هش ریت (Hash Rate) چیست و چه اهمیتی در استخراج بیت کوین دارد؟

تاریخ انتشار: 23 آبان 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 22 مرداد 1402
زمان مطالعه:  7 دقیقه
هش ریت چیست

هش ریت چیست؟ یکی از اصطلاح‌هایی که باید برای استخراج و کسب اطلاعات درباره ماینر‌ها از آن اطلاعاتی داشته باشید این است که بدانید هش ریت چیست.
در این مقاله می‌خواهیم درباره هش ریت و برخی موضوعات مرتبط با آن صحبت کنیم. این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و آن را با دوستان و همکاران خود نیز به اشتراک بگذارید تا آن‌ها نیز درباره آن نظر دهند.

مقدمه‌ای بر این‌که هش ریت چیست؟

این‌که هش ریت چیست، می‌تواند موضوعی تخصصی باشد. ما در این مقاله نمی‌خواهیم به‌صورت تخصصی و فنی به این موضوع وارد شویم. به‌صورت ساده هش ریت قدرت و سرعت عملیات محاسباتی دستگاه استخراج یا همان ماینر است.
دستگاه‌ها متناسب با قدرتی که دارند در شبکه فعالیت کرده و آن را ایمن می‌کنند. پاداشی که به دستگاه‌های استخراج تعلق می‌گیرد نیز متناسب با همین تلاش آن‌ها است. البته فرایند‌های متفاوتی را برای استخراج باید دنبال کنید که در این مقاله درباره آن‌ها صحبت نمی‌کنیم و بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر به دیگر مقاله‌های بیت پین درباره استخراج مراجعه کنید. هش ریت میزان سلامت شبکه بلاک چین را اندازه می‌گیرد.

دانلود دهمین ماهنامه دامیننس

بلاک چین و انتخابات: شفاف و بدون تقلب

  هش ریت در استخراج بیت‌کوین یا برخی ارز‌های دیجیتال

  استخراج بیت کوین فرایندی است که در آن هر ماینر با ماینرهای دیگر در حل مسائل ریاضی رقابت می‌کند. دستگاهی که بتواند زود‌تر حدس‌های صحیحی را برای اعداد خواسته شده ارائه کند، عملکرد بهتری در ماینینگ دارد و پاداشی متناسب با آن را دریافت می‌کند.
  اگر می‌خواهید درباره استخراج ارز‌های دیجیتال دیگر هم اطلاعاتی داشته باشید، باید بگوییم که یکی از فاکتور‌های مهم در انتخاب دستگاه ماینر، توجه به الگوریتمی است که دستگاه از آن پشتیبانی می‌کند. مثلاً ممکن است الگوریتم استخراج رمز‌ارز بیت‌کوین با ارز دیجیتالی دیگری متفاوت باشد و در واقعیت همین طور هم است.

  حتما بخوانید:  معرفی بهترین ماینرها و سخت‌افزارهای استخراج در سال ۲۰۲۲

  در این قسمت می‌خواهیم درباره همین الگوریتم برای ارز دیجیتال بیت کوین  قبل از توضیح کامل این‌که هش ریت چیست، صحبت کنیم.

  زمانی که بلاکی از تراکنش‌ها به شبکه بلاک‌چین اضافه می‌شود، ماینر‌ها آن بلاک را با اعمال فرمول‌های ریاضی به چیزی تبدیل می‌کنند که امنیت بالاتری را داشته باشد. پس هش ریت چیست؟ این مورد همان هش نامیده می‌شود که ترکیبی از حروف و اعداد خواهد بود. هش‌ها در کنار بلاک‌ها باقی می‌مانند و هر هش از هش‌های دیگر متمایز است. الگوریتم استخراجی که قرار است درباره آن صحبت کنیم در‌واقع برای تولید این هش‌ها توسط کامپیوتر استفاده می‌شود.

  الگوریتم‌ها می‌توانند برای هر ارز دیجیتالی متفاوت باشند. به‌عنوان‌مثال برای ارز دیجیتال لایت کوین، الگوریتم Scrypt و برای ارز دیجیتال مونرو، الگوریتم CryptoNight استفاده شده است. هر‌یک از الگوریتم‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که برای بررسی آن‌ها باید به مقالات تخصصی‌تری مراجعه شود. تعدادی از الگوریتم‌های به‌کار‌رفته برای ارزهای دیجیتال عبارت‌اند از:

  • SHA-256
  • Dagger-Hashimoto
  • Scrypt
  • ECDSA
  • blake2b
  • X11
  • Transaction fee
  • Smart contract
  • Equihash
  • Blake256
  • LBRY
  • Lyra2RE

  الگوریتمی که بیت‌کوین از آن استفاده می‌‎کند، الگوریتم SHA-256 است که برای استخراج بیت‌کوین استفاده می‌شود. این الگوریتم از گروه الگوریتم‌های هش ایمن است و دستگاه‌های ASIC می‌توانند برای استخراج و ماین کردن ارز‌های دیجیتالی مانند بیت‌کوین که از این الگوریتم استفاده می‌کنند، به کار روند. ارز‌های دیگری که از با استفاده از الگوریتم SHA-256 می‌توان به استخراج آن‌ها پرداخت عبارت‌اند از:

  • بیت کوین کش
  • پیرکوین
  • بتا کوین
  • 21Coin (21)
  • Namecoin (NMC)
  • Unobtanium (UNO)
  • Bytecoin (BTE)
  • Joulecoin (XJO)
  • Devcoin (DVC)
  • Ixcoin (IXC)
  • Terracoin (TRC)
  • Battlecoin (BCX)
  • Takeicoin (TAK)
  • PetroDollar (P$)
  • Benjamins (BEN)
  • Globe (GLB)
  • Unicoin (UNIC)
  • Snowcoin (SNC)
  • Zetacoin (ZET)
  • Titcoin (TIT)

  اگر دوست دارید درباره دیگر ارز‌های دیجیتال و یا الگوریتم‌هایی که برای استخراج آن‌ها استفاده می‌شود، اطلاعات بیشتری به دست آورید می‌توانید مقالات آموزشی دیگر را مطالعه کنید و یا در بخش کامنت‌ها با ما مطرح کنید تا برای شما مقاله‌ای کامل خلق کنیم.

  اما در این قسمت از بحث ما درباره استخراج بیت‌کوین، تا همین حد کافی است و شما می‌توانید با ادامه آموزش این‌که هش ریت چیست، همراه باشید.

  نرخ هش یا هش ریت چیست؟

  در قسمت قبل توضیح خلاصه‌ای از هش بیت‌کوین ارائه کردیم. حال وقت آن است که بررسی کنیم هش ریت چیست؟ هش (HASH) در واقع عملگر یا تابعی برای تغییر اعداد و حروف به یک خروجی رمزنگاری شده است.
  همان‌طور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم برای استخراج بیت‌کوین باید از ماینری استفاده شود که الگوریتم SHA-256 را پشتیبانی می‌کند. هش در بلاک‌چین بیت‌کوین نقش بسیار مهمی دارد و برای مدیریت بلاک‌چین وجود هش لازم و اساسی است. الگوریتم هشی که در شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین به کار می‌رود، هش‌هایی با طول ثابت تولید می‌کند.
  حال که با مفهوم هش آشنا شده‌اید می‌توان مفهوم نرخ هش را بیان کرد. هش ریت و یا همان نرخ هش، در‌واقع قدرت دستگاهی است که برای استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین به کار می‌رود. به‌طورکلی و خلاصه می‌توان نرخ هش را تعداد هش‌هایی دانست که دستگاه می‌تواند در هر ثانیه حدس بزند.

  سختی استخراج چیست؟

  هش ریت چیست

  در استخراج بیت‌کوین و بررسی این‌که هش ریت چیست؟ با مفهومی به نام سختی استخراج رو‌به‌رو هستیم که برای یادگرفتن نحوه استخراج بیت‌کوین باید درباره آن بدانید. سختی استخراج یا ماینینگ میزان توان محاسباتی لازم برای استخراج یک بلوک بیت‌کوین است. سختی استخراج به متعادل شدن زمان استخراج کمک می‌کند. به این معنی که اگر دستگاه‌هایی باشند که توان بالا و قدرت خوبی برای استخراج داشته باشند، سختی استخراج افزایش می‌یابد تا ماین کردن و استخراج بلوک‌ها به عددی نزدیک به ده دقیقه برای هر بلوک برسد.

  شما می‌توانید در تاریخ‌های مختلف، نگاهی به سختی شبکه بیت‌کوین داشته باشید تا بتوانید تخمینی برای کار خود بزنید. با جست‌وجویی ساده می‌توانید به عدد سختی شبکه دست پیدا کنید. در روز ده اردیبهشت 1400، سختی استخراج شبکه بیت‌کوین 23.58 ترا و نرخ هش160.61 اگزا‌هش بر ثانیه بوده است.

  حتما بخوانید:  ماینر کومینو– آشنایی با یکی از بهترین ماینرها برای استخراج رمزارز
  دانستن این اعداد، می‌تواند در تخمین زمان کار، میزان سود‌آوری و رسیدن به نقطه سر‌به‌سر در آموزش استخراج بیت‌کوین کمک زیادی به استخراج‌کنندگان کند. حال که با اصطلاحاتی مانند نرخ هش و سختی شبکه بیت‌کوین آشنا شده‌اید، می‌توانیم به سراغ بررسی تجهیزاتی که در استخراج بیت‌کوین به کار می‌روند، برویم.

  تجهیزات استخراج بیت کوین

  اگر بخواهیم به زبانی ساده بگوییم که مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین چقدر است؛ فرض کنید شما یکی از دستگاه‌های ماینر قدرتمند جدیدی مانند AntMiner S19 Pro داشته باشید و یکی از استخر‌هایی که از بقیه از لحاظ سهم هش بزرگ‌تر است، بپیوندید می‌توانید تخمینی با استفاده از سختی شبکه برای مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین داشته باشید.

  هش ریت چیست

  اگر نرخ هش استخراج‌کننده‌ای حدود 132 ‌پتا‌هش بر ثانیه باشد، می‌تواند روزی یک بیت‌کوین را استخراج کند. می‌دانیم که باتوجه‌به قدرت هش دستگاهی که نام بردیم، شما برای تأمین این قدرت نیاز به حدود 1200 دستگاه ماینر قدرتمندی مانند S19Pro شرکت Antminer خواهید داشت.
  شما می‌توانید با داشتن قدرت دستگاه‌های دیگر همین محاسبات را برای خود انجام دهید. پس اگر شما فقط یک دستگاه ماینر مانند دستگاه مثال داشته باشید باید دست‌کم 1200 روز برای استخراج یک بیت‌کوین زمان بگذارید.

  کاربرد اطلاع درباره هش ریت و سختی شبکه

  حال می‌‌توانید با استفاده از سختی شبکه و قدرت دستگاهی که قرار است برای استخراج بیت‌کوین استفاده کنید، زمان به‌دست‌آوردن یک بیت‌کوین را تخمین بزنید. مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین با دستگاهی که ما در نظر گرفتیم و در شرایط خوبی که فرض کردیم، تقریباً 1200 روز شده است. بنا‌بر‌این شما می‌‎توانید در هر روز پاداشی در حدود 0.000833 بیت‌کوین را از آن خود کنید.
  شاید در نگاه اول این عدد بسیار کوچک به نظر برسد، اما باتوجه‌به قیمت بیت‌کوین، احتمالاً همین مقدار ارزش بسیار خوبی را داشته باشد. به این فکر کنید که شما می‌توانید بعد از حدود 4 سال یک بیت‌کوین داشته باشید. با قیمت‌های بالای 30 و 40 هزاردلاری برای یک بیت‌کوین، می‌توان عددی در حدود یک میلیارد تومان را در زمان فعلی برای آن متصور شد.

  پس با این تفاسیر می‌توان بیش از 80 ‌میلیون تومان برای هر ماه پاداش استخراج کسب کرد. البته توجه داشته باشید که همه این مبلغ سود شما نیست و باید هزینه‌های مکان، دستگاه‌ها، شاید افرادی که نیاز به نظارت دستگاه داشته، تجهیزات و هزینه‌های بالای انرژی را هم از آن کم کنید.
  پس در هر مکانی و برای همه افراد نمی‌توان گفت که استخراج بیت‌کوین سود‌آور است. باید با استفاده از مدت‌زمان استخراج یک بیت‌کوین و هزینه‌های دیگر تخمینی از کار داشت و سپس اقدام به استخراج کرد. اما همچنان در بسیاری از نقاط جهان فرایند استخراج به‌صرفه است و افراد یا شرکت‌های مختلفی مشغول آن هستند.

  گفتار پایانی!

  در این مقاله درباره این‌که هش ریت چیست، مطالبی را ارائه کردیم. سعی کردیم در این مقاله مطالب و اصطلاحاتی که کنار هش ریت برای شما اهمیت دارند را نیز تا حد زیادی بررسی کنیم. برای مطالعه مقاله‌های بیشتر درباره استخراج و این‌که هش ریت چیست؟ حتما به دیگر قسمت‌‌ها و مقاله‌های وب‌سایت بیت پین نیز مراجعه کنید.
  اگر سوال یا ابهامی نیز درباره این موضوع دارید، حتما آن را در قسمت نظرات بنویسید. اگر دوستان یا همکارانی دارید که به حوزه ارز‌های دیجیتال علاقه دارند یا دوست دارند از راه استخراج ارز‌های دیجیتال درآمد داشته باشند، حتما این مقاله را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

  سوالات متداول

  • آیا بالا بودن عدد هش ریت خوب است؟

  شبکه‌ها برای تامین امنیت و عملکرد مناسب نیاز به هش ریت دارند و بالاتر بودن این عدد بهتر است.

  • هش ریت چیست؟

  هش ریت معیاری برای اندازه‌گیری قدرت محاسباتی در شبکه بلاک‌چین ارز دیجیتال است که به‌عنوان فاکتور مهمی در تامین امنیت نقش دارد.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر