ترس از دست دادن یا فومو (FOMO) در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

روش‌های مقابله با فومو در خرید ارز دیجیتال؛
تاریخ انتشار: 17 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 11 تیر 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
ترس از دست دادن یا فومو (FOMO) در بازار ارزهای دیجیتال چیست؟

در بازارهای مالی، فومو به حالتی اطلاق می‌شود که در آن معامله‌گر دچار حس از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری است اما به محض گرفتن تصمیم اشتباه، ضرر زیادی را متحمل میشود؛ دلیل این امر هم مقطعی بودن فومو است که بعد از فروکش کردن احساسات، از بین می‌رود. همچنین بازار ارز‌های دیجیتال به دلیل اینکه در چند سال گذشته رشد بسیاری زیادی داشته است، یکی از بازارهای پرچم‌دار و مستعد ایجاد فومو محسوب می‌شود. در ادامه این مقاله ابعاد مختلف این موضوع را در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

فومو چیست؟

فومو FOMO کوتاه شده عبارت Fear Of Missing Out به معنای ترس از دست دادن است. زمانی که فرد دچار این موضوع مى‌شود، خیال می‌کند که در حال از دست دادن فرصت خیالی خودش است و یک کار هیجان انگیز انجام می‌دهد. فومو در زمان خرید ارز دیجیتال باعث می‌شود که شخص فکر کند نسبت به سایر اعضای فعال در بازار، عقب افتاده است و اقدام به کاری می‌کند که باعث شکست می‌شود.

فومو دربرگیرندۀ ترس و واهمۀ «جا ماندن از جهان» است. کاربر وقتی به اینترنت متصل نیست این احساس را دارد که جهان به‌مانند رودخانه‌ای پیش می‌رود و او به شکل سرزنش‌آمیزی در جای خود دچار سکون و سکوت شده است.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  فومو در بازارهای مالی به چه معناست؟

  در بازارهای مالی، فومو به حالتی گفته می‌شود که در آن شخص در از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری تردید و ترس دارد. به طور مثال، فردی با پرس و جو دریافت کرده است اگر در جایی از بازارهای مالی مثل صرافی آنلاین ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند، سودی به دست خواهد آورد. به عبارت دیگر این فرد نمی‌خواهد فرصت سرمایه‌گذاری که برای او مهیا شده است را از دست بدهد.

  در حال حاضر افراد زیادی در بازار هستند که می‌‍‌ترسند قیمت ارز دیجیتال مثل سایرقیمت‌ها بالا برود و آن‌ها از کسب سود جا بمانند. به همین دلیل است که سیل نقدینگی هیجانی وارد هر یک از ارزهای دیجتال می‌شود و قیمت به صورت کاذب بالا می‌رود و ارزش ذاتی برای خرید ارز دیجیتال در نظر گرفته نمی‌شود. این بالا رفتن قیمت‌ها و فومو از جاماندن و خریدهای هیجانی، حباب را مدام بزرگتر و بزرگتر می‌کند تا جایی که سرمایه هوشمند، یا پول هوشمندی که دست نهنگ است، از بازار عقب می‌کشد و این قیمت‌های بالا، منجر به سقوط سنگین قیمت می‌شود. دلیل این امر هم مقطعی بودن فومو است که بعد از فروکش کردن احساسات، از بین می‌رود.

  تاثیر فومو در  خرید رمز ارز از صرافی ارز دیجیتال

  بازار ارز‌های دیجیتال به دلیل اینکه در چند سال گذشته رشد بسیاری داشته است، یکی از بازارهای مستعد از نظر ایجاد فومو است. اغلب در بین معامله‌گران بازار کریپتوکارنسی، بیشتر از سایر بازارهای مالی، فومو ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد بعد از رؤیت یک رشد خوب در بازار، به دنبال این هستند که بازار روند صعودی خود را ادامه بدهد و سودهای کلان عاید آن‌ها شود. لذا به دلیل ترس از دست رفتن فرصت خرید (فومو) احساسات بر منطق غلبه می‌کند و در نهایت با یک تصمیم اشتباه، ضررهای هنگفتی خواهند کرد.

  بسیاری از افراد در بازار ارزهای دیجیتال منتظر این هستند که قیمت بیت کوین در عرض یک شب رکورد بزند، یا شرایط بازار به نحوی جلو برود که نوسانات قیمتی زود منجر به سود شود. خیلی از افراد زمانی که 10 درصد معاملات بازار رشد می‌کند، دچار فومو می‌شوند و تحت تاثیر احساسات شدید، پول بی‌منطق را وارد بازار می‌کنند و در نتیجه حباب تشکیل می‌دهند. این افراد در قیمت‌های نجومی اقدام به خرید می‌کنند و به دلیل احساساتی شدن، در انتظار این هستند که قیمت بیت کوین بالای 100 هزار دلار برود! غافل از اینکه رسیدن بیت کوین به این قیمت، زمان‌بر خواهد بود. سایر رمز ارزها نیز از همین شرایط برخوردار هستند و برای جلوگیری از احساسات، باید به کمک عقل، علم و منطق وارد زمین معامله شوید.

  روش‌های مقابله با فومو در خرید ارز دیجیتال

  روش‌های مقابله با فومو در ارزهای دیجیتال

  نتایج بسیاری از آمارها حاکی از آن است که معامله‌گران در بسیاری از بازارهای مالی، دچار فومو می‌شوند و این موضوع در ارزهای دیجیتال بیشتر از سایر بازارها است:

  • استراتژی سرمایه‌گذاری خود را تغییر بدهید.
  • اخبار را فقط از منابع رسمی دنبال کنید.
  • از استرسی که شبکه‌های اجتماعی منتقل می‌کنند دور شوید.
  • برای فرصت‌هایی که از دست داده‌اید خود را ندامت نکنید.
  • سعی کنید پلن‌های موثری برای قدم‌های خود بردارید.
  • طمع نکنید.
  • با آگاهی تصمیم بگیرید.
  • دانش خود را در زمینه علم تحلیل تکنیکال افزایش دهید.
  • روندهای بازار را برای خودتان تحلیل کنید.

  استراتژی در سرمایه‌گذاری بهترین راهی است که به کمک آن می‌توانید در مقابل فومو ایستادگی کنید. در واقع استراتژی در بازارهای مالی در برگیرنده کلیه مواردی است که در بالا شرح داده شده است. با استراتژی می‌توانید مهارت سرمایه‌گذاری، ورود پول و خروج پول را به روش منطقی انجام دهید و بدون در نظر گرفتن حرف اخبار و رسانه، مسیری که برای خودتان ترسیم کرده‌اید را طی نمایید. فراموش نکنید برای اینکه بتوانید استراتژی درستی داشته باشید، بایستی دانش خودتان را در زمینه علم تکنیکال بالا ببرید و به کمک پیش‌بینی نمودارها، اقدام به خرید و فروش کنید.

  گفتار پایانی

  استراتژی، دشمن فومو در خرید ارز دیجیتال است. ضرر کردن و از دست دادن سرمایه در بازارهای مالی یک امر غیرقابل اجنتاب است؛ ولی با کمک استراتژی می‌توانید تا حد بسیار زیادی جلوی حرکت‌های اشتباه را بگیرید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم تا حد بسیار زیادی از اخبار و شایعاتی که دهان به دهان می‌شوند، دوری کنید! همانطور که گفته شد، فومو در ارز دیجیتال بیشتر از سایر بازارهای مالی است و برای اینکه بتوانید موفق عمل کنید، باید مهارت‌های خودتان در زمینه‌های بالا را تقویت نمایید.

   

  سوالات متداول

  1. فومو چیست و چه تاثیری دارد؟

  در بازارهای مالی، فومو به حالتی اطلاق می‌شود که در آن شخص در از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری تردید و ترس دارد.

  1. راهکار مقابله با فومو چیست؟

  استراتژی در سرمایه‌گذاری بهترین راهی است که به کمک آن می‌توانید در مقابل فومو ایستادگی کنید.

  1. آیا خرید ارز دیجیتال همیشه منجر به فومو می‌شود؟

  خیر! اما اغلب به دلیل ترس از دست رفتن فرصت خرید (فومو)، احساسات بر منطق غلبه می‌کند و در نهایت با یک تصمیم اشتباه، ضررهای هنگفتی خواهید کرد.

  1. چرا باید در زمان خرید ارز دیجیتال از اخبار و شایعات دوری کرد؟

  به دلیل اینکه اغلب اخبار نادرست که از منابع غیررسمی منتشر می‌شوند، باعث ایجاد فومو و در نتیجه ضرر سرمایه‌گذار می‌گردند.

  1. آیا فومو تنها در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد می‌شود؟

  فومو در تمامی بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری وجود دارد؛ ولی فومو در افراد مختلف در زمان خرید ارز دیجیتال، اغلب بیشتر از سایر بازارهای مالی ایجاد می‌شود.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  لایتنینگ؛ کلید دروازه خرید و انتقال بیت کوین با کارمزد کم و مبالغ پایین

  کارمزدهای زیاد در شبکه بیت کوین معضلی جدی برای کاربران کریپت ...

  پولبک (Pullback)؛ فرصتی برای ورود یا هشداری برای خروج؟

  استراتژی معاملات پولبک یک تکنیک تریدینگ رایج است که به تریدر ...

  دپوزیت در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

  دپوزیت ارز دیجیتال یکی از مفاهیم ابتدایی و مهم در کریپتو است ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر