شبکه آربیتروم چیست؟ آشنایی با توکن شبکه Arbitrum، جدیدترین راهکار لایه دو اتریوم

تاریخ انتشار: 31 مرداد 1402 | آخرین به‌روزرسانی: 7 آذر 1402
زمان مطالعه:  12 دقیقه
شبکه آربیتروم چیست؟

آربیتروم (Arbitrum)، راهکار لایه دو و موفق‌ترین رول‌آپ فعلی اتریوم است که مقیاس‌پذیری، هزینه پایین تراکنش و امنیت را به ارمغان می‌آورد.

شبکه آربیتروم؛ حلال مشکلات اتریوم است! اگر به عنوان تریدری حرفه‌ای در بازار کریپتو فعالیت داشته باشید، حتما این عبارت به گوش‌تان خورده است! در دنیای ارزهای دیجیتال، اتریوم یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای فعالیت است که کاربردهای زیادی هم برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز یا همان dAppها دارد؛ میزان محبوبیت این شبکه و کاربردهای بسیار آن، باعث شده تا گس فی یا همان کارمزد تراکنش‌ها به واسطه‌ی شلوغی شبکه، افزایش پیدا کند و در نتیجه ازدحام شبکه هم زیاد شود.

برای رفع مشکل شلوغی شبکه و کاهش هزینه‌ها، شبکه اتریوم نیازمند بهینه‌سازی قابلیتی به نام مقیاس‌پذیری است و یکی از راه‌حل‌های ارائه‌شده برای برطرف کردن این مشکل هم، استفاده از شبکه‌ای به نام آربیتروم، است. آربیتروم (Arbitrum) یکی از بسترهایی است که در این بازار می‌تواند به شما کمک کند؛ اما واقعا شبکه آربیتروم چیست و چگونه به رفع مشکل مقیاس پذیری اتریوم کمک می‌کند؟ در این مقاله از بیت پین قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و با یکی از راهکارهای لایه دوم اتریوم، بیشتر آشنا شویم.

شبکه آربیتروم چیست؟

شبکه آربیتروم به عنوان راهکار لایه دو اتریوم شناخته می‌شود که با هدف افزایش قابلیت‌های قراردادهای بلاک چین اتریوم طراحی و اجرا شده است. در واقع، افزایش کارمزدهای تراکنش‌های شبکه اتریوم منجر به توقف توسعه مستمر این بلاک چین شده و حالا با ظهور فناوری آربیتروم، معضل تراکنش‌های بسیار زیاد و هزینه‌های بالای این تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، تا حد بسیار زیادی برطرف می‌شود.

پیاده‌سازی و اجرای تراکنش‌های شبکه اتریوم از طریق قراردادهای هوشمند انجام می‌شود؛ از طرفی دیگر، هزینه‌ای هم باید به عنوان پاداش برای افرادی که قراردادهای هوشمند را در دستگاه‌های خود ذخیره می‌کنند، در نظر گرفته شود.

ویژگی‌های اصلی آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

زمانی که تعداد کاربران در شبکه افزایش می‌یابد، تعداد تراکنش‌ها هم برای پردازش، افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب، کارمزد تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و ماینرها هم باید تمام مراحل ‌پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند را در شبکه شبیه‌سازی کنند. تمامی این موضوعات، مقیاس‌پذیری شبکه را کاهش داده و محدود می‌کند و هر تراکنش برای پردازش، نیازمند صرف هزینه‌ای بالا است. البته کد و داده‌های مربوط به هرکدام از قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم باید به صورت عمومی منتشر شوند و چنانچه قراردادی از ویژگی پوشش حریم خصوصی برخوردار باشد، مشمول این قانون نخواهد شد.

با توجه به این موارد چنانچه بخواهید بدانید که بزرگترین هدف ایجاد شبکه آربیتروم چیست، باید بگوییم آربیتروم قصد دارد تا حد امکان کاربران، داده‌ها و به‌طور کلی تراکنش‌ها را از شبکه اصلی اتریوم یا همان لایه یک خارج کند، تا ترافیک و هزینه‌ها را روی شبکه کاهش دهد.

دانلود هشتمین ماهنامه دامیننس

ارزیابی جامع تاثیر زیست‌محیطی بیت کوین

  ویژگی‌های اصلی شبکه آربیتروم (Arbitrum) چیست؟

  خرید و فروش ارز دیجیتال نیاز به بستری امن و قدرتمند دارد و به همین دلیل هم شبکه آربیتروم باید به قابلیت‌هایی در همین راستا، مجهز باشد؛ آربیتروم به عنوان راهکار لایه دوم اتریوم:

  • از سازوکاری مشابه اتریوم برای حفظ امنیت، بهره می‌برد.
  • نسبت به شبکه اتریوم، سرعت بالاتری دارد.
  • مقیاس‌پذیری بیشتری نسبت به اتریوم دارد.
  • از ویژگی‌های حریم خصوصی برخوردار است.
  • ضعف‌های اتریوم مانند هزینه بالا را ندارد.

  آشنایی با توکن آربیتروم؛ ARB

  توسعه‌دهندگان شبکه آربیتروم به عنوان یکی از راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دو اتریوم، این پروژه را با توکن اصلی آربیتروم یا همان ARB راه‌اندازی کردند و حالا ارز دیجیتال آربیتروم، در بین کاربران بازار رمزارزها، به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال شناخته و معامله می‌شود.

  توکن ARB به عنوان توکنی حاکمیتی برای شبکه‌ی آربیتروم معرفی شده و پس از راه‌اندازی، بسیاری از صرافی‌های بزرگ خارجی و داخلی مانند بیت‌ پین، این رمزارز را در پلتفرم خود فهرست کردند. براساس اطلاعات منتشر شده، تعداد کل عرضه توکن ARB، ده میلیارد واحد خواهد بود. اگر قصد خرید آربیتروم دارید، می‌توانید از بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی، برای این کار بیت پین اقدام کنید.

  لوگو توکن ARB

  لوگو توکن ARB

  توکن آربیتروم در زمان نگارش و به‌روزرسانی این نوشته با قیمت ۱٫۲۴ دلار معامله می‌شد و برای ATH این توکن نیز فعلا قیمت ۱۴٫۰۲ دلار ثبت شده است. وایت پیپر توکن ARB را می‌توانید در پلتفرم گیت‌هاب مشاهده کنید.

  معماری شبکه آربیتروم

  ساختار اکوسیستم آربیتروم، با معماری ساده‌ای در فضای کریپتوکارنسی، طراحی شده و شما می‌توانید در این اکوسیستم مولفه‌هایی را بیابید که هرکدام، برای عملکردی جداگانه، توسعه داده شده‌اند. مؤلفه‌های اصلی ساختار آربیتروم بر مبنای چهار نقش مهم شامل تأییدکننده، کلید، ماشین مجازی و مدیر بنا نهاده شده است؛ در ادامه مرور کوتاهی بر وظایف هر نقش خواهیم داشت:

  • تاییدکننده (Verifier): تأییدکننده در واقع نهادی جهانی یا پروتکلی توزیع‌شده‌ است که باید اعتبار تراکنش‌ها را بررسی کرده و تراکنش‌های تأییدشده را منتشر کند.
  • کلید (Key): کلید در معماری شبکه آربیتروم، اشاره به عضوی از پروتکل دارد که می‌تواند علاوه بر پیشنهاد تراکنش‌ها، مالکیت دارایی را نیز برعهده داشته باشد؛  هش کلید عمومی را می‌توان به عنوان علامت شناسایی در نظر گرفت. علاوه‌براین، کلید می‌تواند از طریق امضای تراکنش‌ها و کلیدهای خصوصی روی هر یک از آن‌ها، به پیشنهاد تراکنش‌ها کمک کند.
  • ماشین مجازی: در اکوسیستم آربیتروم، ماشین مجازی یا VM در واقع شرکت‌کننده‌ای مجازی در پروتکل است که برای تعریف عملیات ماشین مجازی، کد و داده‌های مورد نیاز را در اختیار دارد.
  • مدیر: مدیر در ساختار آربیتروم، اشاره به شخصی دارد که وظیفه پیگیری پیشرفت ماشین مجازی بر عهده او است. علاوه‌ بر این، مدیر باید مطمئن شود که عملکرد ماشین مجازی، مطابق انتظارات است.

  آربیتروم (Arbitrum) چگونه کار می‌کند؟

  همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، اکوسیستم آربیتروم بر پایه اصول اولیه ارز دیجیتال طراحی شده که هر یک از کاربران در این سیستم، می‌توانند به عنوان ماشینی مجازی، قراردادهای هوشمند را پیاده‌سازی کنند. لازم به ذکر است که این ماشین‌های مجازی، قوانین مربوط به قراردادهای هوشمند را رمزگذاری می‌کنند و در واقع برنامه‌هایی هستند که روی ساختار ماشین مجازی آربیتروم (AVM) اجرا می‌شوند.

  طراح ماشین مجازی می‌تواند برای هر ماشین، مجموعه مدیرانی را تعیین و انتخاب کند؛ با کمک پروتکل لایه دو آربیتروم، مدیران می‌توانند هر ماشین مجازی را ملزم کنند تا عملکردشان مطابق با کد مربوطه باشد. افرادی که سهمی در نتیجه VM دارند، می‌توانند به عنوان مدیر عمل کرده یا شخص مورد اعتمادی را برای انجام این کار انتخاب کنند.

  توکنومیکس آربیتروم

  در شبکه آربیتورم به جای این که هر اعتبارسنج (Validator) ملزم به تکرار اجرای VM باشد، می‌توان وضعیت VM را با تکیه بر مدیران طوری پیش برد که هزینه کمتری برای ولیدیتورها به دنبال داشته باشد. در واقع اعتبارسنج‌ها به جای پیگیری کل وضعیت VM، تنها نیاز دارند تا هش وضعیت را دنبال کنند. به لطف آربیتروم مدیران ترغیب می‌شوند در زمینه عملکرد VM، به توافق برسند.

  هر گونه تغییر وضعیتی که از جانب تمام مدیران مورد حمایت قرار بگیرد، توسط اعتبارسنج‌ها پذیرفته خواهد شد. چنانچه دو تن از مدیران در مورد عملکرد ماشین مجازی اختلاف‌نظر داشته باشند، اعتبارسنج‌ها به تکنیک دوبخشی روی می‌آورند. در واقع آن‌ها اختلاف‌نظر را تا حد ممکن کاهش می‌دهند و به دستورالعملی واحد می‌رسند؛ سپس، یک مدیر برای آن دستورالعمل، اثباتی ساده ارائه می‌دهد. علاوه‌براین، ماشین‌های مجازی و هر یک از طرفین این امکان را دارند تا برای یکدیگر ارز و پیام ارسال کنند. پروتکل تقسیم‌بندی زمانی آغاز می‌شود که یکی از مدیرها نکته قابل‌بحثی را مطرح کند و مدیر دیگری، آن نکته را به چالش می‌کشد.

  زمانی که برنامه‌ای غیرمتمرکز (DApp) در بلاک چین آربیتروم اجرا می‌شود، می‌توانید گروه اعتبارسنج‌های خود را جهت انجام فرآیند اجماع انتخاب نمایید. بر همین اساس، بر خلاف شبکه لایه یک اتریوم که هر ولیدیتور تمام برنامه‌های شبکه را پیگیری می‌کند، اعتبارسنجی که روی یکی از برنامه‌های زنجیره آربیتروم کار می‌کند، با سایر برنامه‌های این زنجیره تعامل نخواهد داشت. این تکنیک بومی‌سازی‌شده، به اتصال کمتری بین گره‌ها نیاز دارد. به این ترتیب، تراکنش‌ها با سرعت بالاتری پردازش خواهند شد.

  آنچه شبکه آربیتروم را منحصر‌به‌فرد می‌کند؟

  اگر در دنیای خرید ارز دیجیتال فعالیت دارید، به خوبی می‌دانید که آربیتروم (Arbitrum) اولین پروژه‌ای نیست که برای رفع مشکلات اتریوم راه‌اندازی شده، اما  چه قابلیت‌هایی آربیتروم را به عنوان پروژه‌ای منحصر‌به‌فرد معرفی می‌کند؟

  • با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است؛ سازگاری آربیتروم با ماشین مجازی اتریوم، باعث می‌شود که توسعه آن ساده باشد، چرا که دیگر نیازی به استفاده از زبانی جدید برای توسعه آن نیست.
  • تیم توسعه‌دهنده قوی؛ تیم توسعه‌دهنده شبکه آربیتروم همواره تلاش می‌کند تا ضعف‌های موجود در شبکه را به سرعت برطرف کرده و موانع ورود به این لایه دوم را به حداقل برسانند.
  • هزینه‌های پایین؛ آربیتروم نه تنها حجم معاملات در بستر اتریوم را افزایش می‌دهد، بلکه باعث کاهش هزینه‌ها هم می‌شود.

  بنابراین با توجه به آنچه تا به اینجا درباره‌ی شبکه آربیتروم گفتیم، به‌راحتی می‌توان درک کرد که چرا آربیتروم (Arbitrum) در دنیای خرید ارز دیجیتال نقش مهمی را بر عهده دارد.

  تاریخچه شبکه آربیتروم چیست؟

  شرکت توسعه‌دهنده‌ شبکه آربیتروم که Offchain Labs نام دارد، در ۳۱ آگوست ۲۰۲۱، از راه‌اندازی رسمی شبکه اصلی Arbitrum One خبر داد؛ علاوه‌براین، Offchain Labs اعلام کرد که در دوره سرمایه‌گذاری سری B، حدود ۱۲۰ میلیون دلار به رهبری Lightspeed Venture Partners جمع‌آوری کرده است. این مبلغ باعث شد تا ارزش این شرکت به ۱٫۲ میلیارد دلار برسد. از سرمایه‌گذاران بزرگ دیگر Offchain Labs می‌توان به کوین بیس ونچورز، Pantera، کامپند و بلاک‌نِیشن اشاره کرد.

  تفاوت Arbitrum با سایر رول‌آپ‌ها چیست؟

  تفاوت چشمگیر رول آپ آربیتروم در مقایسه با سایر رول آپ‌ها در این است که داده‌های کمتری روی این زنجیره وجود دارند. رول آپ آربیتروم می‌تواند از قراردادهای هوشمند EVM پشتیبانی کرده و با تمام ابزارهای توسعه‌دهنده اتریوم هم سازگار است. زنجیره رول آپ آربیتروم در واقع زنجیره‌ای لایه دو با مقیاس‌پذیری بی‌نظیر است. زنجیره رول آپ آربیتروم هم مانند سایر رول‌آپ‌ها روی بلاک چین اتریوم قرارد دارد، امنیت آن از طریق شبکه اتریوم تأمین می‌شود و داده‌های تمام تراکنش‌ها روی اتریوم به ثبت می‌رسند.

  از منظر کاربران و توسعه‌دهندگان، تعامل با Arbitrum مشابه تعامل با اتریوم است؛ آربیتروم از رابط RPC شبیه اتریوم پشتیبانی می‌کند، پس می‌توان با تمام زبان‌های سازگار با EVM، آن را توسعه داد و به طور بومی از تمام ابزارهای اتریوم، بدون هیچ آداپتور خاصی استفاده کرد. مبحث هزینه تنها موردی است که در آن رول‌آپ آربیتروم هیچ شباهتی به اتریوم ندارد؛ تراکنش‌های روی آربیتروم با هزینه بسیار پایین‌تری به نسبت اتریوم انجام می‌شوند.

  آربیتروم و اتریوم

  انتقال قراردادها از اتریوم به آربیتروم سریع و ساده است و نیازی به تغییر کد یا دانلود نرم‌افزار جدید ندارد. اگرچه توسعه‌دهندگان و کاربران برای استقرار قراردادها و تعامل با زنجیره رول‌آپ آربیتروم نیازی به دانلود نرم‌افزاری سفارشی ندارند، اما گاهی ممکن است برخی از کاربران بخواهند این زنجیره را برای خود تأیید کنند.

  هنگام استفاده از Arbitrum Rollup، امنیت شما با اتکا به این واقعیت تضمین می‌شود که هر کاربر صادقی می‌تواند درستی عملکرد سیستم را تضمین کند. اعتبارسنجی زنجیره آربیتروم کاملاً بدون مجوز است و شما فقط باید نرم‌افزار گره Arbitrum Validator را دانلود کرده و گره خود را به سمت زنجیره متمایل کنید. برای صدور یک ادعا یا مخالفت با آن، شما تنها نیاز به گذاشتن سهامی دارید که پس از حل شدن ادعا، آن را پس خواهید گرفت.

  به طور خلاصه، شبکه آربیتروم این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با هزینه کمتری به نسبت اتریوم، با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشید، آن‌ها را مستقر کنید و تمام ابزارهایی که امروزه برای تعامل با اتریوم استفاده می‌کنید را مورد استفاده قرار دهید، بدون اینکه باعث به خطر انداختن تمرکززدایی یا امنیت شوید.

  چرا آربیتروم، تغییری بزرگ است؟

  بزرگ‌ترین وجه تمایز آربیتروم، بهینه‌سازی فرایند حل اختلاف‌نظرها از طریق رول‌آپ‌های خوش بینانه است. این موضوع می‌تواند کاهش تراکم شبکه اتریوم را در پی داشته باشد. چنانچه میزان اختلافات زیاد باشد، کارایی آربیتروم در حل این اختلاف‌نظرها می‌تواند آن را به بزرگ‌ترین و برترین راهکار لایه دوم اتریوم تبدیل کند. علاوه‌براین، مواردی مانند سازگاری بالا با EVM، بهره‌مندی از ابزار توسعه‌دهنده قدرتمند و هزینه‌های پایین آربیتروم باعث شده تا شبکه‌ای توسعه‌یافته، کارآمد و قابل‌توجه به شمار آید.

  چه پلتفرم‌هایی از آربیتروم حمایت می‌کنند؟

  Arbitrum One، پرچمدار زنجیره لایه دو Offchain Lab، در تاریخ ۲۸ می برای توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز منتشر شد. Offchain Labs در یکی از پست‌های اخیر وبلاگ خود اشاره کرد که به بیش از ۲۵۰ تیم توسعه‌دهنده‌ای که آربیتروم را درخواست کرده بودند، دسترسی داده است.

  نمای کلی اکوسیستم آربیتروم

  یونی سواپ، یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه اتریوم، با ارزیابی علاقه دارندگان توکن حاکمیتی خود برای انتقال این پلتفرم به Arbitrum One، نشان داد که درصد زیادی از شرکت‌کنندگان، موافق انتقال پلتفرم به آربیتروم بوده‌اند. این صرافی در ابتدا در نظر داشت از پروتکل لایه دو اپتیمیسم استفاده کند، اما روند راه‌اندازی کامل پروژه‌ی Optimism و ارز دیجیتال OP به تعویق افتاد و Arbitrum راه‌حل آن‌ها را ارتقا داد.

  البته با توجه به اینکه یونی سواپ راهکار Optimism را اجرا کرده، ممکن است برای یکپارچه شدن با آربیتروم به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. با این وجود، Uniswap v3 در هر دو شبکه Arbitrum و Optimism مستقر شده است. از SushiSwap، Anyswap، Curve Finance و Abracadabra می‌توان به عنوان معتبرترین پلتفرم‌هایی نام برد که از آربیتروم پشتیبانی می‌کنند.

  چگونگی خرید و فروش ارز دیجیتال ARB در بیت پین

  اگر قصد فروش یا خرید آربیتروم را با قیمت مناسب دارید، صرافی ارز دیجیتال بیت پین، بهترین انتخاب محسوب می‌شود. چرا که شما می‌توانید در این پلتفرم، علاوه بر قیمت مناسب، مراحل خرید را خیلی سریع انجام داده و در هر زمان از شبانه‌روز، برای خرید یا فروش ارز دیجیتال آربیتروم اقدام کنید.

  مقایسه Arbitrum با Optimism

  اگرچه شبکه آربیتروم (Arbitrum) و شبکه اپتیمیسم (Optimism) هر دو به عنوان رول‌آپ‌های خوشبینانه (Optimistic rollups) طبقه‌بندی می‌شوند، اما با یکدیگر چند تفاوت اساسی دارند که در ادامه به مقایسه آربیتروم و آپتیمیسم می‌پردازیم. در ابتدا، آن‌ها برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها از فرآیند حل‌اختلاف متفاوتی استفاده می‌کنند. Optimism از مکانیسم اثبات تقلب یک‌دوره‌ای اجرا شده در لایه یک استفاده می‌کند، در حالی که Artibrum از اثبات تقلب چند‌دوره‌ای که خارج از زنجیره اجرا می‌شود، بهره می‌برد. اثبات تقلب چند‌دوره‌ای آربیتروم پیشرفته‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر از اثبات یک‌دوره‌ای اپتیمیسم است.

  مقایسه آربیتروم و اپتیمیسم

  علاوه‌براین، با وجود اینکه اپتیمیسم و آربیتروم هر دو با EVM سازگار هستند، اپتیمیسم از EVM اتریوم استفاده می‌کند. از طرف دیگر، آربیتروم، ماشین مجازی آربیتروم (AVM) خود را اجرا می‌کند. این موضوع باعث می‌شود Optimism تنها یک کامپایلر Solidity داشته باشد، در حالیکه Arbitrum از تمام زبان‌های کامپایل‌شده EVM پشتیبانی می‌کند.

  شباهت‌ها تفاوت‌ها
  هر دو، از نوع رول آپ خوش‌بینانه هستند، فرض می‌کنند تراکنش‌های فشرده‌شده معتبر هستند و در صورت کشف تقلب، اثبات تقلب ارائه می‌دهند. آپتیمیسم از اثبات تقلب یک‌دوره‌ای استفاده می‌کند که سریع‌تر اما گران‌تر است. آربیتروم از اثبات تقلب چند‌دوره‌ای استفاده می‌کند که کندتر اما ارزان‌تر است.
  هر دو، پنجره چالش هفت‌روزه دارند که در طول آن، تاییدکنندگان می‌توانند صحت تراکنش‌های فشرده شده را بررسی کنند. آپتیمیسم از ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌کند در حالی که آربیتروم، ماشین مجازی خودش (AVM) را دارد. به همین دلیل، آپتیمیسم فقط از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی پشتیبانی می‌کند در حالی که آربیتروم به همه زبان‌های برنامه‌نویسی EVM پشتیبانی می‌کند.
  هر دو، قابل استفاده برای توسعه‌دهندگان و کاربران DApp هستند و با استفاده از Metamask قابل دسترس هستند. آپتیمیسم در حال حاضر فقط با چند پروژه همکاری دارد؛ در‌حالی‌که آربیتروم با بسیاری از پروژه‌های معروف DApp همگام شده است. برای مثال، Uniswap, Synthetix, Chainlink, Aave و MakerDAO بعضی از پروژه‌های موجود روی آپتیمسم هستند، اما SushiSwap, Curve, Balancer, Compound, Yearn Finance و Badger DAO برخی از پروژه‌های موجود روی آربيتروم هستند.

  گفتار پایانی در مورد شبکه آربیتروم

  تراکم بالای شبکه اتریوم و هزینه‌های بالای تراکنش‌ها باعث شده این شبکه درگیر مشکل مقیاس‌پذیری شود. با توجه به اینکه معرفی راه حل‌های لایه ۲، امید جدیدی را برای جامعه بلاک چین به ارمغان می‌آورد، توسعه‌دهندگان و کاربران بلاک چین باید به دنبال بهترین جایگزین‌ها باشند.

  شبکه آربیتروم رول‌آپی خوش بینانه است که به عنوان راهکاری برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری، به خروج تراکنش‌ها از شبکه اصلی و ذخیره داده‌ها در لایه دو شبکه کمک می‌کند. چنانچه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص هستید، همین حالا با متخصصان بیت پین تماس بگیرید.

  سوالات متداول!

  • شبکه آربیتروم چیست؟

  راه‌حل لایه دو آربیتروم (Arbitrum) شیوه‌ای نوآورانه است که مشکلاتی که بلاک چین اتریوم با آن درگیر است را کاهش می‌دهد.

  • آیا توکن بومی شبکه آربیتروم (Arbitrum) هم وجود دارد؟

  بله، توکن بومی شبکه آربیتروم، ارز دیجیتال ARB نام دارد و با همین اختصار در صرافی بیت پین، خرید و فروش می‌شود.

  • تراکنش هوشمند چه ویژگی‌هایی دارد؟

  می‌توانند خود را تایید کنند، اگر قوانین در همه مراحل اجرا شوند، خود را اجرا کنند و هیچ فردی نمی‌تواند برنامه آن‌ها را تغییر دهد.

  • رول آپ چیست؟

  رول آپ در واقع رویکردی کلی برای مقیاس‌بندی قراردادهای باز است، یعنی قراردادهایی که تمام کاربران می‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  همستر کامبت چیست؟‌ آموزش استخراج و دریافت ایردراپ Hamster Kombat

  بازار بازی‌های تلگرامی، داغ داغ است. نات کوین به عنوان پرچمد ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  ارز دیجیتال TapSwap چیست؟ آموزش کامل نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ

  ارز دیجیتال تپ سواپ چیست؟ نحوه استخراج ارز دیجیتال تپ سواپ ( ...

  دیدگاه‌ها 29 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. مهدی امینی
   مهدی امینی | 7 اسفند 1402

   سلام.
   من مقداری arbرو تو بستر آربیتروم انتقال دادم به تراست والت اونجا هم توکن رو اد کردم و بعد انتقال دادم.
   ولی تو صرافی زده در حال پردازش انتقال صورت نگرفته…
   کسی چیزی میدونه؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 8 اسفند 1402

    سلام مهدی عزیز
    با پشتیبانی صرافی در ارتباط باشین تا شما رو راهنمایی کنن.

    • مهدی
     مهدی | 8 اسفند 1402

     اوکی شد. گفتم حدود ۷ ساعت طول میکشه که همینطور هم بود الان تو کیف پول نشسته.
     متشکرم

  2. فریال
   فریال | 5 اسفند 1402

   سلام
   من دیشب از نوبیتکس مقداری اتریوم خریدم و از طریق شبکه ABR به ولتم در متامسک برداشت زدم. متاسفانه در ولتم چیزی نشون داده نمیشه. لاید چکار کنم تا توی ولتم ببینمش؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 5 اسفند 1402

    سلام دوست عزیز
    اگر کیف پول متامسک خودتون رو روی شبکه آربیتروم قرار بدین، احتمالا اتریوم‌های شما نشون داده میشه. اگر نیومد، به صورت دستی به کیف پول خودتون اضافه‌ش کنین.
    البته قبلش در بلاک چین اکسپلورر، آدرس کیف پول خودتون رو وارد کنین و ببینین که آیا در کوین‌های شما در کیف پولتون موجود هست یا خیر.

  3. جواد
   جواد | 29 دی 1402

   سلام اتریم از نوبیتکس روی شبکه اربیتریمArbitrum انتقال دادم تراست ولت به کیف پولم ننشسته هیچی نیست لطفا رهنمای کنید

   • عارفه رهبری
    عارفه رهبری | 30 دی 1402

    سلام دوست عزیز
    لطفا از صرافی مربوطه پیگیری کنین.

    • جواد
     جواد | 1 بهمن 1402

     سلام خسته نباشی امکان نداره واریز کیف پول نرود سیستم خیلی هوشمند است من ادرس اتریم زدم ولی روی شبکه اربیتریم داخل تراست ولت نمیاد بالا روی صفحه اصلی رفتم داخل پنکک سواپ روی شبکه اتریم زدم بعد اربیتریم را با اتریم جابجا کردم آمد بالا همون جا با تتر تعویض کردم تتر آمد بالا روصفحه اصلی یکم باید دنبالش بگردی داخل ولت چیزی بنام نیستی وجود ندارد هر جور هم اشتباه بزنی میتوانی پیدا کنی از صرافی به کیف پول ادرس کیف پول بفرس اسم یک ارز مثلا BNB کوپی کن بعد داخل صرافی ادرس BNBرا اشتباه بزنی روی تتر بازم به کیف پولت واریز می‌شود فقط باید داخل پنکک بگردی دنبالش خودش میاد بالا این سیستم خیلی هوشمنده دارایی از بین نمیرود

     • مبین حسینی
      مبین حسینی | 2 بهمن 1402

      سلام جواد عزیز
      بله درست می‌فرمایین. دارایی از کیف پول از بین نمیره، مگر اینکه به آدرس EVM اشتباه واریز کنین.
      ولی اگر رمزارزی سازگار با EVM به کیف پول خودتون انتقال بدین، ممکنه که در کیف پول نمایش داده نشه، ولی در اکسپلورر یا dapp ها در دسترسه و می‌تونین معامله یا انتقالش بدین، فقط کافیه که روی تنظیمات درست باشین، همین.

  4. soheil
   soheil | 6 دی 1402

   سلام

   من چند ماه قبل مقداری اتریوم را از طریق شبکه آربیتروم به سایت چنجلی منتقل کردم ولی اونها نتونستند اتریوم را دریافت کنند ، چندین ماه موضوع را پیگیری کردم تا بالاخره با دریافت صد دلار موضوع را حل کردند

   دیگه علاقه ای به آربیتروم ندارم

   میشه لطفاً راهنمایی کنید که چطوری میتونم اتریوم را از آربیتروم خارج کنم؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 7 دی 1402

    سلام سهیل عزیز
    با پلتفرمی که گفتین، آشنایی ندارم حقیقتا.
    ولی برای تبدیل اتریوم در بستر آربیتروم، می‌تونین اتریوم‌های خودتون رو در بستر آربیتروم به بیت‌پین واریز کنین و در شبکه اتریوم برداشت کنین به کیف پولتون.

  5. علی
   علی | 22 آذر 1402

   سلام ممنون از اطلاعاتی که دادید لطفا در ورت امکان سوال زیر را پاسخ دهید.
   آدرس شبکه اصلی ARBITRUM برای واریز و برداشت را چطور می توانم بسازم

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 22 آذر 1402

    سلام علی عزیز
    خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده.
    آدرس شبکه آربیتروم با آدرس اتریوم (بخاطر سازگار بودن با ماشین مجازی اتریوم -EVM) در کیف پول شما یکی هستش.
    یعنی به آدرس اتریوم می‌تونین آربیتروم واریز کنین. اگرکیف پول تراست والت داشته باشین، در قسمت جستجو آربیتروم رو انتخاب کنین. اگر هم از متامسک استفاده می‌کنین، فقط کافیه که شبکه آربیتروم رو به متامسک خودتون اضافه کنین؛ که در این صورت باز هم آدرس شما یکی خواهد بود با اتریوم، فقط شبکه آربیتروم هستش.

  6. آرین
   آرین | 1 آبان 1402

   سلام وقت بخیر خسته نباشید من سوال داشتم ؟
   تو تراست ولت سوئیچ نتورک رو رو چی باید تنظیم کنم ؟

   • مبین حسینی
    مبین حسینی | 2 آبان 1402

    سلام آرین عزیز
    از هر شبکه‌ای میخواید استفاده کنید، باید نتوورک رو روی همون بذارید.

  7. محسن
   محسن | 27 فروردین 1402

   سلام وقت بخیر
   من .02 اتر از لایه اربیتروم در متامسک به کوینکس انتقال دادم گرارش تایید ارسال برانم اومده ولی به کوینکس نرسیده لطفا راهنمایی کنید ممنون

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 27 فروردین 1402

    سلام محسن عزیز
    مشکل پیش اومده رو با پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته بیت پین در میون بذارید.
    به امید معاملات پرسودتون در بیت پین

  8. جعفرزاده
   جعفرزاده | 19 فروردین 1402

   باسلام خدمت بزرگواران بنده تازه واردم ونیز خواستم عیدی دریافت کنم موفق نشدم وسوالی داشتم ایا مبتوان عیدز رو دریافت کنم ویا بی خیال بشم سپاس ازتوجه شما

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 20 فروردین 1402

    سلام دوست عزیز
    متاسفانه کمپین عیدی بیت پین به اتمام رسیده اما بین پین در آینده کمپین‌های دیگه‌ای اجرا میکنه. به همین خاطر توصیه میشه که هرچند وقت یکبار صفحه بیت پین لند رو چک کنین و صفحه بیت پین رو در 4 شبکه اینستاگرام، تلگرام، توییتر و یوتیوب دنبال کنید.
    صفحه بیت پین لند:
    https://bitpin.ir/campaign
    موفق و پرسود باشید.

  9. Hamed
   Hamed | 3 فروردین 1402

   سلام چرا مبلغ اتریوم من در شبکه آربیتروم صفر شده است

  10. عباس
   عباس | 15 اسفند 1401

   پس یعنی نمیتونیم آربیتروم بخریم..

  11. محمدحسن
   محمدحسن | 15 اسفند 1401

   صرافی بیت پین شبکه آربیتروم رو پوشش میده؟

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 16 اسفند 1401

    سلام محمدحسن عزیز
    بله، شبکه‌های آربیتروم و اپتیمیسم به عنوان شبکه‌های لایه دو اتریوم تو بیت پین فعال شدن و شما می‌تونید دارایی‌هاتون رو در این شبکه‌ها جابه‌جا کنید.
    باز هر سوالی بود بفرمایید، در خدمتیم.

  12. عباس
   عباس | 8 اسفند 1401

   چرا آربیتروم ندارید

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 9 اسفند 1401

    سلام عباس عزیز
    به زودی این شبکه محبوب رو هم اضافه می‌کنیم. منتظر اخبار بیت پین تو هفته‌های آینده باشید.

  13. حلمد
   حلمد | 30 بهمن 1401

   صرافی شما از ده صرافی که من خرید فروش انجام دادم بیشترین کارمزد بر میداره افتضاحه کارتون

   • فرشاد
    فرشاد | 14 اسفند 1401

    مزخرف میگی اتفاقا کمترین کارمزد رو می گیره صرافی با این همه امکانات واقعا کارشون عالیه

    • متینه ممتاز
     متینه ممتاز | 14 اسفند 1401

     سلام فرشاد عزیز
     ممنونیم از همراهی دلگرم‌کننده شما

  14. مجید
   مجید | 27 بهمن 1401

   شیبا این هفته سیرصعودی داره؟