آلت کوین چیست؟ معرفی بهترین آلت کوین‌ها برای خرید و فروش

تاریخ انتشار: 8 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  13 دقیقه

آلت کوین، ارز دیجیتالی به غیر از بیت کوین است. آن‌ها ویژگی‌های مشترکی با محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان یعنی بیت کوین دارند اما از جهات دیگر متفاوت هستند. درست است که بیت کوین حجم بالایی از بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد، اما آلت‌کوین‌ها هم گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری به‌خصوص توسط افراد تحلیل‌گر هستند. برای خرید و فروش آلت کوین مانند بیت کوین، شما نیاز به داشتن حساب فعال در صرافی ارز دیجیتال دارید. در این مقاله‌ی آکادمی بیت‌پین با انواع آلت‌کوین‌ها آشنا خواهید شد و در پایان 10 آلت کوین برتر 2022 را معرفی می‌کنیم. پس تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

نسخه‌ی صوتی این مقاله را می‌توانید از پلیر زیر بشنوید:

نمی توانید جلوی چیزهایی مانند بیت‌کوین را بگیرید، مثل این است که سعی کنید جلوی باروت را بگیرید. همه‌جا خواهد بود و دولت‌ها باید خود را با آن سازگار کنند.

جان مک‌آفی، بنیانگذار شرکت مک‌آفی

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  آلت کوین چیست؟

  آلت‌کوین‌ها پس از بیت‌کوین ساخته شدند.

  آلت‌کوین‌ها پس از بیت‌کوین ساخته شدند.

  به هر رمزارزی به غیر از بیت کوین، آلت کوین می‌گویند. آن‌ها ویژگی‌های مشترکی با بیت‌کوین دارند اما از جهات دیگر متفاوت هستند. برای مثال، برخی از آلت‌کوین‌ها از سازوکار اجماع متفاوتی برای تولید بلاک یا اعتبارسنجی معاملات استفاده می‌کنند. همچنین آنها با ارائه قابلیت‌های جدید یا اضافی، مانند قراردادهای هوشمند یا نوسانات قیمت پایین، خود را از بیت کوین متمایز می‌کنند.

  تعداد ارزهای دیجیتال تا ماه جولای سال 2022 حدود 9000 ارز تخمین زده شده‌است. طبق آمار سایت کوین‌مارکت‌کپ‌ (CoinMarketCap)، آلت کوین بیش از ۴۰٪ از کل بازار ارزهای دیجیتال را تا این زمان تشکیل می‌دهد. از آنجاکه ایده‌ی آلت‌کوین‌ها شبیه بیت‌کوین است، حرکات قیمت آلت کوین‌ تمایل به تقلید از مسیر بیت کوین دارد. بااین‌حال، تحلیل‌گران می‌گویند با بلوغ اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و توسعه بازارهای جدید برای این کوین‌ها، حرکت قیمتی آلت کوین‌ها از بیت کوین جدا خواهد شد.

  دانلود-کتابچه-ارز-دیجیتال-آلت کوین چیست

  چکیده مقاله

  • اصطلاح آلت‌کوین‌ها (alternativecoins) به همه ارزهای رمزپایه غیر از بیت کوین اشاره دارد.
  • تا ماه جولای 2021، با بیش از 9000 ارز دیجیتال شمارش‌شده، اعلام شد که آلت کوین ۴۰٪ از کل بازار ارزهای رمزپایه را به خود اختصاص داده است.
  • برخی از انواع اصلی آلت کوین شامل ارزهای رمزپایه مبتنی بر استخراج، استیبل، توکن‌های امنیتی و توکن‌های کاربردی است.
  • ارزهای دیجیتال اتریوم (Ethereum) و بایننس (Binance)، آلت‌کوین‌هایی هستند که تا جولای 2022 حجم معامله بالایی داشته‌اند.
  به ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود.

  به ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود.

  مفهوم اصلی آلت کوین

  آلت‌کوین (Altcoin) ترکیبی از دو کلمه آلترنِیتیو (Alternative) و کوین (Coin) بوده و شامل تمام گزینه‌های جایگزین بیت‌کوین است. چارچوب اصلی بیت کوین و آلت‌کوین مشابه است. بنابراین، آن‌ها مانند یک کامپیوتر غول‌پیکر، توانایی پردازش همزمان تعداد زیاد داده و معامله را دارند. همچنین برخی معتقد هستند که ممکن است در برخی موارد آلت‌کوینی با تبدیل‌شدن به روشی ارزان برای معاملات دیجیتال، به بیت کوین بعدی تبدیل شود. اما با تمام این شباهت‌ها، همچنان تفاوت بین این دو، بسیار است.

  بیت کوین از اولین ارزهای دیجیتال است و فلسفه و طراحی آن الگویی برای توسعه کوین‌های دیگر است. بااین‌حال، پروژه بیتکوین دارای محدودیت و کاستی‌های بسیاری است. برای مثال، سازوکار اجماعی که برای ایجاد بلوک استفاده می‌شود، انرژی‌بر و بسیار وقت‌گیر است. همچنین قراردادهای هوشمند بیت کوین نیز محدود است.

  آلت‌کوین‌ها با ایجاد تمایز از بیت‌کوین، برای خود بازار ایجاد کرده‌اند. چندین آلت کوین از روش توافق اثبات سهام (Proof of Stake) برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و زمان لازم برای ایجاد بلوک و اعتبارسنجی معاملات جدید استفاده می‌کنند.

  برای مثال، اتر، دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا است که به‌عنوان GAS (یا پرداخت هزینه‌های معامله) در قراردادهای هوشمند اتریوم (Ethereum) استفاده می‌شود.

  این تفاوت‌ها باعث جلب دیدگاه سرمایه‌گذاران شده است که آلت کوین را جایگزینی برای بیت‌کوین می‌دانند. سرمایه‌گذاران انتظار دارند سود بیشتری کسب کنند، چراکه آلت‌کوین‌ها با جذب بیشتر کاربران، افزایش قیمت خواهند داشت.

  آلت کوین ها با الگویی شبیه به بیت کوین ساخته شده‌اند.

  آلت کوین ها با الگویی شبیه به بیت کوین ساخته شده‌اند.

  انواع آلت کوین

  بسته به ویژگی‌ها و سازوکارهای اجماع، آلت‌کوین‌ها انواع مختلفی دارند. در اینجا خلاصه‌ای از مهم‌ترین موارد معرفی‌شده است.

  البته این‌‌را باید در نظر گرفت که این امکان وجود دارد یک آلت کوین در بیش از یک دسته قرار گیرد.

  آلت‌کوین‌های بر پایه استخراج

  همان‌طور که از عنوان مشخص است، این دسته از آلت‌کوین‌ها، در حال استخراج و ماینینگ هستند. بیشتر ‌آلت‌کوین‌های مبتنی بر استخراج از روش اثبات سهام (Proof of Work PoW) استفاده می‌کنند. روشی که در آن سیستم‌ها با حل مسائل دشوار، کوین‌های جدید تولید می‌کنند تا بلوک جدیدی خلق کنند. نمونه‌هایی از آلت‌کوین‌های مبتنی بر استخراج می‌توان به لایت کوین، زی‌کش و مونرو اشاره کرد.

  بیشترین آلت‌کوین‌های برتر در سال ۲۰۲۰ در دسته‌ی بر پایه استخراج قرار گرفتند. گزینه جایگزین آلت‌کوین‌های بر پایه ماینینگ، کوین‌های از قبل استخراج‌شده‌اند. این کوین‌ها از طریق الگوریتم خاصی تولید نمی‌شوند، بلکه قبل از انتشار رسمی و فهرست شدن، در بازار ارزهای دیجیتال توزیع می‌شوند. یک نمونه از کوین‌های از قبل استخراج‌شده، ارز دیجیتال ریپل با مشخصه XRP است.

  آلت‌کوین‌های استیبل (باثبات)

  تجارت و استفاده از ارزهای دیجیتال از زمان راه‌اندازی، همیشه با نوسانات همراه بوده است. استیبل کوین‌ها یا همان کوین‌های باثبات، با ایجاد ارزش مانند ارزهای فیات، فلزات گران‌بها یا سایر ارزهای دیجیتال، این نوسانات نامحدود را کاهش می‌دهند. در صورت بروز مشکل برای این ارزهای دیجیتال، دارایی سبد خرید به عنوان ذخیره‌ای برای بازیابی سرمایه دارندگان آن عمل می‌کند. نوسانات قیمت کوین‌های استیبل، از محدوده‌ی کمی بالاتر نخواهد رفت.

  ارز دیجیتال تتر، یکی از مشهورترین ارزهای دیجیتال اسیتبل است که در بسیاری از صرافی‌های رمزارزی معامله می‌شود. این کوین، پشتیبان دلار است. نمونه‌های دیگر پول‌های استیبل یو‌اس‌دی‌سی (USDC) و میکر دی‌اِی‌او (MakerDAO) هستند.

  آلت‌کوین‌های امنیتی

  توکن‌های امنیتی مانند اوراق بهادار معامله‌شده در بازارهای سهام بورس هستند، با این تفاوت که منشأ دیجیتالی دارند. توکن‌های دیجیتال، شبیه سهام سنتی هستند و بیشتر این کوین‌ها باهدف پرداخت سود سهام یا مالکیت تمام بین دارندگان معامله می‌شوند.

  آلت‌کوین‌های کاربردی

  از توکن‌های کاربردی برای ارائه خدمات در داخل شبکه بلاک چین استفاده می‌شود. برای مثال، ممکن است که برای خرید خدمات استفاده شود. برخلاف توکن‌های امنیتی، توکن‌های کاربردی سود سهام یا انتقال بخشی از مالکیت را پشتیبانی نمی‌کنند. ارز دیجیتال فایل کوین (Filecoin)، نمونه‌ای از رمزارزهای کاربردی است که برای خرید فضای ذخیره‌سازی در شبکه استفاده می‌شود.

  آلت‌کوین، یکی از گزینه‌های جذاب در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال است.

  آیا آلت کوین گزینه‌ی خوبی برای سرمایه‌گذاری است؟

  بازار آلت کوین نوپا است. تعداد آلت‌کوین‌های ذکرشده در بازار ارزهای دیجیتال در دهه گذشته به‌سرعت، چند صد برابر شده و نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد را به خود جلب کرده است. آلت‌کوین‌ها با تب‌وتاب بسیار بر پایه حرکت قیمت خود، در کوتاه‌مدت برای افراد سوددهی دارند. سرمایه‌گذاران آلت کوین، بیشتر با سرمایه‌ی کمی وارد بازار می‌شوند.

  بازارهای کوچک به دلیل عدم وجود مقررات، باعث ایجاد نوسانات و سود شیرین آلت‌کوین‌ها می‌شوند.

  برای مثال ارز دیجیتال اتریوم را در نظر بگیرید. این ارز دیجیتال در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ به بالاترین قیمت خود یعنی ۱۲۹۹٫۹۵ دلار رسید. کمتر از یک ماه بعد، این قیمت به ۵۹۷٫۳۶ دلار کاهش یافت و در پایان سال، قیمت اتر به ۸۹٫۵۲ دلار رسید. اما این آلت‌کوین ۳ سال بعد رکوردی بالاتر از ۴۰۰۰ دلار را ثبت کرد. پیش‌بینی روند بازار آلت‌کوین و ورود و خروج به‌موقع می‌تواند سود زیادی به‌همراه داشته باشد.

  اما یک مشکل اساسی درباره‌ی آلت‌کوین‌ها وجود دارد. همانطور که در ابتدای این موضوع گفتیم، بازار آلت‌کوین‌ها هنوز به حد کافی بالغ نشده است. به‌رغم تلاش‌های زیاد، هیچ معیار مناسب و مشخصی برای ارزیابی و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری روی این ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بیشتر موارد، بازار آلت کوین‌ها با گمانه‌زنی‌ها پیش می‌رود. در این بازار، ارزهای دیجیتال بسیاری بوده که نتوانسته‌اند سرمایه کافی را جذب کنند یا حتی بعد از جمع‌آوری سرمایه، به‌سادگی از بین رفته‌اند و تبدیل به یک ارز دیجیتال مرده شده‌اند. ارز دیجیتال مرده اصطلاحی است که برای کوین‌های بدون سفارش خرید و فروش استفاده می‌شود.

  بنابراین، بازار آلت‌کوین‌ها برای سرمایه‌گذاران همانند یک ریسک بزرگ در بازاری بی‌قانون و در عین حال نوظهور با نوسان بالا است. سرمایه‌گذار آلت‌کوین، باید توانایی تحمل فشارهای ناشی از نوسانات شدید قیمت را داشته باشد. اگر چنین سرمایه‌گذاری هستید گزینه‌ی خوبی را انتخاب کرده‌اید. اگر حرفه‌ای عمل کنید، بازار ارزهای دیجیتال، سود بسیار خوبی را خلق می‌کند.

  حرکات آلت کوین تقلیدی از بیت کوین است.

  حرکات آلت کوین تقلیدی از بیت کوین است.

  برای اینکه بتوانید تصمیم بهتری برای خریدوفروش در بازار آلت کوین بگیرید، دیدگاه موافق و مخالف این ارزهای دیجیتال را حتماً مطالعه کنید تا بتوانید با اطلاعات کاملی به بازار آلت کوین وارد شوید.

  دیدگاه مخالفین آلت کوین

  • آلت‌کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین، بازار سرمایه‌گذاری کوچک‌تری دارد. تا ژانویه ۲۰۲2، بیت کوین ۶۰ درصد از کل بازار ارزهای رمزپایه را در اختیار داشته است.
  • عدم وجود مقررات و معیارهای تعریف‌شده برای سرمایه‌گذاری، به این معنی است که بازار آلت کوین با سرمایه‌گذاران کمتر و نقدینگی کوچکی حرکت می‌کند. درنتیجه، قیمت‌های آنها در مقایسه با بیت کوین نوسان بیشتری دارد.
  • همیشه نمی‌توان تفاوت و موارد استفاده‌ی آلت‌کوین‌ها را تشخیص داد، تشخیص تفاوت و کاربرد بین آلت‌کوین‌های مختلف، سخت است. بنابراین، تصمیم‌گیری در مورد سرمایه‌گذاری، دشوارتر و گیج‌کننده‌تر است.
  • چندین آلت کوین «مرده» وجود دارند که منجر به از بین رفتن پول سرمایه‌گذار شده‌اند.
  مخالفان آلت کوین عقیده دارند که بیت‌کوین آینده‌ی ارزهای دیجیتال است.

  مخالفان آلت کوین عقیده دارند که بیت‌کوین آینده‌ی ارزهای دیجیتال است.

  دیدگاه طرفداران آلت کوین

  • آلت‌کوین‌ها، نسخه‌های بهتری از بیت کوین هستند، چون‌که هدف آنها جبران نقص‌های دنیای رمزارز است.
  • آلت‌کوین‌ها مانند پول‌های ثابت می‌توانند به‌طور بالقوه، هدف اصلی بیت‌کوین را در مورد واسطه برای معاملات روزانه برآورده کنند.
  • برخی از آلت کوین‌ها مانند اتر Ethereum و Ripple’s XRP قبلاً در کانون دید بررسی مؤسسات رسمی قرارگرفته‌اند که منجر به ارزیابی‌های اصولی و تایید آن‌ها شده است.
  • سرمایه‌گذاران می‌توانند طیف گسترده‌ای از آلت‌کوین‌ها را که عملکردهای مختلفی در اقتصاد ارزهای دیجیتال دارند انتخاب کنند.

  اولین آلت کوین

  ابتدایی‌ترین آلت‌کوین، نیم‌کوین (NameCoin) است که بر اساس کد بیت کوین بوده و از همان الگوریتم استفاده می‌کند. نیم‌کوین مانند بیت‌کوین، تعداد محدود ۲۱ میلیون واحد برای استخراج دارد. Namecoin در آوریل ۲۰۱۱ معرفی و از بیت‌کوین جدا شد. نیم‌کوین به کاربران این امکان را می‌دهد که با استفاده از دامنه‌های .bit، ثبت‌نام و شروع به استخراج کنند. هدف از این کار افزایش حفظ حریم خصوصی کاربران است.

  آلت کوین دیگر با عنوان لایت کوین (Litecoin) در اکتبر ۲۰۱۱ معرفی و به‌عنوان نقره‌ی دنیای رمز ارز شناخته شد. درحالی‌که این ارز دیجیتال بر پایه کد بیت‌کوین ساخته‌شده است و عملکردی شبیه به این ارز دیجیتال دارد، لایت کوین از چند جهت، تفاوت اساسی با بیت‌کوین دارد. تعداد کوین‌های لایت کوین، چهار برابر بیت‌کوین یعنی ۸۴ میلیون واحد است. برخی عقیده دارند که لایت کوین می‌تواند هدف سرمایه‌گذاری بهتری نسبت به خود بیت کوین باشد.

  تاریخچه ساخت آلت کوین و بیت کوین

  آینده آلت کوین

  یکپارچه شدن وضعیت فعلی بازار آلت کوین، دور از انتظار است. اما این احتمال هم وجود دارد که بیش از ۱۸۰۰ آلت کوین شمارش و ثبت‌شده در بازار کوین کپ مارکت، زنده بمانند. آلت کوین‌هایی که کاربرد قوی و موارد استفاده‌ی بیشتری دارند، بازارها را زیر سلطه‌ی خود قرار خواهند داد.

  برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال ایجاد تنوع در سرمایه‌گذاری بازار ارزهای دیجیتال هستند، آلت کوین راهی ارزان برای گسترش افق دید فراتر از بیت‌کوین است. گاها سرمایه‌گذاری روی آلت کوین، بازدهی چند برابری نسبت به بیت‌کوین دارد، اما نباید از خطرات سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها غافل شد. یکی از این ریسک‌ها، عدم وجود مقررات است. بلوغ بازار آلت کوین، احتمالاً باعث پیچیدگی و سرمایه‌گذاری بیشتر در این صنعت می‌شود که به‌مرور دامنه‌ی نوسانات را کاهش می‌دهد.

  سؤالات متداول آلت کوین

  Altcoin چیست؟

  اصطلاح آلت کوین (altcoin) به ارزهای رمزپایه دیگری غیر از بیت‌کوین گفته می‌شود. این کوین‌ها با گسترش قابلیت‌ها و رفع نواقص ارزهای دیجیتال، خود را از بیت کوین متمایز می‌کنند.

  ۱۰ آلت کوین برتر کدامند؟

  ۱۰ آلت کوین برتر و مشهور در بازار تا جولای ۲۰۲۱ (تیرماه ۱۴۰۰): اتریوم (Ethereum)، بایننس (Binance)، تتر (Tether)، کاردانو (Cardano)، پولکادات (Polkadot)، ریپل (XRP)، یونی سواپ (Uniswap)، تتا (Theta) و لایت کوین (Litecoin).

  قیمت آلت کوین چقدر است؟

  آلت کوین‌ها محدوده قیمت بسیار گسترده‌ای از چند سنت تا هزاران دلار دارند. برای مثال، اتر Ethereum در همان روزی که ریپل XRP، پنجمین ارز دیجیتال باارزش ۰٫۸۹ دلار معامله می‌شد، باقیمت ۱۹۷۹ دلار معامله شد.

  بهترین آلت کوین برای سرمایه‌گذاری چیست؟

  بر اساس سرمایه بازار، اتر بزرگ‌ترین و با ثبات‌ترین آلت کوین است. قابلیت‌های قرارداد هوشمند، ارزش آن را به اثبات رسانده است و بخشی از Ethereum است، مسلماً اتریوم یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌عامل‌های بلاک‌چین در چند وقت اخیر بوده است.

  آیا آلت کوین سرمایه‌گذاری خوبی است؟

  بسیاری از خطرات سرمایه‌گذاری آلت کوین‌ها در ارتباط با بیت‌کوین است. علاوه بر این، بسیاری از آلت کوین‌های کوچک، نقدینگی ندارند. اما آلت‌کوین‌های کاملاً ثابت مانند اتر و ریپل XRP رقیب بیت‌کوین هستند.

  نوسانات قیمتی آلت‌کوین‌ها بیشتر از بیت‌کوین است.

  گفتار پایانی

  آلت کوینها می‌توانند گزینه‌ی خوبی برای سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال باشد. سرمایه‌گذاران در این حوزه، چندین سهام در سبد خود دارند. درحالی‌که بعضی از آلت‌کوین‌ها مانند اتریوم با نام قابل‌تشخیص هستند، نزدیک به ۹۰۰۰ آلت کوین هنوز هیچ علامتی ندارند. می‌توان گفت که آلت کوین نماینده‌ای برای تغییر سیستم مالی و بروز پتانسیل ارزهای دیجیتال است. اما سرمایه‌گذاران قبل از سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، باید تحقیقات و بررسی‌های کافی را انجام دهند. خطرات مرتبط به آلت کوین‌ها مشابه سرمایه‌گذاری در بیت کوین و در برخی موارد حتی بیشتر است.

  Download What is Altcoin

   

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  بررسی کوتاه وایت پیپر آربیتروم؛ راه‌حل لایه دوم مبتنی بر رول‌آپ خوش‌بینانه

  پروژه  اتریوم، پیش‌گام دنیای بلاک چین، با وجود تمام نوآوری‌ه ...

  آشنایی با تلگرام استارز؛ ارز درون برنامه‌ای تلگرام

  تلگرام از ارائه ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد خسته نمی‌شود. ا ...

  چگونه بیت کوین و آزادی مالی را برای نسل زد (Gen-Z) تعریف کنیم؟

  بدون شک نسل زد دوستدار و عاشق تکنولوژی است. آنها که از روز ا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر