ارز دیجیتال متیس (METIS) چیست؟ همه چیز درباره متیس

1 8,779

اتریوم پس از بیت‌ کوین، مشهورترین شبکه بلاکچین در بین جامعه کریپتو است که کاربردهای بسیاری را ارائه داده است. اما این شبکه با محدودیت شدید مقیاس‌پذیری روبه‌رو است. به طوری‌که در هر ثانیه فقط می‌تواند 10 الی 15 تراکنش را مدیریت کند. این در حالی‌ است که برخی دیگر از رقیبان اتریوم می‌توانند هزاران و حتی میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را انجام دهند یا حداقل چشم‌انداز آن را ارائه کرده‌اند.

اتریوم برای حل مشکل مقیاس‌پذیری خود که سبب شلوغی بیش از حد شبکه و بالا رفتن هزینه آن شده است، راهکارهای لایه دوم را مورد توجه قرار داده است که راه‌حل‌های بسیاری را در بر می‌گیرد. از جمله این راه‌حل‌ها می‌توان شبکه ارز دیجیتال متیس را نام برد. اگر شما نیز نام متیس را به عنوان یک پروژه ارزشمند برای سرمایه‌گذاری شنیده‌اید و می‌خواهید بیشتر درباره آن بدانید، با ما همراه شوید.

ارز دیجیتال متیس چیست؟

متیس «Metis» که با نام کامل متیس‌دائو «MetisDAO» شناخته می‌شود، یک راهکار لایه دوم در شبکه بلاکچین اتریوم است. این شبکه، تراکنش‌ها را خارج از زنجیره اصلی اتریوم پردازش کرده، آن‌ها را به یک بسته تبدیل کرده و در نهایت آن‌ها را در شبکه اتریوم ثبت می‌کند. در وصف بیشتر این پلتفرم می‌توان گفت:

خرید متیس

 • راه‌حل‌های لایه ۲ اتریوم مانند پروژه متیس، جهت کاهش فشار از شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند. این راه‌حل‌ها به صورتی عمل می‌کنندکه ابتدا تراکنش‌ها را بسته‌بندی می‌کنند، سپس آن‌ها به پروتکل لایه دوم خود برای پردازش ارسال کرده و آن‌گاه دوباره آن‌ها را برای ذخیره‌سازی نهایی به شبکه اتریوم باز می‌گردانند.
 • شبکه متیس به عنوان یک راه‌حل لایه دوم در اتریوم، از مکانیسم «Optimistic Rollup» در ساختار خود استفاده می‌کند.
 • شبکه متیس به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های خود را سریع‌تر و ارزان‌تر در شبکه اتریوم انجام دهند.
 • کاربران می‌توانند در شبکه متیس توکن‌های منحصربه‌فرد «NFT» ایجاد کرده و از صرافی‌های غیرمتمرکز «DEX» ایجاد شده بر بستر این شبکه نیز استفاده کنند.
 • پلتفرم متیس از یک پل «NFT» بین شبکه اتریوم «Ethereum» و آندرومدا «Andromeda» استفاده می‌کند.
 • شبکه متیس دارای یک جستجوگر بلاکچینی است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند تراکنش‌های مختلف انجام شده بر بستر این شبکه را مشاهده کنند.
 • معماری متیس دارای یک ماشین مجازی سازگار با ماشین مجازی اتریوم «EVM» است که تحت عنوان ماشین مجازی متیس «Metis Virtual Machine» شناخته می‌شود که اختصاراً به آن «MVM» گفته می‌شود. این ماشین مجازی به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا قراردادهایی را در محیطی مشابه اتریوم بسازند.
 • پلتفرم متیس دارای یک ارز دیجیتال بومی است که تحت نماد «METIS» در بازار کریپتو عرضه شده است.
با توجه به آن‌چه گفته شد، حالا می‌دانیم که پروژه متیس چیست و با چه هدفی ایجاد شده است. در ادامه به بررسی ساختار این پلتفرم خواهیم پرداخت.

ساختار و ویژگی‌های پلتفرم متیس

سیستم متیس علاوه‌بر فناوری لایه‌بندی لایه ۲، سه محصول اصلی را ارائه کرده است که این محصولات را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

ارز دیجیتال متیس چیست؟

 • پل اِن‌اِف‌تی «NFT bridge»

ان‌اف‌تی بریج یا پل NFT متیس شما را قادر می‌سازد تا دارایی‌های مبتنی بر «NFT» را بین بلاکچین اتریوم و شبکه آندرومدا متیس «Metis Andromeda» انتقال دهید. به این معنی که می‌توانید NFT را در متیس ضرب کرده و سپس آن را به اتریوم منتقل کنید و برعکس.

 • شرکت‌های مستقل غیرمتمرکز «DAC»

شرکت‌های مستقل غیرمتمرکز «Decentralized Autonomous Companies» که اختصاراً به آن‌ها «DAC» گفته می‌شود، بخشی از ساختار پلتفرم متیس را تشکیل می‌دهند که وظیفه انجام تراکنش‌ها و ایجاد بلاک در شبکه متیس را برعهده دارند. کاربران شبکه متیس می‌توانند پس از اتصال کیف‌پول دیجیتالی خود به شبکه متیس، یک درخواست مبنی‌بر فعالیت به عنوان DAC ایجاد کنند؛ آن‌گاه فعالیت خود به عنوان یکی از نودهای شبکه متیس را آغاز نمایند.

البته این کاربران بدون نیاز به ایجاد یک DAC مستقل، قادر هستند تا به یکی از DAC‌های موجود بپیوندند. برای انجام این کار لازم است کاربران ارز دیجیتال متیس خود را در اختیار یکی از DAC‌های موجود قرار دهند و از آن پاداش بگیرند.
 • پلتفرم میان‌افزار پولیس «Polis»

متیس همچنین پولیس را ارائه می‌دهد که یک پلتفرم میان‌افزار برای کمک به توسعه‌دهندگان در مدیریت قراردادهای هوشمندی که روی شبکه متیس مستقر کرده‌اند. پولیس اجازه می‌دهد تا کاربران بتوانند به کلیه برنامه‌های کاربردی یا دی‌اپ‌ها «dApps» ساخته شده روی این شبکه ورود کنند و سوابق تراکنش‌های خود را مشاهده نمایند. کاربران می‌توانند به راحتی به پولیس متصل شده و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز خود را ایجاد نمایند.

می‌بینید که متیس یک مجموعه قابل توجه از محصولات خود را ایجاد کرده است یا در مرحله ایجاد کردن آن‌ها است. آن‌چه که اهمیت دارد، اهداف این پروژه است که می‌تواند هم به افزایش سرعت و کاهش هزینه در شبکه بلاکچین کمک کند و هم ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را برای توسعه‌دهندگان با سهولت همراه کند.

تاریخچه متیس و تیم توسعه آن

متیس یک راه‌حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم است که توسط النا سینلنیکوا «Elena Sinelnikova» در سال ۲۰۱۹ تأسیس شد.  النا سینلنیکوا دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر است. وی قبل از متیس، شرکت «Crypto Chicks» را نیز در سال 2017 تأسیس کرده که یک مرکز آموزشی غیرانتفاعی بلاکچین است. این مرکز به زنان کمک می‌کند تا با فناوری بلاکچین آشنا شده و از آن استفاده کنند.

ارز دیجیتال متیس چیست؟او برای تکمیل بیشتر تجربه و تخصص گذشته خود در بلاکچین، تیمی قوی از رهبران شایسته را گرد هم آورده است تا پروژه متیس را به توسعه دهد. در رأس تیم این پروژه می‌توان کوین لیو «Kevin Liu» و یوان سو «Yuan Su» که به ترتیب مدیر توسعه و مدیر فنی پروژه متیس هستند را نیز مشاده کرد. این دو تن دارای مدرک ارشد «MBA» هستند و قبل از پیوستن به متیس در پروژه‌های بلاکچینی دیگری مشارکت داشته‌اند.

استیکینگ NFT در پلتفرم متیس!

معمولاً استیکینگ با توکن‌های بومی یک پلتفرم امکان‌پذیر است؛ اما در متیس می‌توان توکن‌ها و دارایی‌های NFT را سپرده‌گذاری یا استیکینگ «Staking» کرد. در واقع کاربران می‌توانند دارایی‌های NFT خود را در این شبکه قرار دهند و پاداش دریافت کنند. شاید برایتان جالب باشید بدانید که اولین NFT ساخته شده در شبکه متیس، بازسازی برج بابل «Rebuilding the Tower of Babel»  نام داشت. این NFT توسط جامعه متیس ساخته شده بود و توانست به قیمت ۱۶.۱ اتر «ETH» به فروش برسد!

کاربردهای توکن متیس

همان‌ طور که قبلاً اعلام کردیم، پلتفرم متیس دارای یک توکن بومی به نام ارز دیجیتال متیس «METIS» است که کاربردهای متنوعی در پلتفرم متیس دارد. از جمله کاربردهای توکن یا ارز دیجیتال متیس می‌توان چنین مواردی را نام برد:

الگوریتم اثبات اعتبار چیست؟ حتما بخوانید: ارز دیجیتال ایدکس (IDEX) چیست؟ همه چیز درباره ایدکس

 • ارز دیجیتال متیس «METIS»، بخش مهمی از راه‌حل لایه دوم متیس است. به این معنی که وقتی متیس تراکنش‌ها را با هم جمع می‌کند و آن‌ها را برای پردازش به شبکه آندرومدا می‌فرستد، به بازیگرانی به نام رنجرز «Rangers» متکی است تا مطمئن شود تراکنش‌ها معتبر هستند و تقلبی نیستند.
  رنجرها باید ارز دیجیتال متیس «METIS» را به اشتراک بگذارند تا واجد شرایط اعتبارسنجی تراکنش‌ها باشند. اگر آن‌ها بدخواهانه عمل کنند، توسط شبکه متیس جریمه خواهند شد!
 • ارز دیجیتال متیس «METIS» را می‌توان برای پرداخت هزینه‌ تراکنش‌ها در شبکه متیس آندرومدا استفاده کرد.
 • کاربران می‌توانند ارز دیجیتال متیس را برای دریافت پاداش در پلتفرم متیس سپرده‌گذاری یا استیک کنند.
 • پلتفرم متیس یک برنامه به نام بیلدر ماینینگ «Builder Mining» ارائه کرده که کاربران با اجرای این برنامه به یکی از DACهای این پلتفرم تبدیل می‌شوند. این کاربران برای هر تراکنشی که در شبکه آندرومدا انجام می‌دهند، ارز دیجیتال متیس «METIS» را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.
 • عرصه کل توکن‌های متیس برابر با 10 میلیون «000/000/10» واحد است که از این تعداد، حدود 4 میلیون «000/000/4» واحد آن در گردش قرار دارد.
با توجه به آن‌چه گفته شد، مشخص است که ارز دیجیتال متیس «METIS» یک توکن ارزشمند در بازار کریپتو است، چراکه یک پروژه کاربردی در پشت آن قرار دارد. در ادامه به بررسی آینده این توکن خواهیم پرداخت.

آینده ارز دیجیتال متیس

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده در وبسایت دیجیتال کوین پرایس «Digital Coin Price» پیش‌بینی شده است که ارز دیجیتال متیس تا سال 2025 و 2026 می‌تواند به بالای 200 دلار رسیده و تا سال 2028، قیمت 300 دلار را نیز پشت سر بگذارد. البته این صرفاً یک پیش‌بینی است و ارز دیجیتال متیس در واقعیت می‌تواند سریع‌تر یا کندتر از زمان تعیین شده و به قیمت‌های اعلام شده برسد.
اما به‌هرحال بیشتر تحلیل‌گران روی صعودی بودن روند قیمت این ارز دیجیتال توافق دارند. بنابراین ضمن انجام تحلیل‌های شخصی، می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد!!

صرافی‌های متیس

از جمله صرافی‌های معتبر و مشهوری که برای خرید ارز دیجیتال متیس می‌توان به آن‌ها مراجعه کرد، موارد زیر در اولویت قرار دارند:

 • صرافی گیت «io»
 • صرافی حرفه‌ای بیت پین
 • صرافی کوکوین «KuCoin»
 • صرافی کوین‌بیس اکسچینج «Coinbase Exchange»
 • صرافی یونی‌سوآپ «Uniswap (V2)»
 • صرافی جمینی «Gemini»

شما می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال متیس به صرافی‌های نامبرده مراجعه کنید. اما با توجه به چالش‌هایی که استفاده از صرافی‌های خارجی به دلیل تحریم‌ها برای کاربران ایرانی دارد، شما می‌توانید برای خرید آسان ارز دیجیتال متیس روی صرافی‌های داخلی از جمله بیت پین حساب کنید.

کیف‌پول‌های متیس

برای نگهداری ارز دیجیتال متیس می‌توان پس از خرید این توکن، آن را به کیف‌پول‌های زیر انتقال داد:

اگر قصد نگهداری میان‌مدت یا طولانی‌مدت ارز دیجیتال متیس را داشته باشید، گزینه‌های فوق بهترین انتخاب برای نگهداری این توکن هستند.

گفتار پایانی!

پلتفرم متیس، یکی از راه‌حل‌های لایه دوم اتریوم است که می‌تواند تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را برای کاربران این شبکه رقم بزند. البته متیس علاوه‌بر راه‌حل‌های لایه دوم، محصولات دیگری را نیز ارائه کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به قابلیت ایجاد توکن‌های منحصربه‌فرد «NTF» و استیکینگ آن‌ها اشاره کرد.
همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند و امکانات این شبکه، برنامه‌های غیرمتمرکز «dApps» خود را ایجاد کنند. از این رو می‌توان از متیس به عنوان یک پروژه کاربردی و ارزشمند یاد کرد که توکن بومی آن یعنی «METIS» نیز می‌تواند به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری مطرح باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت رسمی متیس مراجعه نمایید.

سؤالات متداول

 • پلتفرم متیس چیست؟

متیس یا متیس‌دائو «MetisDAO» یک راهکار لایه 2 برای شبکه بلاکچین اتریوم است که محصولات متنوعی را ارائه کرده است.

 • پلتفرم متیس چه کاربردهایی دارد؟

از جمله کاربردهای متیس می‌توان گفت که متیس به کاربران این امکان را می‌دهد تا توکن‌های منحصربه‌فرد «NFT» خود را یجاد کنند و حتی این توکن‌ها را در متیس استیک کنند و در برابر آن پاداش بگیرند. توسعه دهندگان می‌توانند به میان‌افزای پولیس «Polis» متیس متصل شده و از طریق آن به ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز «dApps» بپردازند.

 • ارز دیجیتال متیس چیست؟

شبکه متیس یک ارز دیجیتال بومی و حاکمیتی دارد که تحت نماد «METIS» در بازار کریپتو عرضه شده است. پاداش‌های شبکه متیس به وسیله‌ی این توکن پرداخت می‌شوند.

 • آیا ارز دیجیتال متیس برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

روند حرکت قیمت ارز دیجیتال متیس در آینده، صعودی ارزیابی شده است. بنابراین برای سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال، آن را در بازه‌های زمانی متناسب مورد تحلیل قرار داد.

3/5 - (6 امتیاز)


اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ستار

عالی

1
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x