آشنایی با پروژه Fetch.ai و توکن FET؛ ساخت برنامه غیرمتمرکز با هوش مصنوعی!

تاریخ انتشار: 8 اسفند 1401 | آخرین به‌روزرسانی: 29 آذر 1402
زمان مطالعه:  10 دقیقه
ارز دیجیتال فچ چیست؟

هر پروژه ارز دیجیتال هدف مشخصی را دنبال می‌کند. اما برخی از پروژه‌ها، اهداف بسیار بلندپروازانه و شگفت‌انگیزی را برای مسیر غیرمتمرکزسازی خود انتخاب کرده‌اند که یکی از آن‌ها پروژه ارز دیجیتال فچ (Fetch) است. در واقع، این پروژه سعی دارد تا با ادغام دو تکنولوژی هوش مصنوعی و شبکه بلاکچین، یک سیستم جهانی ایجاد کند که بدون دخالت انسان، قابلیت یادگیری و گسترش داشته باشد.

اگر شما نیز نام پروژه‌های کریپتویی مرتبط با هوش مصنوعی را دنبال کرده باشید، حتماً نام پروژه فچ را در بین آن‌ها مشاهده کرده‌اید. در حقیقت، فچ یکی از اصلی‌ترین ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی را ارائه کرده است که قصد داریم در ادامه به بررسی ابعاد مختلف آن بپردازیم.

پروژه Fetch.ai چیست؟

فچ اِی‌آی «Fetch.ai» یک پروژه بلاکچینی است که می‌خواهد با استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی «Artificial intelligence» یا «AI»، اینترنت اشیا «Internet of Things» یا «IoT» و یادگیری ماشین «Machine Learning» را با شبکه بلاکچین ادغام کرده و از ترکیب آن‌ها یک سیستم با مقیاس جهانی ایجاد کند که یک راه‌حل جامع محسوب شود. در وصف بیشتر این پلتفرم می‌توان گفت:

 • فچ روی یک بستر قدرتمند ایجاد شده و از یادگیری ماشین و راه‌حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای حل غیرمتمرکز مشکلات استفاده می‌کند.
 • هدف فچ، اتصال الگوریتم‌ها و دستگاه‌های اینترنت اشیاء است تا یادگیری جمعی آن‌ها را ممکن بسازد.
 • هم‌اینک از پروژه فچ به‌صورت دستیار دیجیتال همانند «Google Home Hub» استقبال شده است.
 • عوامل پروژه فچ مبتنی بر نرم‌افزار بوده و به‌عنوان نهادهای دیجیتالی عمل می‌کنند که قادر است تراکنش‌های خود مختار انجام دهد.
 • ارز دیجیتال اختصاصی پلتفرم فچ با نماد اف‌ای‌تی «FET» در بازار کریپتو عرضه شده است که کاربردهای ویژه‌ای در این شبکه دارد.

می‌بینید که پروژه فچ یکی از پروژه‌های مدرن و جذاب کریپتو است که اگرچه تا امروز مورد توجه قرار نگرفته، اما در آینده با تحقق بیشتر اینترنت نسل سوم «Web3» بسیار بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. در ادامه می‌خواهیم ببینیم که ارز دیجیتال فچ چیست و چه کاربردهایی دارد.

حتما بخوانید: وب 3 چیست؟
دانلود نهمین ماهنامه دامیننس

نات کوین؛ روایتی از انگشتان بی‌قرار

  ارز دیجیتال فچ FET چیست؟

  همانطور که اشاره شد، توکن «FET» توکن بومی واختصاصی پلتفرم فچ است که بر بستر سه شبکه بایننس اسمارت چین «BSC»، اتریوم «Ethereum» و کازماس «Cosmos» قرار دارد.

  ارز فچ بیشتر این توکن‌ها دارای استاندارد «ERC-20» هستند. کاربردهای اصلی این توکن به قرار زیر است:

  بر طبق توکنومیک ارز دیجیتال FET، تعداد کل توکن‌های «FET» حدود 1.15 میلیارد واحد است که حدود 800 میلیون آن در گردش قرار دارد.

  • توکن «FET» کلید ورود به اکوسیستم «Fetch» است. به طوری‌که توسعه‌دهندگان برای ایجاد عوامل اقتصادی مستقل و ایجاد اتصال میان قراردادهای هوشمند، اوراکل‌ها و تراکنش‌ها به این توکن نیاز دارند.
  • کاربران می‌توانند با استفاده از توکن «FET» عامل نرم افزاری «Software Agent» خود را ایجاد نموده و سپس آن را گسترش داده و به شبکه متصل کنند.
  • توسعه‌دهندگان می‌توانند با پرداخت توکن «FET» به خدمات مبتنی بر یادگیری ماشینی دسترسی پیدا کنند (تا بتوانند یک هوش جمعی را گسترش دهند)
  • با استیک کردن توکن «FET» می‌توان به یک نود اعتبارسنج تبدیل شد (در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم)

  با توجه به موارد عنوان شده، مشخص است که ارز دیجیتال FET چیست و چه کاربرد ویژه‌ای در اکوسیستم فچ دارد. در واقع، برای بهره‌مندی از مزایا و قابلیت‌های فچ، به توکن «FET» نیاز است!

  تیم توسعه ارز دیجیتال FET

  فچ اِی‌آی«fetch.ai» یک آزمایشگاه هوش مصنوعی است که در دانشگاه کمبریج واقع شده است. پروژه فچ در سال 2017 تحت یک استارت‌اپ کلید خورده و در نهایت در ماه فوریه سال 2019 در بخش لانچ‌پد «LaunchPad» صرافی بایننس «Binance» معرفی شد. از بنیان‌گذاران اصلی این پروژه می‌توان این سه فرد را نام برد:

  • همایون شیخ «Humayun Sheikh» بنیان‌گذار اصلی پروژه فچ که سابقه بنیان‌گذاری دو شرکت «uVue» و «itzMe» را در کارنامه خود دارد و اتفاقاً با ادغام این دو شرکت توانست پروژه فچ را متولد کند.
  • توبی سیمپسون «Toby Simpson» مدیر اجرایی فچ که سابقه مدیریت تیم طراحی شرکت دیپ‌مایند «DeepMind» و مدیریت فنی اوسوزیم لیمیتد «Ososim Limited» را در کارنامه خود دارد.
  • توماس هاین «Thomas Hain» که متخصص یادگیری ماشین بوده و استاد دانشگاه شفیلد «Sheffield» است نیز دیگر فرد تأثیرگذار در توسعه پروژه فچ محسوب می‌شود.

  در حال حاضر متخصصین هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دیگری نیز با سه نفر فوق در پیشبرد پروژه فچ همکاری می‌کنند تا بتوانند اهداف این پلتفرم را محقق سازند.

  هدف پروژه Fetch.ai چیست؟

  هدف پروژه فچ «Fetch»، ایجاد یک شبکه اقتصاد جهانی هوشمند است که بتواند بدون کمک انسان عمل کند. در واقع، برای تحقق این امر، فناوری هوش مصنوعی کمک می‌کند تا الگوریتم‌ها بتوانند توانایی یادگیری داشته و خود را تکمیل کنند. بنابراین با وجود امکان یادگیری در اکوسیستم فچ، پروژه به خودی خود می‌تواند طرح اقتصادی خود را بدون انسان‌ها پیش ببرد. البته پروژه فچ می‌تواند با برقراری ارتباط با سایر پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، راه‌حل‌هایی برای مسائل پیچیده خود پیدا کرده و هر بار خود را کامل‌تر کند. اما به‌صورت کلی سازندگان فچ و همچنین جامعه آن اعتقاد دارند که این پروژه می‌تواند چنین اهدافی را محقق سازد:

  • گسترش پلتفرم فچ، به آسان‌تر شدن ارتباط بین افراد کمک می‌کند.
  • فچ به‌‌صورت مؤثر فضای جامعه را دموکراتیک‌ کرده و زندگی را برای شهروندان ایده‌آل‌تر می‌کند.
  • پروژه فچ پتانسیل لازم برای دستیابی به یک اقتصاد دیجیتال و غیرمتمرکز را دارد.
  • فچ اِی‌آی می‌تواند مانع از دخالت‌های سودجویانه انسان در برنامه‌های اقتصادی شود.

  می‌بینید که گسترش پروژه فچ می‌تواند به تنهایی مسائل بسیاری را حل کرده و زندگی را برای بشر آسان‌تر سازد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های فچ خواهیم پرداخت.

  ویژگی‌های پلتفرم Fetch.ai

  تا به اینجا متوجه شدیم که پروژه ارز دیجیتال FET چیست و چه ساختاری دارد. اما بررسی ویژگی‌های این پروژه به ما کمک می‌کند تا بهتر آن را درک کنیم. بنابراین در بیان ویژگی‌های پلتفرم fetch.ai می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساختار غیرمتمرکز
  • اقتصاد توکنی
  • دسترسی پذیری
  • تلفیق تکنولوژی هوش مصنوعی با بلاکچین
  • عدم نیاز به کمک و دخالت انسان

  ارز FETکلیه ویژگی‌های فوق سبب می‌شوند تا زندگی بشر دچار دگرگونی شود. به طوری‌که می‌تواند سود متقابل کاربران و توسعه‌دهندگان را در پی داشته باشد. مبادلات مالی پربازده‌تر از گذشته، تغییر زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی، تغییر زیرساخت‌های رزرواسیون هتل، هوشمندی شهرها، شبکه‌های هوشمند انرژی و… می‌توانند در پی قابلیت‌های پروژه فچ ایجاد شده و توسعه پیدا کنند.

  شبکه Fetch.ai چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشند؟

  پس از اینکه متوجه شدیم ویژگی‌های شبکه ارز دیجیتال FET چیست، حالا می‌توانیم به بررسی سرویس‌ها و کاربردهای شبکه Fetch.ai بپردازیم که می‌توانند به صورت زیر باشند:

  • همکاری ai با زیرساخت‌های حمل‌ونقل، جابجایی مسافران توسط تاکسی‌های اینترنتی به‌صورت غیرمتمرکز را اجرایی ساخته و این امر را برای شهروندان تسهیل می‌کند.
  • ارز دیجیتال فچ می‌تواند منجر به برقراری ارتباط مستقیم بین مشتری و خدمات‌دهنده در آژانس‌های مسافرتی شود.
  • به کمک فناوری هوش مصنوعی در پروژه فچ، معاملات الگوریتمی جدیدتری نیز در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت که سبب مدیریت سرمایه فعالان این بازار به شیوه کارآمدتر خواهد شد.
  • در رانندگی و صنعت خودروسازی نیز، علائم راهنمایی‌ و رانندگی می‌توانند به کمک اینترنت اشیا توانایی اتصال به وسایل نقلیه را پیدا کنند. بنابراین مدیریت ترافیک و مدیریت شهری نیز آسان‌تر خواهد شد.
  • فناوری بلاک‌چین و هوش مصنوعی به شرکت‌ها، سازمان‌ها و واحدهای تولیدی نیز این امکان را می‌دهند تا الگوهای رفتاری فعلی مشتریان خود را تحلیل کرده و الگوهای آینده برای تولید محصولات بهتر را پیش‌بینی نمایند.
  • امکان نظارت آنلاین و لحظه‌ای تمامی قطارها و ایستگاه‌ها نیز توسط فچ امکان‌پذیر خواهد بود؛ همچنین می‌تواند تمامی سفرهای درحال انجام را با دقت بالا رصد کرده و درصورت وقوع هر اتفاقی، بهترین تصمیم ممکن را اتخاذ کند.

  می‌بینید که اکوسیستم فچ با قابلیت‌هایی که دارد، می‌تواند روی هر جنبه از زندگی انسان تأثیر بگذارد و صنعت‌های بسیاری را متحول کند. در ادامه به بررسی همکاری‌های این پروژه خواهیم پرداخت.

  همکاری‌های پلتفرم Fetch.ai

  هرچقدر بیشتر پیش می‌رویم، بهتر می‌توانیم بفهمیم که پروژه ارز دیجیتال FET چیست و ارزشمندی آن را بهتر احساس می‌کنیم. اما شرکت‌های معروفی در جهان از ارز دیجیتال فچ استقبال کرده‌اند و با آن همکاری دارند که از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

  • بوش «BOSCH»

  بوش شرکت مطرح تولید کننده لوازم خانگی است که برای آماده‌سازی یک شبکه بلاک‌چین کابردی با پلتفرم Fetch.ai وارد همکاری شده است. هدف این همکاری، ایجاد یک مفهوم تازه با نام اقتصاد اشیا «Economy of Things» است. شرکت بوش در صدد است تا به این همکاری بتواند نسل جدید لوازم خانگی مجهز به اینترنت اشیاء را ارائه کند!

  • تلکام «Telekom»

  تلکام به‌عنوان بزرگترین شرکت مخابراتی در اروپا نیز در طی یک تفاهم‌نامه با آزمایشگاه تحقیقاتی Fetch.ai وارد همکاری شده است تا بر روی نسل آینده اینترنت با تمرکز روی اینترنت اشیا فعالیت کنند!

  • بایننس «Binance»

  بایننس به‌عنوان بزرگ‌ترین صرافی رمزارزی جهان، علاوه بر لیست کردن توکن FET در لیست ارزهای دیجیتال خود، همکاری خود با این پروژه را در قالب یکپارچه‌سازی شبکه اصلی پلتفرم fetch.ai را آغاز کرده است!

  • دبیلیو بی‌اس «WBS»

  دانشگاه «Warwick» انگلستان به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های اقتصاد و بازرگانی، همکاری خود با Fetch.ai را اعلام کرده است. از اهداف این همکاری می‌توان به بهینه‌سازی انرژی به کمک یادگیری ماشینی اشاره کرد!

  می‌بینید که همکاری‌های پلتفرم Fetch.ai با شرکت‌های مطرحی صورت گرفته است که می‌تواند اعتبار بالایی برای این پروژه در پی داشته باشد.

  کسب درآمد از ارز دیجیتال فچ در کوتاه مدت

  کسب درآمد از ارز فچاز جمله راه‌های کسب درآمد از توکن FET در کوتاه مدت می‌توان به ترید این ارز دیجیتال اشاره کرد. در واقع، تریدرها (معامله‌گران) با بررسی و تحلیل نمودار قیمت رمزارز «FET» فرصت‌های مناسب برای خرید یا فروش این ارز در بازار کریپتو را شناسایی کرده و از این راه سود کسب می‌کنند. البته خرید ارز دیجیتال FET و بطورکلی معامله ارزهای دیجیتال، به دانش تحلیل تکنیکال بازار نیاز دارد؛ اما برای سودهای میان‌مدت و بلندمدت می‌توان روی خرید و نگهداری رمزارز «FET» حساب کرد، چون پیش‌بینی می‌شود که ارزش این توکن در آینده افزایش پیدا کند.

  به یاد داشته باشید که هر نوع پیش‌بینی در زمینه بازار ارزهای دیجیتال با ریسک همراه است و باید قبل از سرمایه‌گذاری، ریسک آن را پذیرفت!!

  نقشه راه Fetch

  در بیان نقشه راه Fetch می‌توان گفت که انتشار نسخه v2.0 شبکه اصلی این پروژه که شامل راهنماهای یکپارچه «Tendermint» است، می‌تواند فرایند اجماع را سریع‌تر و مطمئن‌تر کرده و در برنامه قرار دهد. همچنین یک شبکه آزمایشی جدید به‌نام «Beacon World» نیز در برنامه پیاده‌سازی قرار دارد. این یک شبکه تشویقی یا انگیزشی دیگر خواهد بود که در آن دارندگان توکن FET می‌توانند به ایجاد گره، اعتبارسنجی و انجام سایر فعالیت‌های مدیریتی بپردازند!

  نحوه استیکینگ توکن FET

  پلتفرم فچ برای استیک یا سپرده‌گذاری از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده بدون مجوز (PoS-uD‌)‌ استفاده می‌کند. این الگوریتم اجازه می‌دهد تا شما به هر مقدار و در هر زمانی که بخواهید، بتوانید توکن‌های «FET» خود را سپرده‌گذاری کنید. وقتی شما برای اولین بار توکن‌های خود را استیک می‌کنید، قرارداد پاداش شما بسته شده و تا زمانی‌که شما توکن‌های خود را در جهت استیک در شبکه باقی گذاشته‌ باشید، پرداخت پاداش شما به‌صورت پیوسته با نرخ سالیانه ۱۰ درصد انجام خواهد شد. نکته جالب این است که بعد از گذشت سه هفته از شروع استیکینگ، توکن‌های «FET» شما از حالت قفل خارج می‌شوند. یعنی شما می‌توانید توکن‌های خود را برداشت کنید!!

  در نحوه استیکینگ توکن FET، شما می‌توانید در هر زمان به افزایش تعداد توکن‌های خود بپردازید. البته توکن‌های استیک شده این امکان را ایجاد می‌کنند تا بتوان با مشارکت در شبکه‌های آزمایشی برای پروژه‌های آینده نیز پاداش دریافت کرد. البته کاربرانی که خواهان دریافت پاداش بیشتر در فچ هستند، می‌توانند به اعتبارسنج تبدیل شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فعالیت‌های فچ می‌توانید به وبسایت رسمی فچ مراجعه نمایید.

  مزایا و معایب پلتفرم Fetch

  بررسی مزایا و معایب ارز دیجیتال فچ به ما کمک می‌کند تا بهتر بدانیم که چطور می‌توانیم از ارز دیجیتال FET بهره بگیریم. بنابراین در بیان مزایای Fetch و معایب Fetch می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

  • ترکیب خلاقانه فناوری‌های هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء با شبکه بلاکچین
  • همکاری فچ با برخی از شرکت‌ها و نهادهای مطرح جهان
  • دارای تیم توسعه قوی متشکل از متخصصین هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و اینترنت اشیاء
  • کامل نبودن فناوری‌های مورد استفاده در پروژه فچ
  • عدم تجربه کافی تیم توسعه پروژه فچ در زمینه بلاکچین

  پروژه فچ یک پروژه گسترده است که می‌تواند مزایا و معایب دیگری را نیز در بر بگیرد. اما موارد فوق می‌توانند در اینجا برای درک بهتر این پروژه برای ما کافی باشند.

  چه کیف‌پول‌هایی از ارز fet پشتیبانی می‌کنند؟

  تا به اینجا که متوجه شدیم اکوسیستم ارز دیجیتال FET چیست؛ اگر به خرید توکن این پلتفرم علاقه داشته باشیم، می‌توانیم آن را از طریق چنین صرافی‌های مشهوری خریداری کنیم:

  صرافی ایرانی:

  صرافی رمزارزی بیت پین «Bitpin»

  صرافی‌های خارجی:

  • صرافی بایننس «Binance»
  • صرافی گیت «io»
  • صرافی کوکوین «KuCoin»
  • صرافی هیوبی گلوبال «Huobi Global»

  گفتار پایانی!

  پروژه fetch.ai تلفیقی از فناوری بلاکچین با هوش مصنوعی و زیرشاخه‌های آن یعنی یادگیری ماشینی و اینترنت اشیاء است. نکته مهم این است که اغلب وظایف و کارهای زندگی واقعی کاربران در رابطه با پروژه فچ، توسط عوامل یا نمایندگان نرم‌افزاری خودمختار انجام می‌شود. این نمایندگان خود براساس تکنولوژی هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. بنابراین انتظار می‌رود که این عوامل استفاده از داده‌های ایجاد شده توسط کاربران را تسهیل کرده و برای هر دو طرف یعنی هم کاربران و هم ارائه‌دهندگان خدمت مفید باشند. نظر شما درباره پروژه فچ چیست؟

  سؤالات متداول

  • ارز دیجیتال FET چیست؟

  از دیجیتال بومی و اختصاصی پلتفرم «Fetch.ai» با نماد «FET» در بازار کریپتو عرضه شده است.

  • پروژه Fetch.ai چیست؟

  فچ اِی‌آی «Fetch.ai» یک پروژه بلاکچینی با هدف ادغام فناوری‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و یادگیری ماشین  با شبکه بلاکچین است که از ترکیب آن‌ها یک سیستم با مقیاس جهانی برای تسهیل زندگی ایجاد می‌کند.

  • آیا ارز دیجیتال FET برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

  با توجه به قابلیت‌ها و اهداف پروژه فچ، بسیاری از فعالان حوزه کریپتو معتقدند که این پروژه در آینده با افزایش قیمت روبه‌رو خواهد شد. بنابراین می‌توان ضمن انجام تحلیل‌های کامل‌تر، روی آن سرمایه‌گذاری کرد!

  • چطور می‌توان ارز دیجیتال FET را خریداری کرد؟

  برای خرید FET می‌توان به‌صورت مستقیم با واریز ریالی و با حداقل سرمایه 100 هزار تومان، از طریق صرافی داخلی بیت پین اقدام کرد!

  متینه ممتاز

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  توکن Soulbound چیست؟ معرفی کاربردهای توکن هویتی سول باند

  در دنیای رو به گسترش و تحول بلاک چین، متاورس‌ و ان اف تی‌ها، ...

  راهنمای کامل آموزش بازی همستر کامبت و ایردراپ Hamster Kombat

  مدتی بعد از لیست شدن و موفقیت نات کوین، نوبت به بازی کریپتوی ...

  هاروست فایننس (Harvest Finance): ایجاد بازدهی سرمایه در حوزه دیفای

  امور غیرمتمرکز یا همان دیفای در دنیای ارزهای دیجیتال به‌شدت ...

  دیدگاه‌ها 12 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. فرشید پاهنگ
   فرشید پاهنگ | 3 فروردین 1402

   ممنون میشم راهنمایی کنید

  2. فرشید پاهنگ
   فرشید پاهنگ | 3 فروردین 1402

   چرا نمیشه دوستان رو دعوت بدی

  3. طیب اشرفی قوزلو
   طیب اشرفی قوزلو | 24 اسفند 1401

   این ارزدیجیتال یک رز پیشرفت دهند عالی و دوست داشتنی و شایسته همکاری بلک چین را داراست ودرمعیت بالاک چین موجود بسیار پیشرفت خواهد کرد که امیدوارم

  4. طیب اشرفی قوزلو
   طیب اشرفی قوزلو | 24 اسفند 1401

   من براین باورم که فچ یک پلت فرم بسیارخلاقانه تغییردهنده است و بخصوص درآینده نزدیک خیلی بالاترخواهدبود

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 28 اسفند 1401

    سلام دوست عزیز
    ممنون از اینکه نظرات و تحلیل خودتون رو با ما به اشتراک میذارید.
    موفق باشید.

  5. پیمان
   پیمان | 17 اسفند 1401

   سلام ارز بیت کویین سعود می‌کنه یا بفروشم

  6. پیمان
   پیمان | 17 اسفند 1401

   موفق باشید

  7. دودمان
   دودمان | 14 اسفند 1401

   در خصوص استیک بصورت تفصیل در آکادمی راهنمایی کنین . ممنون

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 14 اسفند 1401

    دودمان عزیز
    حتما در این مورد به طور کامل توضیح خواهیم داد.
    ممنون از پیشنهادتون

  8. دودمان
   دودمان | 12 اسفند 1401

   ممنون هستم از این ابتکار خلاقانه دوستان خوبم در حوزه کریتپتو کارشناسی بیت پین

   • متینه ممتاز
    متینه ممتاز | 14 اسفند 1401

    سلام
    ممنون از نظر خوب شما

  9. علی
   علی | 9 اسفند 1401

   سلام برای استیک ارز fet لطفا راهنمایی کنید