زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی چیست؟ کاربرد Solidity

زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی؛ راهی برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی بلاک چین!
توسط کارن آهنگری
|
26 آذر 1400
|
زمان مطالعه:  6 دقیقه
 زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی Solidity چیست؟

شاید اولین چیزی در زمان صحبت از «اتریوم» به ذهنتان برسد، قراردادهای هوشمند باشد. قراردادهای هوشمند با یک زبان برنامه نویسی به نام زبان برنامه نویسی سالیدیتی طراحی شده‌اند. اگر با قراردادهای هوشمند آشنا نیستید پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار را هم بخوانید:

زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی فناوری­‌ای است که به احتمال زیاد، برای افرادی که در حوزه­‌های ارزهای دیجیتالی مشغول به فعالیت هستند، آشناست و این برنامه از قابلیت‌­های منحصر­به‌­فردی برخوردار است که در این نوشتار به موضوع جامع «زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی چیست؟»، می­‌پردازیم. برای آشنا با این زبان برنامه‌نویسی جذاب، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نرم‌­افزارهایی چون Visual Studio، Ether Atom و Remix برای نوشتن زبان برنامه نویسی سالیدتی استفاده می­‌شوند؛ چرا که هر فناوری و زبان برنامه‌­نویسی برای نوشته‌­شدن به نرم‌­افزار نیاز دارد.

زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی

زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی یک زبان سطح بالا و شی­‌گرایی است که توسط افرادی چون گوین وود، کریستین ریتوی‌سنر، یوئیچی هیرای و الکساندار برگساسی در سال 2014 معرفی شد.

هر سیستمی از زبان خاصی برای برنامه‌­نویسی استفاده می­‌کند و در حوزۀ ارزهای دیجیتال، برای ایجاد قراردادهای هوشمند، برنامه‌­های غیر متمرکز و… از زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی استفاده می‌­شود.

دانلود ماهنامه بهمن ماه دامیننس

برافراشته شدن پرچم بیت کوین در وال استریت

  کاربرد زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی

  زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی به ­دلیل ویژگی‌­های مثبتی چون استفادۀ آسان، دقت بالا، سازگاری مؤثری که با بلاک­چین اتریوم دارد، امنیت و شفافیت و کارایی خوبی که برقرار کرده است، کاربردهای زیر به اجرا در می‌­آورد:

  • استفاده در مزایده، حراج، کیف پول و پروژه‌­های رأی­‌گیری
  • مناسب برای نوشتن قراردادهای هوشمند و توسعه‌­یافتن ماشین مجازی اتریوم

  کاربرد دوم زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی بیشتر در نوشتن قراردادهای هوشمند است و به دلیل گسترده‌­تر­بودن مفاهیم به کار برده‌­شده در این فناوروی، در قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌­شود.

  قراردادهای هوشمند از دو بخش کد و داده تشکیل شده‌­اند و با قرار­گرفتن زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی در داخل یک آدرس در بلاک­چین اتریوم و تعریف‌­کردن متغیر­ها و توابع پیچیده، تحلیل دریافت داده­‌ها به‌­صورت خودکار انجام می‌­گیرد.

  در واقع، زبان برنامه­‌نویسی سالیدیتی باعث به هم وصل­‌کردن بلاک‌­های قبل و بعد می­‌شود و یک زنجیرۀ به‌­هم­‌پیوسته‌­ای را می‌­سازد که احتمال هک­‌شدن را کاهش داده و تراکنش‌­ها را به­‌صورت خودکار کنترل می‌­کند.

  قیمت ارز دیجیتال

  ویژگی­‌های زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی

  از ویژگی­‌های زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قرارداد­ها و روابط: به قراردادها در زبان برنامه‌­نویسی، ساختار داده گفته می­‌شود که امکان ساخت و مدیریت قرارداد را فراهم می­‌کند و قابل انتقال هستند و امکان ساخت قراردادهای پیچیده­‌تر را مهیا می­‌کنند
  • به­‌عنوان اصلاح­‌کننده عمل می‌­کند: شرط تابع را تغییر می­‌دهد تا رفتار تابع تغییر کند
  • داده­‌های ایستا: ایستا­شدن داده‌­ها در زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی اتفاق می‌­افتد؛ به این معنی که برای جلوگیری از خطا هنگام اجرای کدها، باید نوع متغیر تعیین شود تا متغیر انتخاب‌­شده در بین کدها تعریف شود
  • قابلیت رویدادها: رویداد عملکردی مشابه تابع دارد که قابلیت ذخیره­‌کردن قراردادهای هوشمند روی لاگ­‌های بلاک­‌چین را دارد
  • تبدیل­‌کردن نوع داده‌­ای به‌­صورت صریح
  • قرارگیری آرایه‌­های داینامیک به داخل حافظه
  • سفارشی‌­سازی از طریق قراردادهایی که در کتابخانه­‌های زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی وجود دارد
  • اضافه‌­کردن کدهای فایل‌­های دیگر با استفاده از قابلیت Import
  • دارا­بودن سطح دسترسی: تعریف­‌کردن سطح دسترسی مانند Mortal و Owned برای تیم توسعه­‌دهنده.

  به­‌طور کلی، سالیدیتی بر­اساس دیگر زبان‌­های برنامه­‌نویسی اسکریپت است و کسانی که به زبان‌­های برنامه‌­نویسی پایتون و جاوا اسکریپت و همچنین ++C آشنایی دارند، به­‌راحتی می­توانند زبان برنامه‌­نویسی بلاک­‌چین سالیدیتی را یاد بگیرند.

  به همین جهت، زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی که روی قراردادهای هوشمند نوشته شده­‌اند، قابلیت اجرا و راه‌­اندازی روی پردازشگر مجازی را دارد.

  ویژگی­‌های زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی

  پاسخ به سوالات احتمالی شما

  در ادامه، به طرح سؤالاتی می‌­پردازیم که ممکن است پرسش شما نیز باشد:

  1. آیا زبان سالیدیتی به پایتون شباهت دارد؟

  در واقع، اگر زبان برنامه­‌ای مانند پایتون یا C را می‌­دانید، فهم زبان سالیدیتی برایتان آسان خواهد بود. سالیدیتی برای تعداد گسترده‌­ای از مفاهیم زبان‌­نویسی که در دیگر زبان‌­ها وجود دارد، مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

  1. آیا یادگیری زبان سالیدیتی دشوار است؟

  زبان سالیدیتی با اینکه ظاهر فریبنده و ساده­‌ای دارد، اما سخت‌­تر از آن است که به نظر می­‌آید.

  1. آیا سالیدیتی فقط برای اتریوم است؟

  در حال حاضر، سالیدیتی زبان اصلی روی اتریوم است. همچنین، روی دیگر بلاک­ چین­‌های خاصی که روی پلتفرمی که با اتریوم در تعارض است، مانند موناکس، اجرا می‌­شود.

  1. آیا باید زبان برنامه ­نویسی سالیدیتی را یاد گرفت؟

  اگر می‌خواهید در برنامۀ پول‌­سازی توانا باشید، پیشنهاد می­‌شود که زبان برنامه­ نویسی سالیدیتی را یاد بگیرید و قراردادهای هوشمند برای انتقال پول را که تحت شرایط خاص اتفاق می‌­افتد، بسازید.

  همچنین، زبان برنامه ­نویسی برای قراردادهای هوشمند از طریق ماشین مجازی اتریوم را توسعه دهید و آن را فرا گیرید.

  1. آیا سالیدیتی زبان خوبی به شمار می‌­آید؟

  مطمئناً پاسخ مثبت است. اگر می­‌خواهید نوشتن برنامه‌­های غیر متمرکز را یاد بگیرید، زبان سالیدیتی بهترین انتخاب خواهد بود؛ فقط باید تسلط کامل بر برنامۀ جاوا اسکریپت داشته باشید.

  1. چه تعداد برنامه‌­های غیر­متمرکز وجود دارد؟

  در حال حاضر، 1000 برنامۀ غیر­متمرکز که در حال توسعه و استفاده هستند، وجود دارد که بعضی از موفق‌­ترین نمونه­‌ها می‌­تواند روی شبکۀ اتریوم پیدا شود.

  1. با زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی چه کارهایی می‌­توان انجام داد؟

  با این زبان می­‌توان قراردادهای هوشمند برای رأی‌­گیری، سرمایه‌­گذاری جمعی، مزایده، چند­امضایی کیف پول­‌های کریپتو و… انجام داد.

  نوع دیگری از قراردادهای هوشمند سالیدیتی وجود دارد. به‌­طور کلی، یک قرارداد هوشمند مجموعه‌­ای از کدها و داده‌­هایی است که در یک آدرس مخصوصی روی بلاک­چین زندگی می­‌کند.

  1. توسعه­‌دهنده‌­های زبان برنامه­‌نویسی سالیدیتی چقدر درآمد کسب می‌­کنند؟

  میانگین پایه‌­حقوق برای توسعه‌­دهنده­‌های زبان برنامه­‌نویسی سالیدیتی به‌­صورت دورکار 145 هزار دلار در سال است؛ با یک پایه­‌حقوق کم از 100 هزار دلار تا پایه­‌حقوق بالا 200 هزار دلار.

  برای توسعه­‌دهنده‌­هایی که در آمریکا مشغول فعالیت هستند، میانگین پایه­‌حقوق در هر سال به 127 هزار دلار می­‌رسد؛ با پایه­‌حقوق کم 80 هزار دلاری و پایه‌­حقوق بالای 180 هزار دلاری.

  1. آیا به­‌عنوان شخص آماتور می­‌توان سالیدیتی را یاد گرفت؟

  اگر برنامه‌­های غیر­متمرکز روی اتریوم را خواستار باشید، نیاز به یادگیری زبان برنامه­‌نویسی سالیدیتی برای قراردادهای هوشمند خواهید داشت،؛ اگرچه زبان سالیدیتی به‌­ظاهر آسان به نظر می‌­رسد، اما این­‌طور نیست و پیدا­کردن یک معلم یا آموزنده برای سطح مبتدی آسان نخواهد بود.

  1. چقدر زمان می‌­برد که زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی را یاد گرفت؟

  حدود شش ماه طول می‌­کشد و بیشتر افراد با­تجربه در این زمینه بر این باور هستند که با شروع کار می­‌توانید آن را فرا گیرید.

  1. کجا می­‌توانیم به­‌صورت رایگان زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی را یاد بگیریم؟

  تقریباً هر روزه میلیون‌­ها دلار برای ساخت برنامه‌­های یادگیری زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی هزینه می‌شود و با مراجعه‌­کردن به فضای مجازی همچون یوتیوب، می­‌توانید یادگیری زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی را شروع کنید.

  در صورت تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید آموزش این زبان را از سایت‌های خارجی معتبر شروع کنید.
  1. آیا وایپر بهتر از سالیدیتی است؟

  وایپر با برنامۀ قبلی از ویژگی­‌های کمتری نسبت به سالیدیتی برخوردار است و با هدف قراردادهایی که بیشتر ایمن و برای بررسی آسان هستند.

  1. آیا می‌­توانیم زبان سالیدیتی را بدون جاوااسکریپت یاد بگیریم؟

  مجموعه قواعد ساختاری زبان سالیدیتی در بعضی موارد به جاوا اسکریپت شباهت دارد و مقدار گسترده‌­ای از ابزارها در جاوااسکریپت نوشته شده است؛ با این وجود، نباید گفت که دانش جاوااسکریپت یک پیش‌­نیاز کامل است.

  پیش‌­نیازهای زبان سالیدیتی شامل چه مواردی هستند؟

  1. پیش‌­نیازهای زبان سالیدیتی شامل چه مواردی هستند؟
  • دانش اولیه و اصلی بلاک­ چین
  • دانش پلتفرم اتریوم
  • تجربۀ کاری با هر زبان برنامه‌­نویسی مانند پایتون، C و جاوا اسکریپت
  • دانش پایۀ مفهوم برنامه­‌نویسی
  • آشنایی با کنترل خطی جهت ایجاد یک کتاب راهنمای جدید
  1. چه تعداد توسعه‌­دهندۀ زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی وجود دارد؟

  سالیدیتی به‌­عنوان زبان برنامه‌­نویسی، به‌­صورت تخمینی بالای 200 هزار توسعه‌­دهنده دارد.

  قیمت بیت کوین

  گفتار پایانی

  در این مقاله سعی شده است به‌­صورت کلی و جامع به توضیح زبان برنامه‌­نویسی سالیدیتی پرداخته شود. تجربۀ شما با این فناوری چیست و آیا آن را برای چند سال آینده مفید می­‌بینید؟ چرا؟

  پرسش‌های متداول!

  • تعریف کلی زبان سالیدیتی چیست؟

  زبان کامل‌­شده­‌ای برای قراردادهای هوشمند اتریوم است که انعطاف‌­پذیری زیادی به توسعه‌­دهنده‌­های قرارداد هوشمند می­‌بخشد.

  یک قرارداد هوشمند تنها یک بار روی بلاک­چین توسعه می­‌یابد.

  • بهترین زبان برنامه‌­نویسی برای بلاک­‌چین چیست؟

  بعضی از مشهورترین زبان­‌های برنامه‌­نویسی استفاده‌­شده و توسعه­‌یافتۀ بلاک‌­چین‌­ها به شرح زیر هستند:

  • C#، C++، جاوا، جاوا اسکریپت، GO، پایتون، Ruby و سالیدیتی.

  در میان زبان‌­های ذکر­شده، سالیدیتی تنها زبان برنامه‌­نویسی طراحی­‌شده برای نوشتن اتریوم بر پایۀ قرارداد­های هوشمند است. بقیۀ زبان‌­ها، زبان‌­های معمول و رایج برنامه‌­نویسی هستند.

  اشتراک گذاری:
  دیدگاه‌ها 5 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. علیرضا موذنی
   علیرضا موذنی | 4 بهمن 1402

   بسیار عالی،تشکر ویژه خدمت نویسنده که چه شیوا و روان سخن گفتن.سپاس

  2. شهرام سلیمانی
   شهرام سلیمانی | 15 فروردین 1401

   بسیار عالی و مفید .

   • کارشناس محتوا
    کارشناس محتوا | 23 فروردین 1401

    سلام شهرام عزیز
    ممنونیم برای حمایت و همراهیت
    شاد و پرسود باشی

  3. Elias
   Elias | 7 بهمن 1400

   يعني اگه هيچ زبان برنامه نويسي ديگه اي بلد نباشيم نميتونيم ساليديتي ياد بگيريم؟

   • حمید
    حمید | 27 فروردین 1401

    نه باید جاوا اسکریپت بلد باشی.و قبلش جاوا باید html بلد باشی.پیشنهادم اینه بری از سایت ها دوره رایگان جاوا اسکریپت پیدا کنی بعد دوره سالیدیتی بری