سولانا چیست؟ بررسی کامل شبکه بلاک چین Solana و رمز ارز SOL

4 4,698

در طول این چند سال اخیر، رمزارزهای مختلفی به وجود آمده و هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. هر کدام از این ارزهای دیجیتال با ارائه خدمات جدیدتر، نوآوری منحصر به فردی را به وجود می‌آورند؛ اما متأسفانه از میان این تعداد رمزارز، تنها تعداد محدودی از آن‌ها در این زمینه موفق عمل کرده و توانسته‌اند رضایت و انتظارات کاربران را برآورده سازند.

 ارز دیجیتال سولانا از جمله رمز ارزها به شمار می‌آید که توانسته به تمامی وعده‌های داده شده عمل کند. افرادی که قصد خریدوفروش این نوع رمز ارز را دارند باید با تاریخچه، ویژگی‌ها و کاربردهای آن آشنا باشند.

این امر باعث می‌شود تا افراد با آگاهی کامل وارد عمل شده و خسارت زیادی را متحمل نشود.

بررسی تاریخچه ارز دیجیتال سولانا

رمز ارز Solana توسط فردی به نام آناتولی یاکوونکو و چند تن از همکاران او، ابداع و به بازار رمز ارزها معرفی شده است. وی فعالیت حرفه‌ای خود را از کوالکام آغاز نمود و توانست به سرعت مسیر موفقیت را در پیش گیرد. در طول این سال‌ها، وی مسیر خود را تغییر داده و این بار در قالب یک مهندس نرم‌افزار وارد DROPBOX شد.

مخترع سولانا

او با همکاری یکی از دوستان خود که در کوالکام با وی آشنا شده بود، پروژه‌ای جدید را راه‌اندازی نمود. همکاری یاکوونکو و فیتزجرالد در زمینه راه‌اندازی آزمایشگاه‌های سولانا ادامه پیدا کرد و با جذب چند نفر از دیگر دوستان خود، توانستند این پروژه را به نتیجه رسانده و در نهایت در سال 2020، آن را به صورت عمومی به همه معرفی نمایند.

آشنایی با ویژگی‌های ارز دیجیتال سولانا

آشنایی با ویژگی‌های ارز دیجیتال سولانا

Solana را می‌توان به عنوان یکی از رمز ارزهای موفق معرفی کرد که بر بستر بلاکچین و به صورت تک لایه، طراحی و ساخته شده است. طراحی این ارز دیجیتال به صورتی بوده است که هم امنیت بالایی را به همراه دارد و هم مجهز به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. الگوریتم مورداستفاده در طراحی این رمز ارز، از نوع گواه اثبات تاریخ یا PoH است. به‌این‌ترتیب این ارز قادر است تا گذشت زمان را در یک دفتر به صورت کد ثبت کند. این ویژگی در بالا رفتن سرعت بلاکچین تأثیر به‌سزایی دارد.

ازاین‌رو به نظر می‌رسد تا آینده این ارز، تحت تأثیر همین ویژگی، یعنی الگوریتم گواه اثبات زمان قرار گیرد.

از دیگر ویژگی‌های ارز سولانا می‌توان به اعتبار بالای این رمز ارز اشاره کرد. با توجه به این که این ارز توسط توسعه‌دهندگان معتبری مانند شرکت‌های توییتر، اپل، گوگل، مایکروسافت و… پشتیبانی می‌شود، جایگاه آن در بازارهای دیجیتالی به سرعت ارتقا پیدا کرده و امروزه جزو رمز ارزهای محبوب در میان خریداران و فروشندگان به شمار می‌آید.

رمز ارز سولانا دارای دفتر مرکزی در شهر سان‌فرانسیسکو است که توسط برنامه‌هایی که در این دفتر اجرا می‌شود، تمامی کاربران این بازار به راحتی به یکدیگر وصل شده‌اند. چنانچه نگاهی به وضعیت کنونی این ارز دیجیتال و خدماتی که ارائه می‌کند بیاندازیم، می‌توان چنین برداشت کرد که این رمز ارز با آینده‌ای روشن روبرو خواهد بود.

ویژگی‌های ارز دیجیتال سولانا

ویژگی‌های ارز دیجیتال سولانا

رمز دیجیتال سولانا، چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

یاکوونکو و همکارانش با توجه به وضعیت دیگر رمز ارزها و معایب و کاستی‌هایی که در طراحی آن‌ها وجود داشت، اقدام به ساخت این ارز کرده و توانسته‌اند به اهدافی که برای آن تعیین کرده بودند، دست پیدا کنند.

از جمله اهداف رمز ارز سولانا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش مدت‌زمان پردازش: یکی از اهداف طراحی و ساخت ارز دیجیتال سولانا، کاهش مدت‌زمان پردازش بود. در میان تمامی رمز ارزهای موجود، این ارز دارای سرعت بالایی است. این رمز ارز توانسته با استفاده از برنامه‌های ترکیبی، اعتبار سنجی معاملات را با سرعت بالایی انجام داده و اجرای قراردادهای هوشمند را به صورت بسیار سریعی به پایان برساند. ازاین‌رو بسیاری از نهادها و شرکت‌ها، تمایل به شرکت در معاملات این ارز دارند.
 • ارتقاء سطح مقیاس‌پذیری: همان‌طور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد، این ارز دیجیتال از قابلیت گواه اثبات زمان برخوردار است. این الگوریتم توسط یاکوونکو ابداع شده و باعث شده است تا مقیاس‌پذیری این ارز، در سطح بالایی قرار داشته باشد.
 • تمرکززدایی: ارز دیجیتال Solana توانسته با استفاده از پروتکل توربین، از چند هزار گره به صورت هم‌زمان، میزبانی کند.

کاهش کارمزدها: یکی از وعده‌هایی که این رمز ارز به مشتریان خود داده است این است که در قبال کارمزد کم، مقیاس‌پذیری و سرعت بالا در خدمات رسانی را به آن‌ها ارائه دهد. با توجه به عملکردی که این ارز دیجیتال از خود نشان داده است، توانسته در اجرای این وعده خود به خوبی عمل کند.

اهداف رمز ارز سولانا

اکوسیستم سولانا
اکوسیستم سولانا

بررسی عملکرد ارز سولانا

ارز سولانا در مقایسه با رمز ارزهای دیگر دارای سازوکار پیچیده‌ای است. این ارز برخلاف دیگر رمز ارزها از الگوریتم اثبات سهام بازار استفاده می‌کند. این الگوریتم مجهز به تراکنش‌های زمان‌سنج است. به‌این‌ترتیب یک بلاک به این ارز دیجیتال اضافه خواهد شد. این زمان‌سنج برای کاربران در حکم مرجعی برای تعیین زمان، مورداستفاده قرار می‌گیرد. این مرجع که به صورت تخصصی از آن به عنوان تابع هش SHAA256 یاد می‌شود، عملکردی شبیه به عملکرد الگوریتم اجماع اثبات کار در ارز بیت کوین دارد.

شبکه این رمز ارز به گونه‌ای است که می‌توان از تمامی نودهای آن برای فعالیت استفاده نمود. در این شبکه برای تبدیل شدن به نود، نیازی نیست تا به حداقل استیک برسید. در این شبکه با توجه به مقدار توکنی که در شبکه موجود است، میزان سود بلاک تعیین خواهد شد.

عملکرد ارز سولانا

ویژگی‌های شبکه بلاکچین سولانا

شبکه بلاکچین سولانا در مقایسه با شبکه رمز ارزهای دیگر دارای ویژگی‌های خاصی است. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به وجود موارد زیر در آن اشاره کرد:

 • الگوریتم توربین: توسط این الگوریتم، اطلاعات مهم در این بلاکچین به بیت تقسیم می‌شود. به‌این‌ترتیب بسته‌ها را به راحتی می‌توان سریع و بدون نیاز به پهنای باند زیاد، به گره‌ها وصل نمود.
 • الگوریتم اثبات زمان: زمانی که تراکنش‌ها در این شبکه تأیید شدند، با استفاده از این الگوریتم می‌توان به کارآمدتر شدن و افزایش سرعت تراکنش‌ها کمک کرد. این الگوریتم کمک می‌کند تا نرخ توان عملیاتی بالا رفته و وقایع تنظیم شوند.
 • بایگانی: بایگانی را می‌توان سیستم‌های ذخیره‌سازی سخت‌افزاری به شمار آورد. این عوامل باعث می‌شود تا دسترسی به اطلاعات به سرعت انجام شده و معامله کنندگان بتوانند به تاریخچه معاملات رجوع کنند.
 • برج BFT: این برج کمک می‌کند تا آرای استفاده قبلی ثبت شده و اعتبارسنجی با استفاده از آن‌ها با سرعت بالایی انجام گیرد. در واقع این برج، نوع پیشرفته سیستم PBFT در دیگر بلاکچین‌ها است.
 • ابر شکن: این سیستم را می‌توان به عنوان پایگاهی برای حساب‌های شبکه دانست. برای این که کاربران بتوانند داده‌ها را به سرعت خوانده و یا بنویسند در این پایگاه از بایگانی و پروتکل خط لوله‌ای استفاده شده است.
 • پردازش خط لوله‌ای: واحد پردازش Solana، خط لوله‌ای است. با پردازش داده‌ها در این پایگاه می‌توان اعتبارسنجی را به راحتی انجام داد.
 • جریان خلیج: جریان خلیج به این شبکه رمز ارز کمک می‌کند تا معاملات به طرف اعتبارسنجان هدایت گردد. به‌این‌ترتیب تراکنش‌ها با سرعت بیشتری انجام شده و بار اضافی که نتیجه معاملات پایان نیافته است، بر روی اعتبارسنج‌ها کاهش پیدا می‌کند.
 • سطح دریا: با استفاده از این فناوری می‌توان تراکنش‌های رمز ارز سولانا را به صورت هوشمند و در یک زمان، انجام داد و از ایجاد مانع در عملکرد شبکه، جلوگیری نمود.
 • خوشه‌های Solana: منظور از این خوشه‌ها، گروهی از کامپیوترها هستند که در قالب یک واحد در شبکه کار می‌کنند. این کامپیوترها می‌توانند با هم یکی شده و یا علیه هم در مقابله با تأیید خروجی برنامه‌های بی‌اعتبار، کار کنند.

آشنایی با شبکه بلاکچین سولانا

توکن سولانا چیست؟

شاید با ورود به بازار رمز ارز Solana با اصطلاحاتی چون توکن Solana مواجه شوید. این اصطلاح نشان‌دهنده ارز دیجیتال اختصاصی این رمز ارز است. زمانی که معامله‌ای در این شبکه انجام شود، باید کارمزدی برای آن پرداخت گردد.

در قبال پرداخت این کارمزد، این توکن‌ها سوزانده می‌شوند. در ضمن این توکن برای تبدیل شدن به نود بلاکچین نیز باید مورد استیک قرار گیرد.

کاربرد توکن ارز دیجیتال سولانا چیست؟

حال که با توکن‌های این رمز ارز آشنا شدید لازم است با کاربردهای آن نیز آشنا گردید. در این شبکه از الگوریتم گواه اثبات تاریخ استفاده شده است؛ ازاین‌رو آن دسته از افرادی که از این رمز ارز نگهداری می‌کنند، باید پاداش دریافت نمایند.

برای این که مقبولیت کاربران در این شبکه افزایش یافته و موفق به دریافت پاداش شوند، برای محاسبه کارمزد معاملات از این توکن‌ها استفاده می‌شود. زمانی که کارمزد دریافت شد، این توکن‌ها سوزانده می‌شوند. به‌این‌ترتیب عرضه کل در طول زمان با کاهش روبرو می‌گردد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بهای توکن سولانا با گذشت زمان افزایش پیدا کند.

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: چطور می‌توانیم برای سرمایه گذاری در متاورس، اقدام کنیم؟!

به جز پرداخت کارمزد معاملات، توکن‌های این ارز دیجیتال دارای چند کاربرد اساسی در این شبکه هستند که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجماع: با توجه به نوع طراحی و ساخت شبکه ارز دیجیتال Solana، در آینده‌ای نه‌چندان دور، رأی‌دهی در این شبکه با استفاده از توکن‌های آن امکان‌پذیر خواهد بود.
 • استیکینگ: افرادی که این توکن‌ها را دریافت کرده‌اند، می‌توانند با نگهداری و استیکینگ آن‌ها، هم به شبکه این رمز ارز کمک کنند و هم در آینده به عنوان پاداش، توکن‌های بیشتری دریافت نمایند.

آشنایی با توکن سولانا

قیمت ارز دیجبتال سولانا

این ارز دیجیتال در سال 2020 با قیمتی در حدود یک دلار به بازار وارد شد. در اوایل معاملات این ارز دیجیتال، با وجود این که امکان معامله آن بر روی بایننس با سرعت بیشتری فراهم بود؛ اما قیمت آن به شدت افت کرده و تا چند ماه بر روی این قیمت باقی ماند. پس‌ازآن با پشتیبانی صرافی‌های معتبر غیرمتمرکز بر روی این بازار، اعتبار آن بالا رفته و با افزایش قیمت رمز ارز sol، مواجه شدیم. از آن موقع تاکنون این ارز دیجیتال به روند صعودی قیمت خود ادامه داده است.

برای این که با روند قیمت این رمز ارز و نحوه معامله آن آشنا شوید، تحلیل نمودارهای آن به شما کمک خواهد کرد.

قیمت ارز دیجیتال سولانا

قیمت ارز دیجیتال سولانا

تحلیل آینده ارز دیجیتال سولانا

با توجه به تحلیل‌هایی که کارشناسان در حوزه ارز دیجیتال سولانا انجام داده‌اند، مشخص شده است که این ارز دیجیتال جزو پروژه‌های بسیار قدرتمند است که با استفاده از فناوری‌های به کار گرفته شده در آن، توانسته نظر بسیاری از صاحب‌نظران این بازارها را به خود جلب کند.

بر اساس این تحقیقات، آینده این رمز ارز، بسیار خوب پیش‌بینی شده است. به این صورت که اگر توسعه‌دهندگان این ارز به تولید آن ادامه دهند و کاربران در پذیرش و خریدوفروش آن، فعالیت بیشتری داشته باشند پیش‌بینی شده است تا سال 2025، با افزایش قیمت این رمز ارز مواجه شویم.

جمع ‌بندی و نتیجه گیری

ارز سولانا از جمله پرطرفدارترین و معتبرترین شبکه‌های ارز دیجیتال است. این رمز ارز توانسته با تحقق وعده‌هایی که داده بود، رضایت کاربران را جلب کرده و امروزه متقاضیان زیادی داشته باشد. این ارز دیجیتال با ارائه سرعت بالا، دریافت کارمزد کم و مقیاس‌پذیری در سطح بالا، توانسته به اهداف تعیین شده دست یابد و شرایطی برای کاربران فراهم سازد تا در محیطی امن، معاملات خود را انجام دهند.

سوالات متداول

 1. نحوه خرید و فروش ارز دیجیتال سولانا چگونه است؟

اگر قصد خرید این رمز ارز را دارید باید از طریق صرافی‌هایی که در زمینه خریدوفروش آن فعالیت دارند اقدام کنید. توجه داشته باشید که صرافی‌های خارجی به دلیل این که کارمزد کمتری دریافت می‌کنند، گزینه بهتری هستند. البته باید صرافی‌هایی را انتخاب کنید که دارای اعتبار بالایی بوده و حجم زیادی از معاملات را در طول روز انجام دهند. فروش این ارز دیجیتال نیز باید توسط صرافی‌های معتبر انجام گیرد. شما باید برای این کار، جفت ارز موردنظر را انتخاب کنید و پس از فروش، مبلغ فروش آن را به حساب‌های داخلی خود منتقل نمایید.

 1. ارز دیجیتال سولانا توسط کدام صرافی‌ها پشتیبانی می‌شود؟

اگر برای خریدوفروش ارز sol به دنبال صرافی معتبری می‌گردید، می‌توانید یکی از گزینه‌هایی که در ادامه معرفی خواهند شد را انتخاب کنید. این صرافی‌ها دارای اعتبار بالایی بوده و حجم زیادی از معاملات را انجام می‌دهند.

 • صرافی Bilaxy
 • صرافی Bitpin
 • صرافی Binance
 • صرافی Okex
 • صرافی FTX
 • صرافی Huobi Global

البته می‌توانید با کمی تحقیق، صرافی‌های دیگری نیز پیدا کنید که دارای اعتبار و مشتریان زیادی هستند.

 1. کیف پول‌های ارز دیجیتال سولانا کدم‌اند؟

متأسفانه امروزه کیف پول‌های زیادی وجود ندارد که از ارز دیجیتال سولانا پشتیبانی کنند؛ اما شما می‌توانید با استفاده از کیف پول‌هایی چون کیف پول Trust Wallet، Ledger Nano S و Solflare، این رمز ارز را نگه‌داری نمایید.

3/5 - (6 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فراز

آینده سولانا ؟ سرنوشت لونا داره سر سولانا میاد ؟ بفروشیمش ؟

کارشناس محتوا

سلام فراز عزیز
همونطور که خودتون میدونید بازار‌های مالی نوسانات زیادی داره و هر نوع پیش‌بینی قطعیت کافی نداره و بهتر،اینه که با نظر و تحلیل خودتون تصمیم بگیرید.
به امید معاملات پرسودِ شما در بیت پین.

Aa

سلام تفاوت خرید و فروش و خرید آسان چیست

Hh

سلام چه تفاوتی بین نگهداری کوین در بیت پین و کیف پول تراست والت و …است

4
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x