اثرات مخرب ارزهای دیجیتال چیست و چگونه باید با آن‌ها مقابله کرد؟

بررسی اثرات منفی کریپتوکارنسی بر زندگی و جامعه؛

1 855

اثرات مخرب ارزهای دیجیتال: ارزهای دیجیتال امروزه به یکی از مهم‌ترین مسائل و مواردی تبدیل شده است که انسان با آن سروکار داشته و در 24 ساعت شبانه‌روز بر زندگی بشر تاثیر می‌گذارد. تاثیراتی که گاهی خوب است و سبب پیشرفت و آسایش و رفاه بشر شده است؛ اما از طرف دیگر تهدیدهای جدید و عجیبی را به میان آورده است. تهدیدهایی که شاید میزان تحمل و صبوری کردن برای آن روزی به سر آید. در این مقاله با ما همراه باشید تا مشکلات و اثرات مخرب ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم.


ارزهای دیجیتال: کلید موفقیت یا عامل شکست؟

در ژانویه 2018، دو تحلیلگر شامل زک پاندل و چارلز هیملبرگ، یادداشتی را منتشر کردند که در آن به استفاده از دلار آمریکا اشاره کردند:

این نشان می‌دهد که در حال حاضر تقاضا برای یک وسیله مبادله و ذخیره ارزش بین‌المللی پذیرفته شده وجود دارد و اینکه در گوشه‌هایی از مؤسسه مالی که خدمات سنتی پول به‌اندازه کافی ارائه نمی‌شود، بیت‌کوین (و به طور کلی ارزهای دیجیتال) ممکن است جایگزین‌های مناسبی باشد.

ونزوئلا زمانی دومین کشور ثروتمند جهان (پس از ایالات متحده) در دهه 1950 پس از کشف ذخایر عظیم نفتی بود، اما یک سری از دولت‌های سوسیالیست و برنامه‌های ملی‌سازی این کشور را ویران کرد.

زمانی که صندوق بین‌المللی پول در ژوئن اعلام کرد که انتظار دارد قیمت‌های مصرف‌کننده در ونزوئلا 14000 درصد افزایش یابد، معاملات بیت‌کوین افزایش یافت.

چنین امری تنها چند ماه پس از آن رخ داد که دولت ونزوئلا ارزهای رمزنگاری‌شده را با پشتوانه ذخایر نفتی خود، منتشر کرد.

پس از اینکه دولت ایالات متحده در مارس 2018 خرید بیت کوین را ممنوع کرد، این ارز دیجیتال بسیاری از شتاب خود را از دست داد.

درست فراتر از مرز ونزوئلا، در کوکوتا، کلمبیا، یک کارآفرین جوان ارز دیجیتال به نام دیوید هی در حال تلاش برای اولین استفاده از ارز دیجیتال به عنوان یک اقدام انقلابی است.

او در حال جمع آوری 2 میلیون دلار کمک‌های مالی ارزهای دیجیتال است تا به جمعیت فقیر شهر کمک کند. در اینجا استفاده‌های جدید و موارد جالبی از استفاده از ارزهای دیجیتال به میان می‌آید.

ارزهای دیجیتال، ارزهایی که به سودآورترین و در عین حال محبوب‌ترین میان افراد و دولت‎‌ها، درحال تبدیل شدن هستند. در ادامه برخی از مهم‌ترین موارد مخرب و  مشکلات و اثرات مخرب ارزهای دیجیتال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اعتیاد به معامله بدون فکر

گزارش‌های اخیر رسانه‌ها نشان می‌دهد که امروزه بسیاری از افراد سود زیادی از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به دست می‌آورند، درنتیجه سرمایه‌گذاری در این بازار بسیار افزایشی بوده است.

کارشناسان، موسسات و دولت‌ها هشدارهایی را در مورد خطرات ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاران داده‌اند. در

خطراتی همچون اعتیاد و عادت کردن به معامله؛ این مورد سبب می‌شود که دقت معامله بسیار کمتر از آنچه باید باشد بشود و در نتیجه آن ضرر متحمل معالمه‌گر می‌شود.

در اینجا صرفا ضرر مالی نیست که فرد معالمه‌گر متحمل می‌شود؛ بلکه عواقب روحی و روانی و بسیاری موارد سو دیگر در پی دارد.

مصاحبه ای در ژانویه 2018، استفان پولوز، رئیس بانک کانادا، گفت که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال اساساً قمار است زیرا ارزش ذاتی ندارند که بتوان آن را تحلیل کرد.

صندوق بین‌المللی پول، هیجان و افزایش بی‌سابقه قیمت برخی ارزهای دیجیتال را با حباب‌های سوداگرانه تاریخی مانند حباب دات‌کام در سال 2008 آمریکا مقایسه کرد.
خطراتی همچون اعتیاد و عادت کردن به معامله؛ این مورد سبب می‌شود که دقت معامله بسیار کمتر از آنچه باید باشد بشود و در نتیجه آن ضرر متحمل معالمه‌گر می‌شود.

نوسانات قیمت و ریسک‌های سرمایه‌گذاری

به گفته بانک جهانی، نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال مانع از تبدیل شدن آن‌ها به ارز قانونی می شود. شکل زیر نوسانات قیمت روزانه بیت کوین را در مقایسه با دلار کانادا نشان می دهد.

با توجه به خطرات سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، صندوق بین المللی پول نگران است که سرمایه‌گذارانی که برای سرمایه‌گذاری در این بازارها، وام می‌گیرند ممکن است در بازپرداخت وام‌های خود با مشکل مواجه شوند.

جرم و جنایت از طریق ارزهای دیجیتال

به طور سنتی، پول نقد توسط مجرمان برای فعالیت‌های غیرقانونی مانند تجارت مواد مخدر و سلاح، پولشویی، قاچاق انسان و تامین مالی تروریسم استفاده می‌شد.

برخی از ویژگی‌هایی که پول نقد را برای مجرمان جذاب می‌کند در برخی ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد: ناشناس بودن، ذخیره ارزش و پذیرش گسترده.

با ظهور ارزهای دیجیتال، مجرمان می‌توانند ارزش را به صورت دیجیتالی انتقال دهند و امکان تجارت غیرقانونی آنلاین و فرامرزی ناشناس را فراهم کنند.

طبق یک مطالعه ژانویه 2018، تقریباً 24 میلیون شرکت‌کننده در بازار بیت کوین عمدتاً برای مقاصد غیرقانونی از بیت کوین استفاده می‌کنند و تقریباً نیمی از تراکنش‌های بیت کوین با فعالیت غیرقانونی مرتبط است.

طبق گزارش‌ها، این کاربران سالانه تقریباً 36 میلیون تراکنش به ارزش 72 میلیارد دلار انجام می‌دهند و حدود 8 میلیارد دلار بیت کوین در اختیار دارند.

اثرات زیست محیطی

بیت کوین از یک دفتر کل توزیع شده برای همه تراکنش‌های تاریخی به نام بلاک چین برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می‌کند.

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین محاسبات پیچیده‌ای را با استفاده از قدرت محاسباتی و نرم‌افزارهای تخصصی برای ایجاد «بلاک‌های» جدید و اعتبارسنجی آن‌ها انجام می‌دهند.

با افزایش پیچیدگی محاسبات لازم برای اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید، قدرت محاسباتی مورد نیاز برای این فرآیند همچنان در حال گسترش است.

بسیاری از ماینرهای بیت کوین به استخرهای استخراج یا شرکت‌هایی پیوسته‌اند که کامپیوترهای تخصصی را خریداری و اجرا می کنند.

از قضا، صرفه جویی در مقیاس درگیر در استخرهای استخراج منجر به تمرکز قدرت محاسباتی شده است و دفتر کل “توزیع شده” را بسیار متمرکزتر می‌کند.

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، مصرف انرژی بیت کوین تقریباً برابر با کل کشور اکوادور در ژانویه 2018 بود و پیش‌بینی می‌شود تا دسامبر 2018 از آرژانتین نیز بیشتر شود.

با توجه به انرژی قابل توجهی که برای راه اندازی و خنک کردن رایانه های ارز دیجیتال لازم است، بسیاری از شرکت‌ها در مناطقی با هزینه انرژی پایین و آب و هوای خنک‌تر قرار می‌گیرند.

مساله فقر

در حالی که نوسانات قیمت، پیوندهای مجرمانه و اثرات زیست‌محیطی ارزهای دیجیتال عامل نگرانی دولت‌ها هستند، برخی از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال بر پتانسیل ارزهای دیجیتال و فناوری مرتبط برای بهبود زندگی محرومان جهان تمرکز می‌کنند.

دسترسی مردم به سیستم مالی رسمی، عامل کلیدی در کاهش فقر است. با این حال، 1.7 میلیارد بزرگسال بدون بانک باقی می‌مانند.

بسیاری از طرفداران ارزهای دیجیتال استدلال می‌کنند که فناوری دفتر کل توزیع شده پتانسیل افزایش شمول مالی را دارد زیرا برای اجرا نیازی به حضور فیزیکی شعبه بانک یا زیرساخت‌های گران‌قیمت را ندارد.

در این خصوص همچنان شک و شبهه وجود دارد و باید دقیق‌تر بررسی گردد که ارزهای دیجیتال فقر را کمتر می‌کنند یا بر آن می‌افزایند.

گفتار پایانی!

بازار ارزهای دیجیتال از جمله بازارهای محبوبی است که امروزه بسیاری از افراد را به درون خود کشانده است. اما این بازار نیز دارای معایبی است که باید قبل از ورود به آن مورد بررسی قرار گیرد. معایبی که هر کدام در طولانی‌مدت نیز می‌تواند مشکلات بسیاری را به وجود آورد.

سوالات متداول

  • ارزهای دیجیتال از چه محبوبیتی برخوردار هستند؟

امروزه ارزهای دیجیتال از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند و بسیاری از کشورها مانند ونزوئلا تبادلات مالی و خزانه خود را با ارزهای دیجیتال مدیریت می‌کند.

  • مهم‌ترین موارد مخربی که ارزهای دیجیتال به همراه دارند، چیست؟

استفاده غیرقانونی، آلودگی محیط‌زیستی، نوسانات قیمت، اعتیاد به معامله بدون فکر، مساله فقر.

2.3/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ابوالفضل طاهری

بنظر من ارزهای دیجیتال باعث میشه تا مردم سرمایه‌ای که دارن رو توی این زمینه سرمایه‌گذاری کنن و با خروج پول از بانکها که درصد ناچیزی اون هم بصورت ماه شمار (( بزرگترین دزدی و دست بردن در جیب سپرده گذاران)) به مشتریان میده باعث بشه تا مردم بهتر و بیشتر بتونن درامد کسب کنن و زندگی مرفهی داشته باشن و از طرفی روزی رو تصور کنیم که تمام مردم دنیا وارد ارز دیجیتال شدن و با ترید کردن کسب درامد میکنن و دیگه کسی راضی نمیشه با این حقوق پایین بره سرکار و صبح تا شب کار کنه تا اگه شانس بیاره سر ماه حقوق ناچیزی بهش بدن و همین ارز دیجیتال باعث ایجاد هرج و مرج در تمام جوامع خواهد شد چون همه تریدر شدن و کسی نیست که بخواد با کار یدی و کارمند بودن امرار معاش کنه

هرچند که این موضوع سالها زمان میبره ولی در نهایت روزی خواهد رسید که همه مردم دست از کار کشیده و در حال ترید کردن هستن و کسی چه میدونه شاید این دنیا زمانی به انتها برسه و ارز های دیجیتال بهانه خوبی باشن برای این امر

1
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x