صرافی متمرکز، مانعی برای ارز غیر متمرکز!

تاریخ انتشار: 24 آبان 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 3 اسفند 1402
زمان مطالعه:  4 دقیقه
صرافی متمرکز، مانعی برای ارز غیر متمرکز!

مدت زمان زیادی از ظهور ارزهای دیجیتال نمی‌گذرد؛ اما بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. ارزهای دیجیتال، ساختار غیرمتمرکزی دارند؛ یعنی توسط هیچ نهاد رسمی کنترل نمی‌شوند. همین ویژگی‌ را می‌توان دلیل اصلی محبوبیت ارزهای دیجیتال در نظر گرفت. ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی‌ها در محیط صرافی‌های آنلاین مورد معامله قرار می‌گیرند. صرافی‌های آنلاین رمزارزی نیز به دو صورت متمرکز و غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند. در ادامه قصد داریم تا با بررسی ماهیت صرافی‌های متمرکز و نامتمرکز به قابلیت‌ها و ویژگی‌های هر یک از آ‌ن‌ها پی ببریم. آن‌گاه خواهیم فهمید که صرافی‌های متمرکز چرا مانعی برای ارزهای غیرمتمرکز به حساب می‌آیند. اگر این موضوع برای شما نیز کنجکاوی ایجاد کرده، با ما همراه شوید.

صرافی متمرکز چیست؟

صرافی متمرکز «Centralized exchange» که به اختصار «CEX» نامیده می‌شود، در رده فعالیت‌های مالی سیفای «CeFi» قرار می‌گیرد. سیفای به تراکنش‌ها و کلیه امور مالی متمرکز اطلاق می‌شود. سیستم‌های متمرکز مانند بانک‌ها و دیگر مراکز دارای یک سیستم مرکزی برای کنترل و نظارت امور هستند. از جمله نهادهای متمرکز خارج از حوزه رمزارزی می‌توان به بانک‌ها اشاره کرد. تمام اطلاعات بانک‌ها در سیستم‌های مرکزی ثبت می‌شود. افرادی روی عملکرد مشتریان بانک و مقدار دارایی‌ آن‌ها نظارت دارند. این مورد در رابطه با صرافی‌های متمرکز نیز صدق می‌کند. صرافی‌های متمرکز نیز دارای یک سیستم مرکزی برای کنترل تراکنش‌ها هستند. از جمله بارزترین ویژگی‌های مثبت و منفی صرافی‌های متمرکز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • صرافی‌های متمرکز امکانات متنوعی را به کاربران ارائه می‌کنند
 • سرعت انجام تراکنش در صرافی‌های متمرکز بسیار بالا است
 • حجم نقدینگی بالایی در این صرافی‌ها مبادله می‌شود
 • صرافی‌های متمرکز دارای واحد پشتیبانی هستند و به امور مشتریان رسیدگی می‌کنند
 • تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای فیات در محیط صرافی‌های متمرکز با راحتی بیشتری انجام می‌گیرد
 • صرافی‌های متمرکز به دلیل داشتن یک سرور مشخص برای ذخیره داده‌ها، آسیب‌پذیری بالایی در برابر حملات سایبری دارند
 • این صرافی‌ها کنترل زیادی روی دارایی‌ها و عملکرد کاربران دارند

با توجه به ویژگی‌های فوق، صرافی‌های متمرکز از محبوبیت بالایی برخورداند. از جمله مشهورترین صرافی‌های متمرکز جهان می‌توان صرافی بایننس «Binance»، صرافی کوکوین «KuCoin» و صرافی کوین‌بیس «Coinbase» را نام برد.

صرافی متمرکز، مانعی برای ارز غیر متمرکز!

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  صرافی غیرمتمرکز چیست؟

  صرافی غیرمتمرکز «Decentralized EXchanges» که به اختصار به آن «DEX» گفته می‌شود، در رده فعالیت‌های مالی دیفای «DeFi» قرار می‌گیرد. دیفای به کلیه خدمات مالی غیرمتمرکزی اطلاق می‌شود که در برابر خدمات سیفای قرار می‌گیرند. در صرافی‌های غیرمتمرکز، هیچ نظارت مرکزی روی داده‌های مالی کاربران صورت نمی‌گیرد. چنین صرافی‌هایی به‌صورت منبع باز هستند و اطلاعات آن‌ها در شفاف‌ترین حالت ممکن روی پلتفرم بلاک‌چین ثبت می‌شود. از جمله بارزترین ویژگی‌های مثبت و منفی صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کاربران بدون احراز هویت می‌توانند از امکانات صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنند.
  • صرافی‌های غیرمتمرکز به دلیل ساختار همگانی که دارد، از دسترسی هکرها در امان هستند.
  • صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزدهایی پایینی برای تراکنش‌ها دارند.
  • سرعت پردازش اطلاعات و انجام تراکنش‌ در این صرافی‌ها به مدت زمان بیشتری نسبت به صرافی‌های متمرکز نیاز دارد.
  • صرافی‌های غیرمتمرکز امکانات کمتری به نسبت صرافی‌های متمرکز دارند.
  • مقدار نقدینگی این صرافی‌ها از صرافی‌های متمرکز کمتر است.

  با توجه به ویژگی‌های فوق، می‌توان به تفاوت‌های دو نوع صرافی متمرکز و نامتمرکز پی برد. البته عدم محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز را می‌توان به تازگی آن‌ها نسبت داد. در واقع، قدمت فعالیت صرافی‌های متمرکز از صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر است. هنوز هم عده زیادی از کاربران با صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا نیستند. از جمله مشهورترین صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توان صرافی یونی سوآپ «Uniswap»، صرافی ویوز «Waves» و صرافی بیسکو «Bisq» را نام برد.

  صرافی متمرکز، مانعی برای ارز غیر متمرکز!

  صرافی متمرکز بهتر است یا نامتمرکز؟

  این که صرافی متمرکز بهتر است یا نامتمرکز به تصمیم شما بستگی دارد. ما در قسمت‌های فوق ویژگی‌های مثبت و منفی هر دو صرافی متمرکز و غیرمتمزکز را بررسی کردیم. حالا انتخاب با شما است که فعالیت در محیط کدام ‌یک از آن‌ها را ترجیح دهید. در حال حاضر، بیشتر کاربران حوزه رمزارزی در صرافی‌های متمرکز فعالیت دارند. چراکه در صورت بروز هرگونه مشکل، سیستم مرکزی صرافی‌های متمرکز می‌تواند پیگیری‌های لازم را انجام دهد. به همین خاطر کاربران با فعالیت در این صرافی‌ها از اطمینان بیشتری برخوردارند. اما از طرفی دیگر، برخی از کاربرانی که حریم خصوصی عمیق‌تری را طلب می‌کنند، دوست دارند در محیط صرافی‌های غیرمتمرکز فعالیت کنند. چراکه در این صرافی‌ها کنترل کامل دارایی‌ها بر عهده‌ی خود فرد است. هیچ سیستم مرکزی از مقدار دارایی و تعداد تراکنش‌های شما در صرافی غیرمتمرکز باخبر نخواهد شد. بنابراین مسئولیت حفظ دارایی‌تان را نیز در صرافی‌های غیرمتمرکز برعهده‌ی خودتان خواهد بود.’

  چرا صرافی‌های متمرکز به عنوان مانعی برای ارزهای غیرمتمرکز محسوب می‌شوند؟

  اگرچه در بسیاری از ابعاد، فعالیت در محیط صرافی‌های متمرکز می‌تواند برای کاربران بهتر باشد، اما امور مالی DeFi به سرعت در حال فراگیری هستند. در واقع به نظر می‌رسد که آینده اقتصاد به محیط‌های DeFi تعلق داشته باشد. خود ارزهای دیجیتال از یک سیستم نامتمرکز بهره می‌گیرند. بنابراین مبادله این ارزها در یک محیط کاملاً متمرکز، نامتعادل به نظر می‌رسد. بنابراین بیشتر افراد معتقدند که ارزهای دیجیتال نامتمرکز باید در محیط‌های نامتمرکز هم مبادله شوند. در غیر این‌صورت تا حدی زیادی خاصیت نامتمرکز بودن آن‌ها بی معنی می‌شود. نظرهای متفاوتی در این باره وجود دارد و هنوز نمی‌توان با قاطعیت در مورد آن صحبت کرد. نظر شما در این باره چیست؟

  سوالات متداول!

  صرافی متمرکز چیست؟

  CEX یا صرافی متمرکز پلتفرمی است که در آن روی معاملات ارزهای دیجیتال نظارت داشته و دسترسی به اطلاعات مربوط به حساب‌ها و معاملات انجام شده دارد.

  صرافی غیرمتمرکز چیست؟

  DEXتمامی خدمات مقابل صرافی متمرکز را ارائه می‌دهد. در واقع در صرافی غیر متمرکز هیچ نظارتی بر اطلاعات حساب‌ها وجود ندارد و اطلاعات مربوط به معاملات در شفاف‌ترین حالت ممکن روی پلتفرم بلاک چین ثبت می‌شود.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  از کجا مطمئن باشیم که فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

  محدودیت عرضه بیت کوین، با تبدیل‌کردن آن به‌نوعی دارایی کمیاب ...

  آشنایی با شبکه‌های سازگار با EVM؛ ساختار آدرس آن‌ها چگونه است؟

  انتقال اشتباه ارز دیجیتال به آدرس شبکه‌های سازگار با EVM یکی ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر