ارز دیجیتال جاست چیست؟ بررسی ویژگی‌ها و آینده JUST

تاریخ انتشار: 15 آذر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز دیجیتال جاست

ارز دیجیتال جاست (JUST)، اکوسیستم جدید مالی غیرمتمرکزی است که روی بلاک چین TRON توسعه داده شده و محصولاتش بیشتر حول پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز JustStable متمرکز شده‌اند.

در بازارهای گاوی ارزهای دیجیتال، به طور معمول، یکی از پرطرف‌دارترین گزینه‌های همیشگی سرمایه‌گذاران، توکن‌های محبوب حوزه دیفای هستند. در این مقاله از بیت پین، قصد داریم به سراغ یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های حوزه دیفای به نام ارز دیجیتال جاست (JUST) برویم و در کنار معرفی کامل آن، به بررسی ویژگی‌ها و آینده توکن JUST نیز بپردازیم.

اگر در سال ۸۰ یا ۹۰ میلادی، در پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیز حرف از ایجاد سیستم کسب‌وکار کاملاً غیرمتمرکز می‌زدید، به‌احتمال زیاد دیوانه خطاب می‌شدید. اما، امروزه با رشد بسیار زیاد فناوری بلاک چین و برنامه‌های غیرمتمرکز، هزاران پروژه مبتنی بر فضای غیرمتمرکز دیفای روی بلاک چین وجود دارد.

حوزه دیفای تمام ویژگی‌ها یک سیستم کسب‌وکار غیرمتمرکز را دارا است. می‌توانید در کمترین زمان به‌صورت غیرمتمرکز وام بگیرید، ارز دیجیتال خریداری و یا انتقال دهید، با استفاده از قراردادهای هوشمند قراردادهای مختلف مالی ببندید، از توکن‌های استیک شده خود پاداش بگیرید و هزاران فعالیت دیگر را به‌راحتی انجام دهید. ارز دیجیتال جاست، تمام ویژگی‌های حوزه دیفای را در یک پروژه جمع‌آوری کرده است. این پروژه در تلاش است که تمامی موارد استفاده از فضای غیرمتمرکز دیفای را برای کاربران تنها در یک پلتفرم پیاده‌سازی کند.

در این مقاله، هر آنچه که دربارهٔ ارز دیجیتال جاست نیاز داشته باشید، فرا خواهید گرفت، پس توصیه می‌کنیم که حتماً تا آخر مقاله همراه ما باشید.

پروژه و ارز جاست (JUST) چیست؟

پروژه جاست که با نماد JUST شناخته می‌شود، پروژه‌ای با اجماع اثبات سهام تجمعی (DPoS) است که بر بستر بلاک چین ترون فعالیت می‌کند. هدف اصلی این پروژه ارائه تمام قابلیت‌های غیرمتمرکز حوزه دیفای به‌صورت یکپارچه است، به طرزی که کاربران برای استفاده‌های مختلف به سراغ پروتکل‌های متعدد دیفای نروند و تمامی امور خود را در پلتفرم جاست نهایی کنند.

توکنومیکس ارز جاست (JUST)

این پروژه اواخر سال ۲۰۲۰ توسط بنیاد TronDao راه‌اندازی شد و هدفش ایجاد فضای مالی غیرمتمرکز با راه‌حل‌های متعددی مبتنی بر پروتکل‌های JustLend، JustStable، JustLink، JustSwap و پل میان زنجیره‌ای JustCryptos است.

پروتکل وام‌دهی چند وثیقه‌ای JustStable

موتور اصلی پروژه ارز دیجیتال جاست، در بخش وام‌دهی چند‌وثیقه‌ای آن به نام JustStable متمرکز شده که دارای دو توکن بومی JST و استیبل کوین ارز جاست به نام USDJ است. ارز دیجیتال جاست، برای قابلیت‌هایی مانند، مشارکت در حاکمیت، استیک و اعتبارسنجی به همراه پرداخت نرخ بهره وام مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این پروتکل بر مبنای موقعیت بدهی وثیقه‌ای (CDPs) پیاده‌سازی شده است و به‌صورت غیرمتمرکز با ارائه توکن‌هایی با استاندارد TRC-20، استیبل کوین USDJ تولید می‌کند. استیبل کوین USDJ در پروژه ارز دیجیتال جاست، به‌عنوان وام به کاربرانی که وثیقه ارز دیجیتالی ارائه دهند، اهدا می‌شود.

