پروتکل یونیفای (Unifi)؛ پلتفرم دیفای برای پل زدن میان بلاک چین‌ها

تاریخ انتشار: 20 شهریور 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  9 دقیقه
ارز دیجیتال Unifi

ارز دیجیتال Unifi یک پروتکل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در دنیای ارزهای دیجیتال است. این پروتکل به افراد اجازه می‌دهد تا بتوانند ارزهای دیجیتال را در بلاک چین‌های مختلف تبادل کرده و معاملات مالی را در محیطی غیرمتمرکز و بدون واسطه انجام دهند.

درحالی‌که امور مالی غیرمتمرکز مزایای زیادی، نظیر عدم وجود واسطه‌ها و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید مانند ییلد فارمینگ و استخراج نقدینگی، را نسبت به امور مالی متمرکز دارد، اما همچنان فضایی پراکنده است که به‌سختی می‌توان آن را مقیاس‌پذیر کرد. زیرا بسیاری از پروتکل‌های دیفای تنها بر روی یک بلاک چین کار می‌کنند.

حتی زمانی که پلتفرم‌های DeFi خاصی، قابلیت کراس چین را ارائه می‌دهند، میزان پذیرش آن محدود باقی می‌ماند، زیرا به جز وقتی‌که شرکت‌کنندگان می‌خواهند در زنجیره موردنظر خود معامله کنند، هیچ انگیزه‌ای برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد. ازاین‌رو، پروتکل Unifi به دنبال پذیرش گسترده برای دیفای و امکان معامله بین چندین زنجیره بدون نیاز به واسطه است. در واقع، این پروژه امیدوار است با اتصال مارکت پلیس‌های دیفای به همدیگر، تریدینگ کراس چینی و کم‌هزینه‌ای به ارمغان آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این پروژه جاه‌طلبانه و منحصربه‌فرد، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

پروتکل Unifi چیست؟

یونیفای (Unifi) پروتکل دیفای چند زنجیره‌ای (multi-chain) و یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است که بر روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ساخته شده است. این پروتکل از مفاهیم دیفای و قابلیت‌های کراس چین برای ایجاد مدل بلاک چینی پایدار و مبتنی بر ابزار استفاده می‌کند.

ارز دیجیتال Unifi با قراردادهای هوشمند منحصربه‌فرد خود، افراد را تشویق می‌کند تا از محصولات دیفای در چندین بلاک چین استفاده کنند. به زبان ساده، به مبادله و معامله ارزهای دیجیتال در چندین زنجیره بپردازند. این پروتکل در حال حاضر بر روی ۱۱ بلاک چین از جمله اتریوم، BNB Chain، پالیگان و آوالانچ فعالیت می‌کند و در تلاش است تا بلاک چین‌های بیشتری را به شبکه خود اضافه کند.

هدف پروتکل یونیفای ایجاد پلی برای اتصال اقتصاد اپلیکیشن‌های DeFi به امور مالی غیرمتمرکز امروزی در سایر بلاک چین‌هاست. به عبارت دیگر، هدف آن ارائه مجموعه‌ای از محصولات و خدمات دیفای است که در شبکه‌های بلاک چین متعدد قابل‌دسترسی، غیرمتمرکز و قابل‌تعامل باشند. لازم به ذکر است که دو ارز دیجیتال در این پروتکل کاربرد دارند که عبارت‌اند از UNFI و UP. در ادامه بیشتر راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  بنیان‌گذاران ارز Unifi چه کسانی هستند؟

  ارز دیجیتال Unifi در سال 2018 توسط جامعه استیکینگ آنلاین به نام Sesameseed و شخص Juliun Brabon تأسیس شد. هدف این تیم ایجاد اقتصادی پایدار و قابل پیش‌بینی بر روی بلاک چین برای ارائه راه‌حلی برای تجارت و خدمات مالی مدرن بود.Juliun  دارای تجربه کار در خدمات مدیریتی و عملیاتی بوده و پیش از این در Sesameseed، Jarrow Industries، Vit-Best Nutrition و غیره فعالیت داشته است.

  ارز دیجیتال Unifi چه ویژگی‌هایی دارد؟

  ارز Unifi یکی از پروژه‌های منحصربه‌فردی است که به کمک کاربران در دنیای بلاک چین آمده است. از‌این‌رو، دارای ویژگی‌های خاصی است که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

  • قابلیت همکاری بین چند زنجیره: ارز دیجیتال Unifi از خدمات کراس چینی DeFi پشتیبانی می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد به برنامه‌ها و دارایی‌های دیفای در شبکه‌های مختلف بلاک چین دسترسی داشته و از آن‌ها استفاده کنند.
  • استخراج نقدینگی غیرمتمرکز: دارندگان توکن UNFI می‌توانند در برنامه‌های استخراج نقدینگی شرکت کنند و با ارائه نقدینگی به استخرهای مختلف در پروتکل Unifi، جوایزی کسب کنند.
  • استیکینگ و حکمرانی: دارندگان توکن UNFI این فرصت را دارند که توکن‌های خود را استیک کنند و در اداره پروتکل Unifi شرکت کنند. با این کار، جامعه می‌تواند به پیشنهادهای مختلف رأی دهد و در مورد ارتقا و تغییرات پلتفرم تصمیم‌گیری کند.
  • وثیقه: پروتکل Unifi به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های خود را به عنوان وثیقه ارائه داده و توکن‌های مصنوعی را مینت کنند که می‌تواند به عنوان وثیقه برای سایر فعالیت‌های DeFi استفاده شود.
  • رپد توکن کراس چین: پروتکل Unifi از ایجاد رپد توکن‌ پشتیبانی می‌کند که دارایی‌های سایر شبکه‌های بلاک چین را نشان می‌دهند. همچنین، آن‌ها را در اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس قابل استفاده می‌کنند.
  • ییلد فارمینگ و بازارسازی خودکار (AMM): این پروتکل فرصت‌های ییلد فارمینگ و بازارسازی خودکار را از طریق صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) ارائه می‌دهد.

  پروتکل Unifi DAO چه مشکلاتی را حل می‌کند؟

  هدف یونیفای قطعاً ارزش پیگیری و حمایت را دارد. به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم به راه‌حل‌های آن نگاهی بیندازیم و ببینیم که چگونه می‌تواند دنیای کریپتو و بلاک چین را بهبود بخشد.

  پروتکل یونیفای

  ترکیب امور مالی با تکنولوژی مدرن

  Unifi Protocol DAO یک رویکرد انقلابی برای DeFi است و هدف اصلی آن افزودن فناوری مدرن به دنیای مالی است. این کار را با استفاده از امنیت ذاتی و غیرمتمرکز کردن فناوری بلاک چین و همچنین اتوماسیون قراردادهای هوشمند انجام می‌دهد. این ویژگی‌ها به آن اجازه می‌دهد تا بهترین قابلیت‌های DeFi را به کاربران خود ارائه دهد و آن‌ها را تشویق به عضویت و کسب درآمد کند.

  ارائه توانایی توسعه راه‌حل‌های دیفای به جامعه

  این پروژه می‌داند که DeFi برای رسیدن به پذیرش واقعی به جوامعی نیاز دارد تا به آن بپیوندند. به همین دلیل است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا راه‌حل‌های منحصر‌به‌فردی و متناسب با جامعه‌شان را ایجاد کنند.

  قابلیت همکاری

  پروتکل Unifi به عنوان مجموعه‌ای از بیلدینگ بلاک‌های (building blocks) مبتنی بر قرارداد هوشمند ارائه می‌شود. این بیلدینگ بلاک‌ها به منظور اتصال بازارهای مختلف DeFi و همچنین امکان تجارت ساده و کم‌هزینه در زنجیره‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. این قابلیت همکاری کلید رسیدن به Web3 است؛ بنابراین تلاش‌های پروژه در این زمینه ممکن است مهم‌ترین بخش کاری باشد که برای صنعت بلاک چین گسترده‌تر انجام می‌دهد.

  محصولات پروتکل Unifi چیست؟

  ارز دیجیتال Unifi در تلاش‌های خود برای متحول کردن فناوری بلاک چین، محصولات منحصربه‌فردی را توسعه داده است:

  uTrade V2

  uTrade V2 یک مارکت میکر خلاقانه و پر از ویژگی‌های عالی است که بر روی چندین بلاک چین اجرا می‌شود. ارائه دهندگان نقدینگی برای uTrade V2 ارز دیجیتال UP کسب می‌کنند؛ توکن منحصر‌به‌فردی که هر بار که مینت می‌شود، ارزش آن افزایش می‌یابد.

  برای قدردانی از تلاش‌های تأمین‌کنندگان نقدینگی، 100% تمام کارمزد معاملات به آن‌ها تعلق می‌گیرد. 85٪ آن، در توکن‌های UP مینت شده و بین ارائه‌دهندگان نقدینگی استخرهای مربوطه توزیع می‌شود. ۱۰ درصد دیگر به ارز UP و Super Pairs اختصاص می‌یابد. Super Pairs، استخرهای نقدینگی تخصصی در uTrade V2 هستند که مزایای بیشتری را برای دارندگان UNFI به ارمغان می‌آورد. 5٪ باقیمانده در قرارداد هوشمند UP، به توکن‌های پایه تبدیل شده و ارزش قابل بازخرید UP را با هر معامله افزایش می‌دهد.

  uBridge

  uBridge راه‌حل پل زدن بین چند زنجیره در Unifi است که امکان پل زدن به بلاک چین‌های پشتیبانی شده را فراهم می‌کند.

  نکته منحصر‌به‌فرد در مورد uBridge این است که از رپد توکن‌ها استفاده نمی‌کند. در حالت عادی، برای ایجاد پل بین بلاک چین‌های بیت‌کوین و اتریوم، به رپد بیت کوین (WBTC) نیاز دارید؛ پس از انجام این کار، لازم است که دوباره آن را به همان بیت کوین اولیه برگردانید یا به عبارتی Unwrapped کنید. این امر مستلزم پرداخت کارمزد است. درحالی‌که با uBridge نیازی به طی این فرایند و صرف هزینه و زمان نیست.

  با این حال، توجه داشته باشید که سایر ارزهای دیجیتال توسط uBridge پشتیبانی نمی‌شوند. این یک راه‌حل پل زدن تک کوینی است که به طور خاص برای ارز UNFI طراحی شده است.

  uStake

  uStake اکوسیستم استیکینگ ترکیبی Unifi Protocol است که بر روی شش بلاک چین به نام‌های Unifi، Harmony، TRON، Ontology، IoTeX و ICON، پشتیبانی می‌شود. این یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ارز دیجیتال Unifi است؛ زیرا باعث می‌شود تا ارزهای دیجیتال، بیشتر از مکانیسم‌های امنیتی PoS استقبال کنند.

  هر گره Unifi در قالب توکن بومی بلاک چین خاص، جوایز استیکینگ دریافت می‌کند. برای کسب UNFI بیشتر، می‌توانید ارز UNFI خود را روی پروتکل Unifi استیک کنید. علاوه‌بر‌این، می‌توانید کریپتو TRX را در بلاک چین Tron، ارز ICX را در ICON، رمزارز ONE را در Harmony، ارز ONG را در Ontology و ارز دیجیتال IOTX را در IoTeX استیک کنید.

  DARBi

  DARBi یکی دیگر از محصولات منحصر‌به‌فرد ارز دیجیتال Unifi است؛ یک استخر نقدینگی سفارشی که برای به حداکثر رساندن امنیت برای آربیتراژورها طراحی شده و در عین حال ارزش پشتوانه توکن UP را برای تضمین درآمد غیرفعال پایدار برای کاربران خود ترکیب می‌کند.

  با استخرهای نقدینگی داربی، مشتریان می‌توانند کنترل انحصاری خود را بر موقعیت‌های آربیتراژ خود در برابر استخرهای عمومی حفظ کنند. چنین برخورد استراتژیکی با توجه به نوسانات قیمت کریپتو، امنیت بیشتری را برای مشتریان فراهم کرده و تضمین می‌کند که بازدهی یا ییلد قابل پیش‌بینی و قابل‌اعتمادی دریافت خواهند کرد.

  مزایای پروتکل Unifi DAO

  بیایید نگاهی به مزایایی که این پروژه ارائه می‌دهد نیز بیندازیم. Unifi Protocol DAO تاحدامکان سعی کرده تا مزایای ویژه‌ای را برای کاربران خود به ارمغان آورد.

  پروتکل unifi

  استیکینگ و تأمین نقدینگی

  دارندگان ارز UNFI جوایزی برای تأمین نقدینگی و استیکینگ دریافت می‌کنند. به عبارت بهتر، کاربری که به تأمین مالی پروژه کمک کرده یا به استیکینگ بپردازد، پاداش می‌گیرد. این جوایز، انگیزه مشارکت را به جامعه تزریق کرده و کاربران را به مشارکت در رشد پروتکل و توکن UNFI تشویق می‌کنند.

  وام‌دهی

  در سال ۲۰۲۱، پروتکل یونیفای بر روی اضافه‌کردن قابلیت‌های جدید به پروتکل متمرکز شد که در نهایت منجر به معرفی پلتفرم uLend شد. همان‌طور که از نام آن پیداست، این پلت فرم به کاربران اجازه می‌دهد تا در وام‌دهی یا قرض گرفتن توکن‌های UNFI شرکت کنند. این امر مبتنی بر P2P و کاملاً غیرمتمرکز است.

  همچنین، با توجه به این‌که وام‌دادن یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین فعالیت‌های دیفای است، برخورداری از چنین ویژگی‌ای، مزیتی بزرگ برای پروژه به شمار می‌رود.

  حکومت

  با وجود عبارت «DAO» در نام پروژه، بدیهی است که این پروژه به جامعه خود اجازه می‌دهد تا در حاکمیت شرکت کنند؛ به این معنی که دارندگان توکن UNFI اجازه دارند به پیشنهادهای مختلف رأی داده یا پیشنهادهای خود را ارائه دهند. این همان چیزی است که اکثر پروتکل‌های DeFi در حال حاضر به ارمغان می‌آورند و Unifi Protocol DAO نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  ارزهای دیجیتال UNFI و UP چیست؟

  برخلاف بسیاری از پروژه‌ها که فقط یک ارز دیجیتال کاربردی دارند، پروتکل یونیفای دارای دو توکن کاربردی است:

  ارز دیجیتال UNFI

  UNFI توکن حاکمیتی کراس چینی اکوسیستم یونیفای است. ارز دیجیتال UNFI نقش مهمی در اقتصاد Unifi ایفا کرده و در صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال به عنوان دروازه‌ای برای ورود به این پروتکل فهرست شده است. این رمزارز در دو استاندارد ERC-20 و BEP-20 عرضه می‌شود و حداکثر عرضه آن ۱۰ میلیون توکن است.

  توکنومیکس UNFI

  با هولد کردن ارز UNFI در بلاک چین‌های اتریوم، BNB Chain، پالیگان، فانتوم، آوالانچ یا هارمونی، حق رأی در پیشنهادهای اصلی در مورد توسعه پروتکل به شما داده می‌شود.

  توکن‌های UNFI همچنین می‌توانند برای به‌دست‌آوردن جوایزی با سود سالانه بالا، استیک شوند. هیچ محدودیتی برای تعداد توکن‌های UNFI که می‌توان استیک کرد، وجود ندارد و APR با توجه به تعداد کل توکن‌های UNFI استیک شده تنظیم می‌شود. استیکرهای رمزارز UNFI، ارز vUNIFI را که یک توکن ERC-20 غیرقابل‌انتقال است، دریافت می‌کنند که می‌تواند در هر زمان به UNFI اصلی و جوایز استیکینگ، تبدیل شود.

  ارز دیجیتال UP

  UP توکن استخراج نقدینگی در پروتکل Unifi است که به ارائه‌دهندگان نقدینگی اعطا می‌شود. این ارز دیجیتال توسط توکن پایه‌ای (توکن بومی بلاک چین پشتیبانی شده) ساخته شده است. UP توسط قرارداد هوشمندی مدیریت می‌شود که از 5٪ کارمزد معاملاتی که از بلاک چین‌های پشتیبانی شده به دست می‌آید، برای مینت کردن آن استفاده می‌کند.

  با جمع‌آوری کارمزدهای معاملاتی بیشتر و بیشتر، ارزش بازخرید آن افزایش می‌یابد، به این معنی که وقتی آن را به توکن پایه تبدیل می‌کنید، ارزش توکن افزایش می‌یابد؛ ازاین‌رو، آن را «UP» می‌نامند.

  پیش‌از‌این، کارمزد معاملاتی 5% تنها راه افزایش ارزش بازخریدی UP بود. با این حال، پس از رفراندوم Unifi DAO برای ارتقا به UP v2، پنج راه جدید برای افزایش ارزش بازخریدی توکن اضافه شد: استخراج مستقیم عمومی، پاداش‌های استیکینگ، پاداش استخر نقدینگی، سود آربیتراژ و فرآیند پیوند UP.

  با این حال، مقدار قابل تبدیل در بلاک چین‌ها متفاوت است و براین‌اساس نام‌گذاری می‌شود. به عنوان مثال، مقدار قابل‌تبدیل UP در بلاک چین اتریوم با عنوان «UPeth» مشخص می‌شود.

  توکن‌های UP را می‌توان در هر زمانی به توکن‌های پایه خود تبدیل کرد، اما هرچه مدت بیشتری UP را هولد کنید، توکن‌های بومی بیشتری از آن پشتیبانی می‌کنند.

  توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

  گفتار پایانی

  پروتکل و ارز دیجیتال Unifi با ایجاد توکن حاکمیتی چند زنجیره‌ای خود برای تشویق مشارکت در دیفای، آن را به پلتفرمی جذاب برای کاربران دیفای تبدیل کرده است. این پروتکل محصولات ویژه‌ای مانند uTrade، uBridge و DARBi را ارائه می‌دهد که اثبات‌کننده ارزش بالای این پروژه هستند. بااین‌حال تنها گذر زمان نشان خواهد داد که آیا ارز دیجیتال Unifi به پذیرش گسترده بلاک چین از طریق دیفای کمک خواهد کرد یا خیر. نظر شما در این باره چیست؟ نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید.

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال Unifi چیست؟

  ارز دیجیتال Unifi پروتکل دیفای است که همانند یک کراس چین، قصد دارد میان بلاک چین‌های مختلف اتصالی برقرار کند.

  • کیف پول ارز UNFI چیست؟

  ارز دیجیتال UNFI توسط کیف پول‌های گوناگونی پشتیبانی می‌شوند که معروف‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: تراست ولت، متامسک، لجر، imToken، تزوس، کوین بیس.

  • تعداد ارز دیجیتال UNFI چقدر است؟

  در تاریخ نگارش این مقاله، عرضه کل توکن UNFI،  10 میلیون است که 5,824,784 آن در گردش است.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر