مارکت کپ یا ارزش بازار (Market Cap) چیست؟

تاریخ انتشار: 14 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 28 بهمن 1402
زمان مطالعه:  6 دقیقه
مارکت کپ یا ارزش بازار چیست

ارزش بازار یک شاخص ساده و مستقیم است که نشان می‌دهد یک ارز دیجیتال چقدر بازار بزرگی دارد. این شاخص به شما کمک می‌کند که تصمیم‌های هوشمندانه‌تری برای سرمایه‌گذاری بگیرید. در این نوشتار بررسی می‌کنیم که مارکت کپ چیست؟ و به ۳ رمزارز معروف در این شاخص می‌پردازیم.

مارکت کپ چیست؟

ارزش بازار یا Market Capitalization، ارزش نقدی یک شرکت، رمزارز یا دارایی است. در بازار ارز‌دیجیتال، مارکت کپ ارزش کل توکن‌ها یا کوین‌های در چرخش (استخراج شده) ضرب‌ در قیمت نقدی آن مثل دلار یا ریال است.

برای مثال، یک رمزارز با داشتن حدود ۱۰ میلیون توکن یا کوین در چرخش، به ارزش هر توکن معادل ۲۰ دلار، ارزش بازاری معادل ۲۰۰ میلیون دلار دارد. این رقم می‌تواند بزرگی یک بازار و حجم سرمایه در گردش آن را نشان دهد. مارکت کپ می‌تواند به خریدار نشان دهد که رمزارز مد نظرش یک گزینه خوب برای سرمایه‌گذاری هست یا خیر. البته باید به این نکته مهم اشاره کرد که ارزش بازار تنها شاخص برای انتخاب یک پروژه موفق نیست!

اقتصاددانان، برای به دست آوردن ارزش بازار از فرمول مارکت کپ استفاده می‌کنند.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  تغییر قیمت توکن و تغییر ارزش بازار

  در حالی که ارزش بازار می‌تواند ارزش نقدی یک پروژه، شرکت یا یک رمز ارز را نشان دهد، مهم است که بدانید این همان ورودی پول به بازار نیست. یعنی لزوماً این مقدار پول در بازار رمزارز در حال گردش نیست. چرا که از یک طرف ممکن است کوین‌های مرده یا گم شده وجود داشته باشد و از طرف دیگر، این ارزش کاملا به قیمت ارز بستگی دارد. پس یک تغییر کوچک در کل بازار، می‌تواند تا حد زیادی روی قیمت ارز اثر بگذارد.

  مثال قبلی را در نظر بگیرید: اگر هر توکن ۱۰ دلار باشد، عملاً ورود چند میلیون دلار می‌تواند قیمت هر توکن را مثلاً به ۱۵ دلار برساند. این تغییر کوچک در ارزش توکن، ارزش بازار را از ۱۰۰ میلیون دلار به ۱۵۰ میلیون دلار می‌رساند. این رشد حجم بازار به این معنی نیست که ۵۰ میلیون دلار نقدینگی جدید وارد بازار شده است. تنها تقاضای بازار بالاتر رفته و برای مثال، تقاضای ۵ میلیون دلاری از طرف یک شخص باعث شده است که ارزش بازار ۵۰ درصد افزایش پیدا کند.

  نقدینگی در بازار به چه معناست؟

  حجم بازار اساساً مربوط به تعداد دارایی‌های مبادله شده در یک دوره مشخص است. اما نقدینگی به معنای میزان سرعت خرید یا فروش دارایی بدون توجه زیاد به قیمت است.

  نقدینگی چیست؟

  نقدینگی چیست؟

  به بیان ساده، برای تغییر یک بازار با حجم بالا، به مقدار زیادی نقدینگی نیاز است تا تناسب میان عرضه و تقاضا را تغییر داد. بنابراین، اگر یک نهنگ بخواهد بازار را به سمت خاصی سوق دهد، با بالاتر بودن حجم بازار کار سخت‌تری دارد. وقتی تغییرات ناگهانی بازار یک توکن با ارزش بازار بالا سخت‌تر و زمانبرتر باشد، سرمایه‌گذاری در آن کار منطقی‌تری است.

  در مقابل، بازارهایی که حجم بازار کوچک‌تری دارند، بیشتر تحت تاثیر ورود ناگهانی حجم مشخصی از نقدینگی قرار می‌گیرند، در نتیجه، سرمایه‌گذاری در آن ریسک بیشتری دارد.

  مارکت کپ کل (Total Market Cap) چیست؟

  ارزش بازار کل یا Total Market Cap، اطلاعات بازار یک دسته از رمزارزها مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و لایت کوین است. این شاخص کمک می‌کند که تصویری کامل‌تر و واقعی‌تر از نحوۀ عملکرد رمزارزها داشته باشیم. هرچه مارکت کپ کل بالاتر برود، یعنی رویکرد مردم نسبت به رمزارزها بهتر شده و امکان رشد این بازار فراهم است.

  یک شاخص دیگر برای بررسی (به خصوص برای آلت‌کوین‌ها)، کل تعداد توکن‌های رمزارز است. رمزارزهایی مانند بیت ‌کوین، در عرضه خود محدودیت دارند. برای مثال، تنها ۲۱ میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت. در مقابل، آلت کوینی مانند ریپل ۱ میلیارد واحد عرضه خواهد شد و اتریوم محدودیت عرضه کل ندارد.

  کوین‌هایی که میزان عرضه کمتری دارند، به خاطر این محدودیت، قیمت بیشتری هم خواهند داشت. فارغ از همۀ عوامل دیگر مانند تکنولوژی، تیم توسعه دهنده، سابقۀ رمزارز و غیره، ریپل در مقایسه با بیت کوین، به طور طبیعی قیمت بسیار کمتری خواهد داشت.

  هنگام ارزیابی رمزارزها فقط به قیمت کوین دقت نکنید. مثلا اگر بیت کوین کش ۱۰۰۰ دلار و ریپل ۱ دلار بود، بنا را بر این نگذارید که حتماً بیت کوین کش ارز بهتری است. حجم بازار به شما نشان می‌دهد سرمایه در گردش رمزارز در کل بازار چقدر است و چقدر بین مردم اعتبار دارد.

  شاخص حجم معاملات روزانه (Volume) چیست؟

  حجم معاملات بازار در روز (۲۴ ساعت) یک شاخص دیگر برای سنجش بزرگی بازار یک رمزارز در بازار ارزهای دیجیتال است. یعنی هر رمزارز چقدر به دلار تبدیل و معامله شده است. حجم معاملات روزانه می‌تواند میزان پول درگردش در طول ۲۴ ساعت در بازار یک رمزارز را نشان دهد. بالاتر رفتن حجم معاملات روزانه یک کوین تاثیر زیادی بر قیمت لحظه‌ای آن و نوسان بیشتر قیمت در طول روز دارد.

  ۳ رمز ارز معروف با بالاترین مارکت کپ

  رمزارزهایی که مارکت کپ بالایی دارند، تقریباً معروف‌ترین رمزارزها هستند. بیت کوین، اتریوم و تتر رتبه اول تا سوم جدول مارکت کپ را در بازار ارزهای دیجیتال در اختیار دارند. در ادامه، توضیح مختصری دربارۀ هر رمزارز خواهیم داد.

  ۱- بیت کوین

  بیت‌کوین با داشتن مارکت کپ کل به ارزش ۹۳۸ میلیارد دلار (در حال حاضر) در حال حاضر بزرگترین سهم را در بازار ارزهای دیجیتال دارد. امروزه بیشترین حجم معامله بیت کوین در دنیا در صرافی‌های بایننس، هوبی گلوبال و بای‌بیت انجام می‌شود.

  بیت کوین یک رمزارز غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۰۸ توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. خود بیت کوین در سال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد. زمان نوشتن این مقاله قیمت بیت کوین ۴۹ هزار دلار و حجم معاملات روزانۀ آن ۴۴میلیارد دلار است. بیت کوین در شاخص حجم معاملات روزانه، رتبه دوم را بعد از تتر دارد.

  کوین مارکت کپ بیت کوین

  کوین مارکت کپ بیت کوین

  ۲- اتریوم

  اتریوم در واقع یک شبکه بلاکچین است که رمزارز اصلی آن اتر نام دارد. اتر در حال حاضر در بازار با همان نام اتریوم شناخته می‌شود.

  مارکت کپ اتریوم امروز به ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است. بزرگی مارکت کپ این رمزارز رتبه دوم بازار بزرگتر از کل مارکت کپ حدود ۱۰۰ رمزارز شناخته شده در بازار است. قیمت روز اتریوم ۴۲۰۰ دلار و حجم معاملات روزانه آن ۳۰ میلیارد دلار است. رتبه اتریوم در شاخص حجم معاملات روزانه سوم و بعد از بیت کوین است.

  کوین مارکت کپ اتریوم

  کوین مارکت کپ اتریوم

  ۳- تتر

  تتر رتبه سوم مارکت کپ را در بازار ارزهای دیجیتال از آن خود کرده است. این رمزارز نسخه دیجیتالی دلار آمریکا است و هر توکن آن حدوداً یک دلار ارزش دارد. تتر از جمله رمزارزهایی است که پشتوانه واقعی دلاری دارند. این رمزارز تلاش می‌کند ارزش خود را برابر با دلار حفظ کند.

  مارکت کپ تتر به اندازه ۶۸ میلیارد دلار آمریکا و حجم معاملات روزانه آن حدود ۶۵ میلیارد دلار است. تتر، با داشتن این حجم از معامله در روز، رتبه اول را در این شاخص بین ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده است.

  کوین مارکت کپ تتر

  کوین مارکت کپ تتر

  معرفی سایت CoinMarketCap

  وبسایت CoinMarketCap یک مجموعه فعال و به‌روز برای به دست آوردن اطلاعات دربارۀ مارکت کپ ارزهای دیجیتال مهم و فعال در دنیا است. این وبسایت اطلاعات کامل ۱۰۰ کوین و توکن برتر دنیا را در خود دارد. وبسایت کوین مارکت کپ در سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرد. در سال ۲۰۲۰ مجموعه بایننس این وبسایت را خرید. در حال حاضر، نشریات معتبر خبری، تریدرهای ارز دیجیتال و حتی دولت‌ها از این وبسایت به‌عنوان منبع معتبر اطلاعات بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

  اهمیت مارکت کپ در سرمایه‌گذاری چقدر است؟

  چقدر شاخص مارکت کپ یا همان ارزش بازار در سرمایه‌گذاری روی یک کوین اثرگذار است؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند که این شاخص می‌تواند گمراه کننده باشد. ترس از سرمایه‌گذاری روی کوین‌هایی با حجم بازار کم یا بیش از حد امیدوار بودن به کوین‌هایی با حجم بازار بالا، شاید سرمایه‌گذاران را ناامید کند.

  در واقع، ارزش بازار به خریدار نشان می‌دهد که برای سرمایه‌گذاری در یک ارز دیجیتال باید چقدر ریسک کند. هرچه مارکت کپ بزرگ‌تر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری در آن کمتر خواهد بود. چرا که این رمزارزها دوره رشد را گذرانده و در حال حاضر به ثبات نسبی و حداقلی رسیده‌اند.

  در مقابل سرمایه‌گذاری روی رمزارزهایی با مارکت کپ کوچک‌تر یک فرصت برای رشد سریع و شارپی اصل سرمایه خواهد داشت. رمزارزهای جدید با مارکت کپ کوچک هنوز فرصت رشد بیشتری دارند و اگر اهل ریسک باشید، گزینه‌های خوبی برای بخشی از سرمایه گذاری شما هستند. چرا که از یک طرف امکان سوددهی فراوان دارند اما از طرف دیگر ممکن است به شکل ناگهانی ارزش خود را از دست بدهند.

  مارکت کپ می‌تواند به ما یک دید کلی، خارج از هیاهوی بازار ارائه کند. به خصوص در مورد آلتکوین‌‌ها این نگاه خارج از هیاهو، بسیار سرنوشت‌ساز است و تصمیمات دقیق و آگاهانه از همین نگاه آغاز می‌شوند. تمام نکاتی که گفته شد تنها می‌تواند قسمتی از ریسک‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را نشان دهد و برای سرمایه‌گذاری با ریسک کمتر، باید عوامل دیگر را هم در نظر گرفت.

  گفتار پایانی!

  در بالا دانستیم که مارکت کپ چیست؟ ارزش بازار مانند هر شاخص دیگری، تنها یک سهم در تصمیم‌گیری شما برای سرمایه‌گذاری روی یک کوین دارد. همیشه قبل از ورود به بازار یک رمزارز، شاخص‌ها و عوامل مختلف موثر را بسنجید و تنها یک شاخص را مدنظر قرار ندهید. با این حال، هنگام ورود به بازار یک رمزارز، بزرگی مارکت کپ می‌تواند خیالتان را از بابت ادامه کار رمزارز حداقل برای چند سال آینده راحت کند. هرچه این حجم بیشتر باشد، احتمال از بین رفتن کوین بسیار کاهش می‌یابد.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

  کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

  پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

  استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

  دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

  دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر