کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کریپتو والت چیست؟

27 7,267

قبل از اینکه به طور تخصصی به توضیح کیف پول ارز دیجیتال بپردازیم، بیایید کمی در مورد روش شما برای ذخیره پول با هم صحبت کنیم. به این فکر کنید که چگونه پول نقد واقعی خود را ذخیره می‌کنید. قطعا آن را در دست خود نگه نمی‌دارید، بلکه آن را در کیف پول یا در یک حساب بانکی ایمن ذخیره می‌کنید. کیف پول ارزدیجیتال‌ نیز از همان اصول اصلی پیروی می‌کند. در نتیجه، با داشتن یک کیف پول رمزنگاری شده، توانایی ارسال و دریافت بیت‌کوین و سایر کریپتوکارنسی‌ها را خواهید داشت.

«والت» یا همان کیف پول ارز دیجیتال یک برنامه‌ نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می‌کند و با بلاکچین‌های مختلف در تعامل است تا کاربران بتوانند ارز دیجیتال خود را بفرستند، دریافت کنند و بر موجودی حساب خود نظارت داشته باشند. اگر قصد دارید از بیت‌ کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری استفاده کنید، ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی داشته باشید. هیچ ارز دیجیتالی به خودی خود در کیف پول قرار ندارد. بیت‌کوین و کریپتوکارنسی‌های مشتق ‌شده از آن، به صورت غیرمتمرکز در یک دفترکل عمومی به نام «بلاک چین» ذخیره و نگهداری می‌شوند.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

در یک حساب بانکی معمولی، پول یا بهتر است بگوییم، معادل ارزش آن نگهداری می‌شود. اما در کیف پول ارزهای دیجیتال، کلیدهای رمزنگاری شده عمومی و خصوصی نگهداری می‌شوند. در حقیقت، کوین‌ها نمی‌توانند در یک کیف پول فیزیکی ذخیره ‌شوند. چون کریپتوکارنسی‌ها وجود فیزیکی ندارند. آدرس کیف پول، چیزی شبیه به شماره حساب بانکی است. هیچ اشکالی ندارد اگر شما شماره حساب بانکی خودتان را به فرد دیگری بدهید، چون دیگران برای انتقال وجه به آن نیاز دارند.

در دنیای ارزهای دیجیتال، اگر کسی بخواهد کوین‌هایتان را برایتان ارسال کند، شما می‌توانید به سادگی آدرس کیف پول خود را به او‌ بدهید و کوین‌تان را دریافت کنید. درست مانند حساب‌های بانکی، هیچ یک از دو آدرس کیف پول، شبیه به هم نیستند. در نتیجه، هیچ کس به جز شما نمی‌تواند پولتان را دریافت کند. همچنین، تعداد آدرس‌های کیف پول شما بدون محدودیت هستند. یعنی هر چند تا آدرس که دلتان بخواهد می‌توانید برای کیف پولتان بسازید.

به عنوان مثال (در خصوص بیت کوین) این یکی از آدرس‌های کیف پولی است که تصور می‌شود متعلق به خالق بیت کوین، Satoshi Nakamoto است:

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این آدرس یک ترکیب پیچیده از اعداد و حروف بزرگ و کوچک است. از آنجایی که اغلب بلاک چین‌ها دارای شفافیت هستند، می‌توان به آسانی پی برد که یک کیف پول خاص چه مقدار پول دارد و مالک آن چه تراکنش‌های مالی را در گذشته انجام داده است. با این حال آدرس یک کیف پول ارز دیجیتال، هویت واقعی صاحب خود را نشان نمی‌دهد.

کلید خصوصی کیف پول

چگونه کلیدهای عمومی و خصوصی به یک آدرس کیف پول مرتبط می‌شوند؟

اکثر مردم تصور می‌کنند که کلید عمومی چیزی شبیه به آدرس یک کیف پول عمومی است. اما در حقیقت، آدرس کیف پول هر فرد، یک کلید خصوصی و بی‌نهایت کلید عمومی منحصر به فرد دارد. کلید خصوصی این امکان را به شما می‌دهد تا به پول‌هایی که مربوط به آدرس کیف پول رمزارز شماست، دسترسی داشته باشید.

بیایید برای درک بهتر این موضوع یک مثال بزنیم. تصور کنید که می‌خواهید از حساب بانکی خود پولی را به حساب بانکی شخص دیگری انتقال دهید، در این صورت، اول باید رمز عبور شخصی خود را وارد کنید. هیچ کس دیگری به این رمز عبور دسترسی ندارد، حتی بانک. در غیر این صورت، اگر کسی آن را بفهمد، می‌تواند از حساب بانکی شما پول جابه‌جا کند! پرایوت‌کی یا همان کلید خصوصی دقیقا همان کار را انجام می‌دهد و به طور خاص به آدرس کیف پول شخصی شما مرتبط است.

کلید عمومی چیست؟

کلید عمومی از لحاظ ریاضی به آدرس کیف پول شما مرتبط است! با این حال، یک “ورژن هش” به حساب می‌آید. عملکرد هش به شما این امکان را می‌دهد تا توالی حروف/اعداد که «ورودی» خوانده می‌شوند را در مجموعه جدیدی از حروف/اعداد به عنوان «خروجی» رمزگذاری کنید. در واقع با این کار پای یک لایه امنیتی به میدان باز می‌شود و تضمین می‌کند که کیف پول شما غیرقابل هک شدن است.

به عنوان مثال:

نمونه‌ای از کلید خصوصی:

03bf350d2021375158a608b51e3e808e437fe47f2d6d8c774de4a9a7edecf84eda

نمونه‌ای از کلید عمومی:

99f1ebcfc11a13df5461aba8160468fe1601d641

شاید در نگاه اول، این دو کلید کاملا متفاوت به نظر برسند اما فناوری نرم افزار تشخیص می‌دهد که این دو کلید به طور خاصی به یکدیگر مرتبط هستند.

ارتباط بین کلیدها ثابت می‌کند که شما مالک کوین‌ها هستید و این امکان را برایتان فعال می‌کند که هر وقت بخواهید بتوانید پول خود را انتقال دهید! در واقع ضرورتی ندارد از فن آوری و ماجراهایی که در پس زمینه رخ می‌دهند سردربیاورید. تراکنش‌های کیف پول ارز دیجیتال چیزی شبیه به استفاده از Gmail و Hotmail هستند. نرم افزار تمام کارها را برایتان انجام می‌دهد.

انواع مختلف کیف پول ارزهای دیجیتال

در حال حاضر انواع مختلفی از کیف پول‌ها در دسترس عموم هستند. کیف پول انتخابی شما به نیازهای شخصی‌تان بستگی دارد. اساسا، کیف‌ پول‌های مختلف، امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند مانند امنیت، رفتار کاربر پسندانه یا حتی راحتی بیشتر

محبوب ترین انواع کیف پول ارزهای دیجیتال عبارتند از:

کیف پول روی دسکتاپ 

کیف پول‌های روی دسکتاپ باید در یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر خاص دانلود شوند و تنها از آن دستگاه قابل دسترسی هستند. به طور کلی، این نوع از کیف پول‌ها ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می‌دهند. با این حال به یاد داشته باشید که اگر یک هکر توانایی کنترل از راه دور دستگاه شما را به‌دست آورد، خیلی راحت می‌توانند به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

کیف پول روی موبایل 

کیف پول روی موبایل بسیار شبیه به کیف پول روی دسکتاپ است. چون این نوع از کیف پول نیز به طور مستقیم در دستگاه شما دانلود می‌شود. معمولا از طریق دانلود اپلیکیشنی روی موبایل خود به کیف پول ارزدیجیتالتان دسترسی پیدا می‌کنید. چنین دسترسی این امکان را به شما می‌دهد تا با اسکن کردن کد QR، کوین‌های خود را در یک فروشگاه خرج کنید.

کیف پول آنلاین یا وب

کیف پول وب بهترین سطح از راحتی به هنگام ارسال کوین‌ها به دیگران را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال، کم‌ترین سطح امنیت متعلق به این کیف پول است. چون معمولا تولیدکننده‌ آن کیف پول، کنترل کاملی روی سیستم دارد. یک نمونه از چنین کیف پولی، ذخیره کردن کوین‌ها در یک صرافی ارزدیجیتال است. این صرافی، کوین‌های شما را روی سرور مرکزی خود ذخیره می‌کند. اگر این سرور هک شود، هکر می‌تواند به تمام پول‌های شما دسترسی داشته باشد. بهتر است که تنها تعداد کمی از کوین‌های خود را روی کیف پول تحت وب نگه دارید. ( در انتها باید اشاره کرد که بیت‌پین از شیوه ذخیره‌سازی سرد استفاده می‌کند، پس جای نگرانی نیست.)

کیف پول کاغذی

کیف پول‌های کاغذی یکی از کم ارزش‌ترین کیف پول‌های ارزدیجیتال هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلیدهای عمومی و خصوصی خود را روی یک تکه کاغذ پرینت بگیرید و با این کار به سادگی می‌توانید سطح امنیت پول خود را بالا نگه دارید. چون در این روش، کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند. در نتیجه راهی به جز در اختیار داشتن آن کاغذ برای دسترسی به کیف پول، وجود ندارد. زمانی هم که نیاز به انتقال وجه دارید، می‌توانید به سادگی کلیدها را وارد یک نرم ‌افزار یا کیف پول تحت وب کنید، یا حتی ساده‌تر از آن، فقط کد QR چاپ شده را اسکن کنید.

کیف پول سخت افزاری

به لحاظ امنیتی، هیچ کیف پولی بهتر از کیف پول سخت‌افزاری نیست. کیف پول سخت‌افزاری یک دستگاه فیزیکی است که تنها هدفش ذخیره‌سازی کلیدهای عمومی و خصوصی‌تان است. این دستگاه تنها در صورتی که نیاز به انتقال وجه داشته باشید به اینترنت متصل می‌شود.

هنگام انتقال، شما باید پین شخصی خود را به طور مستقیم وارد دستگاه ‌کنید. این کار دسترسی هکرها به کلیدهای‌تان را تقریبا غیرممکن می‌سازد.

سوالات متداول درباره کیف پول‌ ارزدیجیتال

 

4.1/5 - (85 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

27 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
معین

آیا والت برای هر برنامه ای میشه

کارشناس محتوا

سلام معین عزیز
منظور سوال شما را متوجه نشدیم
ممنون میشیم سوالتون را مشخص تر بیان کنید.

معین

آیا این کیف پول در هر برنامه ای کار می‌کند مثلا برای خرید کیت تیم ها

رسول شربتی بیارجمندی

عالی

کارشناس محتوا ۲

سلام رسول عزیز
ممنونیم که نظراتتون رو با ما به اشتراک میذارید.

افسون

سلام من مقداری شیبا در بازی برنده شدم حالا باید چطوری برداشت بزنم

کارشناس محتوا ۱

سلام افسون عزیز
لطفا برای بررسی بیشتر با تیم پشتیبانی 24 ساعته بیت پین در تماس باشید.

را

سلام من مبلغی ارز از بازی انلاین بدست آوردم چطوری می تونم برداشتش کنم

مهناز

دوج ایلان هدیه رو چگونه درافت کنم

مهناز

سلام در مورد ساخت کیف پول راهنمایی لفرمایید

علی

سلام من حدود ۵ ملیارد بی بی دوج خریدم موقع خرید باشتباه انتقال به کیف پول دیگر رو تیک زدم حالا میخوام به کیف پول بیت پین منتقل کنم باید چکار کنم در ضمن کیف پول پیت پین رو خودم باید نصب کنم

مدیر محتوا

سلام دوست عزیز
لطفا این موضوع رو به پشتیبانی آنلاین پیام بدین تا راهنمایی و بررسی کنند.
دوستان ما در پشتیبانی 24 آنلاین به این موارد دسترسی بیشتر دارند.
ممنونیم از همکاری خوبتون

نوریان

سلام ،موجودی کیف پول من حدودا ۴۰۰۰۰۰۰ملیون هست برای خرید دوج کوین میزنه موجود کافی نیست ومبلغ کیف پول را۴۰۵۹ اعلام میکنه چرا ؟

مدیر محتوا

سلام دوست عزیز
لطفا در اولین فرصت به پشتیبانی پیام بدین تا در این مورد راهنمایی کنند.

کامران

برای تهیه کیف پول سخت افزاری چکار باید کرد ؟

مدیر محتوا

سلام، کافیه که از فروشگاه‌های مرتبط این کیف پول ها رو خریداری کنید.

aryo3059

سلام ما انلاین به دارایی هامون دسترسی داریم
(در انتها باید اشاره کرد که بیت‌پین از شیوه ذخیره‌سازی سرد استفاده می‌کند، پس جای نگرانی نیست.)
مگه ما انلاین از بیت پین استفاده نمیکنیم؟ متوجه نشدم شما گفتید از شیوه سرد استفاده میکنید چجوری ؟

مدیر محتوا

سلام
بله شما از کیف پول آنلاین بیت پین استفاده می کنید. اما این کیف پول با تکنولوژی کول ولت طراحی شده.

Poria

سلام دوستان من آدرست کیف پولموگم کردم بایدچه کنم رمزشم گم کردم کیف پولم همین بیت پین هست کیف پول دیگهای ندارم

امیرحسین

سلام خسته نباشید پس برای برداشت در بیت پین باید چیکار کنیم ؟

مسعود امینی برازان

سلام من 40تاکرومیا برداشت کردم تاییدیه برداشت هم اومده ولی نمیدونم کجاست چگونه به میتونم به آن دسترسی پیدا کنم با تشکر مسعود امینی

مدیر محتوا

سلام کاربر عزیز.
به پشتیبانی آنلاین پیام بدین تا به طور کامل راهنمایی کنن.

امیر محمد

برای بروز رسانی باید چه کار کنیم

مدیر محتوا

سلام
از کافه‌بازار یا به‌طور مستقیم از سایت میتونید دانلود و بروزرسانی کنید.
به پشتیبانی پیام بدین، لینک رو براتون میفرسته و راهنمایی میکنه.

مجید

سلام.
یعنی توی بیت پین لازم نیست کیف پول داشته باشیم؟
مستقیم تو ی کیف پول بیت پین نگه داریم؟

مدیر محتوا

سلام مجید عزیز
هیچ نیازی برای داشتن کیف پول ندارید، چون کیف پول اختصاصی بیت پین محلی امن برای ذخیره‌ی دارایی‌های شماست.

27
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x