الگوریتم اثبات سهام (PoS) چیست؟

تاریخ انتشار: 25 تیر 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 3 اسفند 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
گواه اثبات سهام (PoS) چیست؟

امروزه دنیای بلاک‌ چین بیش از هر زمان دیگری رشد کرده است که می‌توان جنبه‌های مختلف آن را در زندگی مشاهده کرد. با این حال این نکته را بدانید که الگوریتم‌های خاصی در بلاک‌چین وجود دارند که هرکدام از آن‌ها عملکرد خاص خود را دارند.

الگوریتم اثبات سهام یا همان Proof of Stake یکی از همین موارد است که اهمیت فراوانی دارد. در این مطلب از آکادمی بیت‌پین قصد داریم به‌طور مفصل به بررسی PoS بپردازیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

نسخه صوتی این مقاله، برای شما عزیزان تهیه شده است:

استخراج بدون دستگاه PoS

احتمالاً شما هم تاکنون اصطلاح استخراج ارزهای دیجیتال را شنیده‌اید یا اینکه با آن آشنایی دارید. نکته مهم این است که فرایند ماینینگ تنها در بلاک‌چین‌‌هایی اجرا می‌شود که بر پایه الگوریتم اثبات کار یا Proof of Work عمل می‌کنند. بر همین اساس بلاک‌چین‌‌های دارای الگوریتم اثبات سهام، هیچ استخراجی ندارند و همه ارزها از همان ابتدای کار استخراج شده است.

در چنین حالتی استخراج بدون دستگاه PoS امکان‌پذیر خواهد شد. چنانچه شما قصد دارید کسب درآمد از PoS انجام دهید، حتماً باید اطلاعات کافی در این بخش را به دست بیاورید.

با توجه به جذابیت‌هایی که در الگوریتم اثبات سهام وجود دارد، بسیاری از افراد به سراغ این روش می‌روند که شما هم می‌توانید از این راهکار ویژه به نفع خود استفاده کنید. درواقع در الگوریتم اثبات سهام هر سرمایه‌گذار یک نود محسوب می‌شود و پردازش داده‌ها و تراکنش‌ها از طریق دارایی قفل‌شده رخ می‌دهد.

اکنون که می‌دانید PoS چیست، همواره باید سعی کنید سرمایه‌گذاری خوبی در این بخش داشته باشید. بی‌شک این کار می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی بر شما داشته باشد؛ پس آن را جدی بگیرید.

خوشبختانه فرایند اثبات سهام به نحوی است که تعداد بیشتری از افراد می‌توانند از این طریق به سود دست پیدا کنند.

PoS چیست؟

در یک شبکه بلاک‌چین تعداد زیادی بلاک وجود دارد که هرکدام آن‌ها در نوع خود مهم هستند. درواقع کنار هم قرار گرفتن این بلاک‌ها سبب می‌شود زنجیره به هم پیوسته‌ای از بلاک‌ها تشکیل شود. حال برای اینکه تراکنش‌ها در داخل بلاک‌چین انجام شوند،‌ باید تعداد زیادی از نودها کار پردازش و ذخیره اطلاعات را انجام دهند.

اگر الگوریتم شبکه از نوع اثبات سهام باشد، سرمایه‌گذاران ارزی که در شبکه قفل کرده‌اند به‌عنوان نود در نظر گرفته می‌گیرند؛ به همین دلیل در این قسمت می‌توان کسب درآمد از PoS را به بهترین شکل ممکن انجام داد.

در الگوریتم اثبات سهام یا همان Proof of Stake سرعت انتقال داده‌ها بسیار بالاست و شما می‌توانید از این شرایط به نفع خود استفاده کنید. اکنون که می‌دانید PoS چیست، بهتر است با یک برنامه‌ریزی درست و حرفه‌ای از این شیوه به نفع خود استفاده کنید.

امروزه افراد زیادی موفق شدند از این طریق به درآمد بالا برسند که هرکدام از آن‌ها با مدیریت ریسک و سرمایه کار را پیش برده‌اند؛ به همین دلیل شما نیز باید در سرمایه‌گذاری در الگوریتم اثبات سهام دقت کافی را داشته باشید.

ارتباط استیکینگ با PoS چیست؟

یکی از نکات مهمی که باید درباره PoS بدانید، این است که کسب درآمد از آن به روش استیکینگ یا سهام‌گذاری اتفاق می‌افتد. با این حال بسیاری از افراد هنوز نمی‌دانند ارتباط سهام‌گذاری با PoS چیست و از فرصت‌های موجود در این بخش غافل مانده‌اند. درواقع شما می‌توانید با قفل‌کردن ارزهای دیجیتال خود در بلاک‌چین کسب درآمد از PoS را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

درواقع زمانی که شما سرمایه خود را در شبکه قفل می‌کنید، از آن برای پردازش و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. کاربران بلاک‌چین برای انجام این فرایند باید کارمزد مشخصی را پرداخت کنند که بخشی از آن به‌عنوان سود استیک‌کنندگان پرداخت می‌شود.

این سود به‌صورت ثابت و سالیانه در بلاک‌چین‌های الگوریتم اثبات سهام پرداخت خواهد شد که می‌توانید در این زمینه تصمیم‌گیری‌های لازم را صورت دهید. همواره این نکته را به یاد داشته باشید که میزان این سود در بلاک‌چین‌‌های مختلف متفاوت خواهد بود که شما می‌توانید بر این اساس بلاک‌چینی مناسب را برای سهام‌گذاری انتخاب کنید.

امروزه بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ ترجیح می‌دهند به‌جای هولدینگ انواع ارزها، به این روش روی بیاورند.

نحوه عملکرد الگوریتم اثبات سهام

الگوریتم اثبات سهام یا همان PoS یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌هایی است که با استفاده از آن یک شبکه بلاک‌چین اداره می‌شود. در یک بلاک‌چین با الگوریتم اثبات سهام، ارزها به‌عنوان یک اعتبارسنج شناخته می‌شوند که به همین دلیل سرعت عملکرد در این نوع از بلاک‌چین بسیار بالا خواهد بود.

در چنین شرایطی، ارزهای استیک‌شده شروع به ایجاد بلاک جدید و پردازش تراکنش‌ها می‌کنند و این اقدام را ادامه خواهند داد. در این نوع از بلاک‌چین پردازش‌ها نیز با سرعت بسیار بالایی صورت می‌گیرند که به همین دلیل می‌توانید از مزایای ویژه‌ای در این بخش بهره ببرید.

با توجه به مصرف پایین برق در این نوع از الگوریتم، امروزه بسیاری از بلاک‌چین‌های جدید کار خود را با الگوریتم اثبات سهام شروع می‌کنند. بعد از اینکه شما متوجه شدید PoS چیست، می‌توانید با سهام‌گذاری سود بسیار خوبی را برای خود ایجاد کنید. امروزه شاهد هستیم که کسب درآمد از PoS بسیار رونق یافته و سرمایه‌گذاران بزرگی در این راستا وارد عمل شده‌اند.

چطور در بلاک‌چین PoS به یک نود تبدیل شویم؟

حال که می‌دانید PoS چیست و چه کاربردی دارد، بهتر است از فرصت‌های این بخش برای سود خود استفاده کنید. برای این کار شما باید با استیکینگ به یک نود مجزا تبدیل شوید تا درآمدزایی شما از این طریق آغاز شود. ذکر این نکته ضروری است که راه‌اندازی نود در شبکه نیازمند برخی موارد است که باید برای تهیه آن اقدام کنید.

به‌طورکلی اگر شما یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر متصل به اینترنت داشته باشید، برای این کار کافی خواهد بود.

همچنین باید به این نکته دقت کنید هر بلاک‌چینی که بر مبنای الگوریتم اثبات سهام کار می‌کند، یک مقدار حداقلی را برای این موضوع مشخص خواهد کرد؛ برای مثال اگر شما قصد ایجاد نود در بلاک‌چین اتریوم را دارید، حداقل باید ۳۲ اتریوم داشته باشید. درواقع برای کسب درآمد از PoS حتماً باید این مبلغ را به‌درستی پرداخت کنید.

خوشبختانه انجام این کار بسیار ساده است و لازمه آن داشتن ارزهای کافی برای انجام این کار خواهد بود. در حال حاضر تعداد زیادی از بلاک‌چین ‌ها براساس الگوریتم اثبات سهام به کار خود ادامه می‌دهند که شما هم می‌توانید از این راهکار ویژه برای کسب سود بهره ببرید.

ویژگی‌های مثبت الگوریتم اثبات سهام

دلایل زیادی برای استفاده از الگوریتم اثبات سهام به‌جای الگوریتم اثبات کار وجود دارد که باید هرکدام از آن‌ها را جداگانه بررسی کرد. بزرگ‌ترین سودی که در این الگوریتم وجود دارد، پایین‌بودن مصرف انرژی در آن است. بلاک‌چین‌‌هایی که با الگوی اثبات کار پیش می‌روند، مانند بیت کوین مصرف برق بسیار بالایی دارند؛ درحالی‌که در الگوریتم اثبات سهام این مشکل به‌صورت کلی رفع شده است.

از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان برای PoS نام برد، کمک به غیرمتمرکزسازی بلاک‌چین است. از آنجا که تعداد نودها در اثبات سهام زیاد است، بستری غیرمتمرکز شکل می‌گیرد که شما می‌توانید از این امکان ویژه به نفع خود استفاده کنید.

امروزه کسب درآمد از PoS نیز شکل متفاوت‌تری از ماینینگ دارد. در الگوریتم اثبات کار باید ماینرها فرایند استخراج و پردازش تراکنش‌ها را پیش ببرند؛ درحالی‌که در الگوریتم اثبات سهام دارایی قفل‌شده این کار را انجام خواهد داد.

با توجه به شرایط خاصی که در این قسمت وجود دارد، حتماً تمام تلاش خود را به کار ببندید تا دریافت درآمد برای شما به آسان‌ترین شکل ممکن امکان‌پذیر شود.

تغییر بلاک‌چین اتریوم از PoW به PoS

الگوریتم اثبات سهام (PoS) چیست؟بلاک‌چین اتریوم بستری عالی برای پروژه‌های مختلف است که به همین دلیل توکن‌های زیادی روی آن قرار گرفته است. اتریوم نیز از الگوریتم اثبات کار بهره استفاده می‌کرد که به همین دلیل قابل استخراج بود.

بعد از اینکه خالق اتریوم ویتالین بوترین متوجه شد مزایای PoS چیست، تصمیم گرفت بلاک‌چین اتریوم را به سمت الگوریتم اثبات سهام حرکت دهد. بسیاری از کارشناسان در ابتدا نمی‌دانستند دلیل انتخاب PoS چیست، ولی با گذشت زمان جنبه‌های مثبت این موضوع مشخص شد.

بر همین اساس خلق اتریوم ۲ صورت گرفت که به‌تدریج پروژه‌های اتریومی نیز در حال پیوستن به آن هستند. بلاک‌چین قدیمی نیز با عنوان اتریوم کلاسیک به کار خود ادامه خواهد داد.

با توجه به تغییراتی که در این بخش اعمال می‌شود، کسب درآمد از PoS نیز از هر روش دیگری آسان‌تر شده است. ایجاد اثبات سهام سبب شده است امروزه این الگوریتم در بلاک‌چین‌‌های پیشرو مانند کاردانو و پولکادات نیز استفاده شود.

گفتار پایانی!

برای اینکه یک بلاک‌چین بتواند عملکرد درستی داشته باشد، باید براساس الگوریتم اثبات سهام یا اثبات کار عمل کند. با توجه به مزایای ویژه‌ای که در اثبات سهام وجود دارد، امروزه بیشتر بلاک‌چین‌های جدید نیز به سراغ استفاده از این الگوریتم می‌روند.
این مورد را فراموش نکنید که در این الگوریتم می‌توانید با سهام‌گذاری، به سود مناسبی دست پیدا کنید. در این مطلب از آکادمی بیت‌پین به‌طور کامل به بررسی اثبات سهام پرداخته شد؛ پس حتماً به اهمیت آن در بلاک‌چین دقت کافی داشته باشید.

پرسش‌های متداول

 •  تفاوت PoS و PoW چیست؟

در PoS پردازش تراکنش‌ها با سهام‌گذاری انجام می‌شود و در PoW این کار با استخراج صورت می‌گیرد.

 • استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

زمانی که شما بخشی از ارزهای خود را در بلاک‌چین مبتنی بر اثبات سهام قفل می‌کنید، به آن استیکینگ گفته می‌شود.

 • چرا اتریوم به‌دنبال اجرای الگوریتم اثبات سهام است؟

این تغییر با هدف بهبود عملکرد بلاک‌چین و کاهش مصرف انرژی صورت گرفته است.

تیم محتوا بیت‌پین

تیم محتوا بیت‌پین

تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

مطالب نویسنده
اشتراک گذاری:

مطالب مشابه

بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

دیدگاه‌ها 3 دیدگاه
در پاسخ به دیدگاه کاربر
 1. عباس
  عباس | 9 دی 1402

  واقعا عالی بود

 2. MOHEB MOHAMAD ALIZAD
  MOHEB MOHAMAD ALIZAD | 25 مرداد 1401

  سلام خسته نباشید . اکادمی بیت پین فوق العادست

  • کارشناس محتوا
   کارشناس محتوا | 26 مرداد 1401

   خیلی خوشحالیم که اینا را می‌شنویم.
   مرسی از انرژی خوبی که بمون دادید