آشنایی با شغل های جذاب حوزه فناوری بلاک چین

معرفی 6 فرصت شغلی بلاک‌چین

با این‌که متاورس این روزها تبدیل به ترند در جهان شده است، اما نباید فراموش کرد که زیرساخت متاورس وابستگی زیادی به فناوری بلاک چین دارد. بلاک‌چین با وجود نوپا بودن، توانسته در صنایع مختلف استفاده شود و چرخ توسعه و پیشرفت را سریع‌تر به جلو حرکت دهد و فعالیت‌های تجاری امروزه را بهبود ببخشد. در این دنیای جذاب، افراد زیادی هستند که با روش‌های مختلف، کسب درآمد می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار را تا انتها مطالعه کنید تا با فرصت‌های شغلی و مهارت‌های مورد نیاز برای حضور در کسب‌وکارهای بلاک‌چینی، بیشتر آشنا شوید.

بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟

در صفحه بلاک‌چین چیست به‌طور کامل در مورد این فناوری نوظهور نوشته‌ایم؛ اما به بیان ساده، بلاک‌چین نوعی سیستم ثبت و ذخیره اطلاعات و داده است که تمامی اطلاعات ذخیره شده، بین تمام اعضا به اشتراک گذاشته می‌شود. البته در این بین باید به این نکته توجه کنید که فناوری بلاک‌چین، یک سیستم عمومی نیست که شما هر اطلاعاتی را که در آن قرار می‌دهید بتوانید با افراد دیگر نیز به اشتراک بگذارید؛ در این فناوری شما می‌توانید با تعیین گروه‌های عمومی و خصوصی و همچنین، نوع داده‌ها، این اطلاعات را با دیگران مشترک شوید. امنیت یکی از ویژگی‌های اصلی بلاک‌چین است که باعث شده تا سازمان‌های دولتی و خصوصی بسیاری از این فناوری استفاده کنند.

برای آشنایی بیشتر با بلاک‌چین، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را بخوانید:

چه سازمان‌ها و شرکت‌هایی، تقاضای استخدام در حوزه بلاکچین دارند؟

قبل از این‌که به معرفی مشاغل بلاک‌چین بپردازیم، بهتر است کارفرمایان بالقوه این حوزه را بررسی کنیم. به‌طورکلی، چهار بازیگر مهم در بازار کار بلاک‌چین وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی

بسیاری از مؤسسات و نهادهای دولتی، از متخصصین بلاک‌چین برای مشاوره استفاده می‌کنند. دولت‌ها با توجه به مزایای بلاک‌چین در تلاش برای هماهنگی بیشتر سیستم خود با این فناوری هستند و همین موضوع باعث شده است تا تقاضا برای استخدام مشاور بلاک‌چین رو به افزایش باشد.

 • استارتاپ‌ها

کسب‌وکارهای کوچک، هماهنگی بیشتری می‌توانند با بلاک‌چین داشته باشند؛ چرا که هنوز سیستم کوچکی دارند و این به استفاده‌ی سریع‌تر آن‌ها از بلاک‌چین در استارتاپشان، کمک می‌کند.

 • شرکت‌های فناوری

این‌ها شرکت‌هایی هستند که در صورت تسخیر فناوری بلاک‌چین در جهان، بیشترین تقاضا را برای استخدام خواهند داشت. آن‌ها سعی می‌کنند تا سیستم خود را به یک سیستم غیرمتمرکز ارتقاء دهند و تقریباً می‌توان گفت به تمام تخصص‌ها در حوزه‌ی بلاک‌چین که در ادامه‌ی این نوشتار معرفی می‌کنیم، نیاز خواهند داشت.

 • صنایع

شرکت‌های صنعتی بزرگ مانند بانک‌ها، نفت و گاز، بیمه، خرده‌فروشان و همچنین مؤسسات بزرگ حسابداری و حقوقی به‌زودی برای همگام شدن با برترین فناوری جهان، به استخدام متخصصین بلاک چین روی می‌آورند.

فرصت‌های جذاب شغلی بلاک چین

فرصت‌های جذاب شغلی بلاک چین

احتمالاً با دیدن تیتر این مقاله، از خود پرسیده‌اید که واقعاً بلاک‌چین چه مشاغلی را به‌وجود آورده است و کدام یک از فرصت‌ها، در دسترس هستند؟ برای آشنایی با فرصت‌های شغلی در بلاک‌چین، با ما همراه باشید.

مشاور حقوقی در بلاک چین

همان‌طور که سازمان‌ها تلاش می‌کنند زودتر از رقبا، سیستم خود را به‌روز و از بلاک‌چین در مجموعه‌ی خود استفاده کنند، همیشه مسائل حقوقی نیز همراه با آن مطرح می‌شود. شرکت‌ها موازی با راه‌اندازی این فناوری جدید، به دنبال یک متخصص و مشاور حقوقی در مورد قوانین و ملاحظات در زمان سرمایه‌گذاری هستند. آن‌ها در مورد پیامدهای اقدامات خود، نحوه مدیریت امور مالی و در نهایت، نحوه مدیریت هویت برند خود کنجکاو هستند. البته، برای چنین فردی، داشتن مهارت‌های ارتباطی مناسب، الزامی به نظر می‌رسد. یک مشاور حقوقی بلاک‌چین باید از قوانین بین‌المللی نیز آگاهی کافی داشته باشد؛ چرا که بلاک‌چین یک فناوری بدون مرز است و به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود افراد مرتبط با این فرصت شغلی، تا جایی که می‌توانند به زبان‌های بین‌المللی تسلط داشته باشند.

توسعه دهنده بلاک چین

توسعه‌دهندگان بلاک چین متخصص، برای کمک به‌سرعت پیاده پلتفرم‌های بلاک‌چینی، تقاضای زیادی در بازار کار دارند. توسعه بلاک‌چین ممکن است پرطرفدارترین شغل در بین تمامی مشاغل باشند؛ زیرا مردم اشتیاق زیادی به درک تمام مزایای بلاک‌چین دارند و افراد متخصص به‌واسطه تخصص و توانایی دقت در جزئیات، در جایگاه بالایی هستند. توسعه‌دهندگان بلاک‌چین، برنامه‌نویسانی هستند که برنامه‌های کاربردی در بستر بلاک‌چین طراحی و ایجاد می‌کنند. آن‌ها به‌طور معمول، قبل از تبدیل‌شدن به یک متخصص توسعه بلاک‌چین، تجربه و تخصص زیادی در زمینه کار با زبان‌های برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript)، پایتون (Python) و سی‌پلاس‌پلاس (C++‎) دارند.

مدیر پروژه کسب‌وکارهای بلاکچین

مسئولیت هماهنگی و اتصال جزئیات به کارشناسان توسعه‌دهنده راه‌حل‌های بلاک‌چین و مدیریت و برنامه‌ریزی فرآیندهای پروژه، در حیطه وظایف یک مدیر پروژه است. مدیران پروژه‌های بلاک‌چین علاوه بر آشنایی کامل با شبکه‌ی بلاک‌چین، باید مهارت‌های یک مدیر پروژه سنتی را نیز داشته باشند. همچنین، آن‌ها برای درک کامل فناوری، باید به بخش فنی نیز آشنا باشند. دیگر توانایی مؤثر و مهم مدیر پروژه بلاک‌چین، مهارت‌های برقراری ارتباط با افراد اطراف خود است. داشتن این ویژگی در زمان هماهنگی بین مهندسین توسعه‌دهنده بلاک‌چین و بخش‌های دیگر بالایی و پایینی، ضروری است.

معمار راه‌حل‌های بلاک‌چین

یک معمار راه‌حل بلاک‌چین، مسئولیت طراحی، تخصیص و هماهنگی بخش‌های تشکیل‌دهنده راه‌حل بلاکچین را با کارشناسان تیم‌های مختلف مثل عملیات، توسعه‌دهنده، مدیران شبکه، طراحان رابط کاربری و فناوری اطلاعات دارد.

طراحی تجربه و رابط کاربری (UX-UI) بلاک‌چین

با ترکیب فناوری بلاک‌چین در بسیاری از صنایع، طراحی رابط و تجربه کاربری نیز، حیاتی شده است. نقش یک طراح رابط کاربری بلاک‌چین، شکل دادن به راه حل پیش‌بینی شده با ویژگی و ظاهر جذاب است. این افراد باید بتوانند به جزئیات دقت کنند و حس هنری داشته باشند؛ اما مهم‌تر از همه‌ی این‌ها، ویژگی سخت‌کوشی است، چرا که کار آن‌ها مستلزم سپری کردن ساعت‌های بی‌شمار پشت رایانه و نرم‌افزارهای طراحی است.

مهندس کیفیت بلاک‌چین

در هر کسب‌وکار قابل توسعه، یک مهندس تضمین کیفیت باید باشد تا محصول را تست کند و به مجموعه اطمینان دهد که تمام بخش‌های پروژه، کیفیت لازم را برای ارائه به کاربر و مشتری دارند. به بیان ساده‌تر، مهندس کیفیت وظیفه‌ی تست اتوماسیون و فریمورک‌ها را دارد. این افراد باید به چشم سومی مجهز باشند تا بتوانند به جزئیات هم بیشتر و بهتر بپردازند، چرا که یک اشتباه کوچک از سوی آن‌ها، بر تمام افرادی که از محصول مجموعه استفاده می‌کنند، تأثیر منفی خواهد گذاشت.

سایر فرصت‌های شغلی بلاک‌چین

علاوه بر نقش‌هایی که در بالا معرفی شد، فرصت‌های شغلی دیگری نیز در دنیای پر رمز و راز بلاک‌چین وجود دارد که به‌طور خلاصه عبارت‌اند از:

 • روابط عمومی (PR)
 • بازاریابی
 • تولید محتوا
 • مدیران عالی
 • تحلیل‌گر بازار
 • و مشاوران بخش‌های مختلف…

آیا این مشاغل، تقاضا دارند؟

با کمی جست‌وجو در پلتفرم‌های کاریابی، می‌توانید متوجه بازار این شغل‌ها شوید؛ چرا که شرکت‌ها به‌سرعت در حال حرکت به سمت فناوری بلاک‌چین هستند.

اگر می‌خواهید در یک شغل بلاک‌چینی موفق باشید، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • در دوره‌های تخصصی شرکت کنید و گواهینامه بگیرید.
 • اخبار و ترندهای مرتبط با بلاک‌چین را دنبال کنید.
 • انعطاف‌پذیر باشید، یعنی در یک شغل دانش عمیق و در شغل‌های دیگر، مهارت‌های کم عمق داشته باشید!
 • عاشق کریپتو و بلاک‌چین باشید!

گفتار پایانی!

همان‌طور که فناوری بلاک‌چین، به روند تکامل خود ادامه می‌دهد، فرصت‌های شغلی و حرفه‌ای آن نیز ادامه پیدا خواهد یافت. بلاک‌چین آمده است تا در کنارمان بماند و جزء جدانشدنی زندگی در آینده خواهد بود. این به معنای تقاضای بالا تخصص‌های مرتبط با بلاک‌چین در سال‌های آینده خواهد بود. بنابراین، فارغ از اینکه اهل‌فن هستید یا نه، دنبال کردن دنیای بلاک‌چین، یک فرصت جدید و هیجان‌انگیز است که ارزش کاوش دارد.

بلاک‌چین آمده است تا در کنارمان بماند و جزء جدانشدنی زندگی در آینده خواهد بود.
5/5 - (2 امتیاز)
منبع cloudcredential
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه‌ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویسید!x