پرپچوال پروتکل (PERP)؛ صرافی غیرمتمرکز با اهرم 20 برابری

تاریخ انتشار: 17 مهر 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 24 اردیبهشت 1403
زمان مطالعه:  7 دقیقه
ارز PERP چیست؟

ارز PERP (مخفف Perpetual Protocol)، رمزارز بومی صرافی غیرمتمرکزی است که به کاربران اجازه انجام معاملات لانگ و شورت با اهرم بالا را روی دارایی‌های دیجیتال می‌دهد.

همان‌طور که می‌دانید، اتریوم یکی از قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های بلاک چین است؛ اما بزرگ‌ترین عیب آن، هزینه بالای گس فی است. کاربران برای این‌که بتوانند در این بلاک چین به تبادل بپردازند، باید کارمزد زیادی را پرداخت کنند که در بلندمدت باعث ازدست‌رفتن مقدار قابل‌توجهی از سرمایه می‌شود.

ارز دیجیتال پرپچوال پروتکل برای حل این مشکل پا به میدان گذاشته است. این پروتکل نه‌تنها کارمزدهای ارزان‌تری را ارائه می‌دهد، بلکه به افزایش ۲۰ برابری سرمایه شما کمک می‌کند. با ما همراه باشید تا نگاه دقیق‌تری به پروژه داشته و به طور کامل با آن آشنا شویم.

پرپچوال پروتکل چیست؟

پرپچوال پروتکل که در سال ۲۰۱۸ توسط ینوئن فنگ (Yenwen Feng) و شاوکنگ لی (Shao-Kang Lee) ایجاد شد، در ابتدا «Strike» نام داشت. این پروتکل بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده و مانند یونی سواپ یا پنکیک سواپ صرافی غیرمتمرکزی است که به کاربران اجازه می‌دهد با امکاناتی نظیر اهرم (leverage)، پوزیشن‌های شورت و اسلیپیچ (slippage) ترید کنند؛ با این تفاوت که امکان اسپات تریدینگ در آن وجود ندارد. برای آشنایی با این اصطلاحات می‌توانید مقاله «۷ اصطلاح در معاملات فیوچرز ارزهای دیجیتال» را مطالعه کنید.

ارز Perpetual Protocol

برای رسیدن به این هدف و ارائه قرارداد پرپچوال، این پروتکل از فرایندی استفاده می‌کند که شامل بازارساز خودکار مجازی (vAMM) و صندوق بیمه است. در اکوسیستم دیفای، بازارساز خودکار (AMM) ابزاری است که برای تأمین نقدینگی و تعیین قیمت دارایی بدون دخالت شخص ثالث استفاده می‌شود. علاوه‌براین، این پروتکل مجموعه‌ای از برنامه‌ها (قراردادهای هوشمند) است که بر روی اتریوم و برای برقراری ارتباط و تکرار خدمات ارائه شده در بازارهای مشتقات ساخته شده‌اند.

لازم به ذکر است که قرارداد پرپچوال مشابه قرارداد فیوچرز است؛ اما بدون تاریخ انقضا. در بازارهای متعارف، قرارداد فیوچرز افراد را قادر می‌سازد تا قیمت پایه دارایی‌ای که قرار است در آینده عرضه می‌شود، حدس بزنند. در مقایسه، قراردادهای پرپچوال برای مواقعی هستند که اساساً دارایی موردنظر هرگز عرضه نمی‌شود و معامله‌گران هزینه‌های خاصی را برای حفظ موقعیت خود می‌پردازند.

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  ارز PERP چیست؟

  ارز PERP نماد اختصاری پرپچوال پروتکل و بر اساس استاندارد ERC-20 است. این توکن نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کند؛ در درجه اول برای تسهیل و ایجاد انگیزه در فرایند حاکمیت استفاده می‌شود؛ به این معنی که دارندگان ارز دیجیتال PERP با توجه به میزان دارایی توکن خود، حق رای دارند و می‌توانند در نحوه حاکمیت پروتکل نقش داشته باشند.

  توکنومیکس PERP

  علاوه‌براین، این پروتکل با قفل‌کردن ارز PERP در استخر سهام برای مدت‌زمان معینی، امکان استیکینگ را برای کاربران فراهم می‌کند. کاربرانی که به استیکینگ ارز دیجیتال PERP در پرپچوال پروتکل بپردازند، پاداش خواهند گرفت.

  ارز PERP عرضه ثابت ۱۵۰ میلیونی دارد که در حال حاضر ۶۶ میلیون آن در گردش است.

  پرپچوال پروتکل چگونه کار می‌کند؟

  پرپچوال پروتکل تلاش می‌کند تا از طریق دو مکانیسم AMM و صندوق بیمه، مبادلات سنتی را در معاملات قراردادهای پرپچوال منعکس کند.

  بازارساز خودکار

  پرپچوال پروتکل نوع جدیدی از بازارساز خودکار محبوب (AMM) معروف به بازارساز خودکار مجازی (vAMM) ایجاد کرده است. سازندگان بازار خودکار پیش‌ازاین بر روی پلتفرم‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap و Balancer آزمایش کرده و ثابت کرده‌اند که جایگزین‌های خوبی برای ابزارهای متمرکز تبادل کریپتو هستند.

  با AMMهای معمولی، دارایی‌ها در استخرهای نقدینگی که دارای دو توکن به‌عنوان یک جفت معاملاتی هستند، واریز می‌شوند. از طرفی، تأمین‌کنندگان نقدینگی از استخرها کارمزد دریافت می‌کنند. این کارمزدها از کاربرانی که در استخرها معامله می‌کنند، دریافت می‌شود. این در حالی است که vAMM برای کشف قیمت ساخته شده است و نه برای معامله اسپات.

  مانند AMMهای Uniswap، Curve یا Balancer، بازارساز خودکار vAMM از توابع ریاضی برای تعیین قیمت توکن‌ها استفاده می‌کند. برخلاف AMMهای دیگر، هیچ استخر نقدینگی وجود ندارد و هیچ دارایی واقعی در اینجا ذخیره نمی‌شود؛ به همین خاطر حرف v که مخفف Virtual (مجازی) است، در ابتدای AMM وجود دارد.

  در حال حاضر، بازارهای روی پروتکل به‌صورت دستی توسط تیم پرپچوال پروتکل اضافه شده است. بااین‌وجود، با حرکت این پروتکل برای تبدیل‌شدن به یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) در آینده، تحولات آتی توسط جامعه تأیید خواهد شد.

  زنجیره هوشمند پرپچوال پروتکل دو عملکرد را انجام می‌دهد:

  • مؤسسه پایاپای
  • خزانه‌داری وثیقه

  مؤسسه پایاپای در پذیرش واریزها معامله‌گران و ثبت میزان مارجین و اهرمی که باید گرفته شود، مهم است. پس از انجام این کار، واریزها را به نیمه دیگر قرارداد هوشمند یعنی صندوق وثیقه منتقل می‌کند. در همین حال، صندوق بیمه موقعیت‌های معاملاتی را ایمن می‌کند و سیگنال‌هایی را برای به‌روزرسانی قیمت توکن‌ها به VAMM ارسال می‌کند.

  صندوق بیمه

  لیکویید شدن یا رویدادهای غیرمنتظره خطرات قابل توجهی را به همراه دارد و باعث می‌شود معامله‌گران قادر به تأمین مالی موقعیت‌های اهرمی خود نباشند. وقتی این اتفاق می‌افتد، یک صندوق بیمه وارد بازی می‌شود.

  به یاد داشته باشید که نیمی از کارمزدهای معاملاتی برای پاداش به استیکینگ در نظر گرفته شده است. ممکن است تعجب کنید که نیمه دیگر کجا می‌رود. در واقع صندوق بیمه از نصف باقی‌مانده کارمزد تراکنش‌ها به دست می‌آید. هرچه افراد بیشتری از شبکه استفاده کنند، صندوق بیمه بیشتر رشد می‌کند.

  در پرپچوال پرتکل، قرارداد هوشمند طراحی شده تا در صورت کاهش صندوق بیمه و به‌منظور کاهش خطر تهی‌شدن، توکن‌های جدید PERP مینت شوند. سپس این توکن‌های جدید به‌عنوان وثیقه در خزانه فروخته می‌شوند تا از ورشکستگی سیستم جلوگیری شود.

  ویژگی‌های کلیدی Perpetual Protocol چیست؟

  پرپچوال پروتکل دارای سه ویژگی کلیدی است که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم:

  • اهرم ۲۰ برابری: این پروتکل هیچ کارمزد پنهانی‌ای ندارد و معامله‌گران می‌توانند در زمان دل‌خواه از اهرم لانگ یا شورت تا ۲۰ برابر سرمایه خود استفاده کنند.
  • نقدینگی ۲۴ ساعته: تاکنون، پرپچوال پروتکل فاقد نقدینگی بوده است. تیم آن ادعا می‌کند که این موضوع تغییر نخواهد کرد. علاوه‌برآن، شما می‌توانید به‌غیراز دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم، از فیات یا طلای خود در پلتفرم مربوط به ارز دیجیتال پرپچوال پروتکل استفاده کنید.
  • بدون ضرر دائمی: یکی از مسائل مهم در فضای استیکینگ دیفای، ضرر دائمی است. این نوع ضرر زمانی رخ می‌دهد که پول خود را در استخری برای کسب درآمد منفعلانه واریز می‌کنید؛ اما به دلیل نوسانات قیمت، متحمل ضررهای جبران‌ناپذیری می‌شوید. حتی اگر پول خود را از دست ندهید، سود شما به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. در پرپچوال پروتکل نوسانات قیمت تأثیری بر استیکرهای آن ندارد و هیچ ضرر دائمی‌ای رخ نمی‌دهد.

  ارز پرپچوال پروتکل چه مزایا و معایبی دارد؟

  به‌طورکلی، مزایا و معایب پرپچوال پروتکل را می‌توان در جدول زیر خلاصه کرد:

  مزایا معایب
  سطح امنیتی بالا تجربه سقوط آنی
  منبع‌باز
  ممیزی شده
  دارای پوشش بیمه‌ای کارمزد کم
  کارمزد کم
  سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها

  مزایای ارز پرپچوال پروتکل:

  • سطوح امنیتی بالا: یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت پلتفرم پرپچوال پروتکل و ارز PERP، امنیت بالای آن است.
  • منبع‌باز: این پلتفرم منبع‌باز است؛ بنابراین هر کسی می‌تواند نقاط ضعف و خطرات آن را بررسی کند.
  • ممیزی شده: این پروتکل از سوی شرکت‌های کریپتویی معروف نظیر ConsenSys و PeckShield ممیزی شده و توصیه‌هایی از هر دو دریافت کرده است.
  • پوشش بیمه‌ای: این پروتکل به‌منظور ایمن‌سازی وجوه کاربران، دارای پوشش بیمه‌ای از دو شرکت متخصص در حوزه مرتبط با دیفای یعنی Unslashed Finance و Nexus Mutual است.
  • کارمزد کم: این پروتکل کارمزد بسیار کمی را نسبت به سایر پروتکل‌ها دریافت می‌کند.
  • سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها: پرپچوال پروتکل تراکنش‌های سریعی را با کارمزد کم ارائه می‌دهد.

  معایب ارز پرپچوال پروتکل:

  • سقوط آنی: ارز دیجیتال پرپچوال پروتکل مشکلات تأخیر و سقوط آنی را در دوره‌هایی با نوسان بسیار بالا تجربه کرده است. این مشکل از آنجایی ناشی می‌شود که آربیتراژورها نمی‌توانند در سمت دیگر موقعیت‌های بزرگ نقد شده، وارد شوند و معامله‌گران فردی نمی‌توانند مارجین خود را تعدیل کنند. [نکته: در زمان نگارش این مقاله، به نظر می‌رسد این مشکل حل شده است؛ زیرا نوسانات اخیر بر پروتکل تأثیری نداشته است.]
  • کارمزد کم: با این‌که کم‌بودن کارمزد یک مزیت محسوب می‌شود، اما واقعیت این است که در درازمدت مشکلاتی را برای پروتکل ایجاد می‌کند.

  آیا ارز دیجیتال پرپچوال پروتکل (PERP) سرمایه‌گذاری خوبی است؟

  طبق اطلاعاتی که تاکنون به دست آورده‌ایم، ظاهراً ارز PERP می‌تواند قدم‌های بزرگی به سمت پیشرفت بردارد. به نظر می‌رسد ممنوعیت کریپتو در چین به نفع این پروتکل عمل کرده است؛ زیرا این موضوع و تبدیل صرافی‌های متمرکز به غیرمتمرکز باعث شده تا معامله‌گران بیشتری به ارز دیجیتال PERP علاقه‌مند شوند. در مقاله «صرافی متمرکز، مانعی برای ارز غیرمتمرکز!» به طور کامل درباره هر دو نوع صرافی و ویژگی‌هایشان صحبت کرده‌ایم.

  ازطرفی، می‌دانیم که دستیابی به اهرم ۲۰ برابری دشوار است، و از نظر ریاضی غیرممکن است که نقدینگی پرپچوال پروتکل به لطف صندوق بیمه آن تمام شود. بااین‌حال، این پروتکل وعده این دو مزیت را داده است؛ بنابراین، به‌طورکلی، پرپچوال پروتکل فرصت‌های رشد بسیار خوبی دارد و می‌توان به آینده درخشان آن امیدوار بود.

  گفتار پایانی

  پرپچوال پروتکل از روش‌های معاملات فیوچرز موجود روی صرافی‌های متمرکز الهام گرفته و آن‌ها را به روشی غیرمتمرکز و قابل‌اعتماد اجرا می‌کند. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد تا محبوب‌ترین رمزارزها را معامله کرده و اهرم پوزیشن خود را با توجه به وثیقه‌ای که در شبکه ارسال می‌کنند، تعیین کنند.

  درحالی‌که پرپچوال پروتکل اولین پلتفرم معاملاتی اهرمی غیرمتمرکز نیست، بااین‌حال یکی از پرکاربردترین پلتفرم‌هاست. درواقع، این پروتکل بدون صرافی غیرمتمرکزی است که ارزش توجه و استفاده را دارد.

  به نظر شما پرپچوال پروتکل می‌تواند در لیست بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز قرار گیرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  سوالات متداول

  • پرپچوال پروتکل چیست؟

  صرافی غیرمتمرکزی است که وعده افزایش 20 برابری سرمایه را با کارمزد کم ارائه می‌دهد.

  • از کجا ارز PERP بخریم؟

  از صرافی بیت پین می‌توانید این رمزارز را خریداری کنید.

  عارفه رهبری

  عارفه رهبری

  تکنولوژی، نویسندگی و صدای کیبورد، من رو به وجد میارن. واسه همینم توی اکثر حوزه‌های تکنولوژی از جمله کریپتو غرق میشم، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. حدود 2 سالی هست که در حوزه تولید محتوای صنعت کریپتو فعالیت می‌کنم و در تلاشم تا مفاهیم بلاک چین و کریپتو رو با زبانی ساده به مخاطب‌ها ارائه بدم.

  مطالب نویسنده
  کلیدواژه‌ها
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر