ساتوشی چیست؟ هر یک ساتوشی، چه مقدار از بیت کوین است؟

آیا بیت‌کوین به واحد کوچکتری تقسیم می‌شود؟

بسیاری از ارزهای رایج دنیا، از اجزای کوچک‌تری تشکیل شده‌اند. دلیلش هم ایجاد شرایط راحت‌تر و ساده‌تر برای مبادلات جزئی است. مثلا هر دلار برابر ۱۰۰ سنت است!

بسیاری از ارزهای رایج دنیا، از اجزای کوچک‌تری تشکیل شده‌اند. دلیلش هم ایجاد شرایط راحت‌تر و ساده‌تر برای مبادلات جزئی است. برای مثال هر دلار برابر ۱۰۰ سنت است!

اما ساتوشی چیست؟

به کوچک‌ترین واحد تعریف شده در شبکه‌ی بیت کوین ساتوشی می‌گویند. در حقیقت بیت کوین قابلیت تبدیل به ۱۰۰ میلیون جزء را دارد که هر واحد آن یک ساتوشی نامیده شده است. ارزش هر ساتوشی در حقیقت برابر است با ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین! جالب است بدانید در حال حاضر (در زمان نگارش این مقاله)، یک ساتوشی دارای ارزشی کمی بیش از ریال ایران است.

ارزش هر ساتوشی در حقیقت برابر است با ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین!
جدول راهنمای تبدیل ساتوشی به بیت کوین و برعکس
جدول راهنمای تبدیل ساتوشی به بیت کوین و برعکس

همان‌طور که در پاسخ به سوال ساتوشی چیست؟ گفته شد که ساتوشی (SAT) در حقیقت کوچک‌ترین واحد ثبت شده در شبکه بیت کوین است. این اسم برگرفته شده از سازنده بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو است.

البته ساتوشی در سایر فورک‌های این شبکه یعنی بیت‌کوین اس‌وی (BSV) یا بیت کوین کش (BCH)، نیز معتبر است؛ و در کاردبردهای روزمره جایگاه بهتری پیدا می‌کند. به عنوان مثال، نرم افزار ماینینگ بیت کوین، HoneyMiner، جوایز ماین شما را به ساتوشی پرداخت می‌کند.

ساتوشی از کجا به وجود آمد؟

وقتی از ساتوشی صحبت می‌کنیم، منظور ما به‌طور قطع خالق شبکه بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو نیست. برای بررسی ساتوشی (ساتوشی چیست؟) به عنوان کوچک‌ترین واحد بیت کوین و اینکه از چه زمانی رایج شد، باید نگاهی به اولین روزهای شبکه بیت‌کوین و فوروم بیت کوین تاک داشته باشیم.

همه چیز از ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰ شروع شد. روزی که ریباک (Ribuck) کاربر بیت کوین تاک، پیشنهاد داد که ۰٫۰۱ بیت کوین (بیت سنت)، نامیده شود. در آن زمان این کوچک‌ترین واحدی بود که می‌توانست بر روی دستگاه خودش نشان داده شود. با اینکه ریباک این پروپوزال را ارائه داد، ولی کسی در انجمن بیت کوین تاک، آن را قبول یا رد نکرد.

بعدها مجدداً Ribuck این سوال را مطرح کرد:

آیا برنامه‌ای برای در نظر گرفتن اجزای بیت کوین خواهیم داشت؟ آیا ما به دنبال سیستمی مانند سیستم متریک نیستیم؟ (میلی بیت کوین، میکرو بیت کوین، نانو بیت کوین و…)؟

این سوال واقعا سوال خوبی بود! ولی هیچ کس به آن جوابی نداد؛ در نهایت هیچ کاری هم در راستای پروپوزال ریباک انجام نشد. اما سه ماه بعد در ۱۰ فوریه ۲۰۱۱، ریباک سوالش را در قالب جدیدی مطرح کرد:

تقسیم بندی بیشتری لازم است – نقطه اعشار را حرکت دهید.

بعد از اعلام موافقت کاربرهای دیگر، توافق کلی صورت گرفت و ۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین به عنوان کوچکترین واحد بیت کوین شناخته شد، که می‌تواند بر روی بلاک چین بیت کوین ذخیره شود.

بسیاری اعتقاد دارند ساتوشی می‌تواند جای خود را در میان محاورات عادی بیشتر باز کند. زیرا هرچه ارزش بیت کوین بالاتر برود، معادل‌سازی دارایی‌ها، با صفرهای بیشتری در اعشار مواجه می‌شود. این موضوع پیچیدگی محاسبات را افزایش می‌دهد.

به عنوان مثال یک سیب در حال حاضر ممکن است ۰٫۰۰۰۰۱ بیت کوین ارزش داشته باشد که بیان و نوشتن آن همواره با نگرانی همراه است. اما به سادگی می توان ارزش یک سیب را ۱۰۰۰ ساتوشی بیان کرد.

واحدهای رسمی بیت‌کوین

از زمان پیدایش بیت‌کوین، فقط دو واحد رسمی برای بیت‌کوین وجود داشت: بیت‌کوین و ساتوشی.

در سال 2015 شامل ISO 4217 قرار گرفت که استانداردسازی ارزها را انجام می‌دهد.

بعد از آن، قرارشد نام‌های زیر برای واحدهای بیت‌کوین استفاده شود.

واحد ارزش براساس ساتوشی  ارزش براساس بیت‌کوین علامت اختصاری
  بیت‌کوین 100,000,000 ساتوشی 1 بیت‌کوین BTC
میلی بیت‌کوین (Millibitcoin) 100,000 ساتوشی 0.001 بیت‌کوین mBTC
میکرو بیت‌کوین (Microbitcoin) 100 ساتوشی 0.000001 بیت‌کوین μBTC
ساتوشی (Satoshi) 1 ساتوشی 0.00000001 بیت‌کوین Satoshi

بنابراین طبق جدول فوق، خواهیم داشت:

1 بیت‌کوین = 1000 mBTC (میلی‌بیت‌کوین)
1 بیت‌کوین = 10,000,000 uBTC (میکرو بیت‌کوین)
1 بیت‌کوین = 100,000,000 ساتوشی (100 میلیون ساتوشی)
1 میلی‌ بیت‌کوین = 100,000 ساتوشی (100 هزار ساتوشی)
1 میکرو بیت‌کوین = 100 ساتوشی

نماد ساتوشی

این ایده‌ی پشت جنبش توده‌ای بوده که تابستان گذشته به وجود آمده و از ایجاد نمادی برای ساتوشی‌ حمایت کرده است. محور این کمپین بر این باور بوده که اگر پس از علامت «@» سمبل کوچکترین واحد بیت کوین قرار بگیرد، نحوه تعامل و استفاده مردم از بیت کوین را به طور کلی تغییر می‌دهد.

صدها نفر به بحث در مورد طراحی علامت پیوستند، دقیقاً مانند زمانی که اولین بار برای طراحی آرم بیت کوین در سال 2010 در انجمن BitcoinTalk بحث شد. در حالی که طرح‌ها متنوع بودند، تقریباً همه موافق بودند که درست مانند علامت «@» که ارتباط اینترنتی را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند ، علامت ساتوشی نیز نحوه انتقال بیت کوین را تغییر می‌دهد.

نماد و سمبل ‌های ارائه شده برای واحد ساتوشی. مشکل این نمادها این است که ژاپنی هستند و جامعه ارزهای دیجیتال با نمادهای ژاپنی آشنایی چندانی ندارند.
نماد و سمبل ‌های ارائه شده برای واحد ساتوشی. مشکل این نمادها این است که ژاپنی هستند و جامعه ارزهای دیجیتال با نمادهای ژاپنی آشنایی چندانی ندارند.
با اینکه هنوز روی نماد ساتوشی اتفاق نظر وجود ندارد، اما این جنبش در اخبار بسیار سر و صدا کرده و باعث شده توجه زیادی به کوچک‌ترین واحد بیت کوین جلب شود.

چطور ساتوشی را به بیت کوین تبدیل کنیم؟

شاید محاسبه بالا برای شما کمی پیچیده و سخت به‌نظر برسد، ولی در واقع تبدیل ساتوشی به بیت کوین و بیت کوین به ساتوشی بسیار ساده است. کافی‎است بدانید که هر بیت کوین دارای 100 میلیون ساتوشی است و هر ساتوشی، 0.00000001 بیت کوین و کوچک‌ترین واحد محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان است.

اما به‌خاطر اینکه در خرید و فروش بیت کوین، مبالغ اشتباهی را وارد نکنید و دقت بیشتری در محاسبه‌ و تبدیل این واحدها به یک‌دیگر داشته باشید، می‌توانید از ابزار محاسبه‌گرهای آنلاین ساتوشی به بیت کوین و برعکس استفاده کنید.

این ابزار کاربردی و در عین حال ساده، می‌تواند به شما در محاسبه بیت کوین و تبدیل ان به واحدهای کوچکتر کمک کند.

چطور قیمت هر ساتوشی را به دلار محاسبه کنیم؟

سایت بیت کوین ساتوشی که در بالا لینک ورود به آن قابل دسترسی است، ابزار کاملی برای تبدیل ساتوشی به دلار است. برای دسترسی به ابزار تبدیل بیت کوین به ساتوشی روی لینک زیر کلیک کنید:

ابزار محاسبه و تبدیل بیت کوین به ساتوشی و برعکس

گفتار پایانی!

آنچه سبب ایجاد و شکل‌گیری ساتوشی شد، ارزشمندی هر واحد بیت کوین بود. درواقع کاربران و سرمایه‌گذاران این رمزارز، با ارزش روزافزون آن تصمیم به خلق واحد کوچک‌تری به نام ساتوشی گرفتند تا محاسبات و نقل و انتقالات این رمزارز آسان‌تر انجام شود. در این نوشتار به تعریف و بررسی ساتوشی پرداختیم. ساتوشی کوچکترین واحد ارز رمزنگاری‌شده بیت کوین است. این نام از Satoshi Nakamoto، خالق پروتکل بلاکچین و ارز رمزنگاری‌شده بیت کوین گرفته شده است. نسبت ساتوشی به بیت کوین 100 میلیون ساتوشی به یک بیت کوین است؛ و براساس قیمت لحظه‌ای بیت‌کوین، قیمت آن مشخص می‌شود.

سوالات متداول!

  • ساتوشی چیست؟

«ساتوشی» (Satoshi | SAT) کوچکترین واحد بیت‌کوین است که در بلاکچین آن قابل ذخیره‌سازی است. هر ساتوشی معادل یک صد میلیونم بیت‌کوین است. به عبارت دیگر هر SAT برابر 0/00000001 بیت‌کوین است که معادل با 1 ضرب در 10 به توان منفی 8 بیت‌کوین می‌باشد. با توجه به افزایش قیمت بیت‌کوین، استفاده از واحدها‌ی کوچکتر بیت‌کوین اهمیت زیادی دارد. بدون تعریف SAT، عملا کاربرد بیت‌کوین در مبادلات خرد از بین می‌رود.

  • چگونه قیمت هر ساتوشی را به دلار محاسبه کنیم؟

سایت btcsatoshi.com، معادل ساتوشی هر 1 دلار را نیز نمایش می‌دهد که می‌تواند مفید باشد.

4.7/5 - (53 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

6 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تارا

سلام کامل بودولی من هرچی بیشتر میخوام یادبگیرم و اطلاعات به دست بیاورم گیج تر و… میشوم

کارشناس محتوا

سلام تارای عزیز
اصلا نگران نباشید.
با این آموزش‌ها کامل با دنیای کریپتو آشنا خواهید شد.
https://maktabkhooneh.org/course/%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-mk1384/

امید

هیچ صرافی ای این اطلاعاتو قرار نمیده.ممنون

کارشناس محتوا

امید جان
ازینکه که کنارمون هستید خوشحالیم
خداروشکر از محتوای آموزشی راضی بودید.

موفق باشید.

سجادنادری

عالی

کارشناس محتوا

مرسی از حمایت شما دوستِ عزیز بیت پین
شاد و پرسود باشید.

6
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x