یونی سواپ – Uniswap چیست و صرافی و ارز دیجیتال آن چطور کار می‌کند؟

تاریخ انتشار: 20 آذر 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 8 اسفند 1402
زمان مطالعه:  13 دقیقه
یونی سواپ – Uniswap چیست و صرافی و ارز دیجیتال آن چطور کار می‌کند؟

یونی ‌سوآپ (Uniswap) یک پروتکل نقدینگی خودکار و یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) است که به دلیل افزایش محبوبیت دیفای، نامش بر سر زبان‌ها افتاده است. یونی سواپ مبتنی بر شبکه اتریوم است که با استفاده از آن می‌توان به مبادله خودکار بین اتریوم و توکن‌های ERC20 پرداخت. همچنین کاربران می‌توانند با واریز مقادیر معادلی از جفت ارزهای دیجیتال موجود در استخرهای این پروتکل، به ارائه‌دهنده نقدینگی در آن استخر تبدیل شوند و در ازای آن پاداش دریافت کنند. اما یونی سواپ چیست؟ نحوه معامله در این صرافی غیرمتمرکز چگونه است؟ تامین کننده نقدینگی چیست و چگونه می‌توان از این روش به کسب درآمد پرداخت؟ در این مطالب، ما به این سوالات پاسخ می‌دهیم و نحوه کار با این پلتفرم را به شما آموزش خواهیم داد.

ارز یونی سواپ قراردادهوشمندی بر روی بلاکچین اتریوم اجرا شده و مبادله‌های غیر متمرکز توکن‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. این کار به کمک یونیکورن‌ها (تک شاخ‌ها) که در لوگوی یونی سواپ قابل مشاهده است، صورت می‌گیرد.

صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) معمولا تجربه کاربری دلچسبی ندارند و لیست سفارشات آنان نیز از حجم چندانی برخوردار نیست. اما امروزه پلتفرم‌هایی مثل یونی سواپ، به بازارهای معاملاتی با میزان لیکوئیدتی نسبتا بالا تبدیل شده‌اند. در این پلتفرم می‌توان به راحتی و با چند کلیک به تبادل توکن‌ها و ارزهای دیجیتال مختلف پرداخت. در واقع این نوع از صرافی‌های غیر متمرکز در دیفای (DeFi) اخیرا آنقدر عملکرد خوبی داشته‌اند که اکنون با صرافی‌های متمرکز بزرگ رقابت می‌کنند.

یونی سواپ – Uniswap چیست؟

یونی سواپ یک پروتکل صرافی غیرمتمرکز بر روی اتریوم است. به عنوان تعریفی دقیق‌تر، یونی سواپ یک پروتکل نقدینگی خودکار به شمار می‌رود. در اینجا برای ترید ارز دیجیتال خبری از دفتر سفارش نبوده و نیازی به وجود فردی دیگر نیست. به لطف یونی سواپ کاربران می‌توانند بدون دخالت واسطه‌ها بین یکدیگر خرید و فروش انجام بدهند؛ این صرافی از یک سری قرارداد هوشمند تشکیل شده و به هر کاربر اجازه می‌دهد به طور مستقیم با دیگر کاربران بلاک چین اتریوم معامله انجام بدهد. این نحوه کار سبب شده یونی سواپ را «صرافی غیر متمرکز» خطاب کنیم.

درجه بالای عدم تمرکز و مقاومت در برابر سانسور دو ویژگی مهم Uniswap به عنوان یک DEX محسوب می‌شوند. منظور از ویژگی دوم این است که بدون توجه به خصوصیات شناسایی شخصی، همه افراد می‌توانند با شرایطی یکسان درون شبکه به معامله بپردازند. گفتنی است یونی سواپ یک نرم افزار متن باز بوده و همه می‌توانند به کد منبع آن در GitHub دسترسی داشته باشند.

با در نظر گرفتن توضیحات بالا، برای افرادی که با نحوه کار بلاک چین بیت کوین و اتریوم یا صرافی‌های متمرکز آشنایی دارند، سوالی مهم مطرح می‌شود؛ خرید و فروش‌ها و تبادلات چطور بدون وجود یک دفتر سفارش (Order Book) صورت می‌گیرند؟ مدل کار یونی سواپ شامل ایجاد استخرهای نقدینگی توسط تامین‌کنندگان لیکوئیدیتی است. این سیستم یک مکانیزم قیمت‌گذاری غیر متمرکز فراهم کرده و پیچیدگی‌های دفتر سفارش را از بین می‌برد. در ادامه جزئی‌تر به چگونگی عملکرد یونی سواپ خواهیم پرداخت. اکنون کافی است بدانید به لطف این پلتفرم، کاربران به شکلی یکپارچه قادر به تبادل کردن توکن‌های ERC20، بدون نیاز به وجود یک Order Book، خواهند بود.

بر خلاف اغلب صرافی‌های متمرکز که به منظور پرداخت سود، کارمزد دریافت می‌کنند، صرافی Uniswap یک ابزار عمومی تلقی شده و کارمزدهای دریافت شده را فقط به اعضای فراهم‌کننده لیکوئیدیتی اعطا می‌کند. این افراد به وسیله قفل کردن توکن‌های خود در یونی سواپ امکان معامله در یک فضای غیر متمرکز را برای دیگر کاربران میسر می‌کنند.

از آن جایی که پروتکل یونی سواپ غیر متمرکز است، خبری از فرآیند لیست کردن نیست، در نتیجه کارمزدی نیز بابت آن دریافت نخواهد شد. تا زمان در دسترس بودن یک استخر نقدینگی برای تریدرها، هر توکن ERC20 قابل راه‌اندازی است. از این نظر می‌توان Uniswap را به یک سرویس در دسترس عموم (به شکل رایگان) خطاب کرد. صرافی Uniswap به تمامی کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC20 را به فهرست معاملاتی‌ خود اضافه کند. تنها شرط، داشتن یک والت از نوع web3 علاوه بر نقدینگی کافی است. به لطف عرضه نسخه دوم (Uniswap V2)، پلتفرم مورد بحث در حال حاضر از ویژگی‌هایی همچون فلش سواپس (Flash Swaps)، جفت‌های معاملاتی ERC20/ERC20 و اوراکل‌های قیمت نیز بهره می‌برد.

شبیه به سایر DEXها، صرافی Uniswap نیز به احراز هویت KYC یا AML نیاز نداشته و معامله در آن، فقط نیازمند یک والت از نوع Web3 همچون کیف پول متامسک است. آن چه یونی سواپ را در مقایسه با سایر صرافی‌های غیر متمرکز متمایز می‌کند، مکانیزم قیمت گذاری آن با نام «مدل بازارساز محصول ثابت» (Constant Product Market Maker Model) است. با توجه به فراهم کردن نرخ بازار توسط خود صرافی، کاربران یونی سواپ به جای تعیین قیمت دقیق خرید و فروش ارزهای دیجیتال، باید یک توکن ورودی و خروجی انتخاب کنند. به این ترتیب Uniswap قادر خواهد بود در هر زمان لیکوئیدیتی فراهم کند، چرا که قیمت هر ارز دیجیتال بر اساس افزایش میزان تقاضا، به طور متناوب افزایش پیدا می‌کند.

در این صرافی از قراردادهای روتر (Router) برای داشتن حداکثر جفت‌های معاملاتی استفاده می‌شود. اگر دو توکن ERC-20 به صورت مستقیم جفت نباشند، این قراردادهای روتر می‌توانند در صورت وجود یک راه ارتباطی بین دو توکن، از طریق سواپ‌های چند مرحله‌ای، شرایط تبادل آن‌ها را فراهم کنند. برای درک بهتر می‌توانید به تصاویر ارائه شده در بخش «تبادل دارایی در Uniswap» مراجعه کنید.

یونی سواپ

دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  تاریخچه صرافی یونی سواپ

  پروتکل یونی سواپ توسط یکی از توسعه دهندگان اتریوم به نام هیدن آدامز (Hayden Adams) تاسیس شد. بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) بودجه‌ای معادل با ۱۰۰ هزار دلار در اختیار وی قرار دارد تا با تشکیل تیمی که کمتر از ۱۰ عضو داشت، یک صرافی غیر متمرکز بسازد. یونی سواپ در نوامبر سال ۲۰۱۸ کار خود را آغاز و تنها در عرض دو سال، توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرد. در آوریل سال ۲۰۱۹ (فروردین ۹۸)، تیم توسعه دهنده این صرافی موفق شد یک میلیون دلار سرمایه از طریق حمایت صندوق پوشش ریسک پارادایم (Paradigm) کسب کند. بدین ترتیب شرایط برای انتشار نسخه دوم یونی سواپ در ماه می سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) فراهم شد. به گفته توسعه دهندگان یونی سواپ به زودی نسخه سوم خود را با امکانات بیشتر ارائه می‌دهند.

  خرید ارز دیجیتال یونی سواپ

  توکن یونی سواپ پس از راه‌اندازی سریعا در بایننس لیست شد. تا ۴ سال پیش رو، یک میلیارد توکن UNI توزیع شده و پانزده درصد آن، به کاربران قدیمی پلتفرم نام برده تعلق می‌گیرد. برای خرید یونی سواپ و سرمایه‌ گذاری در این رمز ارز آینده‌دار، می‌توانید به بازار معاملاتی بیت‌پین مراجعه کنید.

  نحوه کارکرد معاملات در صرافی Uniswap

  یک نوع ترید که بر روی این پروتکل انجام می‌شود، مبادله کوین اتر با هر یک از توکن‌های ERC20 است. در اینجا، نرخ مبادله بر اساس اندازه استخر نقدینگی آن دارایی خاص در داخل قرارداد مبادله است. این نرخ مبادله بر اساس یک فرمول ثابت توسط پروتکل یونی سواپ محاسبه می‌شود؛ این فرمول به صورت استخر اتریوم ضربدر استخر توکن مورد نظر است.

  مثلا فرض کنید شخصی می‌خواهد مقداری اتریوم را به توکن بت (BAT) تبدیل کند. این فرد به اجرای این معامله با استفاده از پروتکل Uniswap می‌پردازد. تامین کنندگان نقدینگی مقداری ETH و BAT را به این قرارداد مبادله واریز کرده‌اند که در این مثال، این مقدار برابر ۱۰ اتریوم و ۵۰۰ بت است. در اینجا این فرمول ثابت است و به این صورت محاسبه می‌شود که ۱۰ را ضربدر ۵۰۰ می‌کنیم و مقدار ۵۰۰۰ به دست می‌آید.

  باب این مبادله را با ارسال یک اتر به استخر اتریوم در قرارداد مبادله شروع می‌کند؛ کارمزد فراهم‌کننده نقدینگی برای این استخر ۰.۳ درصد است. ۰.۹۹۷ اتر باقی‌مانده به استخر واریز می‌شود. سپس مقدار ثابت بر مقدار جدید اتریوم در استخر نقدینگی تقسیم می‌شود، تا اندازه جدید استخر بت تعیین شود. سپس توکن‌های BAT باقی‌مانده به خریدار ارسال می‌شوند.

  نوع دیگری از ترید که می‌توان بر روی پروتکل مورد بحث انجام داد، ترید یک توکن ERC20 به یک توکن ERC20 دیگر است که با وساطت اتریوم انجام می‌گیرد. این پروتکل باعث می‌شود که مثلا بت در یک قرارداد مبادله به اتر تبدیل شود و سپس در قرارداد مبادله دیگری از اتریوم، به توکن OMG تبدیل شود که همه این‌ها در داخل یک تراکنش واحد انجام می‌شود.

  این فرمول دقیقا مانند بازار عادی عمل می‌کند و هر چه توکن‌های بیشتری خریداری نمایید، نرخ مبادله بیشتری نیز باید پرداخت نمایید.

  ساختار کارمزدهای یونی سواپ

  ساختار کارمزد Uniswap برای ترید‌های انجام شده بر روی پروتکل به شرح زیر است:

  • ترید اتر به ERC20: مقدار ۰.۳ درصد کارمزد به صورت اتریوم پرداخته می‌شود.
  • ترید ERC20 به اتر: ۰.۳ درصد کارمزد به صورت توکن مورد نظر پرداخت می‌شود.
  • ترید ERC20 به ERC20: مقدار ۰.۳ درصد کارمزد برای تبدیل توکن اول به توکن دوم پرداخت می‌شود.

  ارز دیجیتال یونی سواپ

  ویژگی‌های صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ

  قبل از این که به دلایل محبوبیت این پلتفرم بپردازیم، باید بدانید که Uniswap دارای دو ویژگی اصلی است:

  • تبادل توکن یا Swap: این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد تا بین اتریوم و توکن‌های مختلف ERC20 مبادله داشته باشند. برای انجام این کار، از نرخ مبادله خاصی که مخصوص هر استخر است، استفاده می‌شود. میزان محاسبه آن با توجه به میزان اتریوم و توکن ERC20 موجود در آن استخر تعیین می‌شود. با معامله در این صرافی، شما می‌توانید به توکن‌های ERC20 زیادی که هنوز در صرافی‌های متمرکز لیست نشده‌اند، دسترسی داشته باشید و آنها را خرید و فروش کنید.
  • استخرهای نقدینگی : این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد که از طریق تامین نقدینگی درآمد کسب کنند. این کار با واریز توکن در یک قرارداد هوشمند انجام می‌شود و در عوض به عنوان پاداش از توکن‌های داخل استخر دریافت می‌کنید.

  حال که با این دو ویژگی آشنا شدید، به بررسی دلایل اصلی محبوبیت این صرافی غیرمتمرکز می‌پردازیم:

  ۱- در اختیار داشتن کامل دارایی

  Uniswap به شما امکان می‌دهد تا اختیار کامل مبالغ خود را حفظ کنید؛ بنابراین هیچ خطری مانند کار با صرافی‌های متمرکز که در صورت هک ‌شدن یا ورشکستگی صرافی، که دارایی خود را از دست دهید، وجود ندارد. همچنین، در تمام مدت شما دسترسی کامل به وجوه خود را از طریق کیف‌پولتان خواهید داشت.

  ۲- نیازی به احراز هویت ندارید

  از آنجا که در یونی سواپ شما اختیار کامل دارایی‌های خود را دارید، بنابراین نیازی به طی یک دوره طولانی KYC و افشای نام کامل، مشخصات گذرنامه و غیره ندارید. بدین معنی که شروع کار در این صرافی بسیار سریع‌تر خواهد بود و در صورت هک شدن صرافی، احتمال فاش شدن اطلاعات شخصی شما به دست دیگران وجود ندارد.

  ۳- هزینه‌های پایین تراکنش

  Uniswap برای هر معامله فقط هزینه ثابت ۰.۳ درصد کارمزد دریافت می‌کند. این رقم بسیار کمتر از اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز دیگر است. با توجه به آپدیت و افزایش مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها بر روی شبکه اتریوم، استفاده از این صرافی غیرمتمرکز درآینده برای تبادل توکن‌ها می‌تواند بسیار به صرفه باشد.

  ۴- دسترسی به توکن‌های جدید

  معمولا در صرافی‌های متمرکز، پروژه‌های مختلف رمز ارزها یا توکن‌های دیفای قبل از این که کوین یا توکن آنها برای مبادله لیست شود، باید فرآیند بررسی را با صرافی طی کنند. با این حال، از آنجا که Uniswap غیرمتمرکز است و محبوبیت زیادی دارد، بسیاری از پروژه‌ها مستقیما از صرافی یونی سواپ راه اندازی می‌شوند. بنابراین با این پروتکل، کاربران می‌توانند جزو اولین نفراتی باشند که به توکن‌های جدید دسترسی دارند.

  با نوسانات دیوانه‌وار قیمت توکن‌ها، به ویژه آنهایی که برای اولین بار عرضه می‌شوند، بسیاری از تریدرها دسترسی سریع به آن را جزو اولویت‌های خود می‌دانند.

  آموزش استفاده از صرافی یونی سواپ

  ابتدا به آدرس app.uniswap.org مراجعه کرده و یک والت web3 به آن متصل کنید. از جمله مزایای صرافی‌های غیر متمرکز، عدم نیاز به ارسال توکن‌ها به آدرس صرافی و امکان تبادل مستقیم از داخل کیف پول است. به عنوان والت‌های پشتیبانی شده توسط یونی سواپ باید به کیف پول متامسک (MetaMask)، کیف پول والت کانکت (WalletConnect)، کیف پول کوین بیس والت (Coinbase Wallet)، کیف پول فورتماتیک (Fortmatic) و کیف پول پورتیس (Portis) اشاره کرد. بعد از اتصال هر یک از آن‌ها خیلی سریع قادر به کار با یونی سواپ خواهید بود.

  آموزش یونی سواپ

  رابط کاربری بسیار ساده طراحی شده و بعد از ورود، سه گزینه تبادل (Swap)، ارسال (Send) و استخر (Pool) را مشاهده خواهید کرد.

  تبادل دارایی در Uniswap

  اولین گزینه Swap یا همان تبادل است. این بخش برای انجام انواع معاملات کاربرد دارد. به عنوان نمونه اگر می‌خواهید توکن‌های FUN خود را به SNX (توکن‌های پروتکل Synthetix) تبدیل کنید، کافی است FUN را از نخستین فهرست برگزیده و مقدارش را مشخص کنید. مرحله بعدی انتخاب SNX از فهرست دوم است.

  با در نظر گرفتن مثال بالا، به ازای ارسال ۷۸۷ عدد توکن FUN، صرافی یونی سواپ حداقل ۱٫۰۸۸ توکن SNX به شما خواهد داد. کمی پایین‌تر، مقدار کارمزد فراهم‌کننده لیکوئیدتی (Liquidity Provider Fee) و درصد تفاوت «تاثیر قیمت» (Price Impact) قابل مشاهده است. منظور از تاثیر قیمت، میزان تفاوت بین قیمت بازار و قیمتی است که با توجه به اندازه معامله برای شما مشخص شده است. به عبارتی این احتمال وجود دارد که حجم درخواستی شما، تاثیر قابل توجهی روی میزان نقدینگی موجود در آن جفت معاملاتی یونی سواپ گذاشته و به همین دلیل روی قیمت کل تاثیرگذار باشد.

  در کادر انتهایی، مسیر تبادل را مشاهده می‌کنید. این یک مکانیزم خودکار بوده و هدف از آن، پیدا کردن بهترین قیمت برای کاربر است. در معامله فرضی بالا، بهترین قیمت از طریق تبادل FUN به DAI، سپس DAI به USDC و در نهایت USDC به SNX کسب شده است. اگر روی آیکون چرخ دنده واقع در گوشه بالا و سمت راست کلیک کنید، تنظیمات بیشتری در دسترس قرار می‌گیرند.

  در قسمت Slippage Tolerance می‌توانید درصد تلرانس تراکنش خود را مشخص کنید تا در صورت بروز نوسانات قیمتی شدید به ضرر شما، اگر قیمت از درصد معین شده پایین‌تر باشد، از انجام تراکنش جلوگیری شود. به طور پیش‌فرض این درصد برابر ۳ است، اما امکان تعیین آن به صورت دستی برابر عددی دلخواه، وجود دارد.

  دومین گزینه یعنی Transaction Deadline اجازه می‌دهد حداکثر زمانی که تراکنش باید در آن صورت بگیرد را مشخص کنید. این مقدار نیز به صورت دلخواه قابل تنظیم است. دو گزینه بعدی به نحوه نمایش مربوط می‌شوند. اولین گزینه مربوط به نمایش یا عدم نمایش حالت حرفه‌ای (Expert Mode) و فعال یا غیر فعال‌سازی حالت تیره (Dark Mode) است.

  ارسال دارایی در Uniswap

  دومین تب Send است. گزینه ارسال یا Send در حقیقت کاربرد یکسانی با برداشت دارایی داشته و ارسال هر یکی از توکن‌های متصل به کیف پول Web3 خود به آدرس‌های سازگار یا یک اسم دامنه ENS را امکان‌پذیر می‌کند.

  البته انجام این عمل از طریق خود والت Web3 نیز امکان‌پذیر است، اما با بهره گرفتن از پلتفرم یونی سواپ کاربر توانایی تبادل و ارسال یک توکن دیگر را نیز کسب خواهد کرد. به عنوان نمونه، اگر تنها توکن موجود در کیف پول شما FUN بوده و قصد ارسال توکن‌ ENJ را دارید، قادر خواهید بود به کمک صرافی Uniswap این عملیات را به شکلی خودکار انجام بدهید.

  یونی سواپ ترید

  گزینه Add a Swap را برگزیده و توکن خروجی دلخواه را انتخاب کنید. در این مثال توکن ENJ انتخاب شده است. طبق تصویر بالا، به منظور تبادل FUN و ENJ تاثیر قیمت فقط ۰٫۰۳ درصد است، هر چند کارمزد فراهم‌کننده لیکوئیدیتی همچنان ثابت باقی مانده و ارتباطی با میزان مبلغ ارسالی ندارد.

  فراهم کردن نقدینگی (لیکوئیدیتی) برای Uniswap

  سومین تب یعنی Pool، به کاربران اجازه می‌دهد یکی از فراهم‌کنندگان نقدینگی در این صرافی باشند. همانطور که پیشتر، به عنوان یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پلتفرم به آن اشاره کردیم، یونی سواپ شبیه به اغلب صرافی‌های غیر متمرکز فاقد لیست سفارشات بوده و نقدینگی در آن از طریق یک استخر لیکوئیدیتی فراهم خواهد شد. هر فرد قادر است به وسیله ارسال مقادیر معادل از هر جفت توکن، جزو تامین‌کنندگان لیکوئیدیتی در یونی سواپ باشد.

  به عنوان نمونه، در صورتی که می‌خواهید برای جفت‌های FUN و DAI لیکوئیدیتی تامین کنید، در نظر داشته باشید توکن DAI ارزشی مساوی ۲۶۸٫۶۸ توکن FUN دارد. در نتیجه اگر قصد ارسال ۳ واحد دای دارید، باید ۸۰۶ واحد فان را نیز در کنارش ارسال کنید.

  به منظور تامین نقدینگی برای دیگران، روی گزینه Join a Pool کلیک کرده و یکی از استخرهای موجود را برگزینید. علاوه بر اسکرول کردن، با تایپ دستی نام توکن مورد نظر در نوار جستجو نیز قادر به یافتن سریع استخر آن خواهید بود. در این مثال ما به دنبال عضویت در پول FUN/DAI هستیم. بعد از انتخاب استخر، مبلغی که قصد ارسالش را دارید وارد کرده و سپس گزینه Add Liquidity را انتخاب کنید. در ادامه کیف پول متامسک تایید درخواست شما را مطرح خواهد کرد. بعد از تایید، عملیات انجام می‌شود.

  صرافی یونی سواپ

  پس افزودن دارایی، به تناسب مبلغ ارسالی، توکن‌های استخر را دریافت خواهید کرد. این توکن‌ها برای پیگیری میزان سهم شما در ذخایر صرافی استفاده شده و در هر زمان می‌توان از آن‌ها به منظور برداشت دارایی‌ استفاده کرد.

  برداشت دارایی از Uniswap

  برای برداشت سود یا کل سرمایه خود، باید به آدرس uniswap.exchange/pool رفته و کیف پول web3 که قبلا با آن لیکوئیدیتی ارسال کرده بودید را مجددا به یونی سواپ متصل کنید. در ادامه، استخر مورد نظر به شکل خودکار شناسایی خواهد شد.

  برداشت دارایی از Uniswap

  به منظور مشاهده جزئیات روی فلش رو به پایین کلیک کنید. با این کار، امکان اضافه کردن یا حذف لیکوئیدیتی برایتان فراهم می‌شود. به منظور دریافت، گزینه Remove را انتخاب کرده و تراکنش را در والت خود تایید کنید.

  برداشت دارایی از یونی سواپ

  محاسبه درآمد شما در Uniswap

  در ادامه اضافه کردن نقدینگی به یکی از استخرها، بدون شک در پی محاسبه میزان درآمد خود خواهید بود. به این منظور به آدرس uniswaproi.com رفته و حساب کاربری تازه‌ای بسازید. در قدم بعدی، آدرسی که با آن دارایی‌های خود را به استخر لیکوئیدیتی صرافی یونی سواپ اضافه کرده‌اید، در صفحه اصلی وارد کنید.

  محاسبه درآمد شما در Uniswap

  در ادامه وارد کردن آدرس، گزینه Analyze ROI را برای بررسی میزان نقدینگی تامین شده توسط شما انتخاب کنید. نتیجه به صورت خلاصه در یک جدول نمایش داده خواهد شد.

  محاسبه درآمد شما در Uniswap

  با کلیک روی آدرس‌های داخل جدول، وارد صفحه تحلیل شده و به داده‌های بازده سرمایه‌ گذاری (ROI) و دیگر شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI) دسترسی پیدا می‌کنید.

  محاسبه درآمد شما در Uniswap

  با بررسی مستمر این صفحه در طول زمان، از درآمد خود مطلع می‌شوید. به این ترتیب قادر به ردیابی و تحلیل رشد سرمایه خود، همراه با جزئیات کامل،‌ خواهید بود.

  کارمزدها در صرافی یونی سواپ

  صرافی یونی سواپ بابت هر تبادل، ۰٫۳ درصد را به عنوان کارمزد کسر می‌کند، اما این مبلغ نصیب خود یونی سواپ نشده و به عنوان پاداش، به تامین‌کنندگان نقدینگی اعطا خواهد شد. از آن جایی که صرافی Uniswap روی بلاک چین اتریوم سوار است، کاربر به منظور بهره بردن از آن باید کارمزد گس (GAS) را نیز بپردازد؛ همیشه آخرین مرحله حین انجام تراکنش‌ در یونی سواپ، پرداخت کارمزد گس است.

  در ادامه چگونگی پرداخت کارمزد Gas مربوط به معاملات یونی سواپ از طریق کیف پول متامسک را آموزش خواهیم داد. عکس زیر مربوط به اولین پنجره‌ای است که پس از تایید تبادل باز می‌شود.

  کارمزدها در صرافی یونی سواپ

  کاربران قادر هستند روی گزینه Edit که رو به روی Gas Fee قرار گرفته کلیک کنند. بعد از کلیک روی گزینه Advanced در بالای صفحه، با صفحه زیر مواجه خواهید شد.

  تنظیم قیمت گس یا GWEI و تعیین میزان محدودیت گس ( Gas Limit) را در اینجا انجام دهید. گس لیمیت را می‌توان به شکل دلخواه و بر اساس سرعت مورد نظر برای تراکنش، تنظیم کرد. پس از وارد کردن مقادیر دلخواه در هر دو قسمت، گزینه Save را انتخاب و تراکنش را تایید کنید. اکنون تراکنش شما در یونی سواپ وارد حالت Pending شده و در صورت امکان، انجام خواهد شد. در صورت بروز مشکل و ناموفق بودن فرآیند، هزینه‌ها به حسابتان بازگردانده شده و هیچ چیز از والت متامسک کسر نمی‌شود.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  آشنایی با پلتفرم سیویک (CVC)؛ ارائه‌دهنده احراز هویت در دنیای دیجیتال

  حفظ حریم خصوصی، اطلاعات شخصی افراد و بی‌ثباتی در سیستم‌های م ...

  دیدگاه‌ها 12 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. حسن
   حسن | 27 اسفند 1401

   سلام من ارز مانا رو به تتر تبدیل کردم در تراست ولت ولی موجودی هر دو صفر شد لطفا راهنمایی میکنید باید چکار کنم

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 2 فروردین 1402

    سلام حسن عزیز
    این مورد رو حتما با پشتیبانی بیت پین بررسی کنید تا سریعتر مشکلتون برطرف بشه.
    پشتیبانی بیت پین به صورت 24 ساعته و آنلاین آماده پاسخگویی به سوالات شما کاربران گرامی هست.
    موفق باشید.

  2. مرضیه
   مرضیه | 10 فروردین 1401

   سلام میخواستم بدونم حداقل مبلغ معامله در صرافی یونی سواپ چقدر است و اینکه هنگام انجام تراکنش مگه خود صرافی یونی سواپ بطور خودکار مبلغی رو به عنوان فی شبکه از تراکنش انجام شده کم نمیکنه من هر چی تراکنش می‌خوام انجام بدم eror میده ممنون میشم راهنمایی کنید

  3. مرضیه
   مرضیه | 10 فروردین 1401

   سلام میخواستم بدونم حداقل مبلغ معامله در صرافی یونی سواپ چقدر است و اینکه هنگام انجام تراکنش مگه خود صرافی یونی سواپ بطور خودکار مبلغی رو به عنوان فی شبکه از تراکنش انجام شده کمپ نمیکنه من هر چی تراکنش می‌خوام انجام بدم eror میده ممنون میشم راهنمایی کنید

  4. Ahmad
   Ahmad | 26 بهمن 1400

   سلام،مقداری اتریوم در متاماسک خودم بر روی شبکه بایننس(BSC) دارم، می توانم از طریق صرافی یونی سواپ با ارز دیگری مبادله کنم.

  5. Sayeh
   Sayeh | 17 آذر 1400

   سلام خسته نباشید. ببخشید بنده می خوام تعداد کمی ارز استارلینک رو از طریق یونی سواپ خریداری کنم. با توجه به اینکه به اینکه باید ارز اتریوم داشته باشم می خواستم بدونم کارمزد این صرافی خیلی زیاد میشه؟

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 18 آذر 1400

    سلام کاربر عزیز
    لطفا با پشتیبانی در ارتباط باشید تا سریعا سوال شما رو پاسخ بدن.

  6. عليرضا
   عليرضا | 5 آبان 1400

   سلام ممنون بابت این مطلب . یه سوال داشتم میخواستم بدونم من تو تراست ولت خودم USDT شبکه TRC20 دارم میتونم تو یونی تبدیل کنم به ارز دیگه یا باید حتما USDT شبکه ERC 20 باشه ؟؟

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 5 آبان 1400

    سلام علیرضا عزیز
    صرافی‌های غیرمتمرکز مثل یونی سوآپ، فقط برای تبدیل ارزهای بر پایه ERC-20 طراحی شده و برای اینکار از صرافی‌های متمرکز استفاده کنید.

  7. تقی شیرینی
   تقی شیرینی | 1 مرداد 1400

   عالی بود. با تشکر

  8. ایمان
   ایمان | 24 اردیبهشت 1400

   دست مریزاد. واقعا عالی بود. چنین توضیح واضح و کار راه بندازی حتی داخل خود داکیومنت‌های سایت اصلی هم نبود.

   • آکادمی بیت‌پین
    آکادمی بیت‌پین | 24 اردیبهشت 1400

    ممنون از نگاه شما