ارزش کل قفل‌شده (TVL) چیست؟ معیاری برای ارزیابی پروژه‌های دیفای

تاریخ: 20 فروردین 1401
زمان مطالعه:  6 دقیقه
ارزش کل قفل‌شده

در بسیاری از مواقع سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیفای سود زیادی را به دنبال خواهد داشت. این موضوع سبب شده است تا بسیاری از سرمایه‌گذاران، سرمایه خود را به تأمین مالی این پروژه‌ها اختصاصی دهند تا بتوانند در مدت‌زمانی کوتاه به سودهای قابل‌توجهی دست یابند. برای سرمایه‌گذاری در حوزه دیفای هم مانند سایر حوزه‌ها باید پیش از هر چیز اطلاعات خود را درباره آن افزایش داد. پروژه‌های دیفای معمولاً دچار فراز و نشیب‌های زیادی می‌شوند که همین امر سبب می‌شود ارزش آن‌ها به‌طور مکرر نوسان پیدا کند. سرمایه‌گذارانی که از دانش بالا در این حوزه برخوردارند، می‌توانند قبل از وقوع نوسانات آن‌ها را شناسایی کنند و بدین طریق سود قابل‌توجهی به دست آورند.

خوشبختانه برای ارزیابی پروژه‌های دیفای شاخص‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که سرمایه‌گذاران تنها با اطلاع از آن‌ها می‌توانند به بهترین شکل ممکن به بررسی پروژه‌های مختلف بپردازند. از میان شاخص‌های مختلف که سرمایه‌گذاران می‌توانند برای بررسی پروژه‌های دیفای یا پروژه‌های مالی غیرمتمرکز استفاده کنند، شاخص ارزش کل قفل‌شده یکی از بهترین مواردی است که وجود دارد.

ارزش کل قفل‌شده جزء اولین معیارهایی است که برای بررسی پروژه‌های دیفای باید بررسی شود. با بررسی این شاخص می‌توان در مدت‌زمانی بسیار کوتاه اطلاعات بسیار ارزشمندی را درباره پروژه به دست آورد و اگر پروژه ارزش بالایی نداشت، آن را از لیست دارایی‌های موردنظر خارج کرد. برای اینکه با ارزش کل قفل‌شده یا TVL آشنایی پیدا کنید، در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم به‌صورت دقیق به معرفی آن بپردازیم.

بهتر است بدانید ارزش کل قفل‌شده با استفاده از روش‌هایی که معرفی می‌کنیم، به‌راحتی قابل محاسبه خواهد بود، اما پلتفرم‌هایی نیز وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها در کمترین زمان ممکن از TVL پروژه‌های مختلف اطلاع پیدا کرد که در ادامه به معرفی این پلتفرم‌ها نیز خواهیم پرداخت؛ پس پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ارزش کل قفل‌شده چیست؟

منابع مالی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که سبب افزایش ارزش پروژه‌های دیفای خواهند شد. افرادی که قصد دارند به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیفای بپردازند، باید قبل از هر چیز به بررسی منابع مالی پروژه موردنظر بپردازند تا بتوانند اطلاعات مناسبی را درباره آن به دست آورند. درواقع افزایش منابع مالی در پروژه‌های دیفای سبب می‌شود تا جایگاه پروژه و ارزش کوین‌های ارائه‌ شده توسط آن در بازار تغییر پیدا کند؛ به همین دلیل بیشتر شاخص‌هایی که برای بررسی پروژه‌های دیفای استفاده می‌شوند، با میزان منابع مالی پروژه رابطه مستقیم دارند.

ارزش کل قفل‌شده یا Total Value Locked یکی از بهترین شاخص‌ها برای بررسی منابع مالی پروژه‌های دیفای به شمار می‌رود که با استفاده از آن می‌توان به بررسی پروژه‌ها و توکن‌های مختلف پرداخت و بدین طریق تصمیم نهایی برای سرمایه‌گذاری‌کردن یا نکردن در یک پروژه را دریافت کرد.

متأسفانه ارزش کل قفل‌شده یا TVL در بسیاری از موارد با Market Cap اشتباه گرفته می‌شود و برخی سرمایه‌گذاران تصور می‌کنند TVL همان ارزش بازار یک دارایی یا پروژه دیفای است؛ درحالی‌که ارزش کل قفل‌شده به روش کاملاً متفاوتی بررسی می‌شود. ارزش کل قفل‌شده همان‌ طور که از نام آن پیدا است، به مجموع دارایی‌ها و منابع مالی گفته می‌شود که در یک پروژه دیفای قفل شده است. TVL می‌تواند شامل پاداش‌ها، سودهایی که کاربران از پلتفرم‌های دیفای به دست می‌آورند و توکن‌های جدید باشد که توسط پروژه ایجاد می‌شود.

برای محاسبه ارزش کل قفل‌شده ساده‌ترین روش این است که ارزش بازار پروژه را به حداکثر میزان توکن‌ها و دارایی‌های که در بازار عرضه می‌شوند، تقسیم کرد؛ البته همان‌طور که اشاره کردیم، پلتفرم‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از TVL پروژه‌ها اطلاع پیدا کنید. در پایان همین مطلب به معرفی پلتفرم‌هایی که برای بررسی TVL وجود دارند خواهیم پرداخت.

دارایی‌هایی که برای مشخص‌کردن ارزش کل قفل‌شده محاسبه می‌شوند، درواقع دارایی‌هایی هستند که کاربران به دلایل مختلف آن‌ها را در پروژه‌های دیفای و استخرهای نقدینگی قرار می‌دهند تا در ازای آن به دریافت سود بپردازند یا از مزایای دیگر برخوردار شوند. یکی از رایج‌ترین پلتفرم‌هایی که در این باره وجود دارد، پلتفرم‌هایی هستند که در زمینه وام‌دهی فعالیت می‌کنند.

در پلتفرم‌های وام‌دهی کاربران دارایی‌های خود را در استخرهای نقدینگی قفل می‌کنند تا در ازای آن بتوانند امکان تأمین مالی پلتفرم را ایجاد کنند و در مقابل به دریافت مزایای مختلف بپردازند. ارزش کل قفل‌شده یا TVL در صرافی‌های غیرمتمرکز نیز نقش قابل‌توجهی دارند. در صرافی‌های غیرمتمرکز در مقایسه با صرافی‌های متمرکز معامله دارایی‌ها به طرز کاملاً متفاوتی صورت می‌گیرد؛ به این طریق که دارایی کاربران به‌صورت مستقیم با یکدیگر تبادل نمی‌شوند، بلکه هرکدام از کاربران دارایی‌های خود را با دارایی‌های موجود در صرافی‌ها مبادله می‌کنند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز برای تأمین نقدینگی از استخرهای نقدینگی استفاده می‌شود. کاربران برای تأمین نقدینگی مورد نیاز صرافی دارایی‌های خود را در اختیار استخرهای نقدینگی قرار می‌دهند که به مجموع این دارایی‌ها TVL گفته می‌شود. در صرافی‌های غیرمتمرکز بالابودن TVL سبب افزایش اعتبار صرافی می‌شود.

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  نقش ارزش کل قفل‌شده در ارزیابی پروژه‌های دیفای

  ارزش کل قفل‌شده

  ارزش کل قفل‌شده یا TVL یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در ارزیابی پروژه‌های دیفای به شمار می‌رود که در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران برای بررسی دارایی‌های خود از آن استفاده می‌کنند. TVL در بسیاری از مواقع اطلاعات دقیق‌تری را نسبت به Market Cap در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد؛ به‌طوری‌ که می‌توان با استفاده از آن تصمیم‌گیری‌های مطمئن‌تری درباره با یک پروژه دیفای صورت داد.

  در دنیای دیفای ارزش بازار یک دارایی به دلایل مختلف ممکن است به‌صورت غیرواقعی افزایش یا کاهش شدید داشته باشد. این در صورتی است که TVL شاخصی است که کمتر دچار نوسانات شدید می‌شود و همین سبب می‌شود تا بتوان آن را به‌عنوان شاخصی دقیق‌تر برای بررسی پروژه‌ها بررسی کرد. بالابودن TVL یا ارزش کل قفل‌شده به این معناست که کاربران به رشد پروژه در آینده امید زیادی دارند و حمایت‌های زیادی از پروژه صورت می‌گیرد. افرادی که سرمایه خود را در پلتفرم‌های دیفای قفل کرده‌اند، ممکن است جزء کاربرانی باشند که در ثبت تراکنش‌ها و افزایش معاملات در پروژه‌ها نقش قابل توجهی نداشته، اما روی آن سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی کرده باشند.

  نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دیفای باید به بررسی شاخص‌های مختلف پرداخت و ابعاد گوناگون پروژه را بررسی کرد؛ بنابراین با استفاده از TVL نمی‌توان به‌تنهایی مشخص کرد که یک پروژه ارزش سرمایه‌گذاری خواهد داشت یا خیر، اما با استفاده از این شاخص در کنار سایر شاخص‌ها می‌توان اطلاعات قابل‌توجهی را درباره یک پروژه به دست آورد.

  برترین پلتفرم‌ها برای بررسی ارزش کل قفل‌شده

  خوشبختانه در سال‌های اخیر سرویس‌ها و پلتفرم‌های زیادی به وجود آمده‌اند که می‌توان با استفاده از آن‌ها به بررسی TVL پروژه‌ها پرداخت. نکته‌ای که درباره این پلتفرم‌ها باید به آن توجه داشته باشید، این است که معمولاً بیشتر اطلاعاتی که در آن‌ها وجود دارد با کمی تأخیر منتشر می‌شود؛ به همین دلیل ممکن است در پلتفرم‌های مختلف شاهد مغایرت جزئی باشید. پلتفرم‌های برتر معمولاً سعی می‌کنند جدیدترین پروژه‌های موجود در حوزه دیفای را به‌سرعت در لیست خود قرار دهند؛ به همین دلیل با اطلاع از آن‌ها می‌توانید به بهترین شکل ممکن به مشاهده TVL تمام پروژه‌های موردنظر خود بپردازید.

  DEFIPULSEیکی از بهترین پلتفرم‌ها و سرویس‌هایی که می‌توانید برای بررسی ارزش کل قفل‌شده یا همان TVL استفاده کنید، دیفای پلاس(DEFIPULSE) است. دیفای پلاس یکی از برترین و معتبرترین وب‌سایت‌ها در زمینه ارزیابی پروژه‌های دیفای است که با امکاناتی که در اختیار کاربران قرار داده است سبب شده تا تمامی سرمایه‌گذاران بتوانند به بهترین شکل ممکن به بررسی پروژه‌های موردنظر خود بپردازند.

  نکته مثبتی که درباره دیفای پلاس وجود دارد، این است که در این پلتفرم تنها به معرفی پروژه‌های معتبر پرداخته می‌شود، اما این موضوع سبب شده است تا پروژه‌های جدید با کمی تأخیر در سایت قرار داده شوند؛ به همین دلیل اگر برای بررسی TVL پروژه موردنظر خود عجله دارید، می‌توانید از سایر پلتفرم‌ها استفاده کنید؛ مثلاً دیبانک یکی از این پلتفرم‌هاست که در قراردادن پروژه‌های جدید سرعت عمل بالایی دارد.

  debankدیبانک (DeBank) جزء پلتفرم‌هایی است که لیست کاملی از برترین پروژه‌های دیفای را در خود قرار داده است. در حال حاضر حدود ۲۰۰ پروژه در لیست پروژه‌های این سایت قرار گرفته‌اند. نکته‌ای که در رابطه با DeBank باید بدانید این است که خوشبختانه اطلاعات موجود در این سایت به‌سرعت به‌روزرسانی می‌شود؛ به همین دلیل می‌توانید دقیق‌ترین اطلاعات را درباره ارزش کل قفل‌شده در آن مشاهده کنید.

  DeFiLama DeFiLama یکی دیگر از پلتفرم‌های برتر در زمینه ارزیابی ارزش کل قفل‌شده پروژه‌های دیفای است که از ویژگی‌های مثبت آن می‌توان به رابط کاربری ساده و حرفه‌ای آن اشاره کرد. در این پلتفرم لیستی از ۷۰ پروژه دیفای قرار گرفته است که می‌توانید به بررسی آن‌ها بپردازید. در مقایسه با سایر رقبای خود لیستی کوتاه‌تر از پروژه‌های دیفای را در پلتفرم خود قرار داده است که می‌توان آن را از معایب این پلتفرم دانست.

  سوالات متداول

  • ارزش کل قفل‌شده چیست؟

  ارزش کل قفل‌شده از بهترین شاخص‌ها برای بررسی منابع مالی پروژه‌های مربوط به دیفای است که با استفاده از آن می‌توان به بررسی پروژه‌ها و توکن‌های مختلف پرداخت.

  • بهترین پلتفرم TVL در ارزیابی پروژه‌های دیفای چیست؟

  دیبانک (DeBank) و DeFiLama دو نمونه از پلتفرم‌های مناسب در ارزیابی پروژه دیفای است.

  تیم محتوا بیت‌پین

  تیم محتوا بیت‌پین

  تدوین و بررسی مطالب حوزه کریپتو و خلق مقالات کاربردی در حوزه ارزهای دیجیتال.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  آزمون تورینگ کریپتویی؛ اندازه‌گیری قابلیت استفاده روزمره از رمزارزها

  این مقاله به بررسی مفهوم آزمون تورینگ کریپتویی می‌پردازیم و ...

  5 کوین برتر وب 3 که باید در سال 2024 به دقت رصد شوند

  در حالی که سه ماه از سال 2024 گذشته است، دنیای ارزهای دیجیتا ...

  تورم و رکود؛ دو روی یک سکه

  آیا تورم و رکود اقتصادی دو مفهومی متفاوت یا مکمل یکدیگرند؟ د ...

  دیدگاه‌ها
  در پاسخ به دیدگاه کاربر