تفاوت بین معاملات لانگ (Long) و شورت (Short) چیست؟

تاریخ انتشار: 17 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 3 اسفند 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
تفاوت بین معاملات لانگ (Long) و شورت (Short) چیست؟

معامله‌گران ارز دیجیتال، بیشتر از اصطلاحات مخصوص در این حوزه استفاده می‌کنند که برای بسیاری از تازه‌واردها قابل درک نیست. اصطلاحات لانگ (long) و شورت (Short) از کلمات پرکاربرد در معاملات بازار کریپتو هستند. این دو عبارت، بیانگر دید و اعتقاد یک تریدر ارز دیجیتال هستند. معامله‌گران با استفاده از این دو اصطلاح، پیش‌بینی خود را درباره کاهش یا افزایش قیمت ارز دیجیتال بیان می‌کنند.

در این نوشته‌ی آکادمی بیت پین، مفهوم این دو اصطلاح را به‌ویژه برای تازه‌واردها توضیح خواهیم داد.

پوزیشن لانگ (Long) و شورت (Short) چیست؟

استراتژی‌های لانگ (Long) و شورت (Short)، نوعی هدف‌گذاری برای به دست آوردن سود به‌کار برده می‌شوند. در استراتژی لانگ (Long)، تریدر ارز دیجیتال امیدوار است که قیمت از یک نقطه مشخص، افزایش یابد، در این حالت می‌گوییم که تریدر وارد پوزشین لانگ شده است.

در استراتژی شورت (Short)، معامله‌گر انتظار دارد که قیمت از یک نقطه مشخص کاهش یابد. با این دو استراتژی، معامله‌گران تلاش می‌کنند تا بیشترین سود را از معاملات کسب کنند. در این حالت می‌گوییم که معامله‌گر وارد پوزیشن شورت شده است.

شما می‌توانیددر بازار رمزارزها با هدف سودگیری پوزیشن‌های لانگ (Long) یا شورت (Short) بازکنید.

در نمودار زیر به‌سادگی می‌توانید روند بازارهای صعودی در استراتژی‌های لانگ و در بازارهای نزولی، استراتژی‌های شورت را ببینید.

تفاوت بین معاملات لانگ (Long) و شورت (Short) چیست؟

تریدرهای ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، به‌طور معمول در زمان کاهش قیمت ارز دیجیتال، آن را می‌خرند و با افزایش قیمت، آن ارز دیجیتال را می‌فروشند.

یعنی زمانی که قیمت شروع به رشد می‌کند، وارد پوزیشن لانگ می‌شوند و زمانی که قیمت از سطح مقاومت خود برمی‌گردد، وارد استراتژی شورت می‌شوند.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  پوزیشن شورت چیست؟

  ورود به پوزیشن شورت در خرید و فروش ارزهای دیجیتال، نیازمند تجربه و دانش بسیار زیاد است. معاملات شورت برای بسیاری از علاقه‌مندان دنیای رمزارزها، پیچیده است. اما با این حال لازم نیست که نگران باشید، چرا که اینجا به‌سادگی با مفهوم پوزیشن شورت آشنا می‌شوید.

  فرض کنید که در یک روز داغ تابستانی در حال تحلیل قیمت اتریوم  هستید، به این نتیجه رسیده‌اید که قیمت این ارز دیجیتال کاهش می‌یابد.

  در این صورت دو راه پیش پای خود دارید:

  1. تمام سرمایه‌ی خود را بفروشید و از بازار خارج شوید.
  2. برای کسب سود از کاهش قیمت وارد پوزیشن شورت شوید.

  چگونه می‌توان از کاهش قیمت ارز دیجیتال سود کرد؟

  با کمک ویژگی سفارش محدود یا به‌اصطلاح قرارداد محدود، تریدرهای ارز دیجیتال می‌توانند زمانی که قیمت یک رمزارز در حال کاهش است، در پنل صرافی آنلاین ارز دیجیتال خود، تنظیم کنند که اگر قیمت آن ارز دیجیتال، به رقم Y کاهش یابد، پاداش دریافت کنند.

  به‌بیان‌دیگر، پوزیشن شورت (Short) یعنی پیش‌بینی کاهش قیمت و دریافت جایزه به ازای درست از آب درآمدن تحلیل و پیش‌بینی.

  تریدر ارز دیجیتال در استراتژی‌های شورت امیدوار است که قیمت کاهش یابد تا دارایی فروخته‌شده را در قیمت کمتری خریداری کند و در زمان صعود قیمت ارز دیجیتال، به فروش برساند.

  در بازار ارزهای دیجیتال می‌توانید ابتدا خرید کنید و سپس برای فروش اقدام کنید، یا برعکس، ابتدا بفروشید و سپس همان ارز دیجیتال را با قیمت موردنظر بخرید.

  در بین تریدرهای ارز دیجیتال، شورت (Short) و فروختن (Sell) مفهوم یکسانی دارند و به‌طورمعمول از این دو عبارت به‌جای هم استفاده می‌شود.

  چه زمانی وارد پوزیشن شورت می‌شویم؟

  بسیاری از مردم عادی وقتی‌که قیمت ارز دیجیتال در حال کاهش است، تصمیم به خروج از بازار و فروش دارایی‌های خود می‌گیرند. اما تریدرها وقتی که قیمت ارز دیجیتال کاهش میابد، وارد پوزیشن شورت می‌شوند.

  چگونه وارد پوزیشن شورت شویم؟

  اولین صرافی ارز دیجیتال که پوزیشن شورت را وارد دنیای ارزهای دیجیتال کرد، صرافی آنلاین Bitfenix بوده است. اما در حال حاظر بسیاری از صرافی‌های خارجی این امکان را به کاربر میدهند که بر روی سقط قیمت ارزها شرط بندی کنند.

  چه زمانی وارد پوزیشن شورت (Short)

  چه زمانی وارد پوزیشن لانگ شویم؟

  زمانی که پیش‌بینی می‌کنید که قیمت ارز دیجیتال مورد تحلیل شما، به‌احتمال‌زیاد، افزایش قیمت دارد باید وارد پوزیشن لانگ شوید. اما برای درک بهتر مثال قبلی را در مورد این پوزیشن بررسی می‌کنیم.

  فرض کنید در همان حالت مثال قبلی که در حال تحلیل ارز دیجیتال اتریوم (ETH) در تایم فریم روزانه هستید، پس از تحلیل تکنیکال متوجه شدید که قیمت این ارز افزایش می‌یابد و تا ۱۴ روز آینده به‌احتمال زیاد تا ۱۰۰% سود خواهد داد. در این صورت شما با هدف پوزیشن لانگ (Long) وارد معامله می‌شوید.

  این نوع معاملات هم در صرافی‌ها قابل تنظیم است. برای تصمیم درست باید تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال را با دانش بالا روی ارز دیجیتال مورد هدف خود انجام دهید.

  برای تحلیل قوی نیاز است که در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال باشید و اخبار ارزهای دیجیتال را به‌طور منظم دنبال کنید تا به‌مرور به درک عمیقی از رخدادهای بازار برسید.

  البته مهم نیست که با چه نوع روشی تحلیل می‌کنید، اما مهم است که مطمئن باشید که پوزیشن لانگ (Long) شما، سود ده خواهد بود.

  ارزهای دیجیتال هم مانند سهام شرکت‌ها عمل می‌کنند. به این معنی که به‌طور معمول با ارزهای فیات، به‌ویژه ارز دیجیتال تتر معامله می‌شوند و همیشه در تلاش هستند تا قیمت خود را افزایش دهند و ارزشمندتر از گذشته شوند.

  خرید و فروش در پوزیشن های لانگ و شورت ارزهای دیجیتال

  ریسک بالا

  پوزیشن شورت پرریسک است. چرا که احتمال دارد بررسی و تحلیل‌های شما اشتباه باشد و سرمایه خود را از دست بدهید. ممکن است شما بر اساس تحلیل‌های خود، کاهش قیمت را پیش‌بینی کرده باشید و وارد پوزیشن شورت شده باشید، اما برعکس پیش‌بینی، ناگهان قیمت افزایش پیدا کند و شما در این صورت از بازار جا حواهید ماند.

  گفتار پایانی

  معاملات سفارش محدود یا فیوچر در دنیای ارزهای دیجیتال، پرطرفدار هستند و امکان کسب سود در روند نزولی قیمت را برای تریدرها فراهم می‌کنند. اگر بدون دانش و اطلاعات کافی وارد این استراتژی‌ها شوید، شک نکنید که ضرر خواهید کرد و ممکن است تمام سرمایه‌ی خود را از دست بدهید. ما در آکادمی بیت پیت تلاش کردیم تا نکات مهم و لازم را در مورد پوزیشن های لانگ و شورت به شما کاربران عزیز منتقل کنیم. البته امیدواریم که در این هدف موفق شده باشیم.

  اما اگر سوالی در ذهن شما باقی‌مانده است حتماً آن را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید تا کارشناسان آکادمی بیت پین در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ دهند.

  تجربه شما از پوزیشن لانگ (Long) و شورت (Shor) چه بوده است؟ بیشتر باعث کسب سود شده است یا ضرر و از دست رفتن دارایی؟

   

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

  اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از تو ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه بسیاری از فعالان آشنا به ار ...

  دیدگاه‌ها 19 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. امیر
   امیر | 6 مرداد 1402

   سلام یه ویدیو اموزشی راجب بازکردن معاملات شورت ولانگ میذارید لطفا

  2. نریمان
   نریمان | 20 اردیبهشت 1401

   سلام در معاملات شورت مقدار دقیق ریزش باید تعیین بشه و یا در هر مقداری ک بازار تو ریزش هست میتونیم معامله sellرو ببندیم؟❤

  3. شهرام
   شهرام | 15 اسفند 1400

   سلام
   در مورد پوزیشن شورت گرفتن بیشتر توضیح دهید.

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 16 اسفند 1400

    سلام شهرام عزیز
    به زودی ویدیوی آموزشیش رو منتشر می کنیم.

  4. سیلاب
   سیلاب | 26 بهمن 1400

   سلام در بیت پین یا هر صرافی دیگه ایرانی ، کلا آیا معامله شورت یا سل داریم ؟

  5. علی سطحی
   علی سطحی | 19 بهمن 1400

   سلام وقت بخیر در رابطه با مطالب سپاسگذارم 🙏
   فقط یه خواهش، مطمئنا خیلی از کاربران هم بیان کردن (کارمزد این زرد ارزهارو خواهشاااا کم کنید که بتونیم روش سود مناسبی هم ما وشما بگیریم)

  6. ریحانی
   ریحانی | 16 دی 1400

   با تشکر از مطالب خوبتان

  7. رضا
   رضا | 16 دی 1400

   سلام در صرافی بیت پین میتوانیم پوزیشن لانگ و شورت استفاده کرد؟

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 15 فروردین 1401

    سلام رضای عزیز
    خیر، در بیت‌پین امکان استفاده از این ابزار به دلیل ممنوعیت در ایران، وجود نداره.

  8. اسماعیل
   اسماعیل | 11 دی 1400

   سلام . چگونه می توانیم با اهرم از بیت پین خرید کنیم

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 12 دی 1400

    سلام اسماعیل عزیز
    امکان خرید با اهرم در ایران ممنوع هست. هیچ صرافی ایرانی از این ابزار پشتیبانی نمی کنه.

  9. سعید رنجبر
   سعید رنجبر | 4 آذر 1400

   سلام وقت بخیر پوزیشن لانگ و شورت رو چه صرافی داره و صرافی بیت پین داره چون من تازه وارد ارز دیجیتال شدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  10. رضا
   رضا | 26 آبان 1400

   سلام بنده چندین بار هست با لانگ خرید میکنم، و ارزش لانگ ارزی که خریدم تا 10 برابر بالا میره ولی تعداد ارز من رو به اندازه ای که سود کردم کم میکنه، یعنی هم سود و هم تعداد سهمی که به اون اندازه سود کردم کم میشه.

  11. رامین
   رامین | 23 آبان 1400

   سلام
   با تشکر از صرافی بسیار خوبتون 🌹
   لطفا نحوه‌ی پوزیشن گذاری لانگ و شورت رو با اپلیکیشن توضیح بدید .
   ممنون

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 25 آبان 1400

    سلام رامین عزیز، ممنون از شما.
    به زودی محتوای ویدیویی در این مورد منتشر خواهد شد.

  12. کارن آهنگری
   کارن آهنگری | 27 شهریور 1400

   سلام
   علی عزیز ممنونم از لطفتون.
   تمام تلاش ما بهبود تجربه‌ی کاربری شما کاربران عزیز بیت پین است. تیم توسعه‌ی فنی هم مدام در حال بهبود عملکرد اپلیکیشن هستند.
   خوشحالیم که کاربران وفاداری چون شما رو در کنارمون میبینیم.
   پرسود باشید!

  13. علی
   علی | 27 شهریور 1400

   باسلام وخسته نباشید خدمت تیم بیت پین که کاملترین صرافی داخلی هست من بیشتر با آپ موبایل بازار رو چک میکنم اما خیلی کند عمل می‌کنه از تیم توسعه دهنده صرافی خواهش میکنم فکری باحال این مسئله بکنم باز هم دستخوش انشاالله درآیند نزدیک میترکوننم

  14. علیرضا سعیدی
   علیرضا سعیدی | 3 شهریور 1400

   سلام من می‌خوام خرید کنم و در جاهای دیگر این کار را کردم ولی همه زندگیم رفت وحالا کلا ۲۵تومن دیگر برایم مانده میشه منرا راهنمای کنید که چی بخرم تازه ثبت نام کردم ممنونم

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 3 شهریور 1400

    سلام دوست‌ عزیز.
    در حد پیشنهاد می‌تونید از واچ لیست هفتگی استفاده کنید. اما مسئولیت تمام خرید و فروش با خود کاربر هست.