لیکوئید شدن (از دست دادن رمزارزها) چیست؟

بررسی مفهوم لیکوئیدیتی یا نقدینگی ارز دیجیتال؛
توسط کارن آهنگری
|
9 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  5 دقیقه
لیکوئید شدن چیست؟

لیکوئید شدن مفهومی است که برای انتخاب بهترین صرافی آنلاین ارز دیجیتال و استفاده از قابلیت‌های مختلف این صرافی‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر تا کنون با این مفهوم به خوبی آشنا نشده اید، نگران نباشید؛ زیرا قرار است در این مقاله به زبان ساده و کاملا روان به بررسی آن پرداخته و تمام و کمال شما را درباره شرایط  لیکویدی (نقد شوندگی) ارزهای دیجیتال آشنا کنیم؛ همراه ما بمانید.

لیکوئید شدن چیست؟

لیکوئید شدن چیست و چه اهمیتی در بازار ارزهای دیجیتال دارد؟ مفهوم نقدشوندگی و نقدینگی ارز‌های دیجیتال یکی از مهم‌ترین مفاهیم مربوط به این بازار است. در بازاری که کاربر در هر لحظه ممکن است با چالش‌های مختلفی روبرو شده و شرایط پیچیده‌ای برای وی رقم بزند، لزوم اطلاع از مفاهیم این چنینی قبل از وارد شدن به بازار اهمیت بسیار زیادی دارد. هر چند در حال حاضر وجود صرافی آنلاین ارائه دهنده خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال، باعث شده تا کاربران خیلی راحت بتوانند به معاملات خود بپردازند؛ اما با این حال لازم است تا معامله گران و تریدرها نیز با مفاهیم مختلف بازار آشنا باشند. این آشنایی همچنین می‌تواند باعث انتخاب ارزهای دیجیتال بهتری برای سرمایه‌گذاری نیز گردد.

اصطلاح لیکوئید در بازار ارزهای دیجیتال، سه معنای مختلف دارد: 1. لیکوئید بودن یک رمزارز 2. لیکوئید بودن صرافی ارز دیجیتال 3. لیکوئید شدن کاربر در صرافی.

تعداد افرادی که روزانه بیت کوین معامله می‌کنند نسبت به ارزهای دیجیتال تازه به دوران رسیده، چقدر متفاوت است؟ بسیاری از ارزهای دیجیتال اصلا معتبر نبوده و خیلی از افراد آن‌ها را نمی‌شناسند. این دو مفهوم یک واقعیت بسیار بزرگ در مقایسه میان بیت کوین و این ارزها را نشان می‌دهد. معاملات بیت کوین در جهان به قدری حجم زیادی دارد که حتی چند میلیون دلار نیز عدد قابل توجهی در بازار آن نبوده و این عدد در کمتر از چند ثانیه نقد خواهد شد. شما می‌توانید بیت کوین‌های خود را با قیمت بیش از 1 میلیارد تومان در کمتر از چند ثانیه تبدیل به پول نقد کنید. اما برای یک ارز دیجیتال گم نام حتی چند ده دلار نیز می‌تواند عدد بسیار زیادی باشد و اصلا امکان نقد کردن چند صد هزار دلار در آن‌ها وجود ندارد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  لیکوئید شدن به چه عواملی بستگی دارد؟

  لیکوئید شدن در واقع به معنی نقد شوندگی و یا نقدینگی ارز دیجیتال است. مفهومی که به صورت مستقیم به مقدار حجم بازار ارز دیجیتال مربوط به، تعداد معامله گران و محبوبیت آن و حجم معاملات آن در طول یک روز باز می‌گردد. هر چقدر این اعداد بالاتر باشند، امکان معامله آن نیز ساده‌تر است. این مفهوم البته تنها مختص به بازار ارزهای دیجیتال نبوده و در سایر بازارهای مالی حتی در بورس خودمان نیز با عبارت‌های مشابه معنی می‌شود. لازم است تا کاربران با این مفهوم برای تک تک ارزهای دیجیتال آشنا باشند و حتما در مواقع معاملات به نکات مربوط به آن دقت کنند.

  لیکوئید شدن در واقع به معنی نقد شوندگی و یا نقدینگی ارز دیجیتال است

  لیکوئید شدن در واقع به معنی نقد شوندگی و یا نقدینگی ارز دیجیتال است

  اهمیت لیکوئید شدن در بازار ارزهای دیجیتال

  برای درک هر چه بهتر اهمیت لیکوئید شدن در ارزهای دیجیتال، شما را با یک مثال ساده از بازار بورس خودمان همراه می‌کنیم. در بازار بورس ایران سهم‌هایی مانند فولاد، فملی، وتجارت و مواردی از این دست ارزش بازار بسیار زیادی داشته و شما می‌توانید حتی چند میلیارد تومان را نیز در این سهم‌ها سرمایه گذاری کنید. برای خروج از چنین سهم‌هایی با این میزان سرمایه نیز با چالش خیلی زیادی روبرو نخواهید شد و می‌توانید در کمتر از چند ساعت، تمام دارایی‌های خود را به پول نقد تبدیل کنید. اما در این بین سهم‌هایی مانند لکما، کدما و مواردی از این دست هم هستند که کل ارزش بازار آن‌ها ممکن است به این اعداد و ارقام هم نرسد.

  حال تصور کنید که چند میلیارد از این سهم‌های کوچک را خریداری کرده باشید. حتی در سودهای بالا نیز اصلا خریداری وجود ندارد که شما بتوانید پول خود را نقد نمایید. این موضوع مهم در بازار با عنوان میزان نقدینگی شناخته می‌شود که در بازار رازهای دیجیتال نیز دقیقا به همین ترتیب وجود دارد. شما باید بر اساس میزان ارزش بازار و معاملات روزانه یک ارز دیجیتال، سرمایه مورد نظر برای ورود به آن را در نظر بگیرید. در غیر این صورت ممکن است در یک دام بسیار بزرگ گرفتار شده و عملا حتی نتوانید تمام دارایی خود را به پول نقد تبدیل کنید. این مهم در بازار ارزهای دیجیتال با عنوان لیکوئید شدن شناخته می‌شود.

  آیا در ارزهایی با لیکوئیدی پایین، سرمایه‌گذاری کنیم؟

  سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال باید تحت تاثیر فاکتورهای بسیار زیادی صورت پذیرد. اینکه یک ارز قابلیت لیکوئید شدن کم یا زیادی دارد، تنها یک عامل بوده و باید برای این منظور عوامل مختلفی را بررسی کنید. اما چیزی که مسلم است نباید در ارزهای دیجیتال با قابلیت لیکوئید پایین، اقدام به سرمایه‌گذاری با میزان دارایی خیلی زیاد نمایید. حتی بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که بهتر است در این ارزها وارد نشده و سرمایه خود را به سمت ارزهای دیجیتال با قابلیت لیکوئید شدن بیشتر ببرید.

  اهمیت لیکوئید صرافی آنلاین ارز دیجیتال

  لیکوئید شدن در صرافی ارز دیجیتال نیز اهمیت خاص خود را دارد. برای مثال صرافی را در نظر بگیرید که تعداد معامله گران اندکی داشته و عملا تمام معاملات در آن در میان افراد محدودی انجام‌ می‌پذیرد؛ در چنین شرایطی در وهله اول اصلا ورود پول زیاد و سرمایه بالا به این صرافی امکان پذیر نبوده و کاربر را با ریسک بسیار زیادی مواجه‌ می‌سازد. تصور کنید که برای خرید بیت کوین سعی دارید تا از خدمات یک صرافی آنلاین استفاده کنید. آیا صرافی که کل گردش مالی آن به یک بیت کوین هم نمی‌رسد، می‌تواند گزینه مناسبی برای معامله چند بیت کوین برای شما باشد؟

  جمع بندی و نتیجه گیری

  لیکوئید یک مفهوم بسیار مهم در بازار ارزهای دیجیتال است که هم در انتخاب سرمایه‌گذاری  برای معامله و هم در انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال اهمیت پیدا‌ می‌نماید. اگر به این مفهوم در زمان معاملات خود دقت نکنید، خیلی زود ممکن است با یک چالش بسیار بزرگ روبرو شده و حتی در صورت کسب سودهای قابل توجه نیز نتوانید معاملات خود را ببندید. مشکلی که حتی در ماه‌های اخیر تبدیل به یک راه‌کار فریبنده برای برخی از سرمایه داران شده و با این تکنیک، افراد زیادی را وارد بازار ارزهای دیجیتال گمنام نموده و سرمایه‌های آن‌ها را از چنگشان در‌ می‌آورند. مشکلی که تنها راه برون رفت از آن، داشتن اطلاعات کافی و آگاهی نسبت به لیکوئید شدن ارزهای دیجیتال است.

  سرمایه خود را به سمت ارزهای دیجیتال با قابلیت لیکوئید شدن بیشتر ببرید.

  سرمایه خود را به سمت ارزهای دیجیتال با قابلیت لیکوئید شدن بیشتر ببرید.

  سوالات متداول

  1. لیکوئید شدن چیست؟

  مقدار نقدشوندگی ارزهای دیجیتال در اصطلاح لیکوئید شدن نامیده می‌شود.

  1. کدام ارزهای بیشتر قابلیت لیکوئید شدن را دارند؟

  بیت کوین، اتریوم و تتر به عنوان ارزهای دیجیتالی با بیشترین میزان لیکوئید شدن شناخته می‌شوند.

  1. لیکوئید شدن صرافی آنلاین چیست؟

  هر چقدر حجم معاملات و تعداد افراد معامله کننده در یک صرافی بیشتر باشد، لیکوئیدیتی آن نیز بیشتر خواهد بود.

  1. آیا خرید ارز دیجیتال با قابلیت لیکوئیدی پایین، ریسک زیادی دارد؟

  بله! چنین معاملاتی مخصوصاً در حجم بالا، ریسک بسیار زیادی خواهند داشت.

  1. لیکوئید شدن تریدر به چه معنی است؟

  کاهش دارایی تریدر در زمانی که از ضریب اهرمی استفاده‌ می‌نماید، به میزانی که دیگر امکان معامله در بازار را نداشته باشد، اصطلاحا با عنوان لیکوئید شدن تریدر شناخته می‌شود.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. ابوالفضل جوکار
   ابوالفضل جوکار | 12 فروردین 1401

   تا آخرش رو فهمیدم ولی خوب بود ضریب اهرمی رو هم توضیح میداید

  2. ابوالفضل طاهری
   ابوالفضل طاهری | 15 آذر 1400

   سلام. خسته نباشید
   اولا چرا صرافی‌های ایرانی ضریب اهرمی ندارن و دوما چه اتفاقی میفته که سرمایه تریدر بعد از اهرم بالا زدن لیکوئید میشه و راه جلوگیری از لیکوئید شدن تریدر در زمان اهرم زدن رو توضيح بدین

  3. کریم
   کریم | 12 آذر 1400

   لطفا درخصوص شناخت از رمز ارزها ازجمله مقادیر رمز ارزهای.معامله شده در ماهها ,شرکتهایی پشتیبانی کننده و تیم های فناوری ان رمز ارز و….