استخر استخراج یا استخر ماینینگ چیست؟

تاریخ انتشار: 23 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 5 اسفند 1402
زمان مطالعه:  19 دقیقه
استخر استخراج یا استخر ماینینگ چیست؟

آیا به دنبال روشی ساده و امن برای استخراج ارزهای دیجیتال هستید؟ در این مقاله، به شما توضیح می‌دهیم که استخر استخراج چیست و چگونه می‌توانید در آن شرکت کنید.

استخراج ارز دیجیتال، یکی از روش های کسب درآمد در دنیای فناوری امروز است؛ بسیاری از افراد با استفاده از قدرت پردازش کامپیوترهای خود، تلاش می‌کنند تا با حل معماهای پیچیده ریاضی، بلاک‌های جدیدی را به شبکه‌های بلاک چینی اضافه کرده و به عنوان پاداش، ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و لایت کوین دریافت کنند. این فعالیت به استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ معروف است و می‌تواند سودآور باشد، اما چالش‌های زیادی را نیز به همراه دارد.

یکی از چالش‌های استخراج ارز دیجیتال، رقابت زیاد بین کاربران در پیدا کردن بلاک‌های جدید است. درواقع، سود ماینینگ به صورت انفرادی آنچنان به چشم نمی‌آید. برای حل این مشکل، بعضی از کاربران تصمیم می‌گیرند تا با هم همکاری کرده و قدرت پردازش خود را با سروری مرکزی به اشتراک بگذارند؛ این روش به استخر استخراج یا استخر ماینینگ معروف است و به کاربران اجازه می‌دهد تا با هزینه و ریسک کمتر، در فعالیت استخراج شبکه‌های بلاک چینی شرکت کنند.

پیش‌تر در مقاله استخراج ارزهای دیجیتال، درباره این فعالیت، روش‌های سودآوری از آن و مزایا و معایب آن، به طور مفصل صحبت کردیم، حال در این مقاله از بیت پین، قصد داریم نحوه عملکرد و مزایا و معایب استخر استخراج را توضیح دهیم. استخر استخراج چیست؟ آیا ماینینگ به صورت انفرادی سودآوری بالاتری دارد یا با شرکت در استخر استخراج سود بالاتری به دست خواهد آمد؟ از میان ماینینگ اتریوم و بیت کوین کدام سودآوری بالاتری دارند؟ بهترین استخر ماینینگ برای اتریوم و بیت کوین کدام است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟

پیش از پرداختن به موضوع استخرهای استخراج ارزهای دیجیتال، ابتدا کمی درباره خود فرایند استخراج رمزارزها صحبت کنیم. الگوریتم اثبات کار، نوعی الگوریتم اجماع است که در اصل برای تایید و اعتباربخشی به تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به شبکه بلاک‌ چین استفاده می‌شود. درواقع، به دلیل وجود این الگوریتم در بلاک چین، ماینرها با یکدیگر رقابت دارند تا تراکنش‌ها را حل کرده و به بلاک‌ها اضافه کنند. فرایند ماینینگ بر عهده نودهایی به نام ماینر است. ماینرها در شبکه باید پازل‌هایی دشوار و پیچیده را حل کنند.

علاوه‌بر‌این، ماینرها در حل کردن این پازل‌ها با یکدیگر رقابت دارند و هر ماینری که پازل‌ها را زودتر حل کند، می‌تواند تراکنش را به بلاک اضافه کرده و جایزه بلاک را برای خود بردارد. برای حل کردن این پازل‌ها، ماینرها باید سیستمی با توان محاسبات و پردازشی بالا داشته باشند تا بتوانند به حل آن‌ها بپردازند. هنگامی که ماینری پازلی را حل کرد، روش حل پازل خود را در شبکه توزیع می‌کند تا در اختیار دیگر ماینرها قرار بگیرد و هنگامی که ماینرهای دیگر آن راهکار را تایید نمودند و به اجماع رسیدند، تراکنش به بلاک اضافه می‌شود و در نهایت هم بلاکی جدید به بلاک چین افزوده می‌شود.

استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟

یکی از نخستین سوال‌هایی که هر شخصی درباره ارزهای دیجیتال ممکن است داشته باشد این است که اگر بخواهد بیت کوین و اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری را استخراج کند، بهتر است تنها و به صورت انفرادی این‌کار را انجام دهد یا به یک استخر ماینینگ وصل شده و با گروهی از ماینرها به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازد.

استخر استخراج یا استخر ماینینگ (Mining Pool)، روش همکاری بین چندین کاربر برای افزایش احتمال پیدا کردن بلاک‌های جدید در شبکه‌های بلاک چین است. شبکه‌های بلاک چین، مانند بیت کوین و اتریوم، از سیستم توافقی مبتنی بر رقابت برای تایید معاملات و افزودن آ‌ن‌ها به زنجیره بلاک‌ها یا همان بلاک چین استفاده کرده و به کاربرانی که در آن مشارکت می‌کنند، پاداشی در قالب ارز دیجیتال پرداخت می‌شود.

اما ماینینگ به تنهایی و به صورت انفرادی بسیار سخت و هزینه‌بر است و نیاز به تجهیزات پیشرفته و برق زیاد دارد؛ به همین دلیل هم بعضی از کاربران تصمیم می‌گیرند تا با هم همکاری کرده و قدرت پردازش خود را با سروری مرکزی به اشتراک بگذارند. این سرور مسئولیت توزیع کار بین کاربران و دریافت پاداش از شبکه بلاک چین را بر عهده دارد و پاداش را به نسبت سهم هر کاربر، بین آن‌ها تقسیم می‌کند؛ به این فرایند استخراج ارز دیجیتال به کمک استخر می‌گویند و کاربردهای زیادی در صنعت فناوری دارد.

مشارکت در استخر استخراج، مزایا و معایب خود را دارد؛ از جمله مزایای آن می‌توان به افزایش شانس پیدا کردن بلاک، پایداری درآمد، کاهش هزینه‌ها و سادگی عضویت اشاره کرد، در مورد معایب استخر استخراج هم می‌توان افزایش قدرت سرور، کاهش حق تصمیم‌گیری، افشاء حریم خصوصی و پرداخت عوارض را بر شمرد. بسته به نوع شبکه بلاک چین، نوع استخر استخراج و نوع قدرت پردازش، می‌توانید تصمیم بگیرید که عضو آن استخر استخراج شوید یا خیر.

بهترین استخر استخراج برای ارزهای دیجیتال کدام است؟

موافقت و مخالفت‌های زیادی راجع به استخر‌های ماینینگ وجود دارد اما نهایتا با افزایش نرخ هش و سختی شبکه بیت کوین و ارزهای دیگر، شاهد کوچ ماینرها به سمت این استخرهای استخراج هستیم. زمانی هر شخصی می‌توانست به تنهایی و به صورت انفرادی به استخراج بیت کوین بپردازد، اما پس از مدتی که سختی شبکه بیت کوین افزایش یافت برای افرادی که دستگاه‌هایی با توان پردازشی قوی نداشتند، ماینینگ دشوار شد و به همین دلیل استخرهای ماینینگ به وجود آمدند.

استخر استخراج درواقع، فضایی مجازی است که ماینرها از هر جای دنیا در آن، کنار هم جمع شده‌اند و توان محاسباتی خود را در آن استخر استخراج به اشتراک گذاشته تا بلاک‌های شبکه بلاک چین را تولید کنند و با این کار پاداش دریافت کنند؛ پاداش تقسیم شده میان ماینرهای استخر ماینینگ به میزان توان محاسباتی آن‌ها که در اختیار استخر قرار داده‌اند، وابسته است.

انتخاب استخر ارز دیجیتال یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که باید برای شروع ماینینگ بگیرید. برای انتخاب استخر استخراج مناسب، باید به چند نکته توجه کنید:

 • قابلیت اطمینان و امنیت: باید استخری انتخاب کنید که سابقه و اعتبار خوبی داشته باشد و از دارایی‌های شما به درستی حفاظت کند؛ به استخرهای نامعتبر یا تقلبی اعتماد نکنید، چرا که ممکن است دارایی‌های شما را به سرقت ببرند یا پاداش‌های شما را نپردازند. برای بررسی قابلیت اطمینان و امنیت هر استخر استخراج، می‌توانید به نظرات و بازخوردهای دیگر کاربران، سابقه و آمار عملکرد، سطح تایید و تضمین و حفاظت و رمزگذاری آن استخر توجه کنید.
 • سودآوری و هزینه: باید استخر استخراجی انتخاب کنید که سودآوری مناسب و هزینه منطقی داشته باشد. سودآوری هر استخر به عوامل مختلفی مانند قدرت پردازش استخر، تعداد و سهم ماینرها، الگوریتم و پاداش شبکه بلاک چین و نوسانات قیمت ارز دیجیتال، بستگی دارد. هزینه استخر‌ها هم به عوامل مختلفی مانند هزینه عضویت، هزینه پرداختی برای محافظت در برابر پول‌شویی، هزینه سرویس و هزینه پاداش وابسته است. علاوه‌بر‌این باید به بودجه‌بندی و اولویت‌های خود نیز توجه داشته باشید و استخری را انتخاب کنید که سودآوری مناسب عرضه کند.
 • پشتیبانی و خدمات: باید استخری را انتخاب کنید که پشتیبانی و خدمات مناسبی ارائه دهد؛ باید بتوانید با استخر در ارتباط باشید و مشکلات و سوالات خود را مطرح کنید، به راحتی عضو شوید و تنظیمات خود را اعمال کنید، به راحتی پاداش‌های خود را دریافت کرده و دارایی‌های خود را مدیریت کنید و در انتها باید بتوانید به راحتی از آمار و گزارشات استخر استخراج استفاده کرده و عملکرد خود را پیگیری کنید.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  استخراج بیت کوین یا اتریوم؟

  از آنجا که بیت کوین و اتریوم دو ارز دیجیتال مطرح بازار هستند، عموما افراد بین استخراج این دو رمزارز شک دارند؛ این تردید عموما با چنین سوال‌هایی مطرح می‌شود: پرسودترین ارز دیجیتال برای استخراج کدام است؟ یا استخراج بیت کوین بهتر است یا استخراج اتریوم؟

  دانلود کتابچه نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال

  در این کتابچه با نحوه دریافت وام با ارزهای دیجیتال آشنا می‌شوید. از نحوه ثبت‌نام تا آشنایی با مزایا و معایب این گونه وام‌ها مطلع می‌شوید.

   برخی به دنبال انتخاب بهترین استخر استخراج برای بیت کوین و برخی دیگر به دنبال مورد مشابه برای اتریوم هستند. در این بخش به این موضوعات می‌پردازیم، اما سایر آلت کوین‌هایی که بر اساس الگوریتم اثبات کار یا PoW کار می‌کنند نیز گزینه‌های دیگری برای استخراج هستند. البته در انتخاب رمزارز برای استخراج در استخر ماینینگ، مسائل اقتصادی را نیز باید در نظر گرفت. عموما در میان ارزهای دیجیتال، اتریوم و بیت کوین هستند که بیشتر از سایر رمزارزها مورد توجه قرار می‌گیرند، ما هم در این مقاله روی این دو رمزارز تمرکز خواهیم کرد. برای مقایسه استخراج بین بیت کوین یا اتریوم، به نکات زیر توجه کنید:

   • عرضه: بیت کوین تعداد محدود و ثابتی برابر با ۲۱ میلیون واحد دارد. این موضوع باعث می‌شود که بیت کوین، ارز دیجیتالی نادر و با‌ارزش باشد، اما اتریوم تعداد محدود و ثابتی نداشته و همچنان در حال تولید است. این باعث می‌شود که اتریوم رمزارزی فراوان، با تورم بالا باشد.
   • کاربرد: اتریوم پلتفرمی برای قراردادهای هوشمند است که امکان ساخت و اجرای برنامه‌های غیر‌متمرکز (DApps) را فراهم می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که اتریوم، رمزارزی کاربردی و با قابلیت‌هایی فراتر از پول باشد. درمقابل بیت کوین، تنها سامانه‌ای برای پول الکترونیک است که امکان انتقال دیجیتالی پول را فراهم کرده و قابلیت‌های محدودی دارد.
   • سرعت: اتریوم زمان تایید تراکنش‌های خود را به شدت کاهش داده است؛ این عدد در حال حاضر، در حدود ۱۵ ثانيه است. پس می‌توان گفت که اتريوم، رمزارزی سريع و كارآمد و بيت كوين در مقابل با زمان تاييد تراكنش‌هایی در حدود ۱۰ دقيقه، ارزدیجیتالی كند و ناكارآمد است.

   موارد بالا، تنها برخی از نکات مهم در مقایسه بیت کوین و اتریوم هستند. شما می‌توانید با تحقیق بیشتر، نکات دیگری را نیز در نظر بگیرید.

   استخرهای استخراج بیت کوین

   هش ریت (Hash Rate) شبکه بیت کوین، مقدار کل قدرت پردازشی است که ماینرها به شبکه اختصاص داده‌اند. هرچه هش ریت بالاتر باشد، نشان دهنده سلامت و امنیت بیشتر شبکه است، علاوه‌بر‌این، هش ریت تعیین‌کننده سختی استخراج بلاک‌های جدید و پاداش ماینرها است. هش ریت بیت کوین برابر است با تقسیم تعداد بلاک‌های استخراج شده در بازه‌ای زمانی به ضریب سختی آن بازه.

   ضریب سختی، عددی است که میزان سختی پیدا کردن بلاکی جدید را نشان می‌دهد؛ این عدد هر ۲۰۱۶ بلاک یا حدود دو هفته یک بار تغییر می‌کند و به گونه‌ای تنظیم می‌شود که زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلاک حدود ۱۰ دقیقه باشد. برای دیدن هش ریت شبکه بیت کوین، می‌توانید وب‌سایت Coinwarz مراجعه کنید. بر اساس اطلاعات این وب‌سایت، هش ریت شبکه بیت کوین در زمان نگارش این مقاله برابر با ۴۳۷٫۹۱ EH/s یا ۴۳۷٫۹۱ اگزا هش‌برثانیه است. این عدد نشان می‌دهد که شبکه بلاک چین بیت کوین در هر ثانیه ۱۰۱۸ در ۴۳۷٫۹۱ عمل محاسبات رمزگشایی انجام می‌دهد.

   هش ریت شبکه بیت کوین توسط چندین استخر استخراج تامین می‌شود که هر کدام سهم و قدرت پردازش خاص خود را داشته و بر اساس آخرین داده‌های موجود، سه استخر استخراج بزرگ‌ترین تاثیر را بر هش ریت شبکه دارند. این سه استخر عبارت‌اند از:

   • Foundry USA: استخر استخراج آمریکایی که با هدف حمایت از صنعت بلاک چین و رشد آن در سال ۲۰۲۰ تاسیس شده و در حال حاضر ۳۲٫۰۷۹ درصد از هش ریت شبکه بیت کوین را تامین می‌کند؛ این استخر در ماه گذشته (جولای ۲۰۲۳) برابر با ۱۹۶ بلاک را در شبکه بیت کوین استخراج کرده است.
   • AntPool: استخر استخراج چینی که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده و تحت مالکیت شرکت Bitmain است. این استخر استخراج در زمان نگارش این مقاله، ۱۸٫۸۲۲ درصد از هش ریت شبکه بیت کوین را تشکیل داده و در جولای ۲۰۲۳ برابر با ۱۱۵ بلاک در این شبکه را استخراج کرده است.
   • F2Pool: یکی از قدیمی‌ترین استخر‌های فعال بیت کوین که در سال ۲۰۱۳ تاسیس شده، ۱۳٫۵۸۴ درصد از هش ریت شبکه بیت کوین را تامین می‌کند و در جولای ۲۰۲۳ هم ۸۳ بلاک استخراج کرده است.

   استخرهای استخراج بیت کوین

   برای مشاهده لحظه‌ای استخر‌های استخراج به وب‌سایت btc.com مراجعه کنید؛ نمودار بالا از این آدرس، نشان می‌دهد که (در زمان نگارش این مقاله) چگونه هش ریت شبکه بیت کوین توسط این سه استخر و سایر استخر‌های کوچک‌تر تامین می‌شود:

   استخرهای ماینینگ اتریوم

   هش ریت شبکه اتریوم، مقدار کل قدرت پردازشی است که ماینرها به شبکه اختصاص داده‌اند. درست مانند بیت کوین، هرچه هش ریت بالاتر باشد، سلامت و امنیت شبکه هم بیشتر است. هش ریت شبکه اتریوم برابر است با تقسیم تعداد بلاک‌های استخراج شده در بازه‌ای زمانی به ضریب سختی آن بازه. ضریب سختی اتریوم هر ۲۰۱۶ بلاک یا حدود دو هفته یک بار تغییر می‌کند و به گونه‌ای تنظیم می‌شود که زمان مورد نیاز برای استخراج هر بلاک حدود ۱۵ ثانيه باشد.

   مکانیسم شبکه اتریوم در سپتامبر ۲۰۲۲ و پس ادغام (مرج – Merge) یا همان هاردفورک شبکه اتریوم، از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام تغییر پیدا کرد؛ در حال حاضر امکان استخراج ETH با دستگاه‌های ماینر وجود ندارد و تنها می‌توان آن را روی بیکن چین (Beacon Chain)، بستر جدید شبکه اتریوم، استیک کرد. در واقع بعد از ادغام، جامعه ارز دیجیتال اتریوم به دو بخش موافق و مخالف قسمت تقسیم شدند و حالا مخالفان هارد فورک روی بلاک چین قدیمی اتریوم، EthereumPoW، رمزارز ETHW یا اتریوم کلاسیک را استخراج می‌کنند.

   استخراج اتریوم کلاسیک

   اتریوم کلاسیک، رمزارزی مبتنی بر قراردادهای هوشمند است که در سال ۲۰۱۶ به عنوان فورکی از اتریوم پدید آمد؛ از الگوریتم اثبات کار (PoW) برای تأیید تراکنش‌ها و تولید بلاک‌های جدید استفاده می‌کند و برای استخراج آن باید دستگاه ماینینگی انتخاب کنید که با الگوریتم Ethash سازگار باشد؛ Ethash الگوریتم استخراجی است که برای شبکه‌های بلاک چین مبتنی بر اتریوم طراحی شده و به حافظه گرافیک (VRAM) زیادی نیاز دارد.

   استخراج اتریوم ETHW

   استخراج اتریوم ETHW، فعالیتی است که با هدف حفظ الگوریتم اثبات کار (PoW) در شبکه اتریوم انجام می‌شود. همانطور که اشاره کردیم، ETHW، نسخه‌ای فورک‌شده از اتریوم است که پس از رویداد مرج (Merge)، توسط ماینری چینی به نام چندلر گوئو توسعه داده شد؛ ETHW، زنجیره‌ای موازی با اتریوم است که از الگوریتم اثبات کار پشتیبانی می‌کند و به ماینرهای ETHW اجازه می‌دهد تا با استفاده از دستگاه‌های ماینینگ خود، بلاک‌های جدید را استخراج کنند و پاداش دریافت کنند. این ارز دیجیتال را می‌توان با ETH مبادله یا آن را در صرافی‌های مختلف خرید و فروش کرد.

   برای استخراج ETHW، اول از همه باید دستگاهی برای ماینینگ انتخاب کنید که با الگوریتم Ethash سازگار باشد؛ Ethash، الگوریتم استخراج است که برای شبکه‌های بلاک چین مبتنی بر اتریوم طراحی شده و  به حافظه گرافیک (VRAM) زیادی نیاز دارد. بنابراین، برای استخراج ETHW باید کارت گرافیک (GPU) قوی انتخاب کنید. علاوه‌براین، باید استخر استخراجی انتخاب کنید که پشتیبانی مناسب و هزینه منطقی داشته باشد.

   الگوریتم SHA-256 و الگوریتم Ethash

   اتریوم کلاسیک و بیت کوین هر دو از الگویتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل هر دوی آن‌ها قابلیت ماینینگ دارند، اما هر کدام از الگوریتم متفاوتی استفاده می‌کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند و اتریوم کلاسیک از Ethash استفاده می‌کنند. پس باید میان این دو یکی را انتخاب کنید؛ بدیهی است که به دلیل تفاوتی که میان این دو الگوریتم وجود دارد، نمی‌توان با دستگاه ماینر بیت کوین، اتریوم را ماین کرد.

   استخراج انفرادی یا مشارکت در استخر ماینینگ؟

   استخراج انفرادی یا مشارکت در یک استخر استخراج یکی از سوال‌های مهمی است که برای بسیاری از علاقه‌مندان به ماینینگ مطرح می‌شود. هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند و بسته به شرایط و اهداف شما، ممکن است یکی از آن‌ها برای شما مناسب‌تر باشد.

   استخراج انفرادی یعنی شما به تنهایی و با تجهیزات خودتان به حل معاماهای ریاضی بپردازید و سعی کنید قبل از دیگر ماینرها بلاک جدید را پیدا کنید. در این صورت، شما تمام پاداش بلاک را به تنهایی دریافت خواهید کرد و نیازی به تقسیم آن با دیگران نخواهید داشت. اما این روش همچنین چالش‌های زیادی را نیز به همراه دارد. برخی از این چالش‌ها عبارتند از:

   • نیاز به تجهیزات قوی و پر هزینه برای رقابت با دیگر ماینرها
   • نیاز به صبر و حوصله زیاد برای پیدا کردن بلاک جدید
   • نبود تضمین برای درآمد ثابت و منظم
   • نگرانی از افزایش سختی شبکه و کاهش پاداش بلاک

   به عبارت دیگر، استخراج انفرادی، روشی خطرپذیر و نامطمئن است که ممکن است سود بالایی را به شما بدهد یا شاید هم هیچ سودی نصیب‌تان نشود! بسیاری از ماینرهای حرفه‌ای و قدرتمند همچنان به این روش علاقه‌مند هستند، چرا که به قدرت تجهیزات خود اعتماد دارند و نمی‌خواهند پاداش‌ خود را با دیگران شریک شوند.

   اما استخر ماینینگ چیست؟ استخر استخراج با استخر ماینینگ، روشی گروهی و همکارانه برای ترکیب قدرت محاسباتی است که در آن پس از پیدا کردن بلاک جدید، پاداش بر اساس سهم هر کدام، بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

   مزایا معایب
   درآمد منظم و پیش‌بینی شده کاهش سود به دلیل تقسیم پاداش با دیگران
   کاهش ریسک و نامطمئنی کارمزد و هزینه‌های عضویت در استخر استخراج
   نیاز به تجهیزات کمتر و ارزان‌تر اعتماد به صداقت و شفافیت استخر استخراج
   دسترسی به خدمات و پشتیبانی فنی کاهش امنیت شبکه به دلیل محدود شدن تعداد ماینرهای مستقل

   به طور کلی، استخر ماینینگ یک روش امن‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر است که برای ماینرهای تازه‌کار و کم‌بودجه مناسب‌تر است. اما اگر شما دوست دارید به صورت خودکفا و بدون وابستگی به دیگران فعالیت کنید و سود بالاتر را تحمل خطر بالاتر را هم قبول دارید، شاید استخراج انفرادی برای شما جذاب‌تر باشد. برخی باورهای غلطی که در این زمینه وجود دارد، را با هم مرور می‌کنیم:

   • آیا من با لپ تاپ و کامپیوتر شخصی می‌توانم بیت کوین استخراج کنم؟ قطعا نه! امروزه به هیچ وجه امکان استخراج بیت کوین با استفاده از CPU و GPU وجود ندارد. حتی شرط ورود به استخرهای ماینینگ نیز استفاده از دستگاه‌های مخصوص استخراج بیت کوین است.
   • آیا با استفاده از وب‌سایت‌ها می‌توانم بیت کوین استخراج کنم؟ خیر! این روش‌ها تنها باعث اتلاف وقت و انرژی شما خواهد شد و هیچ درآمدی برای شما نخواهد داشت.
   • آیا با خریداری چند دستگاه ASIC می‌توانم ماینینگ بیت کوین را به تنهایی انجام دهم؟ حتی اگر چندصد دستگاه ASIC خریداری کنید، بازهم قطره‌ای در میان اقیانوس استخراج بیت کوین هستید. شانس موفقیت شما بسیار ناچیز است. زیرا شما باید هزینه بسیار زیادی برای راه‌اندازی دستگاه‌ها بپردازید. فرآیند استخراج بلاک‌ها، فرآیندی کاملا اتفاقی و رندوم است. همچنین مشخص نیست چه زمانی موفق به Mine اولین بلاک خود خواهید شد.

   در ادامه به بیان مزایا و معایب شرکت در استخرهای ماینینگ ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

   مزایا و معایب استفاده از استخر استخراج

   اگر قصد دارید به یک استخر استخراج بپیوندید، می‌توانید به آن به چشم یک لاتاری نگاه کنید، احتمال برنده شدن و نشدن کاملا مساوی است. اگر قصد دارید تنهایی شروع به استخراج کنید، پس نیازی نیست که پاداش خود را با کسی به اشتراک بگذارید، اما باید این را هم در نظر بگیرید که شانس پاداش گرفتن شما کاهش پیدا می‌کند، چرا که مشخص نیست توان محاسباتی شما به میزانی باشد که بتوانید مسائل ریاضیاتی را حل کنید یا خیر و یا اصلا شانس آن را داشته باشید که بلاکی تولید کنید.

   استخرهای ماینینگ به دلیل توانایی در حل بلاک‌های بیشتر، شانس گرفتن پاداش را افزایش می‌دهند، اما در این حالت پاداش به دست آمده بین تمام اعضا تقسیم می‌شود و شما از تولید یک بلاک، تمام پاداش ماین آن بلاک را دریافت نمی‌کنید. بلکه همانطور که بیان شد به میزان اشتراک‌گذاری منابع خود پاداش، دریافت می‌کنید.

   مزایای استفاده از استخر استخراج

   می توان بیان کرد از مزایای استخر ماینینگ شانس بالا برای حل کردن بلاک‌های بیشتر است. همین امر باعث می‌شود که شما درآمد بیشتری نسبت به ماینینگ انفرادی داشته باشید.

   مزایا و معایب استفاده از استخر استخراج

   یکی از مزایای استخر ماینینگ برای خیلی از ماینرها آن است که پیوستن به استخر استخراج یک جریان ثابت از درآمد را ایجاد می‌کند. شما می‌توانید انتخاب کنید که درآمد شما به چه نحوی برای شما واریز شود. در بازه زمانی کوتاه مدت و یا پس از زمان مشخصی Reward استخراج را دریافت کنید. این امر باعث می‌شود ماینرها درآمد ثابتی داشته باشند. آخرین موردی که باعث منفعت ماینر می‌شود هزینه‌های ماینینگ است. ماینرهایی که به استخرهای ماینینگ ملحق می‌شوند هزینه کمتری نسبت به ماینرهای انفرادی می‌پردازند.

   معایب استفاده از استخر استخراج

   یکی از معایبی که استخرهای ماینینگ دارند آن است که استخرها ممکن است با مشکلی مواجه شوند و اقدامات آنها با وقفه همراه باشد و یا برای چندین ساعت یا چندین روز فعالیتی نداشته باشند. این امر باعث می‌شود ماینر فرصت کمتری برای استخراج بلاک داشته باشد و متضرر شود. مسائلی نظیر کارمزد استخرها و یا روش های پرداخت پاداش برای بسیاری از ماینرها خوشایند نیست زیرا این استخرها خود گزینه هایی برای پرداخت ارائه می‌دهند و این امر می‌تواند یکی از معایب استخر استخراج محسوب شود.

   باید توجه داشت که توان محاسباتی یک استخر استخراج نباید بیش از ۵۱٪ از توان محاسباتی کل شبکه باشد. اگر یک استخر به کنترل بیش از ۵۱٪ از محاسبات شبکه برسد، به لحاظ نظری، موجب تخریب کل شبکه و حمله ۵۱ درصدی به آن شبکه می‌شود. در اوایل سال ۲۰۱۴، بسیاری از نگرانی‌ها مبنی بر این بود که استخر بیت کوین GHash.io در حال نزدیک شدن به این آستانه است و به همین دلیل بسیاری از ماینرها از این استخر جدا شدند تا موجب حمله ۵۱ درصدی به شبکه بیت کوین نشوند.

   در مورد بیت کوین، سطح سختی شبکه فعلی تا حدی بالا است که برای ماینر‌های انفرادی تقریبا غیرممکن است که از استخراج کردن سودی به دست بیاورند مگر اینکه یک سوله پر از دستگاه‌های اسیک (ASIC) داشته باشند. اگر تازه‌کار هستید، پیوستن به استخر استخراج راهی عالی برای به دست آوردن پاداش کم، در مدت زمان کوتاه است. در واقع، استخرها راهی برای تشویق ماینرهای کوچک ایجاد می‌کنند تا آن‌ها را همیشه درگیر نگه دارند.

   چه ارزی را استخراج کنیم؟

   قطعا بیت کوین تنها ارز دیجیتال موجود نیست. شما به راحتی می‌توانید لیستی از استخرهای منحصر به یک کوین را پیدا کنید و از بین آنها یکی را انتخاب کنید. یکی از روش‌های استخراج بیت کوین، استخراج ترکیبی است. بلاک‌هایی که برای بیت کوین حل می‌شوند می‌توانند برای ارزهای دیگر که از همان الگوریتم PoW استفاده می‌کنند کارایی داشته باشند.

   ماینرهای تازه‌کاری که سخت‌افزار قدرتمند ندارند، بهتر است بیشتر عملیات ماینینگ را برای آلت کوین‌ها انجام دهند، چرا که محاسبات بیت کوین برای پردازنده‌های موجود در رایانه‌های معمولی بسیار سنگین بوده و امروزه با وجود ا‌ی‌سیک‌های قدرتمند، CPUها و GPUها، دیگر حرفی برای گفتن ندارند. اگر مطمئن نیستید که چه رمزارزی استخراج کنید، استخری به نام مالتی پول (Multipool) وجود دارد که به طور خودکار سخت‌افزار را به سودآور‌ترین ارز دیجیتال متصل کرده و هر ۳۰ دقیقه به‌روزرسانی می‌شود، اما در کل برای انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای استخراج، باید عوامل مختلف زیر را در نظر گرفت:

   • الگوریتم هش و سختی شبکه: این عوامل تعیین می‌کنند که چه نوع سخت‌افزاری برای استخراج لازم است و چقدر قدرت محاسباتی باید صرف کنید. بعضی از الگوریتم‌ها مناسب کارت گرافیک هستند و بعضی دیگر مناسب پردازنده یا ای‌سیک! همچنین سختی شبکه نشان می‌دهد که چقدر رقابت در استخراج وجود دارد و احتمال پیدا کردن بلاک جدید، چقدر است.
   • قیمت و نوسان رمزارز: این عامل تعیین می‌کند که استخراج ارز دیجیتال چقدر سودآور است. قیمت بالاتر و نوسان کمتر به معنای درآمد ثابت‌تر و پایدار‌تر است. البته باید توجه داشت که قیمت و نوسان ارزهای دیجیتال ممکن است به طور ناگهانی تغییر کنند و روند آینده آن‌ها قابل پیش‌بینی نباشد.
   • پاداش و هزینه استخر: این عامل تعیین می‌کند که چقدر از درآمد خود را با دیگر ماینرهای استخر استخراج تقسیم می‌کنید. پاداش بلاک نشان می‌دهد که چقدر از ارز دیجیتال را به عنوان پاداش در صورت پیدا کردن بلاک جدید دریافت می‌کنید. هزینه استخر نشان می‌دهد که چقدر از درآمد خود را به عنوان کارمزد به استخر پرداخت می‌کنید. به طور کلی، پاداش بالاتر و هزینه پایین‌تر به معنای سود بالاتر است.
   نام نماد زمان مورد نیاز بین هر دو بلاک جاری پاداش الگوریتم
   بیت کوین BTC ۱۰ دقیقه ۶٫۲۵ BTC SHA-256
   اتریوم ETH ۱۳ ثانیه ۲ ETH EtHash
   لایت کوین LTC ۲٫۵ دقیقه ۱۲٫۵ LTC Scrypt
   مونرو XMR ۲ دقیقه ۱٫۶۵ XMR CryptoNight-R
   زی کش ZEC ۲٫۵ دقیقه ۲٫۵ ZEC Equihash-200-9

   جدول بالا، فقط برای اطلاع‌رسانی است و نباید تضمینی برای سودآوری استخراج این ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شود.

   پاداش استخرهای ماینینگ

   زمانی که می‌خواهید تصمیم بگیرید کدام استخر ماینینگ را برای پیوستن انتخاب کنید، باید مبلغ پاداش و نحوه پرداخت آن استخر استخراج را در نظر بگیرید؛ علاوه‌بر‌این، بهتر است به میزان کارمزدی که هر استخر از شما دریافت می‌کند هم توجه داشته باشید. پاداش استخرهای ماینینگ، می‌تواند تاثیر بزرگی بر سودآوری فعالیت ماینینگ شما داشته باشد. نحوه تقسیم پاداش در هر استخر ماینینگ متفاوت است:

   • PPS (Pay Per Share): در این روش، شما به ازای هر سهم (Share) که به استخر ارائه می‌دهید، پاداشی ثابت دریافت می‌کنید. سهم، واحدی برای فعالیتی است که شما به عنوان ماینر در استخر انجام می‌دهید. این روش برای کسانی مناسب است که دوست دارند درآمد ثابت و قابل پیش‌بینی داشته باشند.
   • PPLNS (Pay Per Last N Shares): در این روش، شما به ازای تعداد آخرین سهام‌های خود که در بازه زمانی خاصی قبل از پیدا شدن بلاک جدید توسط استخر، پاداش متناسب دریافت می‌کنید. این روش مناسب افرادی است که دوست دارند درآمد متغیر و بستگی به شانس داشته باشند.
   • PPS+ (Pay Per Share Plus): در این روش، شما هم به ازای هر سهم خود، پاداشی ثابت دریافت می‌کنید و هم به ازای هر بلاک جدید که توسط استخر استخراج پیدا شود، پاداشی اضافی دریافت خواهید کرد. این روش مناسب برای کسانی است که دوست دارند درآمد ثابت و قابل پیش‌بینی داشته باشند و همچنین از پاداش بلاک نیز سود ببرند.

   خود استخر‌ها نیز معمولا بین ۱ تا ۱۰ درصد از سهم شما را برمی‌دارند؛ البته بعضی از استخرها هم هیچ درصدی برای خود نمی‌گیرند. تمام این موارد میزان سود شما از استخراج را کاهش می دهد. همچنین به هنگام ملحق شدن به یک استخر استخراج باید تمامی این عوامل را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید بدانید استخراج ارزهای دیجیتال با کدام دستگاه سودآوری بیشتری دارد، می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ استفاده کنید.

   گفتار پایانی

   استخر استخراج، فضایی مجازی است که در آن، جامعه‌ای از ماینرها هر کدام قدرت پردازشی دستگاه‌های خود را با یکدیگر ادغام می‌کنند تا شانس خود را برای سودآوری در ماینینگ افزایش دهند. در فرایند ماینینگ، ماینرها تراکنش‌ها را در بسته‌هایی به نام بلاک قرار می‌دهند. برای اتصال یک بلاک به بلاک چین، ماینرها باید با حدس زدن اعداد و حل معادلات ریاضی، جواب معادله یا همان هش بلاک را بدست آورند. این کار مستلزم داشتن قدرت پردازش سخت‌افزاری و مصرف برق است. هدف ماینینگ این است که شبکه را امن نگه دارد و از حملات به آن جلوگیری کند. در نهایت برای اینکه انگیزه کار برای ماینینگ وجود داشته باشد، هر ماینری که زودتر از بقیه به جواب معادله برسد، پاداش می‌گیرد که به آن پاداش بلاک هم می‌گویند.

   توجه: مقالات منتشر شده در آکادمی بیت پین فقط اهداف آموزشی دارند و نباید آن‌ها را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش و یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

   ماینینگ به صورت انفرادی بسیار سخت و نامطمئن است و برای یافتن هر بلاک، ماینرها باید با میلیون‌ها ماینر دیگر رقابت کنند و احتمال موفقیت آن‌ها بسیار کم است. اما با شرکت در یک استخر استخراج، قدرت پردازش خود را با دیگران تجمیع کرده و با این کار احتمال یافتن بلاک را بالاتر می‌برند. همچنین، با شرکت در استخر استخراج، درآمد منظم و پایداری را برای خود دست‌وپا کرده و ریسک خود را کاهش می‌دهند؛ البته، شرکت در یک استخر هم هزینه‌های خود را دارد که باید به آن توجه کرد.

   شبنم توایی

   شبنم توایی

   علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

   مطالب نویسنده
   اشتراک گذاری:

   مطالب مشابه

   میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین چقدر است؟ (نحوه محاسبه)

   در این مقاله با میزان مصرف برق دستگاه استخراج بیت کوین، راه‌ ...

   اثر دومینو در کریپتو؛ تاثیر زنجیره‌وار ارزهای دیجیتال بر روی یکدیگر

   بازار کریپتو اغلب مانند یک اتاق پژواک عمل می‌کند، صدای موفقی ...

   سود مرکب چیست؟ آشنایی با فرمول و نحوه محاسبه سود مرکب

   سود مرکب، از پرتکرارترین مفاهیم در بازارهای مالی برای سرمایه ...

   دیدگاه‌ها 4 دیدگاه
   در پاسخ به دیدگاه کاربر
   1. Navid
    Navid | 17 مهر 1402

    بچه ها من توی سایت mining one طرح ۳۶۰ دلاری یکساله با درآمد روزانه ۳۶ دلار خریدم ، هنوز یک هفته نشده صورتحساب برق ۸۶۰ دلاری فرستنده و ماینینگ تا پرداخت صورتحساب خاموش میشه، گول اینها را نخورید

   2. بنده خدا
    بنده خدا | 23 بهمن 1400

    سلام باcpuیا کارت گرافیک میتونیم دوج کوین ورمز ارز استخراج کنیم؟ ایا به صرفه هست وشما توصیه میکنید؟

    • کارن آهنگری
     کارن آهنگری | 23 بهمن 1400

     سلام
     در این مورد اطلاعی نداریم متاسفانه.

   3. عمران
    عمران | 23 دی 1400

    سلام ایا با گوشی می شوداز استخر استخراج رمز ارز انجام داد .اگر میشود لطفا راهنمایی کنید.