چرا کسب درآمد از استخراج بیت کوین روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود؟

توسط کارن آهنگری
|
24 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  7 دقیقه
سودکردن با استخراج بیت کوین روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود؛ چرا؟

 

سخت شدن استخراج بیت‌ کوین، نشان‌دهنده‌ی این است که استخراج بلاک‌­های جدید و کسب پاداش از آن‌ها چقدر دشوار شده است. البته طی دو هفتۀ گذشته، نسبت به افزایش چشمگیر 13 درصدی قیمت در این شبکه، جهش کوچکی در بازار رخ داده است. همین‌طور به گفتۀ چند سایت ماینینگ، تنظیم سختی استخراج در بلوک 699551، از افزایش 4.5 درصدی در بازار رمزارزها خبر می‌دهد.

«سختی استخراج» به امری نسبی در رابطه با مقدار منابع موردنیاز برای استخراج بیت ‌کوین اشاره دارد. درواقع، این اندازه­‌گیری بسته به میزان توان مصرفی توسط شبکه در زمان معینی تعریف می­‌شود. می‌توان این‌طور گفت که پروتکل بیت کوین تنظیم شده ­است تا سطح دشواری را در هر 2016 بلاک یا به عبارتی هر دو هفته یک‌بار تنظیم کند. به این ترتیب بلاک‌های جدید، با نرخ پایدار استخراج می­‌شوند.

سختی در استخراج بیت کوین به چه دلیلی است؟

استخراج بیت کوین پرهزینه­ است؛ علت آن هم حجم عظیم منابع محاسباتی موجود است که به استخراج اختصاص داده می‌شود. همچنین، رقابت بیشتر ماینرها برای یافتن بلوک‌­های جدید بر این موضوع اثرگذار است. بااین‌حال، به گفتۀ ماینرها و اپراتورهای استخر استخراج، روند صعودی اخیر بزرگ‌ترین ارز دیجیتال، هزینه­‌های افزاینده را جبران کرده و درآمد استخراج بیت کوین را بسیار سودآور کرده است.

دانیال فرومکین (Daniel Frumkin)، محقق شرکت استخراج بیت کوین «Slush Pool» که در پراگ قرار دارد، بیان کرد:

«قیمت، سریع‌­تر از سختی افزایش می­‌یابد.»

فرومکین افزود، خبر خوب این است که قیمت در حال افزایش است، به این معنی که درآمد استخراج بیت کوین در فیات ثابت است، حتی اگر درآمد برحسب BTC کاهش یابد.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  ظرفیت‌­های میزبانی مانع رشد می­‌شود

  افزایش 4.5 درصدی در سختی ماینینگ در کنار افزایش 13 درصدی سختی در دو هفتۀ پیش بسیار کمرنگ شد. روسلان، کارشناس ارشد فروش شرکت ارائه خدمات میزبانی ماینر در نیویورک دراین‌باره می‌گوید:

  «رشد کندتر را می­توان به محدودیت ظرفیت میزبانی در سراسر جهان نسبت داد. البته با ادامۀ کمبود ظرفیت میزبانی نیز، ممکن است مشکل درآمد استخراج بیت کوین در آیندۀ نزدیک با رشد آهسته روبه‌رو شود.»

  روسلان افزود: «در حال حاضر تا زمانی که زیرساخت‌های جهانی به تقاضا نرسد، رسماً هیچ فضای میزبانی در دسترس نیست. بسیار بعید است تا زمانی که عرضۀ میزبانی تثبیت نشده‌ باشد و تجهیزات قدیمی‌­تر دوباره آنلاین نشوند، شاهد پیشرفت این مشکل باشیم.»

  استخراج بیت کوین به چه صورتی است؟

  فرآیند ایجاد بیت کوین جدید با حل پازل همراه است. این کار به سیستم­های محاسباتی مجهز به تراشه­‌های تخصصی نیاز دارد که برای حل این پازل باهم رقابت می­‌کنند. اولین ماینر بیت کوین در این سیستم‌­ها، برای حل این معما با بیت کوین پاداش می­‌گیرد. فرایند ماینینگ همچنین تراکنش‌­های موجود در ارز دیجیتال را تأیید و آن‌ها را قابل‌اعتماد می­کند.

  استخراج بیت کوین در ابتدا، توسط رایانه‌­های شخصی انجام می‌شد که واحدهای پردازش مرکزی معمولی (CPU) داشتند؛ اما سرعت انجام کار به این طریق بسیار پایین بود. امروزه برای استخراج ارزهای دیجیتال از استخرهای استخراج استفاده می‌شود. این استخرها در نقاط مختلف زمین پراکنده هستند. استخراج­‌کنندگان بیت کوین نیز، سیستم­های استخراجی کشف ارز دیجیتال با مصرف برق زیاد را جمع‌­آوری کرده‌­اند.

  در مناطقی که برق با استفاده از سوخت­‌های فسیلی تولید می­‌شود، استخراج بیت کوین برای محیط‌زیست مضر محسوب می‌­شود. درنتیجه، بسیاری از ماینرهای بیت کوین عملیات خود را به مکان‌هایی با منبع تجدیدپذیر منتقل کرده‌اند تا علاوه بر مصرف برق، درآمد استخراج بیت کوین نیز برای آن‌ها به‌صرفه باشد.

  درآمد استخراج بیت کوین

  سختی استخراج درآمد بیت کوین چگونه است؟

  یکی از اصطلاحاتی که اغلب در ادبیات استخراج بیت کوین با آن مواجه می­‌شویم، سختی استخراج است. سختی ماینینگ در واقع، به دشواری حل پازل ریاضی و تولید بیت کوین اشاره دارد. همچنین، دشواری استخراج بر نرخ تولید بیت کوین نیز تأثیر می­گذارد. دشواری استخراج هر 2016 بلوک تقریباً هر دو هفته یک‌بار تغییر می‌­کند. سطح دشواری کشف و استخراج بیت کوین، به میزان کارآمدی ماینرها در چرخۀ قبلی و همچنین تعداد ماینرهای جدید بستگی دارد. حضور افراد جدید در فرایند استخراج، نرخ یا میزان قدرت محاسباتی به کار گرفته شده برای استخراج ارز دیجیتال را افزایش می‌­دهد.

  درآمد استخراج ارز دیجیتال

  استخراج ارز دیجیتال از روش‌­های دیگر کسب درآمد در شبکۀ ارزهای دیجیتال است که احتمال دارد برای افراد تازه­‌کار و با دانش کم مناسب نباشد. بااین‌حال، کسانی که در این راه تجربه کسب کنند یا تحمل مقداری ضرر و دردسر را داشته باشند، در این راه می‌­توانند به کسب درآمد از استخراج بیت کوین بپردازند و سودهای خوبی نصیبشان شود.

  مقدار سود و درآمد حاصل از استخراج برای هر ارز متفاوت است. این تفاوت حتی برای یک ارز دیجیتال در بازه‌های زمانی مختلف نیز صدق می­‌کند. این یعنی احتمالاً درآمد استخراج بیت کوین در زمان مشخصی بسیار سودمند است یا در زمان دیگری حتی ضرر هم تحمیل کند. این یعنی میزان سودآوری در ارز دیجیتال به عوامل مختلفی بستگی دارد و کاربر قبل از سرمایه­‌گذاری، با کسب دانش کافی، باید بفهمد که آیا استخراج ارز برایش سودمند است یا خیر؟

  تفاوت سرمایه­‌گذاری و استفاده از سرمایه در بیت کوین

  مزیت استفاده از سرمایه در شبکۀ بیت کوین آن است که شما در آن سرمایه­‌گذاری نمی‌­کنید، بلکه به‌نوعی صرفه‌­جویی انجام می‌­دهید. وقتی شما سرمایه­‌گذاری می‌کنید، درواقع پول حاصل از کار روزانۀ خود را وارد بازارهایی نظیر سهام و املاک می­‌کنید، به این امید که در آینده با فروش آن سود کنید. در شبکۀ بیت کوین نیازی به خرید دارایی نیست، شما فقط باید بیت کوین خود را در سیستم بگذارید و کاری انجام ندهید.

  مزیت استفاده از سرمایه در شبکه درآمد استخراج بیت کوین

  پس از درک نحوۀ عملکرد پروتکل بیت کوین، متوجه می­‌شوید که استفاده از بیت کوین برای پس­‌انداز، خطر کمی دارد. نوسانات قیمت آن تنها واکنش فعالان بازار است و به نحوۀ اداره بیت کوین ربطی ندارد. بیت کوین از رونق‌­های بزرگ و چرخه­‌های رکود کوچک عبور می­‌کند و در انتها در مسیر بی­نهایت قرار می‌­گیرد. فردی که با هزینه‌ای متوسط و با اطلاعاتی کافی دلار یا بیت کوین بخرد و آن را وارد حساب و چرخش شبکۀ بیت کوین کند، می‌­تواند به درآمد استخراج بیت کوین برسد.

  قدرت دستگاه استخراج ارز و هزینه­ آن

  در اوایل ورود بیت کوین به بازار، این ارز با استفاده از کامپیوترهای شخصی و فقط با CPU یا GPU (کارت گرافیک)، استخراج می­‌شد. امروزه با روی کار آمدن تراشه­‌های برنامه­‌پذیر یا همان ASIC که قدرتی چندین برابر سیستم‌­های معمولی دارند، تنها راه برای کشف و استخراج بیت کوین، استفاده از دستگاه‌­های مخصوص این کار است. دستگاه­‌های استخراج ارز با مدل‌­های گوناگون و با برندهای مختلف در بازار وجود دارند که هرکدام، قدرت پردازش یا  Hash Rate متفاوتی دارند.

  اگر میزان مصرف انرژی و برق را در نظر نگیریم، هرچه یک دستگاه قدرت استخراج بیشتری داشته باشد، سود بیشتری هم حاصل می­‌کند. قدرت دستگاه­‌های استخراج را با واحد هش بر ثانیه اندازه­‌گیری می­‌کنند. شرکت­‌های تولیدکنندۀ ماینرهای آی­سیک نیز، به‌طور مداوم دستگاه­‌های جدیدی را با توان پردازشی (نرخ هش بالاتر) به بازار عرضه می­‌کنند.

  دستگاه آی­سیک

  به‌طور کلی، آی­سیک مجموعه‌ای از مدارها است که به منظور خاصی تولید می­‌شود؛ اما در شبکۀ ارز دیجیتال آی­سیک معنای متفاوتی دارد. در این شبکه، این دستگاه از به‌صرفه‌ترین روش‌­های استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها است.

  آی­سیک چگونه کار می­‌کند؟

  کار اصلی ماینرها، پیدا کردن و شناسایی حروف و ارقام با تابع هش است. با این توضیح، چگونگی کار این دستگاه­‌ها واضح‌­تر می‌شود. در حقیقت، هر ماینری سعی می‌­کند با استفاده از قدرت پردازشی خود و با سرعت بیشتر مسائل را حل کند و به پاداش برسد. اولین ماینری که بتواند این مسائل ریاضی را حل کند، به عنوان پاداش بیت کوین دریافت می­‌کند. در این بین، افرادی نیز وجود دارند که به پاداشی کمتر از بیت کوین راضی می‌­شوند یا حاضرند بیت کوین خود را با سایرین تقسیم کنند. این اشخاص با اتصال دستگاه خود به استخر استخراج، از ماینینگ دیگران استفاده کرده و به اندازۀ یکسان در پاداش بیت کوین شریک می­‌شوند.

  دلایل محبوبیت دستگاه آی­سیک

  • صرفه­ جویی در مصرف انرژی
  • قیمت مقرون‌به‌صرفه

  عوامل مؤثر در سودآوری استخراج بیت کوین

  • قدرت دستگاه و قیمت آن
  • میزان مصرف انرژی و برق مصرفی
  • قیمت بیت کوین
  • کارمزد استخرهای استخراج
  • سختی استخراج ارز دیجیتال
  • قوانین و سیاست‌­های استخراج

  عوامل مؤثر در سودآوری استخراج بیت کوین

  شیوه­ محاسبه سود استخراج

  بهترین راه محاسبۀ میزان سودآوری، استفاده از ماشین‌حساب ماینینگ است. با وارد کردن قدرت پردازش دستگاه، برق مصرفی و هزینۀ برق در ماشین‌حساب استخراج می­‌توان به‌طور تقریبی، درآمد استخراج بیت کوین را محاسبه کرد. پس از آن، با محاسبۀ هزینه­‌های کلی مثل دستگاه و تجهیزات می­‌توان زمان بازگشت سرمایه و سوددهی را نیز محاسبه کرد.

  گفتار پایانی!

  اکنون پس از بررسی موارد مختلف در این نوشتار، می‌­توانید مشخص کنید که آیا استخراج بیت کوین می­‌تواند برای شما مفید باشد یا خیر. البته باید توجه داشته باشید که با تمام موارد بررسی شده، ممکن است درآمد استخراج بیت کوین برای شما مفید باشد یا به شما ضرر برساند. نکتۀ مورد توجه برای کشور ما، میزان تغییر تعرفۀ برق مورد نیاز برای استخراج است. بی‌­شک این تغییر می­‌تواند به ضرر بسیاری از فعالان این شبکه باشد و کاربران را وادار کند که دستگاه­‌های خود را از برق بکشند.

  در نهایت، این شبکه نوعی فعالیت جدید و به‌طور کلی سودآور است؛ اما نمی­‌توان آن را راهی میانبر برای رسیدن به سود زیاد در زمان کوتاه دانست.

  پرسش‌های متداول!

  • چرا استخراج بیت کوین سخت است؟

  وجود رقابت بین ماینر‌ها، هزینه بالای فرایند استخراج و پیچیده‌ بودن محاسباتی که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شود شبب شده تا فرایند استخراج بیت کوین بسیار سخت شود.

  • دستگاه آی‌سیک چگونه کار می‌کند؟

  پیدا کردن و شناسایی حروف و ارقام با تابع هش برای استخراج بیت کوین کاری است که دستگاه آسیک انجام می‌دهد.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر