آیا پالیگان برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

توسط آکادمی بیت‌پین
|
9 خرداد 1401
|
زمان مطالعه:  9 دقیقه

یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال تا به امروز، پروژه ارز دیجیتال متیک پالیگان بوده است. این پروژه با افزایش تقاضای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و پروژه‌های مالی غیرمتمرکز مختلف (DeFi) ساخته شده روی آن، پتانسیل بالایی برای رشد دارد. پالیگان سرعت بالا و هزینه متناسبی را در پی دارد. به همین خاطر بیشتر توسعه‌دهندگان با شناخت قابلیت‌های این شبکه، به سمت استفاده بهینه و کارآمد از آن تمایل پیدا می‌کنند. اما پالیگان علی‌رغم تمام مزیت‌هایی که دارد، هنوز به اندازه‌ی کافی در بین جامعه کریپتو شناخته شده نیست. بنابراین در ادامه قصد داریم تا بیشتر به بیان ناگفته‌های این شبکه بپردازیم تا شما را بیشتر با قابلیت‌های آن آشنا کنیم. بیشتر آن‌چه که قبل از سرمایه‌گذاری روی پالیگان بدانید را ما در اینجا به شما خواهیم گفت!

پالیگان چیست؟

پالیگان متیک «Polygon (MATIC)» یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های صنعت کریپتو است که به عنوان یک راه‌حل لایه دوم «Layer 2» برای شبکه بلاکچین اتریوم عمل می‌کند. این پروژه در اصل برای انجام تراکنش‌های بسیار سریع و ارزان‌تر از شبکه اصلی اتریوم طراحی شده است. در وصف بیشتر این پروژه می‌توان گفت:

 • شبکه اتریوم علی‌رغم امکانات بالا و محبوبیت زیادی که دارد، با برخی از مشکلات همچون محدودیت مقیاس‌پذیری و هزینه‌های گس بالا (کارمزد بالا) روبه‌رو است. پالیگان کمک می‌کند تا این محدودیت‌ها برای اتریوم برطرف شوند، بدون این که نیاز باشد به شبکه بلاکچین دیگری مراجعه شود.
 • شبکه Polygon به‌صورتی توسعه یافته که اساساً راه‌حلی برای مسائل پیرامون شبکه بلاکچین اتریوم باشد، به‌خصوص مسئله هزینه گس «Gas» اتریوم که شامل هزینه‌های بالای تراکنش و فعالیت در این شبکه است، در حالی که همچنان امنیت این شبکه را نیز حفظ می‌کند.
 • تاریخچه ایجاد و توسعه پروژه پالیگان به سال‌های 2017 تا 2019 برمی‌گردد. این پروژه توسط سه برنامه‌نویس هندی به نام‌های جانتی کانانی «Jaynti Kanani»، آنوراگ آرجون «Anurag Arjun» و سندیپ نیلوال «Sandeep Nailwal» ارائه شده و توسعه پیدا کرد.

هر آنچه که باید قبل از سرمایه گذاری در پالیگان بدانید (MATIC) Crypto

 • پالیگان دارای ارز دیجیتال اختصاصی خود به نام متیک «MATIC» است. متیک خود یک توکن اتریومی تحت استاندارد «ERC-20» است. هم‌اینک (می 2022) این توکن در رتبه 17 این بازار قرار داشته و با نرخ 1/11 دلار معامله می‌شود.

