5 شبکه برتر لایه دوم اتریوم؛ راهکارهای مقیاس‌پذیر با عملکرد بالا

توسط عارفه رهبری
|
30 خرداد 1402
|
زمان مطالعه:  4 دقیقه
معرفی بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم

شبکه یا راهکارهای لایه ۲، پیشرفت‌های قابل‌توجهی را در مقیاس‌پذیری بلاک چین، به‌ویژه در شبکه اتریوم، به وجود آورده‌اند. این راه‌حل‌ها با فعال کردن امکان پردازش خارج از زنجیره (off-chain) و در عین حال حفظ امنیت بلاک چین پایه، تراکنش‌ها را تسریع بخشیده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. نکته قابل توجه اینجاست که همه این شبکه‌ها عملکرد یکسانی ندارند. برخی از آن‌ها عملکرد بهتری داشته و به عنوان بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم شناخته می‌شوند.

در این مقاله، قصد داریم ۵ شبکه برتر لایه ۲ را به شما معرفی کنیم. توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم در سال ۲۰۲۳

همان‌طور که می‌دانید، شبکه‌های لایه ۲ مختلفی وجود دارند که در شبکه اصلی راه‌اندازی شده‌اند. ما این شبکه‌ها را از لحاظ امنیت شبکه و توزیع اعتبارسنجی، دامنه اپلیکیشن‌های پشتیبانی شده، کاربرپسندی، مقیاس‌پذیری، هزینه‌ها و موارد دیگر بررسی کردیم. در نهایت به فهرستی از ۵ شبکه برتر لایه ۲ رسیدیم که در جامعه بلاک چین بیشتر موردتوجه هستند. در زیر این ۵ شبکه را معرفی می‌کنیم:

5 شبکه برتر لایه 2 اتریوم

Newslatter Vector

دریافت مطالب اختصاصی در خبرنامه بیت پین

  Newslatter avatar شما هم به جمع ۲۴۰۰۰ نفری خبرنامه ما بپیوندید.

  آربیتروم

  آربیتروم (Arbitrum) که به عنوان معروفترین راهکار لایه ۲ اتریوم شناخته می‌شود، در مقیاس‌پذیری و کارایی از دیگر شبکه‌ها پیشی گرفته و قابلیت‌های شبکه اتریوم را افزایش داده است. همچنین سرعت عملیات تراکنش در زنجیره اصلی اتریوم را تسریع بخشیده و از لحاظ هزینه آن‌ها را مقرون‌به‌صرفه کرده است.

  آربیتروم امنیت بالایی داشته و از قرارداد هوشمند و اکوسیستم دیفای پشتیبانی می‌کند. این شبکه با بیش از ۲٫۳ میلیارد دلار قفل‌شده در آن، قابل‌اعتمادترین و پرکاربردترین پلتفرم لایه ۲ است. در واقع، ارزش کل قفل شده (TVL) بسیار زیاد آن مصداق بارزی برای میزان اعتماد و استفاده گسترده آن توسط کاربران است.

  علاوه‌براین، اپلیکیشن‌های پیشرو مانند GMX، Radiant، Camelot DEX و Gains Network در حال استفاده از آربیتروم هستند که نشان‌دهنده اهمیت قانونی و روبه‌رشد آن در جامعه اتریوم است.

  Optimism

  Optimism شبکه لایه 2 اتریوم است که از مجموعه‌های optimistic برای تقویت مقیاس‌پذیری و کارایی شبکه استفاده می‌کند. همچنین، با ادغام چندین تراکنش برای پردازش در زنجیره اصلی اتریوم، سعی در انجام سریع و مقرون‌به‌صرفه تراکنش‌ها را دارد.

  Optimism که دارای امنیت بالا، قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند گسترده و اکوسیستم دیفای است، جزو بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم شناخته می‌شود. این شبکه با ۱ میلیارد دلار قفل شده در آن، اکوسیستم فعال دیفای را به نمایش می‌گذارد. انتظار می‌رود به‌روزرسانی‌ای که قرار است در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۳ با نام Optimism Bedrock منتشر شود، میزان عملکرد آن را افزایش داده و موقعیتش را به عنوان دومین پلتفرم مقیاس‌پذیر لایه ۲، پس از آربیتروم، تثبیت کند.

  پالیگان (MATIC)

  پالیگان (Polygon) راهکاری اپن‌سورس برای لایه 2 اتریوم است که با هدف رسیدگی به مقیاس‌پذیری و چالش‌های موجود در زمینه هزینه‌های شبکه اتریوم عمل می‌کند. این پلتفرم از زنجیره‌های جانبی اثبات سهام (Pos) سازگار با اتریوم استفاده می‌کند که می‌تواند تراکنش‌ها را موازی با زنجیره اصلی اتریوم پردازش کند. این موضوع منجر به انجام تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر می‌شود.

  فناوری پالیگان و تمرکزش بر روی مقیاس‌پذیری و امنیت، آن را به یک مهره امیدوارکننده در فضای لایه ۲ اتریوم با بیش از ۳۷ هزار اپلیکیشن تبدیل کرده است. این پلتفرم باتکیه‌بر مزایای ویژه خود، برندهای برتر نظیر نایک، استرایپ، آدیداس و استارباکس را به سمت خود جذب کرده است. پالیگان در حال حاضر پنجمین زنجیره بزرگ TVL با بیش از ۱٫۲ میلیارد دلار دارایی قفل شده بر روی خود است.

  METIS

  METIS شبکه نسبتاً جدید لایه 2 و شاخه‌ای از کدهای Optimism است که بر ایجاد اکوسیستمی از اپلیکیشن‌های دیفای تمرکز دارد. اگرچه این شبکه در اواخر سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد، اما بیش از ۱۴۸ میلیون دلار در TVL خود جمع‌آوری کرده است. این موضوع، آن را به یکی از سریع‌ترین رول‌آپ‌ها و بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم تبدیل می‌کند.

  ویژگی‌های اصلی METIS، توانایی بالای آن در ارائه تراکنش‌های پرسرعت و کارمزدهای کم است که به زنجیره اصلی اتریوم متصل می‌شوند. این ویژگی‌ها باعث شده‌اند تا METIS به‌عنوان پلتفرم ایدئال برای برنامه‌های دیفای مانند وام‌دهی، صرافی‌های غیرمتمرکز و دارایی‌های مصنوعی (synthetic assets) شناخته شود.

  این شبکه همچنین دارای برنامه استیکینگی است که شامل ارائه جوایزی مثل حداکثر 11% APY می‌شود. این جوایز فقط برای کاربرانی است که توکن METIS را در اختیار داشته باشند.

  Immutable X

  Immutable X یک پلتفرم مبادله غیرمتمرکز برای خرید، فروش و معامله توکن‌های غیر مثل (NFT) است که در شبکه اتریوم ساخته شده است. این شبکه جزو بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم بوده و مبتنی بر zk-rollup لایه 2 است. وظیفه آن، انتقال پردازش تراکنش‌ها از زنجیره اصلی اتریوم به لایه‌ای جداگانه است تا به کاهش فشار روی شبکه اتریوم و بهبود مقیاس‌پذیری کمک کند.

  شبکه Immutable X با ارائه معامله سریع و ایمن NFTها، موجب افزایش تقاضا برای NFT در بازی‌ها و سایر برنامه‌ها شده است. علاوه بر این، استفاده از فناوری بلاک چین در Immutable X تضمین می‌کند که مالکیت NFTها کاملاً شفاف بوده و نمی‌توان آن را دست‌کاری کرد؛ در نتیجه یک محیط بازی منصفانه و قابل‌اعتمادی را فراهم می‌کند.

  گفتار پایانی

  بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم مانند آربیتروم، Optimism، پالیگان، METIS و Immutable X انقلابی در مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم ایجاد کرده و هر کدام مزایای منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهند. این راهکارها با ارائه امنیت بسیار بالا، پشتیبانی از دیفای، مقیاس‌پذیری چندگانه و ویژگی‌های دیگر باعث افزایش سرعت تراکنش و کاهش هزینه‌ها می‌شوند. انتظار می‌رود که در سال‌های پیش رو تعداد این شبکه‌های برتر افزایش پیدا کند.

  به نظر شما کدام یک از شبکه‌های دیگر عملکرد مناسبی دارند؟ در کامنت‌ها، از تجربیات خود برای ما بگویید.

  سوالات متداول

  • بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم کدام‌اند؟
   آربیتروم، پالیگان، اپتیمیسم، متیس و Immutable X بهترین شبکه های لایه 2 اتریوم به شمار می‌روند.
  • کدام یک از شبکه‌های لایه 2 ذکر شده، بهتر است؟
   پاسخ به این سوال کار دشواری است، زیرا هر شبکه دارای ویژگی‌ها و مزایای منحصر‌به‌فرد خود است که به نیازها و ترجیحات مختلفی پاسخ می‌دهد.
  3.5/5 - (8 امتیاز)
  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر