سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) یا دائو چیست؟

بلاکچین می‌تواند نسخه‌های جدیدی از سازمان‌ها را فعال کند که قادرند بدون نیاز به هماهنگی توسط یک نهاد مرکزی به صورت مستقل فعالیت کنند. یکی از نمونه‌های هیجان‌انگیز کاربرد بلاک‌چین در امر مدیریت، سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) است. بیایید ببینیم که این سازمان چیست و چگونه کار می‌کند؟

دائو (DAO) چیست؟

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) به سازمانی گفته می‌شود که به جای منابع انسانی، توسط کد و برنامه‌های کامپیوتری اداره میگردد. به همین سبب، توسعه‌دهندگان بلاکچین از این سازمان برای اداره امور مالی و شبکه خود بهره می‌برند.

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) از طریق قراردادهای هوشمند می‌تواند با اطلاعات خارجی، کار و دستورات را بر اساس آن‌ها اجرا کند – به گونه‌ای که تمام این فرآیند از مرحله اجرا تا انتهای کار بدون دخالت منابع انسان انجام می‌شود. به عبارت دیگر، سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) مالکیت و اداره غیر متمرکز یک سازمان را ممکن می‌سازد.

اعضای این سازمان وابسته به هیچ قرارداد رسمی یا غیر رسمی نیستند. آن‌ها در عوض با هدف مشترک و مشوق‌های شبکه‌ای که به قوانین اجماع گره خورده، تمامی امور را پیش می‌برند.

هنگامی که سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) مستقر می‌شود، نمی‌توان آن را توسط یک حزب واحد کنترل کرد، بلکه باید تمامی فرآیند امور را برعهده جامعه‌ای از شرکت‌کنندگان نظیر نودهای شبکه و ماینرها سپرد. چارچوب دائو (DAO) را می‌توان آخرین قطعه‌ای از یک پازل دانست که کل اکوسیستم بلاک‌چین را به سمت خودمختاری کامل و غیرمتمرکز سوق می‌دهد.

چرا به DAO نیاز داریم؟

یکی از مزایای اصلی یک سازمان خودگردان غیر متمرکز این است که نیازی به اداره شدن توسط شخص ثالث یا قدرت مرکزی را ندارد. چراکه این سازمان یک سیستم مالی غیر متمرکز است که روند معاملات را توسط نودهای شبکه اداره و آن‌ها را به میزان قابل توجهی ساده می‌کند.

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) از دفتر کل توزیع شده مبتنی بر بلاک‌چین استفاده می‌کند تا بتواند از طریق زمان‌بندی مطمئن، اطلاعات مبادلات مالی در سراسر اینترنت را به طور ایمن ردیابی کند. این سازمان همچنین نیاز به ثبت مکرر تعاملات بین طرفین در سوابق تراکنش مختلف را حذف می‌کند و در نتیجه هزینه‌های عملیاتی و معاملاتی را کاهش می‌دهد. در اصل، داده‌های بلاکچین به لطف قراردادهای هوشمند همتا به همتا می‌توانند جایگزین مناسبی برای اسناد عمومی شوند.

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) چگونه کار می کند؟

دائو (DAO) می‌تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند به سازمان‌های غیرمتمرکز کمک کند. برخلاف شرکت‌های سنتی، دائو (DAO)، از طریق کد منبع باز، توسط جامعه خود اداره می‌شود. بنابراین به عنوان یک سازمان مستقل، برای عملکرد بدون وقفه و خودکار یک سازمان به قراردادهای هوشمند متکی است.

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) چگونه کار می کند؟
سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) چگونه کار می کند؟

مفهوم سازمان غیر متمرکز به خودی خود واژه جدیدی نیست. قراردادهای هوشمند همواره این پتانسیل را دارند که برخی از مکانیزم‌های کاری و عملکردهای سازمان‌های غیر متمرکز را اتوماتیک سازند و دائو (DAO) را به یک مفهوم ابزاری و هیجان‌انگیز بر روی کاغذ تبدیل کنند. این عملکرد مدلی را امکان‌پذیر می‌کند که در آن فعالیت‌های تجاری را می‌توان به طور خودکار و غیر متمرکز اجرا کرد.

نمونه هایی از DAO

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) روشی برای ساختاربندی شرکت‌های است که در آن قوانین عملکرد به صورت دیجیتالی از طریق قراردادهای هوشمند منتشر شده، در بلاک‌چین کدگذاری می‌شوند. آنها می‌توانند در تعاملات و سناریوهای مختلف همتا به همتا، از جمله صندوق‌های سرمایه گذاری غیر متمرکز و دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا (IoT) مفید واقع شوند.

بهترین مثال در اینجا می‌تواند اشاره به تاکسی‌های بدون راننده باشد که توسط دائو (DAO) کنترل می‌شوند. در این سیستم مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها برای جابجایی مسافران، نحوه تعیین کرایه، نحوه توزیع سود حاصل از شبکه بین ذینفعان مربوطه و حتی زمان دقیق سوخت‌گیری یا شارژ مجدد خودرو مورد استفاده قرار به صورت یکپارچه و همتا به همتا عمل می‌کنند.

صرافی‌های دکس نیز از جمله نمونه‌های بارز در خصوص سیستم همتا به همتا و سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) می‌باشد. به طوری که معاملات بین کاربران توسط سیستم‌های غیرمتمرکز بر بستر بلاک‌چین انجام می‌شوند.

برخی از ارزهای دیجیتال مبتنی بر دائو (DAO):

  • دش (Dash)
  • دائو (The DAO)
  • آگور (Angur)
  • استیم (Steem)
  • میکردائو (MakerDAO)
بیشتر بخوانید: هک دائو چیست؟

معایب DAO

چالش در امور اجتماعی:

مشارکت سهامداران در سازمان‌های مستقل غیر متمرکز (DAOs) می‌تواند کمی سخت و مشکل ساز باشد.

قوانین نامشخص:

جنبه حقوقی این سازمان به اندازه سازمان‌های سنتی واضح و سرراست نیست.

امنیت:

برطرف کردن باگ‌های شبکه و بروز مشکلات در ساختار کدهای دائو (DAO) بسیار مشکل است و هنگام بروز این اتفاق خلأهای امنیتی را برای برطرف کردن مشکل برای هکرها باز می‌گذارد.

وابستگی خرید و فروش ارز دیجیتال به DAO

فرآیند خرید و فروش ارزهای دیجیتال همواره وابسته به عملکرد سیستم غیرمتمرکز بلاک‌چین دارد. به همین سبب، باید حواستان باشد که در صورت ارسال آدرس اشتباه در شبکه تمامی دارایی‌های شما از بین خواهند رفت و امکان بازگرداندن آن‌ها حتی برای توسعه‌دهندگان شبکه نیز غیرممکن است.

سوالات متداول

سازمان غیرمتمرکز دائو (DAO) چیست؟

سازمان مستقل غیر متمرکز (DAO) به سازمانی گفته می‌شود که به جای منابع انسانی، توسط کد و برنامه‌های کامپیوتری اداره گردد.

آیا سازمان‌های مستقل غیر متمرکز (DAOs) واقعا مستقل هستند؟

بله، این سازمان‌ها از طریق قراردادهای هوشمند می‌توانند با اطلاعات خارجی کار و دستورات را بر اساس آن‌ها اجرا کنند – به گونه‌ای که تمام این فرآیند از مرحله اجرا تا انتهای کار بدون دخالت منابع انسان انجام می‌شود.

3.9/5 - (13 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x