توکن متیک می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت خدمات ارائه شده توسط شبکه Polygon و همچنین جهت تسویه حساب کاربرانی که در این پلتفرم فعالیت دارند، مورد استفاده قرار بگیرد. توکن «MATIC» همچنین برای فرآیند حاکمیت، سپرده‌گذاری و هزینه‌های گس شبکه پالیگان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر آنچه که باید قبل از سرمایه گذاری در پالیگان بدانید

تا به این‌جا متوجه شدیم که پروژه پالیگان، بستری برای به وجود آمدن شبکه‌های بلاکچینیِ سازگار با اکوسیستم اتریوم و راه‌حل‌های بهبود مقیاس‌پذیری آن است. این موارد جزو دلایلی هستند که نشان می‌دهند اکنون زمان مناسبی برای ورود به پالی‌گان و سرمایه گذاری روی آن است؛ اما این تمام ماجرا نیست. برای شناخت بیشتر پالیگان و یک سرمایه‌گذاری اصولی‌تر، باید از چنین مواردی هم آگاهی داشته باشیم:

 • پالیگان یک شبکه بلاکچین مجزا نیست!

ممکن است تصور کنید که پالیگان خود یک شبکه بلاکچین مستقل است که می‌تواند به اتریوم کمک کند، اما در حقیقت پالگیان «Polygon» یک شبکه بلاکچین مجزا نیست، بلکه نقش یک افزونه برای پلتفرم اتریوم را بر عهده دارد. در واقع پالیگان بر روی شبکه بلاکچین اتریوم عمل می‌کند و به کاربران امکان دسترسی به عملکرد این شبکه را می‌دهد. پالیگان یک زنجیره جانبی برای اتریوم محسوب می‌شود که امکان بهره‌مندی از یک پلتفرم چند زنجیره‌ای را فراهم می‌کند.

 • پشتیبانی پالیگان از دو زنجیره

پلتفرم پالیگان از دو نوع زنجیره پشتیبانی می‌کند، یکی زنجیره‌های مستقل «Stand-alone Chains» بوده که زنجیره‌های جانبی «Sidechain» نمونه‌ای از آن‌ها است. این زنجیره‌ها به‌صورت شبکه‌های بلاکچین مستقل در زنجیره پالیگان هستند و با اتریوم سازگاری دارند. دومی هم زنجیره‌های امن «Secured Chains» هستند که با استفاده از اعتبارسنجی‌های حرفه‌ای در پالیگان تقویت می‌شوند. از جمله زنجیره‌های امن می‌توان رول‌آپ‌ها «Rollups» را نام برد که در ادامه به‌صورت مختصر برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

زنجیره‌های مستقل، در واقع زنجیره‌هایی هستند که مکانیسم‌های اجماع مخصوص خود را دارند و برای تأمین امنیت خود به اتریوم وابسته نیستند. به همین خاطر راه‌اندازی این نوع از زنجیره‌ها کار آسانی نیست و این گزینه برای طیف گسترده‌ای از کاربران مناسب نیست. در حالی‌که زنجیره امن یا ایمن می‌تواند گزینه بهتری برای این گروه از کاربران باشد. زنجیره‌های امن یا ایمن از مدل منحصربه‌فرد امنیت به‌عنوان سرویس «Security-as-a-Service» استفاده می‌کنند که یا اتریوم مستقیماً آن را تأمین می‌کند یا این کار به کمک گروهی از اعتبارسنج‌های قابل‌اعتماد انجام می‌شود!

 حتما بخوانید: زنجیره جانبی (Sidechain) چیست؟ تکامل مقیاس‌ پذیری در بلاکچین‌ها ؟

 • الگوریتم اثبات سهام «PoS»

اگرچه نسخه اصلی اتریوم از الگوریتم اثبات کار بهره می‌گیرد، اما یکی از اصلی‌ترین راه‌حل‌های اتریوم برای مقیاس‌پذیری، تغییر الگوریتم اثبات کار «PoW» به اثبات سهام «PoS» است. حالا پالگیان به عنوان یک راه‌حل لایه دوم برای اتریوم، به عنوان یک زنجیره «Matic POS» شناخته می‌شود. زنجیره‌های مستقل پالیگان هم روی این زنجیره اصلی آن راه‌اندازی می‌شوند.

 • راه‌حل مقیاس‌پذیری «Optimistic Rollups»

راه‌حل «Optimistic Rollups» یک رول‌آپ است که برای سهولت در انجام تراکنش‌های فوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این راه‌حل برای اجرا از الگوریتم اثبات تقلب «Fraud Proofs» استفاده می‌کند. این سیستم تراکنش‌ها را خارج از زنجیره اجرا می‌کند و تنها زمانی که یک بلوک نامعتبر کشف شود، اثبات تقلب را به بلاکچین اصلی ارسال می‌کند!

 • راه‌حل مقیاس‌پذیری «ZK Rollups»

در این رول‌اپ که یکی دیگر از راه‌حل‌های پلتفرم پالیگان است، از الگوریتم اثبات با دانش صفر «Zero-Knowledge proof» برای افزایش مقیاس‌پذیری از طریق کاهش حجم داده‌ها در یک تراکنش استفاده می‌شود.

 • استقلال پالیگان از اتریوم

داده‌های اخیر نشان می‌دهد که تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز «dApps» و پروژه‌های اجرا شده روی پلتفرم پالیگان، به بیش از 3000 عدد می‌رسد. این در حالی است که روی خود شبکه بلاکچین اصلی، این تعداد از پروژه‌ها اجرایی نشده‌اند. همچنین تعداد اعلام شده از تعداد پروژه‌های مشترک اجرا شده روی اتریوم و زنجیره جانبی پلیگان هم بیشتر است و هر روز بر تعداد برنامه‌هایی که صرفاً روی خود پالیگان اجرا می‌شوند، افزوده می‌شود. اگرچه پالیگان رقیب اتریوم نیست و بیشتر مکمل آن محسوب می‌شود، اما تمام این آمارها نشان از استقلال پالیگان می‌دهند که ممکن است با توسعه برنامه‌های تحت آن، افزایش پیدا کند!

هر آنچه که باید قبل از سرمایه گذاری در پالیگان بدانید (MATIC) Crypto

 • پالیگان و بازی‌های کریپتویی

پالیگان به عنوان یک پلتفرم کارآمد با قابلیت پشتیبانی از توکن‌های غیرمثلی «NFT» توانسته است مورد توجه بسیاری از بازی‌های کریپتویی قرار بگیرد. با توجه به اینکه محوریت اصلی این بازی‌ها، ایجاد و مبادله توکن‌های غیرمثلی است، توسعه‌دهندگان بسیاری از بازی‌های کریپتویی توانسته‌اند با استفاده از پالیگان، به تجربه کاربری سطح بالاتر با نرخ بهینه‌تر دسترسی داشته باشند. پلتفرم‌هایی همچون زدران «Zed Run»، کامث «Cometh» و… نمونه‌هایی از پروژه‌های اجرا شده روی پالیگان هستند.

 • پالیگان و صرافی‌های غیرمتمرکز

پالیگان به عنوان یک راه‌حل مفید برای افزایش سرعت در تسویه‌حساب در صرافی‌های غیرمتمرکز مورد توجه قرار گرفته است. به طوری‌ که کاربران می‌توانند به معاملات سریع‌تر و در عین حال ارزان‌تر دسترسی داشته باشند. صرافی‌های کوئیک‌سوآپ «QuickSwap»، صرافی دی‌اف‌وای‌ان «Dfyn» و… نمونه‌هایی هستند که از پالیگان برای بهبود خدمات خود بهره گرفته‌اند.

 • سایر موارد

طبیعتاً راه‌حل‌ها، گزینه‌ها، امکانات و موارد بسیار بیشتری وجود دارند که می‌توانیم در مورد پلتفرم پالیگان بررسی کرده و به دانش بیشتری در مورد قابلیت‌های آن دست پیدا کنیم. اما موارد فوق کافی‌ است تا به ارزشمندی این پروژه پی ببریم. اما اگر باز هم مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید، می‌توانید جزئیات بیشتر را در وایت‌پیر پالیگان از لینک – https://whitepaper.io/coin/polygon – مطالعه نموده و برای آگاهی از امکانات افزوده و به‌روزسانی‌ها به وبسایت رسمی پالیگان یا صفحه توئیتر پالیگان مراجعه نمایید.

4 دلیل برای خرید و سرمایه‌گذاری روی پالیگان

پالیگان پروژه‌ای است که واقعاً پتانسیل رشد زیادی در آینده دارد. برای اینکه این موضوع به شما اثبات شود، 4 دلیل عمده‌ی زیر را بررسی خواهیم کرد:

 • افزایش روزافزون محبوبیت توکن‌های غیرمثلی «NFT»

از سال 2021، ایجاد و توسعه توکن‌های غیرمثلی «NFT» در زمینه هنر، بازی، مد و فشن و به‌خصوص در پروژه‌های معطوف به متاورس «Metaverse» یک رشد انفجاری را تجربه کرده است. برای اینکه این NFTها ایجاد شوند، باید در شبکه بلاکچین ساخته شده و روی آن مستقر شوند. اگرچه اتریوم را به عنوان شبکه پیشتاز برای توسعه NFT و برنامه‌های غیرمتمرکز می‌دانند، اما پالیگان در مقایسه با شبکه اصلی اتریوم هزینه‌های بسیار به‌صرفه‌تری را برای توسعه دهندگان رقم می‌زند.

این موضوع سبب شده تا هر روز افراد بیشتری برای توسعه توکن‌های خود روی شبکه پالیگان حساب کنند. به نظر می‌رسد این روند در سال‌های آینده همچنان افزایشی باشد و بسیاری از پروژه‌های NFT محور جدید و کارآمد روی پلتفرم پالیگان اجرا شوند!
 • بزرگی اکوسیستم پالیگان!

پالیگان یک اکوسیستم بزرگ برای توسعه برنامه‌های کاربردی به حساب می‌آید. به طوری‌که در حال حاضر بیش از 700 برنامه کاربردی غیرمتمرکز «dApp» در این شبکه توسعه پیدا کرده است که شامل برخی از محبوب‌ترین پروژه‌های دیفای با بیش از 470000 کاربر در برخی از آن‌ها است. از جمله پروژه‌هایی که روی این اکوسیستم قرار گرفته‌اند می‌توان «Sunflower Farmers»، «QuickSwap»، «Crazy Defense Heroes»، «KyberSwap»، «Pegaxy»، «ApeSwap» و صدها مورد دیگر را نام برد. علاوه بر این برنامه‌ها، همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم، تعداد زیادی از بازی‌های کریپتویی نیز از پالیگان برای توسعه خود بهره گرفته‌اند.

 • بسیاری از پروژه‌های دیفای روی پالیگان ساخته شده‌اند‍!

شبکه پالیگان به عنوان یک پلتفرم کارآمد که تراکنش‌های آن با نرخ ارزان انجام می‌شود، بهشتی را برای بسیاری از توسعه دهندگان پروژه‌های دیفای «Defi» فراهم کرده است. حقیقت این است که پالیگان در حال حاضر خانه بسیاری از پروژه‌های دیفای «DeFi» (امور مالی غیرمتمرکز) است. علاوه بر دی‌اپ‌ها یا برنامه‌های غیرمتمرکز «dApps» و بازی‌های کریپتویی، صنعت دیفای از طرفی دیگر با سرعت در حال توسعه است. یعنی دیفای سعی دارد تا تمام امورات مالی متمرکز مبتنی بر بانک‌ها، مؤسسات و نهادهای متمرکز را به فضایی دموکراتیک و غیرمتمرکز بکشاند. حالا پالیگان به دلیل قابلیت‌هایی که دارد، نقش مهمی را در این مورد ایفا می‌کند!

 • مقیاس‌پذیری بالای پالیگان

پلتفرم پالیگان دارای راه‌حل‌های بسیاری برای مقیاس‌پذیری است. به طوری‌که می‌تواند حدود 7200 تراکنش در ثانیه (TPS) را به انجام برساند. این حجم در برابر 15 تراکنش در ثانیه شبکه اتریوم اصلی، مقیاس‌پذیری بسیار بالاتری را به نمایش می‌گذارد. این مقیاس‌پذیری گسترده، روی نرخ قیمت متیک که توکن بومی پالیگان است تأثیر می‌گذارد و آن را به گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند.

با بررسی 4 دلیل فوق، به این نتیجه می‌رسیم که پالیگان در ،تمام جنبه‌های دیفای «Defi» بازی و گیمیفای «GameFi»، برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز «dApps» و بسیاری دیگر از پروژه‌های کرپیتومحور، نقش اساسی و مفیدی را ایفا می‌کند. بنابراین با سرمایه‌گذاری روی این پروژه، در آینده پربار آن سهیم خواهیم بود.

پیش‌بینی قیمت متیک پالیگان تا سال 2030

اگرچه امروز پالیگان در قیمت نزدیک به یک دلار معامله می‌شود، اما پیش‌بینی می‌شود که این قیمت با نزدیک شدن به سال 2030 میلادی به 2000 دلار نزدیک شود. در واقع بیشتر پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مورد ارز متیک، خبر از صعود این ارز دیجیتال می‌دهند. حالا ممکن است روند صعود آن با شیب تندتر یا ملایم‌تری همراه باشد. بنابراین بهتر است پیش از اقدام به خردی متیک پالیگان، شخصاً نمودار قیمت آن را مورد تحلیل قرار دهید.

خرید ارز دیجیتال متیک پالیگان

برای خرید ارز دیجیتال متیک پالیگان باید به صرافی‌های رمزارزی مراجعه شود. شما می‌توانید برای این امر به صرافی‌های رده بالای متمرکزی چون بایننس «Binance» و بیت پین مراجعه نمایید. اما با توجه به اینکه فعالیت در صرافی‌های خارجی به دلیل تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران برای کاربران کشورمان با محدودیت همراه است، شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال متیک پالیگان روی پلتفرم‌ها و صرافی‌های داخلی حساب نمایید. خوشبختانه در اکثر صرافی‌های داخلی، امکان خرید پالیگان با واریز ریالی و تومانی امکان‌پذیر است!

گفتار پایانی

پلتفرم پالیگان، یک راه‌حل لایه دوم برای بلاکچین اتریوم است که مشکلات مقیاس‌پذیری و هزینه بالای گس اتریوم را پوشش می‌دهد. با این حال، پالیگان بیش از یک زنجیره جانبی مورد توجه قرار گرفته و روز به روز بر ارزش و اعتبار آن افزوده می‌شود. بیشتر توسعه دهندگان ترجیح می‌دهند تا پروژه‌های خود را با سرعت بالاتر و هزینه کمتر روی این پلتفرم سوار کنند. به همین خاطر سرمایه‌گذاری روی متیک توکن «MATIC»، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. احتمالاً تا به اینجا شما هم به ارزش سرمایه‌گذاری روی آن پی برده‌اید. اما این دلیل نمی‌شود تا همه سرمایه خود را به آن اختصاص دهید. پیشنهاد ما به شما این است که ضمن در نظر گرفتن تمام احتمالات و انجام تحلیل‌های شخصی، بودجه معقولی را به سرمایه‌گذاری روی این پروژه اختصاص دهید.

به نظر شما پالیگان تا چه حد می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی برای کاربران کرپیتو باشد؟!

سوالات متداول

 • پالی‌گان (متیک) چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های صنعت کریپتو است که به عنوان یک راه‌حل لایه دوم «Layer 2» برای شبکه بلاکچین اتریوم عمل می‌کند.

اشتراک گذاری:
دیدگاه‌ها
در پاسخ به دیدگاه کاربر