

  مخترع قرارداد هوشمند کیست؟

  در سال ۲۰۰۹، پروتکل بیت کوین برای اولین بار از فناوری بلاک چین استفاده کرد و سپس در سال ۲۰۱۵، شبکه‌ی اتریوم توسط یک نابغه به‌نام ویتالیک بوترین بنیان‌گذاری شد که اولین نمونه‌های قرارداد هوشمند را پیاده‌سازی و راه‌اندازی کرد. قبل‌تر موفقیت بیت کوین موجب شد بسیاری، بلاک چین را معادل با بستری برای انتقال ارزهای دیجیتال بدانند. اما درواقع بلاک چین کاربردهای گسترده‌ای از جمله پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند دارد.

  تفاوت قرارداد هوشمند با قرارداد سنتی

  قرارداد هوشمند، نوعی قرارداد الکترونیکی است که بر پایه فناوری بلاک چین اجرا می‌شود. این قراردادها شرایط و ضوابط معامله را به صورت کد برنامه‌نویسی شده تعریف می‌کنند و به صورت خودکار و بدون نیاز به واسطه یا دخالت انسانی، آن‌ها را اعمال می‌کنند. در مقابل قرارداد سنتی، نوعی قرارداد کاغذی است که بین دو یا چند طرف به صورت کتبی تنظیم می‌شود؛ این قراردادها شرایط و ضوابط معامله را به صورت متن گفتگو تعریف می‌کنند و نیاز به امضاء، تایید و ثبت توسط طرفین یا واسطه‌های حقوقی، مالی یا دولتی دارند. مشکلات قرارداد‌های سنتی عبارت‌اند از:

  • کُند و پرهزینه: قرارداد سنتی با نوشته شدن روی کاغذ، پست، فکس، اسکن یا اسکناس، فرایند معامله را کُند و هزینه‌بر می‌کنند.
  • آسيب‌پذيری و ناتوانی: قرارداد سنتی با خطر دست‌كاری، تقلب، سرقت يا از دست رفتن اطلاعات روبه‌رو است. همچنين بسياری از تراكنش‌های نياز به حضور فيزيكی طرفين يا واسطه‌ها دارند كه ممكن است در شرايط اضطراری مانند بيماری، جنگ يا بالای طبيعی از بین بروند.
  • پیچیدگی و ابهام: قراردادهای سنتی با احتمال بروز اختلاف، سوتفاهم، اشتباه یا نقص در متن قرارداد مواجه هستند؛ همچنین برای حل اختلافات نیاز به دادگاه یا داوری دارند که ممکن است فرایندی زمان‌بر و هزینه‌بر باشد.

  در قراردادهای معمولی که روزانه هزاران مورد از آن‌ها را می‌بینیم، بین چند شخص بخاطر خرید یا فروش محصول یا دریافت خدماتی منعقد می‌گردد، اما این موضوع در مورد قراردا‌د‌های هوشمند قدری متفاوت‌تر است، چرا که فناوری بلاک چین در آن استفاده شده که نقش مهمی در حذف واسطه‌ها دارد. در این نوآوری برای هر قرارداد، کدی تعریف شده و این کد روی بلاک چین فعال خواهد شد تا بدون حضور شخص ثالث و تنها بر اساس شرایط تعریف شده در کد، معامله را بین طرفین به صورت دیجیتال بررسی و اجرا شود.

  تفاوت قرارداد هوشمند با قرارداد سنتی

  زمانی که روی اتریوم این قرارداد اجرایی می‌شود، توقف آن غیرممکن است و اجرای آن حتمی است. پس در پروژه‌ها و برنامه‌هایی که با این قرارداد اجرایی می‌شوند، امکان لغو غیرممکن است؛ حتی خود برنامه‌نویس‌های قرارداد هم نمی‌توانند کدهای وارد شده را تغییر دهند و مهم‌ترین مزیتی که دارند پایا بودن آن‌ها است و می‌توانند بدون واسطه به صورت متمادی کار کنند‌.

  برای درک بهتر این موضوع مثالی از عملکرد دستگاه‌هایی که تقریبا با این گونه قراردادها مشابه هستند، را بیان می‌کنیم. اگر به مترو یا مکان عمومی و بزرگی مراجعه کرده باشید، حتما دستگاه‌های فروش قهوه، نوشابه و انواع نوشیدنی‌ها را دیده‌اید که بدون هیچ واسطه و اپراتوری کار می‌کند؛ در این دستگاه‌ها شما پول خود را وارد دستگاه کرده کرده و دستگاه پس از پردازش خودکار پول، نوشیدنی موردنظر شما را تحویل می‌دهد.

  در این دستگاه برای هر نوشیدنی مبلغ مشخصی تعریف شده و شما تنها با پرداخت دقیق همان مبلغ می‌توانید نوشیدنی خود را دریافت کنید؛ در صورتی که در کافه‌های معمولی، هر کافه‌ای ممکن است قیمتی متفاوت برای نوشیدنی مشخصی تعیین کند.

  اجزای قرارداد هوشمند چیست؟

  قراردادهای هوشمند برنامه‌های کامپیوتری هستند که روی بلاک چین اجرا می‌شوند و قادر هستند به طور خودکار و بدون نیاز به واسطه‌های انسانی، شرایط یک توافق را اعمال کنند. قراردادهای هوشمند می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مانند حقوق، مالی، تجارت، لجستیک، بیمه و غیره کاربرد داشته باشند. هر قرارداد هوشمند به طور خلاصه از چهار جزء اصلی تشکیل شده است:

  • طرفین قرارداد یا امضاکنندگان (Signatories): طرفین قرارداد هوشمند از از امضاهای دیجیتالی برای تایید یا رد کردن یک سری داده استفاده می‌کنند.
  • موضوع قرارداد (Contract Subject): موضوع قرارداد، موضوعی است که طرفین بر سر آن به توافق می‌رسند. برای مثال ممکن است موضوع قرارداد فروش خودرو، اجاره آپارتمان یا پرداخت وام باشد.
  • شرایط قرارداد (Contract Terms): شرایط قرارداد، دستوراتی که در صورت تایید آن‌ها، شاهد نهایی شدن یک قرارداد خواهیم بود. برای مثال شرط قرارداد ممکن است این باشد که پس از تحویل خودرو، پول آن به حساب فروشنده منتقل شود.
  • زبان برنامه‌نویسی (Programming Language): زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند کدی منطبق بر شرایط قرارداد نوشته شده است که روی بلاک چین قابل اجرا است. برای مثال زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی (Solidity) که برای نوشتن قراردادهای هوشمند روی بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود.

  پلتفرم‌های قرارداد هوشمند چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

  پلتفرم قرارداد هوشمند، سیستم بلاک چینی است که امکان توسعه، پیاده‌سازی و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند. این پلتفرم‌ها معمولاً از چند ویژگی اصلی برخوردار هستند؛ تمام پلتفرم‌های قرارداد هوشمند از تراکنش‌های رمزنگاری‌شده برای تضمین شفافیت، امنیت و پایداری، پشتیبانی می‌کنند، با زبان برنامه‌نویسی خاصی برای ایجاد قراردادهای پیچیده و سفارشی سازگار هستند و تمام‌شان برای تضمین کارآمدی و مقیا‌س‌پذیری از الگوریتم اجماع خاص استفاده می‌کنند. برخی از پلتفرم‌های قرارداد هوشمند برتر در سال ۲۰۲۳ عبارت‌اند از:

  • اتریوم: پلتفرم قرارداد هوشمند محبوب‌ترین با بالاترین سهم بازار؛ قراردادهای هوشمند اتریوم با زبان Solidity نوشته شده‌اند.
  • بایننس اسمارت چین: پلتفرم بلاک چینی کاملاً با قراردادهای هوشمند اتریوم سازگار بوده و کارمزدهای تراکنش آن به طور قابل‌توجهی از اتریوم کمتر است.
  • کاردانو: پلتفرم بلاک چینی با تأکید بر امنیت و مقیاس پذیری که قراردادهای هوشمند آن با زبان Plutus نوشته شده‌اند.
  • پولکادات: پلتفرم بلاک چینی با تأکید بر همکاری که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند با زبان سالیدیتی را دارد.

  قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

  در حال حاضر، اتریوم محبوب‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند است، اما بسیاری دیگر از بلاک چین‌های ارز دیجیتال هم، مانند EOS، Neo، Tezos، Tron، Polkadot‌، می‌توانند آن‌ها را اجرا کنند. درواقع قرارداد هوشمند می‌تواند توسط هر فردی در بلاک‌چین ایجاد و به کار گرفته شود. کد هر قرارداد هوشمند، شفاف و قابل تایید برای عموم است و هر طرف علاقه‌مند می‌تواند دقیقا ببیند که قراردادهای هوشمند چه منطقی دنبال می‌کنند.

  قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

  هر کامپیوتر در شبکه (‌یا نود)، ‌یک کپی از تمام قراردادهای هوشمند موجود و وضعیت فعلی آن‌ها در کنار بلاک چین و داده‌‌های معامله را ذخیره می‌کند؛ هنگامی که قرارداد هوشمندی وجوه را از کاربری دریافت می‌کند، کد آن توسط تمامی نودها در شبکه به منظور رسیدن به توافق و جریان حاصل از ارزش، اجرا می‌شود. به کمک همین موضوع قراردادهای هوشمند می‌توانند، حتی زمانی که کاربران معاملات مالی پیچیده‌ای با نهادهای ناشناخته انجام می‌دهند، به طور ایمن بدون هیچ قدرت مرکزی اداره شوند.

  مثالی از نحوه‌ عملکرد قرارداد هوشمند

  فرض کنید می‌خواهید خانه‌‌ای را از فردی بخرید؛ شما می‌توانید این فرایند را  از طریق بلاک چین و با پرداخت ارز دیجیتال مثل بیت کوین یا اتریوم انجام داده و رسیدی دریافت کنید که درون آن قراردادی مجازی وجود دارد. علاوه‌بر‌این، کلید ورودی دیجیتالی در تاریخ مشخصی به دستتان می‌رسد و چنانچه این کلید در زمان مشخصی به دست شما نرسد، بلاک چین به طور خودکار پول را به حساب شما برمی‌گرداند. اگر کلید قبل از زمان اجاره برای شما فرستاده شود، تابع، کلید و هزینه را برای شما نگهداری کرده و دوباره در روز موعود برای‌تان ارسال می‌کند.

  این سیستم براساس ساختار If/Then کار می‌کند و صدها نفر شاهد آن هستند. پس هیچ‌گونه عیب و نقصی در تحویل کلید به شما وجود ندارد. اگر کلید به شما داده شود، یعنی شما قطعا پول دریافت کلید را پرداخت کرده‌اید و اگر مبلغ را از طریق بیت کوین پرداخت کنید، می‌توانید کلید را دریافت کنید. این مدارک بعد از زمان مشخصی به صورت اتوماتیک لغو می‌شوند و از آنجایی که تمام شرکت‌کننده‌ها به صورت همزمان از این موضوع آگاه می‌شوند، کد نمی‌تواند بدون اطلاع هیچ یک از افراد، فرستاده شود.

  مزایا و معایب قرارداد هوشمند

  از آنجا که قراردادهای هوشمند بر اساس فناوری بلاک چین عمل می‌کنند، امنیت و سرعت بالایی دارند، مقرون‌به‌صرفه هستند و در عین حال، تنوع زیادی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند؛ البته قراردادهای هوشمند درست همانند هر فناوری دیگر، خالی از عیب نیستند و معایبی دارند. در جدول زیر می‌توانید مزایا و معایب قراردادهای هوشمند را مشاهده کنید:

  مزایا معایب
  خودمختاری
  طرفین قرارداد هوشمند می‌توانند بدون نیاز به واسطه‌ها یا نهادهای حقوقی، قرارداد را تنظیم و اجرا کنند.
  ناتوانی در تغییر
  قراردادهای هوشمند پس از اجرا، قابل تغییر یا فسخ نیستند و در صورت بروز خطا یا نقص، راه‌حلی برای اصلاح آن‌ها وجود ندارد.
  اعتماد
  طرفین قرارداد به شبکه‌ مورد اعتماد بلاک چین، اعتماد دارند؛ این شبکه تضمین می‌کند قرارداد به‌طور صحیح و شفاف اجرا شود.
  ناتوانی در حل اختلاف
  قراردادهای هوشمند فاقد هرگونه مکانیزم حل اختلاف هستند و در صورت بروز منازعه یا تخلف، راه‌حلی برای حل این مسئله وجود ندارد.
  صرفه‌جویی
  قراردادهای هوشمند با حذف واسطه‌ها، هزینه‌های معاملات را کاهش و سرعت آن‌ها را افزایش می‌دهند.
  ناتوانی در پاسخگویی
  قراردادهای هوشمند قابلیت پاسخگویی ندارد و در صورت بروز خسارت یا ضرر، راه‌حلی برای جبران آن ارائه نمی‌دهد.
  امنیت
  قراردادهای هوشمند با استفاده از رمزگذاری و تأیید شبکه بلاک چین، از تقلب یا سواستفاده جلوگیری می‌کنند.
  ناتوانی در تطابق
  قراردادهای هوشمند با قوانین و مقررات حقوقی کشورهای مختلف تطابق ندارند و در صورت بروز تغییرات یا تضاد، راه‌حلی برای سازگارسازی وجود ندارد.
  کارآمدی
  قراردادهای هوشمند با استفاده از منطق برنامه‌نویسی، عملکردهای پیچیده یا خلاقانه را به راحتی انجام می‌دهند.
  ناتوانی در انعطاف
  قراردادهای هوشمند با توجه به منطق برنامه‌نویسی، عملکردهای ساده یا انسانی را به سختی انجام می‌دهند.

  چرا قراردادهای هوشمند مهم هستند؟ 

  قرارداد هوشمند یا Smart Contract در صنایع بزرگ انقلابی عظیم به پا می‌کند، چرا که این فناوری به قدری هوشمندانه تنظیم و اجرا می‌شود که تحولی بی‌عیب و نقص را تضمین می‌کند؛ برای مثال شما قصد فروش ملک یا وسیله‌ای را دارید و برای این کار باید وقت و انرژی زیادی صرف کرده و به بنگاه‌ها‌ی زیادی مراجعه کنید. اینگونه معامله‌ها تا به سرانجام رسیدن، به دوندگی زیادی نیاز دارد و فرد باید کاملا روی روند اجرای معامله نظارت داشته باشد‌. حتی اگر قرارداد اجرایی شود، فرد باید به واسطه‌ها کمیسیون پرداخت کند که خودش نوعی ضرر مالی به حساب می‌آید.

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   قراردادهای هوشمند از این جهت کارآمد هستند که موضوع اعتماد را به کلی حل کرده‌اند؛ در این‌گونه قراردادها، برای فروش خانه مبلغی مشخص تعریف شده است و فرد تنها در صورتی می‌تواند مالکیت خانه را به دست آورد که مقدار پول ثبت‌شده در سیستم را پرداخت کند. پس دو نکته اصلی در این قرارداد وجود دارد، یک، ثبت ارزش مالی خانه و دو، ثبت مالکیت آن. پس از انجام معامله، دو طرف قرارداد به هر آنچه که می‌خواهند می‌رسد و افراد زیادی امکان مشاهده این قراردادها را دارند و در نهایت درصد ضرر و زیان آن بسیار کم خواهد شد.

   کلاهبرداری‌های مرتبط با قراردادهای هوشمند

   قرارداد هوشمند، قرارداد برنامه‌نویسی‌شده بر بستر بلاک چین است که تمام شرایط قرارداد را بررسی کرده و بدون واسطه، قرارداد را اجرا می‌کند؛ این قراردادها مزایایی مانند سرعت، صرفه‌جویی در هزینه، شفافیت و امنیت ارائه می‌دهند، اما متاسفانه بعضی از افراد با سواستفاده از این قراردادها، از دیگران کلاهبرداری می‌کنند. به طور کلی، چند نکته را می‌توان برای تشخیص قرارداد هوشمند اسپم، به شرح زیر بیان کرد:

   • اگر قرارداد هوشمندی هزینه‌ای را با عنوان سرمایه‌گذاری دریافت کند، محصول یا خدماتی برای ارائه نداشته باشد و طرح هرمی ارائه دهد؛ محتمل است که کلاهبرداری باشد.
   • اگر قرارداد هوشمندی سود غیرمنطقی و ثابت را به طور روزانه یا ماهانه وعده دهد، محتاط عمل کنید؛ چون این نوع قراردادها معمولاً پول نفر جدید را به عنوان سود به نفر قبلی پرداخت می‌کنند و در نهایت فرو می‌پاشند.
   • اگر قرارداد هوشمندی منبع کدهای خود را منتشر نکرده باشد، نباید به آن اعتماد کنید. چون شما نمی‌توانید بفهمید که قرارداد چگونه عمل می‌کند و آیا شامل تابع‌های خطرناک یا خلاف قانون است یا خیر.

   برای جلوگیری از کلاهبرداری در قرارداد هوشمند، بهتر است که قبل از سپرده‌گذاری پول خود، تحقیقات لازم را درباره قرارداد، سازنده آن، منبع کدهای آن و بازخوردهای دیگران درباره آن انجام دهید؛ همچنین فقط به اندازه‌ای پول سپرده کنید که تحمل خسارت آن را دارید و در صورت شک به صحت قرارداد، وارد عمل نشوید.

   گفتار پایانی

   در این نوشتار با قرارداد هوشمند و مهم‌ترین نکات آن آشنا شدید. گفتیم که قراردادهای هوشمند، برنامه‌هایی هستند که روی بلاک چین ذخیره می‌‌شوند و در شرایط از پیش تعیین شده فعال می‌شوند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، وجود و حضور واسطه و فرد سوم از بین می‌رود و کارها بدون مشکل اجرا می‌شوند. از طرفی میزان خطا برخلاف معاملات دستی کمتر می‌شود.

   نظر شما در مورد قرارداد هوشمند چیست؟ آیا این فناوری می‌تواند کارها را راحت‌تر کند؟ انسان در آینده تا چه حد به آن متکی خواهد بود؟ ممنون که با همراه بودید. نظرات و سوالاتتان را با ما در میان بگذارید.

   سوالات متداول

   ۱. قرارداد هوشمند چگونه کار می‌کند؟‌

   قرارداد هوشمند از طریق شبکه بلاک چین اجرا می‌شود و کد قرارداد روی کامپیوترهای مختلفی که بخشی از شبکه هستند تکثیر می‌شود. قراردادهای هوشمند به واسطه نیاز ندارند.

   ۲. آیا قرارداد هوشمند به بلاک چین نیاز دارد؟‌

   موضوع اصلی که در این قراردادها وجود دارد استفاده از شبکه غیر متمرکز به نام بلاک چین است. قرارداد هوشمند برای تایید، اعتبارسنجی، ضبط و اجرای شرایط مورد توافق بین طرفین از بلاک چین استفاده می‌کند. بلاک چین داده‌ها را به صورت ایمن و غیر قابل تغییر ذخیره می‌کند و به همین دلیل محیط مناسبی است.

   ۳. سه مزیت اصلی قرارداد هوشمند چیست؟

   امنیت، کارآمدی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، سه مزیت اصلی قرارداد‌های هوشمند به حساب می‌آیند.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

   بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

   ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

   ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

   همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

   همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

   دیدگاه‌ها 11 دیدگاه
   در پاسخ به دیدگاه کاربر
   1. امیرحسین کاظمی
    امیرحسین کاظمی | 27 دی 1402

    سلام قرارداد هوشمندی که ماهیت درامد زایی داره و در بلاکچین هست آیا معتبره؟
    تیک سبز کاترکت داره
    سورس کد وریفای داره
    آنلاینسنس داره
    توی دیفای تایید شده که غیر متمرکذه
    ایا بنظرتون میشه اعتماد کرد و باهاش کار کرد؟

    • مبین حسینی
     مبین حسینی | 1 بهمن 1402

     سلام امیرحسین عزیز
     بستگی داره که این اطلاعات رو در کجا می‌خونین. فرضا من می‌تونم برم یه سایت درست کنم و بگم من معتبرم، به مثلا قرارداد هوشمند خودم هم تیک وریفای بدم.
     بهتره که حتما با شخصی که تجربه و دانش کافی در دیفای داره مشورت کنین.

   2. جواد رضایی
    جواد رضایی | 24 دی 1402

    با سلام
    امکان لغو این قراردادها وجود داره؟
    اگر اره چطور میتونم توی تراست ولت اونو لغو کنم؟

    • مبین حسینی
     مبین حسینی | 25 دی 1402

     سلام جواد عزیز
     متوجه سوالتون نشدم. قرارداد چی رو لغو کنین؟ لطفا بیشتر توضیح بدین تا شما رو راهنمایی کنیم.

   3. امید گلیانی
    امید گلیانی | 29 تیر 1401

    سلام
    من یک سوال دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    چطور میشه یک اسمارت کانترکت رو استعلام کرد؟
    یعنی چطوری میتونیم مطمعن بشیم که سیستمی که بهمون معرفی شده واقعا اسمارت هست ؟

    • shayan
     shayan | 9 شهریور 1402

     از طزیق سایت گو پلاس میتونید استعلام بگیرید

   4. علی
    علی | 5 اردیبهشت 1401

    کاش راجب به کلاهبرداری های کریپتویی و توکن های فیک که بوسیله این قرداد ها ایجاد میشه نیز صحبت میکردید تا آگاهی مردم افزایش پیدا کنه و اینکه هر قرارداد هوشمندی امن نیست.

    • کارشناس محتوا
     کارشناس محتوا | 7 اردیبهشت 1401

     علی عزیز
     مرسی از پیشنهاد خوبت، برای تولید محتوای آموزشی که رضایت شما عزیزان رو همراه داشته باشه، تلاش میکینم.

     موفق باشی.

   5. مدنی
    مدنی | 18 دی 1400

    سلام میشه اموزش انتقال اتریوم از کیف پول بیت پین به تراست ولت را با کارمزد کم بزارید ؟ممنون

    • کارن آهنگری
     کارن آهنگری | 18 دی 1400

     سلام
     لطفا به پشتیبانی آنلاین ما پیام بدین تا در اولین فرصت راهنمایی کنند.

   6. سید محمد موسوی مرام
    سید محمد موسوی مرام | 1 آذر 1400

    سلام و شب بخیر نظر خواصی ندارم ولی یک چیزی بگم که همه چیز در این برنامه کامل و عالی هست و خودم شخصاً از شما تشکر میکنم