ایردراپ (Airdrop) چیست؟ لذت دریافت ارز دیجیتال رایگان!

آموزش دریافت ارزهای دیجیتال رایگان با شرکت در ایردراپ؛

ایردراپ‌ها (Airdrops) توسط پدیدآورندگان یک رمزارز جدید تبلیغ می‌شوند و توکن‌های مورد نظر به والت دارندگان آن رمزارز واریز می‌گردد.

رمزارز یا ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتالی است که بر مبنای بلاک چین ایجاد شده و از طریق صرافی آنلاین، یا روش‌های دیگر قابل خرید و فروش یا تبدیل به دیگر دارایی‌ها است. اما گاهی برای تبلیغ یا معارفه یک رمز ارز جدید توسط تیم توسعه، بخشی از رمز ارزها را به‌صورت رایگان بین کاربران توزیع می‌شود. به این توزیع رایگان، ایردراپ می‌گویند. ایردراپ‌ها توسط پدیدآورندگان یک رمزارز جدید تبلیغ می‌شوند و توکن‌های مورد نظر به والت دارندگان آن رمزارز واریز می‌گردد.

به‌طور معمول کاربرها برای اینکه مشمول دریافت این هدیه شوند باید مقدار مشخصی از آن را داشته باشند و یا یکسری فعالیت ساده همچون انتشار مطالبی در مورد آن رمزارز در شبکه‌های مجازی، نوشتن محتوا برای سایت و غیره را انجام دهند. این یکی از راه‌های کسب ارز دیجیتال رایگان است. در ادامه به مباحث مربوط به ایردراپ می‌پردازیم.

ایردراپ چیست؟

ایردراپ به معنی ارسال رمزارزهای رایگان از طرف پدیدآورندگان آن رمزارز و یا سایت مربوطه به برخی کاربران است. بیشتر مواقع شرکت‌های تازه تأسیس بر پایه بلاک چین، از این روش برای تبلیغ و افزایش کاربران خود استفاده می‌کنند. علاوه‌بر این برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال و ارائه دهندگان کیف پول نیز برای جذب کاربران جدید یا حفظ مشتریان خود، ایردراپ انجام می‌دهند.

برای اطلاع از اخبار مربوط به ایردراپ می‌توان به وب‌سایت توسعه دهندگان رمزارز یا صفحات مجازی آن‌ها مراجعه کرد. ایردراپ‌ها به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند. در دسته اول که بدون اعلان رسمی است، توسعه دهندگان رمز ارز به کاربرانشان توکن رایگان اهدا می‌کنند؛ بنابراین امکان اطلاع از زمان و مقدار آن فراهم نیست. در دسته دوم، معمولاً شرکت‌های نوظهور برای جذب مخاطب و با اطلاع قبلی، ایردراپ انجام می‌دهند.

توکن‌های رایگان به کاربران فعال اعطا می‌شوند
توکن‌های رایگان به کاربران فعال اعطا می‌شوند

شرکت در ایردراپ‌های رایگان و دریافت ارز دیجیتال رایگان

شرکت در ایردراپ‌های رایگان نیازمند یک سری اقدامات است که باید انجام دهید. اولین قدم برای این کار یک کیف پول مناسب است. از آنجا که معمولاً توکن‌هایی که در ایردراپ‌ها توزیع می‌شوند بر اساس اتریوم هستند، پیشنهاد می‌شود از والت اتریوم استفاده نمایید. اما تنها داشتن والت اتریوم کافی نیست و باید در آن به‌طور مستمر فعالیت داشته باشد؛ زیرا عموماً توکن‌های رایگان به کاربران فعال اعطا می‌شوند.

اقدام بعدی که باید انجام دهید، ایجاد حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی و همچنین ایجاد نشانی ایمیل است. بیشتر توسعه دهندگان رمز ارزها از طریق شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام، فیس بوک و توییتر به تبلیغ و اطلاع‌رسانی‌های مربوطه می‌پردازند. آن‌ها برای افزایش تعداد مخاطبان از کاربران می‌خواهند که در صفحات مجازیشان به تبلیغ و اطلاع‌رسانی کمک کنند و به عنوان پاداش، توکن رایگان دریافت نمایند.

توکن چیست؟

توکن به هرگونه دارایی که از طریق تراکنش دیجیتال و رمزنگاری قابل نقل و انتقال باشد، می‌گویند. آن‌ها در بستر بلاکچین و بر اساس خصوصیاتی که توسعه دهندگان آن‌ها تعریف می‌کنند ایجاد می‌شوند. توکن‌ها بلاکچین مستقل ندارند و وابسته به بلاکچین سایر شبکه‌ها هستند، اکثر این توکن‌ها در شبکه اتریوم ایجاد می‌گردند. باید توجه داشت که توکن لزوماً به معنی ارز نیست و میتواند صرفاً به‌منظور پرداخت‌های درون برنامه‌ای استفاده می‌شوند.

اخیراً سازمان‌ها و شرکت‌های نوظهور به‌خصوص در زمینه خدمات پولی و مالی برای توسعه کسب و کار خود و جذب کاربران بیشتر اقدام به ایجاد و اعطای توکن به مخاطبان می‌کنند. اگر در شبکه‌های اجتماعی، ایردراپ‌ها را دنبال می‌کنید و یا منتظر دریافت توکن هدیه در قبال فعالیت مورد انتظار آن‌ها هستید، تا پیش از دریافت توکن در والت خود از صفحات مجازی توسعه‌دهندگان خارج نشوید؛ چرا که ممکن است به این بهانه از ارسال توکن برای شما خودداری کنند.

توکن‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند.
توکن‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند.

تفاوت کوین با توکن

کوین و توکن هر دو در بستر بلاک چین ایجاد می‌شوند؛ اما کوین بر خلاف توکن تحت شبکه بلاک چین اختصاصی خود ایجاد می‌شود. تفاوت دیگر بین کوین و توکن در ارزش آ‌ن‌هاست. کوین‌ها به عنوان رمزارز شناخته می‌شوند و می‌توانند در مقابل دریافت کالا یا خدمات پرداخت شوند؛ اما توکن‌ها علاوه بر بکارگیری در سیستم‌های پرداخت استفاده‌های گوناگونی دارند.

ایجاد توکن نیاز به فرایندهای پیچیده ندارد و افراد دارای مهارت در زمینه‌های کدنویسی و نرم‌افزار می‌توانند آن‌ها را ایجاد کنند. اما کوین‌ها به سادگی ایجاد نمی‌شوند و هر فردی از پس خلق و پشتیبانی از آن بر نمی‌آید. همچنین نحوه توزیع کوین با توکن متفاوت است. کوین‌ها از طریق استخراج و با استفاده از تجهیزات قدرتمند و محاسبات پیچیده به‌دست می‌آیند ولی توکن‌ها می‌توانند با برگزاری عرضه اولیه توزیع شوند.

انواع توکن

همان‌طور که گفته شد توکن‌ها بر خلاف کوین‌ها که به‌عنوان رمزارز استفاده می‌شوند، کاربردهای متنوعی دارند. طبقه‌بندی توکن‌ها بر مبنای ویژگی‌هایی است که ارائه می‌دهند است. یکی از انواع آن‌ها توکن بهادار است که مشابه سهام عمل می‌کنند و تحت پشتیبانی مراجع قانونی عرضه می‌شوند. بنابراین در صورت متضرر شدن شرکت ارائه دهنده، مراجع تضمین کننده، امکان جبران خسارات را فراهم می‌کنند.

دسته دیگر، توکن‌های کاربردی هستند که به مالکان اجازه دریافت خدمات یا محصولات شرکت را می‌دهند. این دسته از توکن‌ها بر خلاف دسته بهادار، ملزوم به تبعیت از قوانین تدوین شده در زمینه توکن‌ها نیستند. دسته بعدی، توکن‌های پرداخت هستند و کاربران با خرید آن‌ها می‌توانند کالا یا خدمات شرکت‌های پشتیبانی کننده را دریافت کنند. دسته‌ای دیگر از توکن موسوم به توکن سهامی وجود دارد که به توکن بهادار شباهت دارند؛ اما فقط در همان شرکت قابل استفاده و معتبر هستند؛ معمولاً اعتماد به این دسته از توکن‌ها کم‌تر است.

نحوه برداشت توکن‌های ایردراپ
نحوه برداشت توکن‌های ایردراپ

نحوه برداشت توکن‌های ایردراپ

اگر در ایردراپ‌ها شرکت کنید، معمولاً چند هفته زمان می‌برد تا توکن‌های رایگان به کیف پول شما واریز شود. برای اطلاع از واریز توکن‌ها بایستی به وب‌سایت اتر اسکن (Etherscan) مراجعه نمایید و آدرس ای‌تی‌اچ خود را در آن جستجو کنید. پس از دریافت توکن‌ها می‌توانید به والت خود وارد شده و تراکنش‌های مدنظر را انجام دهید یا از حساب خود برداشت کنید.


دریافت 5 تتر رایگان
فقط با دعوت 3 دوست به ‌بیت پین می‌تونی 5 تتر رایگان هدیه بگیری
!همین حالا دوستاتو دعوت کن

نکات امنیتی در رابطه با ایردراپ

توجه کنید که همه ایردراپ‌ها ایمن نیستند و ممکن است با اهداف کلاه‌برداری برگزار شوند. در صورتی که ایردراپی از شما طلب پرداخت هزینه کرد، بدانید که این یک کلاه‌برداری است و از پرداخت هزینه خودداری کنید. گاهی اوقات در قالب ایردراپ برای والت شما مبالغ اندکی ارسال می‌کنند و از این طریق ممکن است به برخی از اطلاعات شما دسترسی پیدا کرده و از شما سوء استفاده کنند؛ این در صورتی است که آدرس عمومی شما آشکار شود.

 مراقب حساب‌های جدیدی که در Bitcointalk، فیسبوک و توییتر ایجاد می‌شوند و به تبلیغ ایردراپ‌ها می‌پردازند، باشید. معمولا قابل اعتماد نیستند.

برای اطمینان از عدم نفوذ کلاه‌برداری به دارایی‌های شما، به‌خصوص اگر در والت اصلی خود مبالغ بالایی پس‌انداز کرده‌اید، بهتر است که والت جدید ایجاد کنید و با آن در ایردراپ شرکت نمایید؛ زیرا امکان سرقت از والت شما توسط برخی روش‌ها وجود دارد. همواره این نگرانی را داشته باشید که افرادی کلاه‌برداری منتظر هستند که با یک حرکت نادرست که مرتکب شوید دارایی شما را به سرقت ببرند.

بنابراین، اولاً به هیچ عنوان کلید خصوصی خود را برای دیگران ارسال نکنید؛ زیرا لزومی ‌برای این کار وجود ندارد. ثانیاً تحت هیچ شرایطی برای شرکت در ایردراپ‌ها پول ارسال نکنید. چراکه تمامی ایردراپ‌ها رایگان هستند و اگر با درخواست پول از طرف آنان مواجه شدید، مطمئن باشید که یک کلاه‌برداری است. ثالثاً از رسمیت ایردراپ اطمینان حاصل کنید؛ اطلاعات مربوطه را از طریق صفحات رسمی و معتبر پیگیری نمایید.

بهترین منابع برای دریافت ایردراپ

بهترین منابع برای یافتن ایردراپ‌ها و شرکت در آن‌ها:

coinmarketcap.com/airdrop

airdrops.io

Airdropalert.com

 تجربه کاربران ایرانی از شرکت در ایردراپ‌ ارزهای دیجیتال

 تجربه کاربران ایرانی از شرکت در ایردراپ‌ ارزهای دیجیتال
نظر یکی از کاربران ایرانی در مورد ایردراپ ها

سوالات متداول

  1. ایردراپ به چه معناست؟

ایردراپ به معنی ارسال رمزارزهای رایگان از طرف پدیدآورندگان یک رمزارز جدید و یا سایت مربوطه به برخی کاربران با هدف معرفی خدمات خود و جذب کاربران جدید است.

  1. توکن چیست؟

به هرگونه دارایی که از طریق تراکنش‌های رمزنگاری شده و در بستر بلاک چین قابل انتقال باشد، توکن می‌گویند.

  1. آیا توکن همان کوین است؟

خیر؛ توکن با کوین تفاوت دارد. کوین بر خلاف توکن که تحت شبکه بلاک چین اختصاصی خود ایجاد می‌شود، بر روی شبکه‌های بلاک چین عمومی قابل ایجاد شدن است. همچنین کوین‌ها به عنوان رمز ارز شناخته می‌شوند و می‌توانند در مقابل دریافت کالا یا خدمات پرداخت شوند؛ اما توکن‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند.

  1. انواع توکن‌ها کدامند؟

توکن‌ها بر اساس خدمات و ویژگی‌هایی که ارائه می‌کنند طبقه‌بندی می‌شوند که شامل توکن‌های بهادار، کاربردی، پرداخت و سهامی است.

  1. آیا شرکت در ایردراپ‌ها هزینه دارد؟

خیر! شرکت در ایردراپ‌ها رایگان است؛ در غیر این صورت با یک برنامه کلاه‌برداری روبرو هستید.

3.9/5 - (209 امتیاز)

دریافت 5 تتر رایگان
فقط با دعوت 3 دوست به ‌بیت پین می‌تونی 5 تتر رایگان هدیه بگیری
!همین حالا دوستاتو دعوت کن
اشتراک در
اطلاع از
guest
54 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر مرتضوی
امیر مرتضوی
میهمان
1 ماه قبل

خیلی ممنون بابت مطالبی که به اشتراک گذاشتید واسه من واقعا آموزنده و مفید بود اگه لطف کنید و منو راهنمایی کنید ممنون میشم من از روزی که دارم بازی واسه کسب درآمد انجام میدم پیامهای تبلیغاتی زیادی دریافت میکنم میشه بگید چجوری اونها رو به فارسی ترجمه کنم و لازمه که هرچیزی که تو پیامها گفته شده رو انجام بدم ؟ممنونم

علی
علی
میهمان
2 ماه قبل

درود به شما دوستان گرامی، از مطالبتون استفاده کردیم.

کارشناس محتوا
کارشناس محتوا
پاسخ به  علی
1 ماه قبل

درود علی جان
مرسی که همراهمون هستی
به امید موفقیت برای تو ، دوست عزیزِ بیت پین .

نازنین زهرا سپهرنیا
نازنین زهرا سپهرنیا
میهمان
2 ماه قبل

ایردراپ دوج وان دریافت کردین؟

مریم عبداللهی
مریم عبداللهی
میهمان
2 ماه قبل

با سلام
من دوتا ولت دارم و به هر دو ولتم ایردراپ گرفتم و به هر دو واریز شده ،مثل متاوار و ترک و….آیا زمان فروش هر دو فروش میرن؟
ممنونم از شما

reza
reza
میهمان
3 ماه قبل

چطور میشه مثلا اکانت کیف پولمونو متصل کردیم به یه سایت اتصالشو برداریم

reza
reza
میهمان
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر اخیرا یه ارز به اسم meta ufo به ایردراپ زیاد دادن معروف شده مثلا ثبت نام توی این ایر دراپ ۷۰۰ دلار میده و واقعا هم ارزش توی کیف پولت میاد هم قیمت خورده توی تراست والت بنظرتون بازم امکانش هست تاریخی که گفته مشکلی پیش بیاد اسکم اینا؟

اشی
اشی
میهمان
3 ماه قبل

سلام یک ایر دراپ واقعی که ۴۰ توکن به حساب میزنه

مهدی
مهدی
میهمان
3 ماه قبل

سلام .من آدرس کیف پول اصلی یعنی همون تراس والت رو دادم .ممکنه کلاهبرداری پیش بیاد .در مورد ارز متاوار ..البته خیلی هم موجودی ندارم که بخواد زحمت بکشه کلاهبرداری کنه .چیکار کنم .فقط آدرس رو دادم و گفت ۲۴ ساعت دیگه توزیع میشه .هنوز چیزی نیومده .

عرشیا
عرشیا
میهمان
3 ماه قبل

سلام.
بنظرتون ایردراپ ترک(Terk) اسکم میشه!؟

فاطمه
فاطمه
میهمان
4 ماه قبل

یه ایدراپ معتبر می‌شناسید معرفی کنید، من تازه امروز متوجه شدم

فربد
فربد
میهمان
4 ماه قبل

اگر برای دریافت ایردراپ ها یک کیف پول جدا ایجادکنیم که خارج از ارزهای اصلیمون باشه باعث نمیشه چون تو اون کیف پول جدید هیچ خرید و فروشی نداریم کیف پولمون غیرفعال تلقی بشه و بهش ایردراپ تعلق نگیره?

پکیا
پکیا
میهمان
4 ماه قبل

ایردراپ فقط #bluesparrow token هم روزانه، هفتگی، ماهانه
فقط با داشتن ۲۵۰ میلیارد تو ولتت، نیاز به هیچ کاری هم نیست، خودشون واریز می کنند

محمد
محمد
میهمان
پاسخ به  پکیا
3 ماه قبل

سلام الان من مقداری ایرداپ دارم الان باید چیکارش کنم چطوری نقد کنم؟؟؟
میگن ی تاریخی هست اون موقع می تونی نقد کنی درسته؟؟
اگع اینجوری هست اون موقع کی هست دقیقا چه موقع میشه که نقدش کرد

محمد
محمد
میهمان
پاسخ به  محمد
22 روز قبل

معمولا وقتی داری ایردراپ رو میگیری تو سایتش زمانش مثل تایمر بهت نشون داده میشه.

جعفر
جعفر
میهمان
4 ماه قبل

سلام من امروز یه ایردراپ تحت عنوان نذار در یک برنامه به اسم pay tripدریافت کردم چقدر ارزش دلاری اینه ۵۰ نذار هست

هژیر
هژیر
میهمان
4 ماه قبل

سلام و ممنون بابت سایت بی نظیرتون در مورد ارزهایی که پیش فروش میشن و قیمتشون پایین تر از قیمت واقعیشون هست نظرتون چیه من خودم متاکینگ توی پیش فروشش خریدم بنظر شما خوبه یا خیر

SADEGH
SADEGH
میهمان
پاسخ به  هژیر
3 ماه قبل

سلام
منم این ارز رو تو پیش فروش گرفتم ولی نمیشه فروخت گفتن میتونین 5 روز دیگه 50% رو بفروشین ولی نمیشه

محمد صادق کارگر
محمد صادق کارگر
میهمان
5 ماه قبل

آیا این ایرداپ هایی که دریافت اونها سختتر هست معتبرتر هست؟
مثل koi-metaverse

وحیدسبب دوست
وحیدسبب دوست
میهمان
5 ماه قبل

باسلام وخسته نباشید.
اگه ایردراب تو شبکه اتریوم داشته باشیم،کارمزد تبدلش چقدر میشه،منظور کارمزد شبکه اتریوم چقدره،یک مبلغ ثابته یاباتوجه به ارزش معامله حساب میشه؟

مهدی
مهدی
میهمان
5 ماه قبل

سلام
تفاوت ایردراپ با عرضه اولیه صرافی چیه؟

نادر باستانی
نادر باستانی
میهمان
6 ماه قبل

باسلام.امکان معرفی ایردراپ توسط شما به کاربران وجود دارد

Mehrdi
Mehrdi
میهمان
6 ماه قبل

سلام بیت پین کیف پول solo رو پشتیبانی نمیکنه؟ میخوام به این کیف پول ریپل انتقال بدم میزنه آدرس مقصد صحیح نمیباشد. چه کار کنم؟ خواهش میکنم زودتر جواب بدید. باید تا فردا انتقال بدم. اگر نمیشه لطفا راهنماییم کنید که چجوری از طریق تراست ولت ریپل به کیف پول سولو انتقال بدم؟ ممنون میشم.

امیر حاجی غلام
امیر حاجی غلام
میهمان
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم که در ایردراپ در قسمت Link to retweeted post باید چه چیز وارد کنیم؟

مجید
مجید
میهمان
6 ماه قبل

سلام
من تعداد 15000 رمز ارز mneb دریافت کردم آیا میشه برداشت کرد …؟؟؟
اگه میشه لطفاً کمک کنید . ممنون

مجید
مجید
میهمان
پاسخ به  مدیر محتوا
6 ماه قبل

ممنون از زحمات شما عزیزان
همین قدر که لطف کردین و وقت گذاشتین ممنون

Abmo
Abmo
میهمان
پاسخ به  مجید
6 ماه قبل

این تعداد رمز ارز که به شما داده شده به معنی دارایی شما نیست
یعنی شما در کیف پولتون میتونید طی مدت زمان طولانی اینو استخراج کنید اونم با پرداخت اتر
در کل چیز خاصی نیست

Mohammad
Mohammad
میهمان
6 ماه قبل

دوستان هنگام دریافت ایردراپ حتما به نکات زیر توجه کنید
۱ به هیچ عنوان ایدراپ هارو به ولت اصلیتون نفرستید
۲ خیلی از ایردراپ ها فیک هستن و واریزی ندارند
۳ برای دریافت ایردارپ ها هیچ گونه هزینه ای آنجام ندهید (حتی مبالغ بسیار ناچیز که به عنوان هزینه انجام تراکنش میخواهد دریافت کنند)
۴ به هیچ عنوان ۱۲ کلمه ولتتون رو برای دریافت ایردراپ به کسی ندید
درضمن اینم بگم که خیلی از ایردراپ ها فیک هستن و واریزی ندارند یا اگر هم دارند نقد نمیشن معمولا
یک تاریخی رو اعلام میکنند که توی اون تاریخ نقد نمیشن 😁
من حدود ۱۵۰ تا ایردراپ انجام دادم که فقط ۲۵ تا از اونها واریزی داشتند که از اون ها هم فقط یکیشون قابل نقد کردن داشت توی تاریخ مشخصش
و اینکه دارید دیگه یه تیر توی تاریکی میزنید پس زیاد توقع نداشته باشید
انشاالله همتون همیشه همیشه پرسود باشید ❤️

فاطمه
فاطمه
میهمان
پاسخ به  Mohammad
4 ماه قبل

میشع اونی که نقد شد رو،بمن معرفی، کنی🥲

راحیل
راحیل
میهمان
پاسخ به  Mohammad
3 ماه قبل

بعد همون ی دونه ایردراپ شما ارزشش چقدر بود و همه ی این ۱۵۰تا ایردراپ رو توی چ‌مدتی انجام دادید؟

شمس الدین ملکی
شمس الدین ملکی
میهمان
6 ماه قبل

سلام از توضیحات جامع و کامل شما در زمینه ایردراپ ها سپاسگزارم.

محمدرضا نعمتی
محمدرضا نعمتی
میهمان
6 ماه قبل

سلام
من ماسک توکن و بایرن مونیخ دارم نمیدونم چیکار کنم ماسک لوگو گرفته تو تراست ولت امابایرن نیومده

MohAmaD
MohAmaD
میهمان
6 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
درباره METAMUSK اینروزا سروصدا کرده بنظرتون کلاهبرداریه ؟؟!!
البته حدود ۳۰میلیون متاماسک هم واریزی داشته

غیاثی
غیاثی
میهمان
6 ماه قبل

باعرض سلام ، چطور می تونم سرعت server mining بر روی اندروید موبایل افزایش بدم ؟ ممنون

سعید
سعید
میهمان
6 ماه قبل

سلام بنده از طریق کیف پول تراست والت از طریق صرافی پیکن سواپ چند ایردارپ دریافت کردم ولی دریافت با کارمزد بود مشکلی نداره به نه نظر شما اخه گفته بودین ایردراپ کاملا رایگانه

مقدسی
مقدسی
میهمان
6 ماه قبل

درود بر شما
بنده چندین ایردراپ دریافت کردم و در ولتم میباشد برای فروش در سایتهایی ک از طریق خود ولت باز میکنم برای فروش کارمزد تراکنش به bnb یا دلار تتر میخواد ایا برای فروش نیاز به پرداخت کارمزد هست یعنی بنده پرداخت کنم برای فروش سایتم peecoin هست در تراست ولت به سایت متصل شدم

منصور
منصور
میهمان
پاسخ به  مدیر محتوا
5 ماه قبل

سلام من چجوری ارز رایگان دریافت کنم

محسن
محسن
میهمان
6 ماه قبل

وراسیتی چرا به فروش نمیره

فرهاد
فرهاد
میهمان
6 ماه قبل

kheili khoob

فرزاد رئوفی
فرزاد رئوفی
میهمان
6 ماه قبل

awli bood mamnon az saite khobeton

54
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x