استخر استخراج یا استخر ماینینگ چیست؟

یکی از راه‌های کسب درآمد در حوزه رمز ارزها، استخراج ارزهای دیجیتال است. اما استخر استخراج چیست؟ آیا ماینینگ به صورت انفرادی سودآوری بالاتری دارد و یا با شرکت در یک استخر استخراج سود بالاتری بدست خواهد آمد؟ از میان ماینینگ اتریوم و بیت کوین کدام یک سودآوری بالاتری دارد؟ بهترین استخر ماینینگ برای اتریوم و بیت کوین کدام است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات شما پاسخ داده‌ایم

استخر استخراج چیست؟

پیش از پرداختن به موضوع استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال، ابتدا باید در مورد استخراج رمز ارزها صحبت کنیم. گواه اثبات کار یک نوع الگوریتم اجماع است که در اصل برای تایید و اعتبار بخشی به تراکنش ها و افزودن بلاک های جدید به شبکه بلاک‌ چین مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع به دلیل وجود این الگوریتم در بلاک‌چین ماینرها با یکدیگر رقابت دارند تا تراکنش ها را حل کنند و به بلاک‌ها اضافه کنند.
فرایند ماینینگ بر عهده نودهایی به نام ماینر است. ماینرها در شبکه باید پازل‌هایی را حل کنند که این پازل‌ها دشوار و پیچیده است.
ماینرها همچنین در حل کردن این پازل‌ها با یکدیگر رقابت دارند زیرا هر ماینری که پازل ها را زودتر حل کند می‌تواند تراکنش را به بلاک اضافه کند و جایزه بلاک را برای خود بردارد. برای حل کردن این پازل‌ها ماینرها باید توان محاسبات و پردازشی بالایی داشته باشند تا بتوانند به حل آن‌ها بپردازند. هنگامی که ماینر پازلی را حل کرد، روش حل پازل خود را در شبکه توزیع می‌کند تا در اختیار دیگر ماینرها قرار بگیرد و هنگامی که ماینرهای دیگر آن راهکار را تایید نمودند و به اجماع رسیدند تراکنش به بلاک اضافه می‌شود و در نهایت بلاک به بلاک چین افزوده می‌شود.
یکی از نخستین سوال‌هایی که هر شخصی درباره ارزهای رمزنگاری شده ممکن است داشته باشد این است که اگر بخواهد بیت کوین و اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری را استخراج کند، بهتر است تنها این‌کار را انجام دهد یا به یک استخر ماینینگ وصل شود.

بهترین استخر استخراج برای ارزهای دیجیتال کدام است؟

موافقت و مخالفت‌های زیادی راجع به استخر‌های ماینینگ وجود دارد اما نهایتا با افزایش نرخ هش و سختی شبکه بیت کوین و ارزهای دیگر، شاهد کوچ ماینرها به سمت این استخرهای استخراج هستیم. زمانی هر شخصی می‌توانست به تنهایی و به صورت انفرادی به استخراج بیت کوین بپردازد اما پس از مدتی که سختی شبکه بیت کوین افزایش یافت برای افرادی که دستگاه‌هایی با توان پردازشی قوی نداشتند ماینینگ کار دشواری شد و به همین دلیل استخرهای ماینینگ به وجود آمدند. استخر استخراج در واقع جایی است که ماینرها از هر جای دنیا کنار هم جمع شده‌اند و توان محاسباتی خود را در آن استخر به اشتراک می گذارند تا بلاک‌های یک شبکه بلاک چین را تولید کنند و با این کار “پاداش” دریافت کنند. پاداش تقسیم شده میان ماینرهای یک استخر ماینینگ به میزان توان محاسباتی آن ماینر که در اختیار استخر قرار داده، وابسته است.

استخراج بیت کوین یا اتریوم؟

از آنجا که بیت کوین و اتریوم دو رمز ارز اول بازار هستند، عموما افراد بین استخراج این دو ارز دیجیتال شک دارند. این تردید آنها عموما با چنین سوال‌هایی مطرح می‌شود که “پر سودترین ارز دیجیتال برای استحراج کدام است؟” و یا ” استخراج بیت کوین بهتر است یا استخراج اتریوم؟”.

برخی به دنبال انتخاب بهترین استخر استخراج برای بیت کوین و اتریوم هستند. در این بخش به این موضوعات می‌پردازیم. اما سایر آلتکوین‌های که بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات کار یا PoW کار می‌کنند نیز گزینه‌های دیگری برای استخراج هستند. اما در انتخاب رمز ارز، توجیه اقتصادی و مسائل اقتصادی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. عموما در میان ارزهای دیجیتال، این اتریوم و بیت کوین هستند که بیشتر از سایرین مورد توجه قرار می‌گیرند. ما در این مقاله نیز به این دو رمز ارز تمرکز خواهیم کرد. اما این به معنی نیست که استخراج سایر ارزهای دیجیتال با الگوریتم اثبات کار، توجیه اقتصادی نخواهند داشت.

استخرهای استخراج بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین در زمان نگارش این مقاله ۱۷۹ اگزاهش بر ثانیه است . البته هش ریت شبکه بیت کوین مدام در حال تغییر است. برای مشاهده هش ریت شبکه در لحظه به سایت www.blockchain.com/charts/hash-rate مراجعه کنید. با نگاهی به روند یک سال اخیر استخرهای استخراج بیت کوین، ۱۶ ٪ از هش ریت شبکه بیت کوین توسط استخر F2pool تامین می‌شود. این استخر در کشور چین واقع است و در حال حاضر بزرگترین استخر استخراج در شبکه Bitcoin است. برای مشاهده لحظه‌ای اسختر های استخراج به سایت btc.com/stats/pool مراجعه کنید.

استخرهای ماینینگ اتریوم

هش ریت شبکه اتریوم در حال حاضر به طور میانگین ۲۰۰ تا ۵۶۰ تراهش بر ثانیه است. برای مشاهده هش ریت شبکه در لحظه به سایت  etherscan.io/chart/hashrate مراجعه کنید.

در مورد استخرهای استخراج اتریوم نیز استخر SparkPool با در اختیار داشتن ۳۲ درصد هش ریت شبکه اولین استخر ماینینگ دومین شبکه بلاک‌چین بازار است. استخر Ethermine با ۲۲ درصد در جایگاه دوم  قرار گرفته است. می‌توان برای مشاهده لحظه‌ای اسختر های استخراج از سایت  miningpoolstats.stream/ethereum کمک گرفت.
هر چند اتریوم پس از اجرای بروزرسانی اتریوم ۲ دیگر قابل استخراج نخواهد بود. زمان انجام این بروزرسانی مشخص نیست. اگر مطابق برنامه پیش رود، اواخر سال ۲۰۲۱ زمان تخمینی راه‌اندازی اتریوم ۲ خواهد بود. پس از آن دیگر اتریوم، استخراج نخواهد شد. لذا علاوه بر تمامی موارد، این نکته در مورد اتریوم را نیز باید در نظر داشت.

الگوریتم SHA-256 و الگوریتم Ethash

اتریوم و بیت کوین هر دو از الگویتم اجماه گواه اثبات کار استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل هر دوی آن‌ها قابلیت ماینینگ را دارد. اما این دو از دو الگوریتم متفاوت استفاده می‌کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند و اتریوم از Ethash استفاده می‌کنند. پس باید میان این دو یکی را انتخاب کنید. زیرا بدیهی است که به دلیل تفاوتی که میان این دو وجود دارد، نمی‌توان با دستگاه ماینر بیت کوین، اتریوم را ماین کرد.

حتما بخوانید: الگوریتم هش یا Ethash چیست؟ مزایا و معایت الگوریتم Ethash

استخراج انفرادی یا مشارکت در یک استخر ماینینگ؟

ابتدا در این زمینه باورهای غلطی که وجود دارد را مرور می‌کنیم:

  • آیا من با لپ تاپ و کامپیوتر شخصی می‌توانم بیت کوین استخراج کنم؟ قطعا نه! امروزه به هیچ وجه امکان استخراج بیت کوین با استفاده از CPU و GPU وجود ندارد. حتی شرط ورود به استخرهای ماینینگ نیز استفاده از دستگاه‌های مخصوص استخراج بیت کوین است.
  • آیا با استفاده از سایت‌ها می‌توانم بیت کوین استخراج کنم؟ خیر! این روش‌ها تنها باعث اتلاف وقت و انرژی شما خواهد شد و هیچ درآمدی برای شما نخواهد داشت.
  • آیا با خریداری چند دستگاه ASIC می‌توانم ماینینگ بیت کوین را به تنهایی انجام دهم؟ حتی اگر چندصد دستگاه ASIC خریداری کنید، بازهم قطره‌ای در میان اقیانوس استخراج بیت کوین هستید. شانس موفقیت شما بسیار ناچیز است. زیرا شما باید هزینه بسیار زیادی برای راه‌اندازی دستگاه‌ها بپردازید. فرآیند استخراج بلاک‌ها، فرآیندی کاملا اتفاقی و رندوم است. همچنین مشخص نیست چه زمانی موفق به Mine اولین بلاک خود خواهید شد.

در ادامه به بیان مزایا و معایب شرکت در استخرهای ماینینگ ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

مزایا و معایب استفاده از استخر استخراج

اگر قصد دارید به یک استخر استخراج بپیوندید، می‌توانید به آن به چشم یک لاتاری نگاه کنید، احتمال برنده شدن و نشدن کاملا مساوی است.

اگر قصد دارید تنهایی شروع به استخراج کنید، پس نیازی نیست که پاداش خود را با کسی به اشتراک بگذارید، اما باید این را هم در نظر بگیرید که شانس پاداش گرفتن شما کاهش می‌یابد زیرا مشخص نیست که توان محاسباتی شما به میزانی باشد که بتوانید مسائل ریاضیاتی را حل کنید یا خیر و یا اصلا شانس آن را داشته باشید که بلاکی تولید کنید.

استخرهای ماینینگ به دلیل توانایی در حل بلاک‌های بیشتر، شانس گرفتن پاداش را افزایش می‌دهند اما در این حالت پاداش به دست آمده بین تمام اعضا تقسیم می‌شود و شما از تولید یک بلاک، تمام پاداش ماین آن بلاک را دریافت نمی‌کنید. بلکه همانطور که بیان شد به میزان اشتراک‌گذاری منابع خود پاداش، دریافت می‌کنید.

مزایا:

می توان بیان کرد از مزایای استخر ماینینگ شانس بالا برای حل کردن بلاک‌های بیشتر است. همین امر باعث می‌شود که شما درآمد بیشتری نسبت به ماینینگ انفرادی داشته باشید.

یکی از مزایای استخر ماینینگ برای خیلی از ماینرها آن است که پیوستن به استخر یک جریان ثابت از درآمد را ایجاد می‌کند. شما می‌توانید انتخاب کنید که درآمد شما به چه نحوی برای شما واریز شود. در بازه زمانی کوتاه مدت و یا پس از زمان مشخصی Reward استخراج را دریافت کنید. این امر باعث می‌شود ماینرها درآمد ثابتی داشته باشند. آخرین موردی که باعث منفعت ماینر می‌شود هزینه‌های ماینینگ است. ماینرهایی که به استخرهای ماینینگ ملحق می‌شوند هزینه کمتری نسبت به ماینرهای انفرادی می‌پردازند.

معایب:

یکی از معایبی که استخرهای ماینینگ دارند آن است که استخرها ممکن است با مشکلی مواجه شوند و اقدامات آنها با وقفه همراه باشد و یا برای چندین ساعت یا چندین روز فعالیتی نداشته باشند. این امر باعث می‌شود ماینر فرصت کمتری برای استخراج بلاک داشته باشد و متضرر شود. مسائلی نظیر کارمزد استخرها و یا روش های پرداخت پاداش برای بسیاری از ماینرها خوشایند نیست زیرا این استخرها خود گزینه هایی برای پرداخت ارائه می‌دهند و این امر می‌تواند یکی از معایب استخر ماینینگ محسوب شود.

باید توجه داشت که توان محاسباتی یک استخر نباید بیش از ۵۱٪ از توان محاسباتی کل شبکه باشد. اگر یک استخر به کنترل بیش از ۵۱٪ از محاسبات شبکه برسد، به لحاظ نظری، موجب تخریب کل شبکه و حمله ۵۱ درصدی به آن شبکه می‌شود. در اوایل سال ۲۰۱۴، بسیاری از نگرانی‌ها مبنی بر این بود که استخر بیت کوین GHash.io در حال نزدیک شدن به این آستانه است و به همین دلیل بسیاری از ماینرها از این استخر جدا شدند تا موجب حمله ۵۱ درصدی به شبکه بیت کوین نشوند.

در مورد بیت کوین، سطح سختی شبکه فعلی تا حدی بالا است که برای ماینر‌های انفرادی تقریبا غیرممکن است که از استخراج کردن سودی به دست بیاورند مگر اینکه یک سوله پر از دستگاه‌های اسیک (ASIC) داشته باشند.

اگر یک تازه کار هستید، پیوستن به یک استخر راه عالی برای به دست آوردن پاداش کم در مدت زمان کوتاه است. در واقع، استخرها راهی برای تشویق ماینرهای کوچک ایجاد می‌کنند تا آن‌ها را همیشه درگیر نگه دارند.

چه ارزی را استخراج کنیم؟

چه ارزی را استخراج کنیم؟

قطعا بیت کوین تنها ارز رمزنگاری شده موجود نیست. شما به راحتی می‌توانید لیستی از استخرهای منحصر به یک کوین را پیدا کنید و از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

یکی از روش‌های استخراج بیت کوین، «استخراج ترکیبی» است. بلاک‌هایی که برای بیت کوین حل می‌شوند می‌توانند برای ارزهای دیگر که از همان الگوریتم PoW استفاده می‌کنند کارایی داشته باشند .

ماینرهای تازه کار که سخت افزار بسیار قدرتمند ندارند، بهتر است بیشتر عملیات ماینینگ را برای آلتکوین‌ها انجام دهند. زیرا محاسبات بیت کوین برای پردازنده‌های موجود در رایانه‌های معمولی بسیار سنگین است و با وجود اسیک‌های قدرتمند، پردازنده های رایانه حرفی برای گفتن ندارند.

اگر مطمئن نیستید که چه ارزی استخراج کنید، یک استخر به نام مالتی پول (Multipool) وجود دارد که به طور خودکار سخت افزار را به سودآور‌ترین ارز متصل می‌کند و هر ۳۰ دقیقه به روزرسانی می‌شود. در صورت لزوم، این استخر به شما اجازه می دهد سخت افزار خود را فقط روی یک آلتکوین ثابت کنید.

پاداش استخر های ماینینگ

زمانی که می‌خواهید تصمیم بگیرید کدام استخر ماینینگ برای پیوستن مناسب است، باید بررسی کنید هر استخر استخراج چه مبلغی از پاداش را با شما به اشتراک قرار می‌دهند و نحوه پرداخت آن به چه شکلی است. همچنین بهتر است میزان کارمزدی که هر استخر از شما دریافت می کند را مورد بررسی قرار بدهید.

روش های مختلفی وجود دارد که استخر ماینینگ می‌تواند پس از اضافه شدن بلاک به بلاک چین، جایزه را توزیع کند. چند مورد از ساختارهای جایزه دهی استخر عبارتند از:

پرداخت به ازای هر سهم یا PPS : رویکرد PPS به عنوان یکی از اولین ساختارهای جایزه‌دهی استخرها شناخته می‌شود. پرداخت آنی را به ازای هر سهم پازل رمزنگاری حل شده ارائه می‌دهد. پرداخت سود از موجودی استخر ماینینگ انجام می‌شود.

پرداخت کامل به ازای هر سهم یا FPPS: رویکرد FPPS علاوه بر جایزه دهی استخراج بلاک، به ماینرها امکان می‌دهد تا از کارمزد تراکنش ها برخوردار شوند. کارمزد تراکنش برای دوره خاص محاسبه می‌شود، به جایزه بلاک اضافه می‌شود و بر اساس مدل PPS به ماینرها توزیع می‌شود.

خود استخر‌ها نیز معمولا بین ۱ تا ۱۰ درصد از سهم شما را برمی‌دارند. البته بعضی از استخرها هم هیچ درصدی برای خود نمی‌گیرند. تمام این موارد میزان سود شما از استخراج را کاهش می دهد. همچنین به هنگام ملحق شدن به یک استخر ماینینگ باید تمامی این عوامل را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید بدانید استخراج ارزهای دیجیتال با کدام دستگاه سودآوری بیشتری دارد، می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ استفاده کنید.

گفتار پایانی

یکی از انتقادهای جدی در مورد افزایش استخرهای استخراج بیت کوین و اتریوم و سایر رمز ارزها، متمرکز شدن شبکه است. این حرف، نکته درستی است. اما در صورتی که در شبکه بیت کوین خللی ایجاد شود، استخر ماینینگ نیز متضرر خواهد شد.اشتراک در
اطلاع از
guest

3 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بنده خدا

سلام باcpuیا کارت گرافیک میتونیم دوج کوین ورمز ارز استخراج کنیم؟ ایا به صرفه هست وشما توصیه میکنید؟

مدیر محتوا

سلام
در این مورد اطلاعی نداریم متاسفانه.

عمران

سلام ایا با گوشی می شوداز استخر استخراج رمز ارز انجام داد .اگر میشود لطفا راهنمایی کنید.

3
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x