پروتکل JustStable

در بیانی ساده، در پروتکل وام‌دهی چند وثیقه‌ای JustStable، کاربران می‌توانند از ارزهای دیجیتال مبتنی بر استاندارد TRC-20 استفاده و در ازای آن استیبل کوین USDJ دریافت کنند. برای مثال، می‌توانید با کمترین نرخ بهره، توکن TRX را به‌عنوان وثیقه در قرارداد هوشمند موقعیت بدهی وثیقه‌ای سپرده گذاشته و استیبل کوین USDJ تولید کنید.

پروتکل وام‌دهی چند وثیقه‌ای JustStable، تا زمان‌نگارش این مقاله، دومین پروتکل بزرگ موقعیت بدهی وثیقه‌ای ارز دیجیتال باارزش کل قفل ۱٫۱۹ میلیارددلاری است.

پروتکل وام‌دهی JustLend

پروتکل JustLend، پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکزی است که توسط قرارداد هوشمند بلاک چین ترون طراحی شده و کاربران می‌توانند در آن، نقدینگی خود را به استخرهای نقدینگی واریز و وام‌ دریافت کنند. از مزایا وام جاست، می‌توان به نرخ بهره بسیار ناچیز آن نسبت به باقی پروتکل‌های وام‌دهی اشاره کرد.

در شبکه ارز جاست برای دریافت وام، می‌توانید وثیقه ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم، ترون و… را استیک کرده و کسب سود کنید. پروتکل وام‌دهی JustLend، تا زمان‌نگارش این مقاله، بزرگ‌ترین پروتکل وام‌دهی ارز دیجیتال از لحاظ ارزش کل قفل شده (حدود ۶٫۲۳ میلیارد دلار) است.

پروتکل JustSwap

پروتکل JustSwap، یکی دیگر از سیستم‌های مبتنی بر قرارداد هوشمند ترون است که برای مبادله توکن‌ها و ایجاد استخرهای نقدینگی قابل‌دسترس استفاده می‌شود. این پروتکل، صرافی غیرمتمرکز در بستر بلاک چین ترون است که مانند بازارسازی خودکار (AMM)، برای تبادل توکن‌های TRC-20 استفاده می‌شود.

پروتکل justswap

فکر کنید که مقداری ترون دارید و می‌خواهید آن را به ارز دیجیتال جاست تبدیل کنید. با استفاده از این صرافی غیرمتمرکز در کمترین زمان و هزینه، ترون‌های خود را با باقی توکن‌های بلاک چین ترون تبادل خواهید کرد و می‌توانید از آن برای پروتکل‌های وام‌دهی و دیگر قابلیت‌های JUST نیز استفاده کنید.

پروتکل JustLink

پروتکل JustLink، اولین اوراکل غیرمتمرکز بلاک چین در شبکه ترون است که قادر خواهد بود قراردادهای هوشمند را با خیال راحت با داده‌های دنیای واقعی، از جمله قیمت‌ لحظه‌ای ارزهای دیجیتال، قیمت‌ رمزارزها در بازار مشتقات و سایر داده‌های موردنیاز در بلاک چین که از دنیای واقعی تأمین می‌شود، همگام‌سازی کند.

این پروتکل، به‌سادگی پلی میان پروژه ترون و چین لینک است که می‌تواند داده‌ها را از دنیای واقعی جمع‌آوری و تأیید کرده و داده‌های رمزگذاری شده را به قراردادهای هوشمند منتقل کند.

پل میان زنجیره‌ای JustCryptos

با قابلیت پل میان زنجیره‌ای در پروژه جاست، می‌توانید به‌راحتی بسیاری از توکن‌های بلاک چین‌های دیگر را به بلاک چین ترون منتقل کرده و از آنها برای امور غیرمتمرکز در پلتفرم دیفای Just استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید بیت کوین، اتریوم، تتر و بسیاری از ارزهای دیجیتال را به بلاک چین ترون انتقال کرده و از آن برای وثیقه، دریافت وام و یا تولید استیبل کوین USDJ استفاده کنید.

بنیان‌گذار ارز دیجیتال جاست کیست؟

ارز دیجیتال جاست، توسط بنیان‌گذار بلاک چین ترون، جاستین سان خلق شده است. جاستین سان، چهره‌ای برجسته در فضای ارزهای دیجیتال است که بیشتر به‌عنوان بنیان‌گذاری شبکه ترون شناخته می‌شود. او با تأسیس بلاک چین ترون در سال ۲۰۱۷، باهدف ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز، توجه گسترده‌ای را به خود جلب کرد.

بنیان‌گذار ارز دیجیتال جاست

جاستین سان فعالیت بسیار گسترده‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال دارد. وی در کنار بنیاد ترون و پروژه‌های مبتنی بر این بلاک چین، صاحب صرافی‌های Poloniex و HTX (هیوبی) است و تا به امروز نقش بسیاری کلیدی و تأثیرگذاری را در بازار ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین ایفا کرده است.

بررسی تاریخچه و هدف شکل‌گیری جاست

در سال ۲۰۲۰، جاستین سان خبر از راه‌اندازی شبکه اصلی جاست داد، او می‌خواست قابلیت‌های حوزه غیرمتمرکز دیفای ا روی بلاک چین ترون و تمامی توکن‌های پشتیبانی شده از استاندارد TRC-20 ارائه کند.

پلتفرم جاست در آگوست ۲۰۲۰، در عرضه اولیه صرافی Poloniex ارائه شد و توکن بومی آن JST از ماه مه همان سال در گردش قرار گرفت. همان‌گونه در قبل اشاره کردیم، این پروژه برای ایجاد فضایی غیرمتمرکز و کامل در دیفای، از راه‌حل‌های متعددی مبتنی بر قرارداد هوشمند استفاده می‌کند که در بخش بالا به‌تمامی آنها اشاره کردیم.

با درنظرگرفتن قابلیت‌های متنوع این پروژه و گردآوری بسیاری از قابلیت‌های کاربردی دیفای در دل خود، در کنار پشتیبانی از قابلیت میان زنجیره‌ای، جاست را می‌توان یکی از کامل‌ترین پروژه‌های دیفای امروزی نام‌گذاری کرد.

نگاهی بر وایت پیپر جاست

در وایت پیپر پروژه جاست، تیم پروژه نگاهی تخصصی و شفاف از نوع سازوکار پلتفرم JUST متکی بر شیوه ارائه استیبل کوین چند وثیقه‌ای خود USDJ ارائه داده‌اند. استیبل کوین USDJ، یک استیبل کوین چند وثیقه‌ای با مکانیزم موقعیت‌های بدهی وثیقه‌ای (CDPs) است که به گفته تیم پروژه، بخش جدایی‌ناپذیر از قابلیت‌های دیفای بلاک چین ترون محسوب می‌شود.

این استیبل کوین، یک استیبل پگ شده با دلار آمریکا است که به‌صورت غیرمتمرکز در قراردادهای موقعیت بدهی وثیقه‌ای ایجاد می‌شود. طبق وایت پیپر، با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توانید TRX را در تبدیل به PTRX کرده و از آن برای سپرده و استیبل کوین USDJ تولید کنید. دارایی وثیقه شده شما در این قرارداد هوشمند قفل می‌شود و هر زمان که نیاز داشته باشید می‌توانید با بازگرداندن معادل USDJ دارایی وثیقه شده به همراه نرخ بهره بسیار منصفانه آن، دارایی خود را باز پس بگیرید.

در این پلتفرم، مانند هر موقعیت بدهی وثیقه‌ای دیگر، درصورتی‌که ارزش دارای وثیقه شده کاهش شدیدی یابد، دارایی وثیقه شده به‌صورت خودکار توسط قرارداد هوشمند انحلال خواهد یافت و به حراج گذاشته می‌شود. تمام این فرایند توسط قراردادهای هوشمند پلتفرم JUST صورت می‌پذیرد و بستر غیرمتمرکز و ایمن آن، در کنار نرخ بهره بسیار ناچیز، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های فعالان ارز دیجیتال است.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  کاربردهای رمزارز جاست JST

  رمزارز جاست (JST)، یکی از توکن‌های بومی پلتفرم دیفایJust است. این توکن باتوجه‌به ویژگی‌های جذاب و کاربردی پلتفرم جاست، قابلیت‌های متعددی دارد که در این بخش به کاربردهای رمزارز جاست اشاره خواهیم کرد.

  کاربردهای رمزارز جاست

  ارز دیجیتال جاست، توکن با استاندارد TRC-20 است که دارندگان را قادر می‌سازد تا پلتفرم JUST را مطابق اجماع اثبات سهام تجمعی (DPOS) اعتبارسنجی و ایمن کنند و در مورد جنبه‌ها یا تغییرات مهم در پلتفرم تصمیم بگیرند.

  این توکن کاربردی، می‌تواند به‌عنوان سپرده در وام‌دهی چند وثیقه‌ای این پلتفرم و یا به‌منظور پرداخت نرخ بهره وام استفاده شود. همچنین می‌توان از آن برای سپرده‌گذاری در اثبات سهام تجمعی جاست، سپرده‌گذاری شده و در کنار کسب سود، اعتبارسنجی و امنیت شبکه را تضمین کند. باتوجه‌به مواردی که تا به اکنون بررسی کرده‌ایم، کاربردهای رمزارز جاست در موارد زیر خلاصه می‌شود:

  • دریافت وام یا اهدای وثیقه
  • ییلد فارمینگ (Yeild Farming)
  • تبادل توکن در صرافی غیرمتمرکز JustSwap با ویژگی بازارسازی خودکار
  • استفاده در قراردادهای هوشمند بلاک چین ترون
  • امکان استخراج ارز دیجیتال جاست روی بستر جاست
  • پشتیبانی از اوراکل‌های قیمتی چین لینک
  • استفاده از پل میان زنجیره‌ای JustSwap

  آینده ارز دیجیتال جاست چگونه خواهد بود؟

  آینده ارز دیجیتال جاست، ارتباط نزدیکی با نحوه تکامل و بهبود آن در گذر زمان دارد. امروزه باتوجه‌به پیشرفت روزافزون پروژه‌های حوزه دیفای، هر نیازی که شما در این فضا داشته باشید، فراهم شده است و پروژه جاست با درنظرگرفتن برآورده‌کردن تمامی این قابلیت‌ها، همچنان در مراحل اولیه ثبات خود قرار دارد.

  با درنظرگرفتن تأثیرگذاری بزرگ اتریوم در فضای دیفای، اعم از بیشترین ارزش کل قفل شده دیفای و تسلط به‌شدت بالا در این فضا، پروژه جاست برای فراهم‌کردن نیاز فعالان ارز دیجیتال باید نسبت به توسعه و ایجاد گستردگی فضای خود تلاشی بهتری را انجام دهد.

  این پروژه با زیرساخت بسیار کاربردی خود می‌تواند در آینده پتانسیل زیادی را برای رشد حوزه دیفای فراهم کند، اما باتوجه‌به بخش‌بندی متعدد این پروژه، در سیستم‌های غیرمتمرکز، بایستی هر بخش به پویاترین حالت ممکن در جهت برآورده‌کردن نیاز کاربران فعالیت کند.

  مهم‌ترین رقبای JUST

  پروژه JUST، به‌عنوان یک پلتفرم فعال در حوزه دیفای و دارابودن قابلیت وام‌دهی چند وثیقه‌ای، رقبا بسیار زیادی دارد. اتریوم که آن را می‌توان بخش اصلی و جدایی‌ناپذیر دیفای دانست، یکی از مهم‌ترین رقبای JUST و بلاک چین ترون است. در زمینهٔ وام‌دهی به روش موقعیت بدهی وثیقه‌ای نیز پروژهٔ به نامی؛ مانند میکر دائو (Maker Dao) از رقبای جدی این پلتفرم به‌حساب می‌آید.

  از رقبای دیگر این پروژه در بخش وام‌دهی غیرمتمرکز JustLend، می‌توان به پروژه آوه نیز اشاره کرد که تا زمان‌نگارش این مقاله، با اختلاف بسیار ناچیزی بر اساس ارزش کل قفل شده در رتبه دوم این حوزه قرار گرفته است.

  در نمای کلی، هر پروژه دیفای امروزی که در زمینه کاربردی خود پیشتاز است، از رقبای اصلی این پروژه به‌حساب می‌آید و تا زمانی که کاربران، بلاک چین‌های دیگری مانند اتریوم را برای انجام امور غیرمتمرکز خود انتخاب ‌کنند، پروژه جاست نیاز به توسعه بیشتری دارد.

  چالش‌های پیش روی جاست

  جاست به‌عنوان یک پروژه دیفای و گستردگی بسیار زیاد کارایی آن، چالش‌های بسیار زیادی را پیش رو دارد. باید بگوییم که چالش‌های اصلی پیش روی جاست، تنوع و گستردگی پلتفرم آن است. با وجود این قابلیت‌ها، این پروژه رقبای بیشتری نیز خواهد داشت و متقاعدکردن تمامی کاربران دیفای به استفاده از یک پلتفرم می‌تواند کاری بسیار دشواری تلقی شود.

  با اشاره مجدد به تأثیرگذاری شدید اتریوم، همچنان بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند که به پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین گسترده اتریوم مراجعه کرده و از قابلیت‌هایی مانند دریافت وام، استفاده از سواپ غیرمتمرکز و یا کشت سود (Yeild Farming) استفاده کنند.

  چالش های ارز جاست

  پلتفرم جاست، تنها زمانی می‌تواند به جایگاه ثابت شده خود دست یابد که بتواند هر نیازی از کاربران دیفای را به بهترین شکل پاسخ دهد. برای مثال، برای دریافت وام و یا استیک انتخاب شما JustLend باشد و یا اگر نیاز به استیبل کوین دارید، ترجیح دهید وثیقه به‌صورت ارز دیجیتال گذاشته و USDJ دریافت کنید. اگر هر بخش مجزا این پروژه، به موفقیت نرسد، باتوجه‌به یکپارچگی و تأثیرگذاری زیاد هر بخش بر کل فضای این پلتفرم، امکان رشد و ترقی این پروژه وجود نخواهد داشت.

  بهترین کیف پول برای نگهداری جاست

  کیف پول های ارز دیجیتال، امروزه نقش مهمی در حفظ امنیت و راحتی کاربران ارز دیجیتال دارند. در این بخش به‌صورت مجزا به بهترین کیف پول برای نگهداری جاست به‌صورت کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خواهیم پرداخت. توصیه می‌کنیم برای نگهداری ایمن ارز دیجیتال JUST، کیف پول‌ها را تنها از منابع رسمی تهیه کنید.

  همچنین برای نگهداری ایمن ارز دیجیتال جاست، می‌توانید از کیف پول صرافی بیت پین نیز استفاده کنید. این کیف پول در کنار فراهم‌کردن امنیت و راحتی تمام فارسی‌زبانان عزیز، قابلیت ذخیره‌سازی سرد دارایی شما را نیز ممکن می‌کند.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال جاست روی کدام شبکه است؟

  ارز دیجیتال جاست یک پلتفرم دیفای با اجماع اثبات سهام تجمعی روی شبکه TRON است و تمامی قابلیت‌های حوزه دیفای را در پروتکل‌های مختلف پوشش می‌دهد.

  • ارتباط جاست و ترون چیست؟

  پروژه جاست، پلتفرم دیفای بلاک چین ترون است. توکن‌های بومی این پلتفرم نیز از استاندارد شبکه ترون به نامTRC-20 پشتیبانی می‌کنند. این پروژه برای ایجاد بستری ایمن و غیرمتمرکز برای کاربران حوزه دیفای طراحی شده است.

  • آیا رمزارز JST برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  این پروژه، باتوجه‌به ایده و رویکردهای جذاب یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای کاربران ارز دیجیتال است. بااین‌حال، برای سرمایه‌گذاری و معامله ارز دیجیتال جاست، توصیه می‌کنیم ابتدا این مقاله را به‌خوبی مطالعه و پس از بررسی قیمت لحظه‌ای در سایت بیت پین تصمیم‌گیری کنید.

  • آیا ارز دیجیتال JUST قابل‌استخراج است؟

  یکی از قابلیت‌های جذاب توکن JUST قابلیت استخراج آن است. استخراج JST با سپرده‌گذاری، وام‌دهی، تأمین نقدینگی یا انجام سایر اقدامات مالی در پلتفرم JUST امکان‌پذیر است.

  • آیا رمزارز جاست استیک می‌شود؟

  بله با وجود پروتکل JustLend، به‌راحتی می‌توانید توکن جاست (JST) را استیک کرده و در ازای دارایی استیک شده، کسب سود دلاری داشته باشید.

  • مهم‌ترین ویژگی JUST چیست؟

  مهم‌ترین ویژگی JUST، در کاربرد بسیار زیاد آن خلاصه می‌شود. هر نیازی که در فضای غیرمتمرکز دیفای داشته باشید، در این پلتفرم در دسترس خواهید بود. می‌توانید وثیقه ارز دیجیتال گذاشته و سود دریافت کنید، می‌توانید در ازای وثیقه استیبل کوین بومی آن USDJ را تولید کنید و یا با استیک توکن بومی JST، تأییدکننده و حق حاکمیت در پلتفرم JUST داشته باشید.

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر