راهنمای کامل انواع تتر و تفاوت‌های آن‌ها

ارز دیجیتال تتر یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌هایی است که در دنیای ارزهای رمزپایه استفاده می‌شود. تتر (USDT) یک ارز دیجیتال استیبل کوین است که به دلار آمریکا متصل است. تتر متعلق به iFinex، شرکت ثبت‌شده در هنگ‌کنگ و مالک صرافی رمزارز BitFinex است. تتر در جولای 2014 با نام RealCoin راه‌اندازی شد و در نوامبر همین سال به نام تتر تغییر نام داد. تتر در ابتدا براساس بلاک‌چین بیت‌کوین عمل می‌کرد. اکنون از پروتکل‌های Omni، Liquid، بیت‌کوین، اتریوم، TRON، EOS، Algorand و بلاک‌چین Solana، OMG Network و Bitcoin Cash  (SLP) پشتیبانی می‌کند. تتر متعلق به نسلی از ارزهای دیجیتال است که به‌سرعت در حال رشد بوده و استیبل کوین نام دارند که هدفشان ثابت نگه‌داشتن قیمت توکن‌هایشان، معمولاً با استفاده از گره‌زدن آن به قیمت یک ارز سنتی مانند دلار آمریکاست. در حال حاضر، درمجموع چهار توکن تتر متمایز وجود دارد: تتر مبتنی بر بلاک‌چین  بیت‌کوین (Omni Tether)، تتر مبتنی بر بلاک‌چین  اتریوم (ERC20 Tether)، تتر مبتنی بر بلاک‌چین  ترون (TRC20 Tether) و تتر مبتنی بر بلاک‌چین  ایاس (EOS Tether). در این مقاله قصد داریم به معرفی و توضیح جامع و کامل و همچنین انواع تتر بپردازیم.

تتر چیست؟

تتر (USDT) یک استیبل کوین محبوب است که علاقه‌مندان به کریپتو سال‌ها از آن در معاملات ارزهای دیجیتال خود استفاده می‌کردند. USDT با دلار آمریکا مرتبط است و از نظر تئوری باید تحت تأثیر نوسانات بازار قرار نگیرد که می‌تواند به‌شدت بر ارزش‌گذاری ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت‌کوین تأثیر بگذارد. هدف تتر ارائه یک دارایی دیجیتال «ایمن» است که ارزش‌گذاری ثابتی را حفظ می‌کند. این امر همان موضوعی است که USDC را به یک استیبل کوین تبدیل می‌کند که ارزش آن با قیمت دلار آمریکا مرتبط است. هنگامی که کاربر ارز فیات را برای ذخیره تتر واریز می‌کند و فیات را برای خرید USDT می‌فروشد، تتر مبلغ دیجیتال مربوط را به‌صورت توکن صادر می‌کند. سپس USDT می‌تواند ارسال، ذخیره یا مبادله شود. اگر کاربر 100 دلار را برای ذخیره تتر واریز کند، با رعایت برابری 1 به 1 دلار 100 توکن تتر دریافت خواهد کرد. هنگامی‌که کاربران توکن‌ها را برای ارز فیات بازخرید می‌کنند، کوین‌های تتر از بین می‌روند و از گردش خارج می‌شوند. تتر مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال در بلاک‌چین عمل می‌کند. توکن‌های Tether در بلاک‌چین‌های مختلف، مانند نمونه اصلی با Omni در پلتفرم بیت‌کوین و Liquid، علاوه بر اتریوم (ETH) و TRON (TRX) نیز وجود دارد.

حتما بخوانید:  چرا خرید تتر همان سرمایه‌گذاری روی دلار است؟

با وجود اینکه استیبل کوین‌ها یک انتخاب محبوب در میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال هستند، تتر درباره مسائل نقدینگی و اینکه آیا ذخایر آن برای پوشش تعداد توکن‌های USDT در گردش کافی است یا خیر، مورد بحث قرار می‌گیرد. تتر در حال حاضر در بلاک‌چین‌های دیگری، از جمله اتریوم (ETH)، ترون (TRX) و EOSIO (EOS) در دسترس است که امکان ایجاد دارایی‌های جدید را به‌صورت بومی در بلاک‌چین‌های خود فراهم می‌کند. تا به امروز، بزرگ‌ترین بازار USDT در اتریوم بوده است. تتر لیمیتد و ارز دیجیتال تتر، به‌دلیل نقش ادعایی شرکت در دست‌کاری قیمت بیت‌کوین، رابطه نامشخص با صرافی Bitfinex و ارائه‌نکردن حسابرسی وعده داده شده توسط شرکت که نشان‌دهنده ذخایر کافی پشتوانه تتر است، بسیار بحث‌برانگیز هستند.

انواع تتر

راهنمای کامل انواع تتر و تفاوت‌های آن‌هاچهار نوع تتر وجود دارد که در ادامه به معرفی و بیان ویژگی‌های هریک از انواع تتر می‌پردازیم.

  • مبتنی بر بلاک‌چین بیت‌کوین (Omni Tether)

Omni Tether در اواخر سال 2014 با نام Realcoin عرضه شد. این پروتکل، امکان ایجاد توکن در شبکه بیت‌کوین را فراهم کرد و سپس با استفاده از این فرایند، اولین کوین‌ها در همان سال خلق شدند. البته نام آن در نوامبر به «Tether» تغییر کرد. در ژانویه سال بعد Bitfinex تجارت دارایی را فعال کرد و برای چند سال آینده Omni Tether حالت استانداردی به خود گرفت. امروزه تتر موجود در بیشتر صرافی‌ها به دلار آمریکا متصل است و از این‌رو تحت نماد USDT قرار می‌گیرد. همان‌طور که گفته شد، در سال 2017 تیم Tether شروع به انتقال بیشتر کوی‌های موجود به پلتفرم اتریوم کرد.

  • مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم (ERC20 Tether)

همان‌طور که گفته شد، این اولین انتقال Tether از پروتکل Omni در اواخر سال 2017 بود. از آنجا که اتریوم یک شبکه بسیار فعال و محبوب است، با یکپارچه‌سازی قراردادهای هوشمند برای ایجاد توکن نسبتاً ساده، این یک گام موفق برای Tether بود و آن‌قدر محبوب شده است که تا پایان سال 2019، بیشتر Tether از لایه Omni خارج شده و به اتریوم منتقل شده است و نشان می‌دهد بیشتر معامله‌گران نسخه جدیدتر دارایی‌های دیجیتال را ترجیح می‌دهند. بخشی از دلیل موفقیت بزرگ ERC20 Tether این واقعیت است که بلاک‌چین اتریوم بلاک‌ها را تأیید می‌کند؛ بنابراین تراکنش‌ها را بسیار سریع‌تر از بیت‌کوین انجام می‌دهد (با میانگین زمان بلاک معمولاً بین 10 تا 15 ثانیه). اساساً هر صرافی که می‌خواهد توکن‌های Tether خود را انتقال دهد، می‌تواند این کار را با ارسال Omni USDT خود به شرکت Tether انجام دهد که از آن مقدار مساوی ERC20 Tether دریافت می‌کند. Tether قدیمی به‌طور کامل «تخریب» شده است. این فرایند برای تترهای دیگر در شبکه‌هایی مانند ترون و EOS یکسان است. این نوع از تتر رایج‌ترین و همچنین محبوب‌ترین نوع تتر است و اغلب در صرافی‌ها از نوع  ERC20 استفاده می‌شود.

  • مبتنی بر بلاک‌چین ترون (TRC20 Tether)

در مارس سال 2019، شرکتی که اعلام شد، به انتقال USDT به بلاک چین TRON انجامید و ادعا می‌کرد این سریع‌ترین شکل تتر تاکنون خواهد بود و هیچ هزینه انتقالی نیز ندارد. به لطف همکاری جاستین سان، خالق TRON با Poloniex، این شکل از تتر به‌سرعت در صرافی ادغام می‌شود. با وجود این، نسخه TRC20 تتر تاکنون یکی از نسخه‌های کوچک‌تر و کمتر مورد استفاده باقی مانده است و به‌تازگی به نظر می‌رسد برخی از USDT که در ابتدا به TRON منتقل شده بودند، از آن زمان به شبکه اتریوم بازگشت داده شده‌اند.

  •  مبتنی بر بلاک‌چین ایاس (EOS Tether)

این مورد آخرین، جدیدترین و کوچک‌ترین نسخه Tether است که در ماه می سال 2019 اعلام شد. نوع EOSIO مشابه اتریوم و TRON است و ادعا می‌کند مزایای شبکه EOSIO کارمزد تراکنش‌ها را حذف می‌کند و به تولیدکنندگان بلوک اجازه می‌دهد قدرت محاسباتی بیشتری را برای پردازش تراکنش‌ها صرف کنند که باید به‌طور چشمگیری بهبود یابد.

حتما بخوانید: ارز دیجیتال تتر (tether) چیست؟ راهنمای کامل تتر

ویژگی اصلی USDT این است که ثبات ارز فیات را در بلاک چین ارائه می‌کند. این سبب می‌شود که برای ذخیره یا انتقال ارزش مفید باشد؛ زیرا همیشه به همان قیمت ارزش دارد و کاربران نگران از دست دادن آن نیستند. بیت‌کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال محبوب براساس عرضه و تقاضای بازار در نوسان هستند. شرکت مادر تتر ادعا می‌کند دارایی‌هایی برابر با کل ارزش بازار معوق ارز خود دارد؛ یعنی به ازای هر USDT در گردش، یک دلار پول نقد یا دارایی‌های سرمایه‌گذاری با نقدینگی بالا دارد. تتر ادعا می‌کند که قصد دارد تمام دلارهای ایالات‌متحده را در ذخیره نگه دارد تا بتواند درصورت تقاضا، درخواست‌های مشتریان را برآورده کند. تتر به‌دنبال شفاف‌سازی نگهداری حساب ذخیره از طریق حسابرسی خارجی است. با این حال، هرگز ممیزی ارائه نکرد که نشان دهد ذخیره ادعا شده را دارد.

گفتار پایانی!

هما‌ن‌ طور که گفته شد، تتر نوعی ارز دیجیتال است که برای دنبال‌کردن ارزش یک ارز فیات خاص طراحی شده است. هر کوین تتر، باید همیشه دقیقاً یک واحد ارز فیات ارزش داشته باشد. چهار نوع مختلف از تتر وجود دارد که در این مقاله به هریک از آن‌ها پرداخته شد. پس از خواندن این مطلب، بی‌شک به این موضوع فکر می‌کنید که کدام یک از این چهار نوع بهتر است یا چگونه می‌توانید تفاوت هریک از آن‌ها را تشخیص دهید. در این مقاله سعی کردیم هر آنچه را که نیاز است درباره تتر، نحوه کار و انواع مختلف آن بدانید، جمع‌آوری کرده و شرح دهید.

پرسش‌های متداول

  •  آیا تتر یک سرمایهگذاری ارز دیجیتال خوب است؟

با توجه به اینکه تتر USDT همیشه برابر با 1 دلار است ارزش آن در ایران با دلار بالا و پایین می‌رود. بنابراین اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی دلار هستید، تتر گزینه خیلی خوبی است.

  •  رمزارز تتر چگونه کار میکند؟

تتر به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند وجوه خود را بین بازارهای ارزهای دیجیتال و سیستم مالی سنتی جابه‌جا کنند و نوسانات را در نتیجه پیوند با دلار آمریکا، به حداقل می‌رساند.

  • با تتر چگونه کسب درآمد میکند؟

تتر از طریق منابع مختلفی مانند کارمزد، وام و سرمایه‌گذاری، درآمد کسب می‌کند. استیبل کوین‌هایی مانند اتر عمدتاً در تجارت از طریق صرافی‌های ارزهای دیجیتال نقش دارند. خود تتر در هر صرافی شناخته‌شده در سراسر جهان در دسترس است.

4.8/5 - (5 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

2 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مصطفایی

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم در صرافی بیت پین با استیبل کوین BUSD میشه ارز خرید؟

مدیر محتوا

سلام
مصطفی عزیز به سادگی می‌تونید این رمزارز رو در بیت پین معامله کنید.

2
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x