بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟ | آموزش استخراج بیت کوین

توسط کارن آهنگری
|
17 آبان 1400
|
زمان مطالعه:  8 دقیقه
آموزش استخراج بیت کوین | چگونه بیت کوین استخراج می‌شود؟

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید استخراج بیت کوین چگونه صورت می‌گیرد؟ یا اینکه چطور تراکنش‌های ایجاد شده تأیید و به بلاکچین اضافه می‌شوند؟ برای آشنایی بیشتر با فرآیند استخراج ارز دیجیتال بیت کوین لازم است که در ابتدا مفهوم ماینینگ یا استخراج را درک کنیم. برای همین در ابتدای این مقاله، ماینینگ را به‌طور ساده و قابل‌فهم، تعریف می‌کنیم و بعد به سراغ آشنایی با مراحل استخراج بیت‌کوین می‌رویم.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین فرآیندی است که به صورت دیجیتالی، معاملات را محاسبه و بلاک جدیدی به شبکه بلاک چین اضافه می‌کند. هدف ماینرها، پیدا کردن یک راه‌حل معتبر برای حل مسائل پیچیده ریاضی است. ماینرهایی که موفق به حل این معادلات می‌شوند، بیت کوین‌های جدید را به عنوان پاداش برای محاسبه مسائل ریاضی دریافت می‌کنند.

در اوایل زمانی که بیت کوین روی فناوری بلاک چین عرضه شد، کاربران می‌توانستند با رایانه‌های شخصی خود به جمع استخراج‌کنندگان بیت کوین اضافه شوند. اما امروزه، استخراج برای دریافت سود مناسب، نیازمند استفاده از تجهیزات ماینینگ تخصصی و پیشرفته است. از آنجا که استخراج به صورت انفرادی کار بسیار سخت و زمان‌بری است، ماینرها برای افزایش شانس خود برای دریافت پاداش ایجاد بلوک جدید در شبکه بیت کوین، عضو استخر استخراج می‌شوند تا به صورت مساوی معادلات برای محاسبه بین اعضای استخر تقسیم شوند و شانس دریافت جایزه افزایش یابد.

استخراج و دریافت بیت کوین در ازای حل یک معادله و تامین امنیت شبکه، یک ایده جذاب است. درحالی‌که دوران استخراج با کامپیوتر (CPU) شخصی گذشته است، مشارکت در استخراج همیشه نیازمند یک سیستم سخت‌افزاری نیست. اما قبل از اینکه تصمیم به استخراج بیت‌کوین بگیرید، بیایید به‌طور خلاصه در مورد نحوه استخراج بیت کوین صحبت کنیم و بررسی کنیم بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟

رفته‌رفته سود استخراج بیت کوین کاهش می‌یابد.

رفته‌رفته با افزایش سختی شبکه بیتکوین، سود استخراج کاهش می‌یابد.

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  بیت کوین چگونه استخراج می‌شود؟

  زمانی که کاربر یک تراکنش جدید بیت کوین ایجاد می‌کند، باید منتظر بماند تا کاربران دیگر شبکه گره‌ها (نودها) و اعتبار آن‌ها را تأیید کنند. ماینرها مسئول جمع‌آوری معاملات جدید در انتظار و گروه‌بندی آن‌ها در یک بلوک کاندید شده (بلوک جدیدی که هنوز تأیید نشده) هستند.

  هدف ماینر پیدا کردن یک هش بلوک معتبر، برای بلاک کاندید است. هش بلوک رشته‌ای از اعداد و حروف است که به‌عنوان یک شناسه منحصربه‌فرد برای هر بلوک عمل می‌کند. در اینجا مثالی از هش بلوک آورده شده است:

  ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰b39e10cb246407aa676b43bdc6229a1536bd1d1643679

  برای ایجاد یک هش بلوک جدید، استخراج کننده هش بلوک قبلی، باید اطلاعات بلوک کاندید شده و یک نانس (Nonce) را جمع‌آوری کند و همه آن را از طریق یک تابع هش ارسال کنند.

  با این حال، استخراج‌کننده باید یک نانس پیدا کند که همراه با تمام داده‌ها یک هش بلوک ایجاد کند که با مقدار مشخصی صفر شروع می‌شود. مقدار صفرها با توجه به سختی استخراج تغییر می‌کند. یک هش بلوک معتبر، ثابت می‌کند که ماینر کارهای لازم را برای اعتبار بخشیدن به بلوک کاندید شده‌ی خود را انجام داده است یا خیر (بر اساس اثبات کار POW).

  • نانس (Nonce)  همان عددی است که استخراج‌کنندگان بلاک‌چین باید به منظور حل رمزنگاری بلاک‌‌ها آن را پیدا کنند.

  پس از جمع آوری معاملات معلق و ایجاد بلاک نامزد آن‌ها، تنها بخشی که یک استخراج کننده می‌تواند تغییر دهد، نانس است. این همان کاری است که تجهیزات استخراج انجام می‌دهند. در یک فرآیندِ فشرده آزمون‌وخطا، ماشین‌های استخراج چندین بار نانس را تغییر داده و داده‌های ترکیبی را هش می‌کنند تا زمانی که برای حل معادلات راه‌حلی پیدا کنند (یعنی یک هش با تعداد مشخص صفر شروع می‌شود).

  درآمد ماینرهای بیت کوین چقدر است؟

  زمانی که بلوک جدید ایجاد می‌شود، شبکه به ماینرها از بابت فعالیت انجام شده، به‌عنوان پاداش بیت‌کوین می‌دهد. این پاداش علاوه بر جایزه ایجاد بلوک جدید، هزینه‌های انجام و انتقال را هم شامل می‌شود. از آنجا که پاداش ایجاد بلوک تقریباً از بلوک ساخته‌شده پرداخت می‌شود، در بین بیشتر مردم بلوک ایجادشده به‌عنوان پاداش شناخته می‌شود.

  پاداش ایجاد بلوک بیت کوین از ۵۰ BTC در سال ۲۰۰۹ شروع شد و در زمان ایجاد ۲۱۰۰۰۰ بلوک (تقریباً هر چهارسال) این پاداش به نصف کاهش می‌یابد.

  این اتفاق باعث شد که پاداش استخراج به ۲۵ بیت کوین در سال ۲۰۱۲، سپس به ۱۲٫۵ بیت کوین در سال ۲۰۱۶ و در نهایت به ۶٫۲۵ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ کاهش یابد. بر اساس داده‌ها، انتظار می‌رود که دوره‌ی بعدی کاهش پاداش به نصف در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتند.

  الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: هاوینگ چیست؟ همه چیز درباره نصف شدن پاداش استخراج رمزارزها

  هنوز هم عوامل بسیاری برای ارزیابی میزان بازدهی و سودآوری تجهیزات استخراج ارز دیجیتال وجود دارد.

  سود و درآمد استخراج بیت کوین

  پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۴، سود استخراج بیت کوین، نصف شود.

  یکی از معیارهای اصلی و مؤثر بر این موضوع، سرعتی است که یک دستگاه می‌تواند با آزمون‌وخطا، معادلات تصادفی و غیر تصادفی تولید کند. این عدد سرعت تولید به‌عنوان نرخ هش شناخته می‌شود و برای موفقیت یک ماینر بیت کوین حیاتی است.

  هر چه میزان هش ریت دستگاه استخراج شما بیشتر باشد، سریع‌تر قادر به آزمایش ورودی‌های تصادفی خواهید بود. یکی دیگر از معیارهای مهم، میزان مصرف انرژی یک دستگاه استخراج است. اگر بیشتر از ارزش استخراج‌شده، برای مصرف برق هزینه کنید، سودآوری به حداقل خواهد رسید.

  استخراج بیت کوین چطور شروع کنیم؟

  ازآنجا که بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز و منبع باز است، هرکسی می‌تواند به شبکه برای استخراج بپیوندد. در گذشته می‌توانستید به‌سادگی و با استفاده از کامپیوترهای شخصی خود برای استخراج بلوک‌های شخصی وارد استخر شوید. اما با افزایش هزینه‌ها و مشکلات استخراج به این صورت، در حال حاضر برای دریافت سود مناسب به تجهیزات قدرتمندتری نیاز دارید.

  از لحاظ تئوری، هنوز می‌توانید با کمک رایانه‌های شخصی، بیت کوین استخراج کنید اما احتمال پیدا کردن جواب در واقعیت صفر است. محاسبه تابع هش بسیار سریع است، اما محاسبه مقدار ورودی‌های تصادفی با تعداد بالا، بسیار بیشتر طول می‌کشد. به همین ترتیب قبل از اینکه بخواهید یک استخراج‌کننده سودآور باشید باید تجهیزات و سخت‌افزارهای تخصصی را فراهم کنید.

  تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین

  به‌طورکلی، شما می‌توانید ارزهای دیجیتال را با استفاده از تجهیزات FPGA،GPU،CPU یا دستگاه ASIC امتحان کنید. بعضی از آلت کوین‌ ها هنوز هم می‌توانند با استفاده از کارت‌های گرافیک GPU استخراج شوند. بسته به الگوریتم استخراج، سختی و هزینه برق، ماشین‌های FPGA هم می‌توانند گزینه‌ی خوبی باشند. اما وقتی حرف از استخراج بیتکوین باشد، تجهیزات استخراج ASIC بیشترین بازدهی و سودآوری را برای شما دارند.

  مصرف انرژی تجهیزات استخراج بیتکوین، معیار مهمی در انتخاب روش استخراج است.

  سی پی یو (CPU)

  پردازنده‌ها مانند یک تراشه همه‌کاره فعالیت می‌کنند که وظیفه توزیع دستورالعمل‌ها را در قسمت‌های مختلف رایانه دارند. البته پردازنده‌ها دیگر برای استخراج اکثر رمز ارزها مناسب نیستند.

  جی پی یو (GPU)

  پردازنده‌های گرافیکی ممکن است اهداف مختلفی داشته باشند، اما در اصل برای پردازش گرافیک و خروجی اطلاعات برای نمایش در صفحه استفاده می‌شوند. این قطعه توانایی تقسیم دستورهای پیچیده به چند وظیفه‌ی کوچک را دارند که باعث افزایش عملکردشان می‌شود. برخی از آلت کوین‌ها را می‌توان با جی پی یو استخراج کرد، اما کارایی این تجهیزات به الگوریتم‌های استخراج و دشواری آن بستگی دارد.

  اف پی جی‌ای (FPGA)

  FPGA تراشه‌ای است برنامه پذیر که پس از ساخت، این امکان را برای طراحان و کاربران ایجاد می‌کند که آن را جهت پیاده‌سازی یک و یا چند مدار منطقی مورداستفاده قرار دهند و برای کمک به برنامه‌ریزی برنامه‌های مختلف کاربرد دارند. این تجهیزات قابل تنظیم و مقرون‌به‌صرفه از ASIC هستند اما برای استخراج بیت کوین کار آیی کمتری دارند.

  آسیک (ASIC)

  آسیک (ASIC) مخفف Application Specific Integrated Circuit است. گرچه این جمله طولانی و سخت به نظر می‌رسد اما به‌طور ساده، دستگاه ماینر به معنی یک تراشه رایانه‌ای است که برای انجام یک کار خاص طراحی‌شده است.

  آسیک‌ها برای انواع کارهای محاسباتی تخصصی طراحی‌شده‌اند. اگرچه این دستگاه‌ها در استفاده محدود و منحصر به انجام عملیات اندکی هستند، اما برای انجام وظایف خاصی که برای آنها طراحی‌شده‌اند بسیار قدرتمند هستند.

  آسیک‌های بیت‌کوین فقط برای استخراج‌ بیت کوین یا رمزارز دیگری که از همان الگوریتم هش کردن استفاده می‌کند، قابل‌استفاده هستند. آسیکس‌ها نسبت به اف‌پی‌جی‌ای قابل تنظیم و گران هستند، اما میزان هش و سطح مصرف انرژی، آن‌ها را به کارآمدترین گزینه برای استخراج بیت کوین تبدیل می‌کند.

  استخرهای استخراج

  احتمال اینکه بتوانید خودتان یک بلوک را به‌تنهایی استخراج‌کنید، بسیارکم است. در عوض، پیوستن به استخر استخراج رمزنگاری‌شده، به شما کمک می‌کند که قدرت محاسبه خود را با سایر ماینرها ترکیب کنید. وقتی استخر با موفقیت یک بلاک استخراج می‌کند، هر ماینر، سهمی از بیت کوین استخراج‌شده را دریافت می‌کند. پاداش استخر متناسب با میزان کمک شما در استخراج است.

  چطور می‌توان به استخر استخراج بیتکوین پیوست؟

  هنگام اضافه شدن به یک استخر با استفاده از سخت‌افزار خود، باید نرم افزارهای موردنیاز را طوری تنظیم کنید که با بقیه‌ی ماینرها به اشتراک گذاشته شود. این فرآیند به‌طور معمول شامل ثبت‌نام برای یک حساب کاربری و درخواست اتصال به سرور استخر استخراج است.
  اگر سخت‌افزار مورد نیاز برای شروع استخراج بیتکوین را دارید، استخر بایننس، گزینه‌ی خوبی برای شروع استخراج بیت کوین و سایر آلت کوین‌های مبتنی بر الگوریتم SHA-256 است. سخت‌افزار استخراج شما به‌طور خودکار بین BCH، بیت کوین BTC و BSV جابه‌جا می‌شود تا بازده شما که به‌صورت بیت کوین پرداخت می‌شود، به حداکثر برسد. شما می‌توانید از میزان سود دریافتی خود به‌صورت لحظه‌ای در پنل استخر بایننس اطلاع پیدا کنید. درآمد بیت کوین شما به‌صورت روزانه در کیف پول بیت کوین اضافه می‌شود.

  استخراج ابری

  اگر می خواهید از مراحل فنی پردردسر، جلوگیری کنید، می‌توانید به یک مزرعه ابری استخراج بپیوندید و تهیه سخت‌افزار و نرم‌افزار را به عهده صاحبان مزرعه بگذارید. در کل، استخراج ابری به‌طور معمول شامل این است که شما برای شخص دیگری که از طرف شما در حال استخراج است، هزینه پرداخت می‌کنید. پس از صاحب مزرعه استخراج ابری انتظار می‌رود که سود حاصل‌شده را با شما تقسیم کند. البته این گزینه بسیار خطرناک است و ریسک بالایی دارد. چرا که هیچ تضمینی برای بازگشت سرمایه‌ی شما وجود ندارد. با توجه به اطلاعات در سطح اینترنت، به نظر می‌رسد که بسیاری از خدمات استخراج ابری یکی از روش‌های کلاه‌برداری هستند. بنابراین در انتخاب این روش باید مراقب باشید.

  هزینه‌های استخراج در برخی از کشورها، بیشتر از سود استخراج است.

  هزینه‌های استخراج در برخی از کشورها، بیشتر از سود استخراج است.

  گفتار پایانی

  پس از آشنایی با نحوه کار و فرآیند استخراج بیتکوین، با ترکیب سخت‌افزار و نرم‌افزار، هر کسی می‌تواند استخراج را شروع و به افزایش امنیت شبکه بیت کوین کمک کند. حتی اگر متوجه شدید که استخراج بیت کوین برای شما مناسب نیست، بازهم می‌توانید با اجرای یک نود بیت کوین به این فرآیند کمک کنید و پاداش بگیرید.

  سرمایه‌گذاری اولیه برای استخراج بیت‌کوین، سودآور اما خطرناک است و ریسک‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. بازده شما به شرایط و اوضاع بازار و عوامل خارجی مثل قیمت تمام‌شده برق و بهبود سخت‌افزار بستگی دارد. قبل از صرف هرگونه هزینه برای یک سخت‌افزار استخراج، حتماً تحقیق کنید و با جستجو در انجمن‌ها و سایت‌های معتبر، اطلاعات کافی را کسب کنید و بعد برای شروع استخراج، گام بردارید.

  سوالات متداول

  • آیا می‌توان بدون دستگاه ماینینگ ارزدیجیتال استخراج کرد؟

  تنها راه برای این مسئله استفاده از مزارع ابری استخراج است، اما باید مراقب باشید چون بسیاری از کلاهبرداران با طرح استخراج ابری اقدام به کلاهبرداری میکنند.

  • آیا می‌توان با کامپیوتر بیتکوین استخراج کرد؟

  در حال حاضر خیر، ولی در گذشته این امکان وجود داشت.

  • آیا با CPU می‌توان اتریوم استخراج کرد؟

  خیر، با توجه به مدل رمزنگاری اتریوم امکان استخراج این ارز فقط با GPU امکان‌پذیر است.

  4.7/5 - (27 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 1 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. محمد دوستی
   محمد دوستی | 9 اسفند 1401

   سلام.برای استخراج بیت کوین مطلب خوندم ک مت جه شدم برق زیادی مصرف میکنه من اگه جایو بشناسم و مشکل برق نباشه وی جای ک امن باشه برقشم بشه حل کرد و کنتر نندازه هست کسی ک بشه بیت کوین استخراج کرد.