مدیریت سرمایه ارز دیجیتال؛ چگونه از سرمایه ارزشمند خود حفاظت کنیم؟

تاریخ: 19 آذر 1402
زمان مطالعه:  15 دقیقه
آموزش مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال اصطلاحی است که به فرایند مدیریت دارایی‌های دیجیتال مانند ارزهای دیجیتال، توکن‌ها و توکن‌های غیرقابل‌تعویض (NFT) اشاره دارد.

دارایی‌های دیجیتالی در سال‌های اخیر به دلیل پتانسیل زیاد برای ارائه بازدهی بالا، تنوع بخشیدن به پورتفولیوها و فعال‌کردن نوآوری‌های جدید محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. اکثر افراد برای این که بتوانند از این بازارها کسب درآمد بیشتری داشته باشند، به آن‌ها روی می‌آورند؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این بازارها نیازمند دانش و مهارت کافی است.

یکی از مهارت‌هایی که برای موفقیت در تریدینگ ارزهای دیجیتال بسیار اهمیت دارد، مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال است. در این مقاله به چرایی اهمیت این مهارت و نحوه انجام آن خواهیم پرداخت. اگر قصد دارید به دنیای رمزارزها وارد شوید، حتماً تا انتهای مقاله همراهمان باشید تا بتوانید از سرمایه خود محافظت کنید.

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال چیست؟

مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال، به امری حیاتی تبدیل شده است. ظهور فناوری بلاک چین و متعاقب آن تکثیر ارزهای دیجیتال، بازار پیچیده و بسیار پرنوسانی را ایجاد کرده‌اند. این بازار درحالی‌که پتانسیل قابل‌توجهی برای بازدهی بالا دارد، با ریسک‌های احتمالی نیز همراه است. اینجاست که مدیریت سرمایه وارد میدان شده و تعادلی را میان بازدهی و ریسک به وجود می‌آورد.

در واقع، مدیریت دارایی در ارزهای دیجیتال شامل استفاده از استراتژی‌های مختلف برای به حداکثر رساندن بازده و درعین‌حال به‌حداقل‌رساندن ریسک است.

متخصصان حوزه رمزارزها، با پیچیدگی‌های بازار کریپتو آشنا هستند و می‌دانند که از کدام یک از استراتژی‌های مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال، از جمله مدیریت تنوع، مدیریت ریسک و تریدینگ استراتژیکی استفاده کنند. آن‌ها همچنین در جریان تغییرات نظارتی و پیشرفت‌های تکنولوژیکی قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل کنند که از بهترین فرصت‌ها بهره‌مند می‌شوند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  چرا به مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال نیاز داریم؟

  مدیریت دارایی‌های ارز دیجیتال به دلایل متعددی به موضوعی مهم در امور مالی تبدیل شده است. اولاً، بازار کریپتو با سرعت بی‌سابقه‌ای درحال‌رشد است. از سال ۲۰۲۳، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال به تریلیون دلار رسیده است و همچنان رشد می‌کند. این رشد سریع میزان قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاران فردی و نهادی را به خود جلب کرده است.

  ثانیاً، پیچیدگی و نوسانات بازار کریپتو نیاز به مدیریت دارد. قیمت ارزهای دیجیتال می‌تواند در عرض چند ساعت به‌شدت نوسان کند و آن را به سرمایه‌گذاری پر ریسکی تبدیل کند. این در حالی است که با وجود مدیریت سرمایه می‌توان این نوسانات را به نفع خود هدایت و ریسک را به طور مؤثر مدیریت کرد.

  در نهایت، ظهور امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌سازی دارایی‌ها، راه‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری و خلق ثروت باز کرده است. ازآنجایی‌که انتظار می‌رود این روندها ادامه داشته باشد، تقاضا برای یادگیری مدیریت دارایی دیجیتالی نیز بیشتر می‌شود.

  مزیت‌های مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال چیست؟

  مانند هر استراتژی سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی کریپتو مجموعه‌ای از مزایا و خطرات خاص خود را دارد. درک این موارد می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و رویکرد مناسبی را برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال خود انتخاب کنند.

  مدیریت دارایی کریپتو چندین مزیت را ارائه می‌دهد که می‌تواند آن را به گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل کند:

  مزایای مدیریت سرمایه در دارایی های دیجیتالی

  1. تنوع: مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا با سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال مختلف، سبدهای خود را متنوع کنند. این می‌تواند به کاهش ریسک و افزایش بالقوه سود کمک کند.
  2. حفاظت از سرمایه: تمام هدف امر مدیریت سرمایه، حفاظت از سرمایه شماست. مدیریت سرمایه کمک می‌کند تا ریسک سرمایه‌گذاری و احتمال ازدست‌دادن سرمایه خود را به حداقل برسانید؛ به‌خصوص در بازار ارزهای دیجیتال که پر از نوسان‌های ناگهانی است.
  3. کاهش ریسک: باتوجه‌به مدیریت دارایی در ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران می‌توانند ریسک مربوط به معاملات خود را به حداقل برسانند. این کاهش ریسک باعث می‌شود تا در مواجهه با نوسانات بازار، سرمایه‌گذاران تصمیمات بهتر و اصولی‌تری بگیرند.

  نحوه مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال چیست؟

  مدیریت سرمایه ارز دیجیتال تا پیش از این که شروع به انجام آن کنید، ساده به نظر می‌رسد؛ اما به قدری دارای جزئیات مهمی است که بسیاری از تریدرها این مرحله را جزو اصلی‌ترین معیارهای تبدیل شدن به تریدری موفق می‌دانند. برای این که بتوانید به شکلی صحیح به مدیریت سرمایه دیجیتالی خود بپردازید، باید موارد زیر را به دقت دنبال کنید:

  مدیریت ریسک

  مدیریت ریسک یک جنبه حیاتی در مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال است. در این راستا، سرمایه‌گذاران باید میزان ریسک خود را بادقت تعیین کنند. این شامل تحلیل دقیق نقاط و زوایای ورود به معاملات، مشخص‌کردن حداکثر مقدار مجاز از سرمایه برای هر معامله و استفاده از ابزارهای محافظتی مانند استاپ‌لاس (Stop Loss) می‌شود.

  در مقاله «مدیریت ریسک چیست؟» به طور کامل درباره نحوه انجام آن و استراتژی های برتری که دارد، صحبت کرده‌ایم.

  مدیریت اصل سرمایه

  مدیریت اصل سرمایه به معنای جلوگیری از نابودی کل سرمایه یا بخش عمده‌ای از آن است. این امر در بازار ارزهای دیجیتال که بازار پرنوسان و پرریسکی است، اهمیت ویژه‌ای دارد.

  در معاملات ارز دیجیتال، مفهوم مدیریت اصل سرمایه از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از اصول مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال، تعیین حداکثر میزان سرمایه‌ای است که یک سرمایه‌گذار در هر معامله می‌تواند به‌کار ببرد. این کار به جلوگیری از خطرات احتمالی مرتبط با افزایش ریسک در معامله کمک می‌کند.

  برای مثال، اگر سرمایه‌گذاری معتقد باشد که ریسک حداکثری که می‌تواند در هر معامله بپذیرد، ۳ درصد سرمایه‌اش است، این بدان معناست که در هر معامله حداکثر ۳ درصد از سرمایه‌اش را درگیر می‌کند. این رویکرد باعث محدودکردن ریسک‌های مالی و حفظ سرمایه در معرض نوسانات بازار می‌شود. همچنین، تعیین این سقف میزان سرمایه به سرمایه‌گذار کمک می‌کند تا احتمال افت منحنی سرمایه‌اش را به حداقل برساند و از کاهش یا ازدست‌دادن کل سرمایه جلوگیری کند.

  مدیریت سبد رمزارزها

  مدیریت پورتفولیو در بازار ارز دیجیتال از دیگر کارهایی است که جهت مدیریت سرمایه باید انجام دهید. سبدهای ارز دیجیتال مانند سبدهای ارز دیجیتال بیت پین، شامل انواع رمزارزهایی است که در کنار یکدیگر سرمایه‌گذاران را به سود حداکثری می‌رسانند. البته این سبدها نیز نیازمند مدیریتی هوشمند با هدف تنوع و کاهش ریسک مرتبط با حرکات ارز خاصی است. این رویکرد به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا از تأثیرات ناشی از نوسانات قیمت رمزارز خاصی جلوگیری کنند. برخی از مزایای مدیریت سبد شامل حفظ تنوع در مواجهه با ریسک‌ها، تعادل بین ارزهای با ریسک بالا و پایین و افزایش احتمال سودآوری در زمان‌های مختلف می‌شود.

  برای اجرای مدیریت سبد رمزارزها، سرمایه‌گذاران می‌توانند ارزهای مختلف را در پرتفوی خود قرار دهند، به‌طوری که رمزارزهای مختلفی را از ارزهای دیجیتال محبوب گرفته تا آلت کوین‌های کمتر شناخته‌شده، شامل شود. این نحوه مدیریت به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد که از تغییرات در بازارهای مختلف و مزیت‌های حاصل از تنوع سبد به‌صورت موازی بهره‌مند شوند.

  عوامل مؤثر در مدیریت سرمایه بازار ارز دیجیتال

  موفقیت در مدیریت سرمایه ارز دیجیتال نیازمند شناخت عوامل مختلفی است که می‌توانند بر روی آن تأثیرگذار باشند. شناخت بازار، تغییر و تحولات در حوزه اقتصاد، اخبار و رویدادهای مرتبط با رمزارزها از جمله این عوامل هستند. با اشراف کامل به این عوامل و پیگیری مداوم آن‌ها می‌توانید تصمیمات درستی را در لحظه‌های حساس بگیرید.

  مشخص‌کردن میزان ریسکپذیری سرمایهگذار

  هر سرمایه‌گذار باید باتوجه‌به شناخت خود، تعیین سطح ریسک‌پذیری خود، سرمایه اولیه و تغییرات بازار، میزان ریسک‌پذیری‌اش را مشخص کند. سرمایه‌گذاری ممکن است با ازدست‌دادن مقدار مشخصی از سرمایه‌اش، میدان را ترک نکرده و به معاملات خود ادامه دهد. سرمایه‌گذاری هم وجود دارد که با رسیدن به اولین سراشیبی، خیلی زود اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد و از ادامه مسیر صرف‌نظر می‌کند.

  شما باید شناخت خوبی از خود داشته باشید و به میزان سرمایه‌ای که دارید توجه کنید. چه انسان ریسک‌پذیری باشید و چه محتاط باشید، هیچ‌وقت کل سرمایه خود را به بازار ارزهای دیجیتال تزریق نکنید. حتی حرفه‌ای‌ترین متخصص بازار رمزارزها نیز این کار را انجام نمی‌دهد. این مورد یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال به شمار می‌رود.

  پایبندی به استراتژی معاملاتی که تنظیم شده

  یکی از نکات مهم در چگونگی مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال، پایبندی به استراتژی معاملاتی است که یکی از عناصر مهم و مؤثر بر عملکرد و سودآوری دارد. پایبندی به استراتژی به معنای آموزش برنامه معاملاتی و اجرای دقیق آن است که پیش از شروع معامله آن را طرح کرده‌اید. این برنامه بر اساس تحلیل‌های فنی و اساسی طرح شده و راهنمایی برای انتخاب موقعیت‌های معاملاتی و تعیین زمان مناسب برای ورود و خروج از بازار است. به عبارت دیگر، پایبندی به استراتژی به معنای عدم تغییر ناگهانی در رویه معاملاتی است؛ حتی اگر اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ دهد.

  پایبندی به استراتژی معاملاتی به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به‌تدریج بازدهی خود را بالا ببرند و از زیان‌های احتمالی در بازارهای نوسانی جلوگیری کنند.

  متنوع‌سازی، راهی برای کاهش ریسک

  متنوع‌سازی به ایجاد تنوع در سبد سرمایه ارز دیجیتال اشاره دارد. این اقدام می‌تواند بر کاهش ریسک مرتبط با حرکت‌های ناگهانی بازارها و افزایش استحکام سرمایه در برابر نوسانات تأثیر مثبتی داشته باشد. در بخش مدیریت سبد رمزارزها نیز به این موضوع اشاره کردیم.

  با استفاده از این راهکارها، سرمایه‌گذاران می‌توانند در مدیریت سرمایه ارز دیجیتالی خود بهره‌وری بهتری داشته باشند و سود قابل‌توجهی را به دست آورند.

  چالش‌ها و ریسک‌های مدیریت سرمایه در بازار رمزارز

  مدیریت سرمایه، علی‌رغم مزایایی که دارد، با خطرات خاصی نیز همراه است که سرمایه‌گذاران باید از آن آگاه باشند.

  • نوسانات بازار: بازار کریپتو به نوسانات بالای خود شهرت دارد. قیمت ارزهای دیجیتال می‌توانند در دوره کوتاهی به‌شدت نوسان کنند که ممکن است منجر به زیان‌های احتمالی و حتی جبران‌ناپذیری شوند.
  • ریسک‌های نظارتی: محیط نظارتی برای ارزهای دیجیتال هنوز در حال تکامل است و هر کشوری قوانین مختلفی را در بازه‌های زمانی مختلف وضع می‌کند. تغییرات به وجود آمده در مقررات هر کشوری، می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر ارزش دارایی‌های کریپتویی تأثیر گذارد.
  • خطرات امنیتی: دارایی‌های دیجیتالی در معرض خطرات امنیتی گوناگونی از جمله هک و کلاهبرداری هستند. اگرچه مالکان ارزهای دیجیتال همواره سعی در حفاظت از دارایی‌های خود از این خطرات هستند، نمی‌توان آن‌ها را حذف کرد.
  • خطرات نقدینگی: ممکن است برخی از دارایی‌های کریپتویی نقدینگی پایینی داشته باشند و خرید یا فروش آن‌ها بدون تأثیر بر قیمت بازار دشوار باشد.

  ابزارها و پلتفرم‌های کلیدی برای مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

  ابزارها و پلتفرم‌های مدیریت سرمایه ارز دیجیتال به افراد و شرکت‌ها کمک می‌کنند تا دارایی‌های دیجیتالی خود را که شما رمزارزها، NFT، قراردادهای هوشمند و غیره است، به شیوه‌ای ساده مدیریت کنند. در ادامه بهترین ابزارهای مدیریتی برای سرمایه ارزهای دیجیتال معرفی می‌کنیم:

  ابزارهای مدیریت سرمایه ارز دیجیتال

  Safeheron

  Safeheron ارائه‌دهنده راه‌حل‌های خودحضانتی (self-custody) دارایی دیجیتالی برای مشتریان سازمانی است. این پلتفرم از فناوری‌های محاسباتی چندجانبه (MPC) ایمن و محیط اجرای مورداعتماد (TEE) برای این منظور استفاده می‌کند. ازاین‌رو، کاربران می‌توانند به صورت ایمن و با خیال راحت دارایی‌های خود را در این پلتفرم مدیریت کنند.

  پلتفرم Safeheron منبع‌باز و شفاف بوده و همواره اعلام می‌کند که متعهد به ارائه راه‌حل‌های مقرون‌به‌صرفه برای خود حضانتی در اکوسیستم وب 3 است.

  eToro

  در eToro، شما این آزادی را دارید که از بین ده‌ها ارز دیجیتال، مجموعه‌ای از سهام و ETF و تعدادی سرمایه‌گذاری منحصربه‌فرد مانند Smart Portfolios، گزینه‌های موردنظر خود را انتخاب کرده و استراتژی سرمایه‌گذاری متناسب با خود ایجاد کنید. اگر بتوانید طبق استراتژی موردنظرتان پیش روید، بدون شک مدیریت سرمایه خوبی نیز خواهید داشت. در صورتی که دانش کافی برای ایجاد استراتژی را ندارید، می‌توانید یکی از سرمایه‌گذاران محبوبتان را دنبال کرده و استراتژی کریپتویی آن‌ها را عیناً کپی کنید.

  eToro با رابط کاربری ساده، بدون هزینه‌های پنهان و امنیت بالا، می‌تواند بخشی از استرس سرمایه‌گذاری را از بین ببرد.

  Gemini

  جمینی صرافی ارز دیجیتالی با بیش از ۴۰ کوین و توکن برای خرید، فروش و ذخیره است. Gemini که در ایالات متحده تأسیس شد، اکنون در سطح جهانی، به‌ویژه در اروپا و آسیا گسترش یافته است.

  علاوه‌بر انجام معاملات در Gemini، می‌توانید از پلتفرم مدیریت سرمایه آن نیز بهره‌مند شوید. جمینی دارای پلتفرم مدیریت کریپتویی بسیار پیشرفته‌ای است که گزینه‌های متعددی را بر اساس سطح مهارت کاربران خود ارائه می‌دهد.

  CoinGecko

  CoinGecko پلتفرمی برای تجزیه‌وتحلیل جامعی از بازار ارزهای دیجیتال است؛ قیمت، حجم و ارزش بازار از جمله مواردی است که این پلتفرم آن‌ها را دنبال کرده و ارائه می‌دهد. همچنین، ابزارهایی را برای مدیریت پورتفولیو معاملات کریپتو، از جمله معاملات DeFi و ارزهای دیجیتال در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

  کاربرانی که به دنبال مدیریت درست و صحیح سرمایه دیجیتالی خود هستند، می‌توانند به کمک پلتفرم CoinGecko و ابزارهایش، سرمایه خود را مدیریت و طبق داده‌های آن، استراتژی درستی بچینند.

  تفاوت مدیریت ریسک با مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال

  مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک دو جنبه مهم در فعالیت‌های مالی، به‌ویژه در حوزه ارزهای دیجیتال، هستند. هر کدام از این مفاهیم نقش مهمی در ایجاد استراتژی موفق برای معاملات دارند.

  در واقع، این دو مفهوم مکمل یکدیگر هستند و نمی‌توان از هم جدا کرد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که مدیریت ریسک را می‌توان به‌نوعی زیرمجموعه مدیریت سرمایه دانست.

  در بخش نحوه مدیریت سرمایه نیز گفتیم که یکی از مراحل لازم و ضروری برای داشتن مدیریتی درست، انجام مدیریت ریسک است.

  مدیریت ریسک به مدیریت خطراتی که ممکن است در طول تریدینگ پیش آید، می‌پردازد. در ارزهای دیجیتال، این به معنای شناسایی و ارزیابی ریسک‌هایی مرتبط با تغییرات قیمت، نوسانات بازار و عوامل دیگر است. استفاده از ابزارهایی مانند stop-loss orders (دستورهای توقف حد ضرر)، تعیین میزان حداکثر زیان مجاز و اعمال استراتژی‌های ریسک مناسب برای حفاظت از سرمایه در مقابل نوسانات بازار از جمله اقدامات مدیریت ریسک است.

  این در حالی است که مدیریت سرمایه بر روی اداره و بهینه‌سازی سرمایه رمزارزی برای حفظ و افزایش سود تمرکز دارد. در حوزه ارزهای دیجیتال، این نوع مدیریت به معنای تخصیص مطمئن و منطقی از سرمایه به معاملات مختلف است که شامل تعیین حداکثر میزان سرمایه برای هر معامله، تنوع در سبد سرمایه و ارزیابی مداوم عملکرد سرمایه‌گذاری‌ها می‌شود.

  نکات مهم در مدیریت سرمایه ارزهای دیجیتال

  مدیریت دارایی در ارزهای دیجیتال کاری سخت و پیچیده است که نیاز صرف زمان و هزینه برای انجام درست آن دارد. گاهی اوقات ممکن است حتی با یک متخصص مشورت کنید و کار مدیریت سرمایه خود را به او بسپارید؛ اما اگر به نکاتی که در زیر ارائه می‌دهیم دقت کرده و نحوه انجام آن را طبق مراحل گفته شده طی کنید، می‌توانید به‌راحتی سرمایه خود را مدیریت کنید.

  نکات مهم در مدیریت ارز دیجیتال

  دنبال میلیاردر شدن نباشید

  دنبال میلیاردر شدن نباشید، بلکه دنبال اهدافی باشید که برای شما ارزشمند هستند.

  میلیاردر شدن هدف بسیار جذابی است، اما باید توجه داشته باشید که این هدف همیشه قابل‌دستیابی نیست. از طرفی نمی‌توان یک‌شبه میلیارد شد؛ رؤیایی که بسیاری از تازه‌واردان به دنبال آن هستند. بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است و هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه‌گذاری شما سودآور باشد. در صورتی که سود هم کنید، ممکن است در ابتدا خیلی به چشم نیاید؛ به‌مرورزمان می‌توان شاهد سودهای قابل‌توجه آن شد.

  میلیاردر شدن دردسرهای خاص خود را هم دارد. گاهی ممکن است آن‌قدر در دنیای ارزهای دیجیتال و تریدینگ غرق شوید که تعادل میان زندگی و کارتان به هم بخورد و این موضوع احتمال دارد مانعی برای پیشرفت شخصی باشد.

  در زمان نوسانات شدید معامله نکنید

  نوسانات بخش جداناپذیری از ارزهای دیجیتال هستند. در واقع، بسیاری از افراد به‌خاطر همین نوسانات می‌توانند سود کنند و درآمد به دست آورند؛ اما باید کمی بااحتیاط عمل کنید. گاهی بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات بسیار شدید و غیرقابل‌پیش‌بینی مواجه می‌شود که می‌تواند منجر به ضررهای بزرگی شود.

  افرادی که ریسک‌پذیری بالایی دارند، ترجیح می‌دهند در بازارهای پرنوسان به معامله بپردازند. چنین افرادی ریسک ازدست‌دادن کل سرمایه دیجیتالی خود را به جان خریده‌اند؛ البته که این افراد معمولاً مدیریت سرمایه خود را انجام داده و کل دارایی‌های مالی خود را وارد ارزهای دیجیتال نمی‌کنند. در حقیقت پشتوانه‌ای برای خود کنار می‌گذارند.

  بنابراین، اگر فرد ریسک‌پذیری هستید و مدیریت سرمایه خود را به خوبی انجام داده‌اید، می‌توانید در بازارهایی که نوسان نسبتاً بالایی دارند به معامله بپردازید؛ ولی اگر اهل ریسک‌های بزرگ نیستید، بهتر است از معامله در چنین بازارهایی خودداری کنید؛ چرا که اغلب احتمال ازدست‌دادن سرمایه بسیار بیشتر از کسب سود است.

  نوسانگیری در بازار ارز دیجیتال نیاز به آموزشهای حرفهای دارد

  برخی از تریدرهای حرفه‌ای به نوسان‌گیری در بازار ارز دیجیتال می‌پردازند؛ به عبارت بهتر، ارزهای دیجیتال را در بازه‌های زمانی کوتاه خریدوفروش می‌کنند و سعی دارند از نوسانات قیمتی موجود سود به دست آورند. این کار نیازمند این است که مقالات یا دوره‌های آموزش مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال پیشرفته‌ای را پست سر گذارند و نقاط ورود و خروج را به‌درستی تشخیص دهند.

  نوسان‌گیری ریسک بسیار بالایی دارد و بدون داشتن دانش کافی در این زمینه نمی‌توان در آن موفق بود. شناخت بازار و تحلیل تکنیکال یکی از مهارت‌هایی است که هر تریدری جهت موفقیت در نوسان‌گیری باید آن را به کار بگیرد. به کمک تحلیل تکنیکال می‌توان روند قیمت ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کرد و نوسان‌گیری را در مواقع درست پیش برد. مدیریت ریسک نیز یکی از نکاتی است که هنگام انجام این کار باید به آن توجه ویژه‌ای داشت تا متحمل ضررهای جبران‌ناپذیر نشد.

  با این اوصاف، اگر قصد دارید شروع به نوسان‌گیری در بازار ارزهای دیجیتال کنید، بهتر است ابتدا در این زمینه آموزش ببینید و با دانش کافی این کار را شروع کنید.

  قدرت تحمل ریسک خود را بدانید

  آیا می‌دانید قدرت تحملتان چقدر است؟ دانستن این موضوع برای مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال و مدیریت ریسک بسیار ضروری است. دستیابی به پاسخ این سؤال، مستلزم این است که به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • حاضر هستید تا چه حد ضرر کنید؟
  • حاضر هستید تا چقدر صبر کنید تا به سود برسید؟
  • چه میزان استرس برایتان قابل‌تحمل است؟
  • چقدر خود را فرد ریسک‌پذیری می‌دانید؟

  پاسخ به این سوالات تا حدودی می‌تواند مشخص کند که قدرت تحمل ریسک شما چقدر است. با شناخت این قدرت می‌توانید مدیریت ریسک خود را به خوبی انجام دهید و از معاملاتی که فراتر از میزان تحمل شماست، دوری کنید.

  با هر پولی در بازار ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری نکنید

  اگر یادتان باشد، مدتی پیش بورس ایران بسیار موردتوجه قرار گرفت و افراد زیادی در مدت‌زمان کوتاهی وارد بورس شدند. در آن زمان این مورد را بسیار می‌شنیدیم که افرادی ملک و خانه خود را فروخته‌اند تا با سرمایه‌گذاری در بورس و چندبرابر کردن پولشان، خانه بهتری بخرند. این یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که یک شخص می‌تواند مرتکب شود.

  بازار ارزهای دیجیتال نیز همانند بورس می‌تواند نوسانی باشد و ارزشمندترین رمزارزها ناگهان با افت ارزش مواجه شوند. در چنین بازارهایی نباید هر پول یا سرمایه‌ای را که دارید، سرمایه‌گذاری کنید.

  کل پولی را که وام گرفته‌اید، از شخصی قرض گرفته‌اید یا از فروش دارایی‌هایی مثل ملک و طلا به دست آورده‌اید، نباید به بازارهای ارز دیجیتال تزریق کنید؛ به‌خصوص اگر تنها پشتوانه‌های مالی شما باشند. با یک نوسان شدید و یک روند نزولی می‌توانید تمام دارایی‌های خود را از دست بدهید؛ به‌جای آن، بهتر است تنها بخشی از آن را، در صورت انجام مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه، در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

  ۲۰ درصد سود در هر ماه عالی است

  افراد تازه‌کاری که وارد دنیای ارزهای دیجیتال می‌شوند، متصورند که از همان معاملات اولیه باید سودهای کلانی کسب و در مدت‌زمان کوتاهی سرمایه اولیه خود را چندبرابر کنند. درست است که گاهی ازاین‌دست اتفاقات دیده شده که تریدری از یک معامله توانسته سود زیادی به دست آورد، اما به‌ندرت این اتفاق می‌افتد.

  بسیاری از تریدرها ادعا می‌کنند که ۲۰ درصد سود در هر ماه عالی است و نیازی به زیاده‌خواهی نیست.

  دنبال رمزارزهای خیلی ارزان نروید

  بازار ارزهای دیجیتال پر است از شت کوین‌ها و رمزارزهای بسیار ارزان. اگرچه این شت کوین‌ها گاهی خیلی خوب سود می‌کنند و می‌تواند سرمایه شما را افزایش دهند، اما احتمال این موضوع بسیار کم و غیرقابل‌پیش‌بینی است.

  رمزارزهای بسیار ارزان معمولاً سودی در پی ندارند و فقط سرمایه شما را با هدفی نامشخص به خود اختصاص می‌دهند. اغلب در افزایش قیمت‌های رخ‌داده نیز به‌سرعت کاهش پیدا می‌کنند و کل سرمایه افراد را از بین می‌برند.

  دو نمونه کاربردی از مدیریت موفق و شکست سرمایه ارز دیجیتال

  تا به اینجا همه آن چیزی که باید درباره مدیریت صحیح سرمایه ارز دیجیتال بدانید، با شما در میان گذاشته شد. اکنون بیایید با یک مثال فرمول موفقیت و شکست در مدیریت سرمایه در ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم:

  مدیریت موفق سرمایه

  نمونه موفقیت در مدیریت سرمایه

  فرض کنید فردی به نام علیرضا قصد دارد در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. او با انجام تحقیقات لازم، متوجه می‌شود که ارز دیجیتال بیت کوین دارای پتانسیل رشد بالایی است و تصمیم می‌گیرد که با بخشی از سرمایه خود را بیت کوین بخرد.

  علیرضا برای مدیریت سرمایه خود، از استراتژی‌های زیر استفاده می‌کند:

  • متنوع‌سازی: او علاوه بر بیت کوین، مقداری از سرمایه خود را به سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم، تتر و بایننس کوین اختصاص می‌دهد.
  • خرید پله‌ای (DCA): او هر ماه مقدار مشخصی از پول خود را به بیت کوین اختصاص می‌دهد. این کار به او کمک می‌کند تا در طول زمان، به‌طور میانگین، با قیمت‌های پایین‌تری بیت کوین خریداری کند.
  • تنظیم مجدد سبد سرمایه‌گذاری: او هر چند ماه یک‌بار، سبد سرمایه‌گذاری خود را بررسی می‌کند و در صورت نیاز، نسبت ارزهای دیجیتال موجود در سبد خود را تغییر می‌دهد.

  علیرضا با استفاده از این استراتژی‌های مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال، در طول زمان، سرمایه خود را به طور قابل‌توجهی افزایش داد؛ به‌طوری که در سال ۲۰۲۱، زمانی که قیمت بیت کوین به بالای ۶۸ هزار دلار رسید، سرمایه‌اش به بیش از ۱ میلیون دلار رسید.

  نمونه شکست مدیریت سرمایه ارز دیجیتال:

  فردی به نام محمد را متصور شوید که قصد دارد در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. او با مشاهده افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱، تصمیم می‌گیرد که تمام سرمایه خود را به بیت کوین اختصاص دهد.

  محمد برای مدیریت سرمایه خود، از استراتژی‌های زیر استفاده می‌کند:

  • تمرکز بر یک ارز دیجیتال: او تمام سرمایه خود را به بیت کوین اختصاص می‌دهد و هیچ ارز دیجیتال دیگری را نمی‌خرد.
  • عدم مدیریت ریسک: او هیچ حد ضرری را برای معامله خود مشخص نمی‌کند و هیچ مدیریتی را بر ریسک‌های احتمالی ندارد.
  • خریدوفروش با حدس و گمان: او تصمیمات خود را برای خریدوفروش بیت کوین بر اساس حدس و گمان خود می‌گیرد و از هیچ استراتژی مدیریت سرمایه ارز دیجیتال مشخصی استفاده نمی‌کند.

  بدیهی است که محمد در سال ۲۰۲۲، زمانی که قیمت بیت کوین به کمتر از ۳۰ هزار دلار رسید، سرمایه خود را از دست می‌دهد. در واقع، او بیش از ۵۰ درصد از سرمایه خود را با عدم مدیریت درست نابود می‌کند.

  گفتار پایانی

  اگر به عنوان تریدر قصد ورود به دنیای ارزهای دیجیتال را دارید، پیش از هر چیز باید مدیریت سرمایه را یاد بگیرید. بدون مدیریت سرمایه نمی‌توانید به هدف‌های ارزشمند خود دست پیدا کنید و در این صورت ممکن است تنها خاطره‌ای که از کل سرزمین رمزارزها برایتان می‌ماند، ضررهای همیشگی باشد.

  این در حالی است که با مدیریت درست سرمایه و مدیریت ریسک می‌توان به سمت هدف‌ها حرکت کرد و سودهای کلان و قابل‌توجهی به دست آورد.

  در این مقاله کلیه نکات لازم را برای مدیریت صحیح سرمایه ذکر کردیم. امیدواریم باتوجه‌به این نکات سرمایه خود را چندبرابر کرده و تجربه دلنشینی از ارزهای دیجیتال داشته باشید.

  شما چگونه سرمایه ارز دیجیتالی خود را مدیریت می‌کنید؟ به نظر شما بهترین استراتژی مدیریت سرمایه در ارز دیجیتال چیست؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 7 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. علی
   علی | 29 اردیبهشت 1403

   مطالب بسیار عالی بود
   ممنون از شما که با همت وتلاشتون درآگاه سازی دیگران تلاش میکنید

  2. نعمت
   نعمت | 28 فروردین 1403

   باسلام من همیشه مقالات علمی و پژوهشی شما را می‌خوانم و ا‌ز ریز بینی شما واقعا ممنون هستم که همیشه باعث تحولی در عملکردهای خودم میشود .سپاس

   • شبنم توایی
    شبنم توایی | 29 فروردین 1403

    سلام نعمت عزیز، ممنون که مقاله‌هارو میخونی

  3. محرم حمیدی
   محرم حمیدی | 24 فروردین 1403

   خیلی عالی خسته نباشید

  4. فرمان ایازی
   فرمان ایازی | 14 فروردین 1403

   عالی بود

  5. she.r
   she.r | 6 فروردین 1403

   بسیار عالی و مفید بود پاینده باشید.

  6. ابوالفضل
   ابوالفضل | 1 فروردین 1403

   ممنون بابت زحماتتون