ترید چیست؟ تریدر به چه کسی گفته می‌شود؟

تاریخ انتشار: 9 آذر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  21 دقیقه
ترید چیست؟

ترید به فعالیت خریدوفروش دارایی‌های مالی مانند ارز دیجیتال یا سهام گفته می‌شود و تریدر هم فردی است که با تحلیل بازار، استراتژی‌های مختلف و ابزارهای مالی، سعی می‌کند از نوسانات قیمت سود کسب کند.

ترید یکی از روش‌های محبوب و پردرآمد سرمایه‌گذاری در دنیای امروز است. و یکی از مفاهیم اصلی در علم اقتصاد به شمار می‌رود که در آن تریدر یا همان خریدار در قبال دریافت خدمات یا محصول، به فروشنده پول پرداخت می‌کند؛ برای مثال، این اصطلاح در دنیای ارزهای دیجیتال به فعالیت خرید و فروش رمزارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل گفته می‌شود که به عنوان نقدینگی جهانی، پول بدون نظارت و سرمایه‌گذاری آینده شناخته می‌شوند.

درواقع، اصطلاح ترید کردن (Trading) بیشتر به معاملات کوتاه‌مدتی اشاره دارد که در آن‌ها، کاربر از نوسانات قیمتی سود دریافت می‌کند. روش‌های زیادی برای ترید کردن وجود دارد که باعث کسب سود در بازه‌های زمانی کوتاه و بلندمدت می‌شوند. در این مقاله از بیت پین، به طور کامل با مفهوم ترید، نکات مهم مربوط به این فعالیت، روش‌های معامله و چگونگی انجام آن‌ها توسط تریدرها آشنا می‌شوید.

ترید کردن چیست؟

ترید یعنی خرید و فروش دارایی‌های مالی با هدف کسب سود! دارایی‌های مالی، مانند ارزهای دیجیتال و سهام قابل خرید و فروش بوده و می‌توان از این کار سود قابل‌توجهی به دست آورد. ارزهای دیجیتال از طریق صرافی‌های آنلاین به یکدیگر تبدیل می‌شوند و می‌توان در بسیاری از کشورها، از آن‌ها برای خرید کالاها و خدمات یا سرمایه‌گذاری استفاده کرد. البته قوانین کشورهای مختلف درباره ارزهای دیجیتال متفاوت است؛ برخی آن را قانونی می‌دانند و برخی دیگر ممنوع اعلام کرده‌اند.

بورس و فارکس نیز جزو بازارهایی است که می‌توان در آن‌ها به ترید پرداخت. ترید یا معامله می‌تواند فعالیتی سودآور یا بسیار پرخطر باشد؛ قیمت ارزهای دیجیتال یا سهام بسیار نوسانی است و ممکن است ارزش این دارایی‌ها در عرض چند دقیقه به شدت تغییر کند. به همین دلیل هم لازم است تا حتما قبل از شروع به معامله، تحقیقات کاملی انجام داده و از خطرات این مسیر آگاه باشید‌.

تریدینگ، فعالیتی پیچیده است و نباید بدون انجام تحقیقات و آماده‌سازی کافی شروع شود. بااینحال، اگر به درستی انجام شود، می‌تواند فعالیتی سودآور باشد. هم سرمایه‌گذاران و هم تریدرها در بازارهای مالی  برای دریافت سود تلاش می‌کنند، اما برای رسیدن به این سود، از روش‌های متنوعی بهره می‌برند.جان مینارد کینز (John Maynard Keynes)، اقتصاددان برجسته قرن بیستمی، درباره سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزها و سودآوری از ترید، می‌گوید:

سرمایه‌گذاری موفق، پیش‌بینی کردن پیش‌بینی‌های دیگران است.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  تریدر کیست؟

  تریدر به کسی گفته می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال از طرف خودش یا افراد حقیقی و حقوقی دیگر، به خریدوفروش دارایی می‌پردازد. تریدرها، افرادی هستند که تلاش می‌کنند در روندهای صعودی یا حتی نزولی بازارهای دیجیتال سود دریافت کنند. سرعت معامله‌های آن‌ها بسیار سریع‌تر از سرمایه‌گذاران است و ممکن است به‌دنبال سود کمتری از هر معامله باشند؛ چرا که بیشتر آن‌ها به‌صورت همزمان چندین سهم را معامله می‌کنند. درآمد اصلی تریدرها از همین سودهایی است که در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت از نوسانات قیمت رمزارزها یا سهام کسب می‌کنند.

  ترید ارز دیجیتال چیست؟

  تریدر با استفاده از تحلیل‌های تکنیکال و تحلیل‌های فاندامنتال، روند قیمتی ارزها را پیش‌بینی کرده و در زمان مناسب وارد بازار شده یا از آن خارج می‌شود. تریدرها به دو دسته کلی از لحاظ تایم فریم تقسیم شوند:

  • تریدرهای روزانه: این تریدر‌ها، ارزها یا سهام را در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، معمولاً یک روز یا کمتر، خرید و فروش می‌کنند. آن‌ها از نوسانات کوتاه‌مدت قیمتی برای کسب سود بهره‌مند می‌شوند.
  • تریدرهای بلندمدت: این تریدر‌ها، دارایی‌ها را در بازه‌های زمانی بلندمدت، معمولاً چند ماه یا چند سال، خرید و فروش می‌کنند. آن‌ها به رشد بلندمدت دارایی‌ها اعتقاد دارند و از نوسانات کوتاه‌مدت قیمتی نگران نیستند.

  هر دو گروه بالا در بازارهای مالی حضور دارند؛ حال انتخاب اینکه در این بازارها تریدر باشید یا سرمایه‌گذار، تا حد زیادی بستگی به اهداف و شرایط شما دارد.

