رپد توکن (Wrapped Token) در بلاک چین و ارز دیجیتال چیست؟

تاریخ انتشار: 15 بهمن 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 5 اسفند 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
رپد توکن (Wrapped Token) در بلاک چین و ارز دیجیتال چیست؟

آلت‌کوین‌ها، استیبل کوین‌ها، میم کوین‌ها و توکن‌های رپد بیت‌کوین (WBTC)، اتریوم (WETH)، دوج کوین (WDOGE) و توکن‌های رپد بسیار دیگری در دنیای رمزارزها وجود دارند. این طور به نظر می‌رسد که تقریباً همه ارزهای دیجیتال را می‌توان رپد کرد و اتفاقا این امر برای فضای DeFi حیاتی است. اما رپد توکن چیست و چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال معمولی دارد؟ اصلا چرا رپد توکن‌ها وجود دارند؟ برای آشنایی بیشتر با رپد توکن، مزایا و معایب آن، این نوشتار را تا انتها مطالعه کنید!

رپد توکن (Wrapped Token) چیست؟

رپد در لغت به معنای بسته‌بندی است. اما در دنیای رمز ارزها می‌توان گفت در رپد توکن دارایی اصلی در یک بسته‌بندی در بلاک چین خود قرار می‌گیرد به طوری که از آن استفاده نمی‌شود. همچنین رپد توکن آن دارایی در بلاک چین دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عبارت ساده‌تر توکن رپد، توکنی است که یک نسخه رمزنگاری شده از ارز دیجیتال دیگری باشد.

توکن‌های رپد برای حل مسائل مربوط به قابلیت همکاری در فضای ارزهای دیجیتال به وجود آمدند. به عنوان مثال ما می‌دانیم که بیت کوین شبکه بلاک چین خود را دارد و نمی‌تواند بر روی بلاک چین ERC-20 اتریوم اجرا شود زیرا این دو شبکه کاملاً متفاوت بوده و دارای پروتکل‌های متمایز هستند. ERC-20 مسئول تامین انرژی صدها پروژه DeFi است. برای حل این مشکل (که مثلا نمی‌توان از بیت کوین در شبکه اتریوم استفاده کرد) توسعه‌دهندگان یک «کپی» از بیت‌کوین (WBTC) را در شبکه ERC-20 ایجاد کرده‌اند. درست مانند نحوه پیوند ارزش یک استیبل کوین با ارزهایی مانند دلار، توکن‌های رپد شده نیز ارزش را از ارز دیجیتالی که به آن گره خورده اند، به دست می‌آورند.

این به این معنی است که قیمت WBTC با قیمت BTC واقعی و قیمت WETH نیز با قیمت ETH واقعی، یکسان است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  رپد توکن چگونه کار می‌کند؟

  برای داشتن یک رپد توکن، ابتدا باید ارز دیجیتال اصلی آن را داشته باشید. از آن جایی که ارزش یک رپد توکن به نسخه اصلی آن گره خورده است، کاربر را ملزم می‌کند که به اندازه مقدار رپد توکن، ارز دیجیتال آن را در اختیار داشته باشد. در دنیای ارزهای دیجیتال ارائه دهندگانی وجود دارند که خدماتی را برای ایمن کردن دارایی دیجیتال شخص ارائه می‌دهند. این ارائه دهندگان می‌توانند یک صرافی، یک شخص، کیف پول ارز دیجیتال یا یک قرارداد هوشمند باشد که خدمات ذخیره‌سازی ارز دیجیتال را ارائه می‌دهد.

  فرض کنید می‌خواهید از ۱ بیت کوین که در پلتفرم دیفای توسط اتریوم پشتیبانی می‌شود، استفاده کنید. شما یک «درخواست رپد» برای 1BTC را به صرافی ارسال می‌کنید. این صرافی به عنوان یک واسطه مسئولیت را بر عهده می‌گیرد و کار ارسال ۱ بیت کوین به صرافی برای ضرب کردن و ارسال یک درخواست رپد به پلتفرم DeFi را انجام می‌دهد. پلتفرم DeFi این درخواست را تایید می‌کند. صرافی 1WBTC ضرب می‌کند زیرا شما 1BTC ارسال کرده‌اید. اکنون می‌توانید 1WBTC را در پلتفرم DeFi معامله کنید.

  رپد توکن (Wrapped Token) در بلاک چین و ارز دیجیتال چیست؟

  کل این فرآیند توسط قراردادهای هوشمند تسهیل می‌شود و اگر بخواهید توکن خود را از حالت رپد خارج کنید، یعنی 1WBTC خود را به 1BTC بازگردانید، به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. فرایند رپد توکن هزینه دارد زیرا چندین طرف درگیر این فرآیند هستند. به همین دلیل سه نوع کارمزد Merchant Fees, Custodian Fees, Yransaction Fees را باید پرداخت کنید. لازم به ذکر است که WBTC تنها گزینه رپد توکن بیت کوین موجود نیست. سایر پروتکل‌های بلاک چین نیز این خدمات را به دارندگان ارز دیجیتال ارائه می‌کنند که دو مورد قابل توجه پروتکل Ren و پروتکل pToken است. بنابراین اگر کوینی مانند rBTC، sBTC یا pTokenBTC را در یک صرافی یا پلتفرم DeFi مشاهده کردید، مطمئن باشید که این یک توکن رپد شده بیت کوین معتبر است که فقط توسط پروتکل دیگری تغذیه می‌شود.

  مزایای استفاده از رپد توکن

  • بزرگ‌ترین مزیت رپد توکن‌ها افزایش عملکرد و تسهیل استفاده آن‌ها برای دارندگان (به ویژه کسانی که از DeFi استفاده می‌کنند)، است.
  • با رپد توکن ها، کاربران DeFi می‌توانند سریع‌تر و با محدودیت‌های کمتر معامله کنند و نقدینگی را در دامنه‌ای که تغییرات قیمت به سرعت رخ می‌دهد و کاربران معمولا دارایی‌ها را در چندین بلاک چین جابه‌جا می‌کنند، اضافه کنند.
  • دارندگان رپد توکن‌ها نیز می‌توانند فعالیت‌های مختلفی را از جمله سهامداری ارزهای دیجیتال و فارمینگ بر روی پلتفرم‌های DeFi انجام دهند. انجام تراکنش‌ها با رپد توکن نیز در مقایسه با انتقال توکن اصلی هزینه کمتری دارد.

  معایب استفاده از رپد توکن

  • مانند هر ارز دیجیتال دیگری، رپد توکن‌ها نیز در معرض حملات سایبری که بر روی پلتفرم‌های DeFi هستند، قرار دارند. بنابراین قبل از اقدام هر کاری ابتدا خوب جستجو کرده و دقت لازم را برای انجام کار داشته باشید.
  • برخی استدلال می‌کنند که رپد توکن‌ها تمرکززدایی را تضعیف می‌کنند. این همان اصلی است که اساس ارز دیجیتال و بلاک چین را تشکیل می‌دهد. این واقعیت که کاربران برای رپد کردن توکن‌ها باید با یک واسطه‌ای ارتباط داشته باشند نشان می‌دهد که این روند همچنان به موسسات انتخاب شده وابسته است. حتی ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم نگرانی‌هایی را در این مورد ابراز کرده است.
  • اگرچه رپد توکن‌ها، کریپتوکارنسی‌های مختلف را بر روی بلاک‌چین‌های مختلف پیوند می‌دهند، اما برخی از کاربران ممکن است با فرآیند رپد آشنایی نداشته باشند. درست است که توکن‌های رپد شده نوید کاهش هزینه‌های تراکنش را می‌دهند اما این واقعیت که کاربر هنوز باید سه هزینه متفاوت برای رپد کردن و بالعکس آن را بپردازد، فرآیند را پرهزینه می‌کند.
  • مهم است که به یاد داشته باشید رپد توکن‌ها، ارزهای دیجیتال «اصیل» نیستند بلکه صرفاً نمایشی از یک ارز دیجیتال دیگر هستند. این بدان معناست که برخی از عملکردهای اساسی یک ارز دیجیتال اصلی در نسخه رپد شده آن قابل اجرا نیستند. به عنوان مثال نسخه رپد شده اتریوم (WETH) با وجود اینکه توکن بومی اتریوم است، نمی‌تواند برای پرداخت هزینه گس در بلاک چین اتریوم استفاده شود.

  محدودیت‌های توکن‌های پیچیده

  اکثر توکن‌های بسته‌بندی‌شده امروزی به یک نگهبان نیاز دارند، شخص ثالثی که دارایی معادل مبلغ بسته‌شده را در اختیار دارد. می‌تواند توسط یک تاجر، یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) یا یک کیف پول «Multisig» (یک کیف پول رمزنگاری مشترک بین دو یا چند کاربر که برای امضا و ارسال تراکنش به چندین کلید خصوصی نیاز دارد) ارائه شود.

  بااین‌حال، خطر تمرکز وجود دارد، زیرا رپد توکن‌ها به پلتفرم صادرکننده وابسته هستند. از آنجایی که بسته‌بندی نمی‌تواند به‌طور خودکار توسط یک قرارداد هوشمند انجام شود، ممکن است خطر دست‌کاری را افزایش دهد و اصل تمرکززدایی را تضعیف کند. در ماه می ۲۰۲۰، ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، نگرانی‌های خود را در مورد ماهیت متمرکز بسته‌بندی‌شده به اشتراک گذاشت.

  رپد توکن‌های قابل توجه در بازار ارزهای دیجیتال

  WBTC به دلیل گره خوردن به بیت کوین، نمونه بارز یک رپد توکن است. در ژانویه ۲۰۱۹ بر روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شد و از آن زمان به طور گسترده در پلتفرم‌های DeFi متعدد از جمله یونی سواپ (Uniswap)، پنکیک سواپ (Pancakeswap) و بایننس (Binance) استفاده شده است.

  برخی از رپد توکن‌های محبوب در ارزهای دیجیتال عبارتند از:

  • رپد توکن اتریوم (WETH): ارز بومی شبکه اتریوم، اتر با نماد اختصاری (ETH) است که با پروتکل ERC-20 ایجاد شده و خدمات DeFi را تامین می‌کند. بنابراین WETH برای سازگاری ETH با ERC-20 ایجاد شد.
  • رپد توکن‌زی کش (WZEC): این نسخه در اکتبر ۲۰۲۰ در بلاک چین اتریوم عرضه شد. علاوه بر حفظ حریم خصوصی، دارندگان آن اکنون نقدینگی بیشتری در دنیای DeFi دارند.
  • رپد توکن دوج (RENDOGE): RenDOGE توسط پروتکل Ren پشتیبانی می‌شود و نسخه مخصوص بیت کوین خود را ارائه می‌دهد.
  • و انواع رپد توکن‌های دیگر…

  رپد توکن‌های قابل توجه در بازار ارزهای دیجیتال

  آینده رپد توکن‌ها

  از آنجایی که جهان به‌طور فزاینده‌ای از برنامه‌های رپد توکن استقبال می‌کند، آینده کریپتو به‌طورکلی با افزایش کارایی و قابلیت همکاری بین ارزها، پذیرش فزاینده توسط جریان اصلی مالی است.

  با کمک Wrapping، معامله‌گران می‌توانند توکن‌های غیربومی را از طریق کریپتوهای پیچیده شده بدون پرداخت هزینه مبادله بالا، مبادله کنند. کاربران می‌توانند از عملکرد برتر شبکه‌هایی مانند اتریوم بهره ببرند درحالی‌که دارایی‌های بازار بزرگ‌تری مانند بیت‌کوین (BTC) را در اختیار دارند. بااین‌حال، ممکن است یک راه‌حل موقت باشد.

  میخائیل کارخالف، تحلیلگر Capital.com می‌گوید:

  ارزهای رمزپایه و توکن‌های پیچیده راه‌حلی موقت برای مشکل انتقال ارزهای دیجیتال از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر مانند بیت‌کوین به اتریوم هستند. این پلی است که وقتی پلتفرم‌های زنجیره‌ای متقابل قابل‌اعتماد یا راه‌حل‌های سطح بعدی که امکان استفاده از بیت‌کوین (دیگر ارزهای دیجیتال) را در هر بلاک‌چین دیگری فراهم می‌کند، از بین می‌رود. درنتیجه، در نظر گرفتن آن به‌عنوان یک وسیله سرمایه‌گذاری، به‌جای یک کارکرد، در صورت بروز چنین نیازی، منطقی نیست. توکن‌های پیچیده شده به ارزش دارایی اصلی متصل می‌شوند و همان نوسانات بالقوه دارایی رمزنگاری زیربنایی را تجربه می‌کنند. اگر به دنبال استفاده از کریپتو به‌عنوان ذخیره‌ای از ثروت با پتانسیل افزایش ارزش هستید، ارزهای دیجیتال سنتی ممکن است مناسب‌تر باشند.

  گفتار پایانی!

  استفاده از ارزهای دیجیتال بر روی بلاک چین‌های دیگر، امری بسیار ضروری است. بنابراین می‌توان گفت استفاده از رپد توکن‌ها در بلندمدت سودآور خواهد بود. رپد توکن‌ها مشابه ارزهای دیجیتال اصلی هستند و برای خرید آن‌ها می‌بایست قیمت ارز دیجیتال اصلی را پرداخت کرد. به عبارتی با افزایش قیمت رپد توکن قیمت رمزارز اصلی نیز افزایش می‌یابد. بنابراین نتیجه گیری که می‌توان از مطالعه این مقاله داشت این است که رپد توکن دارای قابلیت همکاری بین ارزهای دیجیتال و دیفای بوده و راه حلی برای سرمایه‌گذاری و افزایش بهره وری در دنیای رمزارزها و دارایی‌های دیجیتال است. با رپد توکن ارتباط بین بلاک چین‌های مختلف بدون واسطه انجام می‌شود.

  سوالات متداول!

  • رپد توکن (Wrapped token) چیست؟

  توکن رپد توکنی  است که یک نسخه رمزنگاری شده از ارز دیجیتال دیگری باشد. توکن‌های رپد برای حل مسائل مربوط به قابلیت همکاری در فضای ارزهای دیجیتال به وجود آمدند.

  • مزایا­ی رپد توکن Wrapped Token چیست؟
   • ارائه قابلیت به توکن­های غیربومی تا بر روی یک شبکه بلاک­چین دیگر کار کنند.
   • افزایش نقدینگی و بهره­وری سرمایه برای صرافی­های متمرکز و غیرمتمرکز
   • افزایش یکپارچگی بازار رمزارزها
   • ارائه یک سیستم مالی برای بازدهی بیشتر
   • ایجاد امکان نقدینگی بیشتر
   • کاهش زمان و کارمزد تراکنش­ها
   • دسترسی به محصولات دیفای
  • رپد توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

  فرآیندی که در استخراج رپد توکن‌ها و استیبل کوین‌ها انجام می‌شود از بسیاری جهات از دیدگاه فنی یکسان است اما قیمت آن‌ها باهم متفاوت است و از ارزش پولی متفاوتی برخوردار است که موجب تفاوت این دو شده است.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  پروتکل رونز (Runes): رقیب سرسخت استاندارد BRC-20 در بیت کوین

  نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین هر چهار سال یکبار، یکی از مهم ...

  آیا پلتفرم ایکس (توییتر سابق) یک دفتر کل عمومی است؟

  پلتفرم ایکس یا همان توییتر سابق را می‌توان برای کسب اطلاعاتی ...

  چرا ریپل به دنبال ایجاد یک استیبل کوین با پشتوانه دلار است؟

  استیبل کوین ریپل، که هنوز نام رسمی پیدا نکرده است، قصد دارد ...

  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. Khosro safaie
   Khosro safaie | 14 اسفند 1400

   GREAT