۱۰ اشتباه آشکاری که همه تریدرها باید از آن‌ها دوری کنند!

1 5,308

در حالی که برخی از اشتباهات ترید اجتناب ناپذیر هستند؛ اما مهم است که آن‌ها را بشناسیم و از تجربیات موفق و ناموفق خود در حوزه ترید و معاملات در بازارهای مالی درس بگیریم. در این جا قصد داریم ۱۰ از اشتباهات رایجی که تریدرها در هنگام معاملات خود انجام می‌دهند را برای شما لیست کرده تا برای به سرانجام رساندن معاملاتی موفق و پرسود از آن‌ها دوری کنیم.

ما در این نوشتار قصد داریم هر یک از این اشتباهات را جداگانه بررسی کنیم و تکنیک‌هایی را برای اجتناب از آن‌ها به شما نشان دهیم تا بتوانید در طول مدت حضور در بازارها و انجام معاملات، آمادگی بیشتری داشته باشید.

۱۰ اشتباه پرتکرار تریدرها

عدم تحقیق درست در مورد بازارها

برخی از معامله‌گران یک موقعیت معامله‌ای را بر اساس احساس درونی خود یا به این دلیل که نکته‌ای را از شخصی یا جایی شنیده‌اند، انجام می‌دهند. در حالی که این کار ممکن است گاهی اوقات نتایج نامطلوبی را به همراه داشته باشد. مهم است که قبل از تعهد به باز کردن یا بستن یک موقعیت معامله‌ای، این احساسات و یا شنیده‌ها را با توجه به شواهد و تحقیقات به دست آمده از بازار عجین کرده و در نهایت با دانش و آگاهی کامل قدم برداریم. ضروری است که قبل از باز کردن یک موقعیت معامله، بازاری را که وارد آن می‌شویم کاملاً درک کنیم. آیا این بازار خارج از بورس است یا در بورس است؟ آیا در حال حاضر دارای نوسان قیمتی است یا ثبات بیشتری دارد؟ این‌ها برخی از مواردی است که باید قبل از متعهد شدن به یک موقعیت، در مورد آن‌ها تحقیق کرد و سپس اقدام نمود.

انجام معاملات بدون برنامه یکی از اشتباهات ترید

برنامه‌های معاملاتی باید به عنوان یک طرح در طول مدت حضور شما در بازار عمل کنند. آن‌ها باید حاوی استراتژی، تعهدات زمانی و میزان سرمایه‌ای باشند که شما مایل به سرمایه‌گذاری هستید. پس از یک روز بد در بازارها و مشاهده قیمت‌های نزولی ممکن است معامله گران برای لغو برنامه‌ریزی خود وسوسه شوند. این یک اشتباه است زیرا یک طرح معاملاتی باید پایه و اساس هر موقعیت جدیدی باشد. یک روز معاملاتی بد به معنای ناقص بودن یک برنامه نیست بلکه به این معناست که بازارها در آن دوره زمانی خاص در جهت مورد انتظار کاربران حرکت نکرده‌اند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید در پیش بگیرید، داشتن یک دفترچه یادداشت معاملاتی است. این دفترچه شامل معاملات موفق و ناموفق شما و دلایلی است که چرا در زمان و موقعیت X سود کرده‌اید و در زمان و موقعیت Y ضرر کرده‌اید! این کار می‌تواند به شما کمک کند از اشتباهات خود درس بگیرید و در آینده تصمیمات آگاهانه‌تری را اتخاذ نمایید.

اتکای بیش از حد به برخی از نرم افزارها

نرم افزارهای معاملاتی

برخی از نرم افزارهای معاملاتی می‌توانند برای معامله گران بسیار سودمند باشند و پلتفرم‌هایی مانند MetaTrader ۴ اتوماسیون و سفارشی‌سازی کامل را مطابق با نیازهای فردی ارائه می‌دهند. با این حال مهم است که مزایا و معایب سیستم‌های مبتنی بر نرم‌افزار را قبل از استفاده از آن‌ها برای باز کردن یا بستن یک موقعیت معاملاتی درک کنید. مزیت اصلی معاملات بر پایه الگوریتم‌های تحلیلی این است که می‌تواند معاملات را بسیار سریع‌تر از سیستم‌های دستی انجام دهد. امروزه سیستم‌های معاملاتی خودکار آنقدر پیشرفته شده‌اند که می‌توانند انقلابی در نحوه تعامل ما با بازارها در دهه‌های آینده ایجاد کنند. اما سیستم‌های مبتنی بر الگوریتم فاقد مزیت قضاوت انسانی هستند، زیرا آن‌ها فقط به همان اندازه که برنامه‌ریزی شده‌اند واکنش‌پذیر هستند. در گذشته این سیستم‌ها به دلیل فروش سریع سهام یا سایر دارایی‌ها در بازاری که به طور موقت رو به کاهش بودند، مسئول ایجاد سقوط ناگهانی بازار شدند.

تنوع بیش از حد یک سبد سرمایه‌گذاری

درست است که در صورت کاهش ارزش یک دارایی، تنوع بخشیدن به یک سبد معاملاتی می‌تواند به عنوان یک محافظ عمل کند و باز کردن موقعیت‌های معاملاتی بیش از حد در مدت زمان کوتاه می‌تواند عاقلانه باشد. اما این موضوع را در نظر بگیرید که داشتن یک سبد متنوع نیز به دانش و تخصص بیشتری نیاز دارد. به عنوان مثال این امر مستلزم توجه بیشتر به اخبار و رویدادها است که می‌توانند باعث حرکت بازارها شوند. دریافت این اطلاعات زیاد و تمرکز بسیار بر روی آن‌ها ممکن است ارزش سود حاصل از آن معاملات را نداشته باشد. به خصوص اگر شما زمان زیادی برای ترید کردن نداشته باشید یا فرد مبتدی در این حوزه باشید.

عدم درک صحیح اهرم‌ها

اهرم اساساً وامی از یک ارائه دهنده برای باز کردن یک موقعیت معاملاتی است. معامله‌گران سپرده‌ای به نام مارجین را وام می‌گیرند و با آن معامله‌ای را باز می‌کنند به طوری که گویی ارزش کامل آن موقعیت را باز کرده‌ند. در این صورت در حالی که سود کنند به همان نسبت اهرم سود نصیبشان می‌شود و اگر زیان کنند نیز دقیقا با توجه به نسبت همان اهرم متضرر خواهند شد. معامله با اهرم می‌تواند چشم‌انداز جذابی به نظر برسد اما درک کامل مفاهیم معاملات اهرمی قبل از باز کردن یک موقعیت معاملاتی مهم است. معامله‌گرانی که دانش محدودی از اهرم داشته باشند زیان بسیاری خواهند دید و گاهی ممکن است کل ارزش دارای خود را از دست بدهند.

سرمایه‌گذاری سنگین روی یک دارایی، یکی دیگر از اشتباهات ترید

یک معامله‌گر اگر سرمایه زیادی را به یک بازار خاص اختصاص دهد بیش از حد در معرض ریسک قرار می‌گیرد. معامله‌گران اگر باور داشته باشند که بازار به رشد خود ادامه می‌دهد تمایل به ریسک بیشتری خواهند داشت. با این حال در حالی که افزایش سرمایه در چنین شرایطی منجر به سودهای بیشتر می‌شود به همان اندازه ریسک ذاتی آن موقعیت را نیز افزایش می‌دهد. سرمایه‌گذاری سنگین بر روی یک دارایی اغلب به عنوان یک استراتژی معاملاتی نابخردانه تلقی می‌شود. تنوع بیش از حد یک پورتفولیو نیز به نوبه خود می‌تواند مشکلات خاص خود را داشته باشد که در زیر در مورد آن در قالب یکی از اشتباهات ترید توضیح داده شده است.

عدم توجه به حد ضررها

عدم توجه به حد ضررها

وسوسه اجازه دادن به معاملات زیان دِه به امید چرخش بازار می‌تواند یک خطای بزرگ باشد وعدم توجه به حد ضررها می‌تواند هر گونه سودی را که یک معامله‌گر ممکن است در جاهای دیگر به دست آورده باشد از بین ببرد. این امر به ویژه در معاملات یک روزه یا استراتژی معاملاتی کوتاه مدت صدق می‌کند زیرا چنین تکنیک‌هایی برای رسیدن به سود به حرکات سریع بازار متکی هستند.

تلاش برای رهایی از رکود موقت در بازار فایده‌ای ندارد زیرا تمام موقعیت‌های فعال باید تا پایان آن روز معاملاتی بسته شوند. در حالی که برخی از ضررها بخش اجتناب ناپذیر معاملات هستند، توقف‌ها می‌توانند موقعیتی را که در یک سطح از پیش تعیین شده در برابر بازار حرکت می‌کند، ببندند. این کار می‌تواند ریسک شما را با کاهش ضررهای شما به حداقل برساند. همچنین می‌توانید برای موقعیت خود محدودیتی قائل شوید تا معامله خود را پس از کسب مقدار مشخصی از سود به طور خودکار ببندید. شایان ذکر است که استاپ‌ها همیشه معامله شما را دقیقاً در سطحی که مشخص کرده‌اید نمی‌بندند. ممکن است بازار از قیمتی به قیمت دیگر بدون هیچ فعالیتی جهش کند که ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک معامله را یک شبه یا در آخر هفته باز بگذارید. توقف‌های تضمین شده می‌توانند با این ریسک مبارزه کنند زیرا معاملات را به محض رسیدن به سطح از پیش تعیین شده به طور خودکار می‌بندند.

عدم درک نسبت ریسک به پاداش یکی دیگر از اشتباهات ترید

نسبت ریسک به پاداش چیزی است که هر معامله‌گر باید آن را در نظر بگیرد زیرا به آن‌ها کمک می‌کند تصمیم بگیرند که آیا سود نهایی ارزش ریسک احتمالی از دست دادن سرمایه را دارد یا خیر. به عنوان مثال، اگر موقعیت اولیه ۲۰۰ دلار و سود بالقوه ۴۰۰ دلار باشد، نسبت ریسک به پاداش ۱:۲ است. همان‌طور که مشخص است معامله‌گران باتجربه تمایل بیشتری به ریسک دارند و استراتژی‌های معاملاتی مناسبی را نیز پیاده‌سازی می‌کنند. معامله گران مبتدی نیز ممکن است تمایل زیادی به ریسک نداشته باشند و از بازارهای پرنوسان دوری کنند.

اعتماد بیش از حد پس از کسب سود

یکی دیگر از اشتباهات ترید، اعتماد بیش از حد به بازار پس از کسب سود است. سرخوشی ناشی از یک موقعیت موفق می‌تواند قضاوت و تصمیم‌گیری را تحت تأثیر قرار داده و به همان اندازه منجر به ضرر شود. هیاهوی یک برد می‌تواند باعث شود معامله‌گران با سرمایه تازه یافته خود به موقعیت معامله‌دیگری (بدون تجزیه و تحلیل مناسب) بروند. این ممکن است منجر به ضرر شود و به طور بالقوه می‌تواند سودهای اخیر را در حساب آن‌ها را نیز از بین ببرد. پای‌بندی به برنامه معاملاتی خود می‌تواند تا حدودی با این مشکل مقابله کند. در حقیقت سود ناشی از یک معامله نشان می‌دهد که یک برنامه معاملاتی به درستی کار می‌کند و به اعتبار تحلیل‌ها و پیش بینی‌های قبلی شما کمک می‌کند.

معاملات احساسی یکی از مهم‌ترین اشتباهات ترید

معاملات احساسی، معاملات هوشمندانه‌ای نیستند. احساساتی مانند هیجان پس از یک روز خوب یا ناامیدی پس از یک روز بد در ترید، می‌تواند تصمیم‌گیری را مختل کند و معامله‌گران را به سمت انحراف از برنامه خود سوق دهد. معامله گران ممکن است پس از متحمل شدن ضرر یاعدم دستیابی به سود مطلوبی که انتظار آن را داشتند، بدون هیچ گونه تحلیلی برای حمایت از آن‌ها شروع به باز کردن موقعیت‌های معاملاتی دیگر کنند. در این حالت معامله‌گران ممکن است به طور غیر ضروری به میزان زیان جاری خود اضافه کنند به این امید که در نهایت قیمت‌ها افزایش می‌یابد! برای حذف احساسات از معاملات، باید تصمیمات خود را برای ورود یا خروج از معامله بر اساس تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال اتخاذ نمایید.

گفتار پایانی!

هر معامله‌گری مرتکب اشتباه می‌شود و اشتباهات تریدی که در این مقاله توضیح داده شدند نیز از اشتباهات رایج تریدرها است. اما انجام این اشتباهات به منزله پایان معاملات شما نیست. بلکه می‌بایست از اشتباهات ترید عبرت گرفت و برنامه معاملاتی خود را قوی‌تر و بدون نقص‌تر از قبل پیاده‌سازی کرد. ما باید اشتباهات ترید خود را به عنوان فرصتی برای یادگیری در نظر بگیریم. نکته اصلی که باید به عنوان یک تریدر به خاطر بسپارید این است که شما باید یک برنامه معاملاتی را بر اساس تجزیه و تحلیل بازار تهیه کرده و به آن پایبند باشید و هرگز احساسات خود را در تصمیم گیری‌های معاملاتی دخالت ندهید.

سوالات متداول!

  • آیا استفاده از اهرم در معاملات کار عاقلانه و منطقی است؟

استفاده از اهرم‌ها در معاملات نیازمند یک درک صحیح و تخصص در انواع تحلیل بازارهای مالی است. زیرا همان‌طور که سود حاصل از معامله‌ای را چندین برابر می‌کند در صورت تحلیل اشتباه منجر به زیان‌های چندین برابر نیز می‌شود تا جایی که حتی ممکن است فرد معامله‌گر تمام دارایی در معامله اهرمی خود را از دست بدهد.

  • رایج‌ترین اشتباهات ترید کدام‌ها هستند؟

اشتباهات رایجی در معاملات بازارهای مالی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند ازعدم تحقیق درست در مورد بازارها، انجام معاملات بدون برنامه یکی از اشتباهات ترید، اتکای بیش از حد به برخی از نرم افزارها، عدم توجه به حد ضررها، سرمایه‌گذاری سنگین بر روی یک دارایی، یکی دیگر از اشتباهات ترید و غیره

۴.۲/۵ - (۲۶ امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یزدان

عالی

1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x