استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل؛ رویایی دور از واقعیت

توسط شبنم توایی
|
28 مرداد 1402
|
زمان مطالعه:  7 دقیقه
استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل؛ رویایی دور از واقعیت

اگر شما هم مانند خیلی‌ها، به کسب درآمد از استخراج ارز دیجیتال با موبایل امیدوار هستید، اکنون وقت آن فرا رسیده تا ساختار ذهنی خود را تغییر دهید.

اگر می‌توان از کامپیوترها برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کرد، پس استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل هم تاحدودی منطقی به نظر می‌رسد، درست است؟ امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از راه استخراج ارزهای دیجیتال پول در می‌آورند؛ درواقع آن‌ها با این کار، نه تنها در ایمن‌سازی شبکه‌های بلاک چین مشارکت دارند، بلکه درآمدی ثابت هم برای خود دست و پا می‌کنند.

درحال‌حاضر بیشتر ماینر‌ها، چه آن‌هایی که به صورت انفرادی فعالیت می‌کنند، چه آن‌هایی که عضو استخر‌های ماینینگ‌ می‌شوند از ASICها و GPUها استفاده می‌کنند؛ پس می‌توان گفت که ASICها و GPUها، سخت‌افزارهای مناسبی برای استخراج ارزهای دیجیتال در عصر حاضر به شمار می‌روند. اما آیا از گوشی‌های هوشمند هم می‌توان مانند ASICها و GPUها، کار کشید؟ و اگر چنین است، آیا اصلا انجام چنین کاری درست است؟

استخراج ارزهای دیجیتال

پیش‌تر در مقاله استخراج ارزهای دیجیتال اشاره کردیم که ماین ارزهای دیجیتال، فرآیندی پرهزینه بوده و به برق و سخت‌افزار قدرتمند نیاز دارد و از ابتدای توسعه رمزارزهای قابل استخراج تا به امروز، این فرایند با روش‌های مختلفی شامل استخراج با CPU، استخراج با GPU، استخراج با ASIC و استخراج با کمک قدرت رایانش ابری صورت می‌گرفته است. حال سوالی که در این بین، برای خیلی از ما مطرح می‌شود، این است که اگر با CPU و GPU می‌توان ارز دیجیتال استخراج کرد، پس انجام این فرایند با گوشی موبایل هم امکان پذیر است، چرا که گوشی‌های امروزی هم CPUهای قدرتمندی دارند و هم به GPU مجهز هستند.

الزامات استخراج ارزهای دیجیتال

دو عنصر کلیدی در استخراج ارزهای دیجیتال نرم‌افزار تخصصی و دستگاهی سخت‌افزاری است. شما برای استخراج ارز دیجیتال، به سخت‌افزاری نیاز دارید که قدرت هش مناسبی ارائه دهد؛ قدرت هش به تعداد معادلاتی می‌گویند که دستگاه سخت‌افزاری ماینر در واحد ثانیه می‌تواند با موفقیت حل کند و آن را با هش ریت یا نرخ هش، اصطلاحی برای اندازه‌گیری توان دستگاهی معین در فرآیند استخراج، نشان می‌دهند.

به طور کلی، هرچه نرخ هش بالاتر باشد، شانس شما برای استخراج یک بلاک بیشتر است؛ بنابراین، دستگاه‌هایی با نرخ هش بالا مانند ASIC و ریگ‌های GPU اغلب در استخراج ارزهای دیجیتال از سخت‌افزارهایی با قدرت کمتر، کارآمدتر هستند. نرم‌افزار مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال نیز در صورتی که برای چنین وظایفی مناسب نباشد، می‌تواند عملکرد دستگاه شما را مختل کند.

تا اینجا با الزامات استخراج ارزهای دیجیتال تا حدودی آشنا شدیم، اما هنوز نمی‌توانیم استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل را کامل بپذیریم یا احتمال آن را به کل رد کنیم. آیا می‌توان از سخت‌افزاری با قدرت‌ کم، مانند سخت‌افزار گوشی‌های هوشمند، برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کرد؟ آیا این کار، اصلا ارزش تلاش کردن را دارد؟

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل (دیگر) امکان‌پذیر نیست!

  امروزه شاید بتوان گفت که استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل، در تئوری و روی کاغذ امکان‌پذیر است، یا اینکه در زمانی در گذشته برخی از ماینرها از این روش استخراج، سودآوری ناچیزی داشته‌اند، اما با کمی حساب و کتاب به‌راحتی می‌توان این احتمال را حداقل برای عصر حاضر، رد کرد.

  برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی برای ماینینگ وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای استخراج ارز دیجیتال به صورت مستقیم از طریق سخت‌افزار گوشی موبایل استفاده کرد، اما این برنامه‌ها اغلب برای شما امکان پیوستن به استخرهای ماینینگ را فراهم می‌کنند تا بخشی از قدرت محاسباتی گوشی هوشمند خود را در فرآیند استخراج استفاده کنید؛ چرا که استخراج ارز دیجیتال به صورت انفرادی و تنها با استفاده از یک گوشی موبایل عملا غیرممکن خواهد بود.

  نحوه استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل

  اما حتی اگر بخواهید با استفاده از گوشی هوشمند خود به استخر استخراج ارز دیجیتال بپیوندید، نباید انتظار سود زیادی داشته باشید. فراموش نکنید که گوشی‌های هوشمند به اندازه دستگاه‌های استخراج معمولی هم حتی قدرتمند نیستند و نمی‌توانید برابر با قدرت هش آن‌ها به استخر کمک کنید. استخرهای ماینینگ اغلب به نسبت میزان مصرف انرژی که هر کاربر کمک به اشتراک می‌گذارد، به او سود پرداخت می‌کنند؛ بنابراین، سهم شمایی که با استفاده از گوشی توان محاسباتی ناچیزی در اختیار آن‌ها می‌گذارید، بسیار ناچیزتر خواهد بود.

  شاید بگویید که دریافت پاداش، هرچند ناچیز، باز هم بهتر از دریافت نکردن پاداش است! پس اگر استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل درآمد جانبی کمی هم ایجاد کند، ارزشش را دارد! اما آیا این کار، واقعا ایده خوبی برای دستگاه شما است؟ آیا دریافت سود ناچیز در ازای نابودی سخت‌افزار گوشی، واقعا وسوسه‌انگیز است؟

  استخراج ارز دیجیتال با گوشی به دستگاه آسیب می‌رساند

  گوشی‌های هوشمند برای استخراج ارز دیجیتال طراحی نشده‌اند؛ به همین دلیل هم، در صورت استفاده از گوشی هوشمند خود در این راه، ممکن است با مشکلات عملیاتی دستگاه خود مواجه شوید. استخراج ارز دیجیتال فرآیندی پرهزینه است و به برق زیادی نیاز دارد. بنابراین، به محض اینکه برنامه ماینینگی را روی گوشی نصب کنید، به وضوح خواهید دید که گوشی در فعالیت‌های روزمره، کُند شده و عملکرد کلی آن تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

  استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل تأثیر منفی بر طول عمر دستگاه داشته و هر چه فشار کاری بیشتری به گوشی تحمیل شود، عملکرد سخت‌افزار آن بیشتر تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت.

  لازم به ذکر است که برخی از هکر‌ها هم برای انتشار بدافزارهای خود از برنامه‌های استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کنند؛ صنعت کریپتو مملو از عوامل مخربی است که به دنبال سواستفاده از قربانیان هستند و این مورد در حوزه استخراج هم صدق می‌کند. حتی اگر برنامه ماینینگی برای آلوده کردن دستگاه شما طراحی نشده باشد، اپراتورهای برنامه ممکن است با دسترسی‌هایی که از شما گرفته‌اند، بدون اطلاع شما، سود شما را به سرقت ببرند. این موضوع در مورد وب‌اَپ‌ها شایع‌تر هم است، پس حتما قبل از نصب، از معتبر بودن و قابل‌اعتماد بودن برنامه ماینینگ احتمالی خود، اطمینان حاصل کنید.

  البته ارزهای دیجیتالی هم وجود دارند که برای استخراج با گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند، اما در بسیاری از این رمزارزها موردی مشکوک دیده می‌شود؛ چنین رمزارزهایی اغلب توسط صرافی‌های معتبر پشتیبانی نمی‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را برای دریافت سود نقدی، معامله کرد یا فروخت. این ارزهای دیجیتال یا ارزش ناچیزی دارند یا اصلاً ارزشی ندارند، بنابراین استخراج آن‌ها اصلا سودآور نخواهد بود.

  در کل می‌توان گفت با اینکه ایده استفاده از گوشی هوشمند برای استخراج ارز دیجیتال، ممکن است در نگاه اول وسوسه‌کننده، راحت و کم‌هزینه به نظر برسد، اما واقعیت این است که استخراج ارز دیجیتال با گوشی موبایل اصلا راه درست و مناسبی برای درآمدزایی از این صنعت نیست، زیرا هزینه‌هایی که در این مسیر می‌پردازید از درآمد‌هایتان بیشتر خواهد بود. اما اگر گوشی‌های هوشمند ایده خوبی برای استخراج ارز دیجیتال نیستند، آیا جایگزین‌های ارزان‌تری برای سخت‌افزار استخراج معمولی وجود دارد؟

  جایگزین‌ گوشی‌ برای استخراج ارز دیجیتال چیست؟

  در استخراج ارزهای دیجیتال، مردم دائماً به دنبال راه‌هایی ارزان‌تر از خرید ASICها یا GPUهای گران‌قیمت هستند و با اینکه این فرایند به طور کلی سودآور به نظر می‌رسد، اما اغلب سود حاصل از آن برای هزینه‌های اولیه و تعمیر و نگهداری خرج می‌شود. سخت‌افزار تخصصی ماینینگ گران است و انرژی زیادی هم مصرف می‌کند، پس پول برق را هم باید به این هزینه‌ها اضافه کنید.

  جایگزین‌ گوشی‌ برای استخراج ارز دیجیتال چیست؟

  تا اینجا درباره به صرفه نبودن استخراج ارز دیجیتال با گوشی صحبت کردیم، اما آیا جایگزینی برای این فرایند و ارزان‌تر از خرید سخت‌افزار تخصصی ماینینگ وجود دارد؟ این موضوع کاملا به نوع ارز دیجیتالی که می‌خواهید استخراج کنید، بستگی دارد. چنانچه به دنبال استخراج دارایی بسیار محبوبی مانند بیت کوین هستید، واقعاً راهی برای انجام موفقیت‌آمیز فرایند استخراج، با بودجه کم وجود ندارد. علاوه‌بر‌این، لازم است اشاره کنم که استخراج بیت‌کوین در حال حاضر بسیار دشوار است، به این معنی که اگر می‌خواهید شانسی داشته باشید، به سخت‌افزار قدرتمندی مانند ASIC نیاز خواهید داشت.

  از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال کوچکتری از نظر حجم بازار و ارزش نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با واحدهای گرافیکی (GPU) یا حتی پردازنده‌های مرکزی کامپیوتر (CPU) استخراج کرد. برخی از ارزهای دیجیتال حتی در برابر استخراج با ASICها مقاوم هستند، به این معنی که الگوریتم‌های استخراج آن‌ها با GPU و CPU سازگار بوده و استفاده از ASIC برای استخراج آن‌ها بیهوده است؛ نمونه هایی از رمزارزهای مقاوم در برابر ASIC عبارتند از: Ravencoin، Vertcoin و Haven Protocol.

  شما همیشه این گزینه رو پیش رو خواهید داشت تا از CPU کامپیوتر خود برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنید، در این روش، هزینه‌های سخت‌افزاری اولیه نخواهید داشت؛ اما توجه داشته باشید که استخراج ارز دیجیتال فرآیندی پرمصرف است، بنابراین به احتمال زیاد کامپیوترتان در زمانی که از آن برای استخراج استفاده می‌کنید، کارکردی مناسب ارائه نخواهد داشت.

  استخراج ارز دیجیتال با گوشی‌ سودآور نیست و دستگاه شما را نابود می‌کند

  با اینکه از نظر فنی باید بتوان با استفاده از گوشی هوشمند، ارز دیجیتال استخراج کرد، اما این فرایند در عمل و در شرایط حاضر دنیای رمزارزها، اصلا شدنی نخواهد بود؛ سودی عایدتان نخواهد شد و عملکرد گوشی موبایل‌تان تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. علاوه‌بر‌این، برنامه‌های استخراج کریپتو ممکن است مخرب باشند. بنابراین، دفعه بعدی که فکر استخراج ارز دیجیتال با گوشی به ذهنتان خطور کرد، ابتدا معایب و خطرات مختلف این فرایند را در نظر بگیرید.

  سوالات متداول

  • الزامات استخراج ارزهای دیجیتال چیست؟

  دو عنصر کلیدی در استخراج ارزهای دیجیتال، نرم‌افزار تخصصی و دستگاهی سخت‌افزاری است که که قدرت هش مناسبی ارائه دهد.

  • آیا استخراج ارز ديجيتال با گوشی موبایل سودآور است؟

  سودآوري استخراج ارز ديجيتال با گوشی موبایل به نوع و قیمت ارز دیجیتال، بستگی دارد، به طور کلی، استخراج ارز دیجیتال با گوشی در مقایسه با کامپیوترهای قدرتمند، اصلا سودی نداشته و تنها هزینه به همراه خواهد داشت. چرا که گوشی‌های هوشمند قدرت پردازش کمی دارند و عملکردشان تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

  • استخراج ارز ديجيتال با گوشی موبایل چه خطرات و معایبی دارد؟

  استخراج ارز ديجيتال با گوشی موبایل علاوه بر هزینه بالا، خطرات و معایب دیگری نیز دارد: افزایش دما و فشار روی قطعات گوشی، کاهش عمر باتری و حافظه، افزایش مصرف اینترنت و بالا رفتن هزینه‌ها، احتمال رخ دادن نقص‌های امنيتی و هک شدن کيف پول.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر