شبکه اپتیمیسم چیست؟ آشنایی با راهکار لایه دوم آپتیمیزم Optimism و کوین OP

تاریخ انتشار: 28 بهمن 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 11 شهریور 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
شبکه Optimism چیست؟ آشنایی با راهکار لایه دوم آپتیمیزم و کوین OP

اتریوم که عنوان بزرگ‌ترین بلاک چین قراردادهای هوشمند را به خود اختصاص داده، با مشکل مقیاس‌پذیری روبه‌رو شده است. با پیوستن کاربران بیشتر به اتریوم، این شبکه گران‌تر و کندتر می‌شود. در جهت حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم، راهکارهایی به عنوان جایگزین‌هایی برای اتریوم ارائه شده‌اند. در واقع، اکوسیستم اتریوم برای حل مشکل مقیاس‌پذیری خود راهکارهای لایه ۲ را طراحی و راه‌اندازی کرده است. در این میان، شبکه Optimism (آپتیمیزم) یکی از قابل‌توجه‌ترین راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه ۲ اتریوم به شمار می‌آید. این راهکار توسط فناوری تحت عنوان Optimistic Rollups (رول‌آپ‌های خوش‌بینانه) تأمین می‌شود که مقدار زیادی از داده‌ تراکنش را در دسته‌های قابل پردازش قرار می‌دهد.

شبکه آپتیمیزم توسط توکن همنام خود یا به اختصار OP اداره می‌شود. بخشی از عرضه ارز دیجیتال OP در اواخر ماه می ۲۰۲۲ در اختیار کاربران اولیه شبکه Optimism قرار گرفت. توسعه‌دهندگان پلتفرم Optimism ادعا کرده‌اند به انتشار توکن‌های بیشتر ادامه خواهند داد. حال بیایید ببینیم که شبکه Optimism چیست و چه کاربردهایی دارد؟ برای آشنایی با کاربردهای شبکه اپتیمیسم، این مقاله آکادمی آموزش ارز دیجیتال بیت پین را تا انتها دنبال کنید.

شبکه اپتیمیسم (آپتیمیزم) Optimism چیست و چه هدفی دارد؟

شبکه اپتیمیسم چیست؟ آشنایی با راهکار لایه دوم Optimism و کوین OP

شبکه Optimism یک زنجیره لایه ۲ است. به عبارت دیگر، شبکه OP در بالای شبکه اصلی اتریوم یعنی لایه ۱ قرار دارد. تراکنش‌ها در شبکه Optimism اجرا می‌شوند، اما داده‌های مربوط به تراکنش‌ها به شبکه اصلی یعنی اتریوم انتقال می‌یابند تا مورد اعتبارسنجی قرار بگیرند. به این ترتیب ترافیک شبکه اصلی کاهش خواهد یافت و در عین حال، امنیت شبکه همچنان حفظ خواهد شد. هدف نهایی آپتیمیزم این است که تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، پایدارتر شوند. در واقع، کاهش هزینه تراکنش‌ها و افزایش سرعت آن‌ها، افزایش تقاضا برای ETH را در پی خواهد داشت. اکوسیستم پررونق شبکه که شامل بازارهای پول، کیف پول‌های کاربرپسند، صرافی‌ها، تجمیع‌کنندگان سود و غیره می‌شوند، باید به رشد خود ادامه دهد.

طبق گزارشات، شبکه Optimism دومین لایه ۲ بلاک چین بزرگ اتریوم به حساب می‌آید و قراردادهای هوشمند این شبکه، به طور تقریبی ۳۱۳ میلیون دلار را در قراردهای هوشمند خود جای داده‌اند. Synthetix که به عنوان بزرگ‌ترین پروتکل در این شبکه شناخته می‌شود، ارزشی معادل ۱۲۵ میلیون دلار را در خود ذخیره دارد. صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap)، نیز دومین پروتکل محبوب زنجیره آپتیمیزم به شمار می‌آید.

فلسفه طراحی شبکه OP چیست؟

طبق اظهارات تیم سازنده و توسعه‌دهنده Optimism، این شبکه بر مبنای یک فلسفه طراحی قوی ایجاد شده که بر چهار ستون سادگی، عمل‌گرایی، پایداری و خوش‌بینی استوار است. درک این چهار ستون بسیار مهم است، زیرا بر طراحی آپتیمیزم به عنوان یک اصل کلی تأثیر می‌گذارند.

مهم‌ترین ویژگی ساختار Optimism، به سادگی استفاده از ابزار اشاره دارد. در واقع توسعه‌دهندگان به جای توسعه ابزارهای جدید، روی توسعه ابزارهای موجود تمرکز می‌کنند. سادگی پروتکل Optimism امکان نوشتن کد محدود در کنار اطمینان از آسیب‌پذیری‌های کمتر را فراهم می‌کند. از طرف دیگر، توسعه‌دهندگان برنامه‌ها باید اطمینان حاصل کنند که پلتفرم مورد استفاده‌شان، در آینده نیز عملیاتی خواهد بود. بنابراین، فرآیند طراحی اولیه Optimism برای دستیابی به پایداری بلند مدت طراحی شده است، بدون اینکه دستیابی و حفظ مقیاس‌پذیری بهتر را نادیده بگیرد. علاوه‌براین، سادگی پایگاه کد Optimism به مشارکت‌کنندگان بیشتری اجازه می‌دهد تا در پروژه شرکت کنند. پایگاه کد ساده به ایجاد یک جامعه بزرگ‌تر برای نگهداری طولانی‌مدت پروژه کمک خواهد کرد.

بریج دارایی‌ها بین اتریوم و اپتیمیسم

برای این که بتوانیم از دارایی‌های بلاک چین اتریوم در شبکه آپتیمیزم یا هر زنجیره لایه دو دیگری استفاده کنیم، دارایی‌ها باید بریج (Bridge) یا همان «پل بلاکچین» شوند. یکی از راه‌های رسیدن به این هدف این است که کاربران دارایی‌ها (به طور معمول توکن‌های ETH و ERC-20) را در لایه یک قفل کنند و دارایی‌های معادل برای استفاده در لایه دو دریافت نمایند. در این میان ممکن است کاربر بخواهد در انتهای کار، دارایی خود را به لایه یک بازگرداند. هنگام انجام این فرآیند، دارایی‌ها در لایه دو سوزانده می‌شوند، سپس به کاربر در لایه یک بازگردانده خواهند شد.

پل اتریوم و اپتیمیسم

بهترین راه برای بریج دارایی‌ها بین اتریوم و اپتیمیسم، استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز زنجیره‌ای مانند پروتکل Synapse (سیناپس) است. پروتکل سیناپس به شما امکان می‌دهد تا ETH یا استیبل کوین‌هایی مانند USDC یا USDT را با کم‌ترین هزینه به نسبت بازار، پل بزنید.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  شبکه اپتیمیسم چه سرویس‌هایی را ارائه می‌دهد؟

  تا به اینجا متوجه شدیم که آپتیمیزم، راه‌حلی مقیاس‌پذیر برای شبکه اتریوم ارائه می‌دهد که به افزایش سرعت تراکنش‌ها در اتریوم کمک می‌کند و هیچ مشکلی برای امنیت و تمرکززدایی شبکه به وجود نمی‌آورد. در طول یک تراکنش، Optimism به برقراری ارتباط با لایه یک اتریوم ادامه می‌دهد و اطمینان می‌یابد که تأمین امنیت و عدم‌تمرکز شبکه، مشابه اتریوم است. در حالیکه مدیریت امنیت، در دسترس بودن داده‌ها و تمرکززدایی به عهده لایه یک است، Optimism به مدیریت مقیاس‌بندی شبکه می‌پردازد. در طی این فرآیند، هیچ تغییری در لایه یک ایجاد نخواهد شد و به نوعی، Optimism فقط بار تراکنش‌های مالی را از دوش اتریوم برمی‌دارد. از بین بردن این بار از بلاک چین اتریوم، تراکم و ازدحام شبکه را حذف خواهد کرد.

  توانایی پشتیبانی از تمام برنامه‌های dApps بلاک چین اتریوم، یکی از مهم‌ترین سرویس‌هایی است که توسط شبکه آپتیمیزم ارائه می‌شود. آپتیمیزم این کار را از طریق اجرای تمام محاسبات مورد نیاز خارج از زنجیره انجام می‌دهد که نتیجه آن، افزایش سرعت و کاهش کارمزد تراکنش‌ها است. با این وجود، تمام اطلاعات تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم ثبت خواهد شد. اشخاصی که از شبکه Optimism استفاده می‌کنند، سرعت تراکنش‌های بهینه‌یافته‌ای را تجربه کرده‌اند و در عین حال، شاهد کارمزدهای پایین‌تری نسبت به کارمزدهای تراکنش‌های اتریوم هستند.

  شبکه اپتیمیسم چه سرویس‌هایی را ارائه می‌دهد؟

  علاوه‌براین، بهره‌مندی اپتیمیسم از بریج (پل) بلاکچینی به کاربران امکان می‌دهد تا توکن‌های خود را از شبکه اتریوم به Optimism منتقل کنند و آن‌ها را در اپلیکیشن‌های مختلف مورد استفاده قرار دهند. علاوه‌براین، کاربران می‌توانند توکن‌های خود را از شبکه OP به بلاک چین اتریوم بازگردانند.

  شبکه آپتیمیزم همچنین دارای یک مرورگر است که از طریق آن، کاربران می‌توانند تراکنش‌های خود در شبکه Optimism را دنبال کنند و به داده‌های OP دسترسی داشته باشند.

  نحوه کار و اجزای شبکه OP چیست؟

  حال که متوجه شدیم مفهوم و هدف ایجاد شبکه OP چیست، بیایید با اجزا و نحوه کار این شبکه آشنا شویم.

  همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، شبکه Optimism از فناوری به نام Rollups، به خصوص Optimistic rollups استفاده می‌کند. علت نامگذاری فناوری «رول آپ» یا همان «جمع‌آوری» این است که رول آپ‌ها، داده‌های مربوط به صدها تراکنش را جمع‌آوری و دسته‌بندی می‌کنند. زمانی که تراکنش‌های زیادی در یک تراکنش واحد جمع می‌شوند، کارمزد تراکنش یا کارمزد «گس» بلاک چین فقط در حد یک تراکنش در نظر گرفته خواهد شد و بین همه افراد درگیر توزیع می‌شود. به این ترتیب، کارمزد تراکنش‌ها به طور قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

  از طرف دیگر، فناوری Optimism را خوش‌بینانه می‌نامیم، زیرا فرض بر این است که تراکنش‌ها تا زمانی که نادرست بودن‌شان ثابت نشود، معتبر خواهند بود. به عبارت دیگر، تا زمانی که جرم‌شان اثبات نشود، بی‌گناه هستند. زمانی که سیتم در مورد درستی یک تراکنش دچار تردید شود، فرآیند «اثبات تقلب» آغاز خواهد شد. در واقع نحوه عملکرد شبکه اپتیمیسم به گونه‌ای است که هزینه گس یا همان کارمزدی که برای اجرای محاسبات اثبات تقلب مورد نیاز است را جبران می‌کند. در مورد نحوه کار شبکه OP باید بگوییم که این شبکه دارای واحدهایی است که به عنوان ترتیب‌دهنده یا Sequencer شناخته می‌شوند. ترتیب‌دهندگان Optimism محاسبات را خارج از زنجیره انجام می‌دهند. سپس، داده‌های تراکنش فشرده را داخل قرارداد هوشمند شبکه اتریوم قرار می‌دهند و در نقاط بازرسی دوره‌ای منتشر می‌کنند. با توجه به اینکه اجرای محاسبات نیاز به انرژی زیادی دارد، می‌توان با خارج کردن تراکنش‌ها از اتریوم، آن‌ها را مقیاس‌بندی کرد. هر بار که ترتیب‌دهنده اطلاعات تراکنش را منتشر می‌کند، پنجره‌ای وجود دارد که در آن، هر شخصی می‌تواند محاسبات خود را جهت تعیین واقعی بودن داده‌های تراکنش اجرا کند. به عبارت دیگر، تاییدکننده اطلاعات را مورد بررسی قرار می‌دهد و سپس، قرارداد هوشمند اطلاعات را تأیید می‌‌کند. بخشی از سپرده به عنوان پاداش به تأییدکننده تعلق می‌گیرد، در حالی که مابقی مصرف شده است. سپس، یک ترتیب‌دهنده جدید داده‌های ثبت‌شده در زنجیره را بررسی می‌کند.

  به طور کلی می‌توان گفت که سیستم عملکرد اپتیمیسم طوری است که باعث ایجاد انگیزه در ترتیب‌دهنده‌ها و تاییدکننده‌ها می‌شود. این موضوع همچنین ذینفعان Optimism را ترغیب می‌کند تا در تأیید داده‌های ترتیب‌دهنده مشارکت کنند. با این حال، لازم به ذکر است که یک دوره قفل هفت روزه وجود دارد. پس از سپری شدن این زمان، کاربران می‌توانند وجوه خود را به شبکه اتریوم بازگردانند.

  فلسفه طراحی شبکه OP چیست؟

  به طور خلاصه، Optimism می‌تواند راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه ۲ خود را با استفاده از قابلیت‌های محاسباتی درون زنجیره‌ای و خارج از زنجیره اجرا کند. برنامه‌های مختلف اتریوم نیز می‌توانند روی Optimism اجرا شوند. کاربران با تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری مواجه می‌شوند که اکوسیستم اتریوم را به رشد و شکوفایی تشویق می‌کند.

  ویژگی‌های شبکه OP چیست؟

  در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم که ویژگی‌های شبکه OP چیست و چه مزایایی به همراه دارد.

  در بخش‌های قبلی عنوان کردیم که راه‌حل‌های اپتیمیسم لایه ۱، برای کاهش بار شبکه اتریوم طراحی شده‌اند. این شبکه دارای دو ویژگی اصلی است که باعث جذب کاربران کریپتو می‌شود. در وهله اول، شبکه OP امکان معاملات تقریباً آنی را فراهم می‌کند. از طرف دیگر، هزینه کارمزد تراکنش‌های این شبکه تقریباً ده برابر ارزان‌تر از اتریوم است. با توجه به حجم تراکنش‌هایی که روزانه انجام می‌شود، می‌توان گفت این دو ویژگی شبکه OP بسیار چشمگیر و قابل‌توجه هستند.

  از طرفی، می‌دانیم که بلاک چین اتریوم امکان توسعه آسان و انعطاف‌پذیر راهکارها و پروژه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند و تعداد اپلیکیشن‌های ساخته‌شده روی اتریوم، به سرعت در حال افزایش است. با این وجود، نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که موفقیت بلاک چین اتریوم، مشکلاتی را برای این شبکه به دنبال داشته است. در واقع حجم بالای تراکنش‌ها، زمان و هزینه‌های مورد نیاز برای تأیید آن‌ها را افزایش می‌دهد. این شبکه به طور متوسط تنها می‌تواند ۱۰ تا ۱۵ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. بنابراین راهکار لایه دو آپتیمیزم می‌تواند این دو مشکل عمده اتریوم را از بین ببرد.

  علاوه‌براین، پاداش‌ها و انگیزه‌هایی که توسط رول آپ‌های شبکه آپتیمیزم ارائه می‌شود، به حفظ امنیت تراکنش‌ها کمک می‌کند. هر گره در شبکه باید یک سپرده به میان بگذارد تا بتواند بلوک جدیدی را پیشنهاد کند و هر گره این قدرت را دارد که اعتبار یک تراکنش را به چالش بکشد. قراردادهای هوشمند، نتایج لایه یک اتریوم را بررسی می‌کنند. در نهایت، گره‌ها بر اساس نتیجه توافق نظرها، یا پاداش می‌گیرند و یا سپرده را از دست می‌دهند. به عبارت دیگر، Optimism راه‌حلی برای مقیاس‌بندی پیشنهاد می‌کند که به موجب آن، محاسبه تراکنش‌ها در لایه یک انجام نمی‌شود.

  نقشه راه شبکه OP چیست؟

  Optimism اولین شبکه آزمایشی خود را در سال ۲۰۱۹ و اولین شبکه آزمایشی سازگار با EVM را در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی کرد. شبکه اصلی Optimism و شبکه اصلی سازگار با EVM در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شدند. در ژوئن ۲۰۲۲، پروژه اپتیمیسم توکن OP خود را از طریق ایردراپ مورد انتظار، دراپ کرد. تخصیص توکن OP، در پورتال جامعه Optimism ارائه شده است. Optimism در حال حاضر بیش از ۵۰ برنامه غیرمتمرکز در زنجیره خود دارد. این شبکه به عنوان بخشی از نقشه راه خود قصد دارد موارد زیر را انجام دهد:

  • پروتکل «اثبات تقلب» نسل بعدی خود را معرفی کند که این موضوع باعث بهبود امنیت زنجیره خواهد شد.
  • غیرمتمرکزسازی ترتیب‌دهنده‌ها که به این ترتیب، هر شخصی در شبکه می‌تواند به عنوان تولیدکننده بلوک شرکت کند.
  • افزایش تمرکززدایی و رول آپ‌های بیشتر در سال ۲۰۲۳

  به طور کلی، شبکه اپتیمیسم در دو دور سرمایه‌گذاری خود توانسته در مجموع ۲۸.۵ میلیون دلار جمع‌آوری کند. آپتیمیزم در دور اول ۳.۵ میلیون دلار به رهبری Paradigm و IDEO CoLab Ventures جمع‌آوری کرد. دور سرمایه‌گذاری سری A آپتیمیزم در فوریه ۲۰۲۱ به رهبری a16z، ۲۵ میلیون دلار به دنبال داشت.

  بنیان‌گذار شبکه Optimism کیست؟

  Optimism در سال ۲۰۱۹ توسط Jinglan Wang، Karl Floersch و Kevin Ho راه‌اندازی شد. طبق اطلاعات Crunchbase، این شبکه تا ژوئن ۲۰۲۲ حدود ۱۷۸.۵ میلیون دلار جمع‌آوری کرده است.

  شبکه Optimism با چه شرکت‌هایی همکاری داشته است؟

  شبکه اپتیمیسم با تعداد زیادی از پلتفرم‌ها و پروژه‌های مربوط به حوزه DeFi همکاری داشته است. علاوه‌براین، شبکه OP با سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیری همچون Lastseen Ventures که در فناوری‌های به‌روز مانند ارز دیجیتال و بلاک چین‌ سرمایه‌گذاری می‌کنند نیز همکاری کرده است. کمپانی Paradigm که اغلب سرمایه‌گذاری‌های خود را روی پروژه‌های بلاکچینی در مراحل اولیه شکل‌گیری انجام می‌دهد، یکی از معتبرترین شرکت‌هایی است که در آپتیمیزم سرمایه‌گذاری کرده‌اند. شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر آندریسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) که دارایی‌های مختلفی تحت مدیریت دارد نیز از دیگر کمپانی‌های سرمایه‌گذار در آپتیمیزم است.

  آینده شبکه آپتیمیزم (OP)

  اگرچه Optimism یک راه حل نسبتاً جدید لایه ۲ برای اتریوم است، اما این پتانسیل را دارد که نقش مهمی در توسعه بلاک چین اتریوم در آینده ایفا کند. پروژه رمزنگاری Optimism نقطه روشنی به حساب می‌آید، زیرا مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم که مانع از پیشرفت محبوب‌ترین بلاک چین رمزنگاری شده را برطرف می‌کند. برخلاف سایر فناوری‌های رول آپ و زنجیره‌های جانبی، OP راه‌حل مطلوبی را برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد تا برنامه‌های خود را با استفاده از ماشین مجازی آپتیمیزم (OVM) به کار گیرند. توسعه‌دهندگان با استفاده از OVM فقط باید قبل از این که برنامه‌های‌شان به راحتی اجرا شود، تغییرات جزئی در کد قراردادهای هوشمند ایجاد کنند. در واقع فلسفه پشت این پروژه به اندازه فناوری آن منحصربه‌فرد است. پروژه آپتیمیزم به دنبال حفظ ارزش‌های اتریوم از طریق تولید زیرساخت‌هایی است که باعث رشد و پایداری دارایی‌های عمومی می‌شود. به طور کلی می‌توان ادعا کرد که شبکه اپتیمیسم با وجود برخورداری از یک تیم باتجربه، یک جامعه بزرگ، سرمایه‌گذاران معروف و نقشه راه روشن، آینده درخشانی دارد. برآوردها نشان می‌دهد که قیمت توکن OP تا سال ۲۰۲۳ به ۱ دلار خواهد رسید.

  گفتار پایانی!

  Optimism به عنوان اولین پیشگام مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم شناخته می‌شود. OP برای کاهش هزینه و افزایش سرعت پردازش‌ تراکنش‌های خارج از زنجیره اصلی اتریوم، از فناوری رول آپ آپتیمیزم استفاده می‌کند. Optimism Bridges که با چشم‌اندازی خوش‌بینانه برای کمک به آینده اتریوم توسعه یافته است، می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای مجموعه گسترده‌تری از برنامه‌های DeFi تعریف کند. بر اساس بازخورد کاربران، Optimism اکنون به یک اکوسیستم عظیم dApps تبدیل شده است. چنانچه می‌خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید، همین حالا با بیت پین تماس بگیرید.

  سوالات متداول!

  •  شبکه آپتیمیزم Optimism چیست؟

  شبکه Optimism یک زنجیره لایه ۲ است. به عبارت دیگر، شبکه OP در بالای شبکه اصلی اتریوم یعنی لایه ۱ قرار دارد.

  • آیا شبکه Optimism ایمن است؟

  Ethereum از لایه دومی تحت عنوان اپتیمیسم استفاده می‌کند که تراکنش‌ها روی آن محاسبه می‌شوند. با این حال، اطلاعات تراکنش به لایه یک انتقال می‌یابد. به این ترتیب Optimism از همان ویژگی‌های امنیتی برنامه‌های معمول اتریوم بهره می‌برد.

  • چگونه می‌توان ETH را در شبکه OP به دست آورد؟

  برای واریز ETH در Optimism، کاربران باید به صفحه دروازه پروتکل مراجعه نمایند و کیف پول (به عنوان مثال: متامسک) خود را متصل کنند. هنگامی که آن‌ها تراکنش را تأیید کردند، چند دقیقه طول می‌کشد تا سکه‌ها به طور ایمن سپرده شوند.

  • آیا پروژه اپتیمیسم گزینه سرمایه‌گذاری خوبی است؟

  به نظر می‌رسد OP یکی از ارزهای دیجیتال پردرآمد امسال باشد. با توجه به دستاوردهای ثبت‌شده Optimism در چند ماه گذشته، OP سرمایه‌گذاری خوبی در سال ۲۰۲۳ محسوب می‌شود.

  کارن آهنگری

  کارن آهنگری

  بازی با کلمات، یکی از بهترین سرگرمی‌هاست. در کنارش، کمک به دیده شدن این کلمات با کمک SEO هم مهمترین وظیفه‌ی من تو بیت‌پینه. سعی می‌کنم دانسته‌هام رو تو حوزه کریپتو با کاربرها به اشتراک بذارم و با سئو به دیده شدن این دانسته‌ها، کمک کنم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  معرفی ارز دیجیتال MEW؛ میم کوینی گربه‌ای در دنیای سگ‌ها

  میم کوین MEW که از پروژه‌های بلاک چینی جدید در بستر شبکه بلا ...

  پروژه و ارز دیجیتال اتنا (ENA): پروتکلی با استیبل‌کوین USDe

  شبکه بلاک چین اتریوم تا به امروز با ارائه فضای دیفای و اقتصا ...

  دیدگاه‌ها 9 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. سیروان
   سیروان | 22 آذر 1402

   سلام ارز opدارم نمیتونم بفروشم کسی میدونه کمکم کنه همش درخواست ایتریوم اپتیمیسم داره کسی بلده دوستان؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 23 آذر 1402

    سلام سیروان عزیز
    توکن‌های OP توی کیف پول شماست، درسته؟ اگر چنین اروری دریافت می‌کنین، احتمالا باید مقداری اتریوم روی شبکه اپتیمیسم توی کیف پول خودتون داشته باشین که به عنوان کارمزد شبکه مصرف بشه.
    راه حلش همینه که مقدار کمی (اندازه پول کارمزد) اتریوم اپتیمیسم به کیف پول خودتون واریز کنین و بعدش برای برداشت اقدام کنین.

  2. فاطمه دهقانی
   فاطمه دهقانی | 29 مهر 1402

   سلام من مقداری ارز trb میخوام از کوینکس انتقال بدم به تراست ولت. در کوینکس بر پایه بلاکچین اتریوم هست ولی در تراست ولت جلوش نوشته optimism etherium ایا میتونم انتقال بدم مشکلی پیش نمیاد? چون میگن باید هر دو طرف یک شبکه بلاکچین باشن وگرنه ممکنه رمز ارز ازبین بره؟ ممنون از راهنماییتون.

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 30 مهر 1402

    سلام فاطمه عزیز
    در تراست والت trb بر پایه اتریوم هم موجود هستش. در لیست ارزها جستجو کنید.
    در کل آدرس آپتیمیزم و اتریوم یکی هست و اگر ارز خودتون رو روی اتریوم برداشت کنید به آدرس توکن آپتیمیزم، موجودی شما در قسمت توکن ERC20 نمایش داده میشه، نه توکن آپتیمیزم. یعنی شبکه فرستنده ملاک هست.

  3. سعید
   سعید | 9 مرداد 1402

   سلام خسته نباشید
   مقداری آپتیمیزم با در صرافی بیت ۲۴ با استفاده از کیف پول شخصی تراست والت خریدم . متاسفانه کیف تراست والتم حذف شد و کد باز یا بی ۱۲ کلمه را ندارم که مجددا همان کیف را نصب کنم . راهی هست که ارز را به یه طریقی که الان در بیت موجود هست بفروشم . با تشکر

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 10 مرداد 1402

    سلام سعید عزیز
    اگر 12 کلمه رو ندارید، متاسفانه راهی برای ورود به کیف پول وجود نداره.
    درباره صرافی هم بهتره که با پشتیبانی صرافی در ارتباط باشید و کمک بگیرید.
    موفق باشید.

  4. Mehr dashti
   Mehr dashti | 3 تیر 1402

   سلام من میخوام تتر رو از کیف پولم به صرافی منتقل کنم ولی ارور don’t have enough optimism ethereum میده،eth و op توی کیف پولم دارم ،مشکل چیه؟شبکه ایراد داره؟یا ارز دیگه ای باید داشته باشم برای کارمزد انتقال؟

   • علی یحیی زاده
    علی یحیی زاده | 3 آبان 1402

    همین مشکل رو بنده هم دارم🤦متاسفانه همه ی کسانی که ادعای تریدری دارند کاری نتونستند فعلا بکنن

    • مبین حسینی
     مبین حسینی | 3 آبان 1402

     درود علی عزیز
     توکن تتر بر بستر هر شبکه‌ای که نگه‌داری می‌کنین، باید از کوین همون شبکه به مقدار کافی داشته باشین تا بتونین توکن رو برداشت کنین. درصورت بروز مشکل با پشتیبانی کیف پول در ارتباط باشید.