  تفاوت ترید و سرمایه‌گذاری

  تفاوت ترید و سرمایه‌گذاری زیاد است، اما عمده تفاوت میان آن‌ها در رویکرد سرمایه‌گذاری و زمان است. در ادامه این دو مورد را بررسی می‌کنیم، اما برای اطلاع از سایر تفاوت‌ها جدول زیر را مطالعه کنید:

  ویژگی ترید سرمایه‌گذاری
  هدف کسب سود کوتاه‌مدت از نوسانات قیمت کسب سود بلندمدت از افزایش ارزش دارایی‌ها
  زمان معاملات کوتاه‌مدت و بلندمدت معاملات بلندمدت
  میزان ریسک ریسک بالاتر ریسک پایین‌تر
  دانش و مهارت نیاز به دانش و مهارت بالایی در زمینه‌های مختلف مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، مدیریت ریسک و روانشناسی معاملات نیاز به دانش و مهارت کمتری نسبت به ترید
  وقت و انرژی نیاز به وقت و انرژی بیشتر نیاز به وقت و انرژی کمتر
  مناسب برای چه کسانی؟ مناسب افراد ریسک‌پذیر، با دانش و مهارت کافی و اهداف مالی مشخص مناسب افراد با اهداف مالی بلندمدت و تمایل به ریسک‌پذیری کمتر

  رویکرد سرمایه‌گذاری

  تفاوت اساسی بین سرمایه‌گذاری و ترید در نوع رویکرد درگیر در هر دو روش است. در سرمایه‌گذاری، شخص از تحلیل فاندامنتال و در ترید از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کند. تحلیل فاندامنتال شامل تجزیه و تحلیل مالی شرکت یا ارز، سوابق مالی قبلی آن، تجزیه و تحلیل صنعتی که شرکت بر آن استوار است و عملکرد کلی صنعت بر اساس شرایط کلان اقتصادی کشور و نتایج است.

  تحلیل تکنیکال روندهای مالی روزمره مانند عملکرد شرکت یا ارز بر اساس روندهای صعودی و نزولی در بازار هر روز است. این امر مستلزم آن است که معامله‌گران داده‌های ارز یا شرکت را از نزدیک و از هر لحاظ مطالعه کنند. این داده‌ها که شامل مطالعه روند حجم، قیمت و میانگین متحرک می‌‎شود، به معامله‌گران کمک می‌کند تا تغییرات قابل‌توجهی را پیش‌بینی کنند.

  تریدرها باید به صورت پویا عمل کرده و بر اساس روندهای فعلی خرید یا فروش کنند. سرمایه‌گذاران شرکت را به صورت دقیق مطالعه و در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و سعی در هولد طولانی مدت دارایی‌ها دارند تا با ریسک کمتری سود کسب کنند.

  تفاوت‌های مبتنی بر زمان و ریسک

  در هر دو سرمایه‌گذاری مالی مبتنی بر بازار، تفاوت زمانی وجود دارد. سرمایه‌گذاری شامل مطالعه دقیق سهام و هولد آن برای مدت طولانی‌تری با این انتظار است که در درازمدت سودده خواهد بود. این نوع سرمایه‌گذاری ریسک کمتری دارد و ممکن است سود زیادی به همراه نداشته باشد، اما نسبت به روند بازار نسبتاً ایمن است. مثال کلاسیکی از سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که شامل ریسک و سود کمتری می‌شود. نمونه‌های دیگر اوراق قرضه یا سبد سهام برای پوزیشن‌های هولد طولانی است. بازه زمانی هولد کردن می‌تواند سال‌ها طول بکشد.

  در ترید، شخص روندهای روزمره مطالعه را می‌کند تا با پیش‌بینی تغییرات آینده، سود بهتری کسب کند. این سرمایه‌گذاری کوتاه مدتی است و می‌تواند شامل خرید و فروش در یک روز، هفته یا ماه بر اساس شرایط بازار باشد. ترید کردن ریسک بسیار بالایی دارد؛ زیرا بازار بی‌ثبات است و یک تصمیم اشتباه می‌تواند زیان‌های جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

  مثال کلاسیکی از ترید، اساس بازار سهام است که در آن معامله‌گر تعداد معینی از سهام را زمانی که قیمت‌ها پایین است، خریداری می‌کند و پس از افزایش قیمت، می‌فروشد تا سودهای کلانی ایجاد کند. این رویکرد زمانی، نه‌تنها به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا معاملاتی سریع انجام دهند، بلکه در مقایسه با سرمایه‌گذاران بلندمدت، درآمد بیشتری نیز کسب می‌کنند.

  برای تریدر شدن به چه چیزهایی نیاز داریم؟

  امروزه با افزایش حجم بازارهای مالی، تعداد افرادی که مشغول‌ ترید هستند، زیاد شده است؛ بنابراین می‌توان گفت که‌ تریدینگ در عصر حاضر، به‌عنوان یک حرفه شناخته می‌شود. باید به این نکته توجه کنید که برای تریدر شدن باید انگیزه‌ی قوی، صبر کافی و علاقه‌ زیادی به یادگیری مباحث معامله داشته باشید. حالا چطور ترید کنیم؟ برای شروع به انجام تریدینگ، به سرمایه‌ زیادی نیاز نخواهید داشت و با حداقل سرمایه، می‌توانید معامله را شروع کنید. تریدرها می‌توانند از روش‌های مختلف زیر برای ترید استفاده کنند:

  • تحلیل تکنیکال: تحلیل تکنیکال، استفاده از داده‌های تاریخی قیمت برای پیش‌بینی روند آینده قیمت است.
  • تحلیل فاندامنتال: تحلیل فاندامنتال، استفاده از عوامل اقتصادی و بنیادی برای پیش‌بینی روند آینده قیمت است.
  • تحلیل احساسات بازار: تحلیل احساسات بازار، استفاده از عوامل روانی برای پیش‌بینی روند آینده قیمت است.
  • سرمایه: برای ترید نیاز به سرمایه اولیه دارید. این سرمایه باید پولی باشد که از آن می‌توانید برای خرید و فروش انواع دارایی‌ها استفاده کنید.
  • صرافی یا بروکر: صرافی ارز دیجیتال یا بروکر از جمله ملزومات تریدینگ است. در واقع، تریدینگ در چنین پلتفرم‌هایی صورت می‌گیرد.

  ویژگی‌های یک تریدر موفق چیست؟

  برای بسیاری از افراد، سودمندترین ویژگی‌ها برای موفقیت عبارت‌اند از تمرکز، اشتیاق، تعهد و اراده. در حالی که این ویژگی‌ها باید در وجود معامله‌گران وجود داشته باشد، اما برای موفقیت آن‌ها کافی نیست. تریدها باید بدانند که چگونه از موقعیت‌های خود برای افزایش بازدهی و مدیریت ریسک استفاده کنند؛ بنابراین، معامله‌گری بزرگ باید ترکیبی از ویژگی‌های شخصیت برنده را دارا باشد. این ویژگی‌ها به شرح زیر است:

  ویژگی‌های یک تریدر موفق

  ریسک‌پذیری

  همه تریدرهای بزرگ در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی را به خود دیده‌اند. بازارهای مالی بسیار پرریسک هستند و کسی که ویژگی ریسک‌پذیری را نداشته باشد، نمی‌تواند در این بازارها فعال و موفق باشد؛ اما قانونی که در این بازار وجود دارد این است که مدیریت ریسک و سرمایه داشته باشید. با وجود مدیریت درست، همیشه راه‌هایی برای بازگشت از ضررهای بزرگ و شروع دوباره پیدا خواهید کرد. به یاد داشته باشید، هر چه زودتر شکست را بپذیرید، زودتر به راه خود ادامه خواهید داد.

  سازگاری

  اگر می‌خواهید تریدر موفقی باشید، باید ثابت قدم باشید. دلیل این که بسیاری از معامله‌گران شکست می‌خورند، این است که تمرکزی غیرضروری بر سود و زیان روزانه خود دارند. این در حالی است که باید بهترین زمان معاملات را بدانند و شروع به سرمایه‌گذاری کنند. شما نباید از آن دسته معامله‌گرانی باشید که در اول راه دستاورد فوق‌العاده‌ای را کسب کرده و پس از آن شروع به پسرفت می‌کنند. این موضوع نیز زمانی به تحقق می‌رسد که ثابت قدمی خود را حفظ کنید و همواره خود را سازگار با بازار نگهدارید.

  توانایی متمایز ساختن میان هایپ و واقعیت

  تدیدرهای بزرگ باید بتوانند خودشان فکر کنند و خودشان به نتیجه برسند. در حالی که ممکن است پیشنهادات و تبلیغات زیادی در مورد سایت‌های معاملاتی وجود داشته باشد که در اولین معامله به شما وعده هزاران دلار بدهند، مهم است که در مورد سایت معاملاتی خوب تحقیق کرده و خودتان قضاوت کنید. به این ترتیب، شما قادر خواهید بود تعیین کنید که آیا آن سایت یا فرصت سرمایه‌گذاری برای شما مناسب است یا خیر.

  صبر

  اگر شما تازه وارد هستید، انتظار نداشته باشید که از همان ابتدا سود زیادی کسب کنید. برای یادگیری نحوه عملکرد بازارها و درک آنچه که بازارها ارائه می‌دهند، به صبر نیاز دارید. به یاد داشته باشید که تریدر موفق همیشه صبور است و سریع ضرر کرده و کند سود می‌کند. برای کسب سود عجله نداشته باشید، استراتژی‌های معاملاتی منسجمی را تدوین کنید و طبق آن پیش روید.

  توانایی یادگیری سریع امکانات جدید

  معامله‌گران خوب همیشه موارد جدیدی را برای یادگیری از بازارهای مالی پیدا می‌کنند. آن‌ها توانایی یادگیری سریع امکانات را دارند و همواره سعی می‌کنند خود را در معرض چالش‌های جدید برای یادگیری قرار دهند.

  حفظ تعادل

  همه معامله‌گران می‌خواهند پول در بیاورند و از نظر مالی مستقل باشند. بااین‌حال، حتی اگر بزرگترین معاملات را انجام دهید، مجبور نیستید زندگی روزمره خود را قربانی آن کرده و هر ساعت از روز خود را درگیر معاملات کنید. اگر می‌خواهید تریدر موفقی باشید باید بدانید که چگونه تعادلی را میان تمام جنبه‌های زندگی خود ایجاد کنید.

  رایج‌ترین اشتباهات تریدرها

  اگرچه ممکن است به نظر غیرقابل تصور باشد، اکثر معامله‌گران تازه کار اشتباهات مشابهی را تکرار می‌کنند. چندین مطالعه نشان داده است که همین تکرار اشتباه، رایج‌ترین اشتباه تریدرهاست. اشتباهاتی که تریدرها مدام تکرار می‌کنند به شرح زیر است:

  انتظارات غیرواقعی

  مسئله رایجی که در میان معامله‌‌گران به چشم می‌خورد، این است که با این تصور وارد میدان می‌شوند که می‌توانند به سرعت درآمد کسب کرده و هر روز شانس افزایش درآمد خود را داشته باشند. تریدینگ قمار نیست؛ نیازمند مجموعه‌ای کلیدی از مهارت‌ها، نظم و انضباط، توانایی‌های تحلیلی، برنامه‌ریزی و چشم‌انداز بلندمدت است.

  انتظارات خود را کاهش دهید و ترید را به عنوان تلاشی طولانی‌مدت در نظر بگیرید و تصور نکنید که ره صدساله پولدار شدن را می‌توانید یک شبه طی کنید.

  ترید بدون برنامه معاملاتی

  یکی دیگر از اشتباهات مهم معاملاتی این است که فرض کنیم مهارت و تمرین کافی است. اغلب تریدرها هیچ پارامتری برای سنجش صحت انتخاب‌های معاملاتی خود ندارند و حتی نمی‌دانند که گاهی در معرض خطر تسلیم شدن در برابر احساسات خود قرار می‌گیرند.

  طرح معاملاتی زیربنای لازم را برای ایجاد مسیر رشد ثابتی به سمت سودآوری فراهم می‌کند و شامل اهداف روشن، تجزیه و تحلیل قوی، انتظارات واقع بینانه از سود (و زیان) و افق‌های زمانی معقول و غیره است. برای یادگیری طرح برنامه معاملاتی، مقالهآموزش ایجاد تریدینگ پلن را مطالعه کنید.

  عدم کاهش زیان

  باز نگهداشتن پوزیشن بازنده به امید یک تحول، خطر از بین رفتن سود و سرمایه را به همراه دارد. مردم اغلب می‌پرسند که وقتی که پوزیشنی شروع به روند نزولی کرد، آیا تریدرهای روزانه می‌توانند از دستورهای توقف ضرر برای به حداقل رساندن ضرر استفاده کنند؟ پاسخ، بله است. محدود کردن ضرر از طریق استاپ‌ها تاکتیک خوبی است و می‌تواند به افزایش فرصت‌های کسب سود در طول زمان کمک کند؛ اما این نکته را نیز به یاد داشته باشید که همیشه اجرای دستورات توقف ضرر، تضمینی نیست؛ بنابراین مراقب معاملات خود باشید.

  ریسک کردن بیش از توان مالی خود

  جدای از به حداقل رساندن زیان و به حداکثر رساندن سود، بسیاری از معامله‌گران فراموش می‌کنند که ریسک از بین بردن سرمایه خود را نیز مدیریت کنند. تعیین محدودیت‌هایی برای میزان سرمایه‌ای که در هر زمان ریسک می‌کنید، استراتژی مفیدی برای ادامه معاملات است. هیچ‌وقت بیش از توان مالی خود ریسک نکنید. در حالی که گاهی ریسک بیش از حد، می‌تواند سود بسیار زیادی را به همراه داشته باشد، احتمال ضررهای جبران‌ناپذیر نیز وجود دارد.

  نسبت پاداش به ریسک

  هنگامی که لیمیت‌ها و توقف‌های خود را تعیین کردید، مهم است که عملکرد کلی خود را درک کنید. در برنامه معاملاتی خود، باید اهدافی را در مقابل مجموعه‌ای از معیارها تعیین کنید. یکی از اشتباهات کلیدی معاملاتی که بسیاری از معامله‌گران مرتکب می‌شوند، نظارت نکردن بر میانگین ضرر و سود در هر معامله است.

  به عنوان مثال، اگر به طور متوسط در هر معامله بازنده، 10 دلار از دست بدهید و در هر معامله برنده، 15 دلار سود کسب کنید، نسبت پاداش/ریسک شما 15/10 دلار = 1.5 است. نسبت 1 سر به سر است، در حالی که بالاتر از یک، سودآور در نظر گرفته می‌شود.

  اهرم بیش از حد

  استفاده از اهرم، یا توانایی وام گرفتن از کارگزاری برای انجام معامله‌ای بزرگتر، بسیار وسوسه‌انگیز است، به خصوص زمانی که سرمایه تریدر کم باشد.

  بسیاری از پلتفرم‌ها از معاملات با اهرم پشتیبانی می‌کند؛ به این معنی که شما می‌توانید در موقعیت‌های بزرگتر از موجودی حساب خود وارد شوید و بدون واریز ارزش کامل پوزیشن، معامله کنید. یکی از مزایای ترید با اهرم این است که می‌توانید به طور بالقوه سود زیادی نسبت به مقدار سرمایه‌گذاری ایجاد کنید. از سوی دیگر، معامله با اهرم می‌تواند منجر به زیان قابل توجه و سریع برای سرمایه شما شود. به خصوص اگر اهرم بسیار بزرگی را تعیین کنید. مهم است که اهرم در محدوده تعیین شده در برنامه معاملاتی شما برای محافظت از پایه سرمایه انجام شود.

  انواع ترید چیست؟

  برای ترید و دریافت سود، چندین استراتژی وجود دارد. از جمله استراتژی‌های اصلی ترید می‌توان به نوسان‌گیری (Swing Trading)، معامله بر اساس خط روند (Position Trading)، معاملات روزانه (Day Trading)، معاملات محدود نوسان (Range Trading)، اسکالپینگ (Scalping) و سرمایه‌گذاری (Investing) اشاره کرد.

  انواع معامله

  نوسان‌گیری (Swing Trading)

  سوئینگ تریدینگ (Swing Trading) یا نوسان‌گیری، یک روش معاملاتی است که هدف آن کسب سود با تمرکز روی نوسان قیمت ارزهای دیجیتال در طی مدت‌زمان چندین روز یا چندین هفته است (این یک استراتژی بلندمدت است). تریدر با کمک تحلیل تکنیکال، قیمت‌های بازار را پیش‌بینی می‌کند و ارزی را می‌خرد که ممکن است تا ماه‌ها آن را نفروشد یا ممکن است بر اساس تحلیل‌هایی که انجام می‌دهد، ارزی را چند ماه دیگر خریداری کند. اگر توانایی تجزیه‌وتحلیل الگوها و تشخیص نقاط مقاومت و حمایت احتمالی را دارید، تمرکز بر سوینگ تریدینگ می‌تواند به شما در کسب سود کمک کند.

  پوزیشن تریدینگ (Position Trading)

  پوزیشن تریدینگ، روش ترید بلندمدت دیگری برای سرمایه‌گذاری است. در روش پوزیشن تریدینگ (Position Trading)، تریدر بر اساس تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال، فرصت‌های مناسب خریدوفروش برای بازه‌ی زمانی حدود ۳ تا ۱۲ ماه را در نظر می‌گیرد و هیجانات خود را تا رسیدن به نقطه‌ی مورد هدف، کنترل می‌کند. پوزیشن تریدینگ، ساده‌ترین استراتژی ترید است که البته نیازمند نظم و انضباط زیادی است. این استراتژی به دلیل اهداف سوددهی در بلندمدت، شباهت بسیاری به سرمایه‌گذاری دارد.

  انجام معاملات روزانه (Day Trading)

  معاملات روزانه روشی هستند که در آن تریدر در تلاش برای کسب سود در بازه‌ی زمانی چند ساعت یا یک‌روز است. در این روش، تریدرها با کمک تحلیل تکنیکال و بررسی نمودارهای ساعتی قیمت‌ها، وارد معامله می‌شوند. این روش در مقایسه با روش اسکالپینگ (روش پنجم)، درصد سود بالاتری از هر معامله دارد.

  ترید در محدوده نوسان (Range Trading)

  معاملات محدوده نوسان یا رنج تریدینگ، نوعی معامله‌ی روزانه است که با هدف تعیین یک دامنه انجام می‌شود. یعنی تریدر، بازه زمانی مثلاً یک هفته‌ای را در نظر می‌گیرد. در این روش تمرکز تریدر روی خرید در روند صعودی یا خرید پس از روند نزولی در بازه‌ی زمانی ساعتی یا روزانه است.

  اسکالپینگ (Scalping)

  این روش، شبیه معاملات روزانه است. در ترید با روش اسکالپ کردن، تریدر می‌تواند در بازه‌ی زمانی بسیار کوتاه در حد چند ثانیه و یا دقیقه، از تغییرات کوچک سود دریافت کند. این‌کار نیاز به تمرکز و بررسی مداوم نمودار قیمت دارد. اگر در استفاده از روش‌های تحلیل تکنیکال که قبلاً در آکادمی بیت‌پین توضیح داده‌ایم، مهارت دارید، ممکن است بتوانید با سرعت بالا، کسب درآمد کنید. البته باید مهارت قابل توجهی در مدیریت ریسک داشته باشید. شما با هر ترید به روش اسکالپینگ می‌توانید سود ناچیزی کسب کنید و اما جمع این سودها در طولانی‌مدت، می‌تواند چشمگیر باشد.

  سرمایه‌گذاری

  با اینکه در ابتدای مقاله ترید را به معنای سرمایه‌گذاری کوتاه و بلندمدت معرفی کردیم، اما بیشتر افراد فعال در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری را ترید نمی‌دانند. چون ترید کردن یعنی قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که بتوان از آن‌ها کسب سود کرد. اما سرمایه‌گذاری درواقع به معنای در اختیار گرفتن مالکیت یک دارایی به‌عنوان ذخیره ارزش است که با هدف کلی افزایش این ارزش در طول زمان، انجام می‌گیرد.

  برای آشنایی با سایر استراتژی‌های ترید ارز دیجیتال، مقاله بهترین استراتژی های معاملاتی ارزهای دیجیتال را مطالعه فرمایید.

  سرمایه‌گذاری

  برای مثال وارن بافت، شش‌امین ثروتمند حال حاضر جهان، یک سرمایه‌گذار است. او سهام را بیشتر با اهداف بلندمدت می‌خرد. در واقع وارن بافت یک سرمایه‌گذار واقعی است. در این روش نیازی به دیدن قیمت‌ها و بررسی دقیق نمودارها نیست، مگر اینکه افراد بخواهند دارایی خود را با قیمت مناسبی افزایش دهند. بنابراین، از دیدگاه بسیاری از افراد، سرمایه‌گذاری، ترید نیست؛ اما چون در این استراتژی هم خریدوفروش انجام می‌شود و هم روش مناسبی برای افرادی است که توانایی یا فرصت ترید با استراتژی‌های معرفی‌شده را ندارند.

  مزایا و معایب ترید کردن

  از هر تریدی که بپرسید مزایا و معایب ترید چیست، ممکن است لیست بلند بالایی را ارائه دهد و نظرات آن‌ها متفاوت باشد؛ اما عمده مزایا و معایب آن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  بازده نسبتاً خوب

  یکی از مزایای تریدینگ، سود قابل‌توجه آن است. اگر معامله‌گری منضبط و با مهارت‌های تحلیلی بالا باشید، این پتانسیل را دارید که بازده نسبتا خوبی را در مدت زمان کوتاهی کسب کنید. این ویژگی باعث می‌شود تا ترید حرفه‌ای پردرآمد به شمار آید، به خصوص اگر بتوانید ریسک را به طور موثر مدیریت کنید.

  مصاحبه با برخی از غول‌های بازار، نشان می‌دهد که میزان پولی که می‌توان در معاملات توسط معامله‌گران حرفه‌ای و شرکت‌های تجاری به دست می‌آید، فراتر از انتظار است.

  نقدینگی بالا

  بازارهای سهام نقدینگی را ارائه می‌کنند که در مقایسه با سایر انواع دارایی مانند املاک و مستغلات بی نظیر است. به عبارت دیگر، خروج از بازار مالی، آسان و بدون صرف هزینه‌های زیادی است. این نیز یکی از مزایای ترید است، زیرا به شما امکان می‌دهد سود بالایی به دست آورید؛ سودی که بسیار بیشتر از نگهداری پول در حساب‌های پس‌انداز بانکی است.

  نظارت کافی

  به لطف اصلاحات نظارتی در سال های اخیر، یکی از معایب اصلی تریدینگ مربوط به عدم پرداخت‌های مکرر توسط کارگزاران، اکنون به فراموشی سپرده شده است. سیستم نظارت دقیق و هوشیار هیئت بورس و اوراق بهادار هند (SEBI) امکان هرگونه کلاهبرداری یا نقص در سیستم را خنثی کرده است. الزامات مارجین و ارزش خالص، خطر نکول در پایان کارگزاران را به حداقل می‌رساند. قوانین اخیر که حاشیه‌های کلی روزانه را در بخش معاملات آتی و گزینه‌ها کاهش داده است، اگرچه ممکن است در کوتاه‌مدت به معامله‌گران آسیب برساند، اما اقدامات بلندمدت خوبی برای کاهش ریسک کلی و احتمال بی‌ثباتی مالی در سیستم از طریق این قوانین است.

  شفافیت بالا

  تریدینگ آنلاین در مقایسه با سیستم معاملاتی حلقه‌ای (ring-based)، شفافیت کافی در معاملات و قیمت‌گذاری دارد. در این سیستم می‌توانید مستقیماً (بدون دخالت نمایندگان کارگزاران خود) سفارش‌های «خرید» و «فروش» را ثبت کنید، محدودیت‌های قیمتی را تعیین کنید، حد ضرر بگذارید، از وضعیت سفارش مطلع شوید و ترید خود را نهایی کنید.

  آسان و راحت

  ترید در بازارهای مالی، شاید ابتدا پیچیده به نظر برسد، اما با کسب اطلاعات بیشتر و یادگیری می‌توان به راحتی آن را انجام داد. افراد بسیاری هستند که روزانه چندین ساعت خود را صرف این موضوع می‌کنند و حتی درآمد اصلی آن‌ها نیز از همین طریق است.

  ریسک بالای از دست دادن سرمایه

  هرچند ترید کردن نیاز به سرمایه‌های کلانی ندارد، اما به هر حال باید با اندک سرمایه‌ای شروع کرد. اگر این سرمایه همه پولی است که شما دارید، انجام تریدینگ با آن می‌تواند زیان‌آور باشد؛ چرا که با یک اشتباه کوچک احتمال از دست دادن کل سرمایه وجود دارد. ترید کردن فعالیتی پرخطر است. نوسانات قیمت دارایی‌ها می‌تواند زیاد باشد و در صورت پیش‌بینی اشتباه، می‌توانید سرمایه خود را از دست بدهید.

  نیاز به دانش و مهارت کافی

  برای موفقیت در ترید، نیاز به دانش و مهارت کافی در زمینه‌های مختلف مانند تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، مدیریت ریسک و روانشناسی معاملات دارید. چنانچه بدون اطلاع از این مهارت‌ها وارد دنیای تریدینگ شوید، بدون شک شانسی برای موفقیت در آن نخواهید داشت.

  صرف وقت و انرژی

  ترید کردن می‌تواند زمان‌بر و انرژی‌بر باشد. برای موفقیت در ترید، باید زمان و انرژی زیادی صرف مطالعه، تحلیل و انجام معاملات کنید. برخی از افراد تریدینگ را به عنوان شغل دوم خود انتخاب می‌کنند، اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که کل زمان و انرژی آن‌ها را به خود اختصاص داده و حتی وقتی برای شغلی دیگر ندارند. هرچند توصیه می‌کنیم همیشه زمان خود را به خوبی مدیریت کرده و در کنار تریدینگ منبع درآمدی دیگری نیز داشته باشید.

  بهترین بازارها برای ترید کردن

  بازارهای مختلفی برای ترید کردن وجود دارد. عمده‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  بورس

  بازار بورس یک نظام مالی است که به معامله انواع مختلف اوراق بهادار، از جمله سهام شرکت‌ها، اوراق مشارکت و سایر اوراق قراردادی مختلف اختصاص دارد. در این بازار، خرید و فروش اوراق بهادار با قیمت‌های مشخص در زمان و مکان معین انجام می‌شود و افراد و شرکت‌ها می‌توانند در این بازار به منظور سرمایه‌گذاری و معامله اوراق بهادار مختلف فعالیت کنند.

  مزایا:

  • مشارکت در سرمایه‌گذاری در شرکت‌های معتبر و شناخته‌شده
  • تأثیر مستقیم خبرها و رویدادهای شرکتی بر بازار سهام
  • امکان متنوع‌سازی سرمایه در صنایع مختلف

  معایب:

  • نیاز به سرمایه بالا برای خرید سهام شرکت‌ها
  • ساعات محدودی برای معامله و تعطیلی برخی از روزها

  بازار فارکس

  بازار فارکس یا بازار معاملات ارزی، محل مبادله ارزهای مختلف است. در این بازار، ارزها با نرخ تعیین شده معامله می‌شوند و تریدرها می‌توانند از نوسانات نرخ ارزها به منظور کسب سود استفاده کنند.

  مزایا:

  • بازار بزرگ با حجم معاملات بالا
  • پایداری نرخ ارزها به مدت زمان طولانی
  • دسترسی به اطلاعات روز و تحلیل‌های حرفه‌ای

  معایب:

  • نوسانات ناشی از اخبار و رویدادهای جهانی
  • لزوم درک عوامل مختلف مؤثر بر نرخ ارزها و بازار فارکس

  بازار ارز دیجیتال

  بازار ارز دیجیتال یا بازار رمزارزها، محلی برای معاملات ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم است. در این بازار، معاملات با استفاده از تکنولوژی بلاک چین صورت می‌گیرد.

  مزایا:

  • انعطاف‌پذیری بالا و تغییرات قیمت سریع
  • دسترسی شبانه‌روزی به بازار، بدون نیاز به واسطه مالی
  • فرصت‌های تریدینگ بر اساس تحلیل فنی و اخبار بازار

  معایب:

  • نوسانات بالا و ریسک زیاد به علت عدم پشتوانه مالی
  • حضور رقبا و تأثیر اخبار جهانی بر بازار ارزهای دیجیتال

  فرصت‌ها و چالش‌های ترید کردن در ایران

  ایران کشوری است که در آن ترید کردن جوانب مختلفی دارد. گاهی فرصت‌های باورنکردنی را جلوی پای تریدرها قرار می‌دهد و گاهی چالش‌هایی وجود دارد که تریدینگ را امری سخت و طاقت‌فرسا می‌کند. بیایید ابتدا به صورت خلاصه‌وار فرصت و چالش‌ها را برررسی کرده و سپس نتیجه‌گیری کنیم.

  فرصت‌های تریدینگ در ایران

  فرصت‌هایی که ترید کردن برای تریدرها به دنبال دارد، شامل موارد زیر است:

  • دسترسی به بازارهای مالی جهانی: در شرایط کنونی کشورمان، ایران، که دسترسی به بازارهای مالی بین‌المللی کار سختی است، تریدینگ فرصت خوبی را برای این منظور به وجود آورده است.
  • نوسانات قیمت: نوسانات قیمت در بازارهای مالی ایران نسبتاً زیاد است و همین موضوع، فرصت‌های زیادی را برای کسب سود از نوسانات قیمت فراهم می‌کند.
  • کسب درآمد دلاری: اکنون که قیمت دلار روز به روز بیشتر شده و به تبع آن قیمت ریال روند نزولی پیدا کرده است، بسیاری از افراد به دنبال کسب درآمد دلاری هستند. ترید کردن می‌تواند این افراد را به هدفشان برساند.

  چالش‌های ترید کردن در ایران

  با وجود این‌که تریدینگ مزایای ویژه‌ای دارد و می‌تواند فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای کسب درآمد بیشتر فراهم کند، بدون چالش نیست! در زیر چالش‌های ترید در ایران را مطرح می‌کنیم:

  • عدم ثبات اقتصادی: بر همگان مشخص است که اقتصاد ایران از ثبات کافی برخوردار نیست. این امر می‌تواند بر بازارهای مالی تأثیر بگذارد و باعث ضرر در برخی از معاملات شود.
  • عدم شفافیت بازارها: بازارهای مالی در ایران از شفافیت کافی برخوردار نیستند و به خاطر همین گاهی کلاهبرداری‌های بزرگی اتفاق می‌افتد.
  • ریسک تحریم‌ها: ایران جزو کشورهایی است که از سوی بسیاری از کشورها تحریم شده و ازهمین‌رو، محدودیت‌هایی برای حضور در بازارهای مالی بین‌المللی وجود دارد. برای مثال، بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی کاربران ایرانی را تحریم کرده و اجازه ایجاد حساب کاربری و فعالیت را نمی‌دهند.

  با این حساب نمی‌توان به طور قطع گفت که آیا ترید در ایران، کار خوبی است یا نه. همان‌طور که گفتیم در عین این که فرصت‌ها و مزایای ویژه‌ای را به همراه دارد، می‌تواند معایب و چالش‌هایی نیز داشته باشد که در نهایت منجر به ضرر و زیان برای تریدرها شود. اکنون برعهده شماست که تصمیم درستی را برای خود بگیرید. اگر قصد تریدر شدن را دارید، حتماً همه جوانب را با دیدگاه خود بررسی کرده و بهترین تصمیم را برحسب نیازهای خود اتخاذ کنید.

  گفتار پایانی

  ترید به شرایطی مثل زمان و فعالیت تریدر بستگی دارد و با استراتژی‌های گوناگونی انجام می‌شود. به‌صورت کلی، هر چقدر چارچوب زمانی تریدر کوتاه‌تر باشد، نیاز به مهارت و زمان بیشتری است. برای همین استراتژی‌های معاملاتی کوتاه‌مدت مثل‌ترید روزانه و اسکالپینگ برای افرادی که مبتدی هستند، پیشنهاد نمی‌شود. با کمک این روش‌های ترید، می‌توان از کوچک‌ترین تغییرات بازار، در حد دقیقه یا روزانه، کسب سود کرد.

  در مقابل، استراتژی‌های بلند مدت‌تر، زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری به تریدر می‌دهند و به‌همین دلیل نیاز به‌مهارت و دانش بالایی ندارند. تریدرهای تازه‌کار با کمک استراتژی‌های بلند مدت می‌توانند با خرید ارز دیجیتال یا سهام در اهداف بلندمدت، سود ببرند.

  نکته‌ی مهمی که باید توجه کنید، این است که روش‌های کوتاه‌مدت نیاز به دانش و تسلط بیشتری نسبت به روش‌های بلندمدت دارند، اما در عمل، این استراتژی‌های بلندمدت هستند که بیشترین سود را برای تریدرها به‌همراه دارند. برای مثال، تریدرهای باهوشی که در سال ۲۰۱۲ و زمانی که قیمت بیت کوین زیر ۱ دلار بود، حجم بالایی از آن را خریدند و پس از گذشت چند سال، بیشترین سود را از بازارهای دیجیتال بردند.

  امیدواریم که شما هم با تشخیص نقاط ورود و خروج مناسب، از بازارهای مالی سود کسب کنید اما همچنان تأکید می‌کنیم که در معاملات، هیجانی عمل نکنید. برای ما بنویسید که آیا تجربه تریدینگ دارید؟در کدام بازار ترید فعالیت می‌کنید؟

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آموزش جامع انتقال و خرید و فروش ارز پیکسل ورس

  تب‌وتاب بازی‌های تلگرامی در ماه‌های گذشته بسیار داغ شده است. ...

  پری مارکت چیست؟ چگونه معاملات Pre-Market انجام دهیم؟

  اصطلاح پری مارکت (Pre-Market)، پس از خبر لیست‌شدن برخی از تو ...

  آموزش اتصال همستر کامبت به کیف پول

  ربات تلگرامی همستر کامبت، امروزه توجه بسیاری از فعالان حوزه ...

  دیدگاه‌ها 16 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مسعود
   مسعود | 20 اسفند 1402

   سلام
   بسیار عالی ممنون از توضیحات و راهنمایهای مفید و کاربردی .
   موفق باشید

  2. یاسین شفائی
   یاسین شفائی | 20 بهمن 1402

   باسلام خیلی مفید بود

  3. محمدر ضا قدس
   محمدر ضا قدس | 11 بهمن 1402

   سلام و ارادت
   بسیار مفید و جالب بود . سپاسگزارم

   • عارفه رهبری
    عارفه رهبری | 11 بهمن 1402

    سلام محمدرضای عزیز
    خوشحالیم که براتون مفید بوده
    موفق و پرسود باشین

  4. یاشار
   یاشار | 22 دی 1402

   سلام حداقل سرمایه برای ترید کردن چقدره؟

  5. مهدی کریم پور
   مهدی کریم پور | 17 دی 1402

   بسیار عالی و گیرا خیلی ممنون

  6. صائب راد
   صائب راد | 5 دی 1402

   سلام
   یه سوال ترید حلال است یا حرام ؟ کجا حرام است کجا حلال ؟
   ترید قانونی هست یا غیر قانونی ؟ کجا قانونی و کجا غیر قانونی ؟
   سود بدست آمده از چه حسابی به حساب ما ریخته می‌شود؟ حساب خارج کشور ؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 6 دی 1402

    سلام دوست عزیز
    ترید به معنای معامله هستش. دقیقا مثل خرید و فروش طلا، سکه، اجناس مصرفی در بازار و… مبادله و معامله کردن که حرام یا غیرقانونی نیست.
    سود بدست آمده هم توی هرجا که حساب داشته باشین، محاسبه میشه. اگر در بیت پین حساب داشته باشین، در کیف پول بیت پین شما محاسبه میشه. هر موقع هم نیاز داشته باشین، می‌تونین دارایی رو به ریال تبدیل کنین و به کارت بانکی خودتون بریزین.

  7. محمودرضا صفری
   محمودرضا صفری | 3 دی 1402

   بهره بسیار بردم

  8. رويا زيبايي
   رويا زيبايي | 17 آذر 1402

   سلام من يه خانم خانه دار هستم و پنجاه ميليون تومن براي خودم جمع كردم الان ميخوام شروع كنم به تريد كردن به نظرتون كارم درسته و اينكه ميشه راهنمايي كنيد كه چطور آموزش حرفه اي ببينم و براي خودم يه درآمد داشته باشم

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 19 آذر 1402

    سلام رویا عزیز
    ترید کردن هم مثل هر شغل دیگه‌ای نیاز به آموزش، مطالعه، تمرین و کسب تجربه داره. بهتره که اول خوب با مباحث کریپتویی آشنا بشید.
    پیشنهاد می‌کنم با بخش «از کجا شروع کنیم؟» شروع به مطالعه بفرمایین. کم کم با مباحث بیشتری آشنا میشین که درباره تقریبا همه‌شون در آکادمی بیت‌پین مقاله آموزشی آماده کردیم.

    • سهیل آشناور
     سهیل آشناور | 27 بهمن 1402

     سلام وقت بخیر یه آقای گفت بهت ترید یاد میدم همه چیو نصب کردم من برد وسط پل حتی تترم خریدم وسط راه گفت ۱۰ تومن بده خرید و فروش بهت یاد بدم وگرنه اینکارو نمیکنم شما بلدین آیا؟

  9. محسن
   محسن | 15 آذر 1402

   آیا میشه با ترید کردن در مدت زمان کوتاه به سود رسید؟

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 15 آذر 1402

    سلام
    بله، ممکن هست که با ترید کردن در مدت زمان کوتاه به سود برسید اما همونطور که در متن مقاله هم اشاره کردیم، نباید انتظارات غیرواقعی داشته باشید.
    کسب سود از ترید در مدت زمان کوتاه وابسته به چندین تا عامل که مهمترینش آموزش و یادگیری تخصصی شما تو این حوزه هست.
    علاوه بر این مورد تجهیزاتی که در اختیار دارین، نحوه مدیریت ریسک و… هم تاثیرگذارن.
    پرسود باشید.