شبکه آربیتروم چیست؟ آشنایی با توکن شبکه Arbitrum، جدیدترین راهکار لایه دو اتریوم

شبکه آربیتروم؛ حلال مشکلات اتریوم است! این عبارتی‌است که اگر به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای در بازار کریپتو فعالیت دارید، بارها به گوشتان خورده است! در دنیای ارزهای دیجیتال، اتریوم یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌هاست که کاربردهای زیادی هم با هدف توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان DApps دارد. میزان محبوبیت این شبکه و کاربردهای بسیار آن باعث شده است که هزینه گس یا همان کارمزد تراکنش‌ها به واسطه‌ی شلوغی شبکه، افزایش پیدا کند و ترافیک این شبکه بسیار شلوغ شود. برای رفع این مشکلات، شبکه اتریوم نیازمند بهینه‌سازی مقیاس‌پذیری خود است. یکی از راه‌حل‌های ارائه شده برای این مشکل، استفاده از شبکه آربیتروم است. آربیتروم (Arbitrum) یکی از بسترهایی است که در این بازار می‌تواند به شما کمک کند؛ اما واقعا شبکه آربیتروم چیست و چگونه به کاربران کمک می‌کند؟ این چیزی است که در ادامه به آن می‌پردازیم تا در مورد تازه‌ترین راه‌کار لایه دوم اتریوم بیشتر بدانید.

شبکه آربیتروم چیست؟

شبکه آربیتروم به عنوان یک راه‌کار لایه دو اتریوم شناخته می‌شود که با هدف افزایش قابلیت‌های قراردادهای بلاک چین اتریوم طراحی و اجرا شده است. در واقع، افزایش کارمزدهای تراکنش‌های شبکه اتریوم منجر به توقف توسعه مستمر این بلاک چین شد. ظهور فناوری آربیتروم، کمک بزرگی به حل معضل تراکنش‌های بسیار زیاد و هزینه‌های بالای این تراکنش‌ها در شبکه اتریوم می‌کند. پیاده‌سازی و اجرای تراکنش‌های شبکه اتریوم از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. از طرف دیگر، نیاز به در نظر گرفتن هزینه‌ای است تا به افرادی که قراردادهای هوشمند را در دستگاه‌های خود ذخیره می‌کنند، پاداش‌هایی داده شود.

زمانی که تعداد کاربران شبکه با افزایش روبه‌رو می‌شود، شبکه باید تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند. به این ترتیب، کارمزد تراکنش‌ها افزایش خواهد یافت. علاوه‌براین، ماینرها باید تمام مراحل ‌پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را در شبکه شبیه‌سازی کنند. این موضوع باعث کاهش و محدودیت مقیاس‌پذیری شبکه خواهد شد و نیاز به صرف هزینه بالایی نیز دارد. از سوی دیگر، کد و داده‌های مربوط به هر یک از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم باید به صورت عمومی منتشر شود. البته چنانچه قراردادی از ویژگی پوشش حریم خصوصی برخوردار باشد، مشمول این قانون نخواهد شد.

با توجه به این موارد چنانچه بخواهید بدانید که بزرگترین هدف ایجاد شبکه آربیتروم چیست، باید بگوییم آربیتروم قصد دارد تا حد امکان کاربران و داده‌ها را از شبکه اصلی اتریوم یا لایه 1 خارج کند. به این ترتیب، شاهد کاهش هزینه تراکنش‌ها و کاهش ازدحام شبکه اتریوم خواهیم بود.

ویژگی‌های اصلی آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

ویژگی‌های اصلی شبکه آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

خرید و فروش ارز دیجیتال نیاز به بسترهای امن و قدرتمند دارند. به همین دلیل آربیتروم باید ویژگی‌هایی در همین راستا داشته باشد.

 • آربیتروم به عنوان لایه دوم اتریوم فعالیت دارد، یعنی از امنیت این لایه برخوردار است.
 • سرعت بالاتری دارد.
 • مقیاس پذیری بیشتری نسبت به اتریوم دارد.
 • از ویژگی‌های حریم خصوصی برخوردار است.
 • ضعف‌های اتریوم مانند هزینه بالا را ندارد.

آشنایی با توکن آربیتروم – ARB

توسعه‌دهندگان شبکه آربیتروم به عنوان یکی از راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم از راه‌اندازی توکن اصلی این پروژه با نماد اختصاری ARB خبر دادند. ارز دیجیتال آربیتروم در این مدت در بین کاربران بازار رمزارزها، به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال شناخته و معامله شده است.

توکن ARB به عنوان یک توکن حاکمیتی شبکه‌ی آربیتروم معرفی شده است. پس از راه‌اندازی این توکن، بسیاری از صرافی‌های بزرگ خارجی و داخلی مثل بیت‌پین این رمزارز را در پلتفرم خود لیست کردند.

براساس اطلاعات منتشر شده، تعداد کل توکن ARB، ده میلیارد واحد خواهد بود. اگر قصد خرید آربیتروم دارید، می‌توانید از بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی، بیت پین اقدام کنید.

لوگو توکن ARB
لوگو توکن ARB

توکن آربیتروم در زمان نگارش و به‌روزرسانی این نوشته با قیمت 4.84 دلار معامله می‌شد. ATH این توکن نیز فعلا قیمت 14.02 ثبت شده است. برای مشاهده وایت پیپیر توکن ARB اینجا کلیک کنید.

معماری شبکه آربیتروم

ساختار اکوسیستم آربیتروم بر اساس یک فضای کریپتوکارنسی ساده طراحی شده است. شما می توانید در این اکوسیستم مولفه‌هایی را بیابید که هر یک، مناسب عملکردهای جداگانه هستند. مؤلفه‌های اصلی ساختار آربیتروم بر مبنای چهار نقش مهم از جمله تأییدکننده، کلید، ماشین مجازی و مدیر بنا نهاده شده است. در ادامه مرور کوتاهی بر وظایف هر نقش خواهیم داشت.

 • تاییدکننده (Verifier)

تأییدکننده در واقع نهادی جهانی یا پروتکل توزیع‌شده‌ای است که باید اعتبار تراکنش‌ها را مورد بررسی قرار دهد و تراکنش‌های تأییدشده را منتشر کند.

 • کلید (Key)

کلید اشاره به عضوی از پروتکل دارد که می‌تواند علاوه بر پیشنهاد تراکنش‌ها، مالکیت کارنسی را نیز داشته باشد. شما می‌توانید هش کلید عمومی را به عنوان علامت شناسایی در نظر بگیرید. علاوه‌براین، کلید می‌تواند از طریق امضای تراکنش‌ها و کلیدهای خصوصی روی هر یک از آن‌ها، به پیشنهاد تراکنش‌ها کمک کند.

 • ماشین مجازی

در اکوسیستم آربیتروم ماشین مجازی یا VM در واقع شرکت‌کننده‌ای مجازی در پروتکل است که برای تعریف عملیات ماشین مجازی، کد و داده‌های مورد نیاز را در اختیار دارد.

 • مدیر

مدیر در ساختار آربیتروم اشاره به شخصی دارد که وظیفه پیگیری پیشرفت ماشین مجازی بر عهده او است. علاوه‌ بر این، مدیر باید مطمئن شود که عملکرد ماشین مجازی مطابق انتظارات است.

معماری شبکه آربیتروم

آربیتروم (Arbitrum) چگونه کار می‌کند؟

همان طور که عنوان کردیم، اکوسیستم آربیتروم بر پایه اصول اولیه ارز دیجیتال طراحی شده که هر یک از کاربران در این سیستم، می‌توانند قراردادهای هوشمند را به عنوان یک ماشین مجازی پیاده‌سازی کنند. لازم به ذکر است که این ماشین‌های مجازی، قوانین مربوط به قراردادهای هوشمند را رمزگذاری می‌کنند و در واقع برنامه‌هایی هستند که روی ساختار ماشین مجازی آربیتروم (AVM) اجرا می‌شوند.

طراح ماشین مجازی می‌تواند برای هر ماشین، مجموعه مدیرانی را تعیین و انتخاب کند. با کمک پروتکل لایه 2 آربیتروم، مدیران می‌توانند هر ماشین مجازی را ملزم کنند تا عملکردشان مطابق با کد مربوطه باشد. افرادی که سهمی در نتیجه VM دارند، می‌توانند به عنوان مدیر عمل کنند و یا شخص مورد اعتماد خود را برای انجام این کار انتخاب نمایند.

در شبکه آربیتورم به جای این که هر اعتبارسنج (Validator) ملزم به تکرار اجرای VM باشد، می‌توان وضعیت VM را با تکیه بر مدیران طوری پیش برد که هزینه کمتری برای ولیدیتورها به دنبال داشته باشد. در واقع اعتبارسنج‌ها به جای پیگیری کل وضعیت VM، فقط باید هش وضعیت را دنبال کنند. به لطف آربیتورم مدیران ترغیب می‌شوند در زمینه عملکرد VM، به توافق برسند.

آربیتروم (Arbitrum) چگونه کار می‌کند؟

هر گونه تغییر وضعیتی که از جانب تمام مدیران مورد حمایت قرار بگیرد، توسط اعتبارسنج‌ها پذیرفته خواهد شد. چنانچه دو تن از مدیران در مورد عملکرد ماشین مجازی اختلاف نظر داشته باشند، اعتبارسنج‌ها به تکنیک دوبخشی روی می‌آورند. در واقع آن‌ها اختلاف نظر را تا حد ممکن کاهش می‌دهند و به یک دستورالعمل واحد می‌رسند. سپس، یک مدیر برای آن دستورالعمل، یک اثبات ساده ارائه می‌دهد. علاوه‌براین، ماشین‌های مجازی و هر یک از طرفین این امکان را دارند تا برای یکدیگر ارز و پیام ارسال کنند. پروتکل تقسیم‌بندی زمانی آغاز می‌شود که یک مدیر نکته قابل‌بحثی را مطرح می‌کند و مدیر دیگری، آن را به چالش می‌کشد.

زمانیکه یک DApp در بلاک چین آربیتروم اجرا می‌شود، شما می‌توانید گروه اعتبارسنج‌های خود را جهت انجام فرآیند اجماع انتخاب نمایید. بر همین اساس، بر خلاف شبکه لایه یک اتریوم که هر ولیدیتور تمام برنامه‌های شبکه را پیگیری می‌کند، اعتبارسنجی که روی یکی از برنامه‌های زنجیره آربیتروم کار می‌کند، نمی‌تواند با سایر برنامه‌های این زنجیره تعامل داشته باشد. این تکنیک محلی سازی‌شده، نیاز به اتصال کمتری بین گره‌ها دارد. به این ترتیب، تراکنش‌ها با سرعت بالاتری پردازش خواهند شد.

چه چیزهایی شبکه آربیتروم را منحصر به فرد می‌کند؟

اگر در دنیای خرید ارز دیجیتال فعالیت دارید، به خوبی می‌دانید که آربیتروم (Arbitrum) اولین پروژه‌ای نیست که برای رفع مشکلات اتریوم روی کار آمده است. حال این سوال پیش می‌آید که چه چیزی این پروژه را منحصر به فرد کرده است؟

 • با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است.

همین باعث می شود که توسعه آن ساده باشد، زیرا دیگر نیازی به زبان جدید برای توسعه آن نیست.

 • تیم قوی توسعه دهنده

تیم توسعه دهنده این بستر در تلاش هستند که ضعف‌های موجود را به سرعت برطرف کنند. قابل توجه‌ترین مورد این است که موانع ورود به این لایه دوم را به حداقل برسانند.

 • هزینه‌های پایین

این لایه نه تنها حجم معاملات در بستر اتریوم را افزایش می‌دهد، بلکه باعث کاهش هزینه‌ها هم می‌شود.

بنابراین با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره شد، به خوبی می دانیم که چرا آربیتروم (Arbitrum) در دنیای خرید ارز دیجیتال نقش مهمی را بر عهده دارد.

تاریخچه شبکه آربیتروم چیست؟

شرکت سازنده آربیتروم که Offchain Labs نام دارد، راه‌اندازی رسمی شبکه اصلی Arbitrum One را در 31 آگوست 2021 اطلاع داد. علاوه‌براین، Offchain Labs اعلام کرد که در دوره سرمایه‌گذاری سری B، 120 میلیون دلار به رهبری Lightspeed Venture Partners جمع‌آوری کرده است. این مبلغ باعث شد تا ارزش این شرکت به 1.2 میلیارد دلار برسد. از سرمایه‌گذاران بزرگ دیگر Offchain Labs می‌توان به Coinbase Ventures، Pantera، Compound و Blocknation اشاره کرد.

تفاوت Arbitrum با سایر رول آپ‌ها چیست؟

تفاوت چشمگیر رول آپ آربیتروم در مقایسه با سایر رول آپ‌ها در این است که داده‌های کمتری روی این زنجیره وجود دارد. رول آپ آربیتروم می‌تواند قراردادهای هوشمند مورد نظر EVM را مورد پشتیبانی قرار دهد و با تمام ابزارهای توسعه‌دهنده اتریوم کار کند. زنجیره رول آپ آربیتروم در واقع یک زنجیره لایه دو با مقیاس‌پذیری بی‌نظیر است. زنجیره رول آپ آربیتروم مانند سایر رول آپ‌ها روی بلاک چین اتریوم قرارد دارد، امنیت آن از طریق شبکه اتریوم تأمین می‌شود و داده‌های تمام تراکنش‌ها روی اتریوم به ثبت می‌رسند.

از منظر کاربران و توسعه‌دهندگان، تعامل با Arbitrum مشابه تعامل با اتریوم است. Arbitrum از رابط RPC شبیه اتریوم پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب می‌تواند تمام زبان‌های EVM را مورد پشتیبانی قرار دهد و به طور بومی از تمام ابزارهای اتریوم، بدون هیچ آداپتور خاصی پشتیبانی می‌کند. مبحث هزینه تنها موردی است که رول آپ آربیتروم شباهتی به اتریوم ندارد. تراکنش‌های روی آربیتروم متحمل هزینه کمتری به نسبت اتریوم می‌شوند.

گفتار پایانی در مورد شبکه آربیتروم

انتقال قراردادها از اتریوم به آربیتروم سریع و ساده است و نیازی به تغییر کد یا دانلود نرم افزار جدید ندارد. اگرچه توسعه‌دهندگان و کاربران برای استقرار قراردادها و تعامل با زنجیره رول آپ آربیتروم نیازی به دانلود نرم‌افزار سفارشی ندارند، ممکن است برخی از کاربران بخواهند این زنجیره را برای خود تأیید کنند. هنگام استفاده از Arbitrum Rollup، امنیت شما با اتکا به این واقعیت تضمین می‌شود که هر کاربر صادقی می‌تواند درستی عملکرد سیستم را تضمین کند. اعتبارسنجی زنجیره آربیتروم کاملاً بدون مجوز است. شما فقط باید نرم‌افزار گره Arbitrum Validator را دانلود نمایید و گره خود را به سمت زنجیره متمایل کنید. برای صدور یک ادعا یا مخالفت با آن، شما تنها نیاز به گذاشتن سهامی دارید که پس از حل شدن ادعا، آن را پس خواهید گرفت.

به طور خلاصه، آربیتروم این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با هزینه کمتری به نسبت اتریوم، با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشید، آن‌ها را مستقر کنید و تمام ابزارهایی که امروزه برای تعامل با اتریوم استفاده می‌کنید را مورد استفاده قرار دهید، بدون اینکه باعث به خطر انداختن تمرکززدایی یا امنیت شوید.

چرا آربیتروم یک تغییر بزرگ است؟

بزرگ‌ترین وجه تمایز آربیتروم، بهینه‌سازی حل اختلاف نظرها از طریق رول آپ‌های خوش بینانه است. این موضوع می‌تواند کاهش تراکم شبکه اتریوم را در پی داشته باشد. چنانچه میزان اختلافات زیاد باشد، کارایی آربیتروم در حل این اختلاف نظرها می‌تواند باعث تبدیل شدن آن را به بزرگ‌ترین راه حل برتر لایه 2 شود. علاوه‌براین، مواردی مانند سازگاری بالا با EVM، بهره‌مندی از ابزار توسعه‌دهنده قدرتمند و هزینه‌های پایین آربیتروم باعث شده به یک شبکه توسعه‌یافته کارآمد و قابل‌توجه به شمار آید.

چه پلتفرم‌هایی از آربیتروم حمایت می‌کنند؟

Arbitrum One، پرچمدار زنجیره لایه دو Offchain Lab، در 28 می برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز منتشر شد. Offchain Labs در یکی از پست‌های اخیر وبلاگ خود اشاره کرد که به بیش از 250 تیم توسعه‌دهنده‌ای که آربیتروم را درخواست کرده بودند، دسترسی دادند. وبلاگ Offchain Labs نشان می‌دهد که Arbitrum One به زودی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، اما آن‌ها هنوز تاریخ مشخصی را اعلام نکرده‌اند.

اکوسیستم آربیتروم
اکوسیستم آربیتروم

یونی سواپ، یکی از بزرگترین DEXهای شبکه اتریوم، میزان علاقه دارندگان توکن حاکمیتی خود برای انتقال این پلتفرم به Arbitrum One را مورد ارزیابی قرار داده است. درصد زیادی از شرکت‌کنندگان، موافق انتقال پلتفرم به آربیتروم بوده‌اند. Uniswap در ابتدا در نظر داشت از پروتکل لایه دو Optimism استفاده کند، اما روند راه‌اندازی کامل Optimism و ارز دیجیتال OP به تعویق افتاد و Arbitrum راه‌حل آن‌ها را ارتقا داد. با توجه به اینکه Uniswap راهکار Optimism را اجرا کرده، ممکن است برای یکپارچه شدن با آربیتروم نیاز به زمان بیشتری داشته باشد. با این وجود، Uniswap v3 در هر دو شبکه Arbitrum و Optimism مستقر شده است. از SushiSwap، Anyswap، Curve Finance و Abracadabra می‌توان به عنوان معتبرترین پلتفرم‌هایی نام برد که از آربیتروم پشتیبانی می‌کنند.

مقایسه Arbitrum با Optimism

اگرچه شبکه آربیتروم (Arbitrum) و شبکه اپتیمیسم (Optimism) هر دو به عنوان رول آپ‌های خوشبینانه (Optimistic rollups) طبقه‌بندی می‌شوند، اما با یکدیگر چند تفاوت اساسی دارند. در ابتدا، آن‌ها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها از یک فرآیند حل اختلاف متفاوت استفاده می‌کنند. Optimism از «اثبات تقلب یک دوره‌ای» اجرا شده در لایه 1 استفاده می‌کند، در حالی که Artibrum از اثبات تقلب چند دوره‌ای که خارج از زنجیره اجرا می‌شود، بهره می‌برد. اثبات تقلب چند دوره‌ای آربیتروم پیشرفته‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر از اثبات یک دوره‌ای است.

مقایسه Arbitrum با Optimism

علاوه‌براین، با وجود اینکه Optimism و Arbitrum هر دو با EVM سازگار هستند، Optimism از EVM اتریوم استفاده می‌کند. از طرف دیگر، Arbitrum ماشین مجازی آربیتروم (AVM) خود را اجرا می‌کند. این موضوع باعث می‌شود Optimism فقط یک کامپایلر Solidity داشته باشد، در حالیکه Arbitrum از تمام زبان‌های کامپایل‌شده EVM پشتیبانی می‌کند.

گفتار پایانی در مورد شبکه آربیتروم

تراکم بالای شبکه اتریوم و هزینه‌های بالای تراکنش‌ها باعث شده این شبکه درگیر مشکلات مقیاس‌پذیری شود. با توجه به اینکه معرفی راه حل‌های لایه 2 امید جدیدی را برای جامعه بلاک چین به ارمغان می‌آورد، توسعه‌دهندگان و کاربران بلاک چین باید به دنبال بهترین جایگزین‌ها باشند. شبکه آربیتروم یک رول آپ خوش بینانه است که به عنوان یک راه حل مقیاس‌پذیر ساده، به خروج تراکنش‌ها از شبکه اصلی و ذخیره داده‌ها در لایه دو شبکه کمک می‌کند. چنانچه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید، همین حالا با متخصصان بیت پین تماس بگیرید.

سوالات متداول!

 • شبکه آربیتروم چیست؟

راه‌حل لایه دو آربیتروم (Arbitrum) شیوه‌ای نوآورانه است که مشکلاتی که بلاک چین اتریوم با آن درگیر است را کاهش می‌دهد.

 • آیا توکن بومی شبکه آربیتروم (Arbitrum) هم وجود دارد؟

بله، توکن بومی شبکه آربیتروم، ارز دیجیتال ARB نام دارد و با همین اختصار در صرافی بیت پین، خرید و فروش می‌شود.

 • تراکنش هوشمند چه ویژگی‌هایی دارد؟

این تراکنش‌ها می‌توانند خود را تایید کنند، زیرا چنین امکاناتی را دارند.

اگر قوانین در همه مراحل اجرا شوندف خود را اجرا می‌کنند.

این تراکنش ها ضد دستکاری به حساب می‌آیند. هیچ کس نمی‌تواند برنامه آن‌ها را تغییر دهد.

 • رول آپ چیست؟

رول آپ در واقع یک رویکرد کلی برای مقیاس‌بندی قراردادهای باز است، یعنی قراردادهایی که تمام کاربران می‌توانند مشاهده کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند

4.2/5 - (30 امتیاز)
منبع coinmarketcap.com blockchain-council.org


اشتراک در
اطلاع از
guest

9 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عباس

پس یعنی نمیتونیم آربیتروم بخریم..

محمدحسن

صرافی بیت پین شبکه آربیتروم رو پوشش میده؟

عباس

چرا آربیتروم ندارید

حلمد

صرافی شما از ده صرافی که من خرید فروش انجام دادم بیشترین کارمزد بر میداره افتضاحه کارتون

فرشاد

مزخرف میگی اتفاقا کمترین کارمزد رو می گیره صرافی با این همه امکانات واقعا کارشون عالیه

کارشناس محتوا ۲

سلام فرشاد عزیز
ممنونیم از همراهی دلگرم‌کننده شما

مجید

شیبا این هفته سیرصعودی داره؟

9
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x