جنسیس بلاک (Genesis block) یا بلاک پایه در بلاک چین چیست؟

تاریخ انتشار: 19 مرداد 1400 | آخرین به‌روزرسانی: 13 دی 1402
زمان مطالعه:  5 دقیقه
جنسیس بلاک (Genesis block) یا بلاک پایه در بلاک چین چیست؟

جنسیس بلاک (Genesis Block) پایه و اساس معماری و ایجاد بیت کوین را تشکیل می‌دهد و درواقع اولین بلاکی است که در سال ۲۰۰۹، توسط ساتوشی ناکوموتو در بلاک چین بیت کوین تولید شد.

در سال ۲۰۰۸، مقاله‌ای با عنوان بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا توسط فردی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو منتشر شد. این مقاله توضیح می‌داد که چگونه سیستم پرداخت غیرمتمرکز و غیرقابل‌سانسور را می‌توان با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد کرد. فناوری بلاک چین، دفتر کل توزیع‌شده‌ای است که در آن تراکنش‌ها در بلاک‌هایی ذخیره می‌شوند، هر بلاک به بلاک قبلی خود متصل است و این‌گونه زنجیره‌ای از بلاک‌های ایجاد می‌شوند.

جنسیس بلاک، اولین بلاک در زنجیره بلاک است که اطلاعات مهمی در مورد شبکه در آن گنجانده شده، اطلاعاتی مانند زمانی که ایجاد شده، شخصی که آن را  استخراج کرده و معاملاتی که در آن ثبت شده است. در سال ۲۰۰۹، ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک بیت کوین را استخراج کرد. این بلاک به عنوان جنسیس بلاک شناخته می‌شود و حاوی اطلاعات مهمی در مورد شبکه بیت کوین است:

 • هش معاملات: این نشان می‌دهد که کدام معاملات در این بلاک ثبت شده‌اند.
 • زمان استخراج: این نشان می‌دهد که بلاک در چه زمانی استخراج شده است.
 • پاداش استخراج: این مقدار بیت کوین است که به استخراج کننده داده شده است.

جنسیس بلاک همچنین حاوی یک پیام مخفی بود که به بحران مالی ۲۰۰۸ اشاره داشت:

The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks

این پیام نشان‌دهنده انگیزه ساتوشی ناکاموتو برای ایجاد سیستم مالی غیرمتمرکز و غیرقابل‌سانسور بود. جایزه‌ استخراج این بلاک، ۵۰ بیت کوین بود که برای همیشه غیرقابل دسترسی و خرج‌نشدنی است. اولین جنسیس بلاک تاریخ، اطلاعات هیچ تراکنشی را در خود ندارد.

همچنین می‌توانید فایل صوتی این مقاله را گوش کنید:

جنسیس بلاک چیست؟

جنسیس بلاک (Genesis Block) نام اولین بلاکی است که در شبکه بلاک چین ثبت می‌شود. بلاک چین از یک سری بلاک‌هایی تشکیل‌شده که برای ذخیره اطلاعات مربوط به معاملات اتفاق افتاده است و در شبکه بلاک چین استفاده می‌شود. هر بلوک شامل یک هدر منحصربه‌فرد است و هر بلوک با هش‌ کردن هدر آن به‌صورت جداگانه مشخص می‌شود. به جنسین بلاک، بلاک پیدایش هم می‌گویند.

واژه جنسیس (Genesis) در فارسی به معنای پیدایش، آفرینش و یا منشأ است. این کلمه برگرفته از انجیل است. در کتاب آسمانی انجیل، از این واژه برای اشاره به منشأ پیدایش جهان هستی استفاده شده است و علت نام‌گذاری اولین بلاک در شبکه بلاک چین هم همین است. ساختار فرضی بلاک چین و محل قرارگیری جنسیس بلاک و بلاک‌های بعدی را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

روند رشد بلاک‌ها از بلاک صفر

روند رشد بلاک‌ها از بلاک صفر

چکیده‌ی این مقاله

 • در سال ۲۰۰۹، توسعه‌دهنده‌ی بیتکوین، ساتوشی ناکاموتو جنسیس بلاک را ایجاد کرد.
 • هر هدر بلاک، سه مجموعه فراداده بلاک و چندین جزء جداگانه را شامل می‌شود.
 • شماره نسخه بیت کوین به کاربران کمک می‌کند تا تغییرات در پروتکل را پیگیری کنند.
 • هدر بلاک، بلاک‌های منفرد موجود در بلاک چین را شناسایی می‌کند.
 • جنسیس بلاک، نام اولین بلوک بیت‎‌کوین است که تاکنون استخراج‌شده است.

بلاک مقدس طرفداران بیت کوین

جنسیس بلاک به بلاک صفر هم مشهور است. چرا که این بلاک همان‌طور که گفتیم، آغازگر پیدایش و روند معاملات رمز ارز بیتکوین بود. طرفداران برترین ارز حال حاضر جهان، این بلاک را همانند مخترعش، مقدس می‌دانند و ستایش می‌کنند.

طرفداران بیت کوین، گاهی اوقات درصدی از بیت کوین را به‌عنوان ادای احترام به مخترعش، ساتوشی ناکوموتو به بلاک جنسیس می‌فرستند. البته این کار نوعی فداکاری است، چون وقتی‌که بیت کوینی به بلاک جنسیس واریز می‌شود، استفاده از آن دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود. این بلاک در حال حاضر در مجموع ۲۵۱۱ تراکنش دریافتی داشته است و دارای ۶۸٫۳۴۴ بیت کوین است. این به معنای اهدای ۱۸٫۳۴۴ بیت کوین توسط طرفداران ساتوشی ناکوموتو به بلاک صفر بلاک چین است.

هش جنسیس بلاک به دلیل اینکه دو صفر هگزا دسیمال اضافی در ابتدای خود دارد، یکتا و منحصربه‌فرد است.

۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۹d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f

اطلاعات کامل بلاک صفر در مرورگر بلاک چین قابل مشاهده است.

اطلاعات بلاک صفر بلاک چین

دانلود هفتمین ماهنامه دامیننس

سواد اقتصادی و ذهنیت برنده در دنیای کریپتوکارنسی

  دلیل نام‌گذاری و معنی بلاک چین چیست؟

  همان‌طور که در ابتدای این مطلب گفتیم، هر بلاک بیتکوین، اطلاعات تراکنش‌های اتفاق افتاده را در خود ذخیره کرده است. اما این بلاک‌ها، داده‌های دیگری نیز در خود دارند؛ این داده‌ها هش بلاک قبلی هستند.
  برای مثال، بلاک شماره ۵ علاوه بر ذخیره‌سازی داده‌های مربوط به تراکنش‌ها، هش بلاک شماره ۴ را نیز در خود ضبط کرده است و به‌این‌ترتیب، تمام بلاک‌های شبکه، مانند زنجیره‌ای به یکدیگر متصل هستند. به همین دلیل است که این فناوری، بلاک چین (زنجیره بلاک‌ها) نامیده شده است.

  اما قبل از اولین بلاک، هیچ بلاکی برای ارجاع وجود ندارد که از هش آن در بلاک یک استفاده شود. به همین دلیل مخترع بیت کوین، بلاک شماره صفر را با کد نویسی سخت (HardCode) ساخته است.

  هدر بلاک ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

  هدر بلاک‌ها به‌طور معمول در اسناد توسعه‌دهندگان بیت کوین استفاده می‌شوند و به ثبت سریع و ساده‌ی اطلاعات کمک می‌کنند. بلاک چین‌های کامل را می‌توان در یک پرونده یا در یک پایگاه داده ساده ذخیره کرد. بلاک‌ها به‌صورت لایه‌لایه و بر روی بلاک دیگر قرار می‌گیرند و تا رسیدن به انتهای بلاک چین و تکمیل توالی آنها تولید می‌شوند. با توجه به این فرآیند، می‌توان گفت که یکی از دلایل مهم امنیت بیت کوین، تعداد لایه‌ها و تاریخچه عمیق هر دنباله است.

  با گذشت زمان و به‌روزرسانی بیشتر این فناوری، محبوبیت ارزهای دیجیتال به‌سرعت در جای‌جای جهان درحال افزایش است.

  پیام مخفی بلاک جنسیس

  در جنسیس بلاک بیت کوین، پیامی توسط ساتوشی ناکوموتو نوشته‌شده که برای همیشه در تاریخ ثبت‌شده است. در پارامتر کوین‌بیس (coinbase)، همراه با اطلاعات معمول بلاک، پیام زیر با اشاره به یکی از تیترهای اصلی نشریه تایمز در سال ۲۰۰۹ است، درج‌شده است:

  .The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks

  نشریه تایمز روز ۳ ژانویه ۲۰۰۹: رئیس خزانه (سلطنتی انگلستان) در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها.

  نشریه تایمز روز ۳ ژانویه ۲۰۰۹: رئیس خزانه (سلطنتی انگلستان) در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها.

  با وجود اینکه ساتوشی در هیچ‌جایی منظور خود از این جمله را بیان نکرده است، اما بیشتر کارشناسان عقیده دارند که این نقل‌قول، به‌نوعی شرح مأموریت برای بیت کوین است. در واقع تیتر روزنامه‌ی انگلیسی تایمز لندن در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹، در مورد عدم موفقیت دولت بریتانیا در برپایی دوباره اقتصاد کشور در پی بحران مالی سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ بود. ساتوشی از ایده‌ی شرکت‌های بزرگ ولی ناکام، نفرت زیادی داشت و تلاش می‌کرد تا بیت کوین از این نظر متفاوت باشد.

  حرف آخر…

  همان‌طور که می‌دانید، پایه‌ی اصلی بیت کوین و آلت کوین‌‌ها، حذف واسطه در تبادلات است. در شبکه بیتکوین، هیچ فرد یا موسسه‌ای بین بیتکوین و مصرف‌کننده وجود ندارد. شبکه بیت کوین به‌طور مداوم با استناد به معادلات پیچیده ریاضی که رایانه‌ها (ماینرها)، حل می‌شوند، خود را چک و بررسی می‌کند. تراکنش‌های بیت کوین تا زمانی که توسط شبکه تأیید نشوند، اعتباری ندارند.

  یکی دیگر از دلایل امنیت بیت کوین این است که همه‌ی تراکنش‌ها از آغاز تا پایان، درون شبکه ذخیره می‌شوند. درنتیجه، رفتار ماینرها قابل‌ردیابی است و این باعث می‌شود که مخفی کردن هرگونه سند مبنی بر دست‌کاری در شبکه غیرممکن شود. با تمام این موارد، شاید میراث اصلی بلاک جنسیس را می‌توان صداقت، شفافیت و مسئولیت‌پذیری دانست. مواردی که در عصر حاضر، بیشتر مؤسسات مالی و بانک‌ها، توانایی دستیابی به آن را ندارند.

  شبنم توایی

  شبنم توایی

  علاقه زیادی به حوزه فناوری و فین تک دارم، درباره ارزهای دیجیتال، بلاک چین، هوش مصنوعی، وب ۳ و سایر موضوعات مرتبط با فناوری می‌نویسمو تحقیق می‌کنم. عاشق سفر و عکاسی هستمو اوقات فراغتم را با کشف جاذبه‌ها و ثبت لحظات زیبا سپری می‌کنم. بزرگترین هدفم تو زندگی یاد گرفتنه و لذت می‌برم از اینکه یادگرفته‌هامو دانش و تجربه‌ام را با دیگران به اشتراک بگذارم و از اونها هم یاد بگیرم.

  مطالب نویسنده
  اشتراک گذاری:

  مطالب مشابه

  تریدینگ رنج؛ بهره‌مندی از نوسانات قیمت در بازارهای مالی

  تریدینگ رنج استراتژی معاملاتی مفیدی بوده و بر این فرض استوار ...

  اسکالپینگ (Scalping)؛ کسب سود از تغییرات قیمت در بازار ارزهای دیجیتال

  اسکالپینگ (Scalping) یکی از روش‌های محبوب معامله در بازارهای ...

  اردینالز (Ordinals) چیست؟ آموزش ساخت NFT در شبکه بلاک چین بیت کوین

  پروتکل اردینالز بیت کوین، به‌جرئت یکی از بحث‌برانگیزترین موض ...

  دیدگاه‌ها 5 دیدگاه
  در پاسخ به دیدگاه کاربر
  1. علی اکبر
   علی اکبر | 26 مرداد 1400

   سلام و درود
   لطفاً برای خرید بیشتر راهنمایی کنید

   • کارن آهنگری
    کارن آهنگری | 29 مرداد 1400

    سلام علی عزیز
    برای شروع خرید و فروش ارزهای دیجیتال، پیشنهاد می‌کنیم از مرکز راهنمای بیت پین استفاده کنید.

  2. علی اکبر
   علی اکبر | 26 مرداد 1400

   درود بر شما

  3. ایوب مهدی پور
   ایوب مهدی پور | 8 مرداد 1400

   از تمام دستن در کاران بیت پین تشکر میکنم عشقمیت عزیزمیت همتون امیدوارم که همیشه موفق باشیت عاشق همتونم

   • آکادمی بیت‌پین
    آکادمی بیت‌پین | 8 مرداد 1400

    سلام کاربر عزیز
    ممنون از حمایت همیشگی شما