مفهوم تامین کننده نقدینگی (Liquidity Provider) در دیفای چیست؟

تامین کننده نقدینگی کیست؟
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 28 فروردین 1401
زمان مطالعه:  9 دقیقه
تامین-کننده-نقدینگی

تامین کننده نقدینگی یا Liquidity Provider یکی از اصطلاحاتی است که بسیاری از سرمایه‌گذارانی که در بازار ارزهای دیجیتال مشغول به فعالیت‌ هستند، حداقل یک بار آن را شنیده‌اند. برای موفقیت در بازار رمزارزها برای این که بتوان به بهترین شکل ممکن به معامله پرداخت باید با اصطلاحات این حوزه آشنایی پیدا کرد و دانش خود را در رابطه با این بازار افزایش داد.

در سال‌های اخیر صرافی‌هایی که در بازار ارز دیجیتال مشغول به فعالیت‌ هستند، از تحولات قابل توجهی برخوردار شده‌اند؛ به طوری که این امکان وجود دارد تا با گذر زمان فعالیت صرافی‌های سنتی کاهش پیدا کند و یا این صرافی‌ها هم مجبور شوند به سراغ روش‌های نوین که در حال حاضر به وجود آمده است، آیند تا بتوانند به رقابت با رقبای جدید بپردازند.

در ابتدا صرافی‌هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال مشغول به فعالیت بودند، از روش‌های متمرکز برای ثبت معامله‌ی کاربران استفاده می‌کردند اما با گذر زمان، متخصصان حوزه‌ی بلاکچین به دنبال روش‌هایی رفتند تا با استفاده از آن بتوانند امکان انجام معاملات غیر متمرکز را به وجود اورند به این صورت که کاربران برای سرمایه‌گذاری و معامله ارزهای دیجیتال نیاز به واسطه نداشته باشند.

با توجه به این که هدف اصلی بلاکچین و دیفای تمرکز زدایی است بعد از مدتی نسبتا کوتاه از شروع فعالیت‌های صرافی‌های متمرکز، ایده‌ای جدید شکل گرفت که با استفاده از آن کاربران می‌توانستند با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز و بدون اعتماد به مرجعی خاص، به عنوان واسطه، به معاملات خود بپردازند.

صرافی‌های غیر متمرکز یا DEX مزایای زیادی را برای کاربران و معامله‌گران به وجود آوردند به طوری که با استفاده از آن‌ها کاربران می‌توانند به صورت کاملا ناشناس و بدون واسطه به انجام معاملات رمز‌ارزها بپردازند و مزایای فوق العاده‌ای را کسب نمایند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز، کاربران حتی در سودی که از طریق کارمزد تراکنش‌ها بدست می‌اید نیز شریک خواهند بود. همین موضوع باعث شده است تا درصد زیادی از معامله‌گران تصمیم بگیرند به جای استفاده از صرافی‌های متمرکز، صرافی‌های غیرمتمرکز را انتخاب کنند.

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز این است که در صرافی‌های متمرکز برای انجام معاملات به تامین کنندگان نقدینگی نیاز خواهد بود. با توجه به این که بسیاری از افراد با این مفهوم آشنایی کافی ندارند؛ در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم تا به این موضوع بپردازیم که تامین کننده نقدینگی چیست؟

تامین نقدینگی در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز

قبل از این که بدانید تامین‌کننده نقدینگی چیست؟ باید با روش کار صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز آشنا شوید و تفاوت این صرافی‌ها را با یکدیگر بدانید.

صرافی‌های متمرکز نوعی از صرافی‌ها هستند که از سیستمی برای تطابق سفارش‌ها برخوردارند که به آن موتور تطابق یا Matching Engine گفته می‌شود. موتور تطابق این امکان را برای صرافی‌ها به وجود می‌اورد تا سفارش‌هایی که از نظر قیمت و حجم معاملات با یکدیگر مطابقت دارند را در کنار یکدیگر قرار دهد و باعث ثبت معاملات شود.

با استفاده از موتور تطابق می‌توان در صرافی‌های متمرکز بازار‌های مالی پیچیده‌ای را فراهم کرد. اما به علت این که موتور تطابق تنها در پلتفرم‌های متمرکز قابل پیاده سازی است برای ثبت معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز باید از روشی دیگر استفاده کرد.

matching_engine

ایده‌ی استفاده از موتور تطابق، در صرافی‌های غیرمتمرکز بارها مورد آزمایش قرار گرفته است اما یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که برای پیاده‌سازی این روش لازم است تا اطلاعات جدید از معاملات تماما روی شبکه‌ی بلاکچین ثبت شود و همین باعث می‌شود تا هزینه‌ی ثبت تراکنش‌ها به شدت افزایش پیدا کند و کاربران مجبور باشند برای انجام یک معامله ساده هزینه‌ی زیادی را پرداخت نمایند.

البته دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث شده است تا امکان استفاده از سیستم‌های قبلی در صرافی‌های غیرمتمرکز وجود نداشته باشد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که کاربران نمی‌توانند در سود صرافی‌ها شریک شوند. همه‌ی دلایلی که به آن اشاره کردیم باعث شده است تا در اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز جدید از سیستمی متفاوت برای ثبت معاملات استفاده شود که به آن سیستم بازارساز خودکار گفته می‌شود. در صرافی‌هایی که از سیستم بازارساز خودکار استفاده می‌کنند معاملات به روش دیگری ثبت می‌شود به این صورت که بر خلاف سایر صرافی‌ها سفارش‌های کاربران با یکدیگر تطابق نخواهد یافت.

در صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر سیستم بازارسازهای خودکار نحوه انجام معاملات به این صورت است که کاربران با ثبت سفارش خرید و یا فروش در واقع با خود صرافی‌ وارد معامله می‌شوند و نقدینگی لازم، توسط محلی به نام استخر نقدینگی پرداخت می‌شود. استخرهای نقدینگی با استفاده از روش‌هایی که وجود دارد نقدینگی لازم را برای انجام معاملات کاربران فراهم‌ می‌کند؛ بنابراین هر زمان که کاربران سفارشات جدید را ثبت می‌کنند، معاملات آن‌ها به صورت غیر همتا انجام می‌شود، که این روش مزایای خاصی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌هاف کاهش قابل‌توجه نقدینگی توسط صرافی‌ها است.

اما شاید این سوال برایتان به وجود آمده باشد که استخرهای نقدینگی میزان نقدینگی خود را از کجا بدست می‌آورند؟ اینجاست که باید بدانید تامین کننده نقدینگی چیست؟ و در حوزه دیفای چه کاربردی دارد؟

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  تامین کننده نقدینگی کیست؟

  در رابطه با این که تامین کننده نقدینگی کیست؟ به صورت خلاصه باید گفت که تامین‌کننده نقدینگی یا Liquidity Provider در واقع فردی است که نقدینگی خود را در اختیار استخرهای نقدینگی قرار می‌دهد.

  در حالی که بسیاری از افراد تصور می‌کنند استخرهای نقدینگی فقط برای تامین نقدینگی برای سیستم بازارسازی خودکار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما آن‌ها کاربردهای دیگری نیز دارند که در حال حاضر در بسیاری از اپلیکیشن‌های حوزه‌ی دیفای از آن‌ها استفاده می‌شود؛ بنابراین تامین کننده نقدینگی سرمایه‌ خود را تنها در اختیار صرافی‌های غیرمتمرکز قرار نخواهد داد، بلکه سرمایه‌ی لازم برای پلتفرم‌های مختلف دیفای را فراهم خواهد کرد.

  استخرهای نقدینگی در پلتفرم‌های وام‌دهی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در رابطه با این که در این پلتفرم‌ها نقش تامین‌کننده نقدینگی چیست؛ باید بدانید که در واقع سرمایه‌ای که کاربران در پلتفرم‌های وام دهی وارد استخرهای نقدینگی می‌کنند با شرایطی خاص و با دریافت تضمین در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که قصد دریافت وام را دارند. فردی که به عنوان تامین کننده نقدینگی، سرمایه خود را به استخرهای نقدینگی وارد می‌کند یک سری مزایا را دریافت خواهد کرد که همین باعث خواهد شد تا کاربران بیشتری تمایل داشته باشند تا به سرمایه گذاری در استخرهای نقدینگی بپردازند. تامین کننده نقدینگی یا LP در قبال تامین سرمایه به دریافت توکن نقدینگی می‌پردازد که برخورداری از این توکن نشان‌دهنده این خواهد بود که فرد دارای سهم مشخص از استخر نقدینگی است؛ بنابراین در زمان مورد نیاز کاربر می‌تواند تمام سرمایه‌‌ی خود را از استخر نقدینگی دریافت نماید.

  مزایای تامین نقدینگی

  تامین نقدینگی مزایای مختلفی دارد و افرادی که به عنوان تامین کننده نقدینگی سرمایه‌ی لازم برای استخرهای نقدینگی را تامین می‌کنند؛ مزایای مختلفی را دریافت خواهند نمود. اما در رابطه با این که بهترین مزیت تامین کننده نقدینگی چیست باید به این موضوع اشاره کنیم که تمامی تامین‌کنندگان نقدینگی در پلتفرم‌های مختلف به میزان سرمایه‌ی خود در سود حاصل از کارمزد تراکنش‌ها سهیم خواهند بود. در هر کدام از پلتفرم‌هایی که برای تامین نقدینگی خود از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند میزان سود مشخصی برای تامین کنندگان نقدینگی مشخص شده است که بر طبق آن کاربران می‌توانند به دریافت سود از کارمزد تراکنش‌ها بپردازند. مثلا در برخی از صرافی‌ها کاربران می‌توانند به میزان سرمایه‌ای که در استخر قرار داده‌اند به دریافت ۰/۲۵ درصد از کارمزد تراکنش‌ها بپردازند.

  برای این که از میزان سود تامین کنندگان نقدینگی اطلاع پیدا کنید؛ به طور مثال، فرض کنید فردی در یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز به ثبت معامله هزار دلاری پرداخته است. در صورتی که میزان کارمزد از معاملات ۰/۵ درصد باشد چیزی در حدود ۵ دلار از مبلغ معامله به عنوان کارمزد در نظر خواهد گرفت که ۰/۲۵ درصد آن تقریبا ۱ دلار خواهد بود. با فرض این که شما ۱۰ درصد از سهام استخر نقدینگی صرافی مورد نظر را در اختیار داشته باشید تنها با انجام یک معامله‌ی هزار دلاری توسط کاربران صرافی، ۱۰ سنت سود خواهید کرد که در بلند مدت رقم قابل‌توجهی خواهد شد.

  علاوه بر دریافت سود تامین کنندگان نقدینگی از مزایای دیگری نیز برخوردار خواهند شد. در رابطه با این که دیگر مزیت تامین کننده نقدینگی چیست؟ بهتر است بدانید که تامین کنندگان نقدینگی می‌توانند با قرار دادن سرمایه‌ی خود در استخر نقدینگی به دریافت وام از برخی پلتفرم‌های دیفای بپردازند و با روش‌هایی مانند ییلد فارمینگ کسب درآمد نمایند. ییلد فارمینگ روشی است که با استفاده از آن تامین کننده نقدینگی می‌تواند با قفل کردن ارز دیجیتال خود در پلتفرم‌های دیفای به کسب پاداش بپردازد. در حال حاضر ییلد فارمینگ یکی از بهترین روش‌هایی است که تامین کنندگان نقدینگی میتوانند با استفاده از آن به کسب در آمد بپردازند. کاربران می‌توانند با قرار دادن سرمایه خود در پلتفرم‌های مختلف به دریافت حداکثر سود ممکن بپردازند.

  ریسک های تامین نقدینگی

  در صورتی که قصد دارید به عنوان تامین کننده نقدینگی به سرمایه گذاری در استخرهای نقدینگی بپردازید باید قبل از هر چیز بدانید که ریسک‌های مشارکت به عنوان تامین کننده نقدینگی چیست و تامین‌کنندگان نقدینگی ممکن است چه مشکلاتی را تجربه نمایند؟

  یکی از بزرگترین مشکلاتی که ممکن است تامین کنندگان نقدینگی با آن روبه‌رو شوند ریسک ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss خواهد بود.

  ضرر ناپایدار زمانی رخ خواهد داد که قیمت توکن نقدینگی نسبت به زمانی که آن را خریداری کرده‌اید کاهش پیدا کرده باشد. بهتر است بدانید استخرهایی که دارایی‌های بیشتری دارند بیشتر در معرض زیان‌های ناگهانی قرار می‌گیرند به همین دلیل قبل از سرمایه‌گذاری در استخرها باید به این موضوع توجه داشت.

  البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که سودهای بدست آمده از طریق کارمزد‌ها معمولا باعث جبران ضررهای احتمالی خواهد بود؛ بنابراین اکثر افرادی که به عنوان تامین کننده نقدینگی سرمایه گذاری می‌کنند دچار ضرر نخواهند شد.

  در رابطه با این که ریسک دیگر فعالیت به عنوان تامین کننده نقدینگی چیست باید بدانید که استخرهای نقدینگی در واقع قراردادهای هوشمند هستند که در بلاکچین‌های مختلف مانند اتریوم پیاده‌سازی شده‌اند بنابراین سرمایه کاربران زمانی در آن‌ها به خوبی حفظ خواهد شد که قراردادها به بهترین شکل ممکن برنامه نویسی شده باشند.

  اگر چه وجود باگ و خطا در استخرهای نقدینگی به ندرت رخ می‌دهد و در پلتفرم‌های معتبر تقریبا محال است؛ اما کاربران باید به این موضوع توجه داشته باشند که ایجاد هر گونه باگ و خطا در قراردادهای هوشمند استخرهای نقدینگی باعث خواهد شد تا سرمایه‌ی کاربران با خطر روبه‌رو شود و امکان دریافت آن وجود نداشته باشد. اما شاید این سوال برایتان به وجود آمده باشد که بهترین راه برای کاهش ریسک مشارکت در استخرهای نقدینگی به عنوان تامین کننده نقدینگی چیست؟

  برای کاهش ریسک مشارکت در استخرهای نقدینگی بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که در پروژه‌های جدید و پروژه‌های که از اعتبار کافی برخوردار نیستند سرمایه‌گذاری نکنید چون این امکان وجود دارد تا این پروژه‌ها به راحتی هک شوند و مشکلات مختلفی در آن‌ها به وجود آید.

  بهترین پلتفرم‌های تامین نقدینگی

  Uniswap_Logoبرای سرمایه گذاری در استخرهای نقدینگی باید قبل از هر چیز بدانید که بهترین پلتفرم‌ها برای فعالیت به عنوان تامین کننده نقدینگی چیست؟ در میان پلتفرم‌های مختلفی که در این حوزه وجود دارد، یونی‌سواپ یکی از بهترین و معتبرترین گزینه‌هایی است که افراد می‌توانند برای سرمایه گذاری به عنوان تامین کننده نقدینگی ان را انتخاب کنند. یونی سوآپ یکی از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز است که در شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است.

  با استفاده از صرافی یونی سواپ کاربران می‌توانند با در اختیار داشتن کامل دارایی‌ها و بدون نیاز به احراز هویت به ثبت معاملات خود بپردازند. هزینه پایین تراکنش‌ها و دسترسی به جدیدترین توکن‌ها باعث شده است تا یونی سواپ به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای معاملات ارزهای دیجیتال تبدیل شود؛ بنابراین سرمایه گذاری در آن به عنوان تامین‌کننده نقدینگی تصمیمی هوشمندانه خواهد بود.

  پنکیک سواپ از دیگر پلتفرم‌های معتبری است که افراد مختلف می‌توانند به تامین نقدینگی آن بپردازند و در ازای ان سود قابلتوجهی را دریافت نمایند. پنکیک سواپ یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز است که بر بستر شبکه هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است؛ به همین دلیل امکان انجام معاملات با کمترین کارمزد ممکن در آن وجود دارد و همین باعث شده است تا محبوبیت آن به شدت افزایش یابد.

  گفتار پایانی!

  تأمین کنندگان نقدینگی یکی از اصلی‌ترین بازیگران در حوزه دیفای به شمار می‌روند به طوری که بدون وجود آن‌ها بسیاری از پلتفرم‌ها با مشکلات مختلف روبه‌رو خواهند شد. تأمین‌کنندگان نقدینگی با تأمین نقدینگی مورد نیاز برای پلتفرم‌های موجود در حوزه‌ی دیفای نه تنها سود قابل توجهی دریافت خواهند کرد بلکه امکان ادامه‌ی حیات بسیاری از پلتفرم‌ها را به وجود می‌اورند.

  تأمین‌کنندگان نقدینگی با سرمایه‌گذاری در استخرهای نقدینگی به دریافت توکن‌های نقدینگی می‌پردازند. با استفاده از این توکن‌ها کاربران میتوانند از این موضوع اطمینان داشته باشند که در ازای سرمایه‌ی اختصاص داده شده دارای سهمی مشخص از استخرهای نقدینگی پروژه‌های بلاکچینی خواهند شد به همین دلیل با اطمینان بالا به سرمایه‌گذاری در استخرهای نقدینگی می‌پردازند.

  در حال حاضر پلتفرم‌های دیفای که از استخرهای نقدینگی برخوردارند افزایش قابل توجهی پیدا کرده‌ است. با افزایش این پلتفرم‌ها و در نظر گرفتن مزایای جدید برای کاربران این امکان وجود خواهد داشت تا در آینده تأمین نقدینگی به یکی از سود‌اور‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه دیفای تبدیل شود.

  سوالات متداول

  • تامین کننده نقدینگی کیست؟

  تامین کننده نقدینگی افرادی هستند که در ازای دریافت توکن نقدینگی به سرمایه گذاری در استخرهای نقدینگی می‌پردازند.

  • بهترین پلتفرم برای تامین کنندگان نقدینگی چیست؟

  پنکیک سواپ، سوشی سواپ و کرو فایننس جزء بهترین پلتفرم‌ها برای تامین کنندگان نقدینگی به شمار می‌روند.

  • تامین نقدینگی در حوزه دیفای چه ریسک‌هایی دارد؟

  بزرگترین ریسک تامین نقدینگی در حوزه دیفای، ضرر ناپایدار یا Impremanent Loss است.

   

  خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال

  خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال

   

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  الگوریتم افکار (AoT) چیست؟

  الگوریتم افکار (Algorithm of Thoughts) با تقلید از فرایندهای ...

  دیالکتیک ارباب و برده؛ دلیل برنده شدن بیت کوین در پایان داستان

  بیت کوین یک انقلاب واقعی و چندوجهی است که اکنون بیش از 14 سا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر