ساتوشی ناکاموتو کیست؟

تاریخ انتشار: 3 مهر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 8 آذر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه

ساتوشی ناکاموتو

بیت‌کوین به‌ عنوان یک پروژه جهانی شکل گرفت. این ارز دیجیتال به‌عنوان یک نرم ‌افزار متن‌باز (اوپن سورس) طراحی‌ شده و در سال ۲۰۰۹ به دنیا ارائه شده است. بیت کوین یک پروژه متن‌‌باز عمومی که کل اطلاعات آن برای عموم قابل مشاهده است؛ ولی با تمام شفافیت و واضح بودنش هنوز یک راز بزرگ دارد:

چه کسی بیت‌ کوین را ساخته و ساتوشی ناکاموتو کیست؟

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  کد بیت‌ کوین

  ابتدا بیاید از چیزهایی که می‌دانیم شروع کنیم. اولین گام در سال ۲۰۰۷ برداشته شد، زمانی که ناکاموتو، کد بیت‌کوین را نوشت. در نوامبر سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو، گزارش عملکرد یا همان وایت‌ پیپر (سفید نامه) اختراع خودش را که امروزه معروف شده است، منتشر کرد.

  ساتوشی به‌ منظور اصلاح کردن اصول اولیه شبکه بیت‌ کوین، به ‌شدت درگیر جامعه بیت‌ کوین و همکاری با آن بود. بعد از دو سال مشارکت، ساتوشی ناکاموتو از توسعه بیت‌کوین کناره گیری کرد.

  سپس در بهار سال ۲۰۱۱، ناکاموتو برای رساندن آخرین پیام بازگشت. او در پستی نوشت که در حال حاضر مشغول موضوع دیگری است. همچنین مسئولیت این ارز دیجیتال در اختیار فرد مناسبی (گوین اندرسون) قرار دارد. این آخرین حرفی بود که خالق ناشناس بیت‌کوین به دنیا زده است.

  راز شناخت هویت ناکاموتو فقط برای کنجکاوان جامعه بیت‌ کوین مهم شد. گفته می‌‌شود که ساتوشی ناکاموتو یک فرد ژاپنی، متولد پنجم آپریل سال ۱۹۷۵ است. کسی در مورد جنسیت ناکاموتو چیزی نمی‌‌داند. حتی کسی نمی‌داند که ناکاموتو یک نفر است یا یک گروه.

  آیا ساتوشی ناکاموتو بریتانیایی است؟

  در حالی که هویت ساتوشی ناکاموتو نامشخص است، همچنان تحقیقات درباره‌ گذشته ساتوشی ادامه دارد. استفاده بی‌عیب و نقص ناکاموتو از زبان انگلیسی در پست‌ها و وایت پیپر او، باعث به وجود آمدن شک‌و‌تردید در هویت ژاپنی او شده است.

  همچنین بعضی مواقع استفاده او از زبان انگلیسی بریتانیایی (بریتیش) در کد و کامنت‌ها، باعث به وجود آمدن این حدس شده که او یک فرد اصیل انگلیسی است. علاوه بر این، استفان توماس یک برنامه‌نویس سوییسی و عضو فعال جامعه بیت‌کوین، نمودار زمانی بیش از ۵۰۰ پست ناکاموتو را به نمایش گذاشت. این نمودار بیانگر غیاب او در ساعات نیمه‌ شب تا شش صبح به ‌وقت گرینویچ بود. همچنین اطلاعاتی را منتشر کرد که محل زندگی احتمالی او را نشان می‌‌داد.

  نیک سابو (Nick Szabo)

  نیک سابوتا به امروز افراد متعددی وجود دارند که گمان می‌‌رود یکی از آن‌ها خالق اصلی بیت‌کوین یعنی ناکاموتو باشد.

  یکی از اولین گزینه‌های ما، نیک سابو است. او یکی از هواداران واحد پولی غیرمتمرکز بود. او قبل از بیت‌کوین در سال ۱۹۹۸ به دنبال راه‌اندازی یک ارز دیجیتال به نام بیت‌گلد (BitGold) بود. همچنین به دلیل وجود مشکل دوبار خرج کردن (Double Spending)، شکست خورد.

  یکی از محققان مطرح اینترنت، اسکای‌ گری (Skye Grey) با بررسی سبک نوشته‌‌های سابو مدعی شد که سبک نوشتار او مشابه با سبک نوشتار وایت‌پیپر ساتوشی ناکاموتو است. البته این فقط یک احتمال بوده که بارها توسط سابو رد شده است.

  دوریان پرینتیس ساتوشی ناکاموتو (Dorian Prentice Satoshi Nakamoto)

  یکی دیگر از گزینه‌های احتمالی یک فرد ژاپنی آمریکایی ساکن کالیفرنیا به نام دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو است. این موضوع اولین‌بار در یک هفته‌نامه خبری در مارس ۲۰۱۴ مطرح شد.

  بزرگ‌‌ترین نکته این مقاله پاسخ ناکاموتو درباره سوالی در رابطه با بیت‌کوین است که این فرد در جواب گفته بود:

  من دیگر با این موضوع کاری ندارم. به‌همین خاطر، دیگر نمی‌توانم درباره‌ی آن نظری بدهم. حالا دیگر این موضوع در دست افراد دیگری است. آن‌ها مسئولش هستند و من دیگر هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارم.

  این موضوع سبب شور‌ حال در رسانه‌ها، حتی تعقیب خودرو دوریان شد.

  هال فینی (Hal Finney)

  هارلد توماس فینی (هال فینی)، یکی دیگر از احتمالات مخترع نامعلوم بیت‌ کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو است. فینی یک پیشرو در زمینه رمزنگاری حتی قبل از بیت‌کوین بوده است. همچنین شخص دوم بعد از ناکاموتو محسوب می‌‌شود.

  هال از نرم‌افزار بیت‌ کوین استفاده می‌کرد. او باگ‌ های فایل‌ ها را گزارش می‌کرد و برای بهبود شبکه نظرات خود را ارائه می‌داد.

  همچنین او اولین کسی بوده که از طریق انجام تراکنش بیت‌ کوین دریافت کرده است. خود او در یک مصاحبه‌ای گفته بود که وقتی برای اولین بار ساتوشی قصد آزمایش تراکنش را داشته برای او ۱۰ بیت‌کوین ارسال کرده است.

  کریگ رایت

  کریگ رایت

  ولی همچنان یک کاندید احتمالی قابل‌‌قبول نیز وجود دارد. این فرد کریگ رایت، اهل استرالیا و متخصص آکادمیک مهندسی کامپیوتر است. در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۵، موسسه گیزمودو یک ایمیل ناشناس دریافت کرد، که در آن فردی نوشته بود نه تنها مطمئن است که کریگ رایت ناکاموتو واقعی است، بلکه برای او کار نیز کرده است.

  در نهم دسامبر، ساعاتی بعد از آن گزارش عجیب ‌و غریبی که ادعا کرد کریگ رایت همان ناکاموتو است، باعث حمله پلیس فدرال استرالیا به خانه او شد. سپس اعلام کرد که این مسئله (ورود به خانه) ربطی به موضوع گزارش اخیر در رسانه‌ها در رابطه با ارز دیجیتالی بیت‌کوین نداشته است. بعد از آن رایت تا سال ۲۰۱۶ در فضای اینترنتی حضور پیدا نکرد. بعد در سال ۲۰۱۶ او در توییتر، خودش را سازنده‌ی ارز دیجیتال بیت‌ کوین معرفی کرد و ادعا کرد که برای حرف‌ هایش مدرک دارد.

  سپس در میان سیلی از شک و تردید، رایت ادعاهای خودش را رد کرد و مدارک شگفت‌‌آوری که وعده داده بود را ارائه نداد و سپس گفت که جرات فاش کردن هویتش را ندارد.

  اهمیت هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو

  در عصری که اطلاعات به‌ سرعت منتشر می‌شود، ساتوشی ناکاموتو موفق شده که هویت خودش را کاملاً پنهان نگاه دارد.

  ولی چرا فاش کردن هویت ساتوشی ناکاموتو این ‌قدر اهمیت دارد؟ اگر ناکاموتو یک فرد باشد او مالک حدود ۵% از بیت‌کوین‌های جهان است و جزو ثروتمند‌ترین آدم‌های روی کره زمین است.

  این میزان از ثروت پیامدهای زیادی در پی دارد، پیامدهایی فراتر از تصور. اگر ساتوشی ناکاموتو قرار بود بیت‌کوین‌هایش را به فروش بگذارد (مطابق تحلیل ها ۹۸۰.۰۰۰ بیت‌ کوین) بازار به شدت تکان خواهد خورد. این موضوع در آینده، در صورت رشد قیمت بیت کوین خطرناک و خطرناک‌تر می‌شود.

  بحث بر سر‌ مقیاس‌پذیری

  گذشته از موضوع هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین با آینده آن هم در ارتباط است. این بحث‌ های داغ باعث به‌وجود آمدن مسائل نگران‌کننده‌ای برای این ارز دیجیتال شده است. به‌ویژه بحث چگونگی برخورد با معضل زیاد‌شدن تراکنش‌ ها در شبکه بیت‌ کوین. هرچه میزان بلاک‌ ها زیادتر شود، ریسک سنگین‌ شدن شبکه بالا می‌رود.

  نتیجه‌گیری

  در آخر، تشخیص هویت سازنده‌ بیت کوین یک تلاش آرمان ‌گرایانه است. سکوت او از بهار سال ۲۰۱۱ می‌‌تواند به این معنی باشد که به احتمال زیاد، از این پس نیز خبری از او نخواهد بود. با این اوصاف، این ارز دیجیتال متن‌‌باز که حدود یک دهه پیش ساخته شده با وجود این راز همچنان ادامه خواهد داد.

  جامعه بیت کوین به‌هر حال مجبور خواهد بود تا با معمای ساتوشی ناکاموتو کنار بیاید.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر