میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چقدر است؟ (نحوه محاسبه)

تاریخ: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  8 دقیقه
میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چقدر است؟ (نحوه محاسبه)

در این مقاله با میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین، راه‌های محاسبه مصرف برق ماینرها و هزینه‌های مربوط به این فرایند آشنا شوید.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین، سال‌ها است که به صنعتی بزرگ و سودآور برای کمپانی‌های بزرگ و شرکت‌های خصوصی بدل شده است و بسیاری از فعالان ارز دیجیتال، در باب میزان مصرف برق ماینرها و هزینه‌های لازم برای استخراج سؤالات زیادی دارند. شاید بارها خواسته باشید که دستگاه‌های ماینر را خریداری کنید و یا نحوه و فرمول محاسبه برق ماینرها را به دست آورید، اما، باتوجه‌به نداشتن اطلاعات کافی از نحوه کار و هزینه‌های برق ناشی از ماینینگ در کشورهای مختلف و حتی کشور ایران، از این کار منصرف شده باشید.

در این مقاله، سعی خواهیم کرد باتوجه‌به شفاف‌ترین و به‌روزترین اطلاعات و آمار مربوط به دستگاه‌های ماینر و به‌طورکلی صنعت ماینینگ بیت کوین، میزان برق مصرفی ماینرها، هزینه‌های استخراج بیت کوین و سایر موارد حیاتی را بررسی کرده و دید مناسبی از این صنعت به شما ارائه دهیم.

نحوه محاسبه مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چگونه است؟

نحوه محاسبه مصرف برق ماینرها، در درجه اول زیر مجموعه موارد تأثیرگذار زیادی مانند، نوع دستگاه ماینر، میزان بهای پرداختی انرژی مصرفی در منطقه یا کشور و میزان توان محاسباتی دستگاه شما خواهد بود که برای تخمین هزینه و میزان درآمدی که کسب می‌کنید، بسیار مورد اهمیت هستند. اگر بخواهیم تمامی هزینه‌های استخراج بیت کوین را حساب کنیم، مواردی مانند دستگاه‌های خنک‌کننده، هزینه نگهداری دستگاه، تعمیرات و سایر موارد مربوط به اسیک‌های ماینینگ (ASIC) نیز درگیر هستند و باید در محاسبات ما دخیل شوند.

نحوه محاسبه مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چگونه است؟

برای محاسبه میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین، به دو پارامتر اصلی میزان برق مصرفی دستگاه ماینر و هزینه یا قیمت برق در منطقه یا کشور خود نیاز دارید. تمامی دستگاه‌های ماینر امروزی، در توضیحات سایت‌ها در هنگام خرید، میزان مصرف برق خود را درج می‌کنند که به‌صورت معمول به‌صورت کیلووات یا وات‌برساعت (KWH) است. این مقدار درج شده، میزان برق مصرفی دستگاه شما در طول روز است و زمانی که قیمت یا بهای برق مصرفی خود در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید را نیز در آن ضرب کنید، میزان بهایی پرداختی شما برای برق دستگاه‌های ماینر به دست خواهد آمد.

اشتباه دسته زیادی از افراد مبتدی در آغاز فرایند ماینینگ، دخیل نکردن هزینه‌های مضاعف دیگر مانند، هزینه دستگاه خنک‌کننده و برق مصرفی آنها، تعمیرات دستگاه و سایری مواردی است به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. از اشتباه بسیار تکراری دیگر، عدم آشنایی افراد با نحوه سازوکار ماینینگ و خرید دستگاه‌های نامناسب نسبت به منطقه خود است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  فرمول محاسبه برق ماینر

  همان‌طور که در قبل نیز به اشاره کردیم، محاسبه برق ماینر یا دستگاه استخراج بیت کوین شما، به نسبت میزان برق مصرفی دستگاه و قیمت یا بهای برق منطقه شما تعیین می‌شود، پس در نتیجه، فرمول محاسبه برق ماینرها، به‌صورت زیر خواهد بود:

  فرمول محاسبه برق ماینر= میزان برق مصرفی دستگاه (برای مثال ماهانه) * هزینه برق شما در طول ماه

  برای درک استفاده و محاسبه فرمول، فرض کنید که دستگاه ماینری با مصرف برق ۳۲۵۰ وات بر ساعت(KWH) را در اختیار دارید و قیمت یا هزینه برق شما برای هر کیلووات بر ساعت، معادل با ۰٫۲ دلار است. برای محاسبه میزان برق مصرفی ماهانه دستگاه ماینر شما به‌صورت زیر عمل خواهیم کرد:

  • ابتدا مقدار مصرف برق روزانه دستگاه را به کیلووات تبدیل خواهیم کرد، پس در نتیجه:

  3250W/1000= 3٫250KW

  • سپس باید محاسبه کنیم ماینر شما در طول روز یا ۲۴ ساعت، چه میزان برق مصرف خواهد کرد:

  3٫250KW*24= 78KW

  • حال که میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین خود را در طول روز محاسبه کردید، تنها کافی است آن را در میزان بهای برق منطقه خود ضرب کنید:

  78KW*0٫1= $7٫8

  پس با این تفاسیر، میزان هزینه پرداختی شما برای برق ماینر در طول روز ۷٫۸ دلار است که اگر آن را در ۳۰ روز ماه ضرب کنید، معادل ۲۳۴ دلار در ماه خواهد شد.

  با کمک فرمول ساده بالا به‌راحتی می‌توانید، میزان هزینه برق مصرفی دستگاه خود را محاسبه کنید و یا برای تخمین میزان مصرف هر دستگاه امروزی ماینر در جهت انتخاب برای خرید کمک بگیرید. حال که این فرمول ساده را فراگرفته‌اید، میزان هزینه‌های شما برای استخراج چه میزانی است؟ آیا استخراج بیت کوین برای شما صرفه اقتصادی دارد؟ برای ما در بخش نظرات بنویسید.

  میزان مصرف برق ماینر بیت کوین چقدر است؟

  میزان مصرف برق ماینرها، نسبت به مدل دستگاه و میزان قدرت پردازشی آنها متفاوت بوده و به طور معمول به‌صورت روزانه و واحد وات (W) یا کیلووات بر ساعت در بخش توضیحات هر دستگاه ذکر می‌شود.
  در واقع هر چه دستگاه ماینر شما توان پردازشی یا هش ریت بیشتری را داشته باشد، میزان صرف برق آن نیز بیشتر خواهد بود. پس در نتیجه، در زمان پرس‌وجو در جهت خرید دستگاه‌های ماینینگ بیت کوین، به میزان هش ریت و میزان مصرف برق آنها در روز به‌خوبی دقت کنید.

  مقدار توان پردازشی دستگاه‌های ماینر با واحد تراهش بر ثانیه (TH/S) و میزان برق مصرفی آنها به‌صورت وات یا کیلووات در سایت‌ها درج می‌شود که با کمک فرمول بررسی شده در قبل به‌خوبی قادر به محاسبه مصرف برق آنها خواهید بود. پارامتر مهم دیگری که در میزان مصرف ماینر تأثیر مستقیمی دارد، کشوری است که در آن زندگی می‌کنید. طبق آخرین تحقیقات صورت‌گرفته، کشورهای آسیایی، به‌خصوص لبنان و ایران، بهترین کشورهای امروزی برای استخراج بیت کوین از لحاظ هزینه پایین برق مصرفی بوده و کشورهای اروپایی مانند ایتالیا به‌عنوان بدترین کشورها برای استخراج توصیه شده‌اند.

  طبق آخرین تحقیقات صورت‌گرفته در سال ۲۰۲۲، میزان بهای مصرف برق در کشورهای اروپایی به صورت میانگین، برای ماین تنها ۱ بیت کوین، معادل ۸۵٫۷۶۷ دلار است. این مقدار به صورت متوسط برای قاره آسیا، نزدیک به ۲۰٫۶۳۵ دلار تخمین زده می‌شود.

  عوامل مؤثر بر مصرف برق ماینر

  عوامل مؤثر بر مصرف برق ماینر، در کنار مواردی که در قبل نیز به آنها اشاره کردیم، می‌تواند تحت‌تأثیر عوامل مختلف دیگری نیز مانند، سختی شبکه، الگوریتم هش، نوسانات قیمت برق در منطقه، خرابی دستگاه و کارایی دستگاه‌های ماینینگ باشد. با وجود درج مقدار برق مصرفی هر دستگاه و محاسباتی که با یکدیگر مرور کردیم، نیاز به دستگاه‌های خنک‌کننده بسیار استاندارد برای جلوگیری از خرابی و بهبود کارکرد ماینرها نیز می‌توانند، هزینه‌های برق مجزایی را به بارآورند که با احتساب نقش مهم آن، امری کاملاً گریزناپذیر است.

  عوامل مؤثر بر مصرف برق ماینر

  علاوه‌برآن، مطمئناً دستگاه‌های مختلف با هش ریت‌های گوناگون، میزان مصرف برق متفاوتی نیز خواهند داشت و مهم‌تر از همه موقعیت جغرافیایی شما در هر کشور و منطقه می‌تواند تأثیر بسیار بزرگی در بهای پرداختی شما برای انرژی داشته باشد. فراتر از همه عوامل مؤثر بر مصرف برق ماینر در بالا، سختی شبکه از دیگر عوامل بسیار مهم است. با افزایش هش ریت و کاهش مقدار میانگین استاندارد ساخت بلاک بیت کوین یا ۱۰ دقیقه، با افزایش سختی شبکه در دوره تنظیم بعدی، نیاز بیشتری برای محاسبات دارید و این امر بر مصرف برق ماینر شما نیز تأثیرگذار خواهد بود.

  راهکارهای کاهش مصرف برق ماینر

  هزینه‌های ناشی از مصرف برق ماینر و سایر موارد مربوطه به هزینه‌های راه‌اندازی و پیاده‌سازی این دستگاه‌ها، بسیاری از ماینرها یا فعالان این صنعت را به فکر راهکاری‌های کاهش مصرف برق انداخته است و امروزه رویکردهای متفاوتی از سوی این دسته فعالان در جهت کسب درآمد بهینه‌تر صورت می‌گیرد. چه ماینر باشد و چه علاقه‌مند به خرید و کسب درآمد از استخراج بیت کوین، راهکارهای کاهش مصرف برق ماینر می‌تواند برای شما کاربرد زیادی داشته باشد و پس از مدیریت کنترل هزینه‌ها در طولانی‌مدت، به‌خوبی متوجه بهبود چشمگیر عملکرد خود خواهید شد.

  راهکارهای کاهش مصرف برق ماینر

  در نتیجه، اگر قصد کاهش مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین و هزینه‌های ناشی از ماینرها را دارید، به گزینه‌های زیر توجه کنید:

  • منطقه‌های مناسب را در کشور یا محل زندگی خود برای دسترسی به برق ارزان‌تر زیر نظر بگیرید.
  • از دستگاه‌های ماینری استفاده کنید در کنار کارایی مناسب، مصرف برق کمتری دارند.
  • نرم‌افزار مرتبط با استخراج بیت کوین را برای هماهنگ‌سازی و بهبود عملکرد دستگاه، همیشه به‌روز نگه دارید.
  • همیشه از خنک‌کننده‌های استاندارد برای بهبود عملکرد، کاهش مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین و افزایش عمر دستگاه بهره ببرید.
  • در ساعاتی که پیک استفاده از برق کمتر است، فرایند استخراج را آغاز کنید تا در مصرف برق ماینر شما صرفه‌جویی شود.
  • همیشه از سلامت دستگاه و کارکرد مناسب آن اطمینان کسب کنید. دستگاه‌های نیاز به تعمیر یا فرسوده، برق بیشتری نیز مصرف خواهند کرد.
  • اگر تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌های ماینر را در اختیار دارید، از گرمای تولید شده توسط این ماینرها می‌توانید به مقاصد دیگری مانند، گرمایش، کاربردهای کشاورزی و… استفاده کنید.

  در کنار کاهش مصرف برق دستگاه، توان پردازشی شما که ارتباط مستقیمی با درآمد شما دارد، همیشه حائز اهمیت است. راه‌اندازی دستگاه‌های ماینر، جدای از مبحث برنامه‌ریزی و نیاز به مدیریت هزینه‌ها، نیاز به درک بسیار سطح بالایی از کارکرد بلاکچین بیت کوین و شناخت سخت‌افزارهای مختلف در جهت تعمیر و نگهداری ایمن دارد.

  مقایسه مصرف برق ماینرهای مختلف

  در مقایسه مصرف برق ماینرهای امروزی، باید ابتدا توجه شود که انواع مختلفی این ریگ‌ها یا دستگاه استخراج تا به امروز در مدل‌های گوناگونی عرضه شده است و از محبوب‌ترین این کمپانی‌ها می‌توان به بیت مین (Bitmain)، میکروبیتی (MicroBT)، آیس ریور (IceRiver) و… اشاره داشت. از معروف‌ترین و بهینه‌ترین ماینرهای امروزی می‌توان به ماینر کمپانی بیت مین با مدل Antminer S19 XP اشاره داشت که نسبت به باقی مدل‌ها، میزان برق مصرفی کمتری داشته (3075 W) و با وجود هش ریت کمتر نسبت به سایر مدل‌ها، همچنان کارایی مناسبی را ارائه می‌کند.

  مقایسه مصرف برق ماینرهای مختلف

  کمپانی میکروبیتی نیز از کمپانی‌های ارائه‌دهنده محبوب در صنعت ماینینگ است که مدل Whatsminer M50S با احتساب مصرف ۳۲۵۰ وات بر ساعت، می‌تواند گزینه مناسبی برای شروع استخراج بیت کوین به شمار رود. باتوجه‌به گستردگی این ماینرها و تفاوت‌های زیاد بین آن‌ها در قیمت، میزان برق مصرفی و توان پردازش، بهتر است برای خریداری یا راه‌اندازی هر کدام به‌خوبی تحقیق کرده و یا با افرادی مطلع در زمینه ارتباط بگیرید.

  ماینرهای کم‌مصرف و بهینه

  اگر قصد استخراج بیت کوین یا نیاز به‌اضافه کردن چندین ماینر کم‌مصرف و بهینه را دارید، در این بخش به معرفی چندین دستگاه ماینر محبوب و کم صرف خواهیم پرداخت که نسبت به نیاز و بررسی شخصی خود می‌توانید آنها را تهیه کرده و استفاده کنید.

  ماینرهای کم‌مصرف و بهینه

  پیش از معرفی این دستگاه‌ها باید اشاره شود که مصرف کمتر برق دستگاهی به‌تنهایی دلیلی بر برتری آن بر دیگر دستگاه‌ها یا مناسب‌بودن برای سودآوری بیشتر نخواهد داشت و توان پردازشی دستگاه‌ها و تعداد آنها، می‌تواند تأثیر بیشتری در شانس شما در استخراج بیشتر و کسب سود پویاتر داشته باشد. چندین ماینر کم‌مصرف و بهینه محبوب امروزی عبارت‌اند از:

  • Bitmain Antminer S21
  • Bitmain Antminer S19j Pro+
  • MicroBT Whatsminer M50S
  • Bitmain Antminer S19 XP
  • MicroBT Whatsminer M30S++
  • Bitmain Antminer S19 Pro

  مقایسه مصرف انرژی استخراج بیت کوین در مقابل طلا

  مقایسه مصرف انرژی استخراج بیت کوین در مقابل طلا، شامل موارد بسیاری مهمی است که شاید تا به امروز درباره آنها فکر نکرده باشید. بیت کوین به‌عنوان ارز دیجیتال یا پولی سخت، از بدو آغاز و فراگیری تا به امروز با طلا مقایسه می‌شود و مقایسه مصرف انرژی بیت کوین نسبت به طلا نیز از دیگر مواردی است که بسیاری از محققان به آن اشاره دارند. طبق آخرین تحقیقات صورت‌گرفته از مراجع و محققان مختلف، میزان انرژی مصرفی برای بیت کوین در طول یک سال برابر با ۱۴۲ تراوات (TWH) بر ساعت است که این مقدار برای طلا ۱۳۲ تراوات بر ساعت گزارش شده است.

  بااین‌وجود، بسیاری معتقدند که ارقام ارائه شده برای محاسبه این میزان انرژی برای طلا، تنها برای فرایند تبدل سنگ معدن آن به شمس در نظر گرفته شده، در حالی هزینه‌های مربوط به دولت و سیستم‌های بانکی چشم‌پوشی می‌شود. در کنار موارد بالا، استخراج بیت کوین، صنعتی تازه‌تر، غیرمتمرکز و به‌دوراز ایجاد هر گونه انحصار و سوءاستفاده از اقلیم‌های جغرافیایی بوده و بر خلاف طلا و هزینه‌های مربوط به بازیافت آن، انرژی مورداستفاده در صنعت استخراج بیت کوین، امروزه به‌منظور مختلفی مانند گرمایش، استفاده در صنایع، کشاورزی و… قابل‌استفاده است.

  سؤالات متداول

  • چه عواملی بر میزان مصرف برق ماینر بیت کوین تأثیر می‌گذارند؟

  از عواملی که می‌توانند بر میزان مصرف برق ماینرهای بیت کوین تأثیر بگذارند، می‌توان به نوع دستگاه ماینر، توان پردازشی، سیستم‌های خنک‌کننده، نگهداری مناسب و سایر عوامل مربوط به استخراج بیت کوین مانند سختی شبکه اشاره کرد.

  • بهترین ماینر بیت کوین از نظر مصرف برق کدام است؟

  امروزه ماینرهای زیادی از نظر مصرف برق بهینه به بازار ارائه می‌شوند که اگر بخواهیم نمونه‌ای از آنها را معرفی کنیم، ماینر مدل Bitmain Antminer S19 XP از کمپانی بیت مین، می‌تواند گزینه‌ای اقتصادی و به‌صرفه به نظر برسد.

  • راهکارهای کاهش مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین کدام‌اند؟

  از بهترین راهکارهای کاهش مصرف برق یا انرژی دستگاه استخراج بیت کوین شما، استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده مناسب، بهره‌وری از دستگاه‌های جدید و بهینه در مصرف برق، استخراج در زمان‌های کاهش الگوی مصرف برق یا کاهش پیک مصرف و انتخاب مناطق مناسب برای دسترسی به برق ارزان‌تر خواهند بود.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آیا استخراج تتر با ماینر امکان‌پذیر است؟

  ماینینگ ارز دیجیتال فرایندی کلیدی در دنیای کریپتوکارنسی‌هاست ...

  پس از استخراج آخرین بیت کوین، چه اتفاقی می‌افتد؟

  طبق پروتکل بیت کوین، عرضه کل بیت کوین‌ها محدود به ۲۱ میلیون ...

  شناسایی بدافزارها و ویروس‌ها در استخراج بیت کوین

  بدافزار در استخراج رمزارزها، در سال‌های اخیر به یک تهدید فزا ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر