ایردراپ (Airdrop) چیست؟ لذت دریافت ارز دیجیتال رایگان!

آموزش دریاف ارزهای دیجیتال رایگان با شرکت در ایردراپ؛

0 693

ایردراپ‌ها (Airdrops) توسط پدیدآورندگان یک رمزارز جدید تبلیغ می‌شوند و توکن‌های مورد نظر به والت دارندگان آن رمزارز واریز می‌گردد.

رمزارز یا ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتالی است که بر مبنای بلاک چین ایجاد شده و از طریق صرافی آنلاین، صرافی ارز دیجیتال یا روش‌های دیگر قابل خرید و فروش یا تبدیل به دیگر پول‌ها است. اما گاهی برای تبلیغ یا معارفه یک رمزارز جدید توسط یک صرافی ارز دیجیتال، به‌صورت رایگان توکن بین دارندگان رمز ارز اهدا می‌شود. به این توزیع رایگان، ایردراپ می‌گویند. ایردراپ‌ها توسط پدیدآورندگان یک رمزارز جدید تبلیغ می‌شوند و توکن‌های مورد نظر به والت دارندگان آن رمزارز واریز می‌گردد.

به‌طور معمول کاربرها برای اینکه مشمول دریافت این هدیه شوند باید مقدار مشخصی از آن را داشته باشند و یا یکسری فعالیت ساده همچون انتشار مطالبی در مورد آن رمزارز در شبکه‌های مجازی، نوشتن محتوا برای سایت و غیره را انجام دهند. این یکی از راه‌های کسب ارز دیجیتال رایگان است. در ادامه به مباحث مربوط به ایردراپ می‌پردازیم.

ایردراپ چیست؟

ایردراپ به معنی ارسال رمزارزهای رایگان از طرف پدیدآورندگان آن رمزارز و یا سایت مربوطه به برخی کاربران است. بیشتر مواقع شرکت‌های تازه تأسیس بر پایه بلاک چین، از این روش برای تبلیغ و افزایش کاربران خود استفاده می‌کنند. علاوه‌بر این برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال و ارائه دهندگان کیف پول نیز برای جذب کاربران جدید یا حفظ مشتریان خود، ایردراپ انجام می‌دهند.

برای اطلاع از اخبار مربوط به ایردراپ می‌توان به وب‌سایت توسعه دهندگان رمزارز یا صفحاتی مجازی آن‌ها مراجعه کرد. ایردراپ‌ها به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند. در دسته اول که بدون اعلان رسمی است، توسعه دهندگان رمزارز یا کیف پول به کاربرانشان توکن رایگان اهدا می‌کنند؛ بنابراین امکان اطلاع از زمان و مقدار آن فراهم نیست. در دسته دوم، معمولاً شرکت‌های نوظهور برای جذب مخاطب و با اطلاع قبلی، ایردراپ انجام می‌دهند.

توکن‌های رایگان به کاربران فعال اعطا می‌شوند
توکن‌های رایگان به کاربران فعال اعطا می‌شوند

شرکت در ایردراپ‌های رایگان و دریافت ارز دیجیتال رایگان

شرکت در ایردراپ‌های رایگان نیازمند یک سری اقدامات است که باید انجام دهید. اولین قدم برای این کار یک کیف پول مناسب است. از آنجا که معمولاً توکن‌هایی که در ایردراپ‌ها توزیع می‌شوند بر اساس اتریوم هستند، پیشنهاد می‌شود از والت اتریوم استفاده نمایید. اما تنها داشتن والت اتریوم کافی نیست و باید در آن به‌طور مستمر فعالیت داشته باشد؛ زیرا عموماً توکن‌های رایگان به کاربران فعال اعطا می‌شوند.

اقدام بعدی که باید انجام دهید، ایجاد حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی و همچنین ایجاد نشانی ایمیل است. بیشتر توسعه دهندگان رمزارزها از طریق شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام، فیس بوک و توییتر به تبلیغ و اطلاع‌رسانی‌های مربوطه می‌پردازند. آن‌ها برای افزایش تعداد مخاطبان از کاربران می‌خواهند که در صفحات مجازیشان به تبلیغ و اطلاع‌رسانی کمک کنند و به عنوان پاداش، توکن رایگان دریافت نمایند.

توکن چیست؟

توکن به هرگونه دارایی که از طریق تراکنش دیجیتال قابل نقل و انتقال باشد، می‌گویند. آن‌ها در بستر بلاکچین و بر اساس خصوصیاتی که توسعه دهندگان آن‌ها تعریف می‌کنند ایجاد می‌شوند. اکثر توکن‌ها در شبکه اتریوم ایجاد می‌گردند. باید توجه داشت که توکن لزوماً به معنی کوین نیست و صرفاً به‌منظور پرداخت‌های درون برنامه‌ای استفاده می‌شوند.

اخیراً سازمان‌ها و شرکت‌های نوظهور به‌خصوص در زمینه خدمات پولی و مالی برای توسعه کسب و کار خود و جذب کاربران بیشتر اقدام به ایجاد و اعطای توکن به مخاطبان می‌کنند. اگر در شبکه‌های اجتماعی، ایردراپ‌ها را دنبال می‌کنید و یا منتظر دریافت توکن هدیه در قبال فعالیت مورد انتظار آن‌ها هستید، تا پیش از دریافت توکن در والت خود از صفحات مجازی توسعه‌دهندگان خارج نشوید؛ چرا که ممکن است به این بهانه از ارسال توکن برای شما خودداری کنند.

توکن‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند.
توکن‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند.

تفاوت کوین با توکن

کوین و توکن هر دو در بستر بلاک چین ایجاد می‌شوند؛ اما توکن بر خلاف کوین که تحت شبکه بلاک چین اختصاصی ایجاد می‌شود، بر روی شبکه‌های بلاک چین عمومی و موجود نیز قابل ایجاد شدن است. تفاوت دیگر بین کوین و توکن در ارزش آ‌ن‌هاست. کوین‌ها به عنوان رمزارز شناخته می‌شوند و می‌توانند در مقابل دریافت کالا یا خدمات پرداخت شوند؛ اما توکن‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند.

ایجاد توکن نیاز به فرایندهای پیچیده ندارد و افراد دارای مهارت در زمینه‌های کدنویسی و نرم‌افزار می‌توانند آن‌ها را ایجاد کنند. اما کوین‌ها به سادگی ایجاد نمی‌شوند و هر فردی از پس ایجاد و پشتیبانی از آن بر نمی‌آید. همچنین نحوه توزیع کوین با توکن متفاوت است. کوین‌ها از طریق استخراج و با استفاده از تجهیزات قدرتمند و محاسبات پیچیده به‌دست می‌آیند ولی توکن‌ها می‌توانند با برگزاری عرضه اولیه توزیع شوند.

انواع توکن

همان‌طور که گفته شد توکن‌ها بر خلاف کوین‌ها که به‌عنوان رمزارز استفاده می‌شوند، کاربردهای متنوعی دارند. طبقه‌بندی توکن‌ها بر مبنای ویژگی‌هایی است که ارائه می‌دهند است. یکی از انواع آن‌ها توکن بهادار است که مشابه سهام عمل می‌کنند و تحت پشتیبانی مراجع قانونی عرضه می‌شوند. بنابراین در صورت متضرر شدن شرکت ارائه دهنده، مراجع تضمین کننده، امکان جبران خسارات را فراهم می‌کنند.

دسته دیگر، توکن‌های کاربردی هستند که به مالکان اجازه دریافت خدمات یا محصولات شرکت را می‌دهند. این دسته از توکن‌ها بر خلاف دسته بهادار، ملزوم به تبعیت از قوانین تدوین شده در زمینه توکن‌ها نیستند. دسته بعدی، توکن‌های پرداخت هستند و کاربران با خرید آن‌ها می‌توانند کالا یا خدمات شرکت‌های پشتیبانی کننده را دریافت کنند. دسته‌ای دیگر از توکن موسوم به توکن سهامی وجود دارد که به توکن بهادار شباهت دارند؛ اما فقط در همان شرکت قابل استفاده و معتبر هستند؛ معمولاً اعتماد به این دسته از توکن‌ها کم‌تر است.

نحوه برداشت توکن‌های ایردراپ
نحوه برداشت توکن‌های ایردراپ

نحوه برداشت توکن‌های ایردراپ

اگر در ایردراپ‌ها شرکت کنید، معمولاً چند هفته زمان می‌برد تا توکن‌های رایگان به کیف پول شما واریز شود. برای اطلاع از واریز توکن‌ها بایستی به وب‌سایت اتر اسکن (Etherscan) مراجعه نمایید و آدرس ای‌تی‌اچ خود را در آن جستجو کنید. پس از دریافت توکن‌ها می‌توانید به والت خود وارد شده و تراکنش‌های مدنظر را انجام دهید یا از حساب خود برداشت کنید.

نکات امنیتی در رابطه با ایردراپ

توجه کنید که همه ایردراپ‌ها ایمن نیستند و ممکن است با اهداف کلاه‌برداری برگزار شوند. در صورتی که ایردراپی از شما طلب پرداخت هزینه کرد، بدانید که این یک کلاه‌برداری است و از پرداخت هزینه خودداری کنید. گاهی اوقات در قالب ایردراپ برای والت شما مبالغ اندکی ارسال می‌کنند و از این طریق ممکن است به برخی از اطلاعات شما دسترسی پیدا کرده و از شما سوء استفاده کنند؛ این در صورتی است که آدرس عمومی شما آشکار شود.

 مراقب حساب‌های جدیدی که در Bitcointalk، فیسبوک و توییتر ایجاد می‌شوند و به تبلیغ ایردراپ‌ها می‌پردازند، باشید. معمولا قابل اعتماد نیستند.

برای اطمینان از عدم نفوذ کلاه‌برداری به دارایی‌های شما، به‌خصوص اگر در والت اصلی خود مبالغ بالایی پس‌انداز کرده‌اید، بهتر است که والت جدید ایجاد کنید و با آن در ایردراپ شرکت نمایید؛ زیرا امکان سرقت از والت شما توسط برخی روش‌ها وجود دارد. همواره این نگرانی را داشته باشید که افرادی کلاه‌برداری منتظر هستند که با یک حرکت نادرست که مرتکب شوید دارایی شما را به سرقت ببرند.

بنابراین، اولاً به هیچ عنوان کلید خصوصی خود را برای دیگران ارسال نکنید؛ زیرا لزومی ‌برای این کار وجود ندارد. ثانیاً تحت هیچ شرایطی برای شرکت در ایردراپ‌ها پول ارسال نکنید. چراکه تمامی ایردراپ‌ها رایگان هستند و اگر با درخواست پول از طرف آنان مواجه شدید، مطمئن باشید که یک کلاه‌برداری است. ثالثاً از رسمیت ایردراپ اطمینان حاصل کنید؛ اطلاعات مربوطه را از طریق صفحات رسمی و معتبر پیگیری نمایید.

بهترین منابع برای دریافت ایردراپ

بهترین منابع برای یافتن ایردراپ‌ها و شرکت در آن‌ها:

coinmarketcap.com/airdrop

airdrops.io

Airdropalert.com

سوالات متداول

  1. ایردراپ به چه معناست؟

ایردراپ به معنی ارسال رمزارزهای رایگان از طرف پدیدآورندگان یک رمزارز جدید و یا سایت مربوطه به برخی کاربران با هدف معرفی خدمات خود و جذب کاربران جدید است.

  1. توکن چیست؟

به هرگونه دارایی که از طریق تراکنش‌های دیجیتال و در بستر بلاک چین قابل انتقال باشد، توکن می‌گویند.

  1. آیا توکن همان کوین است؟

خیر؛ توکن با کوین تفاوت دارد. توکن بر خلاف کوین که تحت شبکه بلاک چین اختصاصی ایجاد می‌شود، بر روی شبکه‌های بلاک چین عمومی قابل ایجاد شدن است. همچنین کوین‌ها به عنوان رمزارز شناخته می‌شوند و می‌توانند در مقابل دریافت کالا یا خدمات پرداخت شوند؛ اما توکن‌ها استفاده‌های گوناگونی دارند.

  1. انواع توکن‌ها کدامند؟

توکن‌ها بر اساس خدمات و ویژگی‌هایی که ارائه می‌کنند طبقه‌بندی می‌شوند که شامل توکن‌های بهادار، کاربردی، پرداخت و سهامی است.

  1. آیا شرکت در ایردراپ‌ها هزینه دارد؟

خیر! شرکت در ایردراپ‌ها رایگان است؛ در غیر این صورت با یک برنامه کلاه‌برداری روبرو هستید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.