تفاوت APY و APR چیست و هرکدام چه مفهومی دارند؟

تاریخ انتشار: 30 اردیبهشت 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 3 بهمن 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
تفاوت APY و APR چیست و هرکدام چه مفهومی دارند؟

اگر شما هم اصطلاحات APY و APR را با هم اشتباه می‌گیرید، طبیعی است؛ یعنی درواقع، با اینکه ممکن است APY و APR دو مفهوم یکسان به نظر برسند، اما کاملاً متفاوت هستند و تفاوت‌های معناداری با هم دارند. هر دو، APY و APR نرخ بهره محصول مالی معینی را محاسبه می‌کنند، اما هر کدام با در نظر گرفتن عوامل مختلفی، این محاسبه را انجام می‌دهند؛ البته این مفاهیم آن‌قدرها هم پیچیده نیستند. در ادامه به جواب سوال APY و APR چیست، خواهیم پرداخت و اختلاف بین این دو را شرح خواهیم داد.

خلاصه مطلب

 • ای پی آر (APR)، نرخ سالانه‌ای است که برای سرمایه‌گذاری یا قرض گرفتن پول دریافت می‌شود.
 • ای پی وای (APY) بهره مرکب را در نظر می‌گیرد، و هرچه بهره مرکب بهره بیشتر باشد، تفاوت بین APY و APR نیز بیشتر می‌شود.
 • شرکت‌های سرمایه‌گذاری عموماً به دنبال APY هستند، در حالی که وام‌دهندگان APR را تبلیغ می‌کنند.

ای پی آر (APR) چیست؟

کلمه APR مخفف عبارت Annual Percentage Rate است که می‌توان آن را «نرخ درصدی سالانه» معنی کرد.

هنگامی که برای گرفتن وام اقدام می‌کنید، وام‌دهنده (بانک، موسسه مالی و…) درصدی از مبلغ اصلی را از شما به عنوان سود دریافت می‌کند. این به عنوان نرخ بهره شناخته می‌شود. APR نیز به نوعی مشابه نرخ بهره است؛ اما با آن تفاوت‌های قابل‌توجهی دارد.

نرخ بهره، نشان‌دهنده درصدی است که وام‌دهنده برای وام دریافت می‌کند – یا میزان سودی است که برای سرمایه‌گذاری تعیین می‌شود، در حالی که APR نشان‌دهنده مبلغ سالانه بهره پرداختی به یک وام (یا سرمایه‌گذاری) است.

میزان APR شامل کارمزدهای مربوط به گرفتن وام نیز است. این رقم شامل بهره مرکب نمی‌شود و نرخ دوره‌ای را در نظر می‌گیرد (یعنی وام‌گیرنده بهره‌ی دریافتی را مجدد سپرده‌گذاری نمی‌کند). در واقع APR را می‌توان معادل نرخ بهره ساده در نظر گرفت.

برای مثال اگر شما مبلغ ۱۰ میلیون تومان با نرخ APR ده درصد سرمایه‌گذاری کنید، در پایان سال اول ۱۱ میلیون تومان و در پایان سال دوم ۱۲ میلیون تومان خواهید داشت. در این حالت، سرمایه‌گذاری شما سالانه ۱۰ درصد رشد خواهد داشت.

علاوه بر این، انواع مختلفی از APR وجود دارد، اما دو نوع رایج آن شامل APR با نرخ ثابت یا APR با نرخ متغیر هستند. در حالی که APR با نرخ ثابت در طول مدت وام شما ثابت می‌ماند، APR با نرخ متغیر ثابت نیست. این نوع APR با تغییر نرخ بهره شاخص وام تغییر می‌کنند. رابطه بین نرخ شاخص و APR مستقیم است، بنابراین اگر یکی افزایش یابد دیگری نیز افزایش پیدا می‌کند.

اصطلاح APR هم در بازارهای سنتی و هم در بازار رمزارزها کاربرد دارد؛ در بازار رمزارزها نیز دقیقاً مشابه بازار سنتی است. به این صورت که سرمایه‌گذاران یا وام‌دهندگان مقداری سود (بهره) مشخص برای سرمایه‌گذاری یا دادن وام دریافت می‌کنند.

فرمول محاسبه مبلغ نهایی بر اساس APR از این قرار است:

فرمول محاسبه apr - تفاوت APY و APR

که در اینجا A مبلغ نهایی، P معادل میزان سرمایه‌گذاری اولیه (یا وام)، R نرخ بهره (سود) و T نشان‌دهنده مدت‌زمان است.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  درک مفهوم بهره مرکب

  آلبرت انیشتین از بهره مرکب به عنوان بزرگ‌ترین اختراع بشر یاد می‌کند؛ چه با این موضوع موافق باشید یا نه، مهم این است که بدانیم چگونه بهره مرکب برای سرمایه‌گذاری‌ها و وام‌ها اعمال می‌شود.

  در تعریفی ساده، بهره مرکب به کسب یا پرداخت سودِ بهره قبلی، اشاره دارد که به مبلغ اصلی سپرده یا وام اضافه می‌شود؛ اکثر وام‌ها از نرخ بهره مرکب برای محاسبه بهره استفاده می‌کنند و سرمایه‌گذاران تمایل دارند سود مرکب سرمایه‌گذاری خود را به حداکثر، در عین حال آن را در وام‌های خود به حداقل برسانند.

  ای پی وای (APY) چیست؟

  ای پی وای (APY) که مخفف عبارت Annual Percentage Yield و به معنی «بازدهی درصدی سالانه» است، ترکیبی از نرخ بهره سالانه و نرخی است که بهره با آن ترکیب می‌شود.

  در قسمت قبلی در مورد بهره مرکب صحبت کردیم؛ بهره مرکب اساساً سودی است که شما هم از سرمایه خود و هم از سود آن، به دست می‌آوردید؛ بهره مرکب ممکن است روزانه، ماهانه، سه‌ماهه یا سالانه باشد و مقدار به‌دست آمده از آن، به مبلغ اصلی سپرده یا وام شما اضافه می‌شود. زمانی که صحبت از APY و بهره مرکب می‌شود در واقع شما از سود (بهره) کسب‌شده نیز، سود دریافت می‌کنید.

  فرمول محاسبه APY از این قرار است:

  فرمول محاسبه apy

  در این فرمول، نکته کلیدی تفاوت APY و APR دیده می‌شود: تعداد دوره‌های ترکیب (n) که به معنی تعداد دفعات ترکیب سود در سال است.

  بیایید با یک مثال ادامه دهیم: فرض کنید شما قصد سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون تومان پول را دارید (یا می‌خواهید وام بگیرید). اگر میزان APR ده درصد اعلام شود و تعداد دفعات ترکیب در سال ۲ بار باشد، میزان APY با توجه به فرمول بالا ۱۰٫۲۵ درصد می‌شود. در این صورت شما در پایان سال اول ۱۱٬۰۲۵٬۰۰۰ تومان خواهید داشت. همچنین برای سال دوم میزان APY در کل دریافتی سال اول (اصل سرمایه + سود) ضرب می‌شود که در این مثال دریافتی شما ۱۲٬۱۵۵٬۶۲۵ تومان خواهد بود.

  • نکته: اگر دوره ترکیب یا n، یکبار در سال باشد، در اینجا APY و APR برابر می‌شوند.

  تفاوت apr و apy

  تفاوت بین APY و APR چیست؟

  حتماً تا اینجا متوجه شده‌اید هر دو APY و APR تقریباً مفاهیم مشابه‌ای هستند؛ اما نتایج به دست آمده متفاوت هستند، اولی سود مرکب را شامل نمی‌شود، در حالی که دومی شامل می‌شود. ارزش APY نشان‌دهنده سود سپرده (یا وام) به اضافه سود مرکب است؛ از طرف دیگر ارزش APR فقط شامل بهره و کارمزد مرتبط با وام می‌شود.

  در بازار رمزارزها و مخصوصاً حوزه دیفای بیشتر از APR استفاده می‌شود و اگر می‌خواهید سود مرکب را هم دریافت کنید باید این کار را به صورت دستی، از تنظیمات پلتفرم انجام دهید. لازم به ذکر است که ابزاری اخیراً به پلتفرم‌ها به نام Auto-Compounding اضافه شده که به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهد.

  گفتار پایانی

  APY ایده روشنی از پتانسیل درآمد یک حساب ارائه می‌دهد. در مقابل APR نشان می‌دهد که یک سرمایه‌گذار به ازای وام دریافتی چه مقدار بدهکار خواهد بود.

  از آنجایی که APY مبتنی بر نرخ سالانه و شامل بهره مرکب است، برای سرمایه‌گذاری دارایی‌های کریپتو بهتر است؛ چرا که نمایش دقیق‌تری از آنچه با سرمایه‌گذاری و بهره مرکب به دست می‌آید، ارائه می‌کند.

  درک اینکه آیا بهره تعیین شده بر اساس APY و APR است، هنگام سرمایه‌گذاری یا وام گرفتن بسیار مهم است. با توجه به ماهیت بازار کریپتو، بازدهی اغلب در مقایسه با بخش مالی سنتی بالا است؛ که طبیعتا باعث افزایش ریسک نیز می‌شود.

  سوالات متداول:

  • تفاوت APY و APR چیست؟

  تعریف هردو تقریبا یکسان است، اما تفاوتشان در این است که APY نشان‌دهنده سود سپرده یا وام، به اضافه سود مرکب است؛ اما APR فقط شامل بهره و کارمزد وام می‌شود.

  • فرمول APY و APR برای محاسبه چیست؟

  فرمول محاسبه APY بدین صورت است: APY=(1+APR/n)ⁿ-1 و فرمول APR نیز به این شکل است: A=[P×(1+R×T)].

  مبین حسینی

  مبین حسینی

  زندگی من توی کامپیوتر و دنیای دیجیتال می‌گذره؛ عاشق فناوری بلاک‌چین و تکنولوژی‌های دیجیتالی‌ام و فعالیت توی اکوسیستم و کامیونتی کریپتو رو خیلی دوست دارم. اوقات فراغتم رو یا بازی می‌کنم، یا به پروژه‌های شخصیم می‌رسم. هیچی بلد نیستم ولی تا دلت بخواد کنجکاو و فضولم :))

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  آموزش کامل بازی TapSwap‌ + ترفندهای سکه رایگان در بازی تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  همه‌چیز درباره بازی Wcoin و آموزش نحوه استخراج W-Coin

  همه‌چیز از نات کوین شروع شد! بازی تلگرامی که سبک Tap to Earn